Combustibili: motorina si benzina fara plumb

Serviciul de administrare a domeniului public al Municipiului Dej

Obiectul achizitiei il constituie incheierea unui contract pe o perioada de 50 luni, incepand cu data de 01.11.2026, pentru furnizarea de combustibil auto ( motorina si benzina fara plumb), din statiile de distributie combustibil auto, pe baza de carduri, pentru alimentarea autovehiculelor care apartin parcului auto al S.A.D.P . Cantitatea totala de motorina si benzina fara plumb ce se preconizeaza a fi achizitionata pe intreaga perioada de derulare a contractului este de aproximativ 450.000 litri, din care: Benzina fără plumb COR min.95 SR EN 228/2008- 25.500 litri Motorina cifra cetanica minim 51 SR EN 590/2010- 424.500 litri Conform caietului de sarcini si documentatiei de atribuire. Valoarea estimata este de 3,825,000 lei fara TVA Numărul zile pana la care se pot solicita clarificari înainte de data limita de depunere a ofertelor: 10 zile Autoritatea contractanta va raspunde tuturor solicitarilor de clarificari transmise în a 6 zi înainte de data limita de depunere a ofertelor. La solicitarile de clarificari venite dupa termenul limita indicat mai sus, autoritatea contractanta își rezerva dreptul de a nu formula raspuns.

Termen limită

Deadline 2026-09-28

Cine? Ce? Unde?
Istoricul achizițiilor
Data Document
2026-08-21 Anunţ de participare
Anunţ de participare (2026-08-21)
Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Titlu: Combustibili: motorina si benzina fara plumb
Număr de referință: 54529630_2026_PAAP1107232
Scurtă descriere:
Obiectul achizitiei il constituie incheierea unui contract pe o perioada de 50 luni, incepand cu data de 01.11.2026, pentru furnizarea de combustibil auto ( motorina si benzina fara plumb), din statiile de distributie combustibil auto, pe baza de carduri, pentru alimentarea autovehiculelor care apartin parcului auto al S.A.D.P . Cantitatea totala de motorina si benzina fara plumb ce se preconizeaza a fi achizitionata pe intreaga perioada de derulare a contractului este de aproximativ 450.000 litri, din care: Benzina fără plumb COR min.95 SR EN 228/2008- 25.500 litri Motorina cifra cetanica minim 51 SR EN 590/2010- 424.500 litri Conform caietului de sarcini si documentatiei de atribuire. Valoarea estimata este de 3,825,000 lei fara TVA Numărul zile pana la care se pot solicita clarificari înainte de data limita de depunere a ofertelor: 10 zile Autoritatea contractanta va raspunde tuturor solicitarilor de clarificari transmise în a 6 zi înainte de data limita de depunere a ofertelor. La solicitarile de clarificari venite dupa termenul limita indicat mai sus, autoritatea contractanta își rezerva dreptul de a nu formula raspuns.
Arată mai mult
Tipul de contract: Bunuri
Produse/servicii: Combustibili 📦
Valoarea estimată fără TVA: 3 825 000 RON 💰
Descriere
Identificator intern: 1
Titlu: Default lot
Descrierea achiziției publice:
Obiectul achizitiei il constituie incheierea unui contract pe o perioada de 50 luni, incepand cu data de 01.11.2026, pentru furnizarea de combustibil auto ( motorina si benzina fara plumb), din statiile de distributie combustibil auto, pe baza de carduri, pentru alimentarea autovehiculelor care apartin parcului auto al S.A.D.P . Cantitatea totala de motorina si benzina fara plumb ce se preconizeaza a fi achizitionata pe intreaga perioada de derulare a contractului este de aproximativ 450.000 litri, din care: Benzina fără plumb COR min.95 SR EN 228/2008- 25.500 litri Motorina cifra cetanica minim 51 SR EN 590/2010- 424.500 litri Valoarea estimata este de 3,825,000 Ron fara TVA
Arată mai mult
Produse/servicii suplimentare: Locul principal sau locul de desfășurare: SADP DEJ
Țara: România 🇷🇴
Locul de desfășurare: Cluj 🏙️
Durata: 50 luni
Numărul maxim de reînnoiri: 0
Criterii de atribuire
Preț
Preț (pondere): 80
Criteriul de calitate (denumire): Discount-ul oferit
Criteriul de calitate (pondere): 20
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0000

Procedura
Tipul de procedură
Procedura deschisă
Temeiul juridic: Directiva 2014/24/UE
Informații administrative
Termenul de primire a ofertelor sau a cererilor de participare: 2026-09-28 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor: 2026-09-28 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor (locul): In SEAP
Limbile în care pot fi prezentate ofertele sau cererile de participare: română 🗣️
Perioada minimă de timp în care ofertantul trebuie să mențină oferta: 4 luni
Condiții de ofertare
Un grup de ofertanți căruia i se atribuie un contract trebuie să adopte o anumită formă juridică
Data deschiderii: 2026-09-28 15:00:00.0000000 📅
Locul: In SEAP
Facturare electronică: Obligatorie
Criterii de atribuire
Tip de pondere: Ponderare (procentaj, valoare exactă)

Informații juridice, economice, financiare și tehnice
Condiții de participare
Criteriu de selecție: Înregistrare într-un registru comercial
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Este Inscris In registrele comerciale In statul membru de stabilire, astfel cum este descris In anexa XI la Directiva 2014/24/UE; operatorii economici din anumite state membre pot avea obligatia de a respecta alte cerinte stabilite In anexa respectiva.
Arată mai mult
Criteriu de selecție: Proporția subcontractării
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Operatorul economic intentioneaza sa subcontracteze eventual urmatoarea parte (adica procentaj) din contract. Va rugam sa retineti ca, In cazul In care operatorul economic a decis sa subcontracteze o parte din contract si se bazeaza pe capacitatile subcontractantului pentru executarea partii respective, trebuie sa completati un DUAE separat pentru astfel de subcontractanti; a se vedea partea II sectiunea C de mai sus. Ofertantul va prezenta acordul de subcontractare.
Arată mai mult
Forma juridică pe care trebuie să o adopte grupul de operatori economici căruia urmează să i se atribuie contractul: Asociere conform art. 53. din Legea privind achizitiile publice nr 98/2016
Motiv de excludere:
Abaterea profesională gravă
Acorduri cu alți operatori economici care vizează denaturarea concurenței
Active administrate de lichidator
+ încă 20
Activitățile economice sunt suspendate
Combaterea spălării banilor sau a finanțării terorismului
Concordat
Conflict de interese care decurge din participarea la procedura de achiziții publice
Corupție
Faliment
Frauda
Implicare directă sau indirectă în pregătirea acestei proceduri de achiziții publice
Infracțiuni teroriste sau infracțiuni legate de activități teroriste
Insolvență
Interpretare eronată, nedivulgare de informații, incapacitate de a furniza documentele necesare sau obținere de informații confidențiale referitoare la această procedură
Munca copiilor și alte forme de trafic de persoane
Participarea la o organizație criminală
Situații similare, în temeiul legislației naționale, cum ar fi falimentul
Încetare anticipată, daune-interese sau alte sancțiuni comparabile
Încălcarea obligației de plată a contribuțiilor la asigurările sociale
Încălcarea obligației de plată a impozitelor
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației de mediu
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației muncii
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației sociale
Descrierea motivelor de excludere:
Operatorul economic sau o persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru participarea la o organizație criminală.
Operatorul economic sau orice persoană care este membru al organelor sale de conducere a fost condamnată definitiv pentru corupție, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau pentru care perioada de excludere prevăzută în hotărâre este încă aplicabilă.
Arată mai mult
Operatorul economic sau un membru al organelor sale de conducere a fost condamnat definitiv pentru fraudă, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau cu perioadă de excludere încă valabilă.
Operatorul economic sau un membru al conducerii a fost condamnat pentru infracțiuni teroriste sau activități conexe.
Operatorul economic sau orice persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru spălare de bani sau finanțarea terorismului.
Operatorul economic a fost condamnat pentru utilizarea muncii copiilor sau alte forme de trafic de persoane.
Operatorul economic nu și-a îndeplinit obligațiile de plată a impozitelor.
Operatorul economic nu este considerat suficient de sigur pentru a evita riscuri privind securitatea națională.
Operatorul economic a încălcat legislația privind
protecția mediului.
securitatea socială.
dreptul muncii.
Descriere momentan indisponibilă – necesită completare manuală.
Operatorul economic se află în stare de insolvență, faliment sau lichidare.
Operatorul economic a comis o abatere profesională gravă.
Operatorul economic se află într-o situație de conflict de interese legată de participarea la această procedură.
Operatorul economic a oferit informații false, a ascuns informații sau nu a furnizat documente relevante.

Autoritatea contractantă
Nume și adrese
Nume: Serviciul de administrare a domeniului public al Municipiului Dej
Numărul național de înregistrare: RO54529630
Adresa poștală: Strada: Salciilor, nr. 2B
Cod poștal: 405200
Orașul poștal: Dej
Regiune: Cluj 🏙️
Țara: România 🇷🇴
Punct de contact: Daniel cremene
E-mail: sadp@dej.ro 📧
Telefon: 0040728800715 📞
URL: https://www.primariadej.ro/ 🌏
Adresa profilului de cumpărător: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Tipul autorității contractante
Autoritate regională sau locală
Activitate principală
Servicii publice generale
Comunicare
Documente URL: https://e-licitatie.ro/pub/notices/c-notice/v2/view/100211264 🌏
URL de participare: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Depunere electronică: Obligatorie

Informații complementare
Informații suplimentare
- Informatii privind asocierea Orice operator economic are dreptul de a participa la procedura de atribuire in calitate de ofertant, individual sau in comun cu alti operatori economici, inclusiv in forme de asociere temporara constituite in scopul participarii la procedura de atribuire. In cazul in care mai multi operatori economici participa in comun la procedura de atribuire, indeplinirea criteriilor privind capacitatea tehnica si profesionala se demonstreaza prin luarea in consideratie a resurselor tuturor membrilor grupului, iar autoritatea contractanta va solicta acestora sa raspunda in mod solidar pentru executarea contractului de achizitie publica. Modalitatea de indeplinire: Ofertantul va completa informatiile corespunzatoare din documentul DUAE si din documentatia de atribuire. Asociatul/asociatii nominalizati va/vor prezenta distinct DUAE in care se vor cuprinde informatiile solicitate si vor prezenta atasat ACORDUL DE ASOCIERE in vederea participarii la procedura de atribuire a contractului de achizitie publica cu Anexa la Formularul - Acordul de asociare: Informatii despre asociere. - Informatii privind subcontractantii In cazul subcontractarii unor parti din contract, ofertantul are obligatia de a cuprinde in oferta sa denumirea subcontractantilor, in masura in care acestia sunt cunoscuti, si date de contact ale acestora, partea/partii din contract care urmeaza a fi indeplinite de catre acestia, valoarea la care se ridica partea/partii respectiva, precum si acordul subcontractantilor cu privire la aceste aspecte. In situatia in care vor fi executate parti din contract de catre subcontractanti, ofertantul va transmite informatii si documente relevante referitoare la capacitatea tehnica a subcontractantilor proprii, cu privire la partea/partile din contract pe care acestia urmeaza sa o/le indeplineasca efectiv, conform art. 174 din Legea nr. 98/2016 privind achizitiile publice. Se considera subcontractare orice tip de raport juridic intre ofertantul care prezinta o oferta individuala sau comuna, pe de o parte, si un alt operator economic ori un profesionist, in intelesul Codului Civil, pe de alta parte, prin care acesta din urma realizeaza pentru primul orice activitate (servicii sau lucrari) legate de indeplinirea contractului de executie care va fl incheiat prin finalizarea procedurii de atribuire. Modalitatea de indeplinire: Ofertantul are obligatia de a preciza partea/partile din contract pe care urmeaza sa le subcontracteze si datele de recunoastere ale subcontractanfilor propusi, daca acestia sunt cunoscuti la momentul depunerii ofertei. DUAE completat de ofertant in care va include si informatii privind partea din contract care urmeaza a fi subcontractata si va avea anexat acordul de subcontractare (model orientativ Formular nr.3). Subcontractantii pe a caror capacitati se bazeaza ofertantul vor completa la randul lor un DUAE separat, incluzand informatiile referitoare la situatiile de excludere astfel cum acestea sunt mentionate la art.164, 165 si 167 din Legea nr.98/2016 precum si cele care prezinta relevanta din perspectiva capacitatilor pe care se bazeaza ofertantul. Daca prin subcontractant nu se indeplineste o cerinta de calificare, atunci acesta va prezenta DUAE doar in scopul demonstrarii neincadrarii in motivele de excludere. Modalitatea de departajare a ofertelor: În cazul în care două sau mai multe oferte obțin același punctaj total departajarea ofertelor se va realiza în funcție de punctajele acordate caracteristicilor tehnice și funcționale, fiind declarată câștigătoare oferta care a obținut punctaj maxim pentru acest factor de evaluare. Daca si acestea sunt egale, autoritatea contractanta va solicita ofertantilor o noua propunere financiara, in SEAP, situatie in care ofertele castigatoare vor fi desemnate prin reintocmirea clasamentului in ordinea crescatoare a preturilor reofertate.
Arată mai mult
Revizuirea organismului
Nume: Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor
Numărul național de înregistrare: 20329980
Adresa poștală: Str. Stavropoleos nr. 6, sector 3
Cod poștal: 030084
Orașul poștal: Bucuresti
Regiune: Bucureşti 🏙️
Țara: România 🇷🇴
E-mail: office@cnsc.ro 📧
Telefon: +40 213104641 📞
URL: http://www.cnsc.ro 🌏
Serviciul de la care se pot obține informații privind procedura de reexaminare
La fel ca: Nume și adrese
Procedura de revizuire
Informații precise cu privire la termenul (termenele) limită pentru procedurile de reexaminare:
Termenele de exercitare a caii de atac sunt cele prevazute la art. 8 din Legea nr.101/2016
Informații despre fluxurile de lucru electronice
Facturarea electronică va fi acceptată
Sursa: OJS 2026/S 162-583093 (2026-08-21)