Achiziția de roboți în cadrul proiectului PABLO - Roboți Autonomi Livrare Urbana
Institutul de Mecanica Solidelor
Obiectul achiziției îl constituie furnizarea, livrarea, instalarea, configurarea, punerea în funcțiune și asigurarea serviciilor accesorii pentru roboți necesari implementării proiectului PABLO – Roboți Autonomi Livrare Urbană. Achiziția este structurată pe două loturi: Lot 1 – Robot biped tip 1 + mână robotică; Lot 2 – Roboți mobili. Produsele vor fi utilizate pentru activități de cercetare, dezvoltare, testare și implementare în domeniul roboților autonomi de livrare urbană, conform cerințelor tehnice, funcționale, de calitate, garanție, suport, mediu și recepție stabilite prin Caietul de sarcini.
Termen limităTermenul de primire a ofertelor a fost de 2026-09-02. Achiziția publică a fost publicată pe 2026-07-23.
Cine? Ce? Unde?
Istoricul achizițiilor
| Data | Document |
|---|---|
| 2026-07-23 | Anunţ de participare |
Anunţ de participare (2026-07-23)
Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Titlu: Achiziția de roboți în cadrul proiectului PABLO - Roboți Autonomi Livrare Urbana
Număr de referință:
Scurtă descriere:
Tipul de contract: Bunuri
Produse/servicii: Roboţi industriali 📦
Valoarea estimată fără TVA: 2608975.51 RON 💰
Informații despre loturi
Acest contract este împărțit în loturi ✅
Numărul maxim de loturi care pot fi atribuite unui singur ofertant: 2
Ofertele pot fi depuse pentru un număr maxim de loturi: 2
1️⃣
Identificator intern:
Titlu: Lot 1-Robot biped tip 1+ mână robotică
Valoarea estimată fără TVA: 521805.51 RON 💰
Descrierea achiziției publice:
Informații suplimentare:
Locul principal sau locul de desfășurare: Strada Constantin Mille nr.15, sector 1, București, 010141
Țara: România 🇷🇴
Locul de desfășurare: Bucureşti 🏙️
Durata: 12 luni
Numărul maxim de reînnoiri: 0
Criterii de atribuire
Preț ✅
Preț (pondere): 40
Criteriul de calitate (denumire): Perioada de actualizări software/firmware gratuite
Criteriul de calitate (pondere): 30
Criteriul de calitate (denumire): Termenul de livrare
Criteriul de calitate (pondere): 20
Criteriul de calitate (denumire): Perioada de garantie extinsa acordata produselor
Criteriul de calitate (pondere): 10
Titlu
Numărul de identificare a lotului:
2️⃣
Identificator intern:
Titlu: Lot 2-Roboți mobili
Valoarea estimată fără TVA: 2 087 170 RON 💰
Descrierea achiziției publice:
Informații suplimentare:
Titlu
Numărul de identificare a lotului:
Procedura
Tipul de procedură
Procedura deschisă ✅
Temeiul juridic: Directiva 2014/24/UE
Informații administrative
Termenul de primire a ofertelor sau a cererilor de participare: 2026-09-02 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor: 2026-09-02 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor (locul): In SEAP
Limbile în care pot fi prezentate ofertele sau cererile de participare: română 🗣️
Perioada minimă de timp în care ofertantul trebuie să mențină oferta: 4 luni
Condiții de ofertare
Un grup de ofertanți căruia i se atribuie un contract trebuie să adopte o anumită formă juridică ✅
Data deschiderii: 2026-09-02 15:00:00.0000000 📅
Locul: In SEAP
Facturare electronică: Obligatorie
Criterii de atribuire
Tip de pondere: Ponderare (procentaj, valoare exactă)
Informații juridice, economice, financiare și tehnice
Condiții de participare
Criteriu de selecție: Înregistrare într-un registru comercial
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Criteriu de selecție: Cifra de afaceri medie anuală
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Criteriu de selecție: Referințe despre livrări specificate
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Forma juridică pe care trebuie să o adopte grupul de operatori economici căruia urmează să i se atribuie contractul: Asociere conform art. 53. din Legea privind achizitiile publice nr 98/2016
Principalele condiții de finanțare și modalități de plată și/sau trimitere la dispozițiile relevante care le reglementează: Nu este cazul
Motiv de excludere:
Descrierea motivelor de excludere:
Autoritatea contractantă
Nume și adrese
Nume: Institutul de Mecanica Solidelor
Numărul național de înregistrare:
Adresa poștală: Strada: Mille Constantin, nr. 15
Cod poștal: 010141
Orașul poștal: Bucuresti
Regiune: Bucureşti 🏙️
Țara: România 🇷🇴
Punct de contact: Tudor sireteanu
E-mail: enescuelena62@yahoo.com 📧
Telefon: +40 213126736 📞
Fax: +40 3126736 📠
URL: http://www.imsar.ro 🌏
Adresa profilului de cumpărător: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Tipul autorității contractante
Organism de drept public
Activitate principală
Educație
Comunicare
Documente URL: https://e-licitatie.ro/pub/notices/c-notice/v2/view/100210227 🌏
URL de participare: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Depunere electronică: Obligatorie
Informații complementare
Informații suplimentare
Revizuirea organismului
Nume: Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor
Numărul național de înregistrare:
Adresa poștală: Str. Stavropoleos nr. 6, sector 3
Cod poștal: 030084
Orașul poștal: Bucuresti
Regiune: Bucureşti 🏙️
Țara: România 🇷🇴
E-mail: office@cnsc.ro 📧
Telefon: +40 213104641 📞
Fax: +40 213104642 📠
URL: http://www.cnsc.ro 🌏
Serviciul de la care se pot obține informații privind procedura de reexaminare
Nume: Institutul de Mecanica Solidelor al Academiei Române
Numărul național de înregistrare:
Adresa poștală: Str. Constantin Mille nr. 15, sector 1, București, cod poștal 010141, România
Cod poștal: 010141
E-mail: office@imsar.ro 📧
Telefon: +40 21 312 67 36 📞
URL: http://www.imsar.ro 🌏
Procedura de revizuire
Informații precise cu privire la termenul (termenele) limită pentru procedurile de reexaminare:
Informații despre fluxurile de lucru electronice
Facturarea electronică va fi acceptată
Sursa: OJS 2026/S 142-518404 (2026-07-23)
Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Titlu: Achiziția de roboți în cadrul proiectului PABLO - Roboți Autonomi Livrare Urbana
Număr de referință:
4382531_2025_PAAPD1629037
Scurtă descriere:
Obiectul achiziției îl constituie furnizarea, livrarea, instalarea, configurarea, punerea în funcțiune și asigurarea serviciilor accesorii pentru roboți necesari implementării proiectului PABLO – Roboți Autonomi Livrare Urbană.
Achiziția este structurată pe două loturi:
Lot 1 – Robot biped tip 1 + mână robotică;
Lot 2 – Roboți mobili.
Produsele vor fi utilizate pentru activități de cercetare, dezvoltare, testare și implementare în domeniul roboților autonomi de livrare urbană, conform cerințelor tehnice, funcționale, de calitate, garanție, suport, mediu și recepție stabilite prin Caietul de sarcini.
Arată mai mult
Produse/servicii: Roboţi industriali 📦
Valoarea estimată fără TVA: 2608975.51 RON 💰
Informații despre loturi
Acest contract este împărțit în loturi ✅
Numărul maxim de loturi care pot fi atribuite unui singur ofertant: 2
Ofertele pot fi depuse pentru un număr maxim de loturi: 2
1️⃣
Identificator intern:
1
Titlu: Lot 1-Robot biped tip 1+ mână robotică
Valoarea estimată fără TVA: 521805.51 RON 💰
Descrierea achiziției publice:
Lotul 1 are ca obiect furnizarea unui robot biped tip 1 + mână robotică, inclusiv livrare, instalare, configurare, punere în funcțiune, testare, documentație tehnică, garanție, suport și servicii accesorii, conform cerințelor din Caietul de sarcini.
Achiziția se realizează în cadrul proiectului PABLO – Roboți Autonomi Livrare Urbană, implementat de Institutul de Mecanica Solidelor al Academiei Române, în baza contractului de finanțare încheiat cu Autoritatea Națională pentru Cercetare (ANC), prin Direcția Generală Organism Intermediar pentru Cercetare pentru Programul Creștere Inteligentă, Digitalizare și Instrumente Financiare 2021–2027 (PoCIDIF).
Arată mai mult
Procedura nu reprezintă o reluare a unei proceduri sau a unui lot din trecut.
Nu se solicită operatorilor economici declararea utilajelor utilizate în derularea contractului potrivit HG nr. 342/2022.
Cerințele tehnice se regăsesc în Caietul de sarcini. Orice trimitere la standarde, producători, mărci, brevete, tipuri, origine sau producție/metodă specifică va fi interpretată ca fiind însoțită de mențiunea „sau echivalent”.
Arată mai mult
Țara: România 🇷🇴
Locul de desfășurare: Bucureşti 🏙️
Durata: 12 luni
Numărul maxim de reînnoiri: 0
Criterii de atribuire
Preț ✅
Preț (pondere): 40
Criteriul de calitate (denumire): Perioada de actualizări software/firmware gratuite
Criteriul de calitate (pondere): 30
Criteriul de calitate (denumire): Termenul de livrare
Criteriul de calitate (pondere): 20
Criteriul de calitate (denumire): Perioada de garantie extinsa acordata produselor
Criteriul de calitate (pondere): 10
Titlu
Numărul de identificare a lotului:
LOT-0001
2️⃣
Identificator intern:
2
Titlu: Lot 2-Roboți mobili
Valoarea estimată fără TVA: 2 087 170 RON 💰
Descrierea achiziției publice:
Lotul 2 are ca obiect furnizarea de roboți mobili, inclusiv livrare, instalare, configurare, punere în funcțiune, testare, documentație tehnică, garanție, suport și servicii accesorii, conform cerințelor din Caietul de sarcini.
Achiziția se realizează în cadrul proiectului PABLO – Roboți Autonomi Livrare Urbană, implementat de Institutul de Mecanica Solidelor al Academiei Române, în baza contractului de finanțare încheiat cu Autoritatea Națională pentru Cercetare (ANC), prin Direcția Generală Organism Intermediar pentru Cercetare pentru Programul Creștere Inteligentă, Digitalizare și Instrumente Financiare 2021–2027 (PoCIDIF).
Arată mai mult
Procedura nu reprezintă o reluare a unei proceduri sau a unui lot din trecut.Nu se solicită operatorilor economici declararea utilajelor utilizate în derularea contractului potrivit HG nr. 342/2022.
Cerințele tehnice se regăsesc în Caietul de sarcini. Orice trimitere la standarde, producători, mărci, brevete, tipuri, origine sau producție/metodă specifică va fi interpretată ca fiind însoțită de mențiunea „sau echivalent”.
Arată mai mult
Numărul de identificare a lotului:
LOT-0002
Procedura
Tipul de procedură
Procedura deschisă ✅
Temeiul juridic: Directiva 2014/24/UE
Informații administrative
Termenul de primire a ofertelor sau a cererilor de participare: 2026-09-02 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor: 2026-09-02 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor (locul): In SEAP
Limbile în care pot fi prezentate ofertele sau cererile de participare: română 🗣️
Perioada minimă de timp în care ofertantul trebuie să mențină oferta: 4 luni
Condiții de ofertare
Un grup de ofertanți căruia i se atribuie un contract trebuie să adopte o anumită formă juridică ✅
Data deschiderii: 2026-09-02 15:00:00.0000000 📅
Locul: In SEAP
Facturare electronică: Obligatorie
Criterii de atribuire
Tip de pondere: Ponderare (procentaj, valoare exactă)
Informații juridice, economice, financiare și tehnice
Condiții de participare
Criteriu de selecție: Înregistrare într-un registru comercial
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Modalitatea de îndeplinire:
Se va completa DUAE de către operatorii economici participanți la procedura de atribuire a contractului de achiziție publică cu informațiile solicitate de către autoritatea contractantă -
informații referitoare la îndeplinirea cerințelor privind capacitatea de exercitare a activității profesionale.
Documentul justificativ care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE, respectiv certificatul constatator emis de ONRC, sau în cazul ofertanților persoane juridice/fizice străine, documentele echivalente emise în țara de rezidență, traduse în limba română, urmează să fie prezentate, la solicitarea Autorității contractante, doar de către ofertantul clasat pe primul loc în clasamentul întocmit după aplicarea criteriului de atribuire/de către ofertanții selectați să semneze acordul-cadru sau după caz admiși să participe la sistemul dinamic de achiziție publică.
Cerința se aplică inclusiv pentru subcontractanți pentru partea din contract pe care aceștia urmează să o realizeze, care vor completa informațiile aferente situației lor la nivelul unui DUAE distinct.
Nu se va include terțului susținător în cadrul acestei cerințe, întrucât capacitatea de exercitare a activității profesionale nu poate fi susținută de un terț.
Arată mai mult
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Ofertantul trebuie să demonstreze că a realizat o cifră de afaceri medie anuală, în ultimii 3 ani financiari încheiați, cel puțin egală cu valoarea estimată a lotului/loturilor pentru care depune oferta:
- Lot 1: minimum 521.805,51 lei;
- Lot 2: minimum 2.087.170,00 lei;
- pentru ambele loturi: minimum 2.608.975,51 lei.
Modalitate de îndeplinire: completarea DUAE, Partea IV – Criterii de selecție, Secțiunea B – Situația economică și financiară, punctul privind cifra de afaceri anuală/specifică în domeniul aferent contractului.
Documente justificative: la solicitarea autorității contractante, ofertantul clasat pe primul loc va prezenta bilanțuri contabile sau extrase din bilanțuri, rapoarte de audit financiar ori alte documente echivalente emise de instituții competente, care atestă cifra de afaceri declarată.
Pentru o evaluare unitară a modului de îndeplinire a cerinței, se va menționa cursul mediu anual, comunicat fie de BNR, fie de BCE, pentru fiecare an în parte. Ofertantul poate beneficia de susținerea unui terț, cumulativ cu obligativitatea terțului de a completa DUAE.
Arată mai mult
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Ofertanții trebuie să demonstreze că, în ultimii 3 ani calculați până la data-limită de depunere a ofertelor, au furnizat produse similare în valoare cumulată de cel puțin valoarea estimată a lotului/loturilor pentru care depun ofertă:
- Lot 1: 521.805,51 lei fără TVA;
- Lot 2: 2.087.170,00 lei fără TVA;
- ambele loturi: 2.608.975,51 lei fără TVA.
Cerința se va demonstra la nivelu a minim un contract sau al maximum 3 contracte, pentru fiecare lot în parte.
Modalitate de îndeplinire: completarea DUAE de către operatorul economic – lider, asociat, terț susținător, după caz – la Partea IV – Criterii de selecție, secțiunea privind furnizarea de produse de tipul specificat.
Documente justificative: la solicitarea autorității contractante, ofertantul clasat pe primul loc va prezenta procese-verbale de recepție sau alte documente din care să rezulte beneficiarul, tipul și valoarea produselor furnizate, perioada și locul de livrare, data recepției produselor, recomandări, documente constatatoare, certificări de bună execuție sau alte documente echivalente.
Subcontractare: Ofertantul va preciza partea/părțile din contract pe care intenționează să le subcontracteze, valoarea și procentul aferent, datele de identificare ale subcontractanților propuși și va prezenta DUAE distinct pentru subcontractanții pe ale căror capacități se bazează, dacă este cazul.
Sunt considerate produse similare și echipamentele care, deși diferă ca arhitectură constructivă sau destinație specifică, prezintă un nivel comparabil de complexitate tehnică și funcțională, respectiv sisteme autonome sau semi-autonome, roboți mobili, manipulatoare robotice, platforme robotice pentru cercetare, sisteme de automatizare avansată, echipamente de robotică colaborativă (coboți), sisteme mecatronice integrate ori alte echipamente inteligente destinate activităților de cercetare, dezvoltare, testare sau aplicațiilor industriale.
Nu este necesar ca produsele furnizate anterior să fie identice cu cele care fac obiectul prezentei achiziții, fiind suficient ca acestea să aparțină aceluiași domeniu tehnologic și să implice activități de furnizare și integrare caracterizate printr-un grad de complexitate tehnică comparabil cu cel al produselor ce urmează a fi furnizate în cadrul prezentului contract.
În situația decalării termenului de depunere a ofertelor, se va decala și perioada de calcul a experienței similare, vor fi acceptați și ofertanții care se încadrează în noul termen.
Potrivit art. 3 alin. (1) lit. yy) din Legea nr. 98/2016, pot fi subcontractate doar prestarea de servicii și execuția de lucrări conexe furnizării, doar acolo unde este cazul, activitatea de furnizare nu poate fi subcontractată.
Arată mai mult
Principalele condiții de finanțare și modalități de plată și/sau trimitere la dispozițiile relevante care le reglementează: Nu este cazul
Motiv de excludere:
Abaterea profesională gravă
Acorduri cu alți operatori economici care vizează denaturarea concurenței
Active administrate de lichidator
+ încă 20
Activitățile economice sunt suspendate
Combaterea spălării banilor sau a finanțării terorismului
Concordat
Conflict de interese care decurge din participarea la procedura de achiziții publice
Corupție
Faliment
Frauda
Implicare directă sau indirectă în pregătirea acestei proceduri de achiziții publice
Infracțiuni teroriste sau infracțiuni legate de activități teroriste
Insolvență
Interpretare eronată, nedivulgare de informații, incapacitate de a furniza documentele necesare sau obținere de informații confidențiale referitoare la această procedură
Munca copiilor și alte forme de trafic de persoane
Participarea la o organizație criminală
Situații similare, în temeiul legislației naționale, cum ar fi falimentul
Încetare anticipată, daune-interese sau alte sancțiuni comparabile
Încălcarea obligației de plată a contribuțiilor la asigurările sociale
Încălcarea obligației de plată a impozitelor
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației de mediu
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației muncii
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației sociale
Operatorul economic sau o persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru participarea la o organizație criminală.
Operatorul economic sau orice persoană care este membru al organelor sale de conducere a fost condamnată definitiv pentru corupție, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau pentru care perioada de excludere prevăzută în hotărâre este încă aplicabilă.
Arată mai mult
Operatorul economic sau un membru al organelor sale de conducere a fost condamnat definitiv pentru fraudă, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau cu perioadă de excludere încă valabilă.
Operatorul economic sau un membru al conducerii a fost condamnat pentru infracțiuni teroriste sau activități conexe.
Operatorul economic sau orice persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru spălare de bani sau finanțarea terorismului.
Operatorul economic a fost condamnat pentru utilizarea muncii copiilor sau alte forme de trafic de persoane.
Operatorul economic nu și-a îndeplinit obligațiile de plată a impozitelor.
Operatorul economic nu este considerat suficient de sigur pentru a evita riscuri privind securitatea națională.
Operatorul economic a încălcat legislația privind…
… protecția mediului.
… securitatea socială.
… dreptul muncii.
Descriere momentan indisponibilă – necesită completare manuală.
Operatorul economic se află în stare de insolvență, faliment sau lichidare.
Operatorul economic a comis o abatere profesională gravă.
Operatorul economic a oferit informații false, a ascuns informații sau nu a furnizat documente relevante.
Operatorul economic se află într-o situație de conflict de interese legată de participarea la această procedură.
Autoritatea contractantă
Nume și adrese
Nume: Institutul de Mecanica Solidelor
Numărul național de înregistrare:
4382531
Adresa poștală: Strada: Mille Constantin, nr. 15
Cod poștal: 010141
Orașul poștal: Bucuresti
Regiune: Bucureşti 🏙️
Țara: România 🇷🇴
Punct de contact: Tudor sireteanu
E-mail: enescuelena62@yahoo.com 📧
Telefon: +40 213126736 📞
Fax: +40 3126736 📠
URL: http://www.imsar.ro 🌏
Adresa profilului de cumpărător: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Tipul autorității contractante
Organism de drept public
Activitate principală
Educație
Comunicare
Documente URL: https://e-licitatie.ro/pub/notices/c-notice/v2/view/100210227 🌏
URL de participare: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Depunere electronică: Obligatorie
Informații complementare
Informații suplimentare
Cerințele tehnice definite la nivelul anunțului de participare, Caietului de sarcini sau altor documente complementare, prin trimitere la standarde, la un anumit producător, la mărci, brevete, tipuri, origine sau producție/metodă specifică de fabricație/prestare/executare, vor fi înțelese ca fiind însoțite de mențiunea „sau echivalent”.
Termen limită pentru solicitare clarificări la documentație atribuire: 18 zile anterior datei limita de depunere a ofertelor. Data de răspuns la toate solicitările de clarificări primite în termenul limita: în a-11-a zi anterior datei limită de depunere oferte.
Procedura se va derula într-o singură etapă. Limba ofertei este limba română. Moneda în care se transmite oferta financiară este leul.
Motive de excludere/Motive referitoare la condamnări penale si motive legate de plata impozitelor sau a contribuțiilor la asigurările sociale: Ofertanții, terții susținători și subcontractanții nu trebuie să se regăsească în situațiile prevăzute la art.164 si 165 din Legea nr. 98/2016. Modalitatea de îndeplinire: Se va completa DUAE în conformitate cu art. 193 alin. (1) din Legea nr. 98/2016. Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmează a fi prezentate la solicitarea autorității contractante, doar de către ofertantul clasat pe primul loc după aplicarea criteriului de atribuire. Documentele suport includ, dar nu se limitează la: caziere judiciare, certificate constatatoare privind plata impozitelor, taxelor sau a contribuțiilor la bugetul general consolidat ( buget local, buget de stat etc. ) valabile la momentul prezentării, pentru sediul principal, iar pentru sediile secundare/punctele de lucru, o declarație pe propria răspundere privind îndeplinirea obligațiilor de plată a impozitelor, taxelor sau contribuțiilor la bugetul general consolidat datorate și / sau alte documente justificative sau alte documente echivalente emise de autoritățile competente din țara în care este stabilit operatorul economic.
În cazul în care două sau mai multe oferte sunt clasate pe primul loc, cu punctaje egale, departajarea se va face având în vedere punctajul obținut la factorii de evaluare în ordinea descrescătoare a ponderilor acestora. În situația în care egalitatea se menține, autoritatea contractantă are dreptul să solicite noi propuneri financiare și oferta câștigătoare va fi desemnată cea cu propunerea financiară cea mai mică
Arată mai mult
Nume: Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor
Numărul național de înregistrare:
20329980
Adresa poștală: Str. Stavropoleos nr. 6, sector 3
Cod poștal: 030084
Orașul poștal: Bucuresti
Regiune: Bucureşti 🏙️
Țara: România 🇷🇴
E-mail: office@cnsc.ro 📧
Telefon: +40 213104641 📞
Fax: +40 213104642 📠
URL: http://www.cnsc.ro 🌏
Serviciul de la care se pot obține informații privind procedura de reexaminare
Nume: Institutul de Mecanica Solidelor al Academiei Române
Numărul național de înregistrare:
4382531_3
Adresa poștală: Str. Constantin Mille nr. 15, sector 1, București, cod poștal 010141, România
Cod poștal: 010141
E-mail: office@imsar.ro 📧
Telefon: +40 21 312 67 36 📞
URL: http://www.imsar.ro 🌏
Procedura de revizuire
Informații precise cu privire la termenul (termenele) limită pentru procedurile de reexaminare:
Termenele și procedura de exercitare a căilor de atac sunt cele prevăzute de Legea nr. 101/2016 privind remediile și căile de atac în materie de atribuire a contractelor de achiziție publică, cu modificările și completările ulterioare.
Având în vedere valoarea estimată a achiziției și procedura aplicabilă, operatorii economici interesați vor respecta termenele legale de contestare calculate de la data luării la cunoștință a actului autorității contractante considerat nelegal, potrivit Legii nr.
Arată mai mult
Facturarea electronică va fi acceptată
Sursa: OJS 2026/S 142-518404 (2026-07-23)
Achiziții noi în categorii conexe 🆕