Contract cadru de furnizare piatră naturală andezit.
SEPSI ÚT-ÉPÍTŐ S.R.L.
Obiectul achiziției îl constituie furnizarea de materiale din piatră naturală (Andezit de Arșița) destinate lucrărilor de amenajări exterioare, pavări și reabilitări de spații publice derulate de către SC SEPSI ÚT-ÉPÍTŐ SRL în municipiul Sfântu Gheorghe și în județul Covasna.
Termen limităDeadline 2026-09-28
Cine? Ce?- • Diverse tipuri de piatră de construcţie › Piatră de bordură
- • Materiale pentru construcţii rutiere › Dale de piatră
- • Bucureşti-Ilfov › Bucureşti
- • Centru › Covasna
Istoricul achizițiilor
| Data | Document |
|---|---|
| 2026-08-27 | Anunţ de participare |
Anunţ de participare (2026-08-27)
Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Titlu: Contract cadru de furnizare piatră naturală andezit.
Număr de referință:
Scurtă descriere:
Tipul de contract: Bunuri
Produse/servicii: Diverse tipuri de piatră de construcţie 📦
Valoarea estimată fără TVA: 1386511.06 RON 💰
Descriere
Identificator intern:
Titlu: Default lot
Descrierea achiziției publice:
Produse/servicii suplimentare:
Locul principal sau locul de desfășurare: Sfântu Gheorghe
Țara: România 🇷🇴
Locul de desfășurare: Covasna 🏙️
Durata: 12 luni
Numărul maxim de reînnoiri: 0
Criterii de atribuire
Preț ✅
Titlu
Numărul de identificare a lotului:
Procedura
Tipul de procedură
Procedura deschisă ✅
Temeiul juridic: Directiva 2014/24/UE
Informații administrative
Termenul de primire a ofertelor sau a cererilor de participare: 2026-09-28 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor: 2026-09-28 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor (locul): In SEAP
Condiții de deschidere a ofertelor (Informații privind persoanele autorizate și procedura de deschidere):
Perioada minimă de timp în care ofertantul trebuie să mențină oferta: 3 luni
Informații privind un acord-cadru sau un sistem dinamic de achiziție
Acord-cadru cu mai mulți operatori ✅
Numărul maxim de participanți: 1
Condiții de ofertare
Un grup de ofertanți căruia i se atribuie un contract trebuie să adopte o anumită formă juridică ✅
Data deschiderii: 2026-09-28 15:00:00.0000000 📅
Locul: In SEAP
Informații suplimentare:
Se va utiliza comanda electronică ✅
Se va utiliza plata electronică ✅
Informații juridice, economice, financiare și tehnice
Condiții de participare
Criteriu de selecție: Înregistrare într-un registru comercial
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Forma juridică pe care trebuie să o adopte grupul de operatori economici căruia urmează să i se atribuie contractul: Asociere conform art. 53. din Legea privind achizitiile publice nr 98/2016
Principalele condiții de finanțare și modalități de plată și/sau trimitere la dispozițiile relevante care le reglementează:
Motiv de excludere:
Descrierea motivelor de excludere:
Autoritatea contractantă
Nume și adrese
Nume: Sepsi út-építő s.r.l.
Numărul național de înregistrare:
Adresa poștală: Strada: Grigore Bălan, general, nr. 1
Cod poștal: 520013
Orașul poștal: Sfantu Gheorghe
Regiune: Covasna 🏙️
Țara: România 🇷🇴
Punct de contact: Lehel Fazakas
E-mail: lehel.fazakas@sepsiutepito.ro 📧
Telefon: +40 743100667 📞
URL: https://www.sepsiutepito.ro 🌏
Adresa profilului de cumpărător: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Tipul autorității contractante
Organism de drept public
Activitate principală
Servicii publice generale
Comunicare
Documente URL: https://e-licitatie.ro/pub/notices/c-notice/v2/view/100211459 🌏
URL de participare: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Instrumentul de achiziție URL: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Depunere electronică: Obligatorie
Informații complementare
Informații suplimentare
Revizuirea organismului
Nume: Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor
Numărul național de înregistrare:
Adresa poștală: Str. Stavropoleos nr. 6, sector 3
Cod poștal: 030084
Orașul poștal: Bucuresti
Regiune: Bucureşti 🏙️
Țara: România 🇷🇴
E-mail: office@cnsc.ro 📧
Telefon: +40 213104641 📞
Fax: +40 40213104642 📠
URL: http://www.cnsc.ro 🌏
Serviciul de la care se pot obține informații privind procedura de reexaminare
Nume: Sepsi út-építő s.r.l.
Numărul național de înregistrare:
Adresa poștală: Grigore Bălan, nr. 1
Cod poștal: 520019
Orașul poștal: Sfantu Gheorghe (Covasna)
Regiune: Covasna 🏙️
E-mail: office@sepsiutepito.ro 📧
Telefon: +40743100667 📞
URL: https://sepsiutepito.ro/hu/ 🌏
Procedura de revizuire
Informații precise cu privire la termenul (termenele) limită pentru procedurile de reexaminare:
Informații despre fluxurile de lucru electronice
Facturarea electronică va fi acceptată
Sursa: OJS 2026/S 166-595501 (2026-08-27)
Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Titlu: Contract cadru de furnizare piatră naturală andezit.
Număr de referință:
10
Scurtă descriere:
Obiectul achiziției îl constituie furnizarea de materiale din piatră naturală (Andezit de Arșița) destinate lucrărilor de amenajări exterioare, pavări și reabilitări de spații publice derulate de către SC SEPSI ÚT-ÉPÍTŐ SRL în municipiul Sfântu Gheorghe și în județul Covasna.
Arată mai mult
Produse/servicii: Diverse tipuri de piatră de construcţie 📦
Valoarea estimată fără TVA: 1386511.06 RON 💰
Descriere
Identificator intern:
1
Titlu: Default lot
Descrierea achiziției publice:
Obiectul achiziției îl constituie furnizarea de materiale din piatră naturală (Andezit de Arșița) destinate lucrărilor de amenajări exterioare, pavări și reabilitări de spații publice derulate de către SC SEPSI ÚT-ÉPÍTŐ SRL în municipiul Sfântu Gheorghe și în județul Covasna.
Justificarea oportunității:
• Asigurarea fluxului continuu de materiale calitative pe șantierele de drumuri și amenajări urbane gestionate de companie.
• Uniformitatea estetică și structurală a spațiilor pietonale prin utilizarea unui material durabil, autohton (Andezit), rezistent la ciclurile de îngheț-dezgheț.
• Eficientizarea fondurilor prin stabilirea unor prețuri unitare ferme pe o perioadă de 1 ani, protejând compania de fluctuațiile pieței materialelor de construcții.
2. PROCEDURA DE ATRIBUIRE ȘI TIPUL CONTRACTULUI
Tipul contractului: Acord-Cadru de furnizare cu un singur operator economic, cu o durată de 12 de luni (1 ani). Achiziția se va realiza prin contracte subsecvente repetate, în funcție de evoluția lucrărilor din teren.
Procedura aleasă: Licitație deschisă cu publicare în SEAP și în Jurnalul Oficial al Uniunii Europene (JOUE) [anap.gov.ro]. într-o singură etapă, desfășurată integral prin mijloace electronice în SEAP (Sistemul Electronic de Achiziții Publice), conform pragurilor valorice prevăzute de art. 7 alin. (2) din Legea nr. 98/2016.
3. ESTIMAREA VALORICĂ
Pentru a asigura o gestiune logistică optimă și standarde stricte de potrivire cromatică și fizică a pietrei, achiziția se va realiza într-un singur lot global. Împărțirea pe loturi nu este justificată
tehnic, deoarece livrarea fragmentată de la producători diferiți poate genera diferențe de textură și nuanță neacceptate în proiectele de arhitectură urbană.
Centralizatorul cantităților maxime previzionate:
Nr. Denumire Produs din Andezit Arșița U.M. Cantitate Maximă Totala 1 Pavaj din andezit tăiat (20x20x10 cm) mp 2.538
2
Pavaj ghidare tactilă cu caneluri (40x40x8 cm)
mp
66,66 3 Pavaj ghidare tactilă cu pini/bule (40x40x8 cm) mp 15,00
4
Borduri tăiate cu cant (20x30x50 cm)
ml
35 5 Rigole profilate/concave din andezit ml 333
6
Pavaj cubic cioplit rustic (gabarit standard)
Tone
109 7 Blocuri masive din andezit (barieră auto) mc 1,92
8
Cișmele din andezit masiv conform schițe
mc 1.47
Arată mai mult
Țara: România 🇷🇴
Locul de desfășurare: Covasna 🏙️
Durata: 12 luni
Numărul maxim de reînnoiri: 0
Criterii de atribuire
Preț ✅
Titlu
Numărul de identificare a lotului:
LOT-0000
Procedura
Tipul de procedură
Procedura deschisă ✅
Temeiul juridic: Directiva 2014/24/UE
Informații administrative
Termenul de primire a ofertelor sau a cererilor de participare: 2026-09-28 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor: 2026-09-28 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor (locul): In SEAP
Condiții de deschidere a ofertelor (Informații privind persoanele autorizate și procedura de deschidere):
Fazakas Lehel -Expert achiziții publice- Președinte
-Ing. Antal Miklós Zsolt- Inginer CFDP- Membru
Ing. Dumitru Robert Marius- Dir. Tehnic. -Membru
Dobri Melinda - Resurse Umane- Membru
Limbile în care pot fi prezentate ofertele sau cererile de participare: română 🗣️ Perioada minimă de timp în care ofertantul trebuie să mențină oferta: 3 luni
Informații privind un acord-cadru sau un sistem dinamic de achiziție
Acord-cadru cu mai mulți operatori ✅
Numărul maxim de participanți: 1
Condiții de ofertare
Un grup de ofertanți căruia i se atribuie un contract trebuie să adopte o anumită formă juridică ✅
Data deschiderii: 2026-09-28 15:00:00.0000000 📅
Locul: In SEAP
Informații suplimentare:
Fazakas Lehel -Expert achiziții publice- Președinte
-Ing. Antal Miklós Zsolt- Inginer CFDP- Membru
Ing. Dumitru Robert Marius- Dir. Tehnic. -Membru
Dobri Melinda - Resurse Umane- Membru
Facturare electronică: Obligatorie
Se va utiliza comanda electronică ✅
Se va utiliza plata electronică ✅
Informații juridice, economice, financiare și tehnice
Condiții de participare
Criteriu de selecție: Înregistrare într-un registru comercial
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Modalitatea de îndeplinire și documente solicitate:În prima etapă: Se va completa direct în platformă Documentul Unic de Achiziție European (DUAE) de către ofertant (inclusiv de către eventualii asociați, subcontractanți sau terți susținători), bifând secțiunea corespunzătoare criteriului de capacitate profesională.În a doua etapă (la solicitarea comisiei de evaluare): Doar ofertantul clasat pe primul loc în urma aplicării criteriului de atribuire (înainte de emiterea raportului procedurii) va avea obligația de a prezenta documentul justificativ, respectiv:Certificatul Constatator eliberat de Oficiul Național al Registrului Comerțului (ONRC) din care să rezulte că informațiile actuale ale firmei sunt reale (sediu, administratori, starea societății).
Notă pentru operatorii nerezidenți (străini): Aceștia vor prezenta documente echivalente emise în țara de origine (ex. certificate de înregistrare în registre profesionale sau comerciale), traduse autorizat în limba română.”
Arată mai mult
Principalele condiții de finanțare și modalități de plată și/sau trimitere la dispozițiile relevante care le reglementează:
Finanțarea contractelor subsecvente ce urmează a fi atribuite în baza prezentului acord-cadru este asigurată integral din fondurile proprii ale autorității contractante (SC SEPSI ÚT-ÉPÍTŐ SRL), alocate în bugetul de venituri și cheltuieli pentru derularea proiectelor de amenajări exterioare și pavări.
Arată mai mult
Active administrate de lichidator
Activitățile economice sunt suspendate
Combaterea spălării banilor sau a finanțării terorismului
+ încă 15
Concordat
Conflict de interese care decurge din participarea la procedura de achiziții publice
Corupție
Faliment
Frauda
Infracțiuni teroriste sau infracțiuni legate de activități teroriste
Insolvență
Munca copiilor și alte forme de trafic de persoane
Participarea la o organizație criminală
Situații similare, în temeiul legislației naționale, cum ar fi falimentul
Încălcarea obligației de plată a contribuțiilor la asigurările sociale
Încălcarea obligației de plată a impozitelor
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației de mediu
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației muncii
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației sociale
Operatorul economic sau o persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru participarea la o organizație criminală.
Operatorul economic sau orice persoană care este membru al organelor sale de conducere a fost condamnată definitiv pentru corupție, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau pentru care perioada de excludere prevăzută în hotărâre este încă aplicabilă.
Arată mai mult
Operatorul economic sau un membru al organelor sale de conducere a fost condamnat definitiv pentru fraudă, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau cu perioadă de excludere încă valabilă.
Operatorul economic sau un membru al conducerii a fost condamnat pentru infracțiuni teroriste sau activități conexe.
Operatorul economic sau orice persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru spălare de bani sau finanțarea terorismului.
Operatorul economic a fost condamnat pentru utilizarea muncii copiilor sau alte forme de trafic de persoane.
Operatorul economic nu și-a îndeplinit obligațiile de plată a impozitelor.
Operatorul economic nu este considerat suficient de sigur pentru a evita riscuri privind securitatea națională.
Operatorul economic a încălcat legislația privind…
… protecția mediului.
… securitatea socială.
… dreptul muncii.
Descriere momentan indisponibilă – necesită completare manuală.
Operatorul economic se află în stare de insolvență, faliment sau lichidare.
Operatorul economic se află într-o situație de conflict de interese legată de participarea la această procedură.
Autoritatea contractantă
Nume și adrese
Nume: Sepsi út-építő s.r.l.
Numărul național de înregistrare:
RO39716308
Adresa poștală: Strada: Grigore Bălan, general, nr. 1
Cod poștal: 520013
Orașul poștal: Sfantu Gheorghe
Regiune: Covasna 🏙️
Țara: România 🇷🇴
Punct de contact: Lehel Fazakas
E-mail: lehel.fazakas@sepsiutepito.ro 📧
Telefon: +40 743100667 📞
URL: https://www.sepsiutepito.ro 🌏
Adresa profilului de cumpărător: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Tipul autorității contractante
Organism de drept public
Activitate principală
Servicii publice generale
Comunicare
Documente URL: https://e-licitatie.ro/pub/notices/c-notice/v2/view/100211459 🌏
URL de participare: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Instrumentul de achiziție URL: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Depunere electronică: Obligatorie
Informații complementare
Informații suplimentare
Cerintele tehnice definite la nivelul anuntului de participare, caietului de sarcini sau altor documente complementare, prin trimiterea standardelor, la un anumit producator, la marci, brevete, tipuri, la o origine sau la o productie/metoda specifica de fabricatie/prestare/executie, vor fi intelese ca fiind insotite de mentiunea ”sau echivalent”.
Arată mai mult
Nume: Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor
Numărul național de înregistrare:
20329980
Adresa poștală: Str. Stavropoleos nr. 6, sector 3
Cod poștal: 030084
Orașul poștal: Bucuresti
Regiune: Bucureşti 🏙️
Țara: România 🇷🇴
E-mail: office@cnsc.ro 📧
Telefon: +40 213104641 📞
Fax: +40 40213104642 📠
URL: http://www.cnsc.ro 🌏
Serviciul de la care se pot obține informații privind procedura de reexaminare
Nume: Sepsi út-építő s.r.l.
Numărul național de înregistrare:
RO39716308_3
Adresa poștală: Grigore Bălan, nr. 1
Cod poștal: 520019
Orașul poștal: Sfantu Gheorghe (Covasna)
Regiune: Covasna 🏙️
E-mail: office@sepsiutepito.ro 📧
Telefon: +40743100667 📞
URL: https://sepsiutepito.ro/hu/ 🌏
Procedura de revizuire
Informații precise cu privire la termenul (termenele) limită pentru procedurile de reexaminare:
Eventualele contestații formulate împotriva actelor autorității/entității contractante se pot depune fie pe cale administrativ-jurisdicțională la Consiliul Național de Soluționare a Contestațiilor (CNSC), fie pe cale judiciară la instanța de judecată competentă, cu respectarea strictă a termenelor legale prevăzute de Legea nr. 101/2016, cu modificările și completările ulterioare.Potrivit art. 8 alin. (1) din Legea nr. 101/2016, termenele pentru depunerea contestației sunt:7 zile, începând cu ziu
Arată mai mult
Facturarea electronică va fi acceptată
Sursa: OJS 2026/S 166-595501 (2026-08-27)
Achiziții noi în categorii conexe 🆕
- Structuri şi materiale de construcţii; produse auxiliare pentru construcţii (cu excepţia aparatelor electrice) (>20 noi achiziții publice)