ACHIZITIE CARBURANȚI PE O PERIOADĂ DE 96 LUNI - MOTORINĂ ȘI BENZINĂ FĂRĂ PB -

SC. Harviz SA

Furnizare motorină și benzină fără plumb pentru o perioadă de 96 de luni pe bază de ringuri sau carduri de alimentare conform cerințelor din caietul de sarcini. Entitatea contractanta va raspunde la solicitarile de clarificari primite inainte de data limita de depunere a ofertelor cu 20 zile. Numar zile pana la care Entitatea contractanta va raspunde solicitarilor de clarificare/informatiilor suplimentare inainte de data limita de depunere a ofertelor - 11 zile

Termen limită

Deadline 2026-09-24

Cine? Ce? Unde?
Istoricul achizițiilor
Data Document
2026-08-21 Anunţ de participare
Anunţ de participare (2026-08-21)
Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Titlu: ACHIZITIE CARBURANȚI PE O PERIOADĂ DE 96 LUNI - MOTORINĂ ȘI BENZINĂ FĂRĂ PB -
Număr de referință: 24499588_202608
Scurtă descriere:
Furnizare motorină și benzină fără plumb pentru o perioadă de 96 de luni pe bază de ringuri sau carduri de alimentare conform cerințelor din caietul de sarcini. Entitatea contractanta va raspunde la solicitarile de clarificari primite inainte de data limita de depunere a ofertelor cu 20 zile. Numar zile pana la care Entitatea contractanta va raspunde solicitarilor de clarificare/informatiilor suplimentare inainte de data limita de depunere a ofertelor - 11 zile
Arată mai mult
Tipul de contract: Bunuri
Produse/servicii: Motorină 📦
Valoarea estimată fără TVA: 8171656.67 RON 💰
Descriere
Identificator intern: 1
Titlu: Default lot
Descrierea achiziției publice:
Furnizare motorină și benzină fără plumb pentru o perioadă de 96 de luni pe bază de ringuri sau carduri de alimentare conform cerințelor din caietul de sarcini.
Produse/servicii suplimentare: Benzină fără plumb 📦
Locul principal sau locul de desfășurare: Judetul Harghita, Municipiul Miercurea-Ciuc și Municipiul Odorheiu Secuiesc.
Țara: România 🇷🇴
Locul de desfășurare: Harghita 🏙️
Durata: 96 luni
Numărul maxim de reînnoiri: 0
Criterii de atribuire
Preț
Preț (pondere): 90
Criteriul de calitate (denumire): Punctaj tehnic
Criteriul de calitate (pondere): 10
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0000

Procedura
Tipul de procedură
Procedura deschisă
Temeiul juridic: Directiva 2014/25/UE
Informații administrative
Termenul de primire a ofertelor sau a cererilor de participare: 2026-09-24 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor: 2026-09-24 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor (locul): In SEAP
Condiții de deschidere a ofertelor (Informații privind persoanele autorizate și procedura de deschidere): Membrii comisiei de evaluare
Limbile în care pot fi prezentate ofertele sau cererile de participare: română 🗣️
Perioada minimă de timp în care ofertantul trebuie să mențină oferta: 3 luni
Informații privind un acord-cadru sau un sistem dinamic de achiziție
Acord-cadru cu mai mulți operatori
Numărul maxim de participanți: 1
Condiții de ofertare
Este necesară o garanție.
Un grup de ofertanți căruia i se atribuie un contract trebuie să adopte o anumită formă juridică
Data deschiderii: 2026-09-24 15:00:00.0000000 📅
Locul: In SEAP
Informații suplimentare: Membrii comisiei de evaluare
Facturare electronică: Obligatorie
Criterii de atribuire
Tip de pondere: Ponderare (procentaj, valoare exactă)
Condiții de ofertare
Contractul conține condiții de executare

Informații juridice, economice, financiare și tehnice
Condiții de participare
Criteriu de selecție: Înregistrare într-un registru comercial
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Operatorul economic (ofertant individual / ofertant asociat / subcontractant / terț susținător) va completa DUAE cu informațiile aferente situației sale. Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmează a fi prezentate la solicitarea entitățiicontractante, doar de către ofertantul clasat pe locul I în clasamentul intermediar întocmit la finalizarea evaluării ofertelor, și vor fi valabile/reale lamomentul prezentării: - certificat constatator emis de ONRC; - după caz, documente prin care se demonstrează faptul că operatorul economic poate beneficia de derogările prevăzute la art. 179 alin. (2), art. 180alin. (2) și art. 184 din Legea nr. 99/2016 privind achizițiile sectoriale; - alte documente edificatoare, după caz.
Arată mai mult
Forma juridică pe care trebuie să o adopte grupul de operatori economici căruia urmează să i se atribuie contractul: Asociere conform art. 66. din Legea privind achizitiile sectoriale nr 99/2016
Depozite și garanții solicitate:
Cuantumul garanției de participare: 10.000 lei. Perioada de valabilitate: 90 de zile, calculată de la data-limită de depunere a ofertelor, cel puțin egală cu perioada de valabilitate a ofertei. Garanția de participare se constituie prin virament bancar în contul RO19BTRLRONCRT0P74229507 deschis la Banca Transilvania Miercurea Ciuc, cod fiscal HARVIZ S.A.: RO24499588, cu condiția confirmării acestuia de către banca emitentă, sau printr-un instrument de garantare emis în condițiile legii de o instituție de credit ori de o societate de asigurări. Dovada constituirii garanției de participare se încarcă în S.E.A.P., în cadrul secțiunii „Documente de calificare”, cel mai târziu la data și ora-limită de depunere a ofertelor, semnată cu semnătură electronică extinsă. Garanția trebuie să fie irevocabilă. Instrumentul de garantare trebuie să prevadă că plata garanției de participare se execută necondiționat, respectiv la prima cerere a beneficiarului, pe baza declarației acestuia cu privire la culpa persoanei garantate. Entitatea contractantă își rezervă dreptul de a solicita prezentarea instrumentului de garantare în original. Garanția emisă în altă limbă decât limba română se prezintă însoțită de traducerea autorizată în limba română.
Arată mai mult
Principalele condiții de finanțare și modalități de plată și/sau trimitere la dispozițiile relevante care le reglementează: Surse proprii
Condiții legate de contract
Condiții de executare a contractului: Acord cadru
Condiții de participare
Motiv de excludere:
Abaterea profesională gravă
Acorduri cu alți operatori economici care vizează denaturarea concurenței
Active administrate de lichidator
+ încă 20
Activitățile economice sunt suspendate
Combaterea spălării banilor sau a finanțării terorismului
Concordat
Conflict de interese care decurge din participarea la procedura de achiziții publice
Corupție
Faliment
Frauda
Implicare directă sau indirectă în pregătirea acestei proceduri de achiziții publice
Infracțiuni teroriste sau infracțiuni legate de activități teroriste
Insolvență
Interpretare eronată, nedivulgare de informații, incapacitate de a furniza documentele necesare sau obținere de informații confidențiale referitoare la această procedură
Munca copiilor și alte forme de trafic de persoane
Participarea la o organizație criminală
Situații similare, în temeiul legislației naționale, cum ar fi falimentul
Încetare anticipată, daune-interese sau alte sancțiuni comparabile
Încălcarea obligației de plată a contribuțiilor la asigurările sociale
Încălcarea obligației de plată a impozitelor
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației de mediu
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației muncii
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației sociale
Descrierea motivelor de excludere:
Operatorul economic sau o persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru participarea la o organizație criminală.
Operatorul economic sau orice persoană care este membru al organelor sale de conducere a fost condamnată definitiv pentru corupție, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau pentru care perioada de excludere prevăzută în hotărâre este încă aplicabilă.
Arată mai mult
Operatorul economic sau un membru al organelor sale de conducere a fost condamnat definitiv pentru fraudă, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau cu perioadă de excludere încă valabilă.
Operatorul economic sau un membru al conducerii a fost condamnat pentru infracțiuni teroriste sau activități conexe.
Operatorul economic sau orice persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru spălare de bani sau finanțarea terorismului.
Operatorul economic a fost condamnat pentru utilizarea muncii copiilor sau alte forme de trafic de persoane.
Operatorul economic nu și-a îndeplinit obligațiile de plată a impozitelor.
Operatorul economic nu este considerat suficient de sigur pentru a evita riscuri privind securitatea națională.
Operatorul economic a încălcat legislația privind
protecția mediului.
securitatea socială.
dreptul muncii.
Descriere momentan indisponibilă – necesită completare manuală.
Operatorul economic se află în stare de insolvență, faliment sau lichidare.
Operatorul economic a comis o abatere profesională gravă.
Operatorul economic se află într-o situație de conflict de interese legată de participarea la această procedură.
Operatorul economic a oferit informații false, a ascuns informații sau nu a furnizat documente relevante.

Autoritatea contractantă
Nume și adrese
Nume: Sc. harviz sa
Numărul național de înregistrare: 24499588
Adresa poștală: Strada: Salcâm, nr. 1
Cod poștal: 530153
Orașul poștal: Miercurea-Ciuc
Regiune: Harghita 🏙️
Țara: România 🇷🇴
Punct de contact: Agnes Xantus
E-mail: xantus.agnes@harviz.ro 📧
Telefon: 0266313636 📞
Fax: +40 266313636 📠
URL: https://www.harviz.ro 🌏
Adresa profilului de cumpărător: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Tipul autorității contractante
Organism de drept public
Activitate principală
Servicii publice generale
Apă
Comunicare
Documente URL: https://e-licitatie.ro/pub/notices/c-notice/v2/view/100211289 🌏
URL de participare: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Depunere electronică: Obligatorie

Informații complementare
Informații suplimentare
Modalitatea de departajare a ofertelor clasate pe primul loc „În cazul în care două sau mai multe oferte sunt clasate pe primul loc, cu punctaje egale, departajarea se va face având în vedere punctajul obţinut la factorii de evaluare în ordinea descrescătoare a ponderilor acestora. În situaţia în care egalitatea se menţine, autoritatea contractantă are dreptul să solicite noi propuneri financiare, şi oferta câştigătoare va fi desemnată cea cu propunerea financiară cea mai mică”. Cerintele tehnice definite la nivelul anuntului de participare, caietului de sarcini sau altor documente complementare, prin trimiterea standardelor, la un anumit producator, la marci, brevete, tipuri, la o origine sau la o productie/metoda specifica de fabricatie/prestare/executie, vor fi intelese ca fiind insotite de mentiunea ”sau echivalent. Operatorii economici vor adresa solicitarile de clarificari in legatura cu documentatia de atribuire, in limba romana, prin intermediul S.E.A.P. (SICAP), in Sectiunea ”Solicitari de clarificare/Intrebari” aferenta lotului din cadrul procedurii de atribuire derulate prin mijloace electronice iar raspunsurile la acestea vor fi publicate in limba romana, in SEAP la Sectiunea ”Lista clarificari, notificari si decizii” din cadrul anuntului de participare. In calculul termenului aferent solicitarilor de clarificari adresate de operatorii economici cu privire la documentatia de atribuire, data transmiterii solicitarii de clarificari in S.E.A.P. (SICAP) si data limita stabilita pentru depunerea ofertelor nu se iau in calcul. In calculul termenului de raspuns la solicitarile de clarificari, data publicarii raspunsului la solicitarile de clarificari si data limita precizata pentru depunerea ofertelor nu se iau in calcul. Daca data limita pentru raspunsul la solicitarile de clarificari cade intr-o zi nelucratoare, raspunsul la solicitarile de clarificari va fi publicat in prima zi lucratoare, anterioara. Raspunsul la solicitarile de clarificari va fi publicat in mod suplimentar si in cadrul sectiunii ”Solicitari de clarificare/Intrebari” numai in masura in care autoritatea contractanta nu identifica in solicitarea de clarificari/informatii suplimentare, informatii care sa conduca la divulgarea identitatii operatorului economic. Recomandam operatorilor economici ca, la introducerea titlului intrebarii, continutului intrebarii, precum si in continutul si proprietatile documentului pe care il va atasa (daca este cazul) sa evite includerea de informatii ce pot conduce la divulgarea identitatii. Pentru transmiterea solicitarilor de clarificari operatorii economici trebuie sa se inregistreze in S.E.A.P. (SICAP) ca operator economic si sa se inscrie la procedura de atribuire, ca participant. Detalii privind inregistrarea in SEAP (SICAP) si participarea la procedurile de atribuire online se pot obtine de la operatorul SEAP (SICAP). Comisia de evaluare va transmite solicitarile de clarificare in legatura cu oferta, in limba romana, prin utilizarea facilitatilor tehnice disponibile in SEAP (SICAP) - Sectiunea “Solicitari de clarificare/Intrebari”. Operatorii economici vor transmite raspunsurile la clarificari si eventualele documente solicitate pe parcursul evaluarii ofertelor, prin intermediul SEAP (SICAP) - Sectiunea “Solicitari de clarificare/Intrebari”, integral in sectiunea corespunzatoare respectivei solicitari, in format electronic, sub forma unuia sau a mai multor documente/fisiere distincte semnate cu semnatura electronica extinsă. Autoritatea contractanta își rezervă dreptul de a solicita informații suplimentare sau complementare privind toate sau parte din informațiile transmise în cadrul Ofertei de la Ofertant sau de la oricare alte autorități relevante în țara de rezidență, după caz. Acest drept este extins pe întreaga durată de desfășurare a procedurii și se poate referi (fără a se limita la) informații în legătură cu: a. Situații care constituie motive de excludere pentru toți Op. econ. implicați în procedură, b. Nume, date de contact și reprezentanți legali ai Subcontractanților principalului Contractant, sau mai departe pe lanțul de subcontractare, c. Nume, detalii de contact și reprezentați legali ai furnizorilor implicați în procedură (dacă este cazul, chiar dacă nu sunt nominalizați în mod expres de către Ofertant în documentele transmise) Documentele/inscrisurile transmise de catre ofertanti (oferta, documente de calificare, solicitari de clarificari, raspunsuri la solicitarile de clarificari) vor fi redactate in limba romana. Documentele redactate in altă limba vor fi prezentate insotite de traducerea autorizata in limba romana. Toate cerintele sunt obligatorii.
Arată mai mult
Revizuirea organismului
Nume: Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor
Numărul național de înregistrare: 20329980
Adresa poștală: Str. Stavropoleos nr. 6, sector 3
Cod poștal: 030084
Orașul poștal: București
Regiune: Bucureşti 🏙️
Țara: România 🇷🇴
E-mail: office@cnsc.ro 📧
Telefon: +40 213104641 📞
Fax: +40 213104642 📠
URL: http://www.cnsc.ro 🌏
Serviciul de la care se pot obține informații privind procedura de reexaminare
La fel ca: Nume și adrese
Procedura de revizuire
Informații precise cu privire la termenul (termenele) limită pentru procedurile de reexaminare:
Termenele de exercitare a căilor de atac sunt cele prevăzute de Legea nr. 101/2016 privind remediile și căile de atac în materie de atribuire a contractelor de achiziție publică, a contractelor sectoriale și a contractelor de concesiune, precum și pentru organizarea și funcționarea Consiliului Național de Soluționare a Contestațiilor.
Arată mai mult
Informații despre fluxurile de lucru electronice
Facturarea electronică va fi acceptată
Sursa: OJS 2026/S 163-586220 (2026-08-21)