Alimente

Directia Generala de Asistenta Sociala si Protectia Copilului Harghita

Furnizare zilnică de alimente la centrele rezidentiale din subordinea DGASPC Harghita. numărul de zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limită de depunere a ofertelor este de 18 zile. Autoritatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificare sau informațiilor suplimentare în a 13-a înainte de termenul limită de depunere a ofertelor.

Termen limită

Deadline 2026-09-21

Cine? Ce? Unde?
Istoricul achizițiilor
Data Document
2026-08-13 Anunţ de participare
Anunţ de participare (2026-08-13)
Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Titlu: Alimente
Număr de referință: 72302/29.07.2026
Scurtă descriere:
Furnizare zilnică de alimente la centrele rezidentiale din subordinea DGASPC Harghita. numărul de zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limită de depunere a ofertelor este de 18 zile. Autoritatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificare sau informațiilor suplimentare în a 13-a înainte de termenul limită de depunere a ofertelor.
Arată mai mult
Tipul de contract: Bunuri
Produse/servicii: Alimente, băuturi, tutun şi produse conexe 📦
Valoarea estimată fără TVA: 5343354.47 RON 💰
Informații despre loturi
Acest contract este împărțit în loturi
Numărul maxim de loturi care pot fi atribuite unui singur ofertant: 4
Ofertele pot fi depuse pentru un număr maxim de loturi: 4

1️⃣
Identificator intern: 1
Titlu: Alimente ambalate
Valoarea estimată fără TVA: 1527185.42 RON 💰
Descrierea achiziției publice:
Cantitatile minime si maxime ale fiecarui lot in parte sunt conform celor precizate in caietul de sarcini pe fiecare lot. Cantitatile minime si maxime care ar putea face obiectul unui singur contract subsecvent sunt conform celor precizate în caietul de sarcini pe fiecare lot.
Arată mai mult
Produse/servicii: Diverse produse alimentare 📦
Abordarea pentru reducerea impactului asupra mediului: Altele
Criterii privind achizițiile ecologice: Criteriile naționale privind achizițiile publice ecologice
Locul principal sau locul de desfășurare:
Conform caietelor de sarcini la centrele rezidentiale din componenta DGASPC Harghita.
Țara: România 🇷🇴
Locul de desfășurare: Harghita 🏙️
Durata: 12 luni
Numărul maxim de reînnoiri: 0
Criterii de atribuire
Preț
Preț (pondere): 40
Criteriul de calitate (denumire): Lantul de aprovizionare
Criteriul de calitate (pondere): 30
Criteriul de calitate (denumire): Distanţa de la locul de producţie până la locul de consum
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0001

2️⃣
Identificator intern: 2
Titlu: Carne si produse din carne
Valoarea estimată fără TVA: 1801992.4 RON 💰
Produse/servicii: Produse de origine animală, carne şi produse din carne 📦
Criterii de atribuire
Criteriul de calitate (denumire): Distanța parcusrsă de la locul de producție la locul de consum
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0002

3️⃣
Identificator intern: 3
Titlu: Lapte si produse lactate
Valoarea estimată fără TVA: 1370028.8 RON 💰
Produse/servicii: Produse lactate 📦
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0003

4️⃣
Identificator intern: 4
Titlu: Paine si produse de panificatie
Valoarea estimată fără TVA: 644147.85 RON 💰
Produse/servicii: Produse de panificaţie, produse de patiserie şi de cofetărie proaspete 📦
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0004

Procedura
Tipul de procedură
Procedura deschisă
Temeiul juridic: Directiva 2014/24/UE
Informații administrative
Termenul de primire a ofertelor sau a cererilor de participare: 2026-09-21 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor: 2026-09-21 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor (locul): In SEAP
Limbile în care pot fi prezentate ofertele sau cererile de participare: română 🗣️
Perioada minimă de timp în care ofertantul trebuie să mențină oferta: 4 luni
Informații privind un acord-cadru sau un sistem dinamic de achiziție
Acord-cadru cu mai mulți operatori
Numărul maxim de participanți: 1
Condiții de ofertare
Un grup de ofertanți căruia i se atribuie un contract trebuie să adopte o anumită formă juridică
Data deschiderii: 2026-09-21 15:00:00.0000000 📅
Locul: In SEAP
Facturare electronică: Obligatorie
Criterii de atribuire
Tip de pondere: Ponderare (procentaj, valoare exactă)

Informații juridice, economice, financiare și tehnice
Condiții de participare
Criteriu de selecție: Înregistrare într-un registru comercial
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Operatorii economici trebuie sa dovedeasca forma de inregistrare in registre comerciale (precum și obiectul deactivitate). MODALITATI DE INDEPLINIRE Certificat constatator emis de ONRC sau, în cazul ofertanților străini, documente echivalente emise în țara derezidență, urmează să fie prezentate, la solicitarea autorității contractante, doare de către ofertantul clasat peprimul loc în clasamentul intermediar întocmit la finalizarea evaluării ofertelor. Din certificatul constatator trebuiesă reiasă faptul că ofertantul are capacitatea profesională de a realiza activitățile care fac obiectul contractului,respectiv că domeniul de activitate înregistrat al ofertantului corespunde cu obiectul viitorului contract de achiziție publică.
Arată mai mult
Criteriu de selecție: Unelte, instalații sau echipamente tehnice
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Ofertantul trebuie sa dispuna de cel putin un mijloc de transport alimente autorizat de Autoritatea NationalaSanitara si Veterinara si pentru Siguranta Alimentelor, in baza Ordinului 111/2008 al ANSVSA, pentru oricare dintreloturi. MODALITATI DE INDEPLINIRE Se vor înscrie în DUAE mijloacele de transport de care dispone operatorul economic pentru îndeplinireacontractului, specificanduse urmatoarele informatii: - Tip autovehicul, marcă, număr de înmatriculare, numărulAutorizației ANSVSA, valabilitatea autorizației
Arată mai mult
Criteriu de selecție: Proporția subcontractării
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor: Se va completa cu procentul de subcontractare
Criteriu de selecție: Mostra, descrieri sau fotografii fără certificare de autenticitate
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
- În vederea demonstrării capacității de a livra produse de calitatea I, similare celor care fac obiectul achiziției,ofertantul va transmite fotografii descriptive pentru următoarele produse: 1. Pentru lotul 1: - miere - orez -conservă carne de vită - conservă carne de porc - pateu de ficat de pasăre - sardine în conservă în ulei/în sos tomat- ulei de floarea soarelui - margarină prăjituri/tartinabilă (Rama sau echivalent) - zahăr tos - suc răcoritoare - pufuleți - pastă de cacao - ketchup - dulciuri dietetice În dreptul fiecărei fotografii va fi trecut numărul de corespondență din Anexa nr. 1 la caietul de sarcini. Fotografiile descriptive vor fi color și vor fi realizate astfel încât să pună în evidență produsul în ansamblu și eticheta produsului, din care să reiasă descrierea produsului, destinația acestuia, compoziția, condițiile de păstrare și manipulare, producător/țara de origine, unitatea demăsură, etc. În caz contrar, oferta va fi declarată neconformă și respinsă, în conformitate cu prevederile art. 215alin. (5) din Legea nr. 98/2016 privind achizițiile publice. MODALITATI DE INDEPLINIRE Fotografiile vor fi incarcate la sectiunea Propunere tehnica
Arată mai mult
Forma juridică pe care trebuie să o adopte grupul de operatori economici căruia urmează să i se atribuie contractul: Asociere conform art. 53. din Legea privind achizitiile publice nr 98/2016
Motiv de excludere:
Abaterea profesională gravă
Acorduri cu alți operatori economici care vizează denaturarea concurenței
Active administrate de lichidator
+ încă 20
Activitățile economice sunt suspendate
Combaterea spălării banilor sau a finanțării terorismului
Concordat
Conflict de interese care decurge din participarea la procedura de achiziții publice
Corupție
Faliment
Frauda
Implicare directă sau indirectă în pregătirea acestei proceduri de achiziții publice
Infracțiuni teroriste sau infracțiuni legate de activități teroriste
Insolvență
Interpretare eronată, nedivulgare de informații, incapacitate de a furniza documentele necesare sau obținere de informații confidențiale referitoare la această procedură
Munca copiilor și alte forme de trafic de persoane
Participarea la o organizație criminală
Situații similare, în temeiul legislației naționale, cum ar fi falimentul
Încetare anticipată, daune-interese sau alte sancțiuni comparabile
Încălcarea obligației de plată a contribuțiilor la asigurările sociale
Încălcarea obligației de plată a impozitelor
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației de mediu
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației muncii
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației sociale
Descrierea motivelor de excludere:
Operatorul economic sau o persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru participarea la o organizație criminală.
Operatorul economic sau orice persoană care este membru al organelor sale de conducere a fost condamnată definitiv pentru corupție, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau pentru care perioada de excludere prevăzută în hotărâre este încă aplicabilă.
Arată mai mult
Operatorul economic sau un membru al organelor sale de conducere a fost condamnat definitiv pentru fraudă, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau cu perioadă de excludere încă valabilă.
Operatorul economic sau un membru al conducerii a fost condamnat pentru infracțiuni teroriste sau activități conexe.
Operatorul economic sau orice persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru spălare de bani sau finanțarea terorismului.
Operatorul economic a fost condamnat pentru utilizarea muncii copiilor sau alte forme de trafic de persoane.
Operatorul economic nu și-a îndeplinit obligațiile de plată a impozitelor.
Operatorul economic nu este considerat suficient de sigur pentru a evita riscuri privind securitatea națională.
Operatorul economic a încălcat legislația privind
protecția mediului.
securitatea socială.
dreptul muncii.
Descriere momentan indisponibilă – necesită completare manuală.
Operatorul economic se află în stare de insolvență, faliment sau lichidare.
Operatorul economic a comis o abatere profesională gravă.
Operatorul economic a oferit informații false, a ascuns informații sau nu a furnizat documente relevante.
Operatorul economic se află într-o situație de conflict de interese legată de participarea la această procedură.

Autoritatea contractantă
Nume și adrese
Nume: Directia generala de asistenta sociala si protectia copilului harghita
Numărul național de înregistrare: 9798918
Adresa poștală: Strada: P-ța Libertății, nr. 5
Cod poștal: 530140
Orașul poștal: Miercurea-Ciuc
Regiune: Harghita 🏙️
Țara: România 🇷🇴
Punct de contact: Maria Gergely
E-mail: achizitiipublice@dgaspchr.ro 📧
Telefon: +40 7333553064 📞
Fax: +40 266207754 📠
URL: https://www.dgaspchr.ro 🌏
Adresa profilului de cumpărător: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Tipul autorității contractante
Organism de drept public
Activitate principală
Protecție socială
Comunicare
Documente URL: https://e-licitatie.ro/pub/notices/c-notice/v2/view/100210944 🌏
URL de participare: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Depunere electronică: Obligatorie

Informații complementare
Revizuirea organismului
Nume: Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor
Numărul național de înregistrare: 20329980
Adresa poștală: Str. Stavropoleos nr. 6, sector 3
Cod poștal: 030084
Orașul poștal: Bucuresti
Regiune: Bucureşti 🏙️
Țara: România 🇷🇴
E-mail: office@cnsc.ro 📧
Telefon: +40 213104641 📞
Fax: +40 213104642 📠
URL: http://www.cnsc.ro 🌏
Serviciul de la care se pot obține informații privind procedura de reexaminare
La fel ca: Nume și adrese
Informații despre fluxurile de lucru electronice
Facturarea electronică va fi acceptată
Sursa: OJS 2026/S 156-564837 (2026-08-13)