Acord-cadru furnizare energie electrica

Spitalul Clinic de Pediatrie Sibiu

Furnizare energie electrica necesara alimentarii consumatorilor din cadrul celor 4 locatii in care functioneaza Spitalul. Numar de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor: 18 zile. Autoritatea contractanta va raspunde la solicitarile de clarificari in a 11-a zi inainte de data depunerii ofertelor.

Termen limită

Deadline 2026-09-09

Cine? Ce? Unde?
Istoricul achizițiilor
Data Document
2026-08-05 Anunţ de participare
Anunţ de participare (2026-08-05)
Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Titlu: Acord-cadru furnizare energie electrica
Număr de referință: 11411672/2026/4
Scurtă descriere:
Furnizare energie electrica necesara alimentarii consumatorilor din cadrul celor 4 locatii in care functioneaza Spitalul. Numar de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor: 18 zile. Autoritatea contractanta va raspunde la solicitarile de clarificari in a 11-a zi inainte de data depunerii ofertelor.
Arată mai mult
Tipul de contract: Bunuri
Produse/servicii: Electricitate 📦
Valoarea estimată fără TVA: 1207003.6 RON 💰
Descriere
Identificator intern: 1
Titlu: Default lot
Descrierea achiziției publice:
Furnizarea energiei electrice necesara alimentarii consumatorilor din cadrul celor 4 locatii in care functioneaza spitalul: Loc de consum (Adresa) Nivel de tensiune str. Pompeiu Onofreiu nr. 2-4 1xMT + 2xJT str. Gheorghe Baritiu nr. 1-3 2xJT str. Translilvaniei nr. 2-4 1xJT str. Stefan cel Mare nr. 4 1xJT Se va incheia acord-cadru pe durata de 12 luni, in vederea asigurarii alimentarii consumatorilor spitalului pentru o perioada ce depaseste bugetul anual. Cantitatea minima si maxima estimata a acordului-cadru/al celui mai mare contract subsecvent se regasesc in Caietului de sarcini. Contractele subsecvente se vor incheia lunar, trimestrial sau semestrial, cuprinzand necesarul de consum/luna, trimestru sau semestru, in functie de bugetul existent al autoritatii contractante la momentul necesitatii incheierii acestora. Termenul de luna, trimestru sau semestru se refera la perioada de 1, 3 sau 6 luni de la data incheierii contractului, nu la luna, trimestrul sau semestrul calendaristic. În condițiile în care cantitatea înscrisă în contractul subsecvent se dovedește a fi insuficientă pe durata întregului contract – datorită variației consumului determinat de condițiile meteo, numărul de pacienți, etc - contractul va înceta anterior duratei sale, urmând a se încheia un alt contract subsecvent. În condițiile în care cantitatea înscrisă în contractul subsecvent se dovedește a fi mai mare decât necesarul real pentru durata întregului contract – datorită variației consumului determinat de condițiile meteo, numărul de pacienți, etc – contractul se prelungește prin încheierea unui act adițional.
Arată mai mult
Locul principal sau locul de desfășurare:
Mun. Sibiu, str. Pompeiu Onofreiu nr. 2-4; str. Gheorghe Baritiu nr. 1-3; str. Transilvaniei nr. 2-4, str. Stefan cel Mare nr. 4.
Țara: România 🇷🇴
Locul de desfășurare: Sibiu 🏙️
Durata: 12 luni
Numărul maxim de reînnoiri: 0
Criterii de atribuire
Preț
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0000

Procedura
Tipul de procedură
Procedura deschisă
Temeiul juridic: Directiva 2014/24/UE
Informații administrative
Termenul de primire a ofertelor sau a cererilor de participare: 2026-09-09 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor: 2026-09-09 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor (locul): In SEAP
Condiții de deschidere a ofertelor (Informații privind persoanele autorizate și procedura de deschidere): Comisia de evaluare a ofertelor
Limbile în care pot fi prezentate ofertele sau cererile de participare: română 🗣️
Perioada minimă de timp în care ofertantul trebuie să mențină oferta: 3 luni
Informații privind un acord-cadru sau un sistem dinamic de achiziție
Acord-cadru cu mai mulți operatori
Numărul maxim de participanți: 2
Condiții de ofertare
Un grup de ofertanți căruia i se atribuie un contract trebuie să adopte o anumită formă juridică
Data deschiderii: 2026-09-09 15:00:00.0000000 📅
Locul: In SEAP
Informații suplimentare: Comisia de evaluare a ofertelor
Facturare electronică: Obligatorie

Informații juridice, economice, financiare și tehnice
Condiții de participare
Criteriu de selecție: Înregistrare într-un registru profesional relevant
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Operatorii economici participanti la procedura trebuie sa dovedeasca faptul ca sunt autorizati de catre ANRE în vederea furnizării energiei electrice în conformitate cu prevederile Legii energiei electrice și a gazelor naturale nr. 123/2012, cu modificările și completările ulterioare. Modalitatea prin care poate fi demonstrată îndeplinirea cerinței: Completarea de catre operatorii economici participanti la procedura a formularului DUAE – cu informatiile aferente situatiei acestora (numărul si data eliberarii Licenţei, precum şi orice alte informaţii relevante din care să reiasă îndeplinirea cerintei de calificare). Documentele justificative mentionate mai jos care probeaza indeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmează a fi prezentate - la solicitarea autorității contractante - doar de catre ofertantii clasati pe locul I si II în clasamentul intermediar întocmit la finalizarea evaluarii ofertelor: Licența de furnizare a energiei electrice, valabilă la data prezentarii sau, în cazul ofertanților străini, documentele echivalente emise de autoritățile din țara de rezidență.
Arată mai mult
Criteriu de selecție: Înregistrare într-un registru comercial
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Operatorii economici participanti la procedura trebuie sa dovedeasca o forma de înregistrare în conditiile legii din tara de rezidenta, din care sa reiasa ca operatorul economic este legal constituit, ca nu se afla în niciuna dintre situatiile de anulare a constituirii precum si faptul ca are capacitatea profesionala de a realiza activitatile care fac obiectul contractului. Modalitatea prin care poate fi demonstrata indeplinirea cerintei: Completarea de catre operatorii economici participanti la procedura a formularului DUAE – cu informatiile aferente situatiei acestora. Documentele justificative mentionate mai jos care probeaza indeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmează a fi prezentate - la solicitarea autorității contractante - doar de catre ofertantii clasati pe locul I si II in clasamentul intermediar întocmit la finalizarea evaluarii ofertelor: - Certificat constatator emis de ONRC din care sa rezulte obiectul de activitate al operatorului economic. Obiectul contractului – trebuie sa aiba corespondent in codul CAEN din certificatul constatator emis de ONRC.
Arată mai mult
Criteriu de selecție: Proporția subcontractării
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Ofertantii trebuie sa precizeze partea/partile din contract pe care urmeaza sa le subcontracteze, procentul indeplinit de acestia, precum si datele de identificare ale subcontractantilor propusi – daca este cazul. Modalitatea prin care poate fi demonstrata indeplinirea cerintei: 1. Completarea de catre operatorii economici participanti la procedura a formularului DUAE – cu informatiile aferente situatiei acestora. 2. Prezentarea, odata cu depunerea DUAE, a acordului de subcontractare - Formularul nr. 3 din Secțiunea ”Formulare” a documentației de atribuire Documentele justificative care probeaza cele asumate in formularul DUAE si acordurile de subcontractare se vor prezenta - la solicitarea autoritatii contractante - doar de catre ofertantii clasati pe locul I si II in clasamentul intermediar întocmit la finalizarea evaluarii ofertelor.
Arată mai mult
Forma juridică pe care trebuie să o adopte grupul de operatori economici căruia urmează să i se atribuie contractul: Asociere conform art. 53. din Legea privind achizitiile publice nr 98/2016
Motiv de excludere:
Abaterea profesională gravă
Acorduri cu alți operatori economici care vizează denaturarea concurenței
Active administrate de lichidator
+ încă 20
Activitățile economice sunt suspendate
Combaterea spălării banilor sau a finanțării terorismului
Concordat
Conflict de interese care decurge din participarea la procedura de achiziții publice
Corupție
Faliment
Frauda
Implicare directă sau indirectă în pregătirea acestei proceduri de achiziții publice
Infracțiuni teroriste sau infracțiuni legate de activități teroriste
Insolvență
Interpretare eronată, nedivulgare de informații, incapacitate de a furniza documentele necesare sau obținere de informații confidențiale referitoare la această procedură
Munca copiilor și alte forme de trafic de persoane
Participarea la o organizație criminală
Situații similare, în temeiul legislației naționale, cum ar fi falimentul
Încetare anticipată, daune-interese sau alte sancțiuni comparabile
Încălcarea obligației de plată a contribuțiilor la asigurările sociale
Încălcarea obligației de plată a impozitelor
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației de mediu
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației muncii
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației sociale
Descrierea motivelor de excludere:
Operatorul economic sau o persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru participarea la o organizație criminală.
Operatorul economic sau orice persoană care este membru al organelor sale de conducere a fost condamnată definitiv pentru corupție, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau pentru care perioada de excludere prevăzută în hotărâre este încă aplicabilă.
Arată mai mult
Operatorul economic sau un membru al organelor sale de conducere a fost condamnat definitiv pentru fraudă, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau cu perioadă de excludere încă valabilă.
Operatorul economic sau un membru al conducerii a fost condamnat pentru infracțiuni teroriste sau activități conexe.
Operatorul economic sau orice persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru spălare de bani sau finanțarea terorismului.
Operatorul economic a fost condamnat pentru utilizarea muncii copiilor sau alte forme de trafic de persoane.
Operatorul economic nu și-a îndeplinit obligațiile de plată a impozitelor.
Operatorul economic nu este considerat suficient de sigur pentru a evita riscuri privind securitatea națională.
Operatorul economic a încălcat legislația privind
protecția mediului.
securitatea socială.
dreptul muncii.
Descriere momentan indisponibilă – necesită completare manuală.
Operatorul economic se află în stare de insolvență, faliment sau lichidare.
Operatorul economic a comis o abatere profesională gravă.
Operatorul economic se află într-o situație de conflict de interese legată de participarea la această procedură.
Operatorul economic a oferit informații false, a ascuns informații sau nu a furnizat documente relevante.

Autoritatea contractantă
Nume și adrese
Nume: Spitalul clinic de pediatrie sibiu
Numărul național de înregistrare: 11411672
Adresa poștală: Strada: Pompeiu Onofreiu, nr. 2-4
Cod poștal: 550166
Orașul poștal: Sibiu
Regiune: Sibiu 🏙️
Țara: România 🇷🇴
Punct de contact: Adrian cosa
E-mail: achizitii3@pediatriesibiu.ro 📧
Telefon: +40 269230250 📞
Fax: +40 269230045 📠
URL: https://www.pediatriesibiu.ro 🌏
Adresa profilului de cumpărător: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Tipul autorității contractante
Organism de drept public
Activitate principală
Sănătate
Comunicare
Documente URL: https://e-licitatie.ro/pub/notices/c-notice/v2/view/100210679 🌏
URL de participare: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Depunere electronică: Obligatorie

Informații complementare
Informații suplimentare
1. CAIETUL DE SARCINI FACE PARTE INTEGRANTA DIN DOCUMENTATIA DE ATRIBUIRE SI CONSTITUIE ANSAMBLUL CERINTELOR PE BAZA CARORA SE ELABOREAZA DE CATRE OFERTANT PROPUNEREA TEHNICA. 2. CERINTELE IMPUSE IN CAIETUL DE SARCINI VOR FI CONSIDERATE CA FIIND MINIMALE. IN ACEST SENS, ORICE OFERTA DE BAZA PREZENTATA, CARE SE ABATE DE LA PREVEDERILE CAIETULUI DE SARCINI, VA FI LUATA IN CONSIDERARE, DAR NUMAI IN MASURA IN CARE PROPUNEREA TEHNICA PRESUPUNE ASIGURAREA UNUI NIVEL CALITATIV SUPERIOR CERINTELOR MINIMALE DIN CAIETUL DE SARCINI. 3. NEINDEPLINIREA TUTUROR CERINTELOR MINIMALE MENTIONATE IN CAIETUL DE SARCINI ATRAGE DECLARAREA CA “NECONFORMA” A OFERTEI, IN CONFORMITATE CU PREVEDERILE IN BAZA ART. 137 AL. (3) LIT. A DIN HG NR.395/2016, PRODUSUL OFERTAT “NU SATISFACE ÎN MOD CORESPUNZĂTOR CERINŢELE CAIETULUI DE SARCINI” SI RESPINGEREA OFERTEI. 4. OFERTA TEHNICA SI CEA FINANCIARA TREBUIE SA CONTINA REFERINTE LA TOATE SPECIFICATIILE TEHNICE SI DE ALTA NATURA MENTIONATE IN CAIETUL DE SARCINI, IN CAZ CONTRAR OFERTA VA FI DESCALIFICATA. 5. PROPUNEREA TEHNICA TREBUIE SA CORESPUNDA CERINTELOR MINIME PREVAZUTE IN CAIETUL DE SARCINI, CONFORM ART. 133 AL. (2) DIN HG NR.395/2016. 6. OFERTELE INCOMPLETE, CARE NU CONTIN TOATE ELEMENTELE PROPUNERII TEHNICE/FINANCIARE, POT FI CONSIDERATE NECONFORME IN BAZA ART. 137 AL. (3) LIT. A DIN HG NR.395/2016 SI POT FI RESPINSE. 7. ÎN CAZUL ÎN CARE, PE PARCURSUL DERULĂRII ACORDULUI-CADRU, SE CONSTATĂ CĂ ANUMITE ELEMENTE ALE PROPUNERII TEHNICE SUNT INFERIOARE SAU NU CORESPUND CERINŢELOR PREVĂZUTE ÎN CAIETUL DE SARCINI, PREVALEAZĂ PREVEDERILE CAIETULUI DE SARCINI, CONFORM ART. 147 (2) DIN HG. NR. 395/2016. 8. ÎN CAZUL ÎN CARE DOUA SAU MAI MULTE OFERTE CLASATE PE PRIMUL SAU AL DOILEA LOC AU ACELASI PRET, ATUNCI, ÎN VEDEREA INCHEIERII ACORDULUI-CADRU, SE VA SOLICITA REOFERTAREA PRETULUI PRIN INTERMEDIUL SEAP. DUPA O NOUA EVALUARE SI APLICAREA CRITERIULUI DE ATRIBUIRE, VA FI DECLARAT CASTIGATOR OFERTANTUL CARE A AVUT PRETUL CEL MAI MIC. 9. CERINTELE TEHNICE DEFINITE LA NIVELUL ANUNTULUI DE PARTICIPARE, CAIETULUI DE SARCINI SAU ALTOR DOCUMENTE COMPLEMENTARE, PRIN TRIMITEREA STANDARDELOR, LA UN ANUMIT PRODUCATOR, LA MARCI, BREVETE, TIPURI, LA O ORIGINE SAU LA O PRODUCTIE/ METODA SPECIFICA DE FABRICATIE/ PRESTARE/ EXECUTIE, VOR FI INTELESE CA FIIND INSOTITE DE MENTIUNEA ”SAU ECHIVALENT”.
Arată mai mult
Revizuirea organismului
Nume: Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor
Numărul național de înregistrare: 20329980
Adresa poștală: Str. Stavropoleos nr. 6, sector 3
Cod poștal: 030084
Orașul poștal: Bucuresti
Regiune: Bucureşti 🏙️
Țara: România 🇷🇴
E-mail: office@cnsc.ro 📧
Telefon: +40 213104641 📞
Fax: +40 213104642 📠
URL: http://www.cnsc.ro 🌏
Serviciul de la care se pot obține informații privind procedura de reexaminare
La fel ca: Nume și adrese
Procedura de revizuire
Informații precise cu privire la termenul (termenele) limită pentru procedurile de reexaminare: Conform art. nr. 8 din Legea 101/2016
Informații despre fluxurile de lucru electronice
Facturarea electronică va fi acceptată
Sursa: OJS 2026/S 150-544967 (2026-08-05)