Delegarea gestiunii serviciului public de salubrizare stradală și deszăpezire în municipiul ClujNapoca , sector II
Municipiul Cluj-Napoca
Delegarea gestiunii serviciului public de salubrizare stradală și deszăpezire în municipiul ClujNapoca , sector II prin contract de servicii Contractul se va derula pe o perioada de 60 de luni. Durata a fost stabilita inbaza studiului de oportunitate , anexa la prezentul Principalele activitati ce urmeaza a fi prestate pe parcursul perioadei de derulare a contractului sunt descrise in caietul de sarcini, anexa la prezentul Clarificarile se vor formula cu cel putin 20 de zile anterior termenului limita depunere oferte si se va raspunde la acestea cu cel putin 11 zile inainte de data limita depunere oferte
Termen limităDeadline 2026-10-05
Cine? Ce?- • Servicii de curăţare şi măturare a străzilor › Servicii de curăţenie stradală
- • Servicii de curăţenie şi igienizare în mediu urban sau rural şi servicii conexe › Servicii de deszăpezire
- • Bucureşti-Ilfov › Bucureşti
- • Nord-Vest › Cluj
Istoricul achizițiilor
| Data | Document |
|---|---|
| 2026-08-12 | Anunţ de participare |
| 2026-08-20 | Anunţ de participare |
Anunţ de participare (2026-08-12)
Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Titlu: Delegarea gestiunii serviciului public de salubrizare stradală și deszăpezire în municipiul ClujNapoca , sector II
Număr de referință:
Scurtă descriere:
Tipul de contract: Servicii
Produse/servicii: Servicii de curăţenie stradală 📦
Valoarea estimată fără TVA: 325584710.49 RON 💰
Descriere
Identificator intern:
Titlu: Default lot
Produse/servicii suplimentare: Servicii de deszăpezire 📦
Locul principal sau locul de desfășurare: Cluj-Napoca sector II
Țara: România 🇷🇴
Locul de desfășurare: Cluj 🏙️
Durata: 60 luni
Numărul maxim de reînnoiri: 0
Informații despre opțiuni
Opțiuni ✅
Descrierea opțiunilor:
Criterii de atribuire
Preț ✅
Preț (pondere): 90
Criteriul de calitate (denumire): Nivel de asigurare a protecției mediului – norma poluare autospeciale
Criteriul de calitate (pondere): 10
Titlu
Numărul de identificare a lotului:
Procedura
Tipul de procedură
Procedura deschisă ✅
Temeiul juridic: Directiva 2014/24/UE
Informații administrative
Termenul de primire a ofertelor sau a cererilor de participare: 2026-10-05 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor: 2026-10-05 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor (locul): In SEAP
Limbile în care pot fi prezentate ofertele sau cererile de participare: română 🗣️
Perioada minimă de timp în care ofertantul trebuie să mențină oferta: 6 luni
Condiții de ofertare
Un grup de ofertanți căruia i se atribuie un contract trebuie să adopte o anumită formă juridică ✅
Data deschiderii: 2026-10-05 15:00:00.0000000 📅
Locul: In SEAP
Facturare electronică: Obligatorie
Criterii de atribuire
Tip de pondere: Ponderare (procentaj, valoare exactă)
Informații juridice, economice, financiare și tehnice
Condiții de participare
Criteriu de selecție: Înregistrare într-un registru comercial
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Criteriu de selecție: Autorizație sau apartenență la o organizație particulară necesară pentru contracte de servicii
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Criteriu de selecție: Raport financiar
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Criteriu de selecție: Referințe despre servicii specificate
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Criteriu de selecție: Proporția subcontractării
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Forma juridică pe care trebuie să o adopte grupul de operatori economici căruia urmează să i se atribuie contractul: Asociere conform art. 53. din Legea privind achizitiile publice nr 98/2016
Principalele condiții de finanțare și modalități de plată și/sau trimitere la dispozițiile relevante care le reglementează: buget local
Motiv de excludere:
Descrierea motivelor de excludere:
Autoritatea contractantă
Nume și adrese
Nume: Municipiul Cluj-Napoca
Numărul național de înregistrare:
Adresa poștală: Strada: Moţilor, nr. 1-3
Cod poștal: 400001
Orașul poștal: Cluj-Napoca
Regiune: Cluj 🏙️
Țara: România 🇷🇴
Punct de contact: Lucia lupea
E-mail: achizitiipublice@primariaclujnapoca.ro 📧
Telefon: +40 264592588-4402 📞
Fax: +40 264431575 📠
URL: https://www.primariaclujnapoca.ro 🌏
Adresa profilului de cumpărător: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Tipul autorității contractante
Autoritate regională sau locală
Activitate principală
Servicii publice generale
Comunicare
Documente URL: https://e-licitatie.ro/pub/notices/c-notice/v2/view/100210936 🌏
URL de participare: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Depunere electronică: Obligatorie
Informații complementare
Informații suplimentare
Revizuirea organismului
Nume: Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor
Numărul național de înregistrare:
Adresa poștală: Str. Stavropoleos nr. 6, sector 3
Cod poștal: 030084
Orașul poștal: Bucuresti
Regiune: Bucureşti 🏙️
Țara: România 🇷🇴
E-mail: office@cnsc.ro 📧
Telefon: +40 213104641 📞
Fax: +40 213104642 📠
URL: http://www.cnsc.ro 🌏
Serviciul de la care se pot obține informații privind procedura de reexaminare
La fel ca: Nume și adrese
Procedura de revizuire
Informații precise cu privire la termenul (termenele) limită pentru procedurile de reexaminare:
Facturarea electronică va fi acceptată
Sursa: OJS 2026/S 156-564138 (2026-08-12)
Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Titlu: Delegarea gestiunii serviciului public de salubrizare stradală și deszăpezire în municipiul ClujNapoca , sector II
Număr de referință:
653843/2026
Scurtă descriere:
Delegarea gestiunii serviciului public de salubrizare stradală și deszăpezire în municipiul ClujNapoca , sector II prin contract de servicii
Contractul se va derula pe o perioada de 60 de luni. Durata a fost stabilita inbaza studiului de oportunitate , anexa la prezentul
Principalele activitati ce urmeaza a fi prestate pe parcursul perioadei de derulare a contractului sunt descrise in caietul de sarcini, anexa la prezentul
Clarificarile se vor formula cu cel putin 20 de zile anterior termenului limita depunere oferte si se va raspunde la acestea cu cel putin 11 zile inainte de data limita depunere oferte
Arată mai mult
Produse/servicii: Servicii de curăţenie stradală 📦
Valoarea estimată fără TVA: 325584710.49 RON 💰
Descriere
Identificator intern:
1
Titlu: Default lot
Produse/servicii suplimentare: Servicii de deszăpezire 📦
Locul principal sau locul de desfășurare: Cluj-Napoca sector II
Țara: România 🇷🇴
Locul de desfășurare: Cluj 🏙️
Durata: 60 luni
Numărul maxim de reînnoiri: 0
Informații despre opțiuni
Opțiuni ✅
Descrierea opțiunilor:
Autoritatea contractanta isi rezerva dreptul de a suplimenta/ revizui contractul pana la concurenta valorii maxime.
Valoarea estimata pe baza carora ofertantii trebuie sa-si intocmeasca oferta este 217.056.473,66 lei fara TVA. Suma de 108.528.236,83 lei fara TVA ce reprezinta diferenta fata de valoarea estimata si intervalul la care a fost aceasta stabilita reprezinta diferenta de 50% cu care poate contractul sa fie suplimentat conform prevederilor acestuia, in temeiul prevederilor art. 221 din Legea 98/2016.
Arată mai mult
Preț ✅
Preț (pondere): 90
Criteriul de calitate (denumire): Nivel de asigurare a protecției mediului – norma poluare autospeciale
Criteriul de calitate (pondere): 10
Titlu
Numărul de identificare a lotului:
LOT-0000
Procedura
Tipul de procedură
Procedura deschisă ✅
Temeiul juridic: Directiva 2014/24/UE
Informații administrative
Termenul de primire a ofertelor sau a cererilor de participare: 2026-10-05 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor: 2026-10-05 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor (locul): In SEAP
Limbile în care pot fi prezentate ofertele sau cererile de participare: română 🗣️
Perioada minimă de timp în care ofertantul trebuie să mențină oferta: 6 luni
Condiții de ofertare
Un grup de ofertanți căruia i se atribuie un contract trebuie să adopte o anumită formă juridică ✅
Data deschiderii: 2026-10-05 15:00:00.0000000 📅
Locul: In SEAP
Facturare electronică: Obligatorie
Criterii de atribuire
Tip de pondere: Ponderare (procentaj, valoare exactă)
Informații juridice, economice, financiare și tehnice
Condiții de participare
Criteriu de selecție: Înregistrare într-un registru comercial
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Operatorii economici ce depun oferta trebuie sa dovedeasca o forma de inregistrare in conditiile legii din tara de rezidenta, din care sa reiasa ca operatorul economic este legal constituit, ca nu se afla in niciuna din situatiile de anulare a constituirii precum si faptul ca are capacitatea profesionala de a realiza activitatile care fac obiectul contractului. Completare DUAE in conformitate cu prev. art. 193 alin. 1 din Legea 98.2016. Certificatul ONRC/documente echivalente emise in tara de rezidenta trebuie sa fie prezentat doar la solicitarea autoritatii contractante de catre ofertantul clasat pe locul I; informatiile cuprinse in certificat/documentul echivalent trebuie sa fie reale/valide la data prezentarii acestuia. In situația în care vor fi executate părți din contract de către subcontractanți, sau in situația in care ofertantul beneficiază de susținere din partea unor terți, dovada înregistrării și corespondența activităților principale/secundare din cadrul acestuia cu obiectul achiziției se va prezenta obligatoriu și de către subcontractanți, pentru partea din contract pe care o vor realiza, respectiv tertii sustinatori declarați in DUAE.
Arată mai mult
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
a) Persoane juridice/fizice române
Ofertantul va prezenta o declarație pe propria răspundere prin care se va angaja că va obține licența necesară prestării serviciilor în aria stabilita, în termen de 90 de zile de la data semnării contractului, potrivit prevederilor Ordinului 100/ 2023 pentru aprobarea Regulamentului provind acordarea licentelor in domeniul serviciilor de utilitati publice aflate in sfera de reglementare a Autoritatii Nationale de Reglementare pentru Serviciile Comunitare de Utilitati Publice, in vigoare
b) Pentru persoane juridice /fizice străine:
Ofertantul va prezenta o declarație pe propria răspundere prin care se va angaja că va obține licența necesară prestării serviciilor în aria stabilita, în termen de 90 de zile de la data semnării contractului, potrivit prevederilor Ordinului 100/ 2023 pentru aprobarea Regulamentului provind acordarea licentelor in domeniul serviciilor de utilitati publice aflate in sfera de reglementare a Autoritatii Nationale de Reglementare pentru Serviciile Comunitare de Utilitati Publice, in vigoare
Arată mai mult
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Ofertantul trebuie să demonstreze că are acces sau are disponibile resurse reale, negrevate de datorii, depozite bancare, linii de credit confirmate de bănci ori alte resurse financiare, in valoare de minim 10.852.824 lei, suficient pentru desfășurarea activităților, sumă care va fi destinată exclusiv îndeplinirii viitorului contract pentru o perioadă de 3 luni de la data începerii prestarii.
Valoarea a fost stabilită în raport cu valoarea contractului împărțită la 12 și înmulțită cu 3
In vederea indeplinirii cerintei, ofertantul/ ofertantul asociat/ tertul sustinator vor completa si depune DUAE, unde se va bifa “a: Indicatie globala pentru toate criteriile de selectie” din “Parte IV: Criterii de selectie”.
Ofertantul clasat pe primul loc in clasamentul intermediar, dupa aplicarea criteriului de atribuire asupra ofertelor admisibile, va prezenta, la solicitarea Autoritatii Contractante, dovezi din care sa rezulte posibilitatea certa a operatorului economic de a sustine din punct de vedere financiar. Asigurarea de disponibilitati banesti se va demonstra prin prezentarea oricărui tip de document emis de unităţi bancare/declaraţii bancare corespunzătoare prin care se va atesta faptul că în cazul atribuirii contractului:
a) ofertantul poate avea acces la resurse reale (sume disponibile in cont, linii de credit cu valoare disponibila, depozite bancare, etc.) pentru o valoare cel puţin egală cu suma solicitata;
b) posibilitatea disponibilizării sumei respective în cazul atribuirii contractului pe o perioada de 3 luni, având ca destinaţie cheltuieli pentru realizarea contractului, independent de alte facilităţi sau disponibilităţi existente.
În cazul unei asocieri, cerinţa poate fi îndeplinită prin cumul.
Arată mai mult
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Ofertantul și/sau, după caz, asociații (în cazul ofertelor comune), terțul susținător (în cazul susținerii), va/vor face dovada că au prestat în cadrul a maximum 3 contracte servicii similare celor descrise în caietul de sarcini, respectiv servicii de de salubrizare stradala si deszapezire, la nivelul ultimilor 3 ani calculati pana la data limita stabilita pentru depunerea ofertelor, în valoare cumulată de minim 50.000.000,00 lei fără TVA.
Referința la ultimii 3 ani trebuie să fie întotdeauna calculată în sens invers plecând de la termenul-limită de depunere a Ofertei, așa cum este indicat în Anunțul de participare sau orice eventual anunt de schimbare a termenului limita de depunere publicat de către Autoritatea Contractantă (cu aplicarea corespunzatoare a instructiunii ANAP nr. 2/2017 (art. 13)).
De asemenea, impreuna cu DUAE si cu oferta, se va incarca in SEAP si Acordul de Asociere, semnat cu semnatura electronica extinsa, bazata pe un certificat calificat, eliberat de un furnizor de servicii de certificare acreditat in conditiile legii.
Nota 2: In vederea indeplinirii cerintei, ofertantul poate beneficia de sustinerea unui/unor tert/terti, in acest sens vor fi respectate prevederile art. 182 din Legea nr. 98/2016 si ale art. 48 din H.G. nr. 395/2016.
Nota 3: In cazul in care beneficiaza de sustinere din partea unui tert, tertul sustinator va completa DUAE.
Nota 4: In cazul in care beneficiaza de sustinere din partea unui tert, ofertantul va prezenta:
a) Angajamentul ferm privind sustinerea capacitatii tehnice acordata de tertul sustinator.
Angajamentul ferm va fi incarcat in mod obligatoriu in SEAP impreuna cu DUAE si cu oferta si va fi semnat cu semnatura electronica extinsa, bazata pe un certificat digital, eliberat de un furnizor de servicii de certificare acreditat in conditiile legii.
b) documentele transmise ofertantului de catre tertul/tertii sustinator/sustinatori din care sa rezulte modul efectiv prin care tertul/tertii sustinator/sustinatori asigura indeplinirea propriului angajament de sustinere, care se constituie in anexe la angajamentul ferm. Aceste documente vor fi incarcate in SEAP impreuna cu Angajamentul ferm, cu DUAE si cu oferta, si vor fi semnate cu semnatura electronica extinsa.
c) certificate/documente emise sau contrasemnate de o autoritate ori de catre clientul beneficiar/PV de receptie, din care sa reiasa toate elementele necesare pentru confirmarea indeplinirii cerintei de capacitate tehnica.
Acestea vor fi prezentate de ofertantul clasat pe primul loc dupa aplicarea criteriului de atribuire, anterior atribuirii contractului, la solicitarea Autoritatii Contractante.
Arată mai mult
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Ofertantul trebuie sa prezinte informatii privind partea din contract pe care operatorul economic are, eventual, intentia sa o subcontracteze. In cazul in care operatorul economic intentioneaza sa subcontracteze o parte din contract, acesta va preciza în ofertă categoriile de servicii din contract pe care intenţionează să le subcontracteze, precum şi procentul aferent activităţilor indicate în ofertă ca fiind realizate de către subcontractanţi şi datele de identificare ale subcontractanţilor propuşi, dacă aceştia din urmă sunt cunoscuţi la momentul depunerii ofertei.
Subcontractanţii pe a căror capacităţi ofertantul/candidatul se bazează pentru demonstrarea îndeplinirii anumitor criterii de calificare şi selecţie sunt consideraţi şi terţi susţinători, caz în care acordul de subcontractare reprezintă, în acelaşi timp, şi angajamentul ferm.
Fiecare subcontractant va completa un formular DUAE separat. Ofertantii vor incarca in mod obligatoriu in SEAP, impreuna cu DUAE si cu oferta, acordul/ acordurile de subcontractare incheiate intre contractant si subcontractantul/subcontractantii nominalizat / nominalizati in oferta.
Acordul/acordurile de subcontractare (din ,,Sectiunea Formulare” a Documentatiei de Atribuire) va/vor fi semnat/e cu semnatura electronica extinsa, bazata pe un certificat calificat, eliberat de un furnizor de servicii de certificare acreditat in conditiile legii. Acestea trebuie sa contina cel putin urmatoarele elemente: numele, datele de contact, reprezentantii legali ai subcontractantului; activitatile ce urmeaza a fi subcontractate; valoarea la care se ridica partea/partile subcontractate. In conformitate cu prevederile art. 218, alin (4) din Legea 98/2016, Autoritatea contractanta are obligatia de a solicita, la încheierea contractului, prezentarea contractului/ contractelor încheiate între contractant si subcontractantul/subcontractantii nominalizat/ nominalizati in oferta. Contractul/Contractele de subcontractare prezentate la incheierea contractului de achizitie publica vor contine cel putin informatiile din acordul/acordurile de subcontractare prezentate in cadrul ofertelor, vor fi in concordanta cu oferta si se vor constitui in anexa la contractul de achizitie publica. Raspunderea contractantului in ceea ce priveste modul de indeplinire a contractului nu este diminuata in cazul in care o parte/ parti din acesta sunt indeplinite de subcontractanti. In conformitate cu prevederile art. 174, alin (1) din Legea 98/2016, Autoritatea Contractanta isi rezerva dreptul de a solicita ofertantului clasat pe primul loc dupa aplicarea criteriului de atribuire sa transmita informatii si documente relevante referitoare la capacitatea tehnica si profesionala a subcontractantilor propusi, cu privire la partea/partile din contract pe care acestia urmeaza sa o/le indeplineasca efectiv. In cazul in care din informatiile si documentele prezentate potrivit solicitarii de mai sus nu rezulta ca subcontractantul propus are capacitatea tehnica si profesionala necesara pentru partea/partile din contract pe care acesta urmeaza sa o/le indeplineasca efectiv, in conformitate cu art. 174, alin (2) din Legea nr. 98/ 2016, autoritatea contractanta respinge subcontractantul propus si solicita ofertantului o singura data inlocuirea acestuia si prezentarea unui alt subcontractant care sa aiba capacitatea tehnica si profesionala necesara pentru partea/partile din contract pe care acesta urmeaza sa o/le indeplineasca efectiv.
Arată mai mult
Principalele condiții de finanțare și modalități de plată și/sau trimitere la dispozițiile relevante care le reglementează: buget local
Motiv de excludere:
Abaterea profesională gravă
Acorduri cu alți operatori economici care vizează denaturarea concurenței
Active administrate de lichidator
+ încă 20
Activitățile economice sunt suspendate
Combaterea spălării banilor sau a finanțării terorismului
Concordat
Conflict de interese care decurge din participarea la procedura de achiziții publice
Corupție
Faliment
Frauda
Implicare directă sau indirectă în pregătirea acestei proceduri de achiziții publice
Infracțiuni teroriste sau infracțiuni legate de activități teroriste
Insolvență
Interpretare eronată, nedivulgare de informații, incapacitate de a furniza documentele necesare sau obținere de informații confidențiale referitoare la această procedură
Munca copiilor și alte forme de trafic de persoane
Participarea la o organizație criminală
Situații similare, în temeiul legislației naționale, cum ar fi falimentul
Încetare anticipată, daune-interese sau alte sancțiuni comparabile
Încălcarea obligației de plată a contribuțiilor la asigurările sociale
Încălcarea obligației de plată a impozitelor
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației de mediu
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației muncii
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației sociale
Operatorul economic sau o persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru participarea la o organizație criminală.
Operatorul economic sau orice persoană care este membru al organelor sale de conducere a fost condamnată definitiv pentru corupție, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau pentru care perioada de excludere prevăzută în hotărâre este încă aplicabilă.
Arată mai mult
Operatorul economic sau un membru al organelor sale de conducere a fost condamnat definitiv pentru fraudă, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau cu perioadă de excludere încă valabilă.
Operatorul economic sau un membru al conducerii a fost condamnat pentru infracțiuni teroriste sau activități conexe.
Operatorul economic sau orice persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru spălare de bani sau finanțarea terorismului.
Operatorul economic a fost condamnat pentru utilizarea muncii copiilor sau alte forme de trafic de persoane.
Operatorul economic nu și-a îndeplinit obligațiile de plată a impozitelor.
Operatorul economic nu este considerat suficient de sigur pentru a evita riscuri privind securitatea națională.
Operatorul economic a încălcat legislația privind dreptul muncii.
Descriere momentan indisponibilă – necesită completare manuală.
Operatorul economic se află în stare de insolvență, faliment sau lichidare.
Operatorul economic a comis o abatere profesională gravă.
Operatorul economic a încălcat legislația privind…
… protecția mediului.
… securitatea socială.
Operatorul economic se află într-o situație de conflict de interese legată de participarea la această procedură.
Operatorul economic a oferit informații false, a ascuns informații sau nu a furnizat documente relevante.
Autoritatea contractantă
Nume și adrese
Nume: Municipiul Cluj-Napoca
Numărul național de înregistrare:
4305857
Adresa poștală: Strada: Moţilor, nr. 1-3
Cod poștal: 400001
Orașul poștal: Cluj-Napoca
Regiune: Cluj 🏙️
Țara: România 🇷🇴
Punct de contact: Lucia lupea
E-mail: achizitiipublice@primariaclujnapoca.ro 📧
Telefon: +40 264592588-4402 📞
Fax: +40 264431575 📠
URL: https://www.primariaclujnapoca.ro 🌏
Adresa profilului de cumpărător: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Tipul autorității contractante
Autoritate regională sau locală
Activitate principală
Servicii publice generale
Comunicare
Documente URL: https://e-licitatie.ro/pub/notices/c-notice/v2/view/100210936 🌏
URL de participare: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Depunere electronică: Obligatorie
Informații complementare
Informații suplimentare
Interactiunea cu ofertantii, respectiv procesul de evaluare a ofertelor se va desfasura dupa urmatoarele reguli:
a) Oferta si documentele care o însotesc vor fi semnate cu semnatura electronica, în caz contrar devin aplicabile prevederile art.137, alin. (2), lit. j) din HG 395/2016.
b) Reguli de comunicare si transmitere a datelor: solicitarile de clarificari si raspunsurile la acestea referitoare la prezenta documentatie de atribuire se vor adresa în mod exclusiv în SEAP .
c) Pentru comunicarile ulterioare depunerii ofertelor: comisia de evaluare va transmite solicitarile de clarificare în legatura cu oferta prin utilizarea facilitatilor tehnice disponibile în SEAP .
d) Comisia de evaluare va analiza DUAE în corelatie cu cerintele stabilite prin fisa de date a achizitiei. Comisia de evaluare va analiza si verifica fiecare oferta din punct de vedere al elementelor tehnice propuse, iar ulterior din punct de vedere al aspectelor financiare pe care le implica.
e) În urma finalizarii fiecareia dintre fazele de verificare prevazute mai sus, autoritatea contractanta va introduce în SEAP rezultatul admis/respins, si va deschide în SEAP sesiunea pentru prezentarea documentelor suport aferente DUAE depuse de ofertantul clasat pe primul loc la finalizarea evaluarii ofertelor, acordând un termen de raspuns.
f) Operatorii economici vor transmite raspunsurile la clarificari si eventualele documente solicitate pe parcursul evaluarii ofertelor prin intermediul SEAP, în format electronic, semnate cu semnatura electronica, conform Legii 455/2001.
Nota:
1. Modalitatea de departajare a ofertelor clasate pe primul loc in urma aplicarii criteriilor de atribuire:
În cazul în care două sau mai multe oferte sunt clasate pe primul loc, cu punctaje egale, departajarea se va face având în vedere punctajul obţinut la factorii de evaluare în ordinea descrescătoare a ponderilor acestora. În situaţia în care egalitatea se menţine, Autoritatea contractantă va solicita noi propuneri financiare, iar oferta câştigătoare va fi desemnată cea cu propunerea financiară cea mai mică.
2. In cazul unei contestatii, contestatorul are obligatia de a respecta prevederile Legii 101/2016.
Cerintele tehnice definite la nivelul anuntului de participare, caietului de sarcini sau altor documente complementare, prin trimiterea standardelor, la un anumit producator, la marci, brevete, tipuri, la o origine sau la o productie/metoda specifica de fabricatie/prestare/executie, vor fi intelese ca fiind insotite de mentiunea „sau echivalent”.
Arată mai mult
Nume: Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor
Numărul național de înregistrare:
20329980
Adresa poștală: Str. Stavropoleos nr. 6, sector 3
Cod poștal: 030084
Orașul poștal: Bucuresti
Regiune: Bucureşti 🏙️
Țara: România 🇷🇴
E-mail: office@cnsc.ro 📧
Telefon: +40 213104641 📞
Fax: +40 213104642 📠
URL: http://www.cnsc.ro 🌏
Serviciul de la care se pot obține informații privind procedura de reexaminare
La fel ca: Nume și adrese
Procedura de revizuire
Informații precise cu privire la termenul (termenele) limită pentru procedurile de reexaminare:
In termen de 10 zile incepand cu ziua urmatoare luarii la cunostinta a actului ce se doreste a fi contestat
Informații despre fluxurile de lucru electronice
Facturarea electronică va fi acceptată
Sursa: OJS 2026/S 156-564138 (2026-08-12)
Anunţ de participare (2026-08-20)
Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Valoarea estimată fără TVA: 325584710.49 RON 💰
Procedura
Condiții de ofertare
Termenul-limită pentru solicitarea de informații suplimentare: 2026-09-15 15:00:00.0000000 📅
Informații juridice, economice, financiare și tehnice
Condiții de participare
Criteriu de selecție: Calificări educaționale și profesionale relevante
Autoritatea contractantă
Comunicare
Documente URL: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Modificări
Textul care trebuie corectat în anunțul inițial
Numărul secțiunii:
Valoare nouă
Text:
Alte informații suplimentare
CF AVIZ ANAP
Principalul motiv al modificării: Corectare cumpărător
Informații privind modificările
Versiunea anunțului anterior care urmează să fie modificată: f60b6deb-cc7b-4a6d-adb3-ccfaf7731c28-01
Sursa: OJS 2026/S 162-581203 (2026-08-20)
Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Valoarea estimată fără TVA: 325584710.49 RON 💰
Procedura
Condiții de ofertare
Termenul-limită pentru solicitarea de informații suplimentare: 2026-09-15 15:00:00.0000000 📅
Informații juridice, economice, financiare și tehnice
Condiții de participare
Criteriu de selecție: Calificări educaționale și profesionale relevante
Autoritatea contractantă
Comunicare
Documente URL: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Modificări
Textul care trebuie corectat în anunțul inițial
Numărul secțiunii:
PROCEDURE
Valoare nouă
Text:
Criteriul de selecție la "III.1.1.b) Capacitatea de exercitare a activitatii profesionale, inclusiv cerintele privind inscrierea in registrele profesionale sau comerciale"
Denumire criteriu selectie
Descriere modalitate de indeplinire la "III.1.1.b) Capacitatea de exercitare a activitatii profesionale, inclusiv cerintele privind inscrierea in registrele profesionale sau comerciale"
Criteriul de selecție este utilizat pentru invitarea la etapa a doua a procedurii la "III.1.1.b) Capacitatea de exercitare a activitatii profesionale, inclusiv cerintele privind inscrierea in registrele profesionale sau comerciale"
Loturile la care se aplică criteriul de selecție la ": Autorizație sau apartenență la o organizație particulară necesară pentru contracte de servicii"
Criteriul de selecție la "III.1.3) Capacitatea tehnica si profesionala"
Denumire criteriu selectie la "III.1.3) Capacitatea tehnica si profesionala"
Descriere modalitate de indeplinire la "III.1.3) Capacitatea tehnica si profesionala"
Criteriul de selecție este utilizat pentru invitarea la etapa a doua a procedurii la "III.1.3) Capacitatea tehnica si profesionala"
Loturile la care se aplică criteriul de selecție la ": Calificări educaționale și profesionale relevante"
CF AVIZ ANAP
Principalul motiv al modificării: Corectare cumpărător
Informații privind modificările
Versiunea anunțului anterior care urmează să fie modificată: f60b6deb-cc7b-4a6d-adb3-ccfaf7731c28-01
Sursa: OJS 2026/S 162-581203 (2026-08-20)
Achiziții noi în categorii conexe 🆕
- Servicii de evacuare a apelor reziduale, de eliminare a deşeurilor, de igienizare şi servicii privind mediul (>20 noi achiziții publice)