Echipament pentru sinteze chimice cu microunde, complet echipat, 1 buc., cod CPV: 31711422-7 Echipament cu microunde – 1 buc
Institutul de Chimie Macromoleculara "Petru Poni"
Achizitia unui Echipament pentru sinteze chimice cu microunde, complet echipat, 1 buc., cod CPV: 31711422-7 Echipament cu microunde – 1 buc Realizeaza reactii in vase inchise etans si presurizate de maxim 10, 35 și 100 ml, pentru care nu sunt necesare unelte de asamblare Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor: m!nim 14 zile. Autoritatea contractanta va raspunde tuturor solicitarilor de clarificari/informatiilor suplimentare in a 10- a zi inainte de data limiita cle depunere a ofertelor.
Termen limităDeadline 2026-09-21
Cine? Ce? Unde?- • Bucureşti-Ilfov › Bucureşti
- • Nord-Est › Iaşi
Istoricul achizițiilor
| Data | Document |
|---|---|
| 2026-08-21 | Anunţ de participare |
Anunţ de participare (2026-08-21)
Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Titlu: Echipament pentru sinteze chimice cu microunde, complet echipat, 1 buc., cod CPV: 31711422-7 Echipament cu microunde – 1 buc
Număr de referință:
Scurtă descriere:
Tipul de contract: Bunuri
Produse/servicii: Echipament cu microunde 📦
Valoarea estimată fără TVA: 148 837 RON 💰
Descriere
Identificator intern:
Titlu: Default lot
Descrierea achiziției publice:
Informații suplimentare:
Locul principal sau locul de desfășurare: Aleea Grigore Ghica Vodă, nr. 41A 700487 Iași,
Țara: România 🇷🇴
Locul de desfășurare: Iaşi 🏙️
Durata: 102 zile
Numărul maxim de reînnoiri: 0
Criterii de atribuire
Preț ✅
Preț (pondere): 90
Criteriul de calitate (denumire): Garantia echipamentului
Criteriul de calitate (pondere): 10
Titlu
Numărul de identificare a lotului:
Procedura
Tipul de procedură
Procedura deschisă ✅
Temeiul juridic: Directiva 2014/24/UE
Informații administrative
Termenul de primire a ofertelor sau a cererilor de participare: 2026-09-21 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor: 2026-09-21 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor (locul): In SEAP
Condiții de deschidere a ofertelor (Informații privind persoanele autorizate și procedura de deschidere): Comisia de evaluare a ofertelor
Limbile în care pot fi prezentate ofertele sau cererile de participare: română 🗣️
Perioada minimă de timp în care ofertantul trebuie să mențină oferta: 3 luni
Condiții de ofertare
Un grup de ofertanți căruia i se atribuie un contract trebuie să adopte o anumită formă juridică ✅
Data deschiderii: 2026-09-21 15:00:00.0000000 📅
Locul: In SEAP
Informații suplimentare: Comisia de evaluare a ofertelor
Facturare electronică: Obligatorie
Criterii de atribuire
Tip de pondere: Ponderare (procentaj, valoare exactă)
Informații juridice, economice, financiare și tehnice
Condiții de participare
Criteriu de selecție: Înregistrare într-un registru comercial
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Forma juridică pe care trebuie să o adopte grupul de operatori economici căruia urmează să i se atribuie contractul: Asociere conform art. 53. din Legea privind achizitiile publice nr 98/2016
Motiv de excludere:
Descrierea motivelor de excludere:
Autoritatea contractantă
Nume și adrese
Nume: Institutul de Chimie Macromoleculara "Petru Poni"
Numărul național de înregistrare:
Adresa poștală: Strada: Aleea Grigore Ghica Voda, nr. 41A
Cod poștal: 700487
Orașul poștal: Iasi (Iasi)
Regiune: Iaşi 🏙️
Țara: România 🇷🇴
Punct de contact: Daniel Condrea
E-mail: dcon@icmpp.ro 📧
Telefon: +40 722950069 📞
Fax: +40 332880050 📠
URL: https://www.icmpp.ro 🌏
Adresa profilului de cumpărător: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Tipul autorității contractante
Organism de drept public
Activitate principală
Educație
Comunicare
Documente URL: https://e-licitatie.ro/pub/notices/c-notice/v2/view/100211290 🌏
URL de participare: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Instrumentul de achiziție URL: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Depunere electronică: Obligatorie
Informații complementare
Informații suplimentare
Revizuirea organismului
Nume: Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor
Numărul național de înregistrare:
Adresa poștală: Str. Stavropoleos nr. 6, sector 3
Cod poștal: 030084
Orașul poștal: Bucuresti
Regiune: Bucureşti 🏙️
Țara: România 🇷🇴
E-mail: office@cnsc.ro 📧
Telefon: +40 213104641 📞
Fax: +40 218900745 📠
URL: http://www.cnsc.ro 🌏
Serviciul de la care se pot obține informații privind procedura de reexaminare
Nume: Serviciul juridic
Numărul național de înregistrare:
Adresa poștală: Aleea Grigore Ghica Voda 41A
Cod poștal: 700487
Orașul poștal: Iasi (Iasi)
Regiune: Iaşi 🏙️
E-mail: pponi@icmpp.ro 📧
Telefon: +40 332880050 📞
Fax: +40 332880050 📠
URL: https://www.icmpp.ro 🌏
Procedura de revizuire
Informații precise cu privire la termenul (termenele) limită pentru procedurile de reexaminare:
Facturarea electronică va fi acceptată
Sursa: OJS 2026/S 163-586725 (2026-08-21)
Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Titlu: Echipament pentru sinteze chimice cu microunde, complet echipat, 1 buc., cod CPV: 31711422-7 Echipament cu microunde – 1 buc
Număr de referință:
2026/4541750/4
Scurtă descriere:
Achizitia unui Echipament pentru sinteze chimice cu microunde, complet echipat, 1 buc., cod CPV: 31711422-7 Echipament cu microunde – 1 buc Realizeaza reactii in vase inchise etans si presurizate de maxim 10, 35 și 100 ml, pentru care nu sunt necesare unelte de asamblare Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor: m!nim 14 zile. Autoritatea contractanta va raspunde tuturor solicitarilor de clarificari/informatiilor suplimentare in a 10- a zi inainte de data limiita cle depunere a ofertelor.
Arată mai mult
Produse/servicii: Echipament cu microunde 📦
Valoarea estimată fără TVA: 148 837 RON 💰
Descriere
Identificator intern:
1
Titlu: Default lot
Descrierea achiziției publice:
Echipament pentru sinteze chimice cu microunde, complet echipat, 1 buc., cod CPV: 31711422-7 Echipament cu microunde – 1 buc. Va fi utilizat pentru realizeaza reactii in vase inchise etans si presurizate de maxim 10, 35 și 100 ml, pentru care nu sunt necesare unelte de asamblare si trebuie sa permita realizarea de reacții la reflux, folosind vase deschise, din sticlă standard de laborator.
Arată mai mult
Finanțarea va fi asigurată din proiectul Centru Național Multidisciplinar de Excelență pentru Combaterea Rezistenței la Tratamentele Antiinfecțioase (ARES), Contractul de finanțare nr. 17CoEx-2026, cod : PN-IV-P6-6.1-CoEx-2024-0196 finanțat prin Unitatea Executivă pentru Finanțarea Învățământului Superior
Arată mai mult
Țara: România 🇷🇴
Locul de desfășurare: Iaşi 🏙️
Durata: 102 zile
Numărul maxim de reînnoiri: 0
Criterii de atribuire
Preț ✅
Preț (pondere): 90
Criteriul de calitate (denumire): Garantia echipamentului
Criteriul de calitate (pondere): 10
Titlu
Numărul de identificare a lotului:
LOT-0000
Procedura
Tipul de procedură
Procedura deschisă ✅
Temeiul juridic: Directiva 2014/24/UE
Informații administrative
Termenul de primire a ofertelor sau a cererilor de participare: 2026-09-21 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor: 2026-09-21 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor (locul): In SEAP
Condiții de deschidere a ofertelor (Informații privind persoanele autorizate și procedura de deschidere): Comisia de evaluare a ofertelor
Limbile în care pot fi prezentate ofertele sau cererile de participare: română 🗣️
Perioada minimă de timp în care ofertantul trebuie să mențină oferta: 3 luni
Condiții de ofertare
Un grup de ofertanți căruia i se atribuie un contract trebuie să adopte o anumită formă juridică ✅
Data deschiderii: 2026-09-21 15:00:00.0000000 📅
Locul: In SEAP
Informații suplimentare: Comisia de evaluare a ofertelor
Facturare electronică: Obligatorie
Criterii de atribuire
Tip de pondere: Ponderare (procentaj, valoare exactă)
Informații juridice, economice, financiare și tehnice
Condiții de participare
Criteriu de selecție: Înregistrare într-un registru comercial
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Operatorii economici ce depun oferta trebuie sa dovedeasca o forma de inregistrare in conditiile legii din tara de rezidenta, sa
reiasaca operatorul economic este legal constituit, ca nu se afla in nici una din situatiile de anulare a constituirii precum si faptul ca
are capacitatea profesionala de a realiza activitatile care fac obiectul contractului.
Modalitatea prin care poate fi demonstrata indeplinirea cerintei:
Inițial, se completează DUAE – Partea IV „Criterii de selecție” – Secțiunea α „Indicație globală pentru toate criteriile de selecție” de
ofertantul unic, ofertanții asociați, terții susținători și subcontractanții, după caz.La finalizarea evaluării ofertelor, Autoritatea
contractantă va solicita ofertantului clasat pe primul loc în clasamentul intermediar dupa aplicarea criteriului de atribuire tuturor
ofertelor admisibile, documentele justificative (cu informatii reale, actuale și valabile la momentul prezentării lor) care probează
îndeplinirea celor asumate prin DUAE, după cum urmează:A). Pentru persoanele juridice române – Prezentarea certificatului
constatator emis de Oficiul Registrului Comerțului de pe lângă Tribunalul Teritorial (pt. ofertant, asociat, tert sustinator,constatator
emis de Oficiul Registrului Comerțului de pe lângă Tribunalul Teritorial (pt. ofertant, asociat, tert sustinator, subcontractant), din care
să rezulte cel puțin informațiile legate de reprezentanții legali, domeniul/domeniile de activitate autorizate conform art. 15 din
Legea 359/2004 din care sa rezulte ca ofertantul are in domeniul de activitate, activitatile specifice obiectului prezentului contract.
B). Pentru persoanele juridice străine:
B.1.) Documente echivalente care dovedesc o formă de înregistrare/ atestare ori apartenență din punct de vedere
profesional,nconforme legii din țara de rezidență din care să rezulte cel puțin informațiile legate de reprezentanții legali,
domeniul/domeniile deactivitate (se va verifica prin accesarea https://ec.europa.eu/tools/ecertis/
B.2.) Certificatul de Rezidență Fiscală (evitarea dublei impuneri) pentru anul calendaristic în curs.
Se va prezenta o declaratie prin care confirma inscrierea in ONRC si casitigatorului i se va solicita ca in termen de minim 5 zile
lucratoare sa prezinte Documente de confirmare:
- pentru persoanele juridice române: • Certificatul constatator emis de Oficiul Registrului Comertului de pe lânga Tribunalul
Teritorial, din care sa rezulte domeniul de activitate principal/ secundar, codurile CAEN aferente acestora, iar pentru activitatea
specifica domeniului obiectului contractului sa se faca dovada autorizarii conf. Art. 15 din Legea nr. 359/2004. Informatiile cuprinse
in certificatul constatator trebuie sa fie reale/actuale la momentul prezentarii documentului. Obiectul contractului trebuie sa aiba
corespondent in codul CAEN al ofertantului. In cazul unei asocieri, se va urmari corespondenta dintre codul CAEN si activitatile din
contract care ii vor reveni fiecarui membru din cadrul asocierii.
- pentru persoanele juridice straine: • Prezentarea de documente care dovedesc o forma de înregistrare / atestare ori apartenenta
din punct de vedere profesional, conforme legii tarii de rezidenta a operatorului economic. (se va verifica prin accesarea
http://ec.europa.eu/markt/ecertis/login.do) • Prezentarea Certificatului de Rezidenta Fiscala (evitarea dublei impuneri) sau o
declaratie valabile pentru anul calendaristic în curs. • Traducere autorizata.
Arată mai mult
Motiv de excludere:
Abaterea profesională gravă
Acorduri cu alți operatori economici care vizează denaturarea concurenței
Active administrate de lichidator
+ încă 20
Activitățile economice sunt suspendate
Combaterea spălării banilor sau a finanțării terorismului
Concordat
Conflict de interese care decurge din participarea la procedura de achiziții publice
Corupție
Faliment
Frauda
Implicare directă sau indirectă în pregătirea acestei proceduri de achiziții publice
Infracțiuni teroriste sau infracțiuni legate de activități teroriste
Insolvență
Interpretare eronată, nedivulgare de informații, incapacitate de a furniza documentele necesare sau obținere de informații confidențiale referitoare la această procedură
Munca copiilor și alte forme de trafic de persoane
Participarea la o organizație criminală
Situații similare, în temeiul legislației naționale, cum ar fi falimentul
Încetare anticipată, daune-interese sau alte sancțiuni comparabile
Încălcarea obligației de plată a contribuțiilor la asigurările sociale
Încălcarea obligației de plată a impozitelor
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației de mediu
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației muncii
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației sociale
Operatorul economic sau o persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru participarea la o organizație criminală.
Operatorul economic sau orice persoană care este membru al organelor sale de conducere a fost condamnată definitiv pentru corupție, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau pentru care perioada de excludere prevăzută în hotărâre este încă aplicabilă.
Arată mai mult
Operatorul economic sau un membru al organelor sale de conducere a fost condamnat definitiv pentru fraudă, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau cu perioadă de excludere încă valabilă.
Operatorul economic sau un membru al conducerii a fost condamnat pentru infracțiuni teroriste sau activități conexe.
Operatorul economic sau orice persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru spălare de bani sau finanțarea terorismului.
Operatorul economic a fost condamnat pentru utilizarea muncii copiilor sau alte forme de trafic de persoane.
Operatorul economic nu și-a îndeplinit obligațiile de plată a impozitelor.
Operatorul economic nu este considerat suficient de sigur pentru a evita riscuri privind securitatea națională.
Operatorul economic a încălcat legislația privind…
… protecția mediului.
… securitatea socială.
… dreptul muncii.
Descriere momentan indisponibilă – necesită completare manuală.
Operatorul economic se află în stare de insolvență, faliment sau lichidare.
Operatorul economic a comis o abatere profesională gravă.
Operatorul economic se află într-o situație de conflict de interese legată de participarea la această procedură.
Operatorul economic a oferit informații false, a ascuns informații sau nu a furnizat documente relevante.
Autoritatea contractantă
Nume și adrese
Nume: Institutul de Chimie Macromoleculara "Petru Poni"
Numărul național de înregistrare:
4541750
Adresa poștală: Strada: Aleea Grigore Ghica Voda, nr. 41A
Cod poștal: 700487
Orașul poștal: Iasi (Iasi)
Regiune: Iaşi 🏙️
Țara: România 🇷🇴
Punct de contact: Daniel Condrea
E-mail: dcon@icmpp.ro 📧
Telefon: +40 722950069 📞
Fax: +40 332880050 📠
URL: https://www.icmpp.ro 🌏
Adresa profilului de cumpărător: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Tipul autorității contractante
Organism de drept public
Activitate principală
Educație
Comunicare
Documente URL: https://e-licitatie.ro/pub/notices/c-notice/v2/view/100211290 🌏
URL de participare: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Instrumentul de achiziție URL: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Depunere electronică: Obligatorie
Informații complementare
Informații suplimentare
În cazul în care două sau mai multe oferte sunt clasate pe primul loc, cu pret egal, autoritatea contractantă are dreptul să solicite noi propuneri financiare, și oferta câștigătoare va fi desemnată cea cu propunerea financiară cea mai mică. Având în vedere informarea AADR cu privire la indisponibilitatea aplicației Comisiei Europene privind utilizarea DUAE începând cu data de18 aprilie 2019, precum și notificarea ANAP din 02.07.2019. DUAE se completează de către ofertanți direct în SICAP. Pentru vizualizarea documentatiei de atribuire incarcate in SEAP, operatorii economici trebuie sa aiba un program necesar vizualizarii fisierelor semnate electronic (acest program fiind disponibil gratuit pe site-urile furnizorilor de semnatura electronica) disponibil pe adresa www.certsign.ro.”Cerintele tehnice definite la nivelul anuntului de participare, caietului de sarcini sau altor documente complementare, prin trimiterea standardelor, la un anumit producator, la marci, brevete, tipuri, la o origine sau la o productie/metoda specifica de fabricatie/prestare/executie, vor fi intelese ca fiind insotite de mentiunea ”sau echivalent
Arată mai mult
Nume: Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor
Numărul național de înregistrare:
20329980
Adresa poștală: Str. Stavropoleos nr. 6, sector 3
Cod poștal: 030084
Orașul poștal: Bucuresti
Regiune: Bucureşti 🏙️
Țara: România 🇷🇴
E-mail: office@cnsc.ro 📧
Telefon: +40 213104641 📞
Fax: +40 218900745 📠
URL: http://www.cnsc.ro 🌏
Serviciul de la care se pot obține informații privind procedura de reexaminare
Nume: Serviciul juridic
Numărul național de înregistrare:
4541750_3
Adresa poștală: Aleea Grigore Ghica Voda 41A
Cod poștal: 700487
Orașul poștal: Iasi (Iasi)
Regiune: Iaşi 🏙️
E-mail: pponi@icmpp.ro 📧
Telefon: +40 332880050 📞
Fax: +40 332880050 📠
URL: https://www.icmpp.ro 🌏
Procedura de revizuire
Informații precise cu privire la termenul (termenele) limită pentru procedurile de reexaminare:
-in termen de 10 zile incepand cu ziua urmatoare luarii la cunostinta, despre un act al autoritatii contractante considerat nelegal, în conditiile prevazute in art 215 alin. (1) din Legea nr. 98/2016 cat si a art. 8 lit. a din legea nr.101/2016
Informații despre fluxurile de lucru electronice
Facturarea electronică va fi acceptată
Sursa: OJS 2026/S 163-586725 (2026-08-21)
Achiziții noi în categorii conexe 🆕
- Maşini, aparate, echipamente şi consumabile electrice; iluminat (>20 noi achiziții publice)