Acord-cadru de furnizare ventilator neonatal convențional

Spitalul Clinic Judetean de Urgenta Targu Mures

Acord-cadru de furnizare ventilator neonatal conventional.
AC va raspunde la clarificari in a 10-a zi dinainte de termenul limita de depunere a ofertelor.
Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor/candidaturilor: 20 de zile, inclus si termenul prevazut pentru verificarea ANAP.

Termen limită

Termenul de primire a ofertelor a fost de 2019-07-31. Achiziția publică a fost publicată pe 2019-06-26.

Cine? Ce? Unde?
Istoricul achizițiilor
Data Document
2019-06-26 Anunţ de participare
2019-09-04 Anunt de atribuire
Anunţ de participare (2019-06-26)
Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Titlu: Alte ventilatoare decât cele de uz casnic
Număr de referință: 4323209/2019/18106/24.06.2019
Scurtă descriere:
Acord-cadru de furnizare ventilator neonatal conventional. AC va raspunde la clarificari in a 10-a zi dinainte de termenul limita de depunere a ofertelor. Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor/candidaturilor: 20 de zile, inclus si termenul prevazut pentru verificarea ANAP.
Arată mai mult
Metadate ale anunțului
Limba originală: română 🗣️
Tip de document: Anunţ de participare
Natura contractului: Bunuri
Reglementare: Uniunea Europeană
Vocabular comun privind achizițiile publice (CPV)
Cod: Alte ventilatoare decât cele de uz casnic 📦
Locul de desfășurare
Regiunea NUTS: Mureş 🏙️

Procedura
Tip de procedură: licitaţie deschisă
Tip de ofertă: Prezentare ofertă pentru toate loturile
Criterii de atribuire
Cel mai mic preţ

Autoritatea contractantă
Identitate
Țara: România 🇷🇴
Tip de autoritate contractantă: Altele
Numele autorității contractante: Spitalul Clinic Județean de Urgență Târgu Mureș
Adresa poștală: Str. Gheorghe Marinescu nr. 50, județ Mureș
Cod poștal: 540136
Orașul poștal: Târgu Mureș
Contact
Adresă internet: http://www.spitalmures.ro 🌏
E-mail: achizitii@spitalmures.ro 📧
Telefon: +40 265212111 📞
Fax: +40 265213967 📠
URL al documentelor: http://www.e-licitatie.ro 🌏

Referință
Date
Data trimiterii: 2019-06-26 📅
Termen-limită de depunere: 2019-07-31 📅
Data publicării: 2019-07-01 📅
Identificatori
Numărul anunțului: 2019/S 124-302269
Număr JO-S: 124
Informații suplimentare
Răspunsurile la DUAE ale operatorilor economici care participă la procedură vor fi completate în SEAP în mod direct, după autentificare, de către fiecare participant. Detalii cu privire la întocmirea DUAE veți regăsi, după autentificarea în sistem, în secțiunea „Informații DUAE” – Ghid de completare DUAE. Operatorii economici vor avea în continuare posibilitatea de a semna electronic DUAE, prin exportarea/importarea documentului creat cu extensia .xml sau prin tipărirea acestuia, direct din aplicație.
Arată mai mult

Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Scurtă descriere:
Acord-cadru de furnizare ventilator neonatal conventional.
AC va raspunde la clarificari in a 10-a zi dinainte de termenul limita de depunere a ofertelor.
Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor/candidaturilor: 20 de zile, inclus si termenul prevazut pentru verificarea ANAP.
Valoarea totală estimată: 676 000 RON 💰
Durata: 36 luni
Locul de desfășurare
Locul principal sau locul de desfășurare: Spitalul Clinic Judetean de Urgenta Târgu Mureș, Str. Gheorghe Marinescu nr. 50.

Informații juridice, economice, financiare și tehnice
Condiții de participare
Capacitatea de exercitare a activității profesionale:
1) Neîncadrarea în prevederile art. 165 din Legea 98/2016;
Nota: Se solicita atât ofertantului, ofertantului asociat, subcontractantului, cât si tertului sustinator;
2) Neincadrarea la prevederile art. 164 din Legea nr. 98/2016;
3) Neincadrarea la prev. art. 167 din Legea nr. 98/2016;
4) Declaratia privind neincadrarea în situatiile prevazute de la art. 60 din Legea nr. 98/2016, model propriu, declaratia va fi completata de toti participantii (ofertantii, tertii sustinatori si subcontractantii) odata cu depunerea DUAE.
Persoanele cu functii de decizie din cadrul autoritatii contractante în ceea ce priveste organizarea, derularea si finalizarea procedurii de achizitie sunt:
— dr. Puiac Ion Claudiu – manager,
— ec. Craciun Ioan Florin – director financiar-contabil,
— dr. Marinescu Simona – medic primar ATI,
— Bobric Gabriel – consilier juridic,
— ec. Perghel Alexandru – sef birou achizitii publice,
— Pustai Loredana – birou achizitii publice
5) Potrivit prevederilor art. 193 din Legea 98/2016, autoritatea contractanta va accepta in cadrul ofertelor DUAE (Documentul Unic de Achizitie European) in locul documentelor solicitate in vederea demonstrarii cerintelor de calificare, inclusiv a capacitatii de exercitare, ca dovada preliminara. DUAE poate fi descarcat in vederea completarii si depunerii de la adresa https://ec.europa.eu/growth/toolsdatabases/espd/filter
Arată mai mult
Instructiuni privind completarea DUAE sunt disponibile la adresa www.e-licitatie.ro
Înainte de atribuirea acordului-cadru, autoritatea contractanta va solicita ofertantilor clasati pe primele 3 locuri sa prezinte documentele justificative actualizate prin care sa demonstreze îndeplinirea tuturor criteriilor de calificare, în conformitate cu informatiile cuprinse în DUAE. DUAE se va depune, dupa caz, si de catre tertul sustinator/subcontractanti;
Arată mai mult
6) Certificat de Atestare Fiscala eliberat de Administratia Financiara – operatorii vor depune aceste certificate pe parcursul evaluarii, ca documente justificative actualizate prin care demonstreaza indeplinirea criteriilor de calificare in conformitate cu informatiile cuprinse in DUAE, iar acestea trebuie sa ateste lipsa datoriilor restante la momentul depunerii acestora;
Arată mai mult
7) Certificat de atestare fiscala pt. persoane juridice privind impozitele si taxele locale si alte venituri ale bugetului local – eliberat de Primarie – operatorii vor depune aceste certificate pe parcursul evaluarii, ca documente justificative actualizate prin care demonstreaza indeplinirea criteriilor de calificare in conformitate cu informatiile cuprinse in DUAE, iar acestea trebuie sa ateste lipsa datoriilor restante la momentul depunerii acestora.
Arată mai mult
Nota: ofertantii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie sa se regaseasca in situatiile prevazute la art. 164, 165, 167 din Legea nr. 98/2016 si cu art. 60 din Legea 98/2016.
Nota: certificatele solicitate in cadrul acestei sectiuni pot fi prezentate in oricare dintre formele: original/copie lizibila cu mentiunea „conform cu originalul”.
Modalitatea prin care poate fi demonstrata îndeplinirea cerintei: se va completa DUAE de catre operatorii economici participanti la procedura de atribuire cu informatiile aferente situatiei lor.
Documentele justificative care probeaza îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmeaza a fi prezentate, la solicitarea autoritatii contractante, de ofertantii clasati pe primele 3 locuri in clasamentul intermediar întocmit la finalizarea evaluarii ofertelor.
Arată mai mult
Ref. cerintele privind motivele de excludere, documentele pot fi:
1) certificate constatatoare privind lipsa datoriilor cu privire la plata impozitelor, taxelor sau a contributiilor la bugetul general consolidat (buget local, buget de stat etc.) la momentul prezentarii;
2) cazierul judiciar al [...] detalii pe www.e-licitatie.ro
Situația economică și financiară:
Cifra de afaceri medie anuala. Se solicită depunerea fisei informatii generale privind cifra medie de afaceri globala care vizeaza activitatea din cel mult ultimii 3 ani (2015, 2016, 2017), cel putin de 507 000 RON.
Nivel(uri) minim(e) al(e) standardelor:
Se va depune fisa informatii generale privind cifra medie de afaceri globala care vizeaza activitatea din cel mult ultimii 3 ani (2015, 2016, 2017), cel putin de 507 000 RON.
Capacitatea tehnică și profesională:
Pentru contractele de achizitie de bunuri: executarea de livrari de tipul specificat – depunerea unui Certificat Constatator emis de Oficiul Registrului Comertului din care sa rezulte obiectul de activitate al operatorului economic. Autorizatie de functionare eliberata de Ministerul Sanatatii – in copie conform cu originalul – in baza Legii 95/2008 modificata prin OUG 2/2014 art. 888.
Arată mai mult
Nivel(uri) minim(e) al(e) standardelor:
Pentru persoane juridice straine: documente care dovedesc o forma de apartenenta din punct de vedere profesional, în conformitate cu prevederile legale din tara în care candidatul/ofertantul este rezident, in original, traduse în limba româna si legalizate sau semnate conform cu originalul. Daca exista asociati, documentele solicitate vor fi depuse si de catre acestia pentru partea pe care o realizează. Se va prezenta o declaratie privind lista principalelor livrari de produse similare in ultimii 3 ani (2016, 2017, 2018), cel putin de 466 760,40 RON, reprezentand valoarea unui contract subsecvent. Prin produse similare, pentru aceasta procedura, se înteleg consumabile platforma electrochirurgicala. Se va completa cerinta corespunzatoare in DUAE de catre operatorii economici participanti la procedura de atribuire. Pentru contractul prezentat ca experienta similara, ofertantii trebuie sa prezinte prin completarea DUAE cel putin urmatoarele informatii: numarul si data contractului; denumirea si/sau obiectul contractului; denumirea si adresa beneficiarului; documentul de receptie poate fi înlocuit, dupa caz, de: document constatator; recomandare din partea beneficiarului; alte procese-verbale sau documente care pot face dovada îndeplinirii clauzelor contractuale asumate prin contractul prezentat ca experienta similara. Ponderea si/sau activitatile pentru care a fost responsabil; valoarea produselor similare livrate in cadrul contractului (in RON fara TVA). Nota: informatiile care nu se regasesc în formularul DUAE (nu au rubrica speciala pentru completare) vor fi completate la rubrica Descriere. Documentele justificative care probeaza indeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmeaza a fi prezentate, la solicitarea autoritatii contractante, doar de catre ofertantul clasat pe locurile I, II si III in clasamentul intermediar intocmit la finalizarea evaluarii ofertelor conform art. 196 alin. (2) din Legea 98/19.5.2016. Acestea pot fi parti relevante din contracte sau recomandari sau certificate constatatoare sau procese-verbale sau alte documente.
Arată mai mult

Procedura
Temeiul juridic: 32014L0024
Numărul de participanți care trebuie avuți în vedere: 3
Ora de primire a ofertelor: 15:00
Limbile în care pot fi prezentate ofertele sau cererile de participare: română 🗣️
Perioadă de valabilitate a ofertei: 2019-12-01 📅
Data deschiderii ofertelor: 2019-07-31 📅
Ora deschiderii ofertelor: 15:00
Locul: In SEAP.

Autoritatea contractantă
Identitate
Numărul național de înregistrare: 4323209
Contact
Punct de contact: Alexandru Perghel
Adresă internet: www.spitalmures.ro 🌏
Adresa profilului de cumpărător: www.e-licitatie.ro 🌏
Documente URL: www.e-licitatie.ro 🌏
URL al documentelor: www.e-licitatie.ro 🌏

Referință
Informații suplimentare
Răspunsurile la DUAE ale operatorilor economici care participă la procedură vor fi completate în SEAP în mod direct, după autentificare, de către fiecare participant.
Detalii cu privire la întocmirea DUAE veți regăsi, după autentificarea în sistem, în secțiunea „Informații DUAE” – Ghid de completare DUAE.
Operatorii economici vor avea în continuare posibilitatea de a semna electronic DUAE, prin exportarea/importarea documentului creat cu extensia .xml sau prin tipărirea acestuia, direct din aplicație.

Informații complementare
Revizuirea organismului
Nume: Consiliul Național de Soluționare a Contestațiilor
Adresa poștală: Str. Stavropoleos nr. 6, sector 3
Orașul poștal: București
Cod poștal: 030084
Țara: România 🇷🇴
Telefon: +40 213104641 📞
E-mail: office@cnsc.ro 📧
Fax: +40 213104642 / +40 218900745 📠
Adresă internet: http://www.cnsc.ro 🌏
Informații privind termenele de introducere a căilor de atac:
Termenele de formulare a contestatiei si de exercitare a caii de atac sunt cele prevazute in Legea nr. 101/2016, completata si modificata prin OUG 45/2018.
Serviciul de la care se pot obține informații privind procedura de reexaminare
Nume: Spitalul Clinic Județean de Urgență Târgu Mureș – Compartimentul Contencios
Adresa poștală: Str. Ghe. Marinescu nr. 50
Orașul poștal: Târgu Mureș
Cod poștal: 540136
Telefon: +40 265212111 📞
Fax: +40 265213967 📠
Sursa: OJS 2019/S 124-302269 (2019-06-26)
Anunt de atribuire (2019-09-04)
Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Scurtă descriere:
Acord cadru de furnizare ventilator neonatal conventional. AC va raspunde la clarificari in a 10-a zi dinainte de termenul limita de depunere a ofertelor. Numar de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor/candidaturilor: 20 de zile, inclus si termenul prevazut pentru verificarea ANAP.
Arată mai mult
Metadate ale anunțului
Tip de document: Anunt de atribuire

Procedura
Tip de ofertă: Nu se aplică

Referință
Date
Data trimiterii: 2019-09-04 📅
Data publicării: 2019-09-09 📅
Identificatori
Numărul anunțului: 2019/S 173-421916
Se referă la anunț: 2019/S 124-302269
Număr JO-S: 173

Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Scurtă descriere:
Acord cadru de furnizare ventilator neonatal conventional.
Numar de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor/candidaturilor: 20 de zile, inclus si termenul prevazut pentru verificarea ANAP.
Locul de desfășurare
Locul principal sau locul de desfășurare: Spitalul Clinic Judetean de Urgenta Targu Mures, Str. Gheorghe Marinescu nr. 50.

Informații complementare
Revizuirea organismului
Adresă internet: www.cnsc.ro 🌏
Serviciul de la care se pot obține informații privind procedura de reexaminare
Adresa poștală: Str. Gheorghe Marinescu nr. 50
Sursa: OJS 2019/S 173-421916 (2019-09-04)