Furnizare carburant auto pe baza cardurilor de credit

COMPANIA MUNICIPALA ILUMINAT PUBLIC BUCURESTI SRL

Furnizarea de carburanți pe bază de carduri electronice, conform caracteristicilor tehnice solicitate în Caiet de sarcini. Numar zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor/candidaturilor - 20 zile. Termen de raspuns al autoritatii contractante la solicitarile de clarificare/informatii suplimentare este in a 11-a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor.

Termen limită

Deadline 2026-09-14

Cine? Ce? Unde?
Istoricul achizițiilor
Data Document
2026-08-13 Anunţ de participare
Anunţ de participare (2026-08-13)
Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Titlu: Furnizare carburant auto pe baza cardurilor de credit
Număr de referință: 37832144/4/PAAP 2026
Scurtă descriere:
Furnizarea de carburanți pe bază de carduri electronice, conform caracteristicilor tehnice solicitate în Caiet de sarcini. Numar zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor/candidaturilor - 20 zile. Termen de raspuns al autoritatii contractante la solicitarile de clarificare/informatii suplimentare este in a 11-a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor.
Arată mai mult
Tipul de contract: Bunuri
Produse/servicii: Combustibili 📦
Valoarea estimată fără TVA: 2 416 000 RON 💰
Descriere
Identificator intern: 1
Titlu: Default lot
Descrierea achiziției publice:
Valoarea estimata a acordului cadru: Nr. crt. Denumire UM Cantitate minima Cantitate maxima Pret/U.M (lei, fara TVA) Valoare minima (lei, fara TVA) Valoare maxima (lei, fara TVA) 1. Benzina fara plumb litri 40.000 80.000 9.36 374.400,00 748.800,00 2. Motorina litri 80.000 160.000 10,42 833.600,00 1.667.200,00 Valoare totala acord cadru 1.208.000,00 2.416.000,00 Valoarea estimata a contractelor subsecvente: Nr. crt. Denumire UM Cantitate minima contract subsecvent Cantitate maxima contracont subsecvent Pret/U.M (lei, fara TVA) Valoare minima (lei, fara TVA) Valoare maxima (lei, fara TVA) 1. Benzina fara plumb litri 20.000 40.000 9.36 187.200,00 374.400,00 2. Motorina litri 40.000 80.000 10,42 416.800,00 833.600,00 Valoare totala contract subsecvent 1.208.000,00
Arată mai mult
Informații suplimentare:
Documentul Unic de Achiziții European (DUAE) este integrat in Sistemul Electronic de Achiziții Publice (SEAP). Răspunsurile la DUAE ale operatorilor economici care participă la procedură vor fi completate în SEAP în mod direct, după autentificare, de către fiecare participant. Pentru cazurile în care ofertantul este o asociere de operatori economici sau pentru cazurile în care ofertantul are subcontractanți sau terți susținători, fiecare operator economic se va autentifica în sistem și va accesa procedura de atribuire de interes în vederea completării DUAE în calitatea în care a fost inclus în respectiva procedură (asociat, subcontractant, terț susținător). Este necesar ca toți cei care trebuie să răspundă la DUAE să fie înregistrați ca utilizatori ai sistemului. Astfel, operatorul SEAP certifică faptul că: - datele încărcate ca răspunsuri DUAE sunt completate numai de către utilizatorii de tip ofertant după autentificare; - datele sunt completate de către fiecare membru al ofertantului (operatorul economic care se înscrie la procedură declară forma de participare – individuală/în asociere precum și componența, iar ceilalți validează că fac parte din acea asociere/componență). La procedura de atribuire se înscrie și depune ofertă unul dintre membrii asocierii sau operatorul economic care participă cu ofertă individual, iar ceilalți participanți completează direct în sistem doar DUAE și nu pot modifica oferta. În conformitate cu art. 137 alin. (2) lit. b) din HG 395/2016, se respinge oferta în situatia în care ofertantul nu a completat DUAE conform celui postat de Autoritatea Contractanta. Modul de departajare a ofertelor cu preturi egale: ln cazul in care, dupa aplicarea criteriului de atribuire, respectiv Cel mai bun raport calitate-preţ două sau mai multe oferte sunt situate pe primul loc, cu punctaje egale, departajarea se va face avȃnd în vedere punctajul obţinut la factorii de evaluare în ordinea descrescatoare a ponderilior acestora. In situaţia în care egalitatea se mentine, autoritatea contractantă va solicita noi propuneri financiare şi oferta cȃştigătoare va fi desemnată cea cu propunerea financiară cea mai mică in vederea departajarii acestora. Autoritatea contractanta are dreptul de a solicita ofertantilor in circumstante exceptionale inainte de expirarea perioadei de valabilitate a ofertei prelungirea acestei perioade. In cazul extinderii perioadei de valabilitate a ofertei aceasta va fi prelungita in mod corespunzator. Ofertantul are obligatia de a comunica autoritatii contractante daca este sau nu de acord cu prelungirea perioadei de valabilitate a ofertei. Ofertantul daca nu este de acord cu prelungirea perioadei de valabilitate a ofertei se considera ca si-a retras oferta fara ca acest fapt sa atraga pierderea garantiei de participare. Autoritatea contractanta prin comisia de evaluare poate solicita oricand pe parcursul perioadei de evaluare, ca ofertantii sa faca dovada prin transmiterea documentelor care dovedesc indeplinirea experientei similare. Cerintele tehnice definite la nivelul anuntului de participare, caietului de sarcini sau altor documente complementare, prin trimiterea standardelor, la un anumit producator, la marci, brevete, tipuri, la o origine sau la o productie/metoda specifica de fabricatie/prestare/executie, vor fi intelese ca fiind insotite de mentiunea ”sau echivalent" . Toate documentele vor fi semnate cu semnatura electronica extinsa, bazata pe un certificat calificat, eliberat de un furnizor de servicii de certificare acreditat, reprezentând documente originale. In cazul in care oferta şi documentele care o însoţesc nu sunt semnate cu semnătură electronică extinsă, bazată pe un certificat calificat, eliberat de un furnizor de servicii de certificare acreditat oferta va fi declarata inacceptabila conf art.137, alin(2) lit.j HG Nr. 395/2016 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor referitoare la atribuirea contractului de achiziţie publică/acordului-cadru din Legea nr. 98/2016 privind achiziţiile publice, cu modificarile si completarile ulterioare. Notă GDPR: Atât CMIPB în calitate de Autoritate contractantă, cât și operatorii economici care depun ofertă vor respecta dispozițiile legale care reglementează protecția datelor cu caracter personal, inclusiv Regulamentul General privind Protecția Datelor cu Caracter Personal nr. 679/2016 (“GDPR”) aplicabil în Uniunea Europeană. Datele cu caracter personal solicitate de Autoritatea contractantă prin prezenta Documentație de atribuire și pe perioada evaluării ofertelor vor fi utilizate și prelucrate exclusiv în scopul derulării procedurii de atribuire a contractului de achiziție publică, în conformitate cu prevederile legale aplicabile. Prin depunerea ofertelor ofertanții recunosc dreptul Autorității contractante de a prelucra datele cu caracter personal incluse în ofertă, în scopul sus menționat. În situația în care CMIPB va prelucra ulterior datele cu caracter personal într-un alt scop decât cel pentru care acestea au fost colectate, ofertantul va fi informat despre acest lucru înainte de inițierea prelucrării, primind toate detaliile necesare. Datele pot fi dezvăluite de CMIPB unor terți doar în baza unui temei legal. Persoanele vizate de prelucrare își pot exercita toate drepturile prevăzute de Regulamentul 2016/679/UE printr-o cerere scrisă, semnată și datată, trimisă pe adresa Autorității contractante
Arată mai mult
Locul principal sau locul de desfășurare: Municipiul Bucuresti
Țara: România 🇷🇴
Locul de desfășurare: Bucureşti 🏙️
Durata: 24 luni
Numărul maxim de reînnoiri: 0
Criterii de atribuire
Preț
Preț (pondere): 70
Criteriul de calitate (denumire): Termen de plată
Criteriul de calitate (pondere): 30
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0000

Procedura
Tipul de procedură
Procedura deschisă
Temeiul juridic: Directiva 2014/24/UE
Informații administrative
Termenul de primire a ofertelor sau a cererilor de participare: 2026-09-14 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor: 2026-09-14 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor (locul): In SEAP
Condiții de deschidere a ofertelor (Informații privind persoanele autorizate și procedura de deschidere): comisia de evaluare
Limbile în care pot fi prezentate ofertele sau cererile de participare: română 🗣️
Perioada minimă de timp în care ofertantul trebuie să mențină oferta: 4 luni
Informații privind un acord-cadru sau un sistem dinamic de achiziție
Acord-cadru cu mai mulți operatori
Numărul maxim de participanți: 1
Condiții de ofertare
Un grup de ofertanți căruia i se atribuie un contract trebuie să adopte o anumită formă juridică
Data deschiderii: 2026-09-14 15:00:00.0000000 📅
Locul: In SEAP
Informații suplimentare: comisia de evaluare
Facturare electronică: Obligatorie
Criterii de atribuire
Tip de pondere: Ponderare (procentaj, valoare exactă)

Informații juridice, economice, financiare și tehnice
Condiții de participare
Criteriu de selecție: Înregistrare într-un registru comercial
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Documentele justificative care probeaza îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE, respectiv certificat constatator emis de catre Oficiul National al Registrului Comertului, sau in cazul ofertantilor straini, documente emise în țara de rezidență, urmează să fie prezentate, la solicitarea autorității contractante, doar de ofertantul clasat pe locul întâi în clasamentul intermediar întocmit la finalizarea ofertelor. Informatiile din certificatul constatator trebuie sa fie valabile la data prezentarii.
Arată mai mult
Criteriu de selecție: Proporția subcontractării
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
1. Proportia de subcontractare - acordul de asociere, se semneaza de fiecare asociat si se va preciza cine este leader al asocierii, cu identificarea din punct de vedere fizic si procentual a partii din contract care va fi indeplinita de fiecare asociat. 2. Informaţii privind subcontractantii - daca este cazul In cazul subcontractarii unor parti din contract, ofertantul trebuie sa prezinte Acord de subcontractare incheiat intre ofertant si subcontractant. 3. Informaţii privind tertul susţinător - daca este cazul In cazul sustinerii capacitatii tehnice, ofertantul trebuie sa prezinte Angajamentul ferm privind sustinerea tehnica si/sau profesionala a ofertantului. Se va prezenta acordul de asociere odata cu DUAE. Se va completa DUAE de catre ofertant si separat pentru fiecare dintre respectivii subcontractati. Subcontractantii precizeaza în DUAE informatiile aferente criteriilor de calificare pe care le îndeplineste, mentionând numarul si data contractului/acordului de subcontractare pentru partea propusa de subcontractare. Toti ofertantii (daca este cazul) vor prezenta acordul de subcontractare/ angajamentul ferm al tertului odata cu DUAE. Documentele justificative care probeaza îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmeaza a fi prezentate la solicitarea autoritatii contractante. Acestea vor fi prezentate doar de catre ofertantul clasat locul 1 în clasamentul intermediar intocmit la finalizarea evaluarii ofertelor. Se va prezenta Angajamentul ferm privind sustinerea tehnica si/sau profesionala a ofertantului odata cu DUAE. Documentele justificative care probeaza cele asumate in acord vor fi solicitate de catre autoritatea contractanta doar de ofertantul clasat pe primul loc în clasamentul întocmit la finalizarea ofertelor.
Arată mai mult
Criteriu de selecție: Referințe despre livrări specificate
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Lista principalelor livrari de produse efectuate in cursul unei perioade de până la 3 (trei) ani, calculati pana la data limita de depunere a ofertelor, cu indicarea valorilor, si a beneficiarilor publici sau privati, din care sa rezulte ca ofertantul a livrat produse similare, in valoare cumulata de minim 1.208.000,00 lei fara TVA la nivelul unui minim 1 contract - maxim 3 contracte. Lista principalelor livrări de produse se va evidenţia in formularul DUAE si nu va fi ataşata ca document distinct la DUAE. - Din contractele prezentate in sustinerea experientei similare se vor lua in considerare doar acele valori care reprezinta produse similare, cu obiectul contractului care urmeaza a fi atribuit. - Pentru demonstrarea capacităţii tehnice, se vor prezenta copii a cel puţin 1 contract, maxim 3(trei), însoţite de documente relevante, procese verbale de predare-primire, procese verbale de receptie, documente constatatoare, recomandari etc., care demonstreaza executarea contractului prin furnizarea intregii cantitati de produse cuprinse in contract. In cazul persoanelor juridice straine documentele solicitate vor fi insotite de traducerea acestora in limba romana de catre un traducator autorizat. Nota: Autoritatea Contractanta verifica daca tertul/tertii care asigura sustinerea in ceea ce priveste indeplinirea criteriilor referitoare la capacitatea tehnica si/sau profesionala indeplineste/indeplinesc criteriile relevante privind capacitatea tehnica si/sau profesionala si nu se incadreaza in motivele de excludere prevazute la art. 164, 165 si 167. Daca tertul/tertii nu indeplineste/indeplinesc criteriile relevante privind capacitatea tehnica si/sau profesionala sau se incadreaza in unul dintre motivele de excludere prevazute la art. 164, 165 si 167, autoritatea contractanta solicita, o singura data ca operatorul economic sa inlocuiasca tertul/tertii sustinator/sustinatori, fara ca acest aspect sa aduca atingere principiului tratamentului egal.
Arată mai mult
Forma juridică pe care trebuie să o adopte grupul de operatori economici căruia urmează să i se atribuie contractul: Asociere conform art. 53. din Legea privind achizitiile publice nr 98/2016
Principalele condiții de finanțare și modalități de plată și/sau trimitere la dispozițiile relevante care le reglementează:
Fonduri proprii. Termen de plata se va stabili in urma declararii ofertei castigatoare fiind factor de evaluare.
Motiv de excludere:
Abaterea profesională gravă
Acorduri cu alți operatori economici care vizează denaturarea concurenței
Active administrate de lichidator
+ încă 20
Activitățile economice sunt suspendate
Combaterea spălării banilor sau a finanțării terorismului
Concordat
Conflict de interese care decurge din participarea la procedura de achiziții publice
Corupție
Faliment
Frauda
Implicare directă sau indirectă în pregătirea acestei proceduri de achiziții publice
Infracțiuni teroriste sau infracțiuni legate de activități teroriste
Insolvență
Interpretare eronată, nedivulgare de informații, incapacitate de a furniza documentele necesare sau obținere de informații confidențiale referitoare la această procedură
Munca copiilor și alte forme de trafic de persoane
Participarea la o organizație criminală
Situații similare, în temeiul legislației naționale, cum ar fi falimentul
Încetare anticipată, daune-interese sau alte sancțiuni comparabile
Încălcarea obligației de plată a contribuțiilor la asigurările sociale
Încălcarea obligației de plată a impozitelor
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației de mediu
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației muncii
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației sociale
Descrierea motivelor de excludere:
Operatorul economic sau o persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru participarea la o organizație criminală.
Operatorul economic sau orice persoană care este membru al organelor sale de conducere a fost condamnată definitiv pentru corupție, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau pentru care perioada de excludere prevăzută în hotărâre este încă aplicabilă.
Arată mai mult
Operatorul economic sau un membru al organelor sale de conducere a fost condamnat definitiv pentru fraudă, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau cu perioadă de excludere încă valabilă.
Operatorul economic sau un membru al conducerii a fost condamnat pentru infracțiuni teroriste sau activități conexe.
Operatorul economic sau orice persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru spălare de bani sau finanțarea terorismului.
Operatorul economic a fost condamnat pentru utilizarea muncii copiilor sau alte forme de trafic de persoane.
Operatorul economic nu și-a îndeplinit obligațiile de plată a impozitelor.
Operatorul economic nu este considerat suficient de sigur pentru a evita riscuri privind securitatea națională.
Operatorul economic a încălcat legislația privind
securitatea socială.
dreptul muncii.
Descriere momentan indisponibilă – necesită completare manuală.
Operatorul economic se află în stare de insolvență, faliment sau lichidare.
Operatorul economic a comis o abatere profesională gravă.
Operatorul economic se află într-o situație de conflict de interese legată de participarea la această procedură.
Operatorul economic a oferit informații false, a ascuns informații sau nu a furnizat documente relevante.
Operatorul economic a încălcat legislația privind protecția mediului.

Autoritatea contractantă
Nume și adrese
Nume: Compania municipala iluminat public bucuresti srl
Numărul național de înregistrare: RO37832144
Adresa poștală: Strada: Odăi, nr. 253-259
Cod poștal: 013604
Orașul poștal: Bucuresti
Regiune: Bucureşti 🏙️
Țara: România 🇷🇴
Punct de contact: Alina Funieru
E-mail: funieru.alina@cmipb.ro 📧
Telefon: +40 748257049 📞
URL: https://cmipb.ro 🌏
Adresa profilului de cumpărător: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Tipul autorității contractante
Organism de drept public
Activitate principală
Servicii publice generale
Comunicare
Documente URL: https://e-licitatie.ro/pub/notices/c-notice/v2/view/100210956 🌏
URL de participare: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Depunere electronică: Obligatorie

Informații complementare
Informații suplimentare
Cerintele tehnice definite la nivelul anuntului de participare, caietului de sarcini sau altor documente complementare, prin trimiterea standardelor, la un anumit producator, la marci, brevete, tipuri, la o origine sau la o productie/metoda specifica de fabricatie/prestare/executie, vor fi intelese ca fiind insotite de mentiunea ”sau echivalent”.
Arată mai mult
Revizuirea organismului
Nume: Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor
Numărul național de înregistrare: 20329980
Adresa poștală: Str. Stavropoleos nr. 6, sector 3
Cod poștal: 030084
Orașul poștal: Bucuresti
Regiune: Bucureşti 🏙️
Țara: România 🇷🇴
E-mail: office@cnsc.ro 📧
Telefon: +40 213104641 📞
Fax: +40 213104642 📠
URL: http://www.cnsc.ro 🌏
Serviciul de la care se pot obține informații privind procedura de reexaminare
La fel ca: Nume și adrese
Procedura de revizuire
Informații precise cu privire la termenul (termenele) limită pentru procedurile de reexaminare:
Termenele de exercitare a cailor de atac sunt cele prevăzute la art. 8 alin. (1) lit. a) din Legea nr. 101/2016
Informații despre fluxurile de lucru electronice
Facturarea electronică va fi acceptată
Sursa: OJS 2026/S 156-565763 (2026-08-13)