Achiziție echipamente TIC

CANARY TECHNOLOGY INNOVATIONS

Prin achiziția echipamentelor IT descrise în cadrul prezentului caiet de sarcini, Autoritatea Contractantă urmărește crearea și consolidarea infrastructurii tehnice necesare implementării și derulării în condiții optime a proiectului de cercetare-dezvoltare finanțat prin POCIDIF

Termen limită

Deadline 2026-10-05

Cine? Ce? Unde?
Istoricul achizițiilor
Data Document
2026-09-01 Anunţ de participare
Anunţ de participare (2026-09-01)
Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Titlu: Achiziție echipamente TIC
Număr de referință: 1/40874441/2026
Scurtă descriere:
Prin achiziția echipamentelor IT descrise în cadrul prezentului caiet de sarcini, Autoritatea Contractantă urmărește crearea și consolidarea infrastructurii tehnice necesare implementării și derulării în condiții optime a proiectului de cercetare-dezvoltare finanțat prin POCIDIF
Arată mai mult
Tipul de contract: Bunuri
Produse/servicii: Echipament şi accesorii pentru computer 📦
Valoarea estimată fără TVA: 139411.09 RON 💰
Descriere
Identificator intern: 1
Titlu: Default lot
Descrierea achiziției publice:
Se vor achizitiona 3 laptopuri tip 1, 4 laptopuri tip 2 si 7 monitoare. Specificatiile se regasesc in Caietul de sarcini
Abordarea pentru reducerea impactului asupra mediului: Tranziția către o economie circulară
Criterii privind achizițiile ecologice: Criteriile privind achizițiile publice ecologice în UE
Locul principal sau locul de desfășurare: Mun. Prahova
Țara: România 🇷🇴
Locul de desfășurare: Prahova 🏙️
Durata: 1 luni
Numărul maxim de reînnoiri: 0
Criterii de atribuire
Preț
Preț (pondere): 40
Criteriul de calitate (denumire): Garantie
Criteriul de calitate (pondere): 20
Criteriul de calitate (denumire): Certificare ecologică IT (eficiență energetică – Energy star sau echivalent și eco-label – EPEAT sau echivalent
Criteriul de calitate (pondere): 10
Criteriul de calitate (denumire): Capacitate suplimentară de RAM laptop pentru laptop tip 1
Capacitate suplimentară de RAM laptop pentru laptop tip 2
Termen de livrare
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0000

Procedura
Tipul de procedură
Procedura deschisă
Temeiul juridic: Directiva 2014/24/UE
Informații administrative
Termenul de primire a ofertelor sau a cererilor de participare: 2026-10-05 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor: 2026-10-05 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor (locul): In SEAP
Condiții de deschidere a ofertelor (Informații privind persoanele autorizate și procedura de deschidere): Membrii comisiei de evaluare
Limbile în care pot fi prezentate ofertele sau cererile de participare: română 🗣️
Perioada minimă de timp în care ofertantul trebuie să mențină oferta: 3 luni
Condiții de ofertare
Un grup de ofertanți căruia i se atribuie un contract trebuie să adopte o anumită formă juridică
Data deschiderii: 2026-10-05 15:00:00.0000000 📅
Locul: In SEAP
Informații suplimentare: Membrii comisiei de evaluare
Facturare electronică: Obligatorie
Criterii de atribuire
Tip de pondere: Ponderare (procentaj, valoare exactă)

Informații juridice, economice, financiare și tehnice
Condiții de participare
Criteriu de selecție: Înregistrare într-un registru comercial
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Este Inscris In registrele comerciale In statul membru de stabilire, astfel cum este descris In anexa XI la Directiva 2014/24/UE; operatorii economici din anumite state membre pot avea obligatia de a respecta alte cerinte stabilite In anexa respectiva. Operatorii economici ce depun oferta trebuie să dovedească o forma de înregistrare în condițiile legii din țara de rezidentă, din faptul ca are capacitatea profesionala de a realiza activitățile care fac obiectul contractului (de ex., pentru persoanele juridice de naționalitate româna, din Certificatul constatator trebuie sa rezulte că activitatea principală/secundară pe care o desfășoară conform codificării CAEN corespunde obiectului contractului).
Arată mai mult
Criteriu de selecție: Referințe despre livrări specificate
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Operatorul economic trebuie să demonstreze că în ultimii 3 ani a furnizat produse similare în valoare cumulată de minim: 139.000,00 lei fără TVA. Cerința se consideră îndeplinită prin prezentarea a minim 1 - maxim 3 contracte. Prin produse similare se înțelege furnizarea de echipamente hardware de procesare și stocare, servere, stații de lucru. În vederea îndeplinirii cerinței privind experiența similară, ofertanții vor prezenta: - fie prezentarea unui singur contract (care să includă activitățile/produsele similare solicitate prin cerința de calificare) având o valoare cel puțin egală cu pragul indicat; - fie prezentarea de contracte în orice combinație a obiectelor acestora (indiferent de modul de structurare al obiectului/valoarea respectivelor
Arată mai mult
Forma juridică pe care trebuie să o adopte grupul de operatori economici căruia urmează să i se atribuie contractul: Asociere conform art. 53. din Legea privind achizitiile publice nr 98/2016
Motiv de excludere:
Abaterea profesională gravă
Acorduri cu alți operatori economici care vizează denaturarea concurenței
Active administrate de lichidator
+ încă 20
Activitățile economice sunt suspendate
Combaterea spălării banilor sau a finanțării terorismului
Concordat
Conflict de interese care decurge din participarea la procedura de achiziții publice
Corupție
Faliment
Frauda
Implicare directă sau indirectă în pregătirea acestei proceduri de achiziții publice
Infracțiuni teroriste sau infracțiuni legate de activități teroriste
Insolvență
Interpretare eronată, nedivulgare de informații, incapacitate de a furniza documentele necesare sau obținere de informații confidențiale referitoare la această procedură
Munca copiilor și alte forme de trafic de persoane
Participarea la o organizație criminală
Situații similare, în temeiul legislației naționale, cum ar fi falimentul
Încetare anticipată, daune-interese sau alte sancțiuni comparabile
Încălcarea obligației de plată a contribuțiilor la asigurările sociale
Încălcarea obligației de plată a impozitelor
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației de mediu
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației muncii
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației sociale
Descrierea motivelor de excludere:
Operatorul economic sau o persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru participarea la o organizație criminală.
Operatorul economic sau orice persoană care este membru al organelor sale de conducere a fost condamnată definitiv pentru corupție, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau pentru care perioada de excludere prevăzută în hotărâre este încă aplicabilă.
Arată mai mult
Operatorul economic sau un membru al organelor sale de conducere a fost condamnat definitiv pentru fraudă, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau cu perioadă de excludere încă valabilă.
Operatorul economic sau un membru al conducerii a fost condamnat pentru infracțiuni teroriste sau activități conexe.
Operatorul economic sau orice persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru spălare de bani sau finanțarea terorismului.
Operatorul economic a fost condamnat pentru utilizarea muncii copiilor sau alte forme de trafic de persoane.
Operatorul economic nu și-a îndeplinit obligațiile de plată a impozitelor.
Operatorul economic nu este considerat suficient de sigur pentru a evita riscuri privind securitatea națională.
Operatorul economic a încălcat legislația privind
protecția mediului.
securitatea socială.
dreptul muncii.
Descriere momentan indisponibilă – necesită completare manuală.
Operatorul economic se află în stare de insolvență, faliment sau lichidare.
Operatorul economic a comis o abatere profesională gravă.
Operatorul economic se află într-o situație de conflict de interese legată de participarea la această procedură.
Operatorul economic a oferit informații false, a ascuns informații sau nu a furnizat documente relevante.

Autoritatea contractantă
Nume și adrese
Nume: Canary technology innovations
Numărul național de înregistrare: 40874441
Adresa poștală: Strada: Mihai Bravu, nr. 76
Cod poștal: 100409
Orașul poștal: Ploiesti
Regiune: Prahova 🏙️
Țara: România 🇷🇴
Punct de contact: Iulian Anghelache
E-mail: iulian.anghelache@canarytech.ro 📧
Telefon: 0726259530 📞
URL: https://www.canarytech.ro 🌏
Adresa profilului de cumpărător: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Tipul autorității contractante
Organism de drept public
Activitate principală
Afaceri economice şi financiare
Comunicare
Documente URL: https://e-licitatie.ro/pub/notices/c-notice/v2/view/100211590 🌏
URL de participare: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Depunere electronică: Obligatorie

Informații complementare
Informații suplimentare
Cerintele tehnice definite la nivelul anuntului de participare, caietului de sarcini sau altor documente complementare, prin trimiterea standardelor, la un anumit producator, la marci, brevete, tipuri, la o origine sau la o productie/metoda specifica de fabricatie/prestare/executie, vor fi intelese ca fiind insotite de mentiunea ”sau echivalent”. Departajarea ofertelor cu punctaj egal, situate pe primul loc: in cazul in care vor exista punctaje egale, autoritatea contractanta va departaja oferta castigatoare dupa punctajul cel mai mare obtinut la criteriul - Pretul ofertei. Daca si dupa aceasta departajare exista egalitate se vor departaja dupa punctajul maxim obtinut la criteriul – Garanție. Daca si dupa aceasta departajare exista egalitate se vor departaja dupa punctajul maxim obtinut la criteriul – Certificare ecologică IT (eficiență energetică – Energy star sau echivalent și eco-label – EPEAT sau echivalent. Daca si dupa aceasta departajare exista egalitate se vor departaja dupa punctajul maxim obtinut la criteriul – Capacitate suplimentară RAM Server. Daca si dupa aceasta departajare exista egalitate se vor departaja dupa punctajul maxim obtinut la criteriul – Termenul de livrare. In cazul in care persista egalitatea, pentru departajare Autoritatea va solicita operatorilor economici in cauza, noi propuneri financiare. Clauza suspensiva: Semnarea contractului de furnizare va fi facuta cu ofertantul declarat castigator, dupa aprobarea creditelor bugetare aferente proiectului „Sandbox holistic de securitate cibernetică pentru testarea soluțiilor de inteligență artificială”, cod SMIS 333770, pentru anul 2026, in caz contrar, procedura de achizitie va fi anulata.
Arată mai mult
Revizuirea organismului
Nume: Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor
Numărul național de înregistrare: 20329980
Adresa poștală: Str. Stavropoleos nr. 6, sector 3
Cod poștal: 030084
Orașul poștal: Bucuresti
Regiune: Bucureşti 🏙️
Țara: România 🇷🇴
E-mail: office@cnsc.ro 📧
Telefon: +40 213104641 📞
Fax: +40213104642 📠
URL: http://www.cnsc.ro 🌏
Serviciul de la care se pot obține informații privind procedura de reexaminare
La fel ca: Nume și adrese
Procedura de revizuire
Informații precise cu privire la termenul (termenele) limită pentru procedurile de reexaminare: Conform Legea 101/2016 cu modificarile si completarile ulterioare
Informații despre fluxurile de lucru electronice
Facturarea electronică va fi acceptată
Sursa: OJS 2026/S 169-604090 (2026-09-01)