Achizitie servicii postale de distribuire a corespondentei .Serviciile postale constau in preluarea, colectarea, sortarea, transportul si livrarea trimiterilor de corespondenta, in greutate de pana la 2 kg si colete intern, ale D.G.R.F.P. Timisoara catre destinatari - persoane fizice si juridice din Romania si International. Frecventa acestora va fi stabilita in functie de necesitatile Autoritatii Contractante si de existenta resurselor financiare alocate cu aceasta destinatie, Se estimeaza incheierea a minim un contract subsecvent in sem 1 2027; sem. 2 2027; sem. 1 2028, sem.2 2028. Termenul în care Autoritatea contractantă va răspunde la clarificări: a 7-a zi înainte de termenul limită de depunere a ofertelor/candidaturilor; termenul pentru solicitarea de clarificări: până în a 10-a zi înainte de termenul limită de depunere a ofertelor
Anunţ de participare (2026-09-01) Obiect Domeniul de aplicare al achiziției
Titlu: Achizitie servicii postale de distribuire a corespondentei
Număr de referință: 15
Scurtă descriere:
Achizitie servicii postale de distribuire a corespondentei .Serviciile postale constau in preluarea, colectarea, sortarea, transportul si livrarea trimiterilor de corespondenta, in greutate de pana la 2 kg si colete intern, ale D.G.R.F.P. Timisoara catre destinatari - persoane fizice si juridice din Romania si International. Frecventa acestora va fi stabilita in functie de necesitatile Autoritatii Contractante si de existenta resurselor financiare alocate cu aceasta destinatie, Se estimeaza incheierea a minim un contract subsecvent in sem 1 2027; sem. 2 2027; sem. 1 2028, sem.2 2028. Termenul în care Autoritatea contractantă va răspunde la clarificări: a 7-a zi înainte de termenul limită de depunere a ofertelor/candidaturilor; termenul pentru solicitarea de clarificări: până în a 10-a zi înainte de termenul limită de depunere a ofertelor
Achizitie servicii postale de distribuire a corespondentei .Serviciile postale constau in preluarea, colectarea, sortarea, transportul si livrarea trimiterilor de corespondenta, in greutate de pana la 2 kg si colete intern, ale D.G.R.F.P. Timisoara catre destinatari - persoane fizice si juridice din Romania si International. Frecventa acestora va fi stabilita in functie de necesitatile Autoritatii Contractante si de existenta resurselor financiare alocate cu aceasta destinatie, Se estimeaza incheierea a minim un contract subsecvent in sem 1 2027; sem. 2 2027; sem. 1 2028, sem.2 2028. Termenul în care Autoritatea contractantă va răspunde la clarificări: a 7-a zi înainte de termenul limită de depunere a ofertelor/candidaturilor; termenul pentru solicitarea de clarificări: până în a 10-a zi înainte de termenul limită de depunere a ofertelor
Tipul de contract: Servicii
Produse/servicii: Servicii poştale de distribuire a corespondenţei📦
Valoarea estimată fără TVA: 5 721 470 RON 💰
Descriere
Identificator intern: 1
Titlu: Default lot
Descrierea achiziției publice:
Estimari ale cantitatilor ce vor face obiectul acordului cadru : minim 155060 buc.;maxim 711150 buc.
-pt un contract subsecvent :minim 38765 buc.;maxim 177787 buc. Numarul de buc mentionat mai sus este estimativ,fiind calculat pt. o perioada de 24 luni.
Estimari ale cantitatilor ce vor face obiectul acordului cadru : minim 155060 buc.;maxim 711150 buc.
-pt un contract subsecvent :minim 38765 buc.;maxim 177787 buc. Numarul de buc mentionat mai sus este estimativ,fiind calculat pt. o perioada de 24 luni.
Locul principal sau locul de desfășurare: locatiile DGRFP Timisoara
Țara: România 🇷🇴
Locul de desfășurare: Timiş
🏙️
Durata: 24 luni
Numărul maxim de reînnoiri: 0
Criterii de atribuire
Preț ✅
Preț (pondere): 80
Criteriul de calitate (denumire): Componenta tehnica
Criteriul de calitate (pondere): 20
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0000
Procedura Tipul de procedură
Procedura deschisă ✅
Temeiul juridic: Directiva 2014/24/UE
Informații administrative
Termenul de primire a ofertelor sau a cererilor de participare: 2026-10-07 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor: 2026-10-07 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor (locul): In SEAP
Limbile în care pot fi prezentate ofertele sau cererile de participare: română 🗣️
Perioada minimă de timp în care ofertantul trebuie să mențină oferta: 3 luni Informații privind un acord-cadru sau un sistem dinamic de achiziție
Acord-cadru cu mai mulți operatori ✅
Numărul maxim de participanți: 1
Condiții de ofertare
Un grup de ofertanți căruia i se atribuie un contract trebuie să adopte o anumită formă juridică ✅
Data deschiderii: 2026-10-07 15:00:00.0000000 📅
Locul: In SEAP
Facturare electronică: Obligatorie
Criterii de atribuire
Tip de pondere: Ponderare (procentaj, valoare exactă)
Informații juridice, economice, financiare și tehnice Condiții de participare
Criteriu de selecție: Înregistrare într-un registru comercial
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Operatorii economici ce depun ofertă trebuie să dovedească o formă de înregistrare în conditiile legii din tara de rezidentă, să reiasă că operatorul economic este legal constituit, că nu se află în niciuna dintre situatiile de anulare a constituirii precum si faptul că are capacitatea profesională de a realiza activitătile care fac obiectul contractului. - Completare DUAE, urmând ca documentul justificativ, respectiv certificat ONRC sau pentru ofertantii străini, document echivalent emise în tara de rezidentă, să fie prezentat doar la solicitarea autoritătii contractante la finalizarea evaluării ofertelor.
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor
Operatorii economici ce depun ofertă trebuie să dovedească o formă de înregistrare în conditiile legii din tara de rezidentă, să reiasă că operatorul economic este legal constituit, că nu se află în niciuna dintre situatiile de anulare a constituirii precum si faptul că are capacitatea profesională de a realiza activitătile care fac obiectul contractului. - Completare DUAE, urmând ca documentul justificativ, respectiv certificat ONRC sau pentru ofertantii străini, document echivalent emise în tara de rezidentă, să fie prezentat doar la solicitarea autoritătii contractante la finalizarea evaluării ofertelor.
Criteriu de selecție: Autorizație sau apartenență la o organizație particulară necesară pentru contracte de servicii
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Certificat-tip de atestare a dreptului de a furniza servicii postale Certificat-tip de atestare a dreptului de a furniza servicii postale pe baza regimului de autorizare generala, eliberat în temeiul art.7 din OUG nr. 13/2013 privind serviciile postale.
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor
Certificat-tip de atestare a dreptului de a furniza servicii postale Certificat-tip de atestare a dreptului de a furniza servicii postale pe baza regimului de autorizare generala, eliberat în temeiul art.7 din OUG nr. 13/2013 privind serviciile postale.
Criteriu de selecție: Cifra de afaceri generală anuală
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor: Cifra de afaceri globala Se va declara cifra de afaceri globala pe ultimii 3 ani
Criteriu de selecție: Alte cerințe economice sau financiare
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Detalii privind operatorul economic Se vor prezenta datele de indentificare ale ofertantului si posibilitatea executarii acordului cadru
Criteriu de selecție: Raport financiar
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Servicii similare de distribuire a corespondentei Sa fi prestat servicii similare în valoare cumulata de cel putin 1430367,50 lei fara TVA egala cu valoarea celui mai mare contract subsecvent ce urmeaza a fi prestat.
Criteriu de selecție: Referințe despre servicii specificate
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Serviciile postale constau in preluarea, colectarea, sortarea, transportul si livrarea trimiterilor de corespondenta, in greutate de pana la 2 kg si colete intern, ale D.G.R.F.P. Timisoara catre destinatari - persoane fizice si juridice din Romania si International. Posibilitatea prestarii de Servicii postale de distribuire a corespondentei
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor
Serviciile postale constau in preluarea, colectarea, sortarea, transportul si livrarea trimiterilor de corespondenta, in greutate de pana la 2 kg si colete intern, ale D.G.R.F.P. Timisoara catre destinatari - persoane fizice si juridice din Romania si International. Posibilitatea prestarii de Servicii postale de distribuire a corespondentei
Criteriu de selecție: Calificări educaționale și profesionale relevante
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Experienţa similară în domeniul specific aferent activităţilor din cadrul viitorului acord cadru, cuantificată în ani a coordonatorului/managerului de contract. Acesta trebuie sa ne asigure ca acest contract de livrare a corespondentei se va desfasura fara sincope, manageriat de catre o persoana cu o experienta in acest domeniu, deoarece acesta este un proiect de o complexitate mare si suportul coordonatorului prin experienta sa este esential in indeplinirea acestuia si asigura autoritatea contractanta de posibilitatea livrarii corespondentei pe intreg teritoriul national la un nivel calitativ superior. Anii solicitaţi în vederea dovedirii experienţei vor fi calculaţi prin prisma duratei proiectului la nivelul căruia a acumulat experienţa persoana respectivă, prin corelare cu funcţia/activităţile/atribuţiile pe care a avut-o/le-a desfăşurat aceasta, pe bază de documente-suport relevante care să ateste experienţa generală, şi nu prin raportare efectiv la timpul alocat activităţii
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor
Experienţa similară în domeniul specific aferent activităţilor din cadrul viitorului acord cadru, cuantificată în ani a coordonatorului/managerului de contract. Acesta trebuie sa ne asigure ca acest contract de livrare a corespondentei se va desfasura fara sincope, manageriat de catre o persoana cu o experienta in acest domeniu, deoarece acesta este un proiect de o complexitate mare si suportul coordonatorului prin experienta sa este esential in indeplinirea acestuia si asigura autoritatea contractanta de posibilitatea livrarii corespondentei pe intreg teritoriul national la un nivel calitativ superior. Anii solicitaţi în vederea dovedirii experienţei vor fi calculaţi prin prisma duratei proiectului la nivelul căruia a acumulat experienţa persoana respectivă, prin corelare cu funcţia/activităţile/atribuţiile pe care a avut-o/le-a desfăşurat aceasta, pe bază de documente-suport relevante care să ateste experienţa generală, şi nu prin raportare efectiv la timpul alocat activităţii
Criteriu de selecție: Media anuală a forței de muncă
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Numar angajati Ofertantul va face dovada ca are un numar de angajati cu contracte de munca care se ocupa cu distributia corespondentei pe teritoriul Romaniei suficient pentru a asigura, în fiecare localitate de pe teritoriul tarii, cel puţin 2 livrari/saptamana la locuinţa fiecarei persoane fizice/sediul fiecarei persoane juridice destinatare a trimiterilor postale expediate de autoritatea contractanta.
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor
Numar angajati Ofertantul va face dovada ca are un numar de angajati cu contracte de munca care se ocupa cu distributia corespondentei pe teritoriul Romaniei suficient pentru a asigura, în fiecare localitate de pe teritoriul tarii, cel puţin 2 livrari/saptamana la locuinţa fiecarei persoane fizice/sediul fiecarei persoane juridice destinatare a trimiterilor postale expediate de autoritatea contractanta.
Criteriu de selecție: Unelte, instalații sau echipamente tehnice
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Ofertantul trebuie sa demonstreze ca dispune de cel putin 53 autovehicule marfa pentru a putea face fata la solicitarile autoritatii contractante de a livra in cele 40 judete +municipiul Bucuresti o cantitate medie de 30000 de trimiteri lunare calculate la cel mai mare contract subsecvent incheiat, cu anumite varfuri de dublare a cantitatii medii in zilele de luni si marti, la inceput de luna respectiv trimestru.Ofertantul castigator trebuie sa poata asigura livrarea cu rapiditate a acestor cantitati insemnate de trimiteri pe intreg teritoriul national, trimiteri care trebuie sa ajunga in conditii de siguranta. Ofertantul trebuie sa dispuna in medie de 2 autovehicule pe fiecare judet din cele 4 din cadrul regiunii pentru a putea ridica zilnic corespondenta din cele 36 locatii adica 8 autovehicule +15 auto pentru distributia corespondentei de la sediile DGRFP Timisoara ( 36 locatii in 4 judete) la centrele judetene si minim 30 autovehicule pentru distributia corespondentei in localitatile din fiecare judet inclusiv Bucuresti-total 53 autovehicule marfa . Deasemenea trebuie sa aiba dotarile specifice (echipamente IT, soft specializat in procesarea si predarea corespondentei, alte dotari necesare pentru indeplinirea contractului subsecvent.
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor
Ofertantul trebuie sa demonstreze ca dispune de cel putin 53 autovehicule marfa pentru a putea face fata la solicitarile autoritatii contractante de a livra in cele 40 judete +municipiul Bucuresti o cantitate medie de 30000 de trimiteri lunare calculate la cel mai mare contract subsecvent incheiat, cu anumite varfuri de dublare a cantitatii medii in zilele de luni si marti, la inceput de luna respectiv trimestru.Ofertantul castigator trebuie sa poata asigura livrarea cu rapiditate a acestor cantitati insemnate de trimiteri pe intreg teritoriul national, trimiteri care trebuie sa ajunga in conditii de siguranta. Ofertantul trebuie sa dispuna in medie de 2 autovehicule pe fiecare judet din cele 4 din cadrul regiunii pentru a putea ridica zilnic corespondenta din cele 36 locatii adica 8 autovehicule +15 auto pentru distributia corespondentei de la sediile DGRFP Timisoara ( 36 locatii in 4 judete) la centrele judetene si minim 30 autovehicule pentru distributia corespondentei in localitatile din fiecare judet inclusiv Bucuresti-total 53 autovehicule marfa . Deasemenea trebuie sa aiba dotarile specifice (echipamente IT, soft specializat in procesarea si predarea corespondentei, alte dotari necesare pentru indeplinirea contractului subsecvent.
Criteriu de selecție: Certificate emise de organisme independente despre standarde de asigurare a calității
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
ISO 9001 Certificatul ISO 9001 sau echivalent emis de organisme abilitate in domeniul aferent obiectului prezentului contract.
Forma juridică pe care trebuie să o adopte grupul de operatori economici căruia urmează să i se atribuie contractul: Asociere conform art. 53. din Legea privind achizitiile publice nr 98/2016
Motiv de excludere:
Abaterea profesională gravă
Acorduri cu alți operatori economici care vizează denaturarea concurenței
Active administrate de lichidator
+ încă 20
Activitățile economice sunt suspendate
Combaterea spălării banilor sau a finanțării terorismului
Concordat
Conflict de interese care decurge din participarea la procedura de achiziții publice
Corupție
Faliment
Frauda
Implicare directă sau indirectă în pregătirea acestei proceduri de achiziții publice
Infracțiuni teroriste sau infracțiuni legate de activități teroriste
Insolvență
Interpretare eronată, nedivulgare de informații, incapacitate de a furniza documentele necesare sau obținere de informații confidențiale referitoare la această procedură
Munca copiilor și alte forme de trafic de persoane
Participarea la o organizație criminală
Situații similare, în temeiul legislației naționale, cum ar fi falimentul
Încetare anticipată, daune-interese sau alte sancțiuni comparabile
Încălcarea obligației de plată a contribuțiilor la asigurările sociale
Încălcarea obligației de plată a impozitelor
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației de mediu
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației muncii
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației sociale
Descrierea motivelor de excludere:
Operatorul economic sau o persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru participarea la o organizație criminală.
Operatorul economic sau orice persoană care este membru al organelor sale de conducere a fost condamnată definitiv pentru corupție, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau pentru care perioada de excludere prevăzută în hotărâre este încă aplicabilă.
Operatorul economic sau orice persoană care este membru al organelor sale de conducere a fost condamnată definitiv pentru corupție, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau pentru care perioada de excludere prevăzută în hotărâre este încă aplicabilă.
Operatorul economic sau un membru al organelor sale de conducere a fost condamnat definitiv pentru fraudă, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau cu perioadă de excludere încă valabilă.
Operatorul economic sau un membru al conducerii a fost condamnat pentru infracțiuni teroriste sau activități conexe.
Operatorul economic sau orice persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru spălare de bani sau finanțarea terorismului.
Operatorul economic a fost condamnat pentru utilizarea muncii copiilor sau alte forme de trafic de persoane.
Operatorul economic nu și-a îndeplinit obligațiile de plată a impozitelor.
Operatorul economic nu este considerat suficient de sigur pentru a evita riscuri privind securitatea națională.
Operatorul economic a comis o abatere profesională gravă.
Operatorul economic se află într-o situație de conflict de interese legată de participarea la această procedură.
Operatorul economic a oferit informații false, a ascuns informații sau nu a furnizat documente relevante.
Operatorul economic a încălcat legislația privind…
… protecția mediului.
… securitatea socială.
… dreptul muncii.
Operatorul economic se află în stare de insolvență, faliment sau lichidare.
Autoritatea contractantă Nume și adrese
Nume: Directia Generala Regionala a Finantelor Publice Timisoara
Numărul național de înregistrare: 4358053
Adresa poștală: Strada: Lazăr Gheorghe, nr. 9B
Cod poștal: 300081
Orașul poștal: Timisoara
Regiune: Timiş
🏙️
Țara: România 🇷🇴
Punct de contact: Doru Rosu
E-mail: doru.rosu.tm@anaf.ro📧
Telefon: +40 0256498021📞
Fax: +40 0256499332 📠
URL: https://anaf.ro🌏
Adresa profilului de cumpărător: https://www.e-licitatie.ro🌏 Tipul autorității contractante
Minister sau orice altă autoritate naţională sau federală
Activitate principală
Servicii publice generale
Comunicare
Documente URL: https://e-licitatie.ro/pub/notices/c-notice/v2/view/100211593🌏
URL de participare: https://www.e-licitatie.ro🌏
Depunere electronică: Obligatorie
Informații complementare Informații suplimentare
Cerintele tehnice definite la nivelul anuntului de participare, caietului de sarcini sau altor documente complementare, prin trimiterea standardelor, la un anumit producator, la marci, brevete, tipuri, la o origine sau la o productie/metoda specifica de fabricatie/prestare/executie, vor fi intelese ca fiind insotite de mentiunea ”sau echivalent”.
Cerintele tehnice definite la nivelul anuntului de participare, caietului de sarcini sau altor documente complementare, prin trimiterea standardelor, la un anumit producator, la marci, brevete, tipuri, la o origine sau la o productie/metoda specifica de fabricatie/prestare/executie, vor fi intelese ca fiind insotite de mentiunea ”sau echivalent”.
Revizuirea organismului
Nume: Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor
Numărul național de înregistrare: 20329980
Adresa poștală: Str. Stavropoleos nr. 6, sector 3
Cod poștal: 030084
Orașul poștal: Bucuresti
Regiune: Bucureşti
🏙️
Țara: România 🇷🇴
E-mail: office@cnsc.ro📧
Telefon: +40 213104641📞
Fax: +40 213104642 📠
URL: http://www.cnsc.ro🌏 Serviciul de la care se pot obține informații privind procedura de reexaminare La fel ca: Nume și adrese Informații despre fluxurile de lucru electronice
Facturarea electronică va fi acceptată
Sursa: OJS 2026/S 169-604039 (2026-09-01)