DISPOZITIVE DE FILTRARE SAU DE PURIFICARE A GAZELOR PENTRU AUTOBUZE
CT Bus S.A.
CT BUS SA doreste sa achizitioneze DISPOZITIVE DE FILTRARE SAU DE PURIFICARE A GAZELOR PENTRU AUTOBUZE, conform conditiilor prezentate in cadrul documentatiei de atribuire. Entitatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari in a 12-a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor. Numar zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor/candidaturilor: 20 Orice solicitare de clarificări trebuie transmisă în SEAP .
Termen limităDeadline 2026-10-09
Cine? Ce?- • Schimbătoare de căldură, echipamente de climatizare şi refrigerare şi dispozitive de filtrare › Dispozitive şi aparate de filtrare sau de purificare a gazelor
- • Bucureşti-Ilfov › Bucureşti
- • Sud-Est › Constanţa
Istoricul achizițiilor
| Data | Document |
|---|---|
| 2026-09-01 | Anunţ de participare |
Anunţ de participare (2026-09-01)
Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Titlu: Dispozitive de filtrare sau de purificare a gazelor pentru autobuze
Număr de referință:
Scurtă descriere:
Tipul de contract: Bunuri
Produse/servicii: Dispozitive şi aparate de filtrare sau de purificare a gazelor 📦
Valoarea estimată fără TVA: 4 528 550 RON 💰
Informații despre loturi
Acest contract este împărțit în loturi ✅
Numărul maxim de loturi care pot fi atribuite unui singur ofertant: 3
Ofertele pot fi depuse pentru un număr maxim de loturi: 3
1️⃣
Identificator intern:
Titlu: Produse noi
Valoarea estimată fără TVA: 2 471 050 RON 💰
Descrierea achiziției publice:
Locul principal sau locul de desfășurare: Sediul CT BUS S.A.
Țara: România 🇷🇴
Locul de desfășurare: Constanţa 🏙️
Durata: 24 luni
Numărul maxim de reînnoiri: 0
Criterii de atribuire
Preț ✅
Titlu
Numărul de identificare a lotului:
2️⃣
Identificator intern:
Titlu: Produse reconditionate cu piesa veche la schimb
Valoarea estimată fără TVA: 917 500 RON 💰
Descrierea achiziției publice:
Locul principal sau locul de desfășurare: Sediu CT BUS SA
Titlu
Numărul de identificare a lotului:
3️⃣
Identificator intern:
Titlu: Produse reconditionate fara piesa veche la schimb
Valoarea estimată fără TVA: 1 140 000 RON 💰
Descrierea achiziției publice:
Locul principal sau locul de desfășurare: Sediul CT BUS SA
Titlu
Numărul de identificare a lotului:
Procedura
Tipul de procedură
Procedura deschisă ✅
Temeiul juridic: Directiva 2014/25/UE
Informații administrative
Termenul de primire a ofertelor sau a cererilor de participare: 2026-10-09 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor: 2026-10-09 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor (locul): In SEAP
Condiții de deschidere a ofertelor (Informații privind persoanele autorizate și procedura de deschidere): Orice persoana, in baza unei solicitari prealabile
Limbile în care pot fi prezentate ofertele sau cererile de participare: română 🗣️
Perioada minimă de timp în care ofertantul trebuie să mențină oferta: 3 luni
Informații privind un acord-cadru sau un sistem dinamic de achiziție
Acord-cadru cu mai mulți operatori ✅
Numărul maxim de participanți: 1
Condiții de ofertare
Este necesară o garanție. ✅
Un grup de ofertanți căruia i se atribuie un contract trebuie să adopte o anumită formă juridică ✅
Data deschiderii: 2026-10-09 15:00:00.0000000 📅
Locul: In SEAP
Informații suplimentare: Orice persoana, in baza unei solicitari prealabile
Facturare electronică: Obligatorie
Contractul conține condiții de executare ✅
Informații juridice, economice, financiare și tehnice
Condiții de participare
Criteriu de selecție: Înregistrare într-un registru comercial
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Forma juridică pe care trebuie să o adopte grupul de operatori economici căruia urmează să i se atribuie contractul: Asociere conform art. 66. din Legea privind achizitiile sectoriale nr. 99/2016
Depozite și garanții solicitate:
Principalele condiții de finanțare și modalități de plată și/sau trimitere la dispozițiile relevante care le reglementează:
Condiții legate de contract
Condiții de executare a contractului:
Condiții de participare
Motiv de excludere:
Descrierea motivelor de excludere:
Autoritatea contractantă
Nume și adrese
Nume: Ct bus s.a.
Numărul național de înregistrare:
Adresa poștală: Strada: Industrială, nr. 8
Cod poștal: 900147
Orașul poștal: Constanta
Regiune: Constanţa 🏙️
Țara: România 🇷🇴
Punct de contact: Dan Tudor
E-mail: achizitiipublice@ctbus.ro 📧
Telefon: +40 241694932 📞
Fax: +40 241694932 📠
URL: https://www.ctbus.ro 🌏
Adresa profilului de cumpărător: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Tipul autorității contractante
Organism de drept public
Activitate principală
Transport urban feroviar/ușor, metrou, tramvai, troleibuz sau autobuz
Comunicare
Documente URL: https://e-licitatie.ro/pub/notices/c-notice/v2/view/100211599 🌏
URL de participare: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Depunere electronică: Obligatorie
Informații complementare
Informații suplimentare
Revizuirea organismului
Nume: Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor
Numărul național de înregistrare:
Adresa poștală: Str. Stavropoleos nr. 6, sector 3
Cod poștal: 030084
Orașul poștal: București
Regiune: Bucureşti 🏙️
Țara: România 🇷🇴
E-mail: office@cnsc.ro 📧
Telefon: +40 213104641 📞
Fax: +40 213104642 📠
URL: http://www.cnsc.ro 🌏
Serviciul de la care se pot obține informații privind procedura de reexaminare
La fel ca: Nume și adrese
Procedura de revizuire
Informații precise cu privire la termenul (termenele) limită pentru procedurile de reexaminare:
Facturarea electronică va fi acceptată
Sursa: OJS 2026/S 170-608709 (2026-09-01)
Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Titlu: Dispozitive de filtrare sau de purificare a gazelor pentru autobuze
Număr de referință:
15030/25.08.2026
Scurtă descriere:
CT BUS SA doreste sa achizitioneze DISPOZITIVE DE FILTRARE SAU DE PURIFICARE A GAZELOR PENTRU AUTOBUZE, conform conditiilor prezentate in cadrul documentatiei de atribuire.
Entitatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari in a 12-a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor.
Numar zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor/candidaturilor: 20
Orice solicitare de clarificări trebuie transmisă în SEAP .
Arată mai mult
Produse/servicii: Dispozitive şi aparate de filtrare sau de purificare a gazelor 📦
Valoarea estimată fără TVA: 4 528 550 RON 💰
Informații despre loturi
Acest contract este împărțit în loturi ✅
Numărul maxim de loturi care pot fi atribuite unui singur ofertant: 3
Ofertele pot fi depuse pentru un număr maxim de loturi: 3
1️⃣
Identificator intern:
1
Titlu: Produse noi
Valoarea estimată fără TVA: 2 471 050 RON 💰
Descrierea achiziției publice:
Dispozitive de filtrare sau de purificare a gazelor necesare realizarii operatiilor ce se executa la lucrarile de intretinere periodica la autovehiculele ISUZU din dotarea parcului auto al CT BUS S.A. pentru urmatoarele 24 de luni; Produsele vor fi noi .
Arată mai mult
Țara: România 🇷🇴
Locul de desfășurare: Constanţa 🏙️
Durata: 24 luni
Numărul maxim de reînnoiri: 0
Criterii de atribuire
Preț ✅
Titlu
Numărul de identificare a lotului:
LOT-0001
2️⃣
Identificator intern:
2
Titlu: Produse reconditionate cu piesa veche la schimb
Valoarea estimată fără TVA: 917 500 RON 💰
Descrierea achiziției publice:
Dispozitive de filtrare sau de purificare a gazelor necesare realizarii operatiilor ce se executa la lucrarile de intretinere periodica la autovehiculele ISUZU din dotarea parcului auto al CT BUS S.A. pentru urmatoarele 24 de luni; Produsele vor fi reconditionate cu piesa veche la schimb.
Arată mai mult
Titlu
Numărul de identificare a lotului:
LOT-0002
3️⃣
Identificator intern:
3
Titlu: Produse reconditionate fara piesa veche la schimb
Valoarea estimată fără TVA: 1 140 000 RON 💰
Descrierea achiziției publice:
Dispozitive de filtrare sau de purificare a gazelor necesare realizarii operatiilor ce se executa la lucrarile de intretinere periodica la autovehiculele ISUZU din dotarea parcului auto al CT BUS S.A. pentru urmatoarele 24 de luni; Produsele vor fi reconditionate fara piesa veche la schimb.
Arată mai mult
Titlu
Numărul de identificare a lotului:
LOT-0003
Procedura
Tipul de procedură
Procedura deschisă ✅
Temeiul juridic: Directiva 2014/25/UE
Informații administrative
Termenul de primire a ofertelor sau a cererilor de participare: 2026-10-09 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor: 2026-10-09 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor (locul): In SEAP
Condiții de deschidere a ofertelor (Informații privind persoanele autorizate și procedura de deschidere): Orice persoana, in baza unei solicitari prealabile
Limbile în care pot fi prezentate ofertele sau cererile de participare: română 🗣️
Perioada minimă de timp în care ofertantul trebuie să mențină oferta: 3 luni
Informații privind un acord-cadru sau un sistem dinamic de achiziție
Acord-cadru cu mai mulți operatori ✅
Numărul maxim de participanți: 1
Condiții de ofertare
Este necesară o garanție. ✅
Un grup de ofertanți căruia i se atribuie un contract trebuie să adopte o anumită formă juridică ✅
Data deschiderii: 2026-10-09 15:00:00.0000000 📅
Locul: In SEAP
Informații suplimentare: Orice persoana, in baza unei solicitari prealabile
Facturare electronică: Obligatorie
Contractul conține condiții de executare ✅
Informații juridice, economice, financiare și tehnice
Condiții de participare
Criteriu de selecție: Înregistrare într-un registru comercial
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Operatorii economici ce depun oferta trebuie sa dovedeasca o forma de înregistrare în conditiile legii din tara de rezidenta, sa reiasa ca operatorul economic este legal constituit, ca nu se afla în niciuna dintre situatiile de anulare a constituirii precum si faptul ca are capacitatea profesionala de a realiza activitatile care fac obiectul contractului. Modalitate prin care poate fi demonstrata îndeplinirea cerintei: se va completa DUAE de catre operatorii economici participanti la procedura de atribuire cu informatiile aferente situatiei lor. Documentele justificative care probeaza îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE, respectiv certificat constatator emis de ONRC, sau în cazul ofertantilor straini, documente echivalente emise în tara de rezidenta, urmeaza sa fie prezentate, la solicitarea entitatii contractante, doar de catre ofertantul clasat pe locul I în clasamentul intermediar întocmit la finalizarea evaluarii ofertelor
Arată mai mult
Depozite și garanții solicitate:
Garantia de participare este de 2000,00 lei pentru Lotul 1, 2000,00 lei pentru Lotul 2, respectiv 2000,00 lei pentru Lotul 3.
Perioada de valabilitate: 90 zile de la data limita stabilita pt depunerea ofertelor. Detalii despre modul de constituire a garantiei de participare se gasesc la sectiunea VI.3. Informatii suplimentare
Cuantumul GBE reprezintă 5% din prețul contractului subsecvent fără TVA. Detalii despre modul de constituire a garantiei de participare se gasesc la sectiunea VI.3. Informatii suplimentare
Arată mai mult
Finantarea achizitiei se face din surse proprii. Furnizorul are obligaţia să transmită facturile emise în sistemul naţional privind factura electronică RO e-Factura din SPV. Data de primire a facturii se considera data aplicarii sigiliului ANAF pe factura. De la aceasta data curge termenul scadent de plata de 30 zile calendaristice. Facturile primite in alta modalitate decat cea mentionata anterior nu vor fi luate in considerare.
Arată mai mult
Condiții de executare a contractului:
Produsul nou ( Lotul 1) va corespunde normelor si specificatiilor tehnice pe baza carora producatorul a obtinut Certificatul de Conformitate RAR – OCP (Organismul de Certificare Produse) sau echivalent UE. Producatorul va respecta Regulile Generale RG-OO si a Regulilor de Utilizare a Certificatului si a Marcii de Conformitate ale RAR – OCP si mentinerii conformitatii produsului cu conditiile specificate in documentele de referinta.
Arată mai mult
Motiv de excludere:
Abaterea profesională gravă
Acorduri cu alți operatori economici care vizează denaturarea concurenței
Active administrate de lichidator
+ încă 20
Activitățile economice sunt suspendate
Combaterea spălării banilor sau a finanțării terorismului
Concordat
Conflict de interese care decurge din participarea la procedura de achiziții publice
Corupție
Faliment
Frauda
Implicare directă sau indirectă în pregătirea acestei proceduri de achiziții publice
Infracțiuni teroriste sau infracțiuni legate de activități teroriste
Insolvență
Interpretare eronată, nedivulgare de informații, incapacitate de a furniza documentele necesare sau obținere de informații confidențiale referitoare la această procedură
Munca copiilor și alte forme de trafic de persoane
Participarea la o organizație criminală
Situații similare, în temeiul legislației naționale, cum ar fi falimentul
Încetare anticipată, daune-interese sau alte sancțiuni comparabile
Încălcarea obligației de plată a contribuțiilor la asigurările sociale
Încălcarea obligației de plată a impozitelor
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației de mediu
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației muncii
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației sociale
Operatorul economic sau o persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru participarea la o organizație criminală.
Operatorul economic sau orice persoană care este membru al organelor sale de conducere a fost condamnată definitiv pentru corupție, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau pentru care perioada de excludere prevăzută în hotărâre este încă aplicabilă.
Arată mai mult
Operatorul economic sau un membru al organelor sale de conducere a fost condamnat definitiv pentru fraudă, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau cu perioadă de excludere încă valabilă.
Operatorul economic sau un membru al conducerii a fost condamnat pentru infracțiuni teroriste sau activități conexe.
Operatorul economic sau orice persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru spălare de bani sau finanțarea terorismului.
Operatorul economic a fost condamnat pentru utilizarea muncii copiilor sau alte forme de trafic de persoane.
Operatorul economic nu și-a îndeplinit obligațiile de plată a impozitelor.
Operatorul economic nu este considerat suficient de sigur pentru a evita riscuri privind securitatea națională.
Operatorul economic a încălcat legislația privind…
… protecția mediului.
… securitatea socială.
… dreptul muncii.
Descriere momentan indisponibilă – necesită completare manuală.
Operatorul economic se află în stare de insolvență, faliment sau lichidare.
Operatorul economic a comis o abatere profesională gravă.
Operatorul economic se află într-o situație de conflict de interese legată de participarea la această procedură.
Operatorul economic a oferit informații false, a ascuns informații sau nu a furnizat documente relevante.
Autoritatea contractantă
Nume și adrese
Nume: Ct bus s.a.
Numărul național de înregistrare:
RO1883902 / J13/60/1991
Adresa poștală: Strada: Industrială, nr. 8
Cod poștal: 900147
Orașul poștal: Constanta
Regiune: Constanţa 🏙️
Țara: România 🇷🇴
Punct de contact: Dan Tudor
E-mail: achizitiipublice@ctbus.ro 📧
Telefon: +40 241694932 📞
Fax: +40 241694932 📠
URL: https://www.ctbus.ro 🌏
Adresa profilului de cumpărător: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Tipul autorității contractante
Organism de drept public
Activitate principală
Transport urban feroviar/ușor, metrou, tramvai, troleibuz sau autobuz
Comunicare
Documente URL: https://e-licitatie.ro/pub/notices/c-notice/v2/view/100211599 🌏
URL de participare: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Depunere electronică: Obligatorie
Informații complementare
Informații suplimentare
1. In cazul in care doua sau mai multe oferte admisibile sunt la egalitate pe locul I, entitatea contractanta va solicita ofertantilor respectivi o noua propunere financiara / o noua declaratie privind numarul de rate ofertat. In acest caz contractul se va atribui ofertantului care obtine cel mai mare punctaj. In cazul in care egalitatea persista se va repeta procedura pana cand un ofertant va putea fi desemnat castigator.
2. În cazul unei asocieri se vor prezenta documente pentru fiecare dintre membrii asocierii. Pentru îndeplinirea cerinței este suficient ca obiectul de activitate al unui membru să fie în concordanţă cu partea din contract pe care o va realiza.
3. În cazul depunerii unei oferte comune, se va completa DUAE inclusiv de către asociați/subcontractanti/terti sustinatori.
4. Neprezentarea DUAE, a propunerii tehnice si/sau financiare va avea ca efect declararea ofertei ca fiind inacceptabila, conform HG 394/2016, art. 143, alin. (2), lit. b) si k).
5. Ofertantul elaboreaza oferta in conformitate cu prevederile documentatiei de atribuire. Riscurile transmiterii ofertei, inclusiv forta majora cad in sarcina operatorului economic care transmite respectiva oferta conform HG 395/2016 art. 131.
6. Cerintele tehnice definite la nivelul anuntului de participare, caietului de sarcini sau altor documente complementare, prin trimiterea la standarde, la un anumit producator, la marci, brevete, tipuri, la o origine sau la o productie/metoda specifica de fabricatie/prestare/executie, vor fi intelese ca fiind insotite de mentiunea ”sau echivalent".
7. Daca exista incertitudini referitoare la documentele prezentate, entitatea contractanta poate solicita informatii direct de la autoritatile/entitatatile competente.
8. Nu se accepta oferte partiale.
9. Documentele solicitate de la potenţialii ofertanţi sunt:
a) Garanţia de participare;
b) DUAE (răspuns) pentru toţi operatorii economici implicaţi în procedură (ofertant individual, membru al unei asocieri, subcontractant);
c) Împuternicire din partea fiecărui membru al asocierii pentru aceeaşi persoana, autorizând persoana desemnată să semneze oferta şi să angajeze Ofertantul în procedura de atribuire (doar în cazul unei Asocieri);
d) Acordul de subcontractare/acordurile de subcontractare pentru subcontractanţii cunoscuţi la momentul depunerii ofertei (in cazul subcontractarii doar pentru prestarea de servicii);
e Propunerea tehnică;
f) Propunerea financiară;
g) Alte documente stabilite prin documentaţia de atribuire (daca este cazul).
10. Constituirea GARANTIEI DE PARTICIPARE
Garantia de participare este de 2000,00 lei pentru Lotul 1, 2000,00 lei pentru Lotul 2, respectiv 2000,00 lei pentru Lotul 3. Valabilitatea garantiei de participare este de 3 luni de la termenul limita de depunere a ofertelor, cu posibilitatea de prelungire la cererea entitatii contractante. GP se va constitui in conf. cu art. 164, alin (2) si (4) din L99/2016 si se va restitui cf. art. 164 indice 1 din L99/2016, respectiv: virament bancar sau instrument de garantare (IG), irevocabil, emis in conditiile legii de instituţii de credit bancare sau de instituţii financiare nebancare din România sau din alt stat; după caz, fie de o societate de asigurari care deţine autorizaţie de funcţionare emisă în RO sau alt stat membru al UE şi/sau care este înscrisă în registrele ASF, fie de societăţi de asigurare dintr-un stat terț printr-o sucursală autorizată în Romania de către ASF; - Lichiditati depuse la casieria EC, pt sume mai mici sau egale cu 5.000 lei; - Contul nr. RO23 BTRL 0140 1202 6942 92XX deschis la Banca Transilvania Constanta. Dovada const. GP se ataseaza in SEAP la sect. Doc. de calif, pana cel mai tarziu la data/ora limita de depunere a ofertelor. IG trebuie sa prevada ca executarea GP se va realiza necondiționat, respectiv la prima cerere a EC, pe baza declarației cu privire la culpa persoanei garantate. EC are dreptul sa rețina GP atunci când acesta se afla în oricare din urmatoarele situatii: a) si-a retras oferta în perioada de valabilitate a acesteia; b) oferta sa fiind stabilita câstigatoare, refuza sa semneze contr. în perioada de valabilitate a ofertei. Pt restituirea GP ofertantul va comunica la CT BUS S.A. nr de cont/banca si numele procedurii. Echivalenta pt GP depusa in alta valuta se va face la cursul BNR din data anterioara datei limita de depunere a ofertelor cu 5 zile. Conform HG 394/2016 art. 43 alin 1 - Entitatea contractantă are obligaţia de a reţine garanţia de participare atunci când ofertantul se află în oricare dintre următoarele situaţii: a) îşi retrage oferta în perioada de valabilitate a acesteia; b) oferta sa fiind stabilită câştigătoare, nu constituie garanţia de bună execuţie; b^1) oferta sa fiind stabilită câştigătoare, nu deschide un cont la dispoziţia entităţii contractante, la o instituţie de credit bancară agreată de ambele părţi, în cazul în care părţile convin ca garanţia de bună execuţie să se constituie prin reţineri succesive din sumele datorate pentru facturi parţiale; c) oferta sa fiind stabilită câştigătoare, refuză să semneze contractul sectorial/acordul-cadru în perioada de valabilitate a ofertei.
11. Constituirea GARANTIEI DE BUNA EXECUTIE
Câștigătorul are obligația de a constitui GBE cel mai târziu în termen de 5 zile lucrătoare de la data semnării contractului. Acest termen poate fi prelungit la solicitarea justificată a contractantului, fără a depăşi 15 zile de la data semnării contractului. Cuantumul GBE reprezintă 5% din prețul contractului subsecvent fără TVA. INSTRUMENTUL DE GARANTARE TREBUIE SĂ PREVADĂ CĂ EXECUTAREA GARANȚIEI SE VA EXECUTA NECONDIȚIONAT, RESPECTIV LA PRIMA CERERE A BENEFICIARULUI, PE BAZA DECLARAȚIEI ACESTUIA PRIVIND CULPA PERSOANEI GARANTATE ȘI NU VA CONȚINE MECANISME DE IDENTIFICARE A SEMNĂTURII PRIN INTERMEDIUL UNEI INSTITUȚII DE CREDIT. CT BUS S.A. are dreptul de a emite pretentii asupra garantiei de buna executie, oricand pe parcursul indeplinirii contractului, in limita prejudiciului creat, in cazul in care contractantul nu isi indeplineste obligatiile asumate prin contract. Anterior emiterii unei pretentii asupra garantiei de buna executie CT BUS S.A. va notifica pretentia contractantului, precizand obligatiile care nu au fost respectate. Autoritatea contractanta va elibera/restitui garantia de buna executie conform prevederilor art. 164, indice 2 din Legea nr. 99/2016, in baza solicitarii scrise a operatorului economic.
Cuantumul Garanției de Bună Execuție a Contractului reprezintă 5% din prețul contractului subsecvent fără TVA și se va constitui (conform art. 164, alin (3) si (4) din L99/2016) prin a) virament bancar; b) instrumente de garantare emise în condiţiile legii astfel: (i) scrisori de garanţie emise de instituţii de credit bancare din România sau din alt stat; (ii) scrisori de garanţie emise de instituţii financiare nebancare din România sau din alt stat pentru achiziţiile de lucrări a căror valoare estimată este mai mică sau egală cu 40.000.000 lei fără TVA şi respectiv pentru achiziţiile de produse sau servicii a căror valoare estimată este mai mică sau egală cu 7.000.000 lei fără TVA; (iii) asigurări de garanţii emise: - fie de societăţi de asigurare care deţin autorizaţii de funcţionare emise în România sau într-un alt stat membru al Uniunii Europene şi/sau care sunt înscrise în registrele publicate pe site-ul Autorităţii de Supraveghere Financiară, după caz; - fie de societăţi de asigurare din state terţe prin sucursale autorizate în România de către Autoritatea de Supraveghere Financiară; c) depunerea la casierie a unor sume în numerar dacă valoarea este mai mică de 5.000 lei; d) reţineri succesive din sumele datorate pentru facturi parţiale, în cazul garanţiei de bună execuţie; e) combinarea a două sau mai multe dintre modalităţile de constituire prevăzute la lit. a)-c), în cazul garanţiei de bună execuţie.
Arată mai mult
Nume: Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor
Numărul național de înregistrare:
20329980
Adresa poștală: Str. Stavropoleos nr. 6, sector 3
Cod poștal: 030084
Orașul poștal: București
Regiune: Bucureşti 🏙️
Țara: România 🇷🇴
E-mail: office@cnsc.ro 📧
Telefon: +40 213104641 📞
Fax: +40 213104642 📠
URL: http://www.cnsc.ro 🌏
Serviciul de la care se pot obține informații privind procedura de reexaminare
La fel ca: Nume și adrese
Procedura de revizuire
Informații precise cu privire la termenul (termenele) limită pentru procedurile de reexaminare:
Precizari privind termenul (termenele) pentru procedurile de contestare Conform Legii 101/2016
Informații despre fluxurile de lucru electronice
Facturarea electronică va fi acceptată
Sursa: OJS 2026/S 170-608709 (2026-09-01)
Achiziții noi în categorii conexe 🆕
- Echipamente industriale (>20 noi achiziții publice)