Echipamente de laborator I, 17 loturi , în cadrul proiectului " Proiect 5CoEx/2026"
Universitatea din Bucureşti
Universitatea din București intenționează achiziția de echipamente de laborator. Achiziția se va face în cadrul proiectului 5CoEx/02.06.2026 pentru toate loturile (1-17), lotul 17 parțial prin Proiect 94PCE/2025 Lotul 17 Proiectul 5CoEx/2026 este finanțat prin PLANUL NAŢIONAL DE CERCETARE, DEZVOLTARE ŞI INOVARE PENTRU PERIOADA 2022-2027, PNCDI IV, Programul Provocări, Subprogramul Parteneriate pentru Agenda Strategică. Obiectivul general al proiectului 5CoEx/2026 îl reprezintă crearea unui Centru de Excelență pentru implementarea unui concept de economie circulară vizand reciclarea deșeurilor industriale și reducerea consumului de energie. Numar zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limită de depunere a ofertelor: 17 zile. Autoritatea contractantă va raspunde în mod clar și complet tuturor solicitarilor de clarificare/informațiilor suplimentare în a 11-a zi înainte de termenul limită de depunere a ofertelor.
Termen limităDeadline 2026-09-28
Cine? Ce?- • Echipamente de laborator, optice şi de precizie (cu excepţia ochelarilor)
- • Servicii de asigurare de încărcătură şi servicii de asigurare pentru transport › Asigurare pentru transport
- • Servicii de manipulare şi de depozitare a încărcăturilor › Servicii de manipulare a încărcăturilor
- • Servicii de transport (cu excepţia transportului de deşeuri)
| Data | Document |
|---|---|
| 2026-08-21 | Anunţ de participare |
Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Titlu: Echipamente de laborator I, 17 loturi , în cadrul proiectului " Proiect 5CoEx/2026"
Număr de referință:
4505502_2026_PAAP
Scurtă descriere:
Produse/servicii: Echipamente de laborator, optice şi de precizie (cu excepţia ochelarilor) 📦
Valoarea estimată fără TVA: 1217763.55 RON 💰
Informații despre loturi
Acest contract este împărțit în loturi ✅
Numărul maxim de loturi care pot fi atribuite unui singur ofertant: 17
Ofertele pot fi depuse pentru un număr maxim de loturi: 17
1️⃣
Identificator intern:
1
Titlu: Cuve sub presiune/autoclavă
Valoarea estimată fără TVA: 94993.38 RON 💰
Descrierea achiziției publice:
Locul de desfășurare: Bucureşti 🏙️
Durata: 4 luni
Numărul maxim de reînnoiri: 0
Criterii de atribuire
Preț ✅
Preț (pondere): 40
Criteriul de calitate (denumire): Temperatura maximă de operare continuă (°C)
Criteriul de calitate (pondere): 25
Criteriul de calitate (denumire): Acuratețea / Stabilitatea termică (°C)
Criteriul de calitate (pondere): 20
Criteriul de calitate (denumire): Garanție
Criteriul de calitate (pondere): 15
Titlu
Numărul de identificare a lotului:
LOT-0001
2️⃣
Identificator intern:
2
Titlu: Etuve (cu vid)
Valoarea estimată fără TVA: 35170.5 RON 💰
Descrierea achiziției publice: Etuva cu vid 1 bucată
Locul principal sau locul de desfășurare:
Criteriul de calitate (denumire): Stabilitatea termică în timp (°C)
Uniformitatea spațială a temperaturii (°C)
Titlu
Numărul de identificare a lotului:
LOT-0002
3️⃣
Identificator intern:
3
Titlu: Fotoreactor
Valoarea estimată fără TVA: 26805.32 RON 💰
Descrierea achiziției publice: Fotoreactor 1 bucată
Locul principal sau locul de desfășurare:
Criteriul de calitate (denumire): Puterea radiantă maximă per modul (mW/cm² sau W)
Omogenitatea iradierii între poziții (%)
Titlu
Numărul de identificare a lotului:
LOT-0003
4️⃣
Identificator intern:
4
Titlu: Evaporator rotativ
Valoarea estimată fără TVA: 17178.77 RON 💰
Descrierea achiziției publice: Evaporator rotativ 1 bucată
Locul principal sau locul de desfășurare:
Criteriul de calitate (denumire): Suprafața de răcire a condensatorului (cm²)
Acuratețea controlului băii de termostatare (°C)
Titlu
Numărul de identificare a lotului:
LOT-0004
5️⃣
Identificator intern:
5
Titlu: Pompă de vid cu membrana
Valoarea estimată fără TVA: 19 879 RON 💰
Descrierea achiziției publice: Pompa de vid cu membrana 1 bucată
Criterii de atribuire
Criteriul de calitate (denumire): Vidul final absolut atins (mbar)
Debitul maxim de aspirație (m³/h)
Titlu
Numărul de identificare a lotului:
LOT-0005
6️⃣
Identificator intern:
6
Titlu: Centrifuga pentru tuburi de 15mL
Valoarea estimată fără TVA: 9 380 RON 💰
Descrierea achiziției publice: Centrifuga pentru tuburi de 15mL 1 bucată
Criterii de atribuire
Criteriul de calitate (denumire): Forța centrifugă relativă maximă (RCF - x g)
Precizia controlului turației (± rpm)
Titlu
Numărul de identificare a lotului:
LOT-0006
7️⃣
Identificator intern:
7
Titlu: Thermoshaker
Valoarea estimată fără TVA: 8 980 RON 💰
Descrierea achiziției publice: Thermoshaker 1 bucată
Titlu
Numărul de identificare a lotului:
LOT-0007
8️⃣
Identificator intern:
8
Titlu: Agitator magnetic cu incalzire cu 4 pozitii
Valoarea estimată fără TVA: 16 757 RON 💰
Descrierea achiziției publice: Agitator magnetic cu incalzire cu 4 pozitii - 2 bucăți
Locul principal sau locul de desfășurare:
Numărul de identificare a lotului:
LOT-0008
9️⃣
Identificator intern:
9
Titlu: Microcentrifuge
Valoarea estimată fără TVA: 7 143 RON 💰
Descrierea achiziției publice: Microcentrifugă 1 bucată
Locul principal sau locul de desfășurare:
Numărul de identificare a lotului:
LOT-0009
1️⃣0️⃣
Identificator intern:
10
Titlu: Agitator magnetic cu incalzire
Valoarea estimată fără TVA: 6 760 RON 💰
Descrierea achiziției publice: Agitator magnetic cu încălzire - 1 bucată
Titlu
Numărul de identificare a lotului:
LOT-0010
1️⃣1️⃣
Identificator intern:
11
Titlu: Etuve (de laborator)
Valoarea estimată fără TVA: 7644.5 RON 💰
Descrierea achiziției publice: Etuve (de laborator) 1 bucată
Titlu
Numărul de identificare a lotului:
LOT-0011
1️⃣2️⃣
Identificator intern:
12
Titlu: Balanta analitica cu 4 zecimale
Valoarea estimată fără TVA: 13 540 RON 💰
Descrierea achiziției publice: Balanta analitica cu 4 zecimale - 2 bucăti
Criterii de atribuire
Criteriul de calitate (denumire): Repetabilitatea / Abaterea standard (mg)
Timpul tipic de stabilizare (secunde)
Titlu
Numărul de identificare a lotului:
LOT-0012
1️⃣3️⃣
Identificator intern:
13
Titlu: Balanta cu 4 zecimale
Valoarea estimată fără TVA: 6520.58 RON 💰
Descrierea achiziției publice: Balanta cu 4 zecimale - 1 bucată
Titlu
Numărul de identificare a lotului:
LOT-0013
1️⃣4️⃣
Identificator intern:
14
Titlu: Centrifuga universala de masa
Valoarea estimată fără TVA: 29736.5 RON 💰
Descrierea achiziției publice: Centrifuga universala de masa 1 bucată
Titlu
Numărul de identificare a lotului:
LOT-0014
1️⃣5️⃣
Identificator intern:
15
Titlu: Sistem paralel automatizat pentru reacții la presiune cu 4 reactoare independente
Valoarea estimată fără TVA: 519 135 RON 💰
Descrierea achiziției publice:
Criterii de atribuire
Criteriul de calitate (denumire): Diferența maximă de temperatură între zone (°C)
Abaterea de temperatură pe zonă (°C)
Titlu
Numărul de identificare a lotului:
LOT-0015
1️⃣6️⃣
Identificator intern:
16
Titlu: Sistem cu microunde
Valoarea estimată fără TVA: 190 000 RON 💰
Descrierea achiziției publice: Sistem cu microunde 1 bucată
Titlu
Numărul de identificare a lotului:
LOT-0016
1️⃣7️⃣
Identificator intern:
17
Titlu: Upgrade sistem Raman
Valoarea estimată fără TVA: 208 140 RON 💰
Descrierea achiziției publice: Upgrade sistem Raman 1 bucată
Informații suplimentare:
Numărul de identificare a lotului:
LOT-0017
Procedura
Tipul de procedură
Procedura deschisă ✅
Temeiul juridic: Directiva 2014/24/UE
Informații administrative
Termenul de primire a ofertelor sau a cererilor de participare: 2026-09-28 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor: 2026-09-28 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor (locul): In SEAP
Limbile în care pot fi prezentate ofertele sau cererile de participare: română 🗣️
Perioada minimă de timp în care ofertantul trebuie să mențină oferta: 3 luni
Condiții de ofertare
Un grup de ofertanți căruia i se atribuie un contract trebuie să adopte o anumită formă juridică ✅
Data deschiderii: 2026-09-28 15:00:00.0000000 📅
Locul: In SEAP
Facturare electronică: Obligatorie
Criterii de atribuire
Tip de pondere: Ponderare (procentaj, valoare exactă)
Informații juridice, economice, financiare și tehnice
Condiții de participare
Criteriu de selecție: Înregistrare într-un registru comercial
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Principalele condiții de finanțare și modalități de plată și/sau trimitere la dispozițiile relevante care le reglementează:
+ încă 20
Autoritatea contractantă
Nume și adrese
Nume: Universitatea din Bucuresti
Numărul național de înregistrare:
4505502
Adresa poștală: Strada: Panduri, nr. 90
Cod poștal: 050663
Orașul poștal: Bucuresti
Regiune: Bucureşti 🏙️
Țara: România 🇷🇴
Punct de contact: Nicoleta Trifu
E-mail: nicoleta.trifu@achizitii.unibuc.ro 📧
Telefon: +40 213054623 📞
URL: https://www.unibuc.ro 🌏
Adresa profilului de cumpărător: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Tipul autorității contractante
Organism de drept public
Activitate principală
Educație
Comunicare
Documente URL: https://e-licitatie.ro/pub/notices/c-notice/v2/view/100211239 🌏
URL de participare: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Depunere electronică: Obligatorie
Informații complementare
Informații suplimentare
Nume: Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor
Numărul național de înregistrare:
20329980
Adresa poștală: Str. Stavropoleos nr. 6, sector 3
Cod poștal: 030084
Orașul poștal: București
Regiune: Bucureşti 🏙️
Țara: România 🇷🇴
E-mail: office@cnsc.ro 📧
Telefon: +40 213104641 📞
Fax: +40 213104642 📠
URL: http://www.cnsc.ro 🌏
Serviciul de la care se pot obține informații privind procedura de reexaminare
La fel ca: Nume și adrese
Informații despre fluxurile de lucru electronice
Facturarea electronică va fi acceptată
Sursa: OJS 2026/S 162-583592 (2026-08-21)
- Echipamente de laborator, optice şi de precizie (cu excepţia ochelarilor) (>20 noi achiziții publice)
- Aparate de control şi de testare (14)
- Ceasuri de pontaj şi ceasuri similare; ceasuri de parcare
- Diverse instrumente de evaluare şi de testare (3)
- Echipament de comandă a proceselor industriale şi echipament pentru comandă de la distanţă (1)
- Instrumente de geologie şi de geofizică (4)
- Instrumente de măsurare (5)
- Instrumente de navigaţie şi de meteorologie (2)
- Instrumente de verificare a proprietăţilor fizice (>20)
- Instrumente optice (9)