Achiziție păcură ușoară cu conţinut de sulf de maxim 1%

SC Termica Brad SA

Obiectul contractului constă în livrarea contității de 1700 de tone de păcură ușoară cu conținut de sulf de maxim 1%, cu caracteristicile fizico-chimice prevăzute în caietul de sarcini, la locurile de livrare Depozitul CT Gurabarza din localitatea Crișcior, strada Uzinei, nr. 1, județ Hunedoara, pentru perioada 15 ianuarie 2027 - 31 martie 2027. Autoritatea contractanta va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificare/informațiilor suplimentare în a 11 zi înainte de termenul limită de depunere a ofertelor. Numărul de zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limită de depunere a ofertelor/candidaturilor este 20 de zile.

Termen limită

Deadline 2026-10-05

Cine? Ce? Unde?
Istoricul achizițiilor
Data Document
2026-08-31 Anunţ de participare
Anunţ de participare (2026-08-31)
Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Titlu: Achiziție păcură ușoară cu conţinut de sulf de maxim 1%
Număr de referință: Poziția 1 din Planul de achiziții publice pentru anul 2026 - 2224/06.05.2026
Scurtă descriere:
Obiectul contractului constă în livrarea contității de 1700 de tone de păcură ușoară cu conținut de sulf de maxim 1%, cu caracteristicile fizico-chimice prevăzute în caietul de sarcini, la locurile de livrare Depozitul CT Gurabarza din localitatea Crișcior, strada Uzinei, nr. 1, județ Hunedoara, pentru perioada 15 ianuarie 2027 - 31 martie 2027. Autoritatea contractanta va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificare/informațiilor suplimentare în a 11 zi înainte de termenul limită de depunere a ofertelor. Numărul de zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limită de depunere a ofertelor/candidaturilor este 20 de zile.
Arată mai mult
Tipul de contract: Bunuri
Produse/servicii: Păcură 📦
Valoarea estimată fără TVA: 6 332 500 RON 💰
Descriere
Identificator intern: 1
Titlu: Default lot
Descrierea achiziției publice:
Obiectul contractului constă în livrarea contității de 1700 de tone de păcură ușoară cu conținut de sulf de maxim 1%, cu caracteristicile fizico-chimice prevăzute în caietul de sarcini, la locurile de livrare Depozitul CT Gurabarza din localitatea Crișcior, strada Uzinei, nr. 1, județ Hunedoara și Depozitul Brad din localitatea Brad, strada Vânătorilor, nr. FN, pentru perioada 15 ianuarie 2027 - 31 martie 2027. Autoritatea contractanta va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificare/informațiilor suplimentare în a 11 zi înainte de termenul limită de depunere a ofertelor. Numărul de zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limită de depunere a ofertelor/candidaturilor este 20 de zile.
Arată mai mult
Locul principal sau locul de desfășurare: Mun. Brad, Jud. Hunedoara
Țara: România 🇷🇴
Locul de desfășurare: Hunedoara 🏙️
Durata: 2 luni
Numărul maxim de reînnoiri: 0
Criterii de atribuire
Preț
Preț (pondere): 95
Criteriul de calitate (denumire): Putere calorifică inferioară păcură max. 1% sulf
Criteriul de calitate (pondere): 5
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0000

Procedura
Tipul de procedură
Procedura deschisă
Temeiul juridic: Directiva 2014/25/UE
Informații administrative
Termenul de primire a ofertelor sau a cererilor de participare: 2026-10-05 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor: 2026-10-05 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor (locul): In SEAP
Condiții de deschidere a ofertelor (Informații privind persoanele autorizate și procedura de deschidere):
Luca Adrian Gheorghe Dineș Călin Gheorghe
Limbile în care pot fi prezentate ofertele sau cererile de participare: română 🗣️
Perioada minimă de timp în care ofertantul trebuie să mențină oferta: 3 luni
Condiții de ofertare
Este necesară o garanție.
Un grup de ofertanți căruia i se atribuie un contract trebuie să adopte o anumită formă juridică
Data deschiderii: 2026-10-05 15:00:00.0000000 📅
Locul: In SEAP
Informații suplimentare:
Luca Adrian Gheorghe Dineș Călin Gheorghe
Facturare electronică: Obligatorie
Criterii de atribuire
Tip de pondere: Ponderare (procentaj, valoare exactă)
Condiții de ofertare
Contractul conține condiții de executare

Informații juridice, economice, financiare și tehnice
Condiții de participare
Criteriu de selecție: Înregistrare într-un registru comercial
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Operatorii economici ce depun oferta trebuie sa dovedeasca o forma de inregistrare in conditiile legii din tara de rezindenta, sa reiasa ca operatorul economic este legal constituit, ca nu se afla in niciuna dintre situatiile de anulare a constituirii precum si faptul ca are capacitatea profesionala de realiza activitatile care fac obiectul contractului se va completa DUAE de catre operatorii economici participanti la procedura de atribuire cu informatiile aferente situatiei lor. Documente justificative care probeaza indeplinirea celor asumate prin completarea DUAE , respectiv certificat constatator emis de ONRC sau in cazul ofertantilor straini, documente echivalente emise in tara de rezidenta, urmeaza sa fie prezentate la solicitarea autoritatii contractante doar de catre ofertantul clasat pe locul I in clasamentul intermediar intocmit la finalizarea evaluarii ofertelor.
Arată mai mult
Criteriu de selecție: Cifra de afaceri medie specifică anuală
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Cifra de afaceri medie pentru cel mult ultimele trei exercitii financiare disponibile, respectiv 2023-2025, in functie de data infiintarii sau inceperii activitatii operatorului economic, in masura in care informatiile privind cifrele de afaceri sunt disponibile. Cifra de afaceri medie trebuie să fie de minim 3.160.000 lei Completare DUAE cu mențiunea cifrei de afaceri pentru fiecare din ultimele trei exercitii financiare disponibile, respectiv 2023-2025 Documente justificative care probeaza indeplinirea celor asumate prin completarea DUAE, urmeaza sa fie prezentate la solicitarea autoritatii contractante doar de catre ofertantul clasat pe locul I in clasamentul intermediar intocmit la finalizarea evaluarii ofertelor. Documente justificative pentru indeplinirea celor asumate sunt bilanturile contabile pentru anii 2023-2025, sau orice alte documente suport/ justificative prin care operatorii economici isi pot demonstra situația financiară conform art. 164 din L99/2016.
Arată mai mult
Criteriu de selecție: Referințe despre livrări specificate
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Lista principalelor livrari de produse efectuate in cursul unei perioade care acopera cel mult ultimii 3 ani, cu indicarea valorilor, datelor si a beneficiarilor publici sau privati, pentru o cantitate cumulata de cel putin 1000 de tone produse petroliere Completare DUAE cu indicarea cantităților livrate, a valorilor, datelor si a beneficiarilor publici sau privati Documente justificative care probeaza indeplinirea celor asumate prin completarea DUAE, urmeaza sa fie prezentate la solicitarea autoritatii contractante doar de catre ofertantul clasat pe locul I in clasamentul intermediar intocmit la finalizarea evaluarii ofertelor. Documentele justificative pentru indeplinirea celor asumate sunt orice documente sau contracte care atesta indeplinirea cerintei.
Arată mai mult
Criteriu de selecție: Măsuri de management al mediului
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Autorizatie de mediu pentru transport produse petroliere, conform OUG nr. 195/2005 privind protectia mediului si HG nr. 1175/2007 pentru aprobarea Normelor de efectuare a activitatii de transport rutier de marfuri periculoase in Romania cat si conform art. 5 al Directivei 94/55/CE privind apropierea legislatiilor statelor membre privind transportul rutier de marfuri periculoase, pentru ofertantii straini Pana la data limita de depunere a ofertelor se completeaza DUAE, cu indicarea numărului și emitentului autorizației de mediu, urmand ca la solicitarea autoritatii contractante, ofertantul clasat pe primul loc sa prezinte documente justificative
Arată mai mult
Criteriu de selecție: Certificate emise de organisme independente despre sisteme sau standarde de management al mediului
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Dovada implementarii sistemului de management al calitatii conform SR EN ISO 9001 sau echivalent pentru comercializare produse petroliere prin prezentarea unor certificate emise de organisme de certificare acreditate sau alte probe/dovezi. Completare DUAE cu indicarea numărului, emitentului și termenului de valabilitate al certificatelor deținute. Documente justificative care probeaza indeplinirea celor asumate prin completarea DUAE, urmeaza sa fie prezentate la solicitarea autoritatii contractante doar de catre ofertantul clasat pe locul I in clasamentul intermediar intocmit la finalizarea evaluarii ofertelor.
Arată mai mult
Criteriu de selecție: Înregistrare într-un registru profesional relevant
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
„Se va prezenta autorizatia de antrepozit fiscal cu mențiunea numărului, a emitentului și a termenului de valabilitate al acesteia. Se va indica in DUAE numărul, emitentul și termenul de valabilitate al autorizației de antrepozit fiscal. Documentele justificative care probeaza indeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmeaza a fi prezentate, la solicitarea autoritatii contractante, doar de catre ofertantul clasat pe locul I in clasamentul intermediar intocmit la finalizarea evaluarii ofertelor;”
Arată mai mult
Forma juridică pe care trebuie să o adopte grupul de operatori economici căruia urmează să i se atribuie contractul: Asociere conform art. 66. din Legea privind achizitiile sectoriale nr 99/2016
Depozite și garanții solicitate:
Este de 25000 lei și trebuie să fie irevocabilă, necondiţionată şi se constituie prin virament bancar sau prin instrumente de garantare emise în condiţiile legii astfel: (i) scrisori de garanţie emise de instituţii de credit bancare din România sau din alt stat; (ii) asigurări de garanţii emise fie de societăţi de asigurare care deţin autorizaţii de funcţionare emise în România sau într-un alt stat membru al UE şi/sau care sunt înscrise în registrele publicate pe site-ul ASF, după caz; fie de societăţi de asigurare din state terţe prin sucursale autorizate în România de către ASF; Instrumentele de garantare se transmit în SEAP împreună cu oferta şi celelalte documente ale acesteia și copie ordin de plata sau orice alta dovada a platii, cel mai târziu la data şi ora-limită de depunere a ofertelor.Instituțiile de credit din România vor fi interpretate,„in stricto sensu”, conform art. 3 din OUG 99/2006 privind instituțiile de credit și adecvarea capitalului, cu modificările și completările ulterioare. Valabilitatea garantiei de participare va fi egala cu perioada de valabilitate a ofertei. Se va transmite originalul instrumentului de garantare, prin postă, până la data depunerii ofertei (data poștei), la sediul societății. Este de 0,5% din prețul contractului și trebuie să fie irevocabilă, necondiţionată şi se constituie prin virament bancar sau instrumente de garantare emise în condiţiile legii astfel: (i) scrisori de garanţie emise de instituţii de credit bancare din România sau din alt stat; (ii) asigurări de garanţii emise fie de societăţi de asigurare care deţin autorizaţii de funcţionare emise în România sau într-un alt stat membru al UE şi/sau care sunt înscrise în registrele publicate pe site-ul ASF, după caz; fie de societăţi de asigurare din state terţe prin sucursale autorizate în România de către ASF; Se va constitui garanția de bună execuţie și prin reţineri succesive de 5% din valoarea fiecărei facturi.
Arată mai mult
Principalele condiții de finanțare și modalități de plată și/sau trimitere la dispozițiile relevante care le reglementează: Fonduri proprii
Condiții legate de contract
Condiții de executare a contractului: Achiziție sectorială
Condiții de participare
Motiv de excludere:
Combaterea spălării banilor sau a finanțării terorismului
Conflict de interese care decurge din participarea la procedura de achiziții publice
Corupție
+ încă 7
Faliment
Frauda
Infracțiuni teroriste sau infracțiuni legate de activități teroriste
Munca copiilor și alte forme de trafic de persoane
Participarea la o organizație criminală
Încălcarea obligației de plată a contribuțiilor la asigurările sociale
Încălcarea obligației de plată a impozitelor
Descrierea motivelor de excludere:
Operatorul economic sau o persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru participarea la o organizație criminală.
Operatorul economic sau orice persoană care este membru al organelor sale de conducere a fost condamnată definitiv pentru corupție, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau pentru care perioada de excludere prevăzută în hotărâre este încă aplicabilă.
Arată mai mult
Operatorul economic sau un membru al organelor sale de conducere a fost condamnat definitiv pentru fraudă, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau cu perioadă de excludere încă valabilă.
Operatorul economic sau un membru al conducerii a fost condamnat pentru infracțiuni teroriste sau activități conexe.
Operatorul economic sau orice persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru spălare de bani sau finanțarea terorismului.
Operatorul economic a fost condamnat pentru utilizarea muncii copiilor sau alte forme de trafic de persoane.
Operatorul economic nu și-a îndeplinit obligațiile de plată a impozitelor.
Operatorul economic nu este considerat suficient de sigur pentru a evita riscuri privind securitatea națională.
Descriere momentan indisponibilă – necesită completare manuală.
Operatorul economic se află într-o situație de conflict de interese legată de participarea la această procedură.

Autoritatea contractantă
Nume și adrese
Nume: Sc termica brad sa
Numărul național de înregistrare: RO27396250
Adresa poștală: Strada: Libertății, nr. 8
Cod poștal: 335200
Orașul poștal: Brad
Regiune: Hunedoara 🏙️
Țara: România 🇷🇴
Punct de contact: Adrian grosu
E-mail: office@termicabrad.ro 📧
Telefon: +40 787639138 📞
Fax: +40 0254611625 📠
URL: https://www.termicabrad.ro/ 🌏
Adresa profilului de cumpărător: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Tipul autorității contractante
Organism de drept public
Activitate principală
Producere, transport şi distribuţie de gaz şi de energie termică
Comunicare
Documente URL: https://e-licitatie.ro/pub/notices/c-notice/v2/view/100211555 🌏
URL de participare: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Depunere electronică: Obligatorie

Informații complementare
Informații suplimentare
Cerintele tehnice definite la nivelul anuntului de participare, caietului de sarcini sau altor documente complementare, prin trimiterea standardelor, la un anumit producator, la marci, brevete, tipuri, la o origine sau la o productie/metoda specifica de fabricatie/prestare/executie, vor fi intelese ca fiind insotite de mentiunea ”sau echivalent”. În cazul în care două sau mai multe oferte sunt clasate pe primul loc, cu punctaje egale, departajarea se va face având în vedere punctajul obţinut la factorii de evaluare, în ordinea descrescătoare a ponderilor acestora. În situaţia în care egalitatea se menţine, entitatea contractantă are dreptul să solicite noi propuneri financiare şi oferta câştigătoare va fi desemnată cea cu propunerea financiară cea mai mică.
Arată mai mult
Revizuirea organismului
Nume: Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor
Numărul național de înregistrare: 20329980
Adresa poștală: Str. Stavropoleos nr. 6, sector 3
Cod poștal: 030084
Orașul poștal: Bucuresti
Regiune: Bucureşti 🏙️
Țara: România 🇷🇴
E-mail: office@cnsc.ro 📧
Telefon: +40 213104641 📞
Fax: +40 213104642 📠
URL: http://www.cnsc.ro 🌏
Serviciul de la care se pot obține informații privind procedura de reexaminare
La fel ca: Nume și adrese
Informații despre fluxurile de lucru electronice
Facturarea electronică va fi acceptată
Sursa: OJS 2026/S 168-602729 (2026-08-31)