Servicii de acordare credite -linie de finantare revolving în valoare de maxim 5.000.000 lei, în vederea finantarii unor investitii de interes public local

Comuna Osorhei

Servicii de acordare credite - linie de finantare revolving în valoare de maxim 5 000 000 RON, în vederea finantarii unor investitii publice de interes local, în conformitate cu cerintele din documentatia descriptiva.
Durata contractului: 60 de luni (5 ani) de la data atribuirii contractului. Contractul se va încheia numai dupa obtinerea avizului favorabil al Comisiei de autorizare a împrumuturilor bancare. Contractul de achizitie publica ce urmeaza a fi incheiat constituie informatie de interes public si, în consecinta, nu va fi supus reglementarilor privind sectorul bancar.

Termen limită

Termenul de primire a ofertelor a fost de 2013-03-22. Achiziția publică a fost publicată pe 2013-02-11.

Cine? Ce? Unde?
Istoricul achizițiilor
Data Document
2013-02-11 Anunţ de participare
2013-02-21 Informaţii suplimentare
2013-02-25 Informaţii suplimentare
2013-02-26 Informaţii suplimentare
2013-03-07 Informaţii suplimentare
2013-03-18 Informaţii suplimentare
2013-03-21 Informaţii suplimentare
2013-03-27 Informaţii suplimentare
2013-03-28 Informaţii suplimentare
Anunţ de participare (2013-02-11)
Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Titlu: Servicii de acordare de credit
Cantitate sau domeniu:
Servicii de acordare credite - linie de finantare revolving în valoare de maxim 5 000 000 RON, în vederea finantarii unor investitii publice de interes local, în conformitate cu cerintele din documentatia descriptiva.Durata contractului: 60 de luni de la data atribuirii contractului. Contractul se va încheia numai dupa obtinerea avizului favorabil al Comisiei de autorizare a împrumuturilor bancare. Contractul de achizitie publica ce urmeaza a fi incheiat constituie informatie de interes public si, în consecinta, nu va fi supus reglementarilor privind sectorul bancar.2 477 500
Arată mai mult
Valoarea totală a achiziției: 2 477 500 💰
Metadate ale anunțului
Limba originală: română 🗣️
Tip de document: Anunţ de participare
Natura contractului: Servicii
Reglementare: Uniunea Europeană, cu participarea ţărilor membre ACAP
Vocabular comun privind achizițiile publice (CPV)
Cod: Servicii de acordare de credit 📦

Procedura
Tip de procedură: Procedură de negociere
Tip de ofertă: Prezentare ofertă pentru toate loturile
Criterii de atribuire
Cel mai mic preţ

Autoritatea contractantă
Identitate
Țara: România 🇷🇴
Tip de autoritate contractantă: Autoritate regională sau locală
Numele autorității contractante: Comuna Osorhei
Adresa poștală: Osorhei nr. 71
Cod poștal: 417360
Orașul poștal: Osorhei
Contact
Adresă internet: http://www.primaria-osorhei.ro 🌏
E-mail: primaria.osorhei@cjbihor.ro 📧
Telefon: +40 259313213 📞
Fax: +40 259313213 📠

Referință
Date
Data trimiterii: 2013-02-11 📅
Termen-limită de depunere: 2013-03-22 📅
Data publicării: 2013-02-15 📅
Identificatori
Numărul anunțului: 2013/S 033-052374
Număr JO-S: 33
Informații suplimentare
Documentele emise de institutii/organisme oficiale din tara în care ofertantii straini sunt rezidenti pot fi prezentate în limba originara, cu condita ca acestea sa fie însotite de traducere autorizata în limba româna. Toate documentele (oferta si documentele care o însotesc), inclusiv solicitarile de clarificari vor fi prezentate în limba româna, însotite de traducere autorizata dupa caz. Candidatul are obligatia de a mentine oferta valabila pe toata perioada de valabilitate declarata; autoritatea contractanta are dreptul de a solicita în circumstante exceptionale înainte de expirarea perioadei de valabilitate a ofertei, prelungirea acestei perioade; Candidul are obligatia de a comunica autoritatea contractanta daca este sau nu de acord cu prelungirea perioadei de valabilitate a ofertei; autoritatea contractanta va solicita clarificari candidatilor care nu este de acord cu prelungire perioadei de valabilitate a ofertei. Candidatul poate beneficia de sustinerea unui tert. In acest caz va prezenta un angajament ferm privind sustinerea financiara/tehnica si/sau profesionala dupa caz. La deschiderea ofertelor, angajamentul ferm va fi prezentat în forma autentica, inclusiv în cazul în care s-a depus initial declaratia pe proprie raspundere prin care confirma ca îndeplinite cerintelor de calificare – Form. nr. 20 Cap.III. Autoritatea contractanta lasa la latitudinea candidatului modelul de prezentare a angajamentului cu conditia respectarii prev. art. 186, art. 190 din OUG 34/2006, cu modif. si compl. ult. corob. cu prev. art. 111 din HG 925/2006 cu modif.si compl.ulter. În situatia în care se constata ca ofertele clasate pe primul loc au preturi egale, departajarea se va face prin reofertare cu plic închis. În cazul în care nr. candidati care îndeplinesc criteriile de preselectie este mai mic decât nr. minim indicat în anunt, Autoritatea Contractanta are dreptul de a continua procedura de negegociere cu publicarea prealabila a unui anunt de participare numai cu acel/acei candidat/candidati care îndeplinesc criteriile solicitate.
Arată mai mult

Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Scurtă descriere:
Servicii de acordare credite - linie de finantare revolving în valoare de maxim 5 000 000 RON, în vederea finantarii unor investitii publice de interes local, în conformitate cu cerintele din documentatia descriptiva.
Durata contractului: 60 de luni (5 ani) de la data atribuirii contractului. Contractul se va încheia numai dupa obtinerea avizului favorabil al Comisiei de autorizare a împrumuturilor bancare. Contractul de achizitie publica ce urmeaza a fi incheiat constituie informatie de interes public si, în consecinta, nu va fi supus reglementarilor privind sectorul bancar.
Arată mai mult
Cantitate sau domeniu:
Servicii de acordare credite - linie de finantare revolving în valoare de maxim 5 000 000 RON, în vederea finantarii unor investitii publice de interes local, în conformitate cu cerintele din documentatia descriptiva.
Durata contractului: 60 de luni de la data atribuirii contractului. Contractul se va încheia numai dupa obtinerea avizului favorabil al Comisiei de autorizare a împrumuturilor bancare. Contractul de achizitie publica ce urmeaza a fi incheiat constituie informatie de interes public si, în consecinta, nu va fi supus reglementarilor privind sectorul bancar.
Arată mai mult
Durata: 60 luni
Locul de desfășurare
Locul principal sau locul de desfășurare: Sediul prestatorului.

Informații juridice, economice, financiare și tehnice
Condiții de participare
Capacitatea de exercitare a activității profesionale:
Cerinte de calificare pentru candidat/toti asociatii:
Formularul nr. 3 Declaratia privind calitatea de participant la procedura;
Formularul nr. 4 Certificat de participare cu oferta independenta;
Cerinte de calificare pentru candidat/ toti asociatii/tert sustinator:
Formularul nr. 6 – Declaratia privind eligibilitatea – neîncadrarea în prevederile art. 180 din OUG nr. 34/2006).
Declaratia privind neîncadrarea în prevederile art. 181 din OUG nr. 34/2006 pentru candidat/toti asociatii/ tertul sustinator – Formular nr. 7;
Persoanele juridice române vor prezenta:
- Certificat de atestare fiscala (datorii la bugetul consolidat general), eliberat de Ministerul Finantelor Publice – ANAF, din care sa reiasa obligatiile exigibile la data de 25 a lunii anterioare depunerii ofertei.
- Certificat de atestare fiscala privind impozitele si taxele locale, eliberat de primaria pe raza careia este stabilit candidatul, din care sa reiasa obligatiile exigibile la data de 25 a lunii anterioare depunerii ofertei. În cazul în care candidatii prezinta declaratia pe proprie raspundere prin care se confirma îndeplinirea cerintei de calificare privind plata impozitelor, taxelor si contributiilor de asigurari sociale, autoritatea contractanta îsi rezerva dreptul de a solicita ulterior prezentarea certificatelor de atestare fiscala, dupa caz.
Arată mai mult
Persoanele juridice straine trebuie sa prezinte documente edificatoare pentru dovedirea eligibilitatii în conformitate cu cerintele solicitate de autoritatea contractanta. Pentru candidatii nerezidenti se vor aplica prevederile art. 182 din OUG nr. 34/2006, cu modificarile si completarile ulterioare.
Arată mai mult
Nota: Este exclus din procedura pentru atribuirea contractului de achizitie publica orice candidat care se afla în oricare din situatiile prevazute de art. 180 si art. 181 din OUG nr. 34/2006, privind atribuirea contractelor de achizitie publica, a contractelor de concesiune de lucrari, publice si a contractelor de concesiune de servicii, cu modificarile si completarile ulterioare, cu exceptia cazului în care acesta prezinta înlesniri la plata de genul esalonarilor sau compensarilor, aprobate de catre organele competente în domeniu.
Arată mai mult
Cerinte de calificare pentru candidat/ toti asociatii/subcontrantanti/tert sustinator:
Formular nr. 18 – Declaratie pe proprie raspundere privind neîncadrarea în prevederile art. 691 (evitarea conflictului de interese) din OUG nr. 34/2006, aprobata cu modificarile si completarile ulterioare. Încadrarea în situatia prevazuta la art. 691 din OUG nr. 34/2006, atrage excluderea candidatului de la procedura aplicata pentru atribuirea contractului. Persoanele cu functie de decizie din cadrul autoritatii contractante cu privire la organizarea, derularea si finalizarea procedurii de atribuire, respectiv toate persoanele care aproba/ semneaza documente emise în legatura cu sau pentru procedura de atribuire, persoanele care aproba bugetul aferent autoritatii contractante, necesar finantarii contractelor de achizitie publica, consilierii locali si persoanele care vor face parte din comisia de evaluare, se regasesc in anexa la Formularul nr. 18, si sunt Pop Ioan – primar, Morar Meda - secretarul comunei, Gligor Ioan – viceprimar, Herlitska Mariana – contabil sef, Agoston Sandor Ianos – consilier local, Biris Nicolae - consilier local, Burlea Cristian Dumitru - consilier local, Chis Pavel - consilier local, Chis Ionut – consilier local, Copil Florian - consilier local, Cora Gheorghe - consilier local, Cuc Dumitru - consilier local, Fechete Dumitru - consilier local, Kovacs Beni - consilier local, Lakatos Rozalia - consilier local, Malan Marius Cristian - consilier local, Mercea Dumitru - consilier local, Onita Gheorghe - consilier local, Bara Ramona – consilier inst. pub., Soanea Pavel – inspector, Ghirdan Ghizela Tunde - consilier - compartiment financiar – contabil. Cerinte de calificare pentru ofertant/ toti asociatii pentru partea din contract pe care o realizeaza:
Arată mai mult
Persoane juridice /fizice române:
- Certificat constatator, in original, copie legalizata sau copie lizibila cu mentiunea „conform cu originalul”, emis de Oficiul Registrul Comertului sau organismul la care operatorul economic este atestat profesional, Informatiile cuprinse in certificatul constatator trebuie sa fie reale/actuale la data limita de depunere a ofertelor.(in etapa evaluarii ofertelor, autoritatea contractanta va solicita ofertantului clasat pe primul loc, inainte de transmiterea comunicarii privind rezultatul procedurii, sa prezinte pentru conformitate documentul in original/copie legalizata),
Arată mai mult
- Autorizatie de functionare de la BNR(documentul se va prezenta în original, copie legalízata sau copie lizibila conforma cu originalul).
Persoane juridice/fizice straine:
- Documente edificatoare care dovedesc o forma de înregistrare în conformitate cu prevederile legale din tara în care candidatul este rezident (daca este cazul in original, copie legalizata sau copie lizibila conform cu originalul),
- Certificat de Rezidenta Fiscala (pentru evitarea dublei impuneri) valabil pentru anul calendaristic în curs (documentul se va prezenta în original, copie legalízata sau copie lizibila conforma cu originalul).
- Un document echivalent autorizatiei de functionare emisa de BNR, emis de un organism din tara în care acesta este rezident (documentul se va prezenta în original, copie legalízata sau copie lizibila conforma cu originalul).
Situația economică și financiară:
Cerinte de calificare pentru candidat/ asociatie/tert sustinator: Media cifrei de afaceri globale anuale calculata pentru anii financiari 2010, 2011 si 2012 sa fie in cuantum de minim 4 900 000 RON;
Nota: Atunci când un grup de operatori economici depune oferta comuna, situatiile economice si financiare se demonstreaza prin luarea în considerare a resurselor tuturor membrilor grupului. În cazul în care pentru un candidat exista un singur sau mai multi sustinatori, cerinta privind cifra de afaceri va fi îndeplinita de catre o singura persoana, respectiv de un singur tert sustinator. În cazul unei oferte individuale care beneficiaza de sustinere, conditia privind cifra de afaceri trebuie îndeplinita ori de candidat ori de tertul sustinator. În cazul unei of. individuale/comuna care beneficiaza, dupa caz, de subcontractare si sustinere, cerinta privind cifra de afaceri nu se considera îndeplinita de catre subcontractant, ci doar de catre candidat, membrii asocierii sau tert sustinator, dupa caz.
Arată mai mult
Nivel(uri) minim(e) al(e) standardelor:
Se va completa urmatorul formular: Fisa de „Informatii generale” Formularul nr. 5. Cursul ce va fi utilizat pentru conversia leu-euro este cursul valutar comunicat de BNR în ultima zi bancara a fiecarui an. Cifra de afaceri medie anuala se va determina ca medie aritmetica a cifrelor de afaceri obtinute de candidat în anii financiari precizati. Persoanele juridice înfiintate de mai putin de 3 ani, vor prezenta cifra de afaceri doar pentru anii scursi de la data înfiintarii, însa vor lua în considerare toate celelalte cerinte privitoare la acesti indicatori, respectiv cifra de afaceri globala sa fie de minim 4 900 000 RON;
Arată mai mult
Conform art. 186 din OUG 34/2006, cu modif.si compl.ulterioare, si Ordinul 509/2011 al Presedintelui ANRMAP.
Capacitatea tehnică și profesională:
Cerinte de calificare pentru candidat/asociatie/ tert sustinator:
Candidatul trebuie sa faca dovada ca în ultimii 3 ani de activitate (calculati pâna la data limita stabilta pt. depunerea ofertelor) a prestat servicii similare celor solicitate prin documentatia descriptiva.
Candidatul va prezenta o lista a principalelor servicii de acordare credite în conditii similare celor solicitate prin Documentatia descriptiva.
Nivel(uri) minim(e) al(e) standardelor:
Se vor completa urmatoarele formulare:
–Formular nr. 8 lista principalelor servicii de acordare credite prestate în ultimii 3 ani de activitate (unde se vor regasi contractele similare);
-Formularul nr. 9 Experienta similara, aferenta fiecarui contract similar;
Formularul nr. 9 va fi însotit de urmatoarele documente anexa:
Certificate/documente emise de catre beneficiar din care sa reiasa prestarea de servicii.
Executarea contractului
Depozite și garanții solicitate:
Cuantumul: 49 000 RON, sa fie irevocabila
Moneda în care se va constitui: lei.
Limba în care se va prez. garantia: limba româna, iar pers.straine vor prezenta si traducerea autorizata
Perioada de valabilitate a garantiei: 120 de zile de la termenul limita de depunere a ofertelor, care va acoperi si perioada de valabilitate a ofertei
În cazul extinderii perioadei de valabilitate a ofertei, perioada de valabilitate a garantiei va fi prelungita în mod corespunzator, în caz contrar se considera ca ofertantul si-a retras oferta
Forma de constituire a garantiei de participare (conform art. 86 alin.(1) din HG 925/2006),
-virament bancar in contul nr. RO52TREZ0765006XXX010706 deschis la Trezoreria mun. Oradea, cu mentiunea: Pentru achizitie servicii bancare
sau
-printr-un instrument de garantare emis în conditiile legii de o soc. bancara ori o soc. de asigurari
-prin depunere la casieria autoritatii contractante a unui ordin de plata sau fila cec, cu conditia confirmarii acestora de catre banca pâna la data deschiderea ofertei
Dovada constituirii garantiei, dupa caz, însotita de declaratia de încadrare în categoria IMM vor fi atasate ofertei, într-un plic separat, la vedere
Precizari privind instr.de garantare:
-va fi prezentat obligatoriu în original, la deschiderea ofertelor
-va fi emis în favoarea Comunei Osorhei
-Sa faca referire expresa la procedura în cauza
-Sa contina în clar denumirea si adresa autoritatii în favoarea careia s-a constituit
-Sa contina parafa lizibila a societatii emitente si semnatura autorizata
-Sa fie emisa pentru operatorul economic care a depus oferta
-sa prevada ca plata garantiei se va executa in oricare din formele prevazute la art. 86 alin. (4) din HG 925/2006
-sa prevada posibilitatea retinerii sumei, conform art.2781 alin.(1) din OUG 34/2006
Echivalenta garantiei de participare depusa in Euro sau alta valuta se va face la cursul BNR valabil cu 5 zile inainte de data limita stabilita pt. depunere a ofertelor Cuantumul: 10 % din pretul contractului, fara TVA si se va constitui pentru perioada de valabilitate a contractului. Garantia trebuie sa fie irevocabila,se va constitui înainte de intrarea în vigoare a contractului de servicii de acordare de credite, în termen de 5 zile lucratoare de la data când ofertantul va lua cunostinta despre faptul ca, contractarea liniei de finantare a primit avizul favorabil al Comisiei de Autorizare a Împrumuturilor Locale. Garantia va fi prezentata in limba româna, iar persoanele straine vor prezenta si traducerea autorizata. Forma de constituire conform art. 90 din HG 925/2006. Perioada de valabilitate a garantiei de buna executie va fi cu 14 zile mai mare decât perioada de valabilitate a contractului. Restituirea garantiei de buna executie se va face în cel mult 14 zile de la expirarea perioadei de valabilitate a contractului, daca achizitorul nu va ridica pâna la acea data pretentii asupra ei.
Arată mai mult
Principalele condiții de finanțare și modalități de plată și/sau trimitere la dispozițiile relevante care le reglementează:
Buget local - venituri proprii CL Osorhei, conform art. 62 alin.(1) din Legea nr. 273/2006.
Forma juridică pe care trebuie să o adopte grupul de operatori economici căruia urmează să i se atribuie contractul:
Asociere conform art. 44 din O.U.G. nr. 34/2006 cu modificarile si completarile ulterioare.

Procedura
Numărul preconizat de candidați: 3
Data deschiderii ofertelor: 2013-03-25 📅
Locul deschiderii:
Localitatea: Osorhei nr. 71 , comuna Osorhei, cod postal: 417360, jud. Bihor, ROMANIA.
Locul: Localitatea: Osorhei nr. 71 , comuna Osorhei, cod postal: 417360, jud. Bihor, ROMANIA.
Informații despre persoanele autorizate și procedura de deschidere: Imputernicitii ofertantilor.
Limbi
Limbă: română 🗣️

Autoritatea contractantă
Contact
Punct de contact: Bara Ramona
Adresă internet: www.primaria-osorhei.ro 🌏
Adresa profilului de cumpărător: www.e-licitatie.ro 🌏

Informații complementare
Revizuirea organismului
Nume: Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor
Adresa poștală: Str. Stavropoleos nr. 6, sector 3
Orașul poștal: Bucuresti
Cod poștal: 030084
Țara: România 🇷🇴
E-mail: office@cnsc.ro 📧
Telefon: +40 213104641 📞
Adresă internet: http://www.cnsc.ro 🌏
Fax: +40 213104642 / +40 218900745 📠
Informații privind termenele de introducere a căilor de atac:
Art. 2562 alin. (1) lit. a) din OUG nr. 34/2006 – 10 zile incepand cu ziua urmatoare luarii la cunostinta a oricarui act emis de Autoritatea Contractanta.
Serviciul de la care se pot obține informații privind procedura de reexaminare
Nume: Comuna Osorhei
Adresa poștală: nr. 71
Orașul poștal: Osorhei
Cod poștal: 417360
Telefon: +40 259313213 📞
Fax: +40 259313213 📠
Sursa: OJS 2013/S 033-052374 (2013-02-11)
Informaţii suplimentare (2013-02-21)
Obiect
Metadate ale anunțului
Tip de document: Informaţii suplimentare

Referință
Date
Data trimiterii: 2013-02-21 📅
Data publicării: 2013-02-27 📅
Identificatori
Numărul anunțului: 2013/S 041-064802
Se referă la anunț: 2013/S 33-052374
Număr JO-S: 41
Sursa: OJS 2013/S 041-064802 (2013-02-21)
Informaţii suplimentare (2013-02-25)
Referință
Date
Data trimiterii: 2013-02-25 📅
Data publicării: 2013-03-02 📅
Identificatori
Numărul anunțului: 2013/S 044-069132
Număr JO-S: 44
Sursa: OJS 2013/S 044-069132 (2013-02-25)
Informaţii suplimentare (2013-02-26)
Referință
Date
Data trimiterii: 2013-02-26 📅
Identificatori
Numărul anunțului: 2013/S 044-069230
Sursa: OJS 2013/S 044-069230 (2013-02-26)
Informaţii suplimentare (2013-03-07)
Referință
Date
Data trimiterii: 2013-03-07 📅
Data publicării: 2013-03-12 📅
Identificatori
Numărul anunțului: 2013/S 050-080372
Număr JO-S: 50
Sursa: OJS 2013/S 050-080372 (2013-03-07)
Informaţii suplimentare (2013-03-18)
Referință
Date
Data trimiterii: 2013-03-18 📅
Termen-limită de depunere: 2013-04-12 📅
Data publicării: 2013-03-22 📅
Identificatori
Numărul anunțului: 2013/S 058-094105
Număr JO-S: 58
Sursa: OJS 2013/S 058-094105 (2013-03-18)
Informaţii suplimentare (2013-03-21)
Referință
Date
Data trimiterii: 2013-03-21 📅
Data publicării: 2013-03-26 📅
Identificatori
Numărul anunțului: 2013/S 060-098160
Număr JO-S: 60
Sursa: OJS 2013/S 060-098160 (2013-03-21)
Informaţii suplimentare (2013-03-27)
Referință
Date
Data trimiterii: 2013-03-27 📅
Data publicării: 2013-03-29 📅
Identificatori
Numărul anunțului: 2013/S 063-104341
Număr JO-S: 63
Sursa: OJS 2013/S 063-104341 (2013-03-27)
Informaţii suplimentare (2013-03-28)
Referință
Date
Data trimiterii: 2013-03-28 📅
Data publicării: 2013-03-30 📅
Identificatori
Numărul anunțului: 2013/S 064-106176
Număr JO-S: 64
Sursa: OJS 2013/S 064-106176 (2013-03-28)