Obiectul acordului cadru îl constituie achiziția/furnizarea de energie electrică de medie tensiune la sediul entității contractante pentru punctul de consum al R.A. Aeroportului Satu Mare, de la furnizori titulari de licență de furnizare energie electrică, pentru o perioadă de 12 luni. Cantitățile necesare sunt specificate în caietul de sarcini. Entitatea contractantă va răspunde clar și complet tuturor solicitărilor de clarificare/informații suplimentare adresate de către operatorii economici în a 11 a zi înainte de termenul limită de depunere a ofertelor, conform art.173 din Legea 99/2016, cu modificările și completările ulterioare, coroborat cu art.29 alin. (3) din HG 394/2016 cu modificările și completările ulterioare, în măsura în care aceste solicitări vor fi adresate până la termenul limită de 18 zile înainte de data limită de depunere a ofertelor.
Termen limită
Termenul de primire a ofertelor a fost de 2023-01-23.
Achiziția publică a fost publicată pe 2022-12-05.
Anunţ de participare (2022-12-05) Obiect Domeniul de aplicare al achiziției
Titlu: Electricitate
Număr de referință: 642787_2022_PAAPD1378168
Scurtă descriere:
Obiectul acordului cadru îl constituie achiziția/furnizarea de energie electrică de medie tensiune la sediul entității contractante pentru punctul de consum al R.A. Aeroportului Satu Mare, de la furnizori titulari de licență de furnizare energie electrică, pentru o perioadă de 12 luni. Cantitățile necesare sunt specificate în caietul de sarcini.
Entitatea contractantă va răspunde clar și complet tuturor solicitărilor de clarificare/informații suplimentare adresate de către operatorii economici în a 11 a zi înainte de termenul limită de depunere a ofertelor, conform art.173 din Legea 99/2016, cu modificările și completările ulterioare, coroborat cu art.29 alin. (3) din HG 394/2016 cu modificările și completările ulterioare, în măsura în care aceste solicitări vor fi adresate până la termenul limită de 18 zile înainte de data limită de depunere a ofertelor.
Obiectul acordului cadru îl constituie achiziția/furnizarea de energie electrică de medie tensiune la sediul entității contractante pentru punctul de consum al R.A. Aeroportului Satu Mare, de la furnizori titulari de licență de furnizare energie electrică, pentru o perioadă de 12 luni. Cantitățile necesare sunt specificate în caietul de sarcini.
Entitatea contractantă va răspunde clar și complet tuturor solicitărilor de clarificare/informații suplimentare adresate de către operatorii economici în a 11 a zi înainte de termenul limită de depunere a ofertelor, conform art.173 din Legea 99/2016, cu modificările și completările ulterioare, coroborat cu art.29 alin. (3) din HG 394/2016 cu modificările și completările ulterioare, în măsura în care aceste solicitări vor fi adresate până la termenul limită de 18 zile înainte de data limită de depunere a ofertelor.
Metadate ale anunțului
Limba originală: română 🗣️
Tip de document: Anunţ de participare
Natura contractului: Bunuri
Reglementare: Uniunea Europeană
Vocabular comun privind achizițiile publice (CPV)
Cod: Electricitate📦 Locul de desfășurare
Regiunea NUTS: Satu Mare
🏙️
Procedura
Tip de procedură: licitaţie deschisă
Tip de ofertă: Prezentare ofertă pentru toate loturile
Criterii de atribuire
Oferta cea mai avantajoasă din punct de vedere economic
Referință Date
Data trimiterii: 2022-12-05 📅
Termen-limită de depunere: 2023-01-23 📅
Data publicării: 2022-12-09 📅
Identificatori
Numărul anunțului: 2022/S 238-685594
Număr JO-S: 238
Informații suplimentare
Interactiunea cu ofertantii, respectiv procesul de evaluare a ofertelor se va desfasura dupa urmatoarele reguli:
a) Oferta si documentele care o însotesc vor fi semnate cu semnatura electronica, în caz contrar devin aplicabile prevederile din HG 394/2016.
b) Reguli de comunicare si transmitere a datelor: solicitarile de clarificari si raspunsurile la acestea referitoare la prezenta documentatie de atribuire se vor adresa în mod exclusiv în SEAP .
c) Pentru comunicarile ulterioare depunerii ofertelor: comisia de evaluare va transmite solicitarile de clarificare în legatura cu oferta prin utilizarea facilitatilor tehnice disponibile în SEAP .
d) Comisia de evaluare va analiza DUAE în corelatie cu cerintele stabilite prin fisa de date a achizitiei. Comisia de evaluare va analiza si verifica fiecare oferta din punct de vedere al elementelor tehnice propuse, iar ulterior din punct de vedere al aspectelor financiare pe care le implica.
e) În urma finalizarii fiecareia dintre fazele de verificare prevazute mai sus, entitatea contractanta va introduce în SEAP rezultatul admis/respins, si va deschide în SEAP sesiunea pentru prezentarea documentelor suport aferente DUAE depuse de ofertantul clasat pe primul loc la finalizarea evaluarii ofertelor, acordând un termen de raspuns.
f) Operatorii economici vor transmite raspunsurile la clarificari si eventualele documente solicitate pe parcursul evaluarii ofertelor prin intermediul SEAP , în format electronic, semnate cu semnatura electronica, conform Legii 455/2001.
In cazul unei contestatii, contestatorul are obligatia de a respecta prevederile Legii 101/2016.
Interactiunea cu ofertantii, respectiv procesul de evaluare a ofertelor se va desfasura dupa urmatoarele reguli:
a) Oferta si documentele care o însotesc vor fi semnate cu semnatura electronica, în caz contrar devin aplicabile prevederile din HG 394/2016.
b) Reguli de comunicare si transmitere a datelor: solicitarile de clarificari si raspunsurile la acestea referitoare la prezenta documentatie de atribuire se vor adresa în mod exclusiv în SEAP .
c) Pentru comunicarile ulterioare depunerii ofertelor: comisia de evaluare va transmite solicitarile de clarificare în legatura cu oferta prin utilizarea facilitatilor tehnice disponibile în SEAP .
d) Comisia de evaluare va analiza DUAE în corelatie cu cerintele stabilite prin fisa de date a achizitiei. Comisia de evaluare va analiza si verifica fiecare oferta din punct de vedere al elementelor tehnice propuse, iar ulterior din punct de vedere al aspectelor financiare pe care le implica.
e) În urma finalizarii fiecareia dintre fazele de verificare prevazute mai sus, entitatea contractanta va introduce în SEAP rezultatul admis/respins, si va deschide în SEAP sesiunea pentru prezentarea documentelor suport aferente DUAE depuse de ofertantul clasat pe primul loc la finalizarea evaluarii ofertelor, acordând un termen de raspuns.
f) Operatorii economici vor transmite raspunsurile la clarificari si eventualele documente solicitate pe parcursul evaluarii ofertelor prin intermediul SEAP , în format electronic, semnate cu semnatura electronica, conform Legii 455/2001.
In cazul unei contestatii, contestatorul are obligatia de a respecta prevederile Legii 101/2016.
Obiect Domeniul de aplicare al achiziției
Scurtă descriere:
Obiectul acordului cadru îl constituie achiziția/furnizarea de energie electrică de medie tensiune la sediul entității contractante pentru punctul de consum al R.A. Aeroportului Satu Mare, de la furnizori titulari de licență de furnizare energie electrică, pentru o perioadă de 12 luni. Cantitățile necesare sunt specificate în caietul de sarcini.
Obiectul acordului cadru îl constituie achiziția/furnizarea de energie electrică de medie tensiune la sediul entității contractante pentru punctul de consum al R.A. Aeroportului Satu Mare, de la furnizori titulari de licență de furnizare energie electrică, pentru o perioadă de 12 luni. Cantitățile necesare sunt specificate în caietul de sarcini.
Entitatea contractantă va răspunde clar și complet tuturor solicitărilor de clarificare/informații suplimentare adresate de către operatorii economici în a 11 a zi înainte de termenul limită de depunere a ofertelor, conform art.173 din Legea 99/2016, cu modificările și completările ulterioare, coroborat cu art.29 alin. (3) din HG 394/2016 cu modificările și completările ulterioare, în măsura în care aceste solicitări vor fi adresate până la termenul limită de 18 zile înainte de data limită de depunere a ofertelor.
Entitatea contractantă va răspunde clar și complet tuturor solicitărilor de clarificare/informații suplimentare adresate de către operatorii economici în a 11 a zi înainte de termenul limită de depunere a ofertelor, conform art.173 din Legea 99/2016, cu modificările și completările ulterioare, coroborat cu art.29 alin. (3) din HG 394/2016 cu modificările și completările ulterioare, în măsura în care aceste solicitări vor fi adresate până la termenul limită de 18 zile înainte de data limită de depunere a ofertelor.
Valoarea totală estimată: 3 250 000 RON 💰
Scurtă descriere:
Contractele subsecvente vor fi atribuite unui singur operator economic, fără reluarea competiţiei.
Frecvența contractelor subsecvente este din 3 în 3 luni:
Cantitatea minimă estimată a acordului-cadru: 584 MWh.
Cantitatea maximă estimată a acordului-cadru: 650 MWh.
Valoarea minimă estimată a acordului-cadru: 3.021.306,48 lei fără TVA din care 2.920.000 lei energie activă
Valoarea maximă estimată a acordului-cadru: 3.362.755,50 lei fără TVA din care 3.250.000 lei energie activă
Cantitatea minima estimată a celui mai mare contract subsecvent aferent perioadei 01.10.2023-31.12.2023: 166 MWh
Cantitatea maximă estimată a celui mai mare contract subsecvent aferent perioadei 01.10.2023-31.12.2023: 175 MWh
Valoarea minimă estimată a celui mai mare contract subsecvent aferent perioadei 01.10.2023-31.12.2023: 858.796,02 lei fără TVA din care energie active 830.000 lei
Valoarea maximă estimată a celui mai mare contract subsecvent aferent perioadei 01.10.2023-31.12.2023: 905.357,25 lei fără TVA din care energie ectivă 875.000 lei
Durata: 12 luni Locul de desfășurare
Locul principal sau locul de desfășurare: loc. Satu Mare jud. Satu Mare
Informații juridice, economice, financiare și tehnice Condiții de participare
Capacitatea de exercitare a activității profesionale:
Cerința nr. 1
Ofertantul sau după caz, ofertantul asociat, terțul susținător, subcontractantul propus nu trebuie să se încadreze în situatiile prevăzute la art. 177 din Legea nr. 99/2016.Până la data limită de depunere a ofertelor se va completa D.U.A.E. conținând Declarația privind neîncadrarea în prevederile art. 177 din Legea nr. 99/2016 iar ulterior, în conformitate cu Nota nr. 1, se vor prezenta documentele suport aferente respectiv, Cazierul judiciar pentru operatorul economic și Cazierul judiciar pentru fiecare din membrii organului de administrare, de conducere sau de supraveghere al operatorului economic și pentru persoanele care au putere de reprezentare, de decizie sau de control în cadrul acestuia, în conformitate cu art. 177 alin. (2) din Legea nr. 99/2016, aflate în termen de valabilitate la data prezentării.
Capacitatea de exercitare a activității profesionale
Ofertantul sau după caz, ofertantul asociat, terțul susținător, subcontractantul propus nu trebuie să se încadreze în situatiile prevăzute la art. 177 din Legea nr. 99/2016.Până la data limită de depunere a ofertelor se va completa D.U.A.E. conținând Declarația privind neîncadrarea în prevederile art. 177 din Legea nr. 99/2016 iar ulterior, în conformitate cu Nota nr. 1, se vor prezenta documentele suport aferente respectiv, Cazierul judiciar pentru operatorul economic și Cazierul judiciar pentru fiecare din membrii organului de administrare, de conducere sau de supraveghere al operatorului economic și pentru persoanele care au putere de reprezentare, de decizie sau de control în cadrul acestuia, în conformitate cu art. 177 alin. (2) din Legea nr. 99/2016, aflate în termen de valabilitate la data prezentării.
Cerința nr. 2
Ofertantul sau dacă este cazul, ofertantul asociat, terțul susținător, subcontractantul propus nu trebuie să se încadreze în situațiile prevăzute de art. 178 din Legea nr. 99/2016.Până la data limită de depunere a ofertelor se va completa D.U.A.E. conținând Declarația privind neîncadrarea în prevederile art. 178 din Legea nr. 99/2016 iar ulterior, în conformitate cu Nota nr. 1, se vor prezenta documentele suport aferente, respectiv Certificatul eliberat de Administrația Finanțelor Publice precum și Certificatul / certificatele eliberate de Autoritățile Publice Locale din care să rezulte faptul că operatorul economic nu are datorii restante către bugetul de stat sau bugetul / bugetele locale, la momentul prezentării acestora.Cerința nr. 3
Capacitatea de exercitare a activității profesionale
Ofertantul sau dacă este cazul, ofertantul asociat, terțul susținător, subcontractantul propus nu trebuie să se încadreze în situațiile prevăzute de art. 178 din Legea nr. 99/2016.Până la data limită de depunere a ofertelor se va completa D.U.A.E. conținând Declarația privind neîncadrarea în prevederile art. 178 din Legea nr. 99/2016 iar ulterior, în conformitate cu Nota nr. 1, se vor prezenta documentele suport aferente, respectiv Certificatul eliberat de Administrația Finanțelor Publice precum și Certificatul / certificatele eliberate de Autoritățile Publice Locale din care să rezulte faptul că operatorul economic nu are datorii restante către bugetul de stat sau bugetul / bugetele locale, la momentul prezentării acestora.Cerința nr. 3
Ofertantul sau după caz, ofertantul asociat, terțul susținător, subcontractantul propus nu trebuie să se încadreze în situatiile prevăzute de art. 180 din Legea nr. 99/2016.Până la data limită de depunere a ofertelor se va completa D.U.A.E., reprezentând Declarația privind neîncadrarea în prevederile art. 180 din Legea nr. 99/2016.
Capacitatea de exercitare a activității profesionale
Ofertantul sau după caz, ofertantul asociat, terțul susținător, subcontractantul propus nu trebuie să se încadreze în situatiile prevăzute de art. 180 din Legea nr. 99/2016.Până la data limită de depunere a ofertelor se va completa D.U.A.E., reprezentând Declarația privind neîncadrarea în prevederile art. 180 din Legea nr. 99/2016.
Cerința nr. 4
Ofertantul sau după caz, ofertantul asociat, tertul sustinator, subcontractantul propus nu trebuie să se încadreze în situatiile prevăzute de art. 73 din Legea nr. 99/2016.Până la data limită de depunere a ofertelor se va prezenta Declaratie pe propria răspundere privind neîncadrarea în prevederile art. 73 din Legea nr. 99/2016.împreună cu DUAE, operatorii economici participanți vor prezenta şi Declaratia privind neîncadrarea în prevederile art. 73 din Legea nr. 99/2016 – Formularul nr. 7. În acest sens, ofertantul sau, dacă este cazul, ofertantul asociat, terțul susținător și subcontractantul nu trebuie să se afle în conflict de interese cu următoarele persoane cu funcție de decizie din cadrul entității contractante:
Capacitatea de exercitare a activității profesionale
Ofertantul sau după caz, ofertantul asociat, tertul sustinator, subcontractantul propus nu trebuie să se încadreze în situatiile prevăzute de art. 73 din Legea nr. 99/2016.Până la data limită de depunere a ofertelor se va prezenta Declaratie pe propria răspundere privind neîncadrarea în prevederile art. 73 din Legea nr. 99/2016.împreună cu DUAE, operatorii economici participanți vor prezenta şi Declaratia privind neîncadrarea în prevederile art. 73 din Legea nr. 99/2016 – Formularul nr. 7. În acest sens, ofertantul sau, dacă este cazul, ofertantul asociat, terțul susținător și subcontractantul nu trebuie să se afle în conflict de interese cu următoarele persoane cu funcție de decizie din cadrul entității contractante:
Director General R.A Aeroportul Satu Mare- Pătrașcu Dorin Mihai, Preşedinte Consiliu de Administrație- Fulger Aurelia, Membru Consiliu de Administratie- Boldor Călin Răzvan, Membru Consiliu de Administrație- Lohan Vasile, Membru Consiliu de Administratie- Ghilea Gheorghe Sorin , Membru Consiliu de Administrație- Ressler Ștefan, Membru Consiliu de Administrație - Ștef Mihai Adrian, Director Economic R.A Aeroportul Satu Mare-Micu Alina Mihaela, Director Tehnic R.A Aeroportul Satu Mare-Lăzărescu Ovidiu Lucian, Director Comercial R.A Aeroportul Satu Mare-Sulea Claudiu Simion, Director operațional-Olariu Mircea Ioan, Referent Compartiment Financiar Contabil- Borsoszki Gabriela Paula, Referent Compartimentul Management și Implementare Proiecte- Lăzărescu Silviu Adrian, Referent Compartimentul Achiziții, Negociere, Contractare- Bârlea Anet Maria, Referent Compartimentul Achiziții, Negociere, Contractare- Tămâian Dorina, Referent Compartimentul Achiziții, Negociere, Contractare- Iacob Gabriella, referent la Compartimentul Financiar contabil-Borlan Monica Magdalena , Motică Cristian Dumitru – Șef Serviciu Privat pentru Situații de Urgență (interimar), Rus Cristian Ioan- Șef Birou Securitate Aeroportuară și Informații Clasificate, Referent Compartimentul Personal Salarizare- Perșa Mihaela; Puț Ioan- Florin- Șef Atelier MTA.
Capacitatea de exercitare a activității profesionale
Director General R.A Aeroportul Satu Mare- Pătrașcu Dorin Mihai, Preşedinte Consiliu de Administrație- Fulger Aurelia, Membru Consiliu de Administratie- Boldor Călin Răzvan, Membru Consiliu de Administrație- Lohan Vasile, Membru Consiliu de Administratie- Ghilea Gheorghe Sorin , Membru Consiliu de Administrație- Ressler Ștefan, Membru Consiliu de Administrație - Ștef Mihai Adrian, Director Economic R.A Aeroportul Satu Mare-Micu Alina Mihaela, Director Tehnic R.A Aeroportul Satu Mare-Lăzărescu Ovidiu Lucian, Director Comercial R.A Aeroportul Satu Mare-Sulea Claudiu Simion, Director operațional-Olariu Mircea Ioan, Referent Compartiment Financiar Contabil- Borsoszki Gabriela Paula, Referent Compartimentul Management și Implementare Proiecte- Lăzărescu Silviu Adrian, Referent Compartimentul Achiziții, Negociere, Contractare- Bârlea Anet Maria, Referent Compartimentul Achiziții, Negociere, Contractare- Tămâian Dorina, Referent Compartimentul Achiziții, Negociere, Contractare- Iacob Gabriella, referent la Compartimentul Financiar contabil-Borlan Monica Magdalena , Motică Cristian Dumitru – Șef Serviciu Privat pentru Situații de Urgență (interimar), Rus Cristian Ioan- Șef Birou Securitate Aeroportuară și Informații Clasificate, Referent Compartimentul Personal Salarizare- Perșa Mihaela; Puț Ioan- Florin- Șef Atelier MTA.
Având în vedere numărul limitat de caractere aferent acestei secțiuni, informațiile de mai sus vor fi în Anexa nr.1 a Fișei de date.
Cerinta nr. 1
Ofertantii trebuie să dovedească o formă de înregistrare în condițiile legii din țara de rezidență, că sunt legal constituiti, că nu se află în niciuna dintre situațiile de anulare a constituirii precum și faptul că au capacitatea profesională de a realiza activitățile care fac obiectul contractului. În acest sens vor fi prezentate documente care dovedesc forma de înregistrare a operatorului economic, respectiv Certificatul constatator emis de Oficiul Registrului Comerțului în raza căruia este situat sediul ofertantului sau, pentru ofertantii straini, documente echivalente din care să rezulte cel puțin informațiile legate de: structura acționarilor și a reprezentanților legali, obiectul de activitate, modul de organizare și funcționare al operatorului economic, împrejurarea dacă societatea se află în stare de dizolvare, lichidare sau insolvență. Certificatul constatator trebuie să conțină date actuale / reale la momentul prezentării.
Capacitatea de exercitare a activității profesionale
Ofertantii trebuie să dovedească o formă de înregistrare în condițiile legii din țara de rezidență, că sunt legal constituiti, că nu se află în niciuna dintre situațiile de anulare a constituirii precum și faptul că au capacitatea profesională de a realiza activitățile care fac obiectul contractului. În acest sens vor fi prezentate documente care dovedesc forma de înregistrare a operatorului economic, respectiv Certificatul constatator emis de Oficiul Registrului Comerțului în raza căruia este situat sediul ofertantului sau, pentru ofertantii straini, documente echivalente din care să rezulte cel puțin informațiile legate de: structura acționarilor și a reprezentanților legali, obiectul de activitate, modul de organizare și funcționare al operatorului economic, împrejurarea dacă societatea se află în stare de dizolvare, lichidare sau insolvență. Certificatul constatator trebuie să conțină date actuale / reale la momentul prezentării.
Modaliatatea de îndeplinire
Până la termenul limită stabilit pentru depunerea ofertelor, fiecare operator economic participant la procedura de atribuire (după caz, ofertant, ofertant asociat, subcontractant) va completa și prezenta DUAE (Documentul Unic de Achiziție European), în scopul de a face dovada preliminară a îndeplinirii cerințelor menționate anterior.
Capacitatea de exercitare a activității profesionale
Până la termenul limită stabilit pentru depunerea ofertelor, fiecare operator economic participant la procedura de atribuire (după caz, ofertant, ofertant asociat, subcontractant) va completa și prezenta DUAE (Documentul Unic de Achiziție European), în scopul de a face dovada preliminară a îndeplinirii cerințelor menționate anterior.
Cerinţa 2:
Înscrierea într-un registru profesional relevant - Licența de furnizare a energiei electrice.Este obligatoriu ca operatorul economic să fie autorizat de către ANRE în vederea furnizării energiei electrice în conformitate cu prevederile Legii energiei electrice și a gazelor naturale 123/2012.
Capacitatea de exercitare a activității profesionale
Înscrierea într-un registru profesional relevant - Licența de furnizare a energiei electrice.Este obligatoriu ca operatorul economic să fie autorizat de către ANRE în vederea furnizării energiei electrice în conformitate cu prevederile Legii energiei electrice și a gazelor naturale 123/2012.
Modalitate de îndeplinire:
completarea DUAE cu informatii privind numărul si data eliberarii Licenţei, precum şi alte informaţii relevante din care să reiasă îndepelinirea criteriului de calificare.
Documente justificative:Documentele care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE, necesare a fi prezentate de către ofertantul clasat pe primul loc:-
Licența de furnizare a energiei electrice valabilă la momentul prezentării sau, în cazul ofertanților străini, documentele echivalente emise de autoritățile din țara de rezidență.Având în vedere numărul limitat de caractere aferent acestei secțiuni, informațiile de mai sus vor fi în Anexa nr.1 a Fișei de date.
Capacitatea de exercitare a activității profesionale
Licența de furnizare a energiei electrice valabilă la momentul prezentării sau, în cazul ofertanților străini, documentele echivalente emise de autoritățile din țara de rezidență.Având în vedere numărul limitat de caractere aferent acestei secțiuni, informațiile de mai sus vor fi în Anexa nr.1 a Fișei de date.
Executarea contractului
Depozite și garanții solicitate:
Garanția de participare este de 8.750 lei și este calculat ca procent de 1% din valoarea estimată maximă a celui mai mare contract subsecvent.
Dovada constituirii garantiei (indiferent de modalitatea de constituire) se va posta obligatoriu în SEAP, scanată și semnată cu semnatură electronică extinsă de către toți operatorii economici până la data și ora limită de depunere a ofertelor.
Garanția de participare se constituie conform art. 164 alin.(2) din legea nr. 99/2016. Garanția va fi irevocabilă și va fi valabilă pe o perioadă de 4 luni, stabilită de entitatea contractantă ca fiind perioada minimă de valabilitate a ofertei. Garantia de participare se restituie conform art.154^1 din legea nr.99/2016.Având în vedere numărul limitat de caractere aferent acestei secțiuni, mai multe informații se regăsesc în Anexa nr.1 a Fișei de date.
Garanția de participare se constituie conform art. 164 alin.(2) din legea nr. 99/2016. Garanția va fi irevocabilă și va fi valabilă pe o perioadă de 4 luni, stabilită de entitatea contractantă ca fiind perioada minimă de valabilitate a ofertei. Garantia de participare se restituie conform art.154^1 din legea nr.99/2016.Având în vedere numărul limitat de caractere aferent acestei secțiuni, mai multe informații se regăsesc în Anexa nr.1 a Fișei de date.
Garanție de bună execuție se constituie în cuantum de 10% din prețul contractului subsecvent fără TVA
Garanția de bună execuție se va constitui in conformitate cu conform art.164 alin.(3), alin. (4) din legea 99/2016. Entitatea contractanta are dreptul de a emite pretentii asupra garantiei de buna executie, oricând pe parcursul îndeplinirii contractului subsecvent, în limita prejiudiciului creat.
Garanția de bună execuție se va constitui in conformitate cu conform art.164 alin.(3), alin. (4) din legea 99/2016. Entitatea contractanta are dreptul de a emite pretentii asupra garantiei de buna executie, oricând pe parcursul îndeplinirii contractului subsecvent, în limita prejiudiciului creat.
Entitatea contractanta are obligația de a reține garanția doar în condițiile prevăzute de lege.
Garanția de bună execuție se restituie în condițiile prevăzute la art.164^2 alin.(1) din legea nr.99/2016.
Având în vedere numărul limitat de caractere aferent acestei secțiuni, mai multe informații se regăsesc în Anexa nr.1 a Fișei de date.
Forma juridică pe care trebuie să o adopte grupul de operatori economici căruia urmează să i se atribuie contractul: Asociere conform art. 66. din Legea privind achizitiile sectoriale nr 99/2016
Procedura
Temeiul juridic: 32014L0025
Ora de primire a ofertelor: 15:00
Limbile în care pot fi prezentate ofertele sau cererile de participare: română 🗣️
Perioadă de valabilitate a ofertei: 2023-05-23 📅
Data deschiderii ofertelor: 2023-01-23 📅
Ora deschiderii ofertelor: 15:00
Locul: In SEAP
Criterii de atribuire
Criteriul de calitate (denumire): Suport tehnic asigurat de către furnizor pe perioada derulării contractului
Criteriul de calitate (pondere): 5
Preț (pondere): 95
Interactiunea cu ofertantii, respectiv procesul de evaluare a ofertelor se va desfasura dupa urmatoarele reguli:
a) Oferta si documentele care o însotesc vor fi semnate cu semnatura electronica, în caz contrar devin aplicabile prevederile din HG 394/2016.
b) Reguli de comunicare si transmitere a datelor: solicitarile de clarificari si raspunsurile la acestea referitoare la prezenta documentatie de atribuire se vor adresa în mod exclusiv în SEAP .
c) Pentru comunicarile ulterioare depunerii ofertelor: comisia de evaluare va transmite solicitarile de clarificare în legatura cu oferta prin utilizarea facilitatilor tehnice disponibile în SEAP .
d) Comisia de evaluare va analiza DUAE în corelatie cu cerintele stabilite prin fisa de date a achizitiei. Comisia de evaluare va analiza si verifica fiecare oferta din punct de vedere al elementelor tehnice propuse, iar ulterior din punct de vedere al aspectelor financiare pe care le implica.
d) Comisia de evaluare va analiza DUAE în corelatie cu cerintele stabilite prin fisa de date a achizitiei. Comisia de evaluare va analiza si verifica fiecare oferta din punct de vedere al elementelor tehnice propuse, iar ulterior din punct de vedere al aspectelor financiare pe care le implica.
e) În urma finalizarii fiecareia dintre fazele de verificare prevazute mai sus, entitatea contractanta va introduce în SEAP rezultatul admis/respins, si va deschide în SEAP sesiunea pentru prezentarea documentelor suport aferente DUAE depuse de ofertantul clasat pe primul loc la finalizarea evaluarii ofertelor, acordând un termen de raspuns.
e) În urma finalizarii fiecareia dintre fazele de verificare prevazute mai sus, entitatea contractanta va introduce în SEAP rezultatul admis/respins, si va deschide în SEAP sesiunea pentru prezentarea documentelor suport aferente DUAE depuse de ofertantul clasat pe primul loc la finalizarea evaluarii ofertelor, acordând un termen de raspuns.
f) Operatorii economici vor transmite raspunsurile la clarificari si eventualele documente solicitate pe parcursul evaluarii ofertelor prin intermediul SEAP , în format electronic, semnate cu semnatura electronica, conform Legii 455/2001.
In cazul unei contestatii, contestatorul are obligatia de a respecta prevederile Legii 101/2016.
Informații complementare Revizuirea organismului
Nume: Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor
Adresa poștală: Str. Stavropoleos nr. 6, sector 3
Orașul poștal: Bucuresti
Cod poștal: 030084
Țara: România 🇷🇴
Telefon: +40 213104641📞
E-mail: office@cnsc.ro📧
Fax: +40 213104642 / +40 218900745 📠
Adresă internet: http://www.cnsc.ro🌏
Informații privind termenele de introducere a căilor de atac: Conform Legii nr.101/2016
Sursa: OJS 2022/S 238-685594 (2022-12-05)
Anunt de atribuire (2023-01-26) Obiect Metadate ale anunțului
Tip de document: Anunt de atribuire
Procedura
Tip de ofertă: Nu se aplică
Referință Date
Data trimiterii: 2023-01-26 📅
Data publicării: 2023-01-31 📅
Identificatori
Numărul anunțului: 2023/S 022-061750
Se referă la anunț: 2022/S 238-685594
Număr JO-S: 22
Sursa: OJS 2023/S 022-061750 (2023-01-26)