2026_PAP_BF-CHAIN_02 Servicii de dezvoltare software aplicație informatică eBon Manager

Ministerul Finanțelor

Servicii de dezvoltare software aplicație informatică eBon Manager, conform cerințelor din Caietul de sarcini. Activitățile solicitate sunt următoarele: A#1 Analiza situației existente în vederea proiectării aplicației informatice eBon Manager A#2 Proiectarea și dezvoltarea tuturor componentelor sistemului informatic eBon Manager A#3 Testarea, validarea și acceptanța sistemului informatic eBon Manager A#4 Punerea în producție a aplicației eBon Manager, la data Milestone MI A#5 Elaborarea și actualizarea documentației aferente aplicației informatice eBon Manager A#6 Instruirea personalului beneficiarului A#7 Activitatea de management de proiect Numărul de zile până la care se pot solicita clarificări/informații suplimentare înainte de data limită de depunere a ofertelor: 18. Autoritatea contractantă va răspunde în mod clar și complet la solicitările de clarificări/informații suplimentare primite în termen cel târziu în a 11-a zi înainte de data limită de depunere a ofertelor.

Termen limită

Deadline 2026-10-02

Cine? Ce? Unde?
Istoricul achizițiilor
Data Document
2026-08-28 Anunţ de participare
Anunţ de participare (2026-08-28)
Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Titlu: 2026_PAP_BF-CHAIN_02 Servicii de dezvoltare software aplicație informatică eBon Manager
Număr de referință: 2026_PAP_BF-CHAIN_02
Scurtă descriere:
Servicii de dezvoltare software aplicație informatică eBon Manager, conform cerințelor din Caietul de sarcini. Activitățile solicitate sunt următoarele: A#1 Analiza situației existente în vederea proiectării aplicației informatice eBon Manager A#2 Proiectarea și dezvoltarea tuturor componentelor sistemului informatic eBon Manager A#3 Testarea, validarea și acceptanța sistemului informatic eBon Manager A#4 Punerea în producție a aplicației eBon Manager, la data Milestone MI A#5 Elaborarea și actualizarea documentației aferente aplicației informatice eBon Manager A#6 Instruirea personalului beneficiarului A#7 Activitatea de management de proiect Numărul de zile până la care se pot solicita clarificări/informații suplimentare înainte de data limită de depunere a ofertelor: 18. Autoritatea contractantă va răspunde în mod clar și complet la solicitările de clarificări/informații suplimentare primite în termen cel târziu în a 11-a zi înainte de data limită de depunere a ofertelor.
Arată mai mult
Tipul de contract: Servicii
Produse/servicii: Servicii de dezvoltare de software IT 📦
Valoarea estimată fără TVA: 15735537.19 RON 💰
Descriere
Identificator intern: 1
Titlu: Default lot
Descrierea achiziției publice:
Servicii de dezvoltare software aplicație informatică eBon Manager, conform cerințelor din Caietul de sarcini. Activitățile solicitate sunt următoarele: A#1 Analiza situației existente în vederea proiectării aplicației informatice eBon Manager A#2 Proiectarea și dezvoltarea tuturor componentelor sistemului informatic eBon Manager A#3 Testarea, validarea și acceptanța sistemului informatic eBon Manager A#4 Punerea în producție a aplicației eBon Manager, la data Milestone MI A#5 Elaborarea și actualizarea documentației aferente aplicației informatice eBon Manager A#6 Instruirea personalului beneficiarului A#7 Activitatea de management de proiect
Arată mai mult
Locul principal sau locul de desfășurare:
- Sediul Centrului Național pentru Informații Financiare (CNIF) - Sediile beneficiarilor de business din București - Sediul prestatorului, după caz
Țara: România 🇷🇴
Locul de desfășurare: Bucureşti 🏙️
Durata: 11 luni
Numărul maxim de reînnoiri: 0
Criterii de atribuire
Preț
Preț (pondere): 40
Criteriul de calitate (denumire): Factor tehnic 1.1: Expert cheie E1: Manager de proiect – 1 persoană
Criteriul de calitate (pondere): 6
Criteriul de calitate (denumire): Factor tehnic 1.2: Expert cheie E2: Arhitect de sistem – 1 persoană
Factor tehnic 1.3: Expert cheie E3: Arhitect de aplicație/ Coordonator tehnic – 1 persoană
Factor tehnic 1.4: Expert cheie E4: Analist de business – 1 persoană
Factor tehnic 1.5: Expert cheie E5: Coordonator de testare – 1 persoană
Factor tehnic 1.6: Expert cheie E6: Administrator de sistem – 1 persoană
Factor tehnic 1.7: Expert cheie E7: Administrator baze de date – 1 persoană
Factor tehnic 2.1: Abordarea propusă pentru implementarea contractului
Factor tehnic 2.2: Resursele (umane și materiale) și realizările corespunzătoare fiecărei activități
Criteriul de calitate (pondere): 4
Criteriul de calitate (denumire): Factor tehnic 2.3: Atribuțiile membrilor echipei în implementarea activităților contractului și, dacă este cazul, contribuția fiecărui membru al grupului de operatori economici, precum și distribuirea și interacțiunea sarcinilor și responsabilităților dintre ei
Factor tehnic 2.4: Încadrarea în timp, succesiunea și durata activităților propuse și identificarea și încadrarea în timp a punctelor de reper (jaloanelor) semnificative în execuția contractului, inclusiv descrierea modului în care acestea vor fi reflectate în raportări, în special cele prevăzute în Caietul de sarcini
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0000

Procedura
Tipul de procedură
Procedura deschisă
Temeiul juridic: Directiva 2014/24/UE
Informații administrative
Termenul de primire a ofertelor sau a cererilor de participare: 2026-10-02 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor: 2026-10-02 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor (locul): In SEAP
Condiții de deschidere a ofertelor (Informații privind persoanele autorizate și procedura de deschidere): Membrii Comisiei de evaluare.
Limbile în care pot fi prezentate ofertele sau cererile de participare: română 🗣️
Perioada minimă de timp în care ofertantul trebuie să mențină oferta: 6 luni
Condiții de ofertare
Un grup de ofertanți căruia i se atribuie un contract trebuie să adopte o anumită formă juridică
Data deschiderii: 2026-10-02 15:00:00.0000000 📅
Locul: In SEAP
Informații suplimentare: Membrii Comisiei de evaluare.
Facturare electronică: Obligatorie
Criterii de atribuire
Tip de pondere: Ponderare (procentaj, valoare exactă)

Informații juridice, economice, financiare și tehnice
Condiții de participare
Criteriu de selecție: Înregistrare într-un registru comercial
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Se va completa DUAE de către operatorii economici participanți la procedura de atribuire cu informațiile aferente situației lor. Ofertantul unic/Ofertantul asociat/Subcontractantul va completa DUAE - Secțiunea „Criteriile de selecție” - punctul A „Indicație globală pentru toate criteriile de selecție”. În ceea ce privește „Criteriile de selecție” - punctul A „Indicație globală pentru toate criteriile de selecție”, autoritatea contractantă solicită Ofertantului unic/Ofertantului asociat/Subcontractantului să declare dacă îndeplinește sau nu toate criteriile de selecție stabilite în documentele achiziției și menționate în anunțul de participare. Autoritatea contractantă solicită ca operatorii economici ce depun ofertă (ofertantul individual/ofertantul asociat/subcontractantul propus) să dovedească o formă de înregistrare în condițiile legii din țara de rezidență, din care să reiasă că operatorul economic este legal constituit, structura acționariatului/asociaților acestuia, că nu se află în niciuna dintre situațiile de anulare a constituirii, precum și faptul că are capacitatea profesională de a realiza activitățile care fac obiectul contractului. Autoritatea contractantă solicită prezentarea unui document emis de Oficiul Național al Registrului Comerțului (O.N.R.C.), care să ateste că obiectul contractului are corespondent în codul C.A.E.N.. Certificatul constatator trebuie să certifice faptul că societatea comercială aparține categoriei profesionale impuse de îndeplinirea contractului, respectiv are activitate corespunzătoare obiectului achiziției publice. Informațiile cuprinse în certificatul constatator trebuie să fie reale/valabile la data prezentării. Certificatul constatator va trebui prezentat de ofertant sau ofertant asociat, dacă este cazul, pentru partea de contract pe care o realizează. Persoanele juridice/fizice străine vor prezenta documente care dovedesc o formă de înregistrare/atestare ori apartenență din punct de vedere profesional. Documentele vor fi prezentate împreună cu traducerea autorizată în limba română. Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE, urmează să fie prezentate la solicitarea autorității contractante, doar de către ofertantul clasat pe primul loc în clasamentul intermediar întocmit în urma aplicării criteriului de atribuire, conform prevederilor art.132 alin.(2) din Norme.
Arată mai mult
Criteriu de selecție: Referințe despre servicii specificate
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Se va completa DUAE în conformitate cu Notificarea ANAP nr. 240/2016 coroborat cu Notificarea ANAP nr. 1/2021 cu privire la posibilitatea de completare a DUAE conferită de Regulamentul de punere în aplicare (UE) 2016/7 al Comisiei din 5 ianuarie 2016 de stabilire a formularului standard pentru documentul european de achiziție unic Informații și formalități necesare pentru evaluarea respectării cerințelor menționate: Ofertantul (operator economic sau membrii asocierii de operatori economici împreună) trebuie să facă dovada serviciilor similare prestate în ultimii 3 ani, calculați de la termenul limită pentru depunerea ofertelor, din care să rezulte că acesta a prestat servicii similare celor care fac obiectul contractului pentru care se depune oferta la nivelul a maxim 3 (trei) contracte/proiecte, în valoare cumulată de minim 10.000.000,00 lei fără TVA, cu indicarea valorilor, datelor și a beneficiarilor publici sau privați. Modul de calcul al perioadei de 3 ani va corespunde eventualelor decalări ale termenului limită prevăzut în anunțul de participare publicat inițial, sens în care dacă se decalează termenul de depunere al ofertelor, se va extinde corespunzător (cu zilele decalate) și perioada aferentă experienței similare. Prin „contracte/proiecte similare/comparabile” se înțeleg contracte/proiecte care au avut ca obiect servicii de dezvoltare software și punere în exploatare a unor sisteme/aplicații informatice. Pentru îndeplinirea acestei cerințe, experiența demonstrată trebuie să includă contracte/proiecte cu componente destinate utilizării pe dispozitive mobile și/sau contracte/proiecte cu componente accesibile prin browser web în mediu desktop. Nu sunt considerate similare proiectele care au avut ca obiect exclusiv instalarea, configurarea, parametrizarea, administrarea sau utilizarea unor aplicații existente. Valorile experienței similare vor fi convertite din euro, la cursul leu/euro mediu comunicat de Banca Națională a României pentru anul respectiv. Ofertanții care trebuie să efectueze conversia altor monede decât euro vor utiliza ratele de schimb medii anuale stabilite de către Banca Centrală Europeană. Modalități de îndeplinire: Ofertantul unic/Ofertantul asociat/Terțul susținător/Subcontractantul va completa DUAE – Secțiunea „Criteriile de selecție” – punctul A „Indicație globală pentru toate criteriile de selecție”. În ceea ce privește „Criteriile de selecție” – punctul A „Indicație globală pentru toate criteriile de selecție”, autoritatea contractantă solicită Ofertantului unic/Ofertantului asociat/Terțului susținător/Subcontractantului să declare dacă îndeplinește sau nu toate criteriile de selecție stabilite în documentele achiziției și menționate în anunțul de participare. Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmează să fie prezentate la solicitarea autorității contractante, doar de către ofertantul clasat pe primul loc în clasamentul intermediar întocmit în urma aplicării criteriului de atribuire, conform prevederilor art.132 alin.(2) din Norme. Aceste documente pot fi: procese-verbale de recepție/certificate constatatoare/recomandări/alte documente relevante emise sau contrasemnate de către beneficiarii serviciilor din contractele invocate ca experiență similară, indiferent dacă beneficiarii sunt autorități publice sau clienți privați. Documentele justificative trebuie să conțină informații din care să rezulte: a) faptul că serviciile prestate sunt similare, b) beneficiarul serviciilor prestate, c) perioada în care au fost prestate serviciile, d) valoarea serviciilor prestate, e) faptul că serviciile au fost recepționate în cadrul perioadei de 3 ani sus menționate, f) faptul că serviciile au fost prestate în conformitate cu obligațiile contractuale. Operatorii economici străini vor depune același tip de documente, așa cum au fost solicitate mai sus. Documentele trebuie prezentate în limba română sau însoțite de traducere în limba română efectuată de un traducător autorizat. Pentru a demonstra îndeplinirea cerinței minime privind experiența similară, orice operator economic ofertant are dreptul: 1. să invoce susținerea unui terț, inclusiv atunci când acesta are și rol de subcontractant, și să utilizeze capacitățile acestuia pentru a satisface cerința minimă, indiferent de natura relațiilor juridice existente între operatorul economic ofertant și entitatea ale cărei capacități le utilizează, în condițiile art.182 din Legea nr. 98/2016, 2. să participe în comun cu alți operatori economici la procedura de atribuire, în condițiile art.53 din Legea nr. 98/2016.
Arată mai mult
Criteriu de selecție: Proporția subcontractării
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Informații și formalități necesare pentru evaluarea respectării cerințelor menționate: Se va completa DUAE cu denumirea subcontractanților și datele de contact ale acestora, partea/părțile din contract care urmează a fi îndeplinite de către aceștia, procentul din contract la care se ridică partea/părțile respective. Modalități de îndeplinire: Acordul de subcontractare se va prezenta odată cu DUAE de către toți operatorii economici, conform prevederilor art.193 alin.(3) din Legea nr. 98/2016.
Arată mai mult
Forma juridică pe care trebuie să o adopte grupul de operatori economici căruia urmează să i se atribuie contractul:
Asociere conform art. 53. din Legea nr. 98/2016 privind achizitiile publice, cu modificările și completările ulterioare.
Principalele condiții de finanțare și modalități de plată și/sau trimitere la dispozițiile relevante care le reglementează:
Sursa de finanțare: Programul Creștere inteligentă, Digitalizare și Instrumente Financiare - PoCIDIF, Obiectivul specific RSO1.2 Valorificarea avantajelor digitalizării, în beneficiul cetățenilor, al companiilor, al organizațiilor de cercetare și al autorităților publice (FEDR), Acțiunea 2.2. E-guvernare și digitalizarea în beneficiul cetățenilor/2.2.1 E-guv în administrația/instituțiile publice, Măsura 1 Servicii publice destinate cetățenilor și/sau firmelor identificate în CSP gestionat de ADR și/sau în concordanță cu Politica eGuv, în baza contractului de finanțare nr. 20_CSP/22.12.2025. Modalități de plată: Plata se va efectua în conformitate cu prevederile art.6 alin.(1) lit.a) din Legea nr. 72/2013. Plata se va efectua în lei, în contul prestatorului, pe baza facturii fiscale emise în sistemul Ro-eFactura, potrivit prevederilor OUG nr. 120/2021 și în conformitate cu prevederile de la Cap.10.2 din Caietul de sarcini.
Arată mai mult
Motiv de excludere:
Abaterea profesională gravă
Acorduri cu alți operatori economici care vizează denaturarea concurenței
Active administrate de lichidator
+ încă 20
Activitățile economice sunt suspendate
Combaterea spălării banilor sau a finanțării terorismului
Concordat
Conflict de interese care decurge din participarea la procedura de achiziții publice
Corupție
Faliment
Frauda
Implicare directă sau indirectă în pregătirea acestei proceduri de achiziții publice
Infracțiuni teroriste sau infracțiuni legate de activități teroriste
Insolvență
Interpretare eronată, nedivulgare de informații, incapacitate de a furniza documentele necesare sau obținere de informații confidențiale referitoare la această procedură
Munca copiilor și alte forme de trafic de persoane
Participarea la o organizație criminală
Situații similare, în temeiul legislației naționale, cum ar fi falimentul
Încetare anticipată, daune-interese sau alte sancțiuni comparabile
Încălcarea obligației de plată a contribuțiilor la asigurările sociale
Încălcarea obligației de plată a impozitelor
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației de mediu
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației muncii
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației sociale
Descrierea motivelor de excludere:
Operatorul economic sau o persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru participarea la o organizație criminală.
Operatorul economic sau orice persoană care este membru al organelor sale de conducere a fost condamnată definitiv pentru corupție, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau pentru care perioada de excludere prevăzută în hotărâre este încă aplicabilă.
Arată mai mult
Operatorul economic sau un membru al organelor sale de conducere a fost condamnat definitiv pentru fraudă, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau cu perioadă de excludere încă valabilă.
Operatorul economic sau un membru al conducerii a fost condamnat pentru infracțiuni teroriste sau activități conexe.
Operatorul economic sau orice persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru spălare de bani sau finanțarea terorismului.
Operatorul economic a fost condamnat pentru utilizarea muncii copiilor sau alte forme de trafic de persoane.
Operatorul economic nu și-a îndeplinit obligațiile de plată a impozitelor.
Operatorul economic nu este considerat suficient de sigur pentru a evita riscuri privind securitatea națională.
Descriere momentan indisponibilă – necesită completare manuală.
Operatorul economic se află într-o situație de conflict de interese legată de participarea la această procedură.
Operatorul economic a oferit informații false, a ascuns informații sau nu a furnizat documente relevante.
Operatorul economic a încălcat legislația privind
protecția mediului.
securitatea socială.
dreptul muncii.
Operatorul economic a comis o abatere profesională gravă.
Operatorul economic se află în stare de insolvență, faliment sau lichidare.

Autoritatea contractantă
Nume și adrese
Nume: Ministerul finanțelor
Numărul național de înregistrare: 4221306
Adresa poștală: B-dul Libertăţii, nr. 16
Cod poștal: 050706
Orașul poștal: Bucuresti
Regiune: Bucureşti 🏙️
Țara: România 🇷🇴
Punct de contact: alina horia
E-mail: alina.horia@mfinante.gov.ro 📧
Telefon: +04 213199759 📞
Fax: +40 213199792 📠
URL: https://www.mfinante.ro 🌏
Adresa profilului de cumpărător: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Tipul autorității contractante
Minister sau orice altă autoritate naţională sau federală
Activitate principală
Servicii publice generale
Comunicare
Documente URL: https://e-licitatie.ro/pub/notices/c-notice/v2/view/100211492 🌏
URL de participare: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Depunere electronică: Obligatorie

Informații complementare
Informații suplimentare
1. Motive de excludere: A. Motive referitoare la condamnări penale. Se va completa DUAE de către operatorii economici participanți la procedura de atribuire cu informațiile aferente situației lor. Ofertanții, terții susținători și subcontractanții nu trebuie să se regăsească în situațiile prevăzute la art.164 din Legea nr. 98/2016. Modalități de îndeplinire: Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE vor fi solicitate de către autoritatea contractantă doar ofertantului clasat pe primul loc în clasamentul intermediar întocmit în urma aplicării criteriului de atribuire, conform prevederilor art.132 alin.(2) din Norme. Aceste documente pot fi: cazierul judiciar al operatorului economic și al membrilor organului de administrare, de conducere sau de supraveghere al respectivului operator economic, sau a celor ce au putere de reprezentare, de decizie sau de control în cadrul acestuia, așa cum rezultă din certificatul constatator emis de ONRC/actul constitutiv, valabile la momentul prezentării; după caz, documente prin care se demonstrează faptul că operatorul economic poate beneficia de derogările prevăzute la art.166 alin.(2), art.167 alin.(2), art.171 din Legea nr. 98/2016; alte documente edificatoare, după caz. Operatorii economici străini vor depune documente în conformitate cu prevederile art.168 alin.(3) din Legea nr. 98/2016. B. Motive legate de plata impozitelor sau a contribuțiilor la asigurările sociale. Se va completa DUAE de către operatorii economici participanți la procedura de atribuire cu informațiile aferente situației lor. Ofertanții, terții susținători și subcontractanții nu trebuie să se regăsească în situațiile prevăzute la art.165 din Legea nr. 98/2016. Modalități de îndeplinire: Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE vor fi solicitate de către autoritatea contractantă doar ofertantului clasat pe primul loc în clasamentul intermediar întocmit în urma aplicării criteriului de atribuire, conform prevederilor art.132 alin.(2) din Norme. Aceste documente pot fi: certificate privind plata impozitelor, taxelor și a contribuțiilor la bugetul general consolidat și la bugetul local, valabile la momentul depunerii acestora, pentru sediul principal, iar pentru sediile secundare/punctele de lucru, o declarație pe proprie răspundere privind îndeplinirea obligațiilor de plată a impozitelor, taxelor sau contribuțiilor la bugetul general consolidat datorate; după caz, documente prin care se demonstrează faptul ca operatorul economic poate beneficia de derogările prevăzute la art.166 alin.(2), art.167 alin.(2), art.171 din Legea nr. 98/2016; alte documente edificatoare, după caz. Operatorii economici străini vor depune documente în conformitate cu prevederile art.168 alin.(3) din Legea nr. 98/2016. În temeiul prevederilor art.1 alin.(1) lit.b) din Ordinul Președintelui Agenției Naționale de Administrare Fiscală nr. 3654/2015 privind aprobarea procedurii de eliberare a certificatului de atestare fiscală, a certificatului de obligații bugetare, precum și a modelului și conținutului acestora, cu modificările și completările ulterioare, în vederea verificării datoriilor cu privire la plata impozitelor, taxelor sau a contribuțiilor la bugetul de stat, autoritatea contractantă va solicita certificatul de atestare fiscală, în numele ofertantului clasat pe primul loc în clasamentul intermediar întocmit în urma aplicării criteriului de atribuire, conform prevederilor art.132 alin.(2) din Norme. C. Incidența prevederilor art.5K din Regulamentul (UE) 2022/576 al Consiliului din 8 aprilie 2022 de modificare a Regulamentului (UE) nr. 833/2014 privind măsuri restrictive având în vedere acțiunile Rusiei de destabilizare a situației în Ucraina: Se va completa DUAE de către operatorii economici participanți la procedura de atribuire cu informațiile aferente situației lor. Ofertanții, terții susținători și subcontractanții nu trebuie să se regăsească în situațiile prevăzute la art.5K din Regulamentul (UE) 2022/576 al Consiliului din 8 aprilie 2022 de modificare a Regulamentului (UE) nr. 833/2014 privind măsuri restrictive având în vedere acțiunile Rusiei de destabilizare a situației în Ucraina. Documentul justificativ care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE, urmează să fie prezentat la solicitarea autorității contractante, doar de către ofertantul clasat pe primul loc în clasamentul intermediar întocmit în urma aplicării criteriului de atribuire, conform prevederilor art.132 alin.(2) din Norme. Documentul justificativ este documentul eliberat de către Oficiul Național al Registrului Comerțului (O.N.R.C.), în temeiul prevederilor art.56 din Legea nr. 129/2019 pentru prevenirea și combaterea spălării banilor și finanțării terorismului precum și pentru modificarea și completarea unor acte normative, cu modificările și completările ulterioare. Declarația prezentată trebuie să certifice care sunt beneficiarii reali ai persoanei juridice, precum și modalitatea de exercitare a controlului. În cazul persoanelor străine se vor prezenta documente care dovedesc în mod similar cerința. Documentele vor fi prezentate împreună cu traducerea autorizată în limba română. 2. Cerintele tehnice definite la nivelul anunțului de participare, caietului de sarcini sau altor doc complementare, prin trimiterea standardelor, la un anumit producator, la marci, brevete, tipuri, la o origine sau la o productie/metoda specifica de fabricatie/prestare/executie, vor fi intelese ca fiind insotite de mentiunea ”sau echivalent”. 3. Precizări referitoare la criteriul de atribuire: a) Notă: Prin metodologie recunoscută pe plan internațional se înțelege o metodologie citată în surse internaționale independente de proprietar sau prestator, cum ar fi site-uri recunoscute, rapoarte ale marilor consultanți în TI sau management, literatura de specialitate etc. care au fost utilizate cu succes în alte proiecte. Preluarea prevederilor Caietului de sarcini fără prezentarea propriei abordări nu poate fi luată în considerare. b) Conform prevederilor art.139 alin.(3) din Norme, „În cazul în care două sau mai multe oferte sunt clasate pe primul loc, cu punctaje egale, departajarea se va face având în vedere punctajul obținut la factorii de evaluare în ordinea descrescătoare a ponderilor acestora. În situația în care egalitatea se menține, autoritatea contractantă are dreptul să solicite noi propuneri financiare, și oferta câștigătoare va fi desemnată cea cu propunerea financiară cea mai mică.” 4. Modul de realizare a modificărilor contractuale: conform clauzelor din proiectul de contract și prevederilor din Legea nr. 98/2016.
Arată mai mult
Revizuirea organismului
Nume: Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor
Numărul național de înregistrare: 20329980
Adresa poștală: Str. Stavropoleos nr. 6, sector 3
Cod poștal: 030084
Orașul poștal: Bucuresti
Regiune: Bucureşti 🏙️
Țara: România 🇷🇴
E-mail: office@cnsc.ro 📧
Telefon: +40 213104641 📞
Fax: +40 213104642 📠
URL: http://www.cnsc.ro 🌏
Serviciul de la care se pot obține informații privind procedura de reexaminare
Nume: Ministerul finanțelor
Numărul național de înregistrare: 4221306_3
Adresa poștală: B-dul Libertatii, Nr. 16, Sector 5
Cod poștal: 050706
E-mail: mihai.vasilescu@mfinante.gov.ro 📧
Telefon: +40 212261250 📞
URL: http://mfinante.ro 🌏
Procedura de revizuire
Informații precise cu privire la termenul (termenele) limită pentru procedurile de reexaminare:
Conform prevederilor Legii nr. 101/2016, cu modificările și completările ulterioare.
Informații despre fluxurile de lucru electronice
Facturarea electronică va fi acceptată
Sursa: OJS 2026/S 167-598827 (2026-08-28)