Echipamente pentru spălătorie

Spitalul judetean de urgenta Miercurea Ciuc

Prin achiziționarea echipamentelor de spălătorie, autoritatea contractantă intenționează să răspundă necesității identificate în cadrul spitalului. Prin prezentul proiect se urmărește modernizarea și dotarea spălătoriei spitalului cu echipamente noi, în vederea înlocuirii celor existente, care sunt uzate fizic și moral. Achiziția este necesară pentru creșterea eficienței activității, îmbunătățirea condițiilor de lucru și asigurarea procesării lenjeriei spitalicești în condiții corespunzătoare de calitate, igienă și siguranță. Necesitatea achiziționării aparatelor și produselor medicale este dată de referatul de necesitate depus la sfârșitul anului 2025, întocmit de către spălătoria spitalului, produse ce trebuie să respecte specificațiile tehnice din prezentul caiet de sarcini. Necesitatea achiziționării unor echipamente noi este determinată de gradul avansat de uzură fizică și morală a echipamentelor existente, care prezintă defecțiuni frecvente, costuri ridicate de întreținere și un nivel redus de eficiență. Modernizarea spălătoriei va contribui la creșterea calității serviciilor prestate, la optimizarea procesului de spălare și dezinfecție a lenjeriei spitalicești, la reducerea consumurilor de apă, energie și detergenți, precum și la asigurarea respectării normelor de igienă și control al infecțiilor asociate asistenței medicale. În urma procedurii de atribuire se vor încheia acorduri-cadru cu maxim 2 operatori economici pentru următoarele loturi: Lot 1 Mașină de spălat cu barieră igienică, capacitate 22 kg Lot 2 Mașină de spălat cu barieră igienică, capacitate 35 kg Lot 3 Mașină de spălat cu barieră igienică, capacitate 70 kg Lot 4 Uscător de rufe, capacitate 45 kg Lot 5 Uscător de rufe, capacitate 60 kg Lot 6 Mașină de călcat tip calandru 2m Lot 7 Mașină de călcat tip calandru cu sistem de împachetare Numărul de zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limită de depunere a ofertelor este de 18 zile. Autoritatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificări în a 11-a zi înainte de data limită de depunere a ofertelor.

Termen limită

Deadline 2026-09-23

Cine? Ce? Unde?
Istoricul achizițiilor
Data Document
2026-08-20 Anunţ de participare
Anunţ de participare (2026-08-20)
Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Titlu: Echipamente pentru spălătorie
Număr de referință: I-AC-4/4245305/2026,;4245305_2026_PAAPD1628950
Scurtă descriere:
Prin achiziționarea echipamentelor de spălătorie, autoritatea contractantă intenționează să răspundă necesității identificate în cadrul spitalului. Prin prezentul proiect se urmărește modernizarea și dotarea spălătoriei spitalului cu echipamente noi, în vederea înlocuirii celor existente, care sunt uzate fizic și moral. Achiziția este necesară pentru creșterea eficienței activității, îmbunătățirea condițiilor de lucru și asigurarea procesării lenjeriei spitalicești în condiții corespunzătoare de calitate, igienă și siguranță. Necesitatea achiziționării aparatelor și produselor medicale este dată de referatul de necesitate depus la sfârșitul anului 2025, întocmit de către spălătoria spitalului, produse ce trebuie să respecte specificațiile tehnice din prezentul caiet de sarcini. Necesitatea achiziționării unor echipamente noi este determinată de gradul avansat de uzură fizică și morală a echipamentelor existente, care prezintă defecțiuni frecvente, costuri ridicate de întreținere și un nivel redus de eficiență. Modernizarea spălătoriei va contribui la creșterea calității serviciilor prestate, la optimizarea procesului de spălare și dezinfecție a lenjeriei spitalicești, la reducerea consumurilor de apă, energie și detergenți, precum și la asigurarea respectării normelor de igienă și control al infecțiilor asociate asistenței medicale. În urma procedurii de atribuire se vor încheia acorduri-cadru cu maxim 2 operatori economici pentru următoarele loturi: Lot 1 Mașină de spălat cu barieră igienică, capacitate 22 kg Lot 2 Mașină de spălat cu barieră igienică, capacitate 35 kg Lot 3 Mașină de spălat cu barieră igienică, capacitate 70 kg Lot 4 Uscător de rufe, capacitate 45 kg Lot 5 Uscător de rufe, capacitate 60 kg Lot 6 Mașină de călcat tip calandru 2m Lot 7 Mașină de călcat tip calandru cu sistem de împachetare Numărul de zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limită de depunere a ofertelor este de 18 zile. Autoritatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificări în a 11-a zi înainte de data limită de depunere a ofertelor.
Arată mai mult
Tipul de contract: Bunuri
Produse/servicii: Maşini de spălat, maşini de curăţare uscată şi maşini de uscat pentru rufe 📦
Valoarea estimată fără TVA: 5809917.35 RON 💰
Informații despre loturi
Acest contract este împărțit în loturi
Numărul maxim de loturi care pot fi atribuite unui singur ofertant: 7
Ofertele pot fi depuse pentru un număr maxim de loturi: 7

1️⃣
Identificator intern: 1
Titlu: Mașină de spălat cu barieră igienică, capacitate 22 kg
Valoarea estimată fără TVA: 557851.25 RON 💰
Descrierea achiziției publice:
Lotul 1. Mașină de spălat cu barieră igienică, capacitate 22 kg: Cant. min. CS:1 Cant. max. CS:2 Cant. min. AC:1 Cant. max. AC:5;
Produse/servicii suplimentare: Obiectivul achiziției publice strategice: Reducerea impactului asupra mediului
Echipamentele ofertate trebuie să contribuie la reducerea impactului asupra mediului prin utilizarea eficientă a resurselor pe întreaga durată de viață. Acestea trebuie să fie proiectate pentru un consum redus de energie electrică și apă (după caz), să optimizeze consumul de detergenți și alte consumabile și să reducă emisiile asociate procesului de funcționare. De asemenea, echipamentele trebuie să fie fabricate din materiale durabile, cu posibilitatea înlocuirii principalelor componente, în vederea prelungirii duratei de utilizare și diminuării cantității de deșeuri generate. La sfârșitul ciclului de viață, echipamentele trebuie să permită reciclarea și valorificarea materialelor componente, în conformitate cu legislația privind gestionarea deșeurilor de echipamente electrice și electronice (DEEE).
Arată mai mult
Abordarea pentru reducerea impactului asupra mediului: Tranziția către o economie circulară
Criterii privind achizițiile ecologice: Criteriile naționale privind achizițiile publice ecologice
Locul principal sau locul de desfășurare: Miercurea Ciuc, str. Dénes László, nr.2
Țara: România 🇷🇴
Locul de desfășurare: Harghita 🏙️
Durata: 36 luni
Numărul maxim de reînnoiri: 0
Criterii de atribuire
Preț
Preț (pondere): 40
Criteriul de calitate (denumire): Perioadele de garanție extinse
Criteriul de calitate (pondere): 5
Criteriul de calitate (denumire): Consum specific de apă pe ciclu de spălare
Criteriul de calitate (pondere): 10
Criteriul de calitate (denumire): Consum specific de energie electrică pe ciclu de spălare
Program de preluare, reutilizare și reciclare a echipamentului la sfârșitul ciclului de viață
Umiditate reziduală după centrifugare
Criteriul de calitate (pondere): 15
Criteriul de calitate (denumire): Durata ciclului de spălare
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0001

2️⃣
Identificator intern: 2
Titlu: Mașină de spălat cu barieră igienică, capacitate 35 kg
Valoarea estimată fără TVA: 1157024.8 RON 💰
Descrierea achiziției publice:
Lotul 2. Mașină de spălat cu barieră igienică, capacitate 35 kg: Cant. min. CS:1 Cant. max. CS:2 Cant. min. AC:1 Cant. max. AC:5;
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0002

3️⃣
Identificator intern: 3
Titlu: Mașină de spălat cu barieră igienică, capacitate 70 kg
Valoarea estimată fără TVA: 1 446 281 RON 💰
Descrierea achiziției publice:
Lotul 3. Mașină de spălat cu barieră igienică, capacitate 70 kg: Cant. min. CS:1 Cant. max. CS:2 Cant. min. AC:1 Cant. max. AC:5;
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0003

4️⃣
Identificator intern: 4
Titlu: Uscător de rufe, capacitate 45 kg
Valoarea estimată fără TVA: 252066.1 RON 💰
Descrierea achiziției publice:
Lotul 4. Uscător de rufe, capacitate 45 kg: Cant. min. CS:1 Cant. max. CS:2 Cant. min. AC:1 Cant. max. AC:5;
Produse/servicii suplimentare: Criterii de atribuire
Criteriul de calitate (denumire): Productivitatea echipamentului in regim standard de functionare
Durata ciclului de uscare
Capacitatea de evaporare
Nivelul emisiilor de zgomot în timpul funcționării
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0004

5️⃣
Identificator intern: 5
Titlu: Uscător de rufe, capacitate 60 kg
Valoarea estimată fără TVA: 285123.95 RON 💰
Descrierea achiziției publice:
Lotul 5. Uscător de rufe, capacitate 60 kg: Cant. min. CS:1 Cant. max. CS:2 Cant. min. AC:1 Cant. max. AC:5;
Criterii de atribuire
Criteriul de calitate (denumire): Productivitatea echipamentului în regim standard de funcționare
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0005

6️⃣
Identificator intern: 6
Titlu: Mașină de călcat tip calandru 2m
Valoarea estimată fără TVA: 334710.75 RON 💰
Descrierea achiziției publice:
Lotul 6. Mașină de călcat tip calandru 2m: Cant. min. CS:1 Cant. max. CS:2 Cant. min. AC:1 Cant. max. AC:5;
Produse/servicii suplimentare: Criterii de atribuire
Criteriul de calitate (denumire): Viteza maximă de călcare
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0006

7️⃣
Identificator intern: 7
Titlu: Mașină de călcat tip calandru cu sistem de împachetare
Valoarea estimată fără TVA: 1776859.5 RON 💰
Descrierea achiziției publice:
Lotul 7. Mașină de călcat tip calandru cu sistem de împachetare: Cant. min. CS:1 Cant. max. CS:2 Cant. min. AC:1 Cant. max. AC:5;
Criterii de atribuire
Criteriul de calitate (denumire): Viteza maximă de lucru
Productivitatea în configurația cu sistem de pliere/ieșire frontală
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0007

Procedura
Tipul de procedură
Procedura deschisă
Temeiul juridic: Directiva 2014/24/UE
Informații administrative
Termenul de primire a ofertelor sau a cererilor de participare: 2026-09-23 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor: 2026-09-23 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor (locul): In SEAP
Condiții de deschidere a ofertelor (Informații privind persoanele autorizate și procedura de deschidere): Comisia de evaluare
Limbile în care pot fi prezentate ofertele sau cererile de participare: română 🗣️
Perioada minimă de timp în care ofertantul trebuie să mențină oferta: 4 luni
Informații privind un acord-cadru sau un sistem dinamic de achiziție
Acord-cadru cu mai mulți operatori
Numărul maxim de participanți: 2
Condiții de ofertare
Un grup de ofertanți căruia i se atribuie un contract trebuie să adopte o anumită formă juridică
Data deschiderii: 2026-09-23 15:00:00.0000000 📅
Locul: In SEAP
Informații suplimentare: Comisia de evaluare
Facturare electronică: Obligatorie
Criterii de atribuire
Tip de pondere: Ponderare (procentaj, valoare exactă)

Informații juridice, economice, financiare și tehnice
Condiții de participare
Criteriu de selecție: Înregistrare într-un registru comercial
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Operatorii economici care depun ofertă trebuie să dovedească o formă de înregistrare în condițiile legii din țara rezidentă, din care să reiasă că operatorul economic este legal constituit, că nu se află în niciuna din situațiile de anulare a constituirii, precum și faptul că are capacitatea profesională de a realiza activitățile ce fac obiectul contractului de achiziție publică. Cerința se aplică inclusiv pentru asociați și subcontractanți, care completează informațiile aferente situației lor la nivelul unui DUAE distinct. MODALITATE DE ÎNDEPLINIRE Se va completa DUAE de către operatorii economici participanți la procedura de atribuire a contractului de achiziție publică cu informațiile solicitate de către autoritatea contractantă, respectiv informații referitoare la îndeplinirea cerințelor privind capacitatea de exercitare a activității profesionale. Documentul justificativ care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE, respectiv certificatul constatator emis de ONRC sau, în cazul ofertanților persoane juridice/fizice străine, documentele echivalente emise în țara de rezidență, traduse în limba română, urmează să fie prezentate, la solicitarea autorității contractante, de către ofertanții clasați pe primele două locuri în clasamentul intermediar întocmit după aplicarea criteriului de atribuire. În situația în care vor fi executate părți din contract de către subcontractanți, dovada înregistrării și corespondența activităților principale/secundare din cadrul acestora cu obiectul achiziției se va prezenta obligatoriu și de către subcontractanți, pentru partea din contract pe care o vor realiza.
Arată mai mult
Criteriu de selecție: Certificate emise de organisme independente despre sisteme sau standarde de management al mediului
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Operatorul economic va demonstra implementarea unui sistem de management al calității conform standardului SR EN ISO 9001:2015 sau echivalent, valabil la data prezentării, pentru activitățile relevante obiectului contractului, respectiv furnizarea și, după caz, livrarea, instalarea, punerea în funcțiune și activitățile de service/mentenanță aferente echipamentelor pentru spălătorie. Modalitatea de îndeplinire: Se va completa Documentul Unic de Achiziție European (DUAE), conform art. 193 din Legea nr. 98/2016 privind achizițiile publice, cu modificările și completările ulterioare. Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin DUAE vor fi prezentate, la solicitarea autorității contractante, de către ofertanții clasați pe primele două locuri în clasamentul intermediar întocmit la finalizarea evaluării ofertelor. În acest sens, se va prezenta certificatul SR EN ISO 9001:2015 sau echivalent, valabil la data prezentării, emis de un organism de certificare acreditat, din care să rezulte implementarea sistemului de management al calității pentru activitățile relevante obiectului contractului. În situațiile prevăzute la art. 200 alin. (3) din Legea nr. 98/2016, se vor accepta și alte probe sau dovezi prezentate de operatorul economic, în măsura în care acestea confirmă asigurarea unui nivel corespunzător al calității.
Arată mai mult
Forma juridică pe care trebuie să o adopte grupul de operatori economici căruia urmează să i se atribuie contractul: Asociere conform art. 53. din Legea privind achizitiile publice nr 98/2016
Principalele condiții de finanțare și modalități de plată și/sau trimitere la dispozițiile relevante care le reglementează:
Finanțarea achiziției se realizează din fondurile prevăzute în documentația de atribuire. Modalitățile și condițiile de plată sunt cele prevăzute în Acordul-cadru și în contractele subsecvente.
Motiv de excludere:
Abaterea profesională gravă
Acorduri cu alți operatori economici care vizează denaturarea concurenței
Active administrate de lichidator
+ încă 20
Activitățile economice sunt suspendate
Combaterea spălării banilor sau a finanțării terorismului
Concordat
Conflict de interese care decurge din participarea la procedura de achiziții publice
Corupție
Faliment
Frauda
Implicare directă sau indirectă în pregătirea acestei proceduri de achiziții publice
Infracțiuni teroriste sau infracțiuni legate de activități teroriste
Insolvență
Interpretare eronată, nedivulgare de informații, incapacitate de a furniza documentele necesare sau obținere de informații confidențiale referitoare la această procedură
Munca copiilor și alte forme de trafic de persoane
Participarea la o organizație criminală
Situații similare, în temeiul legislației naționale, cum ar fi falimentul
Încetare anticipată, daune-interese sau alte sancțiuni comparabile
Încălcarea obligației de plată a contribuțiilor la asigurările sociale
Încălcarea obligației de plată a impozitelor
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației de mediu
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației muncii
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației sociale
Descrierea motivelor de excludere:
Operatorul economic sau o persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru participarea la o organizație criminală.
Operatorul economic sau orice persoană care este membru al organelor sale de conducere a fost condamnată definitiv pentru corupție, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau pentru care perioada de excludere prevăzută în hotărâre este încă aplicabilă.
Arată mai mult
Operatorul economic sau un membru al organelor sale de conducere a fost condamnat definitiv pentru fraudă, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau cu perioadă de excludere încă valabilă.
Operatorul economic sau un membru al conducerii a fost condamnat pentru infracțiuni teroriste sau activități conexe.
Operatorul economic sau orice persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru spălare de bani sau finanțarea terorismului.
Operatorul economic a fost condamnat pentru utilizarea muncii copiilor sau alte forme de trafic de persoane.
Operatorul economic nu și-a îndeplinit obligațiile de plată a impozitelor.
Operatorul economic nu este considerat suficient de sigur pentru a evita riscuri privind securitatea națională.
Operatorul economic a încălcat legislația privind
protecția mediului.
securitatea socială.
dreptul muncii.
Descriere momentan indisponibilă – necesită completare manuală.
Operatorul economic se află în stare de insolvență, faliment sau lichidare.
Operatorul economic a comis o abatere profesională gravă.
Operatorul economic a oferit informații false, a ascuns informații sau nu a furnizat documente relevante.
Operatorul economic se află într-o situație de conflict de interese legată de participarea la această procedură.

Autoritatea contractantă
Nume și adrese
Nume: Spitalul Judetean de Urgenta Miercurea Ciuc
Numărul național de înregistrare: 4245305
Adresa poștală: Strada: dr. Dénes László, nr. 2
Cod poștal: 530180
Orașul poștal: Miercurea-Ciuc
Regiune: Harghita 🏙️
Țara: România 🇷🇴
Punct de contact: Kinga Somodi
E-mail: achizitiipubl@spitalmciuc.ro 📧
Telefon: +40 732500778 📞
Fax: +40266372137 📠
URL: https://www.spitalmciuc.ro 🌏
Adresa profilului de cumpărător: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Tipul autorității contractante
Agenţie/birou regional sau local
Activitate principală
Sănătate
Comunicare
Documente URL: https://e-licitatie.ro/pub/notices/c-notice/v2/view/100211219 🌏
URL de participare: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Depunere electronică: Obligatorie

Informații complementare
Informații suplimentare
Oferta trebuie transmisă exclusiv prin mijloace electronice în SEAP. Toate documentele ce compun oferta vor fi semnate cu semnătură electronică extinsă, bazată pe un certificat calificat, eliberat de un furnizor de servicii de certificare acreditat în condițiile legii și încărcate în SEAP în secțiunile specifice disponibile în sistemul informatic. În acest sens operatorii economici trebuie să fie înregistrați în SEAP ca ofertanți. La accesarea documentației de atribuire via: https://e-licitatie.ro/pub potențialii ofertanți sunt invitați să examineze toate documentele și să notifice autorității contractante eventualele conflicte, erori, discrepanțe etc. sau să solicite clarificările care sunt considerate necesare utilizând coordonatele persoanei (persoanelor) de contact menționate mai sus. -Informații cu privire la cazierul judiciar al operatorului economic și al membrilor organului de administrare, de conducere sau de supraveghere al respectivului operator economic, sau a celor ce au putere de reprezentare, de decizie sau de control în cadrul acestuia, așa cum rezultă din certificatul constatator emis de ONRC / actul constitutiv: În ceea ce privește persoanele la care se face referire la art. 164 alin. (2) din Legea nr. 98/2016, cu modificările și completările ulterioare, prin raportare la prevederile Legii nr. 31/1990 , se pot distinge următoarele categorii, care au, după caz, în funcție de forma juridica de organizare si de modul de administrare a operatorului economic, calitatea de membrii cu putere de reprezentare, de decizie sau de control în cadrul acestuia:  În cazul societăților în nume colectiv: persoana fizică numită/aleasă să reprezinte societatea în calitatea de administrator sau după caz persoanele fizice numite/alese să reprezinte societatea în calitatea de administratori (art. 7 și art. 77 din Legea nr. 31/1990);  În cazul societăților în comandită simplă: asociați comanditați numiți/aleși în calitatea de administratori (art. 88 și art. 90 din Legea nr. 31/1990);  În cazul societăților pe acțiuni: - Societăți pe acțiuni administrate în sistem unitar: - persoana desemnată/numită în calitate de administrator sau după caz persoanele desemnate/numite în calitate de administratori care constituie consiliul de administrație (art. 137 și art. 1371 alin. (1) din Legea nr. 31/1990); În conformitate cu prevederile art. 15313 alin. (2) din Legea nr. 31/1990 persoana juridică poate fi numită administrator. Odată cu această numire persoana juridică (fără a fi exonerată de răspundere) este obligată să își desemneze un reprezentant permanent, persoană fizică, care este supus acelorași condiții și obligații și are aceeași răspundere civilă și penală ca și un administrator; - directorii societății pe acțiuni (persoane fizice) în cazul în care într-o societate pe acțiuni, consiliul de administrație deleagă atribuțiile de conducere ale societății către aceștia (art. 1381 , art. 143 și art. 15313 alin. (1) din Legea nr. 31/1990); - persoana desemnată în calitate de cenzor, supleant sau după caz în calitate de auditor intern (art. 159, art. 160, art. 161 alin. (1), 162 alin. (1) și art. 163 din Legea nr. 31/1990). 2) Societăți pe acțiuni administrate în sistem dualist: - directorul general unic sau după caz persoanele fizice membre ale directoratului (art. 153 alin. (1) și (2), art. 1531 și art. 15313 alin. (1) din Legea nr. 31/1990); - membrii consiliului de supraveghere (art. 153 alin. (1) și (2) și art. 1539 alin. (3) din Legea nr. 31/1990). - persoana desemnată în calitate de auditor intern (art. 160 și art. 163 din Legea nr. 31/1990).  În cazul societăților în comandită pe acțiuni: - asociatul/asociații comanditați numiți în calitate de administrator (art. 188 alin. (1) din Legea nr. 31/1990); - persoana desemnată în calitate de cenzor, supleant sau după caz în calitate de auditor intern (art. 187 din Legea nr. 31/1990).  În cazul societăților cu răspundere limitată: - persoana numită în calitate de administrator sau după caz persoanele numite în calitate de administrator (art. 197 alin. (1) din Legea nr. 31/1990); - persoana desemnată în calitate de cenzor, supleant sau după caz în calitate de auditor intern (art. 199 alin. (1)-(4) din Legea nr. 31/1990); - asociatul/asociații care nu au calitatea de administrator al societății, dar care în lipsă de cenzori sau după caz de auditori financiar exercita dreptul de control pe care aceștia îl au în cadrul societății (art. 199 alin.(5) din Legea nr. 31/1990). Totodată, în ceea ce privește asociații persoane fizice care nu au și calitatea de administrator (deci nu figurează ca persoane împuternicite), în Actul constitutiv al societăţii se menționează puterile ce li s-au conferit şi dacă ei urmează să le exercite. Pentru vizualizarea documentatiei de atribuire incărcate in SEAP, operatorii economici trebuie să aibă un program necesar vizualizării fisierelor semnate electronic (acest program fiind disponibil gratuit pe site-urile furnizorilor de semnatură electronică) . Ofertantii vor completa cu informatiile aferente situatiei lor DUAE care va fi configurat direct în SEAP de către autoritatea contractantă la definirea documentației de atribuire. Răspunsurile la DUAE ale operatorilor economici care participă la procedură vor fi completate după autentificare în SEAP în mod direct. DUAE se va depune, după caz, și de către tertul sustinător sau subcontractanti. Se vor depune, odată cu DUAE, angajamentul ferm al terțului susținător dacă este cazul, din care rezultă modul efectiv in care se va materializa susținerea acestuia, a acordului de subcontractare și/sau a acordului de asociere, după caz. Cerintele tehnice definite la nivelul anuntului de participare, caietului de sarcini sau altor documente complementare, prin trimiterea standardelor, la un anumit producător, la mărci, brevete, tipuri, la o origine sau la o productie/metoda specifică de fabricatie/prestare/executie, vor fi intelese ca fiind insotite de mentiunea ”sau echivalent”. Instrucțiuni privind semnarea contractului de achiziție Autoritatea/entitatea contractantă va încheia contractul de achiziție/acordul-cadru cu ofertantul/ofertanții desemnat(i) câștigător(i), în perioada de valabilitate a ofertelor, dar nu mai devreme de 12 zile de la data transmiterii comunicării privind rezultatul aplicării procedurii de atribuire pentru a acorda termenul legal de 11 zile pentru formularea eventualelor contestații administrative. Ofertantul desemnat câștigător are obligația de a se prezenta în termen de 5 zile lucrătoare de la data menționată în invitația pentru semnarea contractului, transmisă de autoritatea/entitatea contractantă. Dacă termenului de 5 zile a expirat iar ofertantul desemnat câștigător nu s-a prezentat pentru semnarea contractului, situația va fi asimilată refuzului de a semna contractul, iar autoritatea/entitatea contractantă va reține în favoarea sa garanția de participare. În cazul în care oferta este depusă de o asociere de operatori economici, acordul de asociere se va prezenta odată cu DUAE, până la data-limită de depunere a ofertelor, conform prevederilor legale aplicabile. La semnarea contractului, se vor prezenta documentele prin care se autorizează persoana care urmează să semneze contractul, precum și, după caz, documentele necesare confirmării/actualizării informațiilor privind asocierea, cu respectarea informațiilor prezentate în oferta depusă. În cazul în care ofertantul nominalizează subcontractanți în cadrul ofertei, acordul/acordurile de subcontractare se va/vor prezenta odată cu DUAE, până la data-limită de depunere a ofertelor, conform prevederilor legale aplicabile. La semnarea contractului, se vor prezenta, după caz, documentele necesare confirmării/actualizării informațiilor privind subcontractarea, cu respectarea informațiilor prezentate în oferta depusă. In cazul în care autoritatea/entitatea contractantă nu poate încheia contractul cu ofertantul a cărui ofertă a fost stabilită ca fiind câștigătoare, din cauza faptului că ofertantul se află într-o situație de forță majoră sau în imposibilitatea fortuită de a executa contractul, atunci aceasta are dreptul să declare câștigătoare oferta clasată pe locul următor, în condițiile în care aceasta există și este admisibilă. În caz contrar, procedura de atribuire se anulează.
Arată mai mult
Revizuirea organismului
Nume: Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor
Numărul național de înregistrare: 20329980
Adresa poștală: Str. Stavropoleos nr. 6, sector 3
Cod poștal: 030084
Orașul poștal: București
Regiune: Bucureşti 🏙️
Țara: România 🇷🇴
E-mail: office@cnsc.ro 📧
Telefon: +40 213104641 📞
Fax: +40 213104642 📠
URL: http://www.cnsc.ro 🌏
Serviciul de la care se pot obține informații privind procedura de reexaminare
La fel ca: Nume și adrese
Procedura de revizuire
Informații precise cu privire la termenul (termenele) limită pentru procedurile de reexaminare: Conform Legii 101/2016: Art. 8 alin (1) lit. a)
Informații despre fluxurile de lucru electronice
Facturarea electronică va fi acceptată
Sursa: OJS 2026/S 161-579706 (2026-08-20)