ANALIZOARE

Spitalul Clinic de Nefrologie "Dr. Carol Davila"

ANALIZOARE, conform specificatiilor tehnice din caietul de sarcini

Termen limită

Termenul de primire a ofertelor a fost de 2024-11-26. Achiziția publică a fost publicată pe 2024-10-24.

Cine? Ce? Unde?
Istoricul achizițiilor
Data Document
2024-10-24 Anunţ de participare
Anunţ de participare (2024-10-24)
Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Titlu: Analizoare
Număr de referință: 1/2/3/28
Scurtă descriere: ANALIZOARE, conform specificatiilor tehnice din caietul de sarcini
Tipul de contract: Bunuri
Produse/servicii: Analizoare 📦
Valoarea estimată fără TVA: 1 405 000 RON 💰
Informații despre loturi
Acest contract este împărțit în loturi

1️⃣
Identificator intern: 1
Titlu: Platforma automata de identificare microbiologica prin spectrometrie de masa - MALDITOF
Descrierea achiziției publice:
Platforma automata de identificare microbiologica prin spectrometrie de masa - MALDITOF - 1 buc, conform caracteristicilor tehnice din caietul de sarcini
Informații suplimentare:
In cazul in care se constata oferte cu acelasi pret situate pe primul loc, departajarea se realizeaza prin solicitarea din partea A.C a unei noi oferte, care va fi prezentata prin SICAP
Locul principal sau locul de desfășurare: CALEA GRIVITEI NR.4, SECTOR 1, BUCURESTI
Țara: România 🇷🇴
Locul de desfășurare: Bucureşti 🏙️
Durata: 3 luni
Numărul maxim de reînnoiri: 0
Criterii de atribuire
Preț
Preț (pondere): 60
Criteriul de calitate (denumire): Componenta tehnică
Criteriul de calitate (pondere): 10
Criteriul de calitate (denumire): Performanta energetica a echipamentului
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0001

2️⃣
Identificator intern: 2
Titlu: Linia de echipamente pentru testarea sensibilitatii la antibiotice prin determinarea directa a concentratiei minime inhibitorii
Descrierea achiziției publice:
Linia de echipamente pentru testarea sensibilitatii la antibiotice prin determinarea directa a concentratiei minime inhibitorii - 1 buc, conform specificatiilor tehnice din caietul de sarcini
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0002

3️⃣
Identificator intern: 3
Titlu: Sistem automat de hemocultura 60
Descrierea achiziției publice:
Sistem automat de hemocultura 60 - 1 buc, CONFORM SPECIFICATIILOR TEHNICE DIN CAIETUL DE SARCINI
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0003

4️⃣
Identificator intern: 4
Titlu: Analizor gaze
Descrierea achiziției publice: Analizor gaze - 1 buc, conform specificatiilor tehnice din caietul de sarcini
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0004

Procedura
Tipul de procedură
Procedura deschisă
Temeiul juridic: Directiva 2014/24/UE
Informații administrative
Termenul de primire a ofertelor sau a cererilor de participare: 2024-11-26 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor: 2024-11-26 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor (locul): In SEAP
Limbile în care pot fi prezentate ofertele sau cererile de participare: română 🗣️
Perioada minimă de timp în care ofertantul trebuie să mențină oferta: 3 luni
Condiții de ofertare
Este necesară o garanție.
Un grup de ofertanți căruia i se atribuie un contract trebuie să adopte o anumită formă juridică
Data deschiderii: 2024-11-26 15:00:00.0000000 📅
Locul: In SEAP
Facturare electronică: Obligatorie
Criterii de atribuire
Tip de pondere: Ponderare (procentaj, valoare exactă)

Informații juridice, economice, financiare și tehnice
Condiții de participare
Lista și o scurtă descriere a afecțiunilor:
III.1.1.a) Situatia personala a candidatului sau ofertantului: Ofertantii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie sa se regaseasca in situatiile prevazute la art. 164 din Legea nr. 98/ 2016. Modalitatea prin care poate fi demonstrata indeplinirea cerintei: se va completa DUAE de catre operatorii economici participanti la procedura de atribuire cu informatiile aferente situatiei lor. Documentele justificative care probeaza indeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmeaza a fi prezentate, la solicitarea autoritatii contractante, doar de ofertantul clasat pe locul I in clasamentul intermediar intocmit la finalizarea evaluarii ofertelor. 2. Ofertantii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie sa se regaseasca in situatiile prevazute la art. 165 si 167 din Legea nr. 98/ 2016. Modalitatea prin care poate fi demonstrata indeplinirea cerintei: se va completa DUAE de catre operatorii economici participanti la procedura de atribuire cu informatiile aferente situatiei lor. Documentele justificative care probeaza indeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmeaza a fi prezentate, la solicitarea autoritatii contractante, doar de ofertantul clasat pe locul I in clasamentul intermediar intocmit la finalizarea evaluarii ofertelor. 3. Ofertantii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie sa se regaseasca in situatiile prevazute la art.59 si art.60 din Legea nr.98/2016 privind achizitiile publice - Modalitatea prin care poate fi demonstrata indeplinirea cerintei: se va completa DUAE de catre operatorii economici participanti la procedura de atribuire cu informatiile aferente situatiei lor. Documentele justificative care probeaza indeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmeaza a fi prezentate, la solicitarea autoritatii contractante, doar de ofertantul clasat pe locul I in clasamentul intermediar intocmit la finalizarea evaluarii ofertelor. 4. CERTIFICAT DE ATESTARE FISCALA eliberat de organul de administrare fiscala al unitatii administrativ teritoriale de pe raza careia societatea isi are sediul social privind plata obligatiilor la bugetul de stat. Certificatul fiscal trebuie sa fie valabil la momentul prezentarii acestuia , pentru sediul principal, iar pentru sediile secundare de lucru, o declaratie pe propria raspundere privind indeplinirea obligatiilor de plata a impozitelor, taxelor sau contributiilor la bugetul general consolidat datorate. Modalitatea de indeplinire: Se va prezenta la solicitarea autoritatii contractante, doar de catre ofertantul clasat pe locul I in clasamentul intermediar intocmit la finalizarea evaluarii ofertelor. 5. CERTIFICAT DE ATESTARE FISCALA privind plata taxelor si a impozitelor din care sa fie valabil la momentul prezentarii acestuia , pentru sediul principal, iar pentru sediile secundare de lucru, o declaratie pe propria raspundere privind indeplinirea obligatiilor de plata a impozitelor, taxelor sau contributiilor la bugetul general consolidat datorate. . Modalitatea de indeplinire: Se va prezenta la solicitarea autoritatii contractante, doar de catre ofertantul clasat pe locul I in clasamentul intermediar intocmit la finalizarea evaluarii ofertelor.6. CAZIERUL JUDICIAR al operatorului economic si al membrilor organului de administrare, de conducere sau de supraveghere al respectivului operator economic, sau a celor ce au putere de reprezentare, de decizie sau de control in cadrul acestuia, asa cum rezulta din certificatul constatator emis de ONRC/actul constitutiv. Operatorul economic va completa DUAE . 7. Certificat beneficiar real emis de ONRC. 8.Lista cu persoanele ce detin functii de decizie in autoritatea contractanta cu privire la organizarea, derularea si finalizarea procedurii de atribuire este urmatoarea: Prof. Dr. Strambu Victor Dan Eugen - Manager; Dr. Radu Petru Adrian - Director medical ; Ec. Petre Stefan - Director financiar-contabil; Jurist Andreescu Alexandru– consilier juridic; Iliescu Nicoleta-Monica– Serviciul Aprovizionare, derulare contracte,achizitii publice si bloc alimentar
Arată mai mult
III.1.1.b) Capacitatea de exercitare a activitatii profesionale: 1. Operatorii economici ce depun ofertă trebuie să dovedească o formă de înregistrare în condițiile legii din țara de rezidență, din care să reiasă că operatorul economic este legal constituit, că nu se află în niciuna dintre situațiile de anulare a constituirii precum și faptul că are capacitatea profesională de a realiza activitățile care fac obiectul contractului. Autoritatea contractanta va solicita documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE, respectiv certificat constatator emis de ONRC, sau în cazul ofertanților străini, documente echivalente emise în țara de rezidență, urmează să fie prezentate, la solicitarea autorității contractante, doar de către ofertantul clasat pe locul I în clasamentul intermediar întocmit la finalizarea evaluării ofertelor. Operatorul economic va completa DUAE.
Arată mai mult
Capacitatea tehnică și profesională
Lista și o scurtă descriere a criteriilor de selecție:
Loturile: 1,2,3,4 Certificate emise de organisme independente cu privire la
standardele de asigurare a calității: Autoritatea contractanta va solicita documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE Documentele emise de organisme acreditate care sa certifice dovada implementarii unui sistem de management al calitatii conform SR EN ISO 9001:2008 sau ISO 13485:2016 prin prezentarea unor certificate valabile sau alte probe/dovezi. Modalitatea de indeplinire: completare DUAE; documentul se va prezenta doar la solicitarea autoritatii contractante la finalizarea evaluarii ofertelor de catre ofertantul situat pe primul loc.
sistemele sau standardele de management de mediu: Documentele emise de organisme acreditate care sa certifice dovada implementarii unui sistem de management al mediului conform SR EN ISO 14001:2015 prin prezentarea unor certificate valabile sau alte probe/dovezi. Modalitatea de indeplinire: completare DUAE; documentul se va prezenta doar la solicitarea autoritatii contractante la finalizarea evaluarii ofertelor de catre ofertantul situat pe primul loc. Se solicita cerinta prin raportare la obiectul contractului, avand in vedere faptul ca activitatile derulate in cadrul contractului au impact din perspectiva protectiei mediului. Mentionam faptul ca analizoarele ce fac obiectul prezentei licitatii deschise functioneaza cu reactivi chimici ce pot avea impact asupra mediului pe durata intregului ciclu de viata.
Loturile: 1,2,3,4 Pentru contractele de achiziție de bunuri:
executarea de livrări de tipul specificat: Lista principalelor livrari de produse în cursul unei perioade care acopera cel mult ultimii 3 ani cu indicarea valorilor, datelor si a beneficiarilor publici sau privati. Mentiune: Perioada de 3 ani calculata initial se extinde cu perioada de timp aferenta decalarii. Modalitatea de indeplinire: Completarea DUAE; documentele privind sustinerea principalelor livrari de produse in cel mult ultimii 3 ani se vor prezenta doar la solicitarea autoritatii contractante la finalizarea evaluarii ofertelor de catre ofertantul situat pe primul loc
certificate emise de organisme de control al calității: Autoritatea contractanta va solicita documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE Aviz de functionare emis de Ministerul Sanatatii conform HG nr.54/2009, art.9, care avizeaza functionarea unitatii pentru activitatea de import, comercializare, depozitare, reparare, verificare si punere in functiune pentru dispozitive medicale care fac obiectul achizitiei conform Ordinului nr.308/17.03.2015 privind dispozitivele medicale; original/copie lizibila cu mentiunea „conform cu originalul” – valabil la momentul prezentarii. Referitor la persoanele juridice straine, acestea au posibilitatea prezentarii de documente echivalente, emise in conformitate cu legislatia aplicabila in tara de rezidenta, doar de catre potentialul castigator clasat pe primul loc. Modalitatea de indeplinire: completare DUAE - se va prezenta la solicitarea autoritatii contractante, doar de catre ofertantul clasat pe locul I in clasamentul intermediar intocmit la finalizarea evaluarii ofertelor
Condiții de participare
Forma juridică pe care trebuie să o adopte grupul de operatori economici căruia urmează să i se atribuie contractul: Asociere conform art. 53. din Legea privind achizitiile publice nr 98/2016
Principalele condiții de finanțare și modalități de plată și/sau trimitere la dispozițiile relevante care le reglementează:
Proiectul NOSOCONTROL Reducerea riscului de infecții nosocomiale în cadrul Spitalului Clinic de Nefrologie „Dr. Carol Davila” finanțat prin Planul National de Redresare si Rezilienta, Componenta 12- Sănătate, în baza Contractului de finanţare nr. 1133/143/NOSO/27122023 încheiat cu Ministerul Sănătății. Plata se face in lei prin ordin de plata.
Arată mai mult
Motiv de excludere:
Combaterea spălării banilor sau a finanțării terorismului
Corupție
Frauda
+ încă 5
Infracțiuni teroriste sau infracțiuni legate de activități teroriste
Munca copiilor și alte forme de trafic de persoane
Participarea la o organizație criminală
Plata contribuțiilor la asigurările sociale
Plata impozitelor
Descrierea motivelor de excludere:
Participare la o organizatie criminala
Coruptie
Frauda
Infractiuni teroriste sau infractiuni legate de activitati teroriste
Spalare de bani sau finantarea terorismului
Exploatarea prin munca a copiilor si alte forme de trafic de persoane
Plata impozitelor
Plata asigurarilor sociale

Autoritatea contractantă
Nume și adrese
Nume: Spitalul clinic de nefrologie "dr. carol davila"
Numărul național de înregistrare: 4382469
Adresa poștală: Strada: Griviţei, nr. 4
Cod poștal: 010731
Orașul poștal: Bucuresti
Regiune: Bucureşti 🏙️
Țara: România 🇷🇴
Punct de contact: Nicoleta-monica iliescu
E-mail: achizitii.caroldavila@gmail.com 📧
Telefon: +40 213189197 📞
Fax: +40 213189197 📠
URL: http://www.spcaroldavila.ro 🌏
Adresa profilului de cumpărător: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Tipul autorității contractante
Organism de drept public
Activitate principală
Sănătate
Comunicare
Documente URL: https://e-licitatie.ro/pub/notices/c-notice/v2/view/100186194 🌏
URL de participare: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Depunere electronică: Obligatorie

Informații complementare
Informații suplimentare
”Cerintele tehnice definite la nivelul anuntului de participare, caietului de sarcini sau altor documente complementare, prin trimiterea standardelor, la un anumit producator, la marci, brevete, tipuri, la o origine sau la o productie/metoda specifica de fabricatie/prestare/executie, vor fi intelese ca fiind insotite de mentiunea ”sau echivalent”.
Arată mai mult
Revizuirea organismului
Nume: Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor
Numărul național de înregistrare: 20329980
Adresa poștală: Str. Stavropoleos nr. 6, sector 3
Cod poștal: 030084
Orașul poștal: Bucuresti
Regiune: Bucureşti 🏙️
Țara: România 🇷🇴
E-mail: office@cnsc.ro 📧
Telefon: +40 213104641 📞
Fax: +40 218900745 📠
URL: http://www.cnsc.ro 🌏
Procedura de revizuire
Informații precise cu privire la termenul (termenele) limită pentru procedurile de reexaminare: Termenele pentru procedurile de contestare sunt conform art.8 din Legea 101/2016
Informații despre fluxurile de lucru electronice
Facturarea electronică va fi acceptată
Sursa: OJS 2024/S 209-651645 (2024-10-24)