Achiziție soluții chimice pentru tratarea apei – dezinfectanți – 3 loturi

S.C. Recons S.A.

Achiziție soluții chimice pentru tratarea apei – dezinfectanți – 3 loturi – Lotul 1 – Achiziție soluții chimice pentru tratarea apei – dezinfectanți – Ștrandul Neptun; produsele se vor achiziționa în perioada aprilie – septembrie a fiecărui an (sezonul estival și perioada premergătoare deschiderii acestuia). – Lotul 2 – Achiziție soluții chimice pentru tratarea apei – dezinfectanți – Bazinul de înot de polo; produsele se vor achiziționa pe tot parcursul anului/al celor 24 de luni. – Lotul 3 – Achiziție soluții chimice pentru tratarea apei – dezinfectanți – Fântâni arteziene; produsele se vor achiziționa în perioada martie – octombrie a fiecărui an. În situația în care Primăria Municipiului Arad/Consiliul Local al Municipiului Arad decide, ca la ajungerea la termen să nu mai prelungească contractele de delegare/prestare de servicii încheiate cu S.C. RECONS S.A. pentru administrarea Ștrandului Neptun și/sau a Bazinului de înot de polo, S.C. RECONS S.A. nu va mai comanda și achiziționa produsele descrise în prezentul caiet de sarcini decât pentru lotul/loturile pentru care există contracte în vigoare Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor este de 18 zile. Autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificare /informatiilor suplimentare in a 11 -a zi fata de termenul limita stabilit pentru depunerea ofertelor.

Termen limită

Deadline 2026-10-09

Cine? Ce? Unde?
Istoricul achizițiilor
Data Document
2026-09-02 Anunţ de participare
Anunţ de participare (2026-09-02)
Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Titlu: Achiziție soluții chimice pentru tratarea apei – dezinfectanți – 3 loturi
Număr de referință: 8189348_2026_PAAPD1637030
Scurtă descriere:
Achiziție soluții chimice pentru tratarea apei – dezinfectanți – 3 loturi – Lotul 1 – Achiziție soluții chimice pentru tratarea apei – dezinfectanți – Ștrandul Neptun; produsele se vor achiziționa în perioada aprilie – septembrie a fiecărui an (sezonul estival și perioada premergătoare deschiderii acestuia). – Lotul 2 – Achiziție soluții chimice pentru tratarea apei – dezinfectanți – Bazinul de înot de polo; produsele se vor achiziționa pe tot parcursul anului/al celor 24 de luni. – Lotul 3 – Achiziție soluții chimice pentru tratarea apei – dezinfectanți – Fântâni arteziene; produsele se vor achiziționa în perioada martie – octombrie a fiecărui an. În situația în care Primăria Municipiului Arad/Consiliul Local al Municipiului Arad decide, ca la ajungerea la termen să nu mai prelungească contractele de delegare/prestare de servicii încheiate cu S.C. RECONS S.A. pentru administrarea Ștrandului Neptun și/sau a Bazinului de înot de polo, S.C. RECONS S.A. nu va mai comanda și achiziționa produsele descrise în prezentul caiet de sarcini decât pentru lotul/loturile pentru care există contracte în vigoare Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor este de 18 zile. Autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificare /informatiilor suplimentare in a 11 -a zi fata de termenul limita stabilit pentru depunerea ofertelor.
Arată mai mult
Tipul de contract: Bunuri
Produse/servicii: Produse chimice pentru tratarea apei 📦
Valoarea estimată fără TVA: 3027320.84 RON 💰
Informații despre loturi
Acest contract este împărțit în loturi
Numărul maxim de loturi care pot fi atribuite unui singur ofertant: 3
Ofertele pot fi depuse pentru un număr maxim de loturi: 3

1️⃣
Identificator intern: 1
Titlu: Achiziție soluții chimice pentru tratarea apei – dezinfectanți - Ștrandul Neptun
Valoarea estimată fără TVA: 2101402.2 RON 💰
Descrierea achiziției publice:
Lotul 1 – Achiziție soluții chimice pentru tratarea apei – dezinfectanți – Ștrandul Neptun; produsele se vor achiziționa în perioada aprilie – septembrie a fiecărui an (sezonul estival și perioada premergătoare deschiderii acestuia), conform cerintelor indicate in Caietul de sarcini.
Arată mai mult
Locul principal sau locul de desfășurare: Strandul Neptun, Arad
Țara: România 🇷🇴
Locul de desfășurare: Arad 🏙️
Durata: 24 luni
Numărul maxim de reînnoiri: 0
Criterii de atribuire
Preț
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0001

2️⃣
Identificator intern: 2
Titlu: Achiziție soluții chimice pentru tratarea apei – dezinfectanți - Bazinul de înot de polo
Valoarea estimată fără TVA: 850513.44 RON 💰
Descrierea achiziției publice:
Achiziție soluții chimice pentru tratarea apei – dezinfectanți – Bazinul de înot de polo; produsele se vor achiziționa pe tot parcursul anului/al celor 24 de luni, conform cerintelor indicate in Caietul de sarcini pus la dispozitie de catre autoritatea contractanta.
Arată mai mult
Locul principal sau locul de desfășurare: Bazinul de înot de polo, Arad
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0002

3️⃣
Identificator intern: 3
Titlu: Achiziție soluții chimice pentru tratarea apei – dezinfectanți – Fântâni arteziene
Valoarea estimată fără TVA: 75405.2 RON 💰
Descrierea achiziției publice:
Achiziție soluții chimice pentru tratarea apei – dezinfectanți – Fântâni arteziene; produsele se vor achiziționa în perioada martie – octombrie a fiecărui an, conform cerintelor indicate in Caietul de sarcini pus la dispozitie de catre autoritatea contractanta.
Arată mai mult
Locul principal sau locul de desfășurare: Fântânile arteziene din Arad
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0003

Procedura
Tipul de procedură
Procedura deschisă
Temeiul juridic: Directiva 2014/24/UE
Informații administrative
Termenul de primire a ofertelor sau a cererilor de participare: 2026-10-09 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor: 2026-10-09 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor (locul): In SEAP
Condiții de deschidere a ofertelor (Informații privind persoanele autorizate și procedura de deschidere): Membrii Comisiei de evaluare si expertii externi cooptati.
Limbile în care pot fi prezentate ofertele sau cererile de participare: română 🗣️
Perioada minimă de timp în care ofertantul trebuie să mențină oferta: 6 luni
Informații privind un acord-cadru sau un sistem dinamic de achiziție
Acord-cadru cu mai mulți operatori
Numărul maxim de participanți: 2
Condiții de ofertare
Un grup de ofertanți căruia i se atribuie un contract trebuie să adopte o anumită formă juridică
Data deschiderii: 2026-10-09 15:00:00.0000000 📅
Locul: In SEAP
Informații suplimentare: Membrii Comisiei de evaluare si expertii externi cooptati.
Facturare electronică: Obligatorie

Informații juridice, economice, financiare și tehnice
Condiții de participare
Criteriu de selecție: Înregistrare într-un registru comercial
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
1. Ofertantii economici ce depun oferta trebuie să dovedească o formă de înregistrare în condițiile legii din țara de rezidență, să depună documente din care să reiasă că aceștia sunt legal constituiți, că nu se află în niciuna dintre situaț iile de anulare a constituirii, precum și faptul că au capacitatea profesională de a realiza activitățile care fac obiectul contractului. Cerința este necesară atât pentru verificarea înregistrării ofertantului ca persoană juridică, conform legii, cât și pentru evidențierea obiectului de activitate al ofertantului care trebuie să fie relevant în raport cu obiectul achiziției publice. Solicitarea are la baza cerințele legale expuse din Legea nr. 265/2022 privind registrul comerţului şi pentru modificarea şi completarea altor acte normative cu incidenţă asupra înregistrării în registrul comerţului, prin autorizare înțelegându-se conform art. 3, alin. 1, lit. l) din actul normativ antemenționat „[...] asumarea de către solicitant a responsabilităţii privind legalitatea desfăşurării activităţilor declarate prin depunerea declaraţiei-tip pe propria răspundere”. Dovada autorizării reiese din mențiunea cuprinsă în certificatul ORC la pct. “Sedii și/sau activități autorizate”, respectiv identificarea la acest punct a codului CAEN autorizat. Operatorii economici participanți la procedură trebuie să desfășoare activitatea economică autorizată (la sediu, puncte de lucru etc.) corespunzătoare/relevantă în raport cu obiectul procedurii. Ar fi irelevant raportat la obiectul procedurii, să se permită participarea operatorilor economici care au doar inclus în obiectul de activitate, însă nu și autorizat codul CAEN relevant în raport cu obiectul contractului, autorizarea constituind una dintre etapele esențiale în ceea ce privește desfășurarea în condiții de legalitate a activității unui operator economic, motiv pentru care, autorizarea trebuie să existe la data depunerii ofertelor. În ceea ce privește modalitatea de îndeplinire a cerinței de calificare precizăm că inițial, la momentul depunerii ofertei, operatorii economici participanți vor trebui să declare/confirme prin DUAE îndeplinirea cerinței de calificare, urmând ca raportat la prevederile art. 196 din Legea nr. 98/2016 autoritatea contractantă să solicite ofertanților clasați pe primele 2 locuri în ierarhia intermediară după aplicarea criteriului de atribuire să prezinte certificatul constatator emis de Oficiul Registrului Comerțului, care va cuprinde inclusiv activitatea autorizată corespunzătoare/relevantă obiectului procedurii. 2. Ofertanții străini participanți la procedură trebuie să fie legal înregistrați și trebuie să desfășoare activitatea economica corespunzătoare/relevanta în raport cu obiectul procedurii (sau echivalentul acesteia raportat la țara în care își desfășoară activitatea). În ceea ce privește modalitatea de îndeplinire a cerinței de calificare precizăm că inițial, la momentul depunerii ofertei, operatorii economici participanți vor trebui să declare/confirme prin DUAE îndeplinirea cerinței de calificare, urmând ca raportat la prevederile art. 196 din Legea nr. 98/2016 autoritatea contractantă să solicite ofertantilor clasați pe primele 2 locuri în ierarhia intermediară după aplicarea criteriului de atribuire ofertelor să prezinte dovada înregistrării conform cerinței de calificare mai sus precizată.
Arată mai mult
Criteriu de selecție: Proporția subcontractării
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Proportia de subcontractare Ofertantul are obligația de a preciza partea/părțile din contract pe care urmează să le subcontracteze și datele de recunoaștere ale subcontractanților propuși, dacă aceștia sunt cunoscuți la momentul depunerii ofertei. În ceea ce privește modalitatea de îndeplinire, inițial se va prezenta DUAE completat cu indicația îndeplinirii globale a criteriilor de calificare va avea anexat acordul de subcontractare cu indicarea procentului de subcontractare. Subcontractanții pe a căror capacități se bazează ofertantul vor completa la rândul lor un DUAE separat, incluzând informațiile referitoare la situațiile de excludere astfel cum acestea sunt menționate la art. 164, 165 și 167 din Legea nr. 98/2016 precum și cele care prezintă relevanță din perspectiva capacităților pe care se bazează ofertantul. Dacă prin subcontractant nu se îndeplinește o cerință de calificare, atunci acesta va prezenta DUAE doar în scopul demonstrării neîncadrării în motivele de excludere. Ofertantii clasati pe primele 2 locuri după aplicarea criteriului de atribuire asupra ofertelor admisibile, vor face dovada îndeplinirii cerințelor de calificare prin subcontractanți prin prezentarea de documente justificative ale acestora, la solicitarea autorității contractante. Autoritatea contractantă poate respinge subcontractantul propus dacă acesta nu îndeplinește cerințele de calificare privind capacitatea sau se încadrează printre motivede excludere și solicita candidatului/ ofertantului o singură dată – înlocuirea acestuia și prezentarea unui alt subcontractant. Conform art. 218 alin. 1 si urm. din Legea nr. 98/2016 autoritatea contractanta accepta sa efectueze plăţi corespunzătoare părţii/părţilor din contract îndeplinite de către subcontractanţii propuşi în ofertă, dacă aceştia solicită, pentru servicii, produse sau lucrări furnizate contractantului potrivit contractului dintre contractant şi subcontractant în conformitate cu dispoziţiile legale aplicabile, atunci când natura contractului permite acest lucru şi dacă subcontractanţii propuşi şi-au exprimat opţiunea în acest sens. Se vor respecta/pune în aplicare întocmai dispozițiile art. 218 alin. 2- 6, dacă se impune.
Arată mai mult
Forma juridică pe care trebuie să o adopte grupul de operatori economici căruia urmează să i se atribuie contractul: Asociere conform art. 53. din Legea privind achizitiile publice nr 98/2016
Principalele condiții de finanțare și modalități de plată și/sau trimitere la dispozițiile relevante care le reglementează:
a). Principalele modalități de finanțare și plată și/sau trimitere la dispozițiile relevante: fonduri bugetare b). Facturarea produselor se va face de către furnizor după recepționarea acestora de către achizitor în condițiile convenite pentru recepție. Achizitorul se obligă să platească prețul produselor achizitionate către furnizor în termen de 30 de zile de la data înregistrării facturii fiscale în original la achizitor și a tuturor documentelor justificative.
Arată mai mult
Motiv de excludere:
Abaterea profesională gravă
Acorduri cu alți operatori economici care vizează denaturarea concurenței
Active administrate de lichidator
+ încă 20
Activitățile economice sunt suspendate
Combaterea spălării banilor sau a finanțării terorismului
Concordat
Conflict de interese care decurge din participarea la procedura de achiziții publice
Corupție
Faliment
Frauda
Implicare directă sau indirectă în pregătirea acestei proceduri de achiziții publice
Infracțiuni teroriste sau infracțiuni legate de activități teroriste
Insolvență
Interpretare eronată, nedivulgare de informații, incapacitate de a furniza documentele necesare sau obținere de informații confidențiale referitoare la această procedură
Munca copiilor și alte forme de trafic de persoane
Participarea la o organizație criminală
Situații similare, în temeiul legislației naționale, cum ar fi falimentul
Încetare anticipată, daune-interese sau alte sancțiuni comparabile
Încălcarea obligației de plată a contribuțiilor la asigurările sociale
Încălcarea obligației de plată a impozitelor
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației de mediu
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației muncii
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației sociale
Descrierea motivelor de excludere:
Operatorul economic sau o persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru participarea la o organizație criminală.
Operatorul economic sau orice persoană care este membru al organelor sale de conducere a fost condamnată definitiv pentru corupție, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau pentru care perioada de excludere prevăzută în hotărâre este încă aplicabilă.
Arată mai mult
Operatorul economic sau un membru al organelor sale de conducere a fost condamnat definitiv pentru fraudă, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau cu perioadă de excludere încă valabilă.
Operatorul economic sau un membru al conducerii a fost condamnat pentru infracțiuni teroriste sau activități conexe.
Operatorul economic sau orice persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru spălare de bani sau finanțarea terorismului.
Operatorul economic a fost condamnat pentru utilizarea muncii copiilor sau alte forme de trafic de persoane.
Operatorul economic nu și-a îndeplinit obligațiile de plată a impozitelor.
Operatorul economic nu este considerat suficient de sigur pentru a evita riscuri privind securitatea națională.
Operatorul economic a încălcat legislația privind
protecția mediului.
securitatea socială.
dreptul muncii.
Descriere momentan indisponibilă – necesită completare manuală.
Operatorul economic se află în stare de insolvență, faliment sau lichidare.
Operatorul economic a comis o abatere profesională gravă.
Operatorul economic se află într-o situație de conflict de interese legată de participarea la această procedură.
Operatorul economic a oferit informații false, a ascuns informații sau nu a furnizat documente relevante.

Autoritatea contractantă
Nume și adrese
Nume: S.c. recons s.a.
Numărul național de înregistrare: RO 8189348
Adresa poștală: Strada: Bd. Iuliu Maniu, nr. FN
Cod poștal: 310169
Orașul poștal: Arad
Regiune: Arad 🏙️
Țara: România 🇷🇴
Punct de contact: Arad Recons
E-mail: achizitiirecons@gmail.com 📧
Telefon: +40 257281378 📞
Fax: +40 257281458 📠
URL: https://www.reconsarad.ro/ 🌏
Adresa profilului de cumpărător: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Tipul autorității contractante
Organism de drept public
Activitate principală
Servicii domiciliare și comunitare
Comunicare
Documente URL: https://e-licitatie.ro/pub/notices/c-notice/v2/view/100211649 🌏
URL de participare: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Depunere electronică: Obligatorie

Informații complementare
Informații suplimentare
1. Pentru vizualizarea documentației de atribuire incarcata in SEAP, operatorii economici trebuie sa aibă un program necesar vizualizarii fișierelor semnate electronic (site-urile furnizorilor de semnatura electronică). 2. Reguli de comunicare si transmitere a datelor: solicitarile de clarificari referitorare la prezenta documentatie de atribuire se vor adresa în mod exclusiv în SEAP la Secțiunea ”Întrebari” din cadrul procedurii de atribuire derulate prin mijloace electronice, iar raspunsurile la acestea vor fi publicate în SEAP la Sectiunea ”Documentatie, clarificari si decizii” din cadrul anuntului de participare simplificat. Pentru transmiterea solicitarilor de clarificari privind documentația de atribuire, operatorii economici se vor înregistra în SEAP (www.elicitatie.ro) ca operator economic conform prevederilor art. 5, alin. (1) din H.G. nr. 395/2016 și vor transmite solicitările avand în vedere termenele de răspuns ale autorității contractante prevăzute la art. 160 -161 din Legea nr. 98/2016. Pentru comunicarile ulterioare depunerii ofertelor: comisia de evaluare va transmite solicitarile de clarificare în legatura cu oferta prin utilizarea facilitatilor tehnice disponibile în SEAP (Secțiunea “Întrebari”). Comisia de evaluare va analiza DUAE în corelație cu cerințele stabilite prin fișa de date a achiziției.Comisia de evaluare va analiza și verifica fiecare ofertă din punct de vedere al elementelor tehnice propuse, iar ulterior din punct de vedere al aspectelor financiare pe care le implică. În urma finalizării fiecăreia dintre fazele de verificare prevăzute mai sus, autoritatea contractantă va introduce în SEAP rezultatul admis/respins și va deschide în SEAP sesiunea pentru prezentarea documentelor suport aferente DUAE depuse de ofertantii clasati pe primele 2 locuri în clasamentul intermediar întocmit la finalizarea evaluării ofertelor, acordând un termen de răspuns. Operatorii economici vor transmite răspunsurile la clarificari si eventualele documente solicitate pe parcursul evaluarii ofertelor prin intermediul SEAP (Sectiunea “Întrebari”), în format electronic, semnate cu semnatura electronica, conform Legii 455/2001. 3. Orice cerinta referitoare la prezentarea de documente din cadrul ofertei va fi interpretata de catre operatorii economici straini ca fiind insotita de mentiunea ”sau documente echivalente”, respectiv acestia vor depune, raportat la cerintele indicate/ documentele solicitate de catre autoritatea contractanta, fie exact documentele solicitate, daca acestea se elibereaza in acelasi format ca si in Romania, fie documente echivalente acestora, emise in conformitate cu legislatia aplicabila in tara de rezidenta. 4. Cerintele tehnice definite la nivelul anuntului de participare, caietului de sarcini sau altor documente complementare, prin trimiterea standardelor, la un anumit producator, la marci, brevete, tipuri, la o origine sau la o productie/metoda specifica de fabricatie/prestare/executie, vor fi intelese ca fiind insotite de mentiunea ”sau echivalent”.
Arată mai mult
Revizuirea organismului
Nume: Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor
Numărul național de înregistrare: 20329980
Adresa poștală: Str. Stavropoleos nr. 6, sector 3
Cod poștal: 030084
Orașul poștal: Bucuresti
Regiune: Bucureşti 🏙️
Țara: România 🇷🇴
E-mail: office@cnsc.ro 📧
Telefon: +40 213104641 📞
Fax: +40 213104642 📠
URL: http://www.cnsc.ro 🌏
Serviciul de la care se pot obține informații privind procedura de reexaminare
La fel ca: Nume și adrese
Procedura de revizuire
Informații precise cu privire la termenul (termenele) limită pentru procedurile de reexaminare: Conform prevederilor Legii nr. 101/2016
Informații despre fluxurile de lucru electronice
Facturarea electronică va fi acceptată
Sursa: OJS 2026/S 171-611466 (2026-09-02)