Carburanţi pe baza de carduri de combustibil

Delgaz Grid S.A.

Acord cadru pentru furnizarea de carburanti pe baza de carduri de combustibil pe raza locatiilor Delgaz Grid S.A. din: Agnita, Alba Iulia, Aninoasa, Arad, Baia Mare, Barlad, Bacau, Bicaz, Bistrita, Blaj, Botosani, Bucuresti, Buhusi, Carei, Caransebes, Campia Turzii, Campulung Moldovenesc, Cluj Napoca, Comanesti, Copsa Mica, Cugir Darabani, Dej, Deva, Dumbravita, Falticeni, Jibou, Iasi, Iernut, Gherla, Gura Humorului, Hunedoara, Husi, Negresti, Medias, Miercurea Ciuc, Moinesti, Odorheiu Secuiesc, Onesti, Orastie, Otelu Rosu, Piatra Neamt, Pascani, Radauti, Reghin, Resita, Roman, Satu Mare, Sibiu, Sebes, Siret, Suceava, Targu Lapus , Targu Frumos, Targu Mures, Targu Neamt, Teius, Timisoara, Turda, Ungheni, Vaslui, Vatra Dornei, Zalau. Entitatea contractanta va raspunde solicitarilor de clarificari in a 11-a zi inainte de termenul stabilit pentru depunerea ofertelor. Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor/candidaturilor: 15.

Termen limită

Termenul de primire a ofertelor a fost de 2024-04-09. Achiziția publică a fost publicată pe 2024-02-29.

Furnizori

Următorii furnizori sunt menționați în deciziile de atribuire sau în alte documente de achiziții publice:

Cine? Ce? Unde?
Istoricul achizițiilor
Data Document
2024-02-29 Anunţ de participare
2026-07-27 Anunt de atribuire
Anunţ de participare (2024-02-29)
Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Titlu: Carburanţi pe baza de carduri de combustibil
Număr de referință: 290
Scurtă descriere:
Acord cadru pentru furnizarea de carburanti pe baza de carduri de combustibil pe raza locatiilor Delgaz Grid S.A. din: Agnita, Alba Iulia, Aninoasa, Arad, Baia Mare, Barlad, Bacau, Bicaz, Bistrita, Blaj, Botosani, Bucuresti, Buhusi, Carei, Caransebes, Campia Turzii, Campulung Moldovenesc, Cluj Napoca, Comanesti, Copsa Mica, Cugir Darabani, Dej, Deva, Dumbravita, Falticeni, Jibou, Iasi, Iernut, Gherla, Gura Humorului, Hunedoara, Husi, Negresti, Medias, Miercurea Ciuc, Moinesti, Odorheiu Secuiesc, Onesti, Orastie, Otelu Rosu, Piatra Neamt, Pascani, Radauti, Reghin, Resita, Roman, Satu Mare, Sibiu, Sebes, Siret, Suceava, Targu Lapus , Targu Frumos, Targu Mures, Targu Neamt, Teius, Timisoara, Turda, Ungheni, Vaslui, Vatra Dornei, Zalau. Entitatea contractanta va raspunde solicitarilor de clarificari in a 11-a zi inainte de termenul stabilit pentru depunerea ofertelor. Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor/candidaturilor: 15.
Arată mai mult
Tipul de contract: Bunuri
Produse/servicii: Motorină 📦
Descriere
Identificator intern: 1
Titlu: Default lot
Descrierea achiziției publice:
Furnizare de carburanti pe baza de carduri de combustibil conform Anexei privind cantitatile minime si maxime ale acordului cadru si contractului subsecvent. Cantitatile sunt estimative, Entitatea Contractanta isi rezerva dreptul de a comanda carburanti pana la epuizarea valorii Acordului Cadru.
Arată mai mult
Produse/servicii suplimentare: Benzină 📦
Locul principal sau locul de desfășurare:
Stațiile de distribuție ale contractantului de pe raza locatiilor DEGR din: Agnita, Alba Iulia, Aninoasa, Arad, Baia Mare, Barlad, Bacau, Bicaz, Bistrita, Blaj, Botosani, Bucuresti, Buhusi, Carei, Caransebes, Campia Turzii, Campulung Moldovenesc, Cluj Napoca, Comanesti, Copsa Mica, Cugir Darabani, Dej, Deva, Dumbravita, Falticeni, Jibou, Iasi, Iernut, Gherla, Gura Humorului, Hunedoara, Husi, Negresti, Medias, Miercurea Ciuc, Moinesti, Odorheiu Secuiesc, Onesti, Orastie, Otelu Rosu, Piatra Neamt, Pascani, Radauti, Reghin, Resita, Roman, Satu Mare, Sibiu, Sebes, Siret, Suceava, Targu Lapus , Targu Frumos, Targu Mures, Targu Neamt, Teius, Timisoara, Turda, Ungheni, Vaslui, Vatra Dornei, Zalau.
Arată mai mult
Țara: România 🇷🇴
Locul de desfășurare: Mureş 🏙️
Durata: 48 luni
Numărul maxim de reînnoiri: 0
Criterii de atribuire
Criteriul de calitate (denumire): Intensitatea gazelor cu efect de seră, generate de furnizor pe durata ciclului de viață al emisiilor de gaze cu efect de seră, generată de tipul și cantitatea de carburanți ce urmează să fie furnizați prin prezentul contract/acord-cadru
Criteriul de calitate (pondere): 5
Preț
Preț (pondere): 95
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0000

Procedura
Tipul de procedură
Procedura deschisă
Temeiul juridic: Directiva 2014/25/UE
Informații administrative
Termenul de primire a ofertelor sau a cererilor de participare: 2024-04-09 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor: 2024-04-09 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor (locul): In SEAP
Condiții de deschidere a ofertelor (Informații privind persoanele autorizate și procedura de deschidere): Comisia de evaluare a ofertelor
Limbile în care pot fi prezentate ofertele sau cererile de participare: română 🗣️
Perioada minimă de timp în care ofertantul trebuie să mențină oferta: 6 luni
Informații privind un acord-cadru sau un sistem dinamic de achiziție
Acord-cadru cu un singur operator
Condiții de ofertare
Este necesară o garanție.
Un grup de ofertanți căruia i se atribuie un contract trebuie să adopte o anumită formă juridică
Data deschiderii: 2024-04-09 15:00:00.0000000 📅
Locul: In SEAP
Informații suplimentare: Comisia de evaluare a ofertelor
Facturare electronică: Obligatorie
Criterii de atribuire
Tip de pondere: Ponderare (procentaj, valoare exactă)

Informații juridice, economice, financiare și tehnice
Condiții de participare
Lista și o scurtă descriere a afecțiunilor:
III.1.1.a) Situatia personala a candidatului sau ofertantului: Ofertanții, terții susținători și subcontractanții nu trebuie să se regăsească în situațiile prevăzute la art.177, 178, 180 alin. (1) din Legea nr. 99/2016. Modalitatea prin care poate fi demonstrată îndeplinirea cerinței: Se va completa DUAE în conformitate cu art.202 alin.(1) din Legea nr.99/2016 . Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmează a fi prezentate, la solicitarea autorității/ entității contractante doar ofertantului clasat pe primul loc în clasamentul intermediar întocmit la finalizarea evaluării ofertelor, vor prezenta documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE. Aceste documente sunt: • certificate constatatoare privind plata impozitelor, taxelor sau a contributiilor la bugetul general consolidat (buget local, buget de stat etc.) VALABILE la momentul prezentarii, pentru sediul principal, iar pentru sediile secundare/punctele de lucru, o declarație pe propria răspundere privind îndeplinirea obligațiilor de plată a impozitelor, taxelor sau contribuțiilor la bugetul general consolidat datorate. • cazierul judiciar al operatorului economic și al membrilor organului de administrare, de conducere sau de supraveghere al respectivului operator economic, sau a celor ce au putere de reprezentare, de decizie sau de control în cadrul acestuia, așa cum rezultă din certificatul constatator emis de ONRC / actul constitutiv; • după caz, documente prin care se demonstreaza faptul ca operatorul economic poate beneficia de derogările prevăzute la 177, 178, 180 alin. (1) din Legea nr. 99/2016 privind achizițiile publice sectoriale; alte documente edificatoare, după caz. În cazul în care în țara de origine sau țara în care este stabilit ofertantul/terțul susținător/subcontractantul nu se emit documente de natura celor prevăzute mai sus sau respectivele documente nu vizează toate situațiile prevăzute la art. 177, 178, 180 alin. (1), autoritatea contractantă are obligația de a accepta o declarație pe proprie răspundere sau, dacă în țara respectivă nu există prevederi legale referitoare la declarația pe propria răspundere,o declarație autentică dată în fața unui notar, a unei autorități administrative sau judiciare sau a unei asociații profesionale care are competențe în acest sens. Persoanele ce detin functii de decizie in cadrul entitatii contractante definite conform art. 76 alin (1) din Legea nr.99/2016 sunt: - Cristian Secosan– Director General - Mihaela Loredana Cazacu – Director General Adjunct - Anca Liana Evoiu – Director General Adjunct - Cristian Ifrim – Director General Adjunct Persoane care aproba/semneaza documente emise in legatura cu prezenta procedura de achizitie sunt: 1. Flavius Marcus - Director Departament Achizitii 2. Andrei Mihaly - Sef Birou Achizitii Administrative 3. Claudiu-Marius Mate - Analist Suport Achiztii Gaz 4. Alexandru-Laurentiu Gligor - Responsabil Categorie Globala 5. Angela Vasile - Expert Consilier Juridic 6. Gheorghe Alin Urcan - Specialist Consilier Juridic 7. Gheorghe Cotarlan - Sef Serviciu Administrare Auto 8. Marius Todoran - Specialist Senior Administrare Auto 9. Ciprian Ogrean - Specialist Senior Administrare Auto 10. Ioan Mircea Ratiu - Director Departament Admistrare Cladiri si Auto
Arată mai mult
III.1.1.b) Capacitatea de exercitare a activitatii profesionale: Operatorii economici care depun ofertă trebuie să dovedească o formă de înregistrare în condițiile legii din țara rezidentă, din care să reiasă că operatorul economic este legal constituit, că nu se află în niciuna din situațiile de anulare a constituirii, precum și faptul că are capacitatea profesională de a realiza activitățile ce fac obiectul contractului /acordului-cadru de achiziție publică/sectorială. Modalitatea prin care poate fi demonstrată îndeplinirea cerinței: Se va completa DUAE de către operatorii economici participanți la procedura de atribuire cu informațiile aferente situației lor. Documentul justificativ care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE, respectiv certificatul constatator emis de ONRC, sau în cazul ofertanților persoane juridice/fizice străine, documentele echivalente emise în țara de rezidență, traduse în limba română, urmează să fie prezentate, la solicitarea autorității contractante, doar de către ofertantul clasat pe locul I în clasamentul intermediar întocmit la finalizarea evaluării ofertelor.
Arată mai mult
Capacitatea tehnică și profesională
Lista și o scurtă descriere a criteriilor de selecție:
Pentru contractele de achiziție de bunuri: executarea de livrări de tipul specificat: Ofertanții trebuie să demonstreze că în ultimii 3 ani (calculați până la data limită de depunere a ofertelor) au furnizat carburant auto în valoare cumulată de cel puțin 29,280,000 lei, fără TVA Modalitatea de îndeplinire Se va completa DUAE de către operatorii economici participanți la procedura de atribuire cu informațiile ce descriu nivelul lor de experiență, prin raportare la contractele executate în trecut, corespunzător cerințelor autorității/entității contractante. Asociatul/asociații nominalizați va/vor prezenta distinct DUAE în care se vor cuprinde informațiile solicitate. La nivelul DUAE trebuie precizate informații cum ar fi: numărul și data contractului invocat drept experiență similară, tipul/categoriile de produse, valoarea, beneficiarul, data și numărul documentului de recepție. Următoarele documente justificative care probează îndeplinirea cerinței vor fi prezentate doar de către ofertantul clasat pe primul loc: - procesul-verbal de recepție sau alte documente din care să reiasă următoarele informații: beneficiarul, cantitatea/valoarea, perioada și locul livrării; - recomandări; - alte documente echivalente
Arată mai mult
Condiții de participare
Forma juridică pe care trebuie să o adopte grupul de operatori economici căruia urmează să i se atribuie contractul: Asociere conform art. 66. din Legea privind achizitiile sectoriale nr 99/2016
Motiv de excludere:
Combaterea spălării banilor sau a finanțării terorismului
Corupție
Frauda
+ încă 5
Infracțiuni teroriste sau infracțiuni legate de activități teroriste
Munca copiilor și alte forme de trafic de persoane
Participarea la o organizație criminală
Plata contribuțiilor la asigurările sociale
Plata impozitelor
Descrierea motivelor de excludere:
Participare la o organizatie criminala
Coruptie
Frauda
Infractiuni teroriste sau infractiuni legate de activitati teroriste
Spalare de bani sau finantarea terorismului
Exploatarea prin munca a copiilor si alte forme de trafic de persoane
Plata impozitelor
Plata asigurarilor sociale

Autoritatea contractantă
Nume și adrese
Nume: Delgaz grid s.a.
Numărul național de înregistrare: RO10976687
Adresa poștală: str. Pandurilor Nr. 42.
Cod poștal: 540554
Orașul poștal: Targu Mures
Regiune: Mureş 🏙️
Țara: România 🇷🇴
Punct de contact: Alexandru-Laurentiu Gligor
E-mail: alexandru-laurentiu.gligor@delgaz-grid.ro 📧
Telefon: +40 365403679 📞
URL: https://www.delgaz.ro/ 🌏
Adresa profilului de cumpărător: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Tipul autorității contractante
Organism de drept public
Activitate principală
Producere, transport şi distribuţie de gaz şi de energie termică
Comunicare
Documente URL: https://e-licitatie.ro/pub/notices/c-notice/v2/view/100176576 🌏
URL de participare: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Instrumentul de achiziție URL: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Depunere electronică: Obligatorie

Informații complementare
Revizuirea organismului
Nume: Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor
Numărul național de înregistrare: 20329980
Adresa poștală: Str. Stavropoleos nr. 6, sector 3
Cod poștal: 030084
Orașul poștal: București
Regiune: Bucureşti 🏙️
Țara: România 🇷🇴
E-mail: office@cnsc.ro 📧
Telefon: +40 213104641 📞
Fax: +40 213104642 📠
URL: http://www.cnsc.ro 🌏
Serviciul de la care se pot obține informații privind procedura de reexaminare
Nume: Departamentul Juridic din cadrul DELGAZ GRID S.A.
Numărul național de înregistrare: 10976687
Adresa poștală: Bulevardul Pandurilor nr.42, Etaj IV
Cod poștal: 540554
Orașul poștal: Targu Mures
Regiune: Mureş 🏙️
E-mail: angela.vasile@delgaz-grid.ro 📧
Telefon: +40 365403769 📞
Fax: +40 365403693 📠
URL: https://www.delgaz-grid.ro 🌏
Procedura de revizuire
Informații precise cu privire la termenul (termenele) limită pentru procedurile de reexaminare:
Termenele de exercitare a cailor de atac sunt cele prevazute de Legea 101/2016 cu modificarile si completarile ulterioare.
Informații despre fluxurile de lucru electronice
Facturarea electronică va fi acceptată
Sursa: OJS 2024/S 044-126867 (2024-02-29)
Anunt de atribuire (2026-07-27)
Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Valoarea estimată fără TVA: 58 560 000 RON 💰
Valoarea totală a achiziției (fără TVA): 55 795 396 RON 💰
Valoarea maximă a acordurilor-cadru referitoare la acest anunț: 56 730 000 RON 💰
Valoarea totală a achiziției (fără TVA) (oferta cea mai mare): 56 730 000 💰
Valoarea totală a achiziției (fără TVA) (oferta cea mai mică): 56 730 000 💰

Atribuirea contractului
Se atribuie un contract/lot
Numărul de identificare a lotului: LOT-0000
Numărul contractului: 31273
Data încheierii contractului: 2024-06-17 📅
Informații despre licitații
Numărul de oferte primite: 1
Numărul de oferte primite prin mijloace electronice: 1
Numărul de oferte primite de la IMM-uri: 0
Numărul de oferte primite de la ofertanți din state care nu sunt membre ale UE: 0
Numărul de oferte primite de la ofertanți din alte state membre ale UE: 0
Informații privind valoarea contractului/lotului (fără TVA)
Cea mai mare ofertă: 56 730 000 💰
Cea mai mică ofertă: 56 730 000 💰
Valoarea maximă a acordului-cadru: 56 730 000 RON 💰
Valoarea recalculată a acordului-cadru: 58 560 000 RON 💰
Valoarea totală a contractului/lotului: 56 730 000 RON 💰
Oferta a fost poziționată în clasament
Locul pe lista câștigătorilor: 1
Identificatorul ofertei: REF_OF: CAN1129408/CIF: RO 11201891
Identificatorul lotului sau al grupului de loturi: LOT-0000
Numele și adresa contractantului
Nume: Omv petrom marketing
Numărul național de înregistrare: RO 11201891
Adresa poștală: Strada Coralilor, Nr. 22, Sector: 1
Cod poștal: 013329
Orașul poștal: Bucuresti
Regiune: Bucureşti 🏙️
Țara: România 🇷🇴
E-mail: omvpetrom.licitatii@omv.com 📧
Telefon: +40 800080077 📞
URL: https://www.omvpetrom.com 🌏
Dimensiunea operatorului economic: Mare
Informații privind valoarea contractului/lotului (fără TVA)
Valoarea totală a contractului/lotului: 28 365 000 RON 💰
27 430 396 RON 💰

Autoritatea contractantă
Nume și adrese
E-mail: mariana.fisca@delgaz-grid.ro 📧
Telefon: +40 365403674 📞
URL: https://www.delgaz.ro 🌏
Sursa: OJS 2026/S 143-520227 (2026-07-27)