Buldoexcavator cu atașamente, servicii de leasing financiar, servicii de întreținere, asigurări CASCO și RCA aferente
REGIA NATIONALA A PADURILOR - ROMSILVA RA Direcția Silvică Arad
Direcția Silvică Arad din cadrul Regiei Nationale a Pădurilor – Romsilva dorește să achiziționeze 1 (unul) buldoexcavator cu diverse atașamente, în sistem de leasing financiar, precum și servicii de întreținere tehnică pe durata de 4000 ore funcționare, servicii de asigurare CASCO și RCA, printr-un contract de achiziție publică cu durata de 39 luni (din care maxim 3 luni aferente livrării, iar 36 luni aferente plăților ratelor de leasing, serviciilor de asigurare CASCO și întreținere tehnică. Utilajul este necesar în activitatea de întreținere și reparare a drumurilor forestiere aflate în administrarea Direcției Silvice Arad.
Termen limităDeadline 2026-09-21
Cine? Ce?- • Asigurare pentru transport › Servicii de asigurare a autovehiculelor
- • Cupe mecanice, excavatoare, încărcătoare mecanice cu lopată şi utilaje miniere › Utilaje excavatoare
- • Servicii bancare › Servicii de leasing financiar
- • Servicii de reparare şi întreţinere › Servicii de reparare şi de întreţinere a vehiculelor şi a echipamentelor aferente şi servicii conexe
- • Bucureşti-Ilfov › Bucureşti
- • Vest › Arad
Istoricul achizițiilor
| Data | Document |
|---|---|
| 2026-08-20 | Anunţ de participare |
Anunţ de participare (2026-08-20)
Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Titlu: Buldoexcavator cu atașamente, servicii de leasing financiar, servicii de întreținere, asigurări CASCO și RCA aferente
Număr de referință:
Scurtă descriere:
Tipul de contract: Bunuri
Produse/servicii: Utilaje excavatoare 📦
Valoarea estimată fără TVA: 1 086 000 RON 💰
Descriere
Identificator intern:
Titlu: Default lot
Descrierea achiziției publice:
Produse/servicii suplimentare:
Locul principal sau locul de desfășurare: Ocolul Silvic Gurahonț, Str. Avram Iancu, Nr. 7, Comuna Gurahonț, Județul Arad
Țara: România 🇷🇴
Locul de desfășurare: Arad 🏙️
Durata: 39 luni
Numărul maxim de reînnoiri: 0
Criterii de atribuire
Preț ✅
Preț (pondere): 60
Criteriul de calitate (denumire): Înălțimea de ridicare la bolțul cupei frontale
Criteriul de calitate (pondere): 10
Criteriul de calitate (denumire): Forța de rupere la cupă braț excavator
Adâncimea de săpare la cupă braț excavator
Garanție tehnică acordată
Titlu
Numărul de identificare a lotului:
Procedura
Tipul de procedură
Procedura deschisă ✅
Temeiul juridic: Directiva 2014/24/UE
Informații administrative
Termenul de primire a ofertelor sau a cererilor de participare: 2026-09-21 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor: 2026-09-21 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor (locul): In SEAP
Limbile în care pot fi prezentate ofertele sau cererile de participare: română 🗣️
Perioada minimă de timp în care ofertantul trebuie să mențină oferta: 3 luni
Condiții de ofertare
Un grup de ofertanți căruia i se atribuie un contract trebuie să adopte o anumită formă juridică ✅
Data deschiderii: 2026-09-21 15:00:00.0000000 📅
Locul: In SEAP
Facturare electronică: Obligatorie
Criterii de atribuire
Tip de pondere: Ponderare (procentaj, valoare exactă)
Informații juridice, economice, financiare și tehnice
Condiții de participare
Criteriu de selecție: Înregistrare într-un registru comercial
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Criteriu de selecție: Proporția subcontractării
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Forma juridică pe care trebuie să o adopte grupul de operatori economici căruia urmează să i se atribuie contractul: Asociere conform art. 53. din Legea privind achizitiile publice nr 98/2016
Principalele condiții de finanțare și modalități de plată și/sau trimitere la dispozițiile relevante care le reglementează:
Motiv de excludere:
Descrierea motivelor de excludere:
Autoritatea contractantă
Nume și adrese
Nume: REGIA NATIONALA A PADURILOR - ROMSILVA RA Direcția Silvică Arad
Numărul național de înregistrare:
Adresa poștală: Strada: Episcopiei nr. 48
Cod poștal: 310084
Orașul poștal: Arad
Regiune: Arad 🏙️
Țara: România 🇷🇴
Punct de contact: Adrian Grajdanescu
E-mail: grajdanescu@arad.rosilva.ro 📧
Telefon: +40 745654446 📞
Fax: +40 257250558 📠
URL: https://www.rosilva.ro 🌏
Adresa profilului de cumpărător: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Tipul autorității contractante
Organism de drept public
Activitate principală
Mediu
Comunicare
Documente URL: https://e-licitatie.ro/pub/notices/c-notice/v2/view/100211220 🌏
URL de participare: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Depunere electronică: Obligatorie
Informații complementare
Informații suplimentare
Revizuirea organismului
Nume: Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor
Numărul național de înregistrare:
Adresa poștală: Str. Stavropoleos nr. 6, sector 3
Cod poștal: 030084
Orașul poștal: Bucuresti
Regiune: Bucureşti 🏙️
Țara: România 🇷🇴
E-mail: office@cnsc.ro 📧
Telefon: +40 213104641 📞
Fax: +40 213104642 📠
URL: http://www.cnsc.ro 🌏
Serviciul de la care se pot obține informații privind procedura de reexaminare
La fel ca: Nume și adrese
Informații despre fluxurile de lucru electronice
Facturarea electronică va fi acceptată
Sursa: OJS 2026/S 161-579102 (2026-08-20)
Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Titlu: Buldoexcavator cu atașamente, servicii de leasing financiar, servicii de întreținere, asigurări CASCO și RCA aferente
Număr de referință:
1590120_2026_PAAPD1635936
Scurtă descriere:
Direcția Silvică Arad din cadrul Regiei Nationale a Pădurilor – Romsilva dorește să achiziționeze 1 (unul) buldoexcavator cu diverse atașamente, în sistem de leasing financiar, precum și servicii de întreținere tehnică pe durata de 4000 ore funcționare, servicii de asigurare CASCO și RCA, printr-un contract de achiziție publică cu durata de 39 luni (din care maxim 3 luni aferente livrării, iar 36 luni aferente plăților ratelor de leasing, serviciilor de asigurare CASCO și întreținere tehnică. Utilajul este necesar în activitatea de întreținere și reparare a drumurilor forestiere aflate în administrarea Direcției Silvice Arad.
Arată mai mult
Produse/servicii: Utilaje excavatoare 📦
Valoarea estimată fără TVA: 1 086 000 RON 💰
Descriere
Identificator intern:
1
Titlu: Default lot
Descrierea achiziției publice:
Obiectul contractului constă în furnizarea unui buldoexcavator dotat cu atașamente care să permită desfășurarea lucrărilor specifice de întreținere și reparații de drumuri, în cantitate de 1 (una) bucată, precum și prestarea serviciilor de întreținere (reviziile tehnice) pe o durată de 4000 de ore de funcționare de la livrare. De asemenea, prin contract se achiziționează și serviciile de finanțare în leasing financiar a utilajului și atașamentelor, precum și servicii de asigurări CASCO și RCA.
Achiziția se realizează în contextul generat de faptul că Direcția Silvică Arad, administrează o rețea de peste 1200 km de drumuri forestiere, iar în ultimii ani au avut loc numeroase calamități rezultate în urma acțiunii fenomenelor meteorologice nefavorabile, fiind necesare utilaje pentru redarea în circulație a drumurilor forestiere afectate.
Arată mai mult
Țara: România 🇷🇴
Locul de desfășurare: Arad 🏙️
Durata: 39 luni
Numărul maxim de reînnoiri: 0
Criterii de atribuire
Preț ✅
Preț (pondere): 60
Criteriul de calitate (denumire): Înălțimea de ridicare la bolțul cupei frontale
Criteriul de calitate (pondere): 10
Criteriul de calitate (denumire): Forța de rupere la cupă braț excavator
Adâncimea de săpare la cupă braț excavator
Garanție tehnică acordată
Titlu
Numărul de identificare a lotului:
LOT-0000
Procedura
Tipul de procedură
Procedura deschisă ✅
Temeiul juridic: Directiva 2014/24/UE
Informații administrative
Termenul de primire a ofertelor sau a cererilor de participare: 2026-09-21 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor: 2026-09-21 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor (locul): In SEAP
Limbile în care pot fi prezentate ofertele sau cererile de participare: română 🗣️
Perioada minimă de timp în care ofertantul trebuie să mențină oferta: 3 luni
Condiții de ofertare
Un grup de ofertanți căruia i se atribuie un contract trebuie să adopte o anumită formă juridică ✅
Data deschiderii: 2026-09-21 15:00:00.0000000 📅
Locul: In SEAP
Facturare electronică: Obligatorie
Criterii de atribuire
Tip de pondere: Ponderare (procentaj, valoare exactă)
Informații juridice, economice, financiare și tehnice
Condiții de participare
Criteriu de selecție: Înregistrare într-un registru comercial
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Operatorii economici implicați în procedură – ofertant, ofertant asociat, subcontractant, tert sustinător – trebuie să dovedească o formă de înregistrare în condițiile legii din țara de rezidență din care să reiasă că operatorul economic este legal constituit și că nu se află în niciuna dintre situațiile de anulare a constituirii.
La solicitarea autorității contractante, ofertantul clasat pe primul loc în urma aplicării criteriului de atribuire să prezinte documente justificative precum Certificatul constatator eliberat de Oficiul Registrului Comerțului, sau în cazul ofertanților străini, documente echivalente emise în țara de rezidență. Informațiile cuprinse în documentele justificative trebuie să fie reale/valide la data prezentării acestora.
Documentele care dovedesc o forma de înregistrare / atestare pentru persoane juridice/fizice străine vor fi prezentate în traducere în limba română.
Fiecare operator economic implicat în procedura de achiziție – ofertant, ofertant asociat, subcontractant, terț susținător – are obligația completării și prezentării in mod individual a documentului DUAE
1. Nedepunerea DUAE odată cu oferta (inclusiv pentru asociat/terț susținător/subcontractant) atrage respingerea acesteia ca inacceptabilă.
2. Se vor depune, odata cu DUAE, urmatoarele documente: angajamentul ferm al terțului susținător din care rezultă modul efectiv în care se va materializa susținerea acestuia, a acordului de subcontractare și/sau a acordului de asociere, după caz. Angajamentul ferm al terțului susținător, acordul de subcontractare și/sau acordul de asociere, după caz, trebuie să fie prezentate la termenul limită de depunere a ofertelor, odată cu DUAE.
Arată mai mult
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Ofertantul are obligația să declare subcontractanții și partea de contract pe care intenționează să o subcontracteze.
Modalitatile prin care poate fi demonstrata indeplinirea cerintei:
Ofertanții au obligația să includă informații cu privire la subcontractanți în documentul DUAE.
Operatorii economici participanți la procedură – ofertant individual, ofertant asociat, subcontractant – vor completa DUAE la secțiunea “Criteriile de selecție” – punctul C “Capacitatea tehnică și profesională”: proporția de subcontractare.
Se va prezenta câte un DUAE separat pentru fiecare dintre respectivii subcontractanți, completat și semnat în mod corespunzător de către fiecare din aceștia.
Documentele suport care probeaza îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmeaza a fi prezentate obligatoriu doar la solicitarea autoritatii contractante, doar de catre ofertantul clasat pe primul loc în în urma aplicării criteriului de atribuire.
Autoritatea contractantă respinge subcontractantul propus dacă acesta nu îndeplinește cerințele de calificare privind capacitatea sau se încadrează printre motivele de excludere și solicită ofertantului o singură dată – înlocuirea acestuia și prezentarea unui alt subcontractant.
Atentionari speciale:
1. Acordul/Acordurile de subcontractare se depune/depun odată cu DUAE, până la termenul limită de depunere a ofertelor.
2. Acordurile de subcontractare trebuie să conțină minim următoarele informații: denumirea, datele de contact, reprezentanții legali ai subcontractantului, activitățile ce urmează să fie subcontractate, procentul de subcontractare, opțiunea privind realizarea plăților direct către subcontractant
3. Angajamentul ferm al terțului susținător, acordul de subcontractare și/sau acordul de asociere, după caz, trebuie să fie prezentate la termenul limită de depunere a ofertelor, odată cu DUAE.
4. Fiecare subcontractant are obligația să completeze propriul Document Unic de Achiziții European „DUAE”.
5. Subcontractanții pe ale căror capacități ofertantul se bazează pentru demonstrarea îndeplinirii criteriilor de calificare sunt considerați și terți susținători, caz în care acordul de subcontractare reprezintă, în același timp și angajamentul ferm. În situația în care subcontractantul are și calitatea de terț susținător, acordul de subcontractare va include în mod obligatoriu clauzele minime din cuprinsul formularului Angajament privind susținerea tehnică și profesională a ofertantului/candidatului/grupului de operatori
6. În situația în care ofertantul este asociere, acordul de subcontractare va fi semnat de reprezentanții legali ai tuturor membrilor asocierii și de către reprezentantul legal al subcontractantului.
Arată mai mult
Principalele condiții de finanțare și modalități de plată și/sau trimitere la dispozițiile relevante care le reglementează:
Sursa de finanțare este Fonduri proprii ale autorității contractante. Toate plățile prevăzute de prezentul contract se efectuează pe bază de factură, în lei. Efectuarea plații se face prin instrumente de plată bancare (cec, bilet la ordin, plata electronică etc).
Plata avansului (de maxim 15% din prețul produselor) către finanțator se va face pe baza facturii și a unui instrument de garantare emis în condițiile legii de o societate bancară sau de o societate de asigurări. Garanția din instrumentul de garantare trebuie să fie irevocabilă și să prevadă că plata garanției se va executa necondiționat, respectiv la prima cerere a beneficiarului, pe baza declarației acestuia cu privire la culpa persoanei garantate. Plata ratelor de leasing va face doar după livrarea și recepția bunurilor.
Arată mai mult
Abaterea profesională gravă
Acorduri cu alți operatori economici care vizează denaturarea concurenței
Active administrate de lichidator
+ încă 20
Activitățile economice sunt suspendate
Combaterea spălării banilor sau a finanțării terorismului
Concordat
Conflict de interese care decurge din participarea la procedura de achiziții publice
Corupție
Faliment
Frauda
Implicare directă sau indirectă în pregătirea acestei proceduri de achiziții publice
Infracțiuni teroriste sau infracțiuni legate de activități teroriste
Insolvență
Interpretare eronată, nedivulgare de informații, incapacitate de a furniza documentele necesare sau obținere de informații confidențiale referitoare la această procedură
Munca copiilor și alte forme de trafic de persoane
Participarea la o organizație criminală
Situații similare, în temeiul legislației naționale, cum ar fi falimentul
Încetare anticipată, daune-interese sau alte sancțiuni comparabile
Încălcarea obligației de plată a contribuțiilor la asigurările sociale
Încălcarea obligației de plată a impozitelor
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației de mediu
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației muncii
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației sociale
Operatorul economic sau o persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru participarea la o organizație criminală.
Operatorul economic sau orice persoană care este membru al organelor sale de conducere a fost condamnată definitiv pentru corupție, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau pentru care perioada de excludere prevăzută în hotărâre este încă aplicabilă.
Arată mai mult
Operatorul economic sau un membru al organelor sale de conducere a fost condamnat definitiv pentru fraudă, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau cu perioadă de excludere încă valabilă.
Operatorul economic sau un membru al conducerii a fost condamnat pentru infracțiuni teroriste sau activități conexe.
Operatorul economic sau orice persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru spălare de bani sau finanțarea terorismului.
Operatorul economic a fost condamnat pentru utilizarea muncii copiilor sau alte forme de trafic de persoane.
Operatorul economic nu și-a îndeplinit obligațiile de plată a impozitelor.
Operatorul economic nu este considerat suficient de sigur pentru a evita riscuri privind securitatea națională.
Descriere momentan indisponibilă – necesită completare manuală.
Operatorul economic se află în stare de insolvență, faliment sau lichidare.
Operatorul economic se află într-o situație de conflict de interese legată de participarea la această procedură.
Operatorul economic a comis o abatere profesională gravă.
Operatorul economic a oferit informații false, a ascuns informații sau nu a furnizat documente relevante.
Operatorul economic a încălcat legislația privind…
… protecția mediului.
… securitatea socială.
… dreptul muncii.
Autoritatea contractantă
Nume și adrese
Nume: REGIA NATIONALA A PADURILOR - ROMSILVA RA Direcția Silvică Arad
Numărul național de înregistrare:
RO1590120
Adresa poștală: Strada: Episcopiei nr. 48
Cod poștal: 310084
Orașul poștal: Arad
Regiune: Arad 🏙️
Țara: România 🇷🇴
Punct de contact: Adrian Grajdanescu
E-mail: grajdanescu@arad.rosilva.ro 📧
Telefon: +40 745654446 📞
Fax: +40 257250558 📠
URL: https://www.rosilva.ro 🌏
Adresa profilului de cumpărător: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Tipul autorității contractante
Organism de drept public
Activitate principală
Mediu
Comunicare
Documente URL: https://e-licitatie.ro/pub/notices/c-notice/v2/view/100211220 🌏
URL de participare: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Depunere electronică: Obligatorie
Informații complementare
Informații suplimentare
Cerintele tehnice definite la nivelul anuntului de participare, caietului de sarcini sau altor documente complementare, prin trimiterea standardelor, la un anumit producator, la marci, brevete, tipuri, la o origine sau la o productie/metoda specifica de fabricatie/prestare/executie, vor fi intelese ca fiind insotite de mentiunea ”sau echivalent”.
1. În cazul în care două sau mai multe oferte sunt clasate pe primul loc, cu punctaje egale, departajarea se va face având în vedere punctajul obţinut la factorii de evaluare în ordinea descrescătoare a ponderilor acestora. În situaţia în care egalitatea se menţine, autoritatea contractantă are dreptul să solicite noi propuneri financiare, şi oferta câştigătoare va fi desemnată cea cu propunerea financiară cea mai mică.
2. Autoritatea contractanta are dreptul de a solicita ofertantilor în circumstante exceptionale înainte de expirarea perioadei de valabilitate a ofertei prelungirea acestei perioade. În cazul extinderii perioadei de valabilitate a ofertei aceasta va fi prelungita în mod corespunzator. Ofertantul are obligatia de a comunica autoritatii contractante daca este sau nu de acord cu prelungiera perioadei de valabilitate a ofertei. Ofertantul care nu este de acord cu prelungirea perioadei de valabilitate a ofertei se considera ca si-a retras oferta fara ca acest fapt sa atraga pierderea garantiei de participare.
3.Ofertantul va prezenta o declaratie prin care accepta clauzele contractuale cuprinse în modelul de acord cadru / contract subsecvent din documentatia de atribuire. In situatia în care sunt obiectiuni la acestea respectiv modificari al clauzelor contractuale sau adaugarea unor clauze noi eventualele propuneri de modificare/completare/eliminare de clauze contractuale aceste vor fi transmise prin solicitări de clarificări cu privire la „Clauze contractuale” doar până la termenul-limită stabilit pentru depunerea solicitărilor de clarificări. Autoritatea contractantă va răspunde acestor solicitări prin intermediul răspunsului consolidat, în termenele stabilite prin fișa de date, cu respectarea prevederilor legale aplicabile.
4.In situatia in care ofertantul apeleaza la o asociere cu alti operatori, la terti sustinatori sau la subcontractanti, in afara documentelor solicitate expres la Cap. III.2 – Conditii de participare, in cuprinsul ofertei vor fi incluse si Angajament(e)+declaratii tert sustinator /acord asociere /declaratie privind partile din contract care se subcontracteaza, dupa caz, intocmite in conformitate cu prevederile legale.
5. Ofertantii/ nu trebuie sa se regaseasca la art 164, art 165, art 167 din Legea 98/2016. În acest sens, în conformitate cu art. 193 din aceeași lege, ofertanții vor completa DUAE, urmând ca, la solicitarea autorității contractante, ofertantul clasat pe primul loc în urma aplicării criteriului de atribuire să prezinte documente justificative, precum:
- certificate constatatoare privind plata impozitelor, taxelor sau a contributiilor la bugetul general consolidat ( buget local, buget de stat etc.) valabile la momentul prezentării, pentru sediul principal, iar pentru sediile secundare/punctele de lucru, o declarație pe propria răspundere privind îndeplinirea obligațiilor de plată a impozitelor, taxelor sau contribuțiilor la bugetul general consolidat datorate ”, potrivit art. 165 alin. 3 din Legea nr. 98/2016, cu modificările și completările ulterioare;
- cazierul judiciar al operatorului economic și al membrilor organului de administrare, de conducere sau de supraveghere al respectivului operator economic, sau a celor ce au putere de reprezentare, de decizie sau de control în cadrul acestuia, așa cum rezultă din certificatul constatator emis de ONRC / actul constitutiv;
- după caz, documente prin care se demonstrează faptul ca operatorul economic poate beneficia de derogările prevazute la art.166 alin. (2), art.167 alin. (2), art.171 Legea 98/2016;
- alte documente edificatoare, după caz.
Pentru persoanele juridice straine, in conformitate cu art.168, alin. (1) din Legea 98/2016, va fi acceptat ca fiind suficient si relevant pentru membru al un faptului ca ofertantul nu se incadreaza in una dintre situtatiile prevazute la art. 164, 165 si 167, orice document considerat edificator, d.p.d.v, in tara de origine sau in tara in care ofertantul este stabilit.
Autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari in a 11 zi inainte de data limita de depunere a ofertelor.
Arată mai mult
Nume: Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor
Numărul național de înregistrare:
20329980
Adresa poștală: Str. Stavropoleos nr. 6, sector 3
Cod poștal: 030084
Orașul poștal: Bucuresti
Regiune: Bucureşti 🏙️
Țara: România 🇷🇴
E-mail: office@cnsc.ro 📧
Telefon: +40 213104641 📞
Fax: +40 213104642 📠
URL: http://www.cnsc.ro 🌏
Serviciul de la care se pot obține informații privind procedura de reexaminare
La fel ca: Nume și adrese
Informații despre fluxurile de lucru electronice
Facturarea electronică va fi acceptată
Sursa: OJS 2026/S 161-579102 (2026-08-20)
Achiziții noi în categorii conexe 🆕