ACORD-CADRU DE FURNIZARE ECHIPAMENTE DE COMUNICATII DE ACCES
Serviciul de Telecomunicatii Speciale
Achiziţia are ca obiect furnizarea de ECHIPAMENTE DE COMUNICATII DE ACCES, pentru realizarea unui subsistem integrat de comunicații, monitorizare, alimentare, precum și asigurarea serviciilor de interconectare a acestuia cu Sistemul Meteorologic Integrat Național SIMIN. , cu următoarele cantitati pe fiecare lot in parte: LOT 1 - ABONAT OUTDOOR HIGH GAIN: min. 200 cpl. - max. 300 cpl. LOT 2 - ECHIPAMENT GSM: min. 200 cpl. - max. 300 cpl. LOT 3 - ECHIPAMENT SWITCH INDUSTRIAL CU PoE: min. 200 cpl. - max. 300 cpl. Autoritatea contractanta va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificare până în a 11-a zi înainte de data limită de depunere a ofertelor, pentru clarificarile primite cu cel puțin 18 zile înainte de data limită de depunere a ofertelor. Detalierea achizitiei de ECHIPAMENTE DE COMUNICATII DE ACCES este prezentata în Caietul de sarcini.
Termen limităTermenul de primire a ofertelor a fost de 2025-06-02. Achiziția publică a fost publicată pe 2025-04-23.
FurnizoriUrmătorii furnizori sunt menționați în deciziile de atribuire sau în alte documente de achiziții publice:
Cine? Ce?- • Echipament de reţea › Componente de reţea
- • Echipament de reţea › Extensie de reţea
- • Echipament de reţea › Noduri de reţea
- • Reţea integrată › Rutere de reţea
- • România
| Data | Document |
|---|---|
| 2025-04-23 | Anunţ de participare |
| 2026-06-26 | Anunt de atribuire |
| 2026-06-29 | Anunt de atribuire |
| 2026-08-11 | Anunt de atribuire |
Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Titlu: Acord-cadru de furnizare echipamente de comunicatii de acces
Număr de referință:
4267230_2025_PAAPD155222
Scurtă descriere:
Produse/servicii: Extensie de reţea 📦
Informații despre loturi
Acest contract este împărțit în loturi ✅
Numărul maxim de loturi care pot fi atribuite unui singur ofertant: 3
Ofertele pot fi depuse pentru un număr maxim de loturi: 3
1️⃣
Identificator intern:
1
Titlu: Abonat outdoor high gain
Descrierea achiziției publice:
Locul principal sau locul de desfășurare: sediul autoritatii contractante
Țara: România 🇷🇴
Locul de desfășurare: Bucureşti 🏙️
Durata: 10 luni
Numărul maxim de reînnoiri: 0
Criterii de atribuire
Preț ✅
Preț (pondere): 60
Criteriul de calitate (denumire): Factori tehnici
Criteriul de calitate (pondere): 40
Titlu
Numărul de identificare a lotului:
LOT-0001
2️⃣
Identificator intern:
2
Titlu: Echipament gsm
Descrierea achiziției publice:
Criterii de atribuire
Preț (pondere): 80
Criteriul de calitate (denumire): Suplimentarea perioadei de garanţie și suport tehnic
Criteriul de calitate (pondere): 20
Titlu
Numărul de identificare a lotului:
LOT-0002
3️⃣
Identificator intern:
3
Titlu: ECHIPAMENT SWITCH INDUSTRIAL CU PoE
Descrierea achiziției publice:
Locul principal sau locul de desfășurare: sediul autotitatii contractante
Titlu
Numărul de identificare a lotului:
LOT-0003
Procedura
Tipul de procedură
Procedura deschisă ✅
Temeiul juridic: Directiva 2014/24/UE
Informații administrative
Termenul de primire a ofertelor sau a cererilor de participare: 2025-06-02 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor: 2025-06-02 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor (locul): In SEAP
Limbile în care pot fi prezentate ofertele sau cererile de participare: română 🗣️
Perioada minimă de timp în care ofertantul trebuie să mențină oferta: 6 luni
Informații privind un acord-cadru sau un sistem dinamic de achiziție
Acord-cadru cu mai mulți operatori ✅
Condiții de ofertare
Este necesară o garanție. ✅
Un grup de ofertanți căruia i se atribuie un contract trebuie să adopte o anumită formă juridică ✅
Data deschiderii: 2025-06-02 15:00:00.0000000 📅
Locul: In SEAP
Facturare electronică: Obligatorie
Criterii de atribuire
Tip de pondere: Ponderare (procentaj, valoare exactă)
Informații juridice, economice, financiare și tehnice
Condiții de participare
Lista și o scurtă descriere a afecțiunilor:
Lista și o scurtă descriere a criteriilor de selecție:
Forma juridică pe care trebuie să o adopte grupul de operatori economici căruia urmează să i se atribuie contractul:
+ încă 5
Autoritatea contractantă
Nume și adrese
Nume: Serviciul de Telecomunicatii Speciale
Numărul național de înregistrare:
4267230
Adresa poștală: Strada: Independenţei, nr. 323A
Cod poștal: 060044
Orașul poștal: Bucuresti
Regiune: Bucureşti 🏙️
Țara: România 🇷🇴
Punct de contact: Monica Paun
E-mail: achizitii.publice@stsnet.ro 📧
Telefon: +40 212022607 📞
Fax: +40 212222134 📠
URL: https://www.stsnet.ro 🌏
Adresa profilului de cumpărător: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Tipul autorității contractante
Minister sau orice altă autoritate naţională sau federală
Activitate principală
Ordine și siguranță publică
Comunicare
Documente URL: https://e-licitatie.ro/pub/notices/c-notice/v2/view/100194794 🌏
URL de participare: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Depunere electronică: Obligatorie
Informații complementare
Informații suplimentare
Nume: Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor
Numărul național de înregistrare:
20329980
Adresa poștală: Str. Stavropoleos nr. 6, sector 3
Cod poștal: 030084
Orașul poștal: Bucuresti
Regiune: Bucureşti 🏙️
Țara: România 🇷🇴
E-mail: office@cnsc.ro 📧
Telefon: +40 213104641 📞
Fax: +40 213104642 📠
URL: http://www.cnsc.ro 🌏
Serviciul de la care se pot obține informații privind procedura de reexaminare
Nume: SERVICIUL DE TELECOMUNICATII SPECIALE – Direcţia Achiziţii Publice
Numărul național de înregistrare:
4267230_3
Adresa poștală: Splaiul Independentei nr. 323A
Cod poștal: 060044
E-mail: achizitii.publice@stsnet.ro 📧
Telefon: 0212022607 📞
URL: https://www.sts.ro 🌏
Procedura de revizuire
Informații precise cu privire la termenul (termenele) limită pentru procedurile de reexaminare:
Facturarea electronică va fi acceptată
Sursa: OJS 2025/S 081-266693 (2025-04-23)
Atribuirea contractului
1️⃣
Numărul de identificare a lotului:
LOT-0002
Numărul contractului:
369615
Data încheierii contractului: 2025-12-03 📅
Informații privind valoarea contractului/lotului (fără TVA)
Valoarea totală a contractului/lotului: 3 255 000 RON 💰
Oferta a fost poziționată în clasament
Locul pe lista câștigătorilor: 1
Identificatorul ofertei:
REF_OF: CAN1158727/LOT-0002/CIF: 34770594
Identificatorul lotului sau al grupului de loturi:
LOT-0002
Numele și adresa contractantului
Nume: Metaminds
Numărul național de înregistrare:
34770594
Adresa poștală: Strada Aviatorilor, Nr. nr. 54, Sector: 1
Cod poștal: 011864
Orașul poștal: Bucuresti
Regiune: Bucureşti 🏙️
Țara: România 🇷🇴
E-mail: bid@metaminds.com 📧
Telefon: +40 318600666 📞
Fax: +40 318600667 📠
URL: https://www.metaminds.com 🌏
2️⃣
Numărul de identificare a lotului:
LOT-0003
Informații privind valoarea contractului/lotului (fără TVA)
Valoarea totală a contractului/lotului: 1 897 500 RON 💰
Identificatorul ofertei:
REF_OF: CAN1158727/LOT-0003/CIF: RO 2354144
Identificatorul lotului sau al grupului de loturi:
LOT-0003
Numele și adresa contractantului
Nume: Felix telecom
Numărul național de înregistrare:
RO 2354144
Adresa poștală: Strada Fabrica de Glucoză, Nr. 11D, Sector: 2
Cod poștal: 020331
E-mail: e-achizitii@felixtelecom.ro 📧
Telefon: +40 212421022-29 📞
Fax: +40 212420767 📠
URL: https://www.felixtelecom.ro 🌏
Autoritatea contractantă
Nume și adrese
E-mail: achizitii.publice@sts.ro 📧
Telefon: +40 212022305 📞
Modificări
Alte informații suplimentare
Textul care trebuie corectat în anunțul inițial
Numărul secțiunii: Result
Valoare nouă
Text:
Atribuirea contractului
Informații privind valoarea contractului/lotului (fără TVA)
Valoarea totală a contractului/lotului: 3 255 000 RON 💰
1 897 500 RON 💰
Modificări
Alte informații suplimentare
Modificari nesubstantiale
Principalul motiv al modificării: Modificări care nu sunt substanțiale.
Textul care trebuie corectat în anunțul inițial
Numărul secțiunii: Result
Valoare nouă
Text:
Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Valoarea estimată fără TVA: 9 460 530 RON 💰
Valoarea totală a achiziției (fără TVA): 5 152 500 RON 💰
Valoarea maximă a acordurilor-cadru referitoare la acest anunț: 5 152 500 RON 💰
Valoarea totală a achiziției (fără TVA) (oferta cea mai mare): 3 255 000 💰
Valoarea totală a achiziției (fără TVA) (oferta cea mai mică): 3 255 000 💰
Descriere
Valoarea estimată fără TVA: 1 345 950 RON 💰
5 427 810 RON 💰
2 686 770 RON 💰
Atribuirea contractului
Se atribuie un contract/lot ✅
Numărul contractului:
367292
Data încheierii contractului: 2026-07-29 📅
Contractul este atribuit în baza unui acord-cadru ✅
Informații despre licitații
Numărul de oferte primite: 1
Numărul de oferte primite prin mijloace electronice: 1
Numărul de oferte primite de la IMM-uri: 1
Numărul de oferte primite de la ofertanți din state care nu sunt membre ale UE: 0
Numărul de oferte primite de la ofertanți din alte state membre ale UE: 0
Informații privind valoarea contractului/lotului (fără TVA)
Cea mai mare ofertă: 3 255 000 💰
Cea mai mică ofertă: 3 255 000 💰
Valoarea maximă a acordului-cadru: 3 255 000 RON 💰
Valoarea recalculată a acordului-cadru: 5 427 810 RON 💰
Valoarea totală a contractului/lotului: 3 255 000 RON 💰
Numele și adresa contractantului
Dimensiunea operatorului economic: Medie
Informații despre licitații
Numărul de oferte primite: 3
Numărul de oferte primite prin mijloace electronice: 3
Numărul de oferte primite de la IMM-uri: 3
Numărul de oferte primite de la ofertanți din alte state membre ale UE: 1
Informații privind valoarea contractului/lotului (fără TVA)
Cea mai mare ofertă: 2 631 000 💰
Cea mai mică ofertă: 1 897 500 💰
Valoarea maximă a acordului-cadru: 1 897 500 RON 💰
Valoarea recalculată a acordului-cadru: 2 686 770 RON 💰
Valoarea totală a contractului/lotului: 1 897 500 RON 💰
3️⃣
Informații privind neremunerarea
Nu s-a primit nicio ofertă sau cerere de participare sau toate au fost respinse
Motivul pentru care nu a fost ales un câștigător: Nu a fost primit(ă) nicio ofertă, nicio cerere de participare și niciun proiect
Numărul de identificare a lotului:
LOT-0001
Informații despre licitații
Numărul de oferte primite: 0
Numărul de oferte primite prin mijloace electronice: 0
Numărul de oferte primite de la IMM-uri: 0
Sursa: OJS 2026/S 154-558638 (2026-08-11)
- Echipament de radio, televiziune, comunicaţii, telecomunicaţii şi articole conexe (20 noi achiziții publice)