Contract de achiziție publică de produse având ca obiect furnizarea de aparate pentru măsurarea câmpului electric și magnetic cu opțiunea 5G NR (cod CPV: 38424000-3), în conformitate cu cerințele minime obligatorii prevăzute în Secțiunea II: Caietul de sarcini.
Autoritatea Nationala pentru Administrare si Reglementare in Comunicatii
Contract de achiziție publică de produse având ca obiect furnizarea de aparate pentru măsurarea câmpului electric și magnetic cu opțiunea 5G NR (cod CPV: 38424000-3), incliusiv prestarea serviciilor aferente (punere in funcțiune, testare și instruire) în conformitate cu cerințele minime obligatorii prevăzute în Secțiunea II: Caietul de sarcini. Orice solicitare de clarificări trebuie transmisă în SEAP (https://e-licitatie.ro/pub). Număr zile pana la care se pot solicita clarificări înainte de data limita de depunere a ofertelor: 20. Autoritatea contractanta va răspunde în mod clar si complet tuturor solicitărilor de clarificări: in a 11-a zi înainte de termenul limita stabilit in anunțul de participare pentru depunerea ofertelor.
Termen limităTermenul de primire a ofertelor a fost de 2026-06-18. Achiziția publică a fost publicată pe 2026-05-11.
FurnizoriUrmătorii furnizori sunt menționați în deciziile de atribuire sau în alte documente de achiziții publice:
Cine? Ce?- • Instrumente de măsurare a debitului, a nivelului şi a presiunii lichidelor şi gazelor › Echipament de măsurare şi de control
| Data | Document |
|---|---|
| 2026-05-11 | Anunţ de participare |
| 2026-08-18 | Anunt de atribuire |
Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Titlu: Contract de achiziție publică de produse având ca obiect furnizarea de aparate pentru măsurarea câmpului electric și magnetic cu opțiunea 5G NR (cod CPV: 38424000-3), în conformitate cu cerințele minime obligatorii prevăzute în Secțiunea II: Caietul de sarcini.
Număr de referință:
01/CS/2026
Scurtă descriere:
Produse/servicii: Echipament de măsurare şi de control 📦
Valoarea estimată fără TVA: 3 028 636 RON 💰
Descriere
Identificator intern:
1
Titlu: Default lot
Descrierea achiziției publice:
Locul de desfășurare: Bucureşti 🏙️
Durata: 90 zile
Numărul maxim de reînnoiri: 0
Criterii de atribuire
Preț ✅
Preț (pondere): 70
Criteriul de calitate (denumire): Bandă de frecvența extinsă până la 8 GHz pentru antenă triaxială de măsurare a intensității câmpului electric în banda 200 MHz-6 GHz
Criteriul de calitate (pondere): 10
Criteriul de calitate (denumire): Etalonare (calibrare)
Criteriul de calitate (pondere): 8
Criteriul de calitate (denumire): Capacitate de realizare măsurări pe termen lung (până la 24h) pentru diferite tipuri de semnale, în mod continuu și selectiv pentru frecvențe prestabilite, a nivelurilor de expunere variabile pentru o mai bună evaluare a siguranței
Criteriul de calitate (pondere): 6
Criteriul de calitate (denumire): Capacitate de demodulare semnale LTE (pentru măsurare rețele LTE-TDD)
Criteriul de calitate (pondere): 4
Criteriul de calitate (denumire): Autonomie suplimentară
Criteriul de calitate (pondere): 2
Titlu
Numărul de identificare a lotului:
LOT-0000
Procedura
Tipul de procedură
Procedura deschisă ✅
Temeiul juridic: Directiva 2014/24/UE
Informații administrative
Termenul de primire a ofertelor sau a cererilor de participare: 2026-06-18 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor: 2026-06-18 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor (locul): In SEAP
Limbile în care pot fi prezentate ofertele sau cererile de participare: română 🗣️
Perioada minimă de timp în care ofertantul trebuie să mențină oferta: 6 luni
Condiții de ofertare
Un grup de ofertanți căruia i se atribuie un contract trebuie să adopte o anumită formă juridică ✅
Data deschiderii: 2026-06-18 15:00:00.0000000 📅
Locul: In SEAP
Facturare electronică: Obligatorie
Se va utiliza plata electronică ✅
Criterii de atribuire
Tip de pondere: Ponderare (procentaj, valoare exactă)
Informații juridice, economice, financiare și tehnice
Condiții de participare
Criteriu de selecție: Înregistrare într-un registru comercial
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Motiv de excludere:
+ încă 20
Autoritatea contractantă
Nume și adrese
Nume: Autoritatea Nationala pentru Administrare si Reglementare in Comunicatii
Numărul național de înregistrare:
14751237
Adresa poștală: Strada: Delea Nouă, nr. 2
Cod poștal: 030925
Orașul poștal: Bucuresti
Regiune: Bucureşti 🏙️
Țara: România 🇷🇴
Punct de contact: Cristina Florina SCURTU
E-mail: cristina.scurtu@ancom.ro 📧
Telefon: +40 372845481 📞
Fax: +40 372845599-402 📠
URL: https://www.ancom.ro 🌏
Adresa profilului de cumpărător: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Tipul autorității contractante
Organism de drept public
Activitate principală
Servicii publice generale
Comunicare
Documente URL: https://e-licitatie.ro/pub/notices/c-notice/v2/view/100207746 🌏
URL de participare: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Depunere electronică: Obligatorie
Informații complementare
Informații suplimentare
Nume: Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor
Numărul național de înregistrare:
20329980
Adresa poștală: Str. Stavropoleos nr. 6, sector 3
Cod poștal: 030084
Orașul poștal: Bucuresti
Regiune: Bucureşti 🏙️
Țara: România 🇷🇴
E-mail: office@cnsc.ro 📧
Telefon: +40 213104641 📞
Fax: +40 213104642 📠
URL: http://www.cnsc.ro 🌏
Serviciul de la care se pot obține informații privind procedura de reexaminare
Nume: Serviciul Contencios si Avizare Interna
Numărul național de înregistrare:
14751237_3
Adresa poștală: Strada Delea Nouă, Nr. 2, Sector 3
Cod poștal: 030925
E-mail: bogdan.margineanu@ancom.ro 📧
Telefon: +40 372845339 📞
Fax: +40 372845402 📠
URL: https://www.ancom.ro 🌏
Procedura de revizuire
Informații precise cu privire la termenul (termenele) limită pentru procedurile de reexaminare:
Facturarea electronică va fi acceptată
Sursa: OJS 2026/S 091-325911 (2026-05-11)
Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Valoarea estimată fără TVA: 3 028 636 RON 💰
Valoarea totală a achiziției (fără TVA): 3 028 600 RON 💰
Valoarea totală a achiziției (fără TVA) (oferta cea mai mare): 3 028 600 💰
Valoarea totală a achiziției (fără TVA) (oferta cea mai mică): 3 028 600 💰
Atribuirea contractului
Se atribuie un contract/lot ✅
Numărul de identificare a lotului:
LOT-0000
Numărul contractului:
e-SC9447
Data încheierii contractului: 2026-08-06 📅
Informații despre licitații
Numărul de oferte primite: 1
Numărul de oferte primite prin mijloace electronice: 1
Numărul de oferte primite de la IMM-uri: 1
Numărul de oferte primite de la ofertanți din state care nu sunt membre ale UE: 0
Numărul de oferte primite de la ofertanți din alte state membre ale UE: 0
Informații privind valoarea contractului/lotului (fără TVA)
Cea mai mare ofertă: 3 028 600 💰
Cea mai mică ofertă: 3 028 600 💰
Valoarea totală a contractului/lotului: 3 028 600 RON 💰
Oferta a fost poziționată în clasament
Locul pe lista câștigătorilor: 1
Identificatorul ofertei:
REF_OF: CAN1173062/CIF: RO 24572875
Identificatorul lotului sau al grupului de loturi:
LOT-0000
Numele și adresa contractantului
Nume: COMTEST S.R.L. office@comtest.ro; Dumitru Lucian Ionel; 0744326408
Numărul național de înregistrare:
RO 24572875
Adresa poștală: Strada erou serban ion, Nr. -36
Cod poștal: 077190
Orașul poștal: Voluntari
Regiune: 🏙️
Țara: România 🇷🇴
E-mail: office@comtest.ro 📧
Telefon: +40 212110883 📞
Fax: +40 212110884 📠
URL: https://www.comtest.ro 🌏
Dimensiunea operatorului economic: Medie
Autoritatea contractantă
Nume și adrese
E-mail: veaceslav.zaporojanu@ancom.ro 📧
Telefon: +40 372845393 📞
Sursa: OJS 2026/S 159-573789 (2026-08-18)