Acord –Cadru de furnizare ,,carburanti auto pe baza de bonuri valorice” pentru 2015-2017

Politia Locala Sector 4

Achizitia de carburanti auto sub forma de bonuri valorice (benzina fara plumb –SR EN 228/2004 si motorina Euro- SR EN 590/2004)
Valoarea estimata a acordului-cadru fara TVA: între 76 671,37 si 1 840 112,9 RON.

Termen limită

Termenul de primire a ofertelor a fost de 2015-05-05. Achiziția publică a fost publicată pe 2015-03-17.

Furnizori

Următorii furnizori sunt menționați în deciziile de atribuire sau în alte documente de achiziții publice:

Cine? Ce? Unde?
Istoricul achizițiilor
Data Document
2015-03-17 Anunţ de participare
2015-04-30 Informaţii suplimentare
2015-06-16 Anunt de atribuire
Anunţ de participare (2015-03-17)
Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Titlu: Benzină fără plumb
Cantitate sau domeniu:
Cantitate estimata ACORD-CADRU:-1.901 file BVCA a 50 RON/fila – cantitatea minima estimata acord – cadru (3 725 litri benzina; 11 425 litri motorina)-45.635 file BVCA a 50 RON/fila – cantitatea maxima estimata acord – cadru (89.400 litri benzina; 274 200 litri motorina)Cantitate estimata ce poate face obiectul unui singur CONTRACT SUBSECVENT:-950 file BVCA a 50 RON/fila – cantitatea minima (1.862,5 litri benzina; 5.712,5 litri motorina)-9.507 file BVCA a 50 RON/fila – cantitatea maxima estimata (18 625 litri benzina; 57 125 litri motorina)Valoarea estimata acord-cadru fara TVA: între 76 671,37 si 1 840 112,9 RON.76 671,371 840 112,90
Arată mai mult
Metadate ale anunțului
Limba originală: română 🗣️
Tip de document: Anunţ de participare
Natura contractului: Bunuri
Reglementare: Uniunea Europeană, cu participarea ţărilor membre ACAP
Vocabular comun privind achizițiile publice (CPV)
Cod: Benzină fără plumb 📦

Procedura
Tip de procedură: licitaţie deschisă
Tip de ofertă: Prezentare ofertă pentru toate loturile
Criterii de atribuire
Cel mai mic preţ

Autoritatea contractantă
Identitate
Țara: România 🇷🇴
Tip de autoritate contractantă: Autoritate regională sau locală
Numele autorității contractante: Politia Locala Sector 4
Adresa poștală: Aleea Ciceu nr. 12, sect. 4
Cod poștal: 040905
Orașul poștal: Bucuresti
Contact
Adresă internet: http://www.politialocala4.ro 🌏
E-mail: pl4achizitii@yahoo.com 📧
Telefon: +40 214601471 📞
Fax: +40 214601473 📠

Referință
Date
Data trimiterii: 2015-03-17 📅
Termen-limită de depunere: 2015-05-05 📅
Data publicării: 2015-03-21 📅
Identificatori
Numărul anunțului: 2015/S 057-099303
Număr JO-S: 57
Informații suplimentare
-In cazul in care dupa finalizarea etapei finale de licitatie electronica vor exista preturi egale, autoritatea contractanta va solicita operatorilor economici in cauza noi propuneri financiare care se vor depune in plic inchis la sediul autoritatii contractante, in vederea departajarii ofertelor. -Operatorii economici au obligatia de a urmari in SEAP raspunsurile la solicitarile de clarificari. -Eventualele amendamente la Proiectul de Contract se vor depune odata cu oferta. -In cazul in care oferta este prezentata de catre o asociatie de furnizori, aceasta asociatie va beneficia de facilitatile asigurate Intreprinderilor Mici si Mijlocii prin prevederile Legii nr. 346/2004, numai in cazul in care toti membrii asociatiei sunt Intreprinderi Mici si Mijlocii. -Pentru vizualizarea documentatiei de atribuire incarcate in SEAP, operatorii economici trebuie sa aiba un program necesar vizualizarii fisierelor semnate electronic (acest program fiind disponibil gratuit pe site-urile furnizorilor de semnatura electronica).
Arată mai mult

Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Valoarea estimată fără TVA: 76 671,37 💰
1 840 112,90 💰
Frecvența atribuirii contractelor:
Estimativ se vor atribui 3 contracte subsecvente în anul 2015, 4 contracte subsecvente în anul 2016 si 3 contracte subsecvente în anul 2017. Valoarea estimata a celui mai mic contract subsecvent este de 38 335,68 RON fara TVA. Valoarea estimata a celui mai mare contract subsecvent este de 383 356,85 RON fara TVA.
Arată mai mult
Scurtă descriere:
Achizitia de carburanti auto sub forma de bonuri valorice (benzina fara plumb –SR EN 228/2004 si motorina Euro- SR EN 590/2004)
Valoarea estimata a acordului-cadru fara TVA: între 76 671,37 si 1 840 112,9 RON.
Cantitate sau domeniu:
Cantitate estimata ACORD-CADRU:
-1.901 file BVCA a 50 RON/fila – cantitatea minima estimata acord – cadru (3 725 litri benzina; 11 425 litri motorina)
-45.635 file BVCA a 50 RON/fila – cantitatea maxima estimata acord – cadru (89.400 litri benzina; 274 200 litri motorina)
Cantitate estimata ce poate face obiectul unui singur CONTRACT SUBSECVENT:
-950 file BVCA a 50 RON/fila – cantitatea minima (1.862,5 litri benzina; 5.712,5 litri motorina)
-9.507 file BVCA a 50 RON/fila – cantitatea maxima estimata (18 625 litri benzina; 57 125 litri motorina)
Valoarea estimata acord-cadru fara TVA: între 76 671,37 si 1 840 112,9 RON.
Durata: 24 luni
Număr de referință: SAPUCA 1/04.03.2015
Locul de desfășurare
Locul principal sau locul de desfășurare: Politia Locala Sector 4.

Informații juridice, economice, financiare și tehnice
Condiții de participare
Capacitatea de exercitare a activității profesionale:
1. Certificat de participare cu oferta independenta, conform Ordinului nr. 314/2010 al presedintelui ANRMAP- formularul nr. 62.
2. Declaratie pe propria raspundere privind neincadrarea in situatiile prevazute la art. 180 din ordonanta 34/2006- formularul 10a
3. Declaratie pe propria raspundere privind neincadrarea in situatiile prevazute la art. 181 din ordonanta 34/2006-formularul 10b
Tot pentru indeplinirea cerintei se vor depune urmatoarele documente:
-certificat de atestare fiscala, emis de care organele competente ale Ministerului Finantelor Publice, privind plata obligatiilor bugetare catre bugetul general consolidat, din care sa rezulte ca ofertantul nu are datorii scadente la nivelul lunii anterioara celei in care este prevazut termenul limita de depunere a ofertelor.
Arată mai mult
-certificat fiscal privind impozitele si taxele locale in cazul persoanelor juridice eliberat de Directia de Impozite si Taxe Locale din cadrul Primariei pe raza careia ofertantul isi are sediul, din care sa rezulte ca ofertantul nu are datorii scadente la nivelul lunii anterioare celei in care este prevazut termenul limita de depunere a ofertelor.
Arată mai mult
Cerificatele se vor prezenta in original, copie legalizata/autentificata sau copii lizibile cu mentiunea ,,conform cu originalul” semnate si stampilate.
In masura in care procedura de emitere a certificatelor privind taxele nu permite confirmarea situatiei datoriilor la data solicitata, operatorii economici pot depune o declaratie pe proprie raspundere potrivit art.11 alin 4 din HG 925/2006. Intr-o astfel de situatie devin aplicabile prevederile art. 9 alin 3 din Ordinul nr. 509/2011.
Arată mai mult
Nota:
În cazul unei asocieri, fiecare asociat (inclusiv liderul) este obligat sa prezinte aceste documente. De asemenea si tertul sustinator este obligat sa completeze declaratia privind art.180 si ale art. 181 lit a), c1) si d) din OUG nr. 34/2006.
Ofertantul va fi exclus din cadrul procedurii, daca se încadreaza în una din situatiile stipulate la art. 180 si art. 181 din Ordonanta de urgenta a guvernului nr. 34/2006 sau are datorii.
4. Declaratie pe propria raspundere privind neincadrarea in prevederile art. 691 din ordonanta 34/2006- formularul nr. 66.
Operatorii economici participanti la procedura nu trebuie sa se încadreze în situatiile prevazute la art. 69
Neincadrarea in prevederile art. 691 din OUG nr. 34/2006 constituie obligatie pentru ofertanti, asociati, subcontractanti si terti sustinatori.
NOTA: Persoanele cu functie de decizie din cadrul autoritatii contractante, in ceea ce priveste organizarea, derularea si finalizarea procedurii de atribuire (respectiv toate persoanele care aproba/semneaza documentele emise in legatura sau pentru procedura de atribuire) sunt:
Arată mai mult
Director General– Adrian Corneliu Ionescu
Director Economic – Constanta Serangau
Sef Serviciu Legalitate Acte si Contencios Administrativ– Ovidiu Pasarica
Sef Serviciu Buget, Finante, Salarizare, Contabilitate –Gabriela Baltoiu
Compartiment Administrare Patrimoniu – Dragos Zaharia
Sef Serviciu Achizitii Publice, Urmarire Contracte si Administrativ - Liliana Nedelcu
Consilier Juridic SAPUCA– Mihaela Cristea Ofertantul trebuie sa prezinte-certificat constatator emis de Oficiul National al Registrului Comertului, in original, copie legalizata/autentificata sau copie lizibila cu mentiunea ,,conform cu originalul”semnata si stampilata, din care sa rezulte ca are in obiectul de activitate furnizarea/ livrarea carburantilor auto.
Arată mai mult
Informatiile cuprinse in certificatul constatator trebuie sa fie reale/actuale la data limita de depunere a ofertelor.
In cazul in care ofertantul clasat pe primul loc a prezentat certificatul constatator emis de ONRC in ,,copie conform cu originalul”, dupa faza finala de licitatie electronica, dar inainte de transmiterea comunicarii privind rezultatul procedurii, va prezenta documentul in original sau copie legalizata.
Arată mai mult
Persoanele juridice /fizice straine vor prezenta
-documente edificatoare care dovedesc o forma de înregistrare/atestare ori apartenenta din punct de vedere profesional, în conformitate cu prevederile legale din tara în care ofertantul este rezident (documentele vor fi prezentate în original si traducere legalizata in limba romana sau copie legalizata in limba romana).
Arată mai mult
Toate documentele vor avea, pe lânga semnatura, mentionat în clar numele întreg al persoanei semnatare.
În situatia în care din documentele solicitate reiese ca ofertantul nu îsi poate exercita activitatea sau nu corespund cerintelor impuse, nu sunt prezentate în forma solicitata sau lipsesc, acesta va fi exclus de la procedura pentru atribuirea contractului.
Arată mai mult
Executarea contractului
Depozite și garanții solicitate:
Cuantumul garantiei pentru participare: 36 802 RON, valabilitate - cel putin 120 de zile de la termenul limita de primire a ofertelor, constituire – in conformitate cu prevederile art. 86 alin. 1 din HG 925/2006. In cazul in care garantia de participare se constituie prin virament bancar se vor folosi urmatoarele date: Trezoreria Sector 4 Bucuresti, cont RO07TREZ7045006XXX004008, CUI 18188811; dovada constituirii garantiei/instrumentul de garantare se prezinta in original. Pentru I.M.M-uri garantia se poate constitui in procent de 50 %, respectiv 18 401 RON. În acest caz, ofertantul va atasa, în mod obligatoriu, la garantia de participare o declaratie pe proprie raspundere in original a reprezentantului legal al întreprinderii interesate în încadrarea în categoria întreprinderilor mici si mijlocii, conform formularului nr. 64. Operatorii economici pot face dovada constituirii garantiei de participare inclusiv la data deschiderii ofertelor. Astfel ca ofertele care la data deschiderii ofertelor nu fac dovada constituirii garantiei, vor fi respinse in cadrul sedintei de deschidere a ofertelor conf art. 33, alin 3, lit. b din HG 925/2006. Echivalenta pentru o garantie depusa in alta valuta se va face la cursul BNR din data publicarii invitatiei/anuntului de participare in SEAP. Eliberarea garantiei de participare se va face in conformitate cu art. 88 din HG 925/2006. Retinerea garantiei de participare se va face in conformitate cu prevederile art. 87 din HG 925/2006, cu modificarile si completarile ulterioare. Cuantumul garantiei de buna executie este de 5 % din valoarea fara T.V.A. a contractului subsecvent. Garantia de buna executie se constituie pentru contractele subsecvente care se incadreaza in conditiile art. 89 din HG nr. 925/2006, în termen de maxim 5 zile de la data semnarii acestora de catre ambele parti. Perioada de valabilitate a garantiei de buna executie va fi cel putin egala cu durata contractului. Modalitati de constituire a garantiei de buna executie (conform art. 90, alin. (1) din HG nr. 925/2006): scrisoare de garantie bancara (formular nr. 65) – instrument de garantare, emise in conditiile legii de o societate bancara sau o societate de asigurari în favoarea autoritatii contractante, în original. Garantia de buna executie va fi retinuta/restituita in conditiile prevazute la art. 91 si 92 din HG nr. 925/2006. În cazul ofertantilor din categoria I.M.M. garantia de buna executie se constituie în procent de 2,5 % din pretul contractului fara T.V.A.
Arată mai mult
Principalele condiții de finanțare și modalități de plată și/sau trimitere la dispozițiile relevante care le reglementează: Bugetul local.
Forma juridică pe care trebuie să o adopte grupul de operatori economici căruia urmează să i se atribuie contractul:
Asociere conform art. 44 din O.U.G. nr. 34/2006 cu modificarile si completarile ulterioare.

Procedura
Durata acordului-cadru în luni: 24
Perioadă de valabilitate a ofertei: 120 zile
Data deschiderii ofertelor: 2015-05-05 📅
Locul deschiderii: Sediul Politiei Locale Sector 4- aleea Ciceu nr. 12, sector 4 Bucuresti
Locul: Sediul Politiei Locale Sector 4- aleea Ciceu nr. 12, sector 4 Bucuresti
Informații despre persoanele autorizate și procedura de deschidere: Reprezentantii imputerniciti ai ofertantilor.
Limbi
Limbă: română 🗣️

Autoritatea contractantă
Contact
Punct de contact: Nedelcu Liliana
Adresă internet: www.politialocala4.ro 🌏
Adresa profilului de cumpărător: www.e-licitatie.ro 🌏
E-mail: pc4juridic@yahoo.com 📧

Referință
Identificatori
Număr de referință atribuit de autoritatea contractantă: SAPUCA 1/04.03.2015
Informații suplimentare
-In cazul in care dupa finalizarea etapei finale de licitatie electronica vor exista preturi egale, autoritatea contractanta va solicita operatorilor economici in cauza noi propuneri financiare care se vor depune in plic inchis la sediul autoritatii contractante, in vederea departajarii ofertelor.
Arată mai mult
-Operatorii economici au obligatia de a urmari in SEAP raspunsurile la solicitarile de clarificari.
-Eventualele amendamente la Proiectul de Contract se vor depune odata cu oferta.
-In cazul in care oferta este prezentata de catre o asociatie de furnizori, aceasta asociatie va beneficia de facilitatile asigurate Intreprinderilor Mici si Mijlocii prin prevederile Legii nr. 346/2004, numai in cazul in care toti membrii asociatiei sunt Intreprinderi Mici si Mijlocii.
Arată mai mult
-Pentru vizualizarea documentatiei de atribuire incarcate in SEAP, operatorii economici trebuie sa aiba un program necesar vizualizarii fisierelor semnate electronic (acest program fiind disponibil gratuit pe site-urile furnizorilor de semnatura electronica).
Arată mai mult

Informații complementare
Revizuirea organismului
Nume: Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor
Adresa poștală: Str. Stavropoleos nr. 6, sector 3
Orașul poștal: Bucuresti
Cod poștal: 030084
Țara: România 🇷🇴
E-mail: office@cnsc.ro 📧
Telefon: +40 213104641 📞
Adresă internet: http://www.cnsc.ro 🌏
Fax: +40 213104642 / 218900745 📠
Informații privind termenele de introducere a căilor de atac:
Termenele sunt precizate in art. 2562/OUG nr. 34/2006 cu modificarile si completarile ulterioare – 10 zile.
Serviciul de la care se pot obține informații privind procedura de reexaminare
Nume: Politia Locala Sector 4 – Serviciul Legalitate Acte si Contencios Administrativ
Adresa poștală: Aleea Ciceu nr. 12, sector 4
Cod poștal: 041789
Telefon: +40 214601472 📞
Fax: +40 214601473 📠
Sursa: OJS 2015/S 057-099303 (2015-03-17)
Informaţii suplimentare (2015-04-30)
Obiect
Metadate ale anunțului
Tip de document: Informaţii suplimentare

Referință
Date
Data trimiterii: 2015-04-30 📅
Data publicării: 2015-05-05 📅
Identificatori
Numărul anunțului: 2015/S 086-154696
Se referă la anunț: 2015/S 57-099303
Număr JO-S: 86
Sursa: OJS 2015/S 086-154696 (2015-04-30)
Anunt de atribuire (2015-06-16)
Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Valoarea totală a achiziției: 1 794 368,20 💰
Metadate ale anunțului
Tip de document: Anunt de atribuire

Procedura
Tip de ofertă: Nu se aplică

Referință
Date
Data trimiterii: 2015-06-16 📅
Data publicării: 2015-06-20 📅
Identificatori
Numărul anunțului: 2015/S 118-214051
Număr JO-S: 118
Informații suplimentare
— In cazul in care dupa finalizarea etapei finale de licitatie electronica vor exista preturi egale, autoritatea contractanta va solicita operatorilor economici in cauza noi propuneri financiare care se vor depune in plic inchis la sediul autoritatii contractante, in vederea departajarii ofertelor. — Operatorii economici au obligatia de a urmari in SEAP raspunsurile la solicitarile de clarificari. — Eventualele amendamente la Proiectul de Contract se vor depune odata cu oferta. — In cazul in care oferta este prezentata de catre o asociatie de furnizori, aceasta asociatie va beneficia de facilitatile asigurate Intreprinderilor Mici si Mijlocii prin prevederile Legii nr. 346/2004, numai in cazul in care toti membrii asociatiei sunt Intreprinderi Mici si Mijlocii. — Pentru vizualizarea documentatiei de atribuire incarcate in SEAP, operatorii economici trebuie sa aiba un program necesar vizualizarii fisierelor semnate electronic (acest program fiind disponibil gratuit pe site-urile furnizorilor de semnatura electronica).
Arată mai mult

Atribuirea contractului
Data încheierii contractului: 2015-06-09 📅
Nume: Rompetrol Downstream SRL
Adresa poștală: P-ta Presei Libere nr. 3-5, City Gate Northern Tower, et. 2
Orașul poștal: Bucuresti
Cod poștal: 011028
Țara: România 🇷🇴
E-mail: downstreamlicitatii@rompetrol.com 📧
Adresă internet: www.rompetrol.com 🌏
Informații despre licitații
Numărul de oferte primite: 3

Informații complementare
Serviciul de la care se pot obține informații privind procedura de reexaminare
Nume: Politia locala sector 4 –Serviciul Legalitate Acte si Contencios Administrativ
Sursa: OJS 2015/S 118-214051 (2015-06-16)