Furnizare Instrumente ateliere specializate pentru proiectul: Reabilitarea, modernizarea, extinderea si dotarea Liceului Tehnologic ”Tase Dumitrescu” Mizil – 3 loturi

Orasul Mizil

Contractul ce face obiectul prezentei proceduri de atribuire are ca obiect Furnizare Instrumente ateliere specializate pentru proiectul: Reabilitarea, modernizarea, extinderea si dotarea Liceului Tehnologic ”Tase Dumitrescu” Mizil 3 loturi și se derulează în cadrul proiectului „Reabilitarea, modernizarea, extinderea si dotarea Liceului Tehnologic ”Tase Dumitrescu” Mizil”, finantat prin POR 2014-2020, Axa Prioritară 10 - Îmbunătățirea infrastructurii educaționale.- Obiectiv Specific 10.2 Creșterea gradului de participare la învăţământul profesional şi tehnic şi învăţare pe tot parcursul vieţii, proiectul etapizat pe Programul Regional Sud-Muntenia 2021-2027, Contractul de finanțare 40/13.09.2024, proiect etapizat pe Programul Regional Sud-Muntenia 2021-2027, Contract de finanțare 40/13.09.2024 Loturile scoase la achizitie sunt: LOT 1 – SUDURĂ val. estimata de 243.301,71 lei fara TVA; LOT 2 - PRELUCRĂRI MECANICE (Manual) val. estimata de 251.658,16 lei fara TVA; Lot 3 - PRELUCRĂRI CNC val. estimata de 412.983,28 lei fara TVA; Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor este de 10 zile. Autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari in a 5-a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor.

Termen limită

Deadline 2026-09-09

Cine? Ce? Unde?
Istoricul achizițiilor
Data Document
2026-08-24 Anunţ de participare
Anunţ de participare (2026-08-24)
Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Titlu: Furnizare Instrumente ateliere specializate pentru proiectul: Reabilitarea, modernizarea, extinderea si dotarea Liceului Tehnologic ”Tase Dumitrescu” Mizil – 3 loturi
Număr de referință: 15562570/2026/20583
Scurtă descriere:
Contractul ce face obiectul prezentei proceduri de atribuire are ca obiect Furnizare Instrumente ateliere specializate pentru proiectul: Reabilitarea, modernizarea, extinderea si dotarea Liceului Tehnologic ”Tase Dumitrescu” Mizil 3 loturi și se derulează în cadrul proiectului „Reabilitarea, modernizarea, extinderea si dotarea Liceului Tehnologic ”Tase Dumitrescu” Mizil”, finantat prin POR 2014-2020, Axa Prioritară 10 - Îmbunătățirea infrastructurii educaționale.- Obiectiv Specific 10.2 Creșterea gradului de participare la învăţământul profesional şi tehnic şi învăţare pe tot parcursul vieţii, proiectul etapizat pe Programul Regional Sud-Muntenia 2021-2027, Contractul de finanțare 40/13.09.2024, proiect etapizat pe Programul Regional Sud-Muntenia 2021-2027, Contract de finanțare 40/13.09.2024 Loturile scoase la achizitie sunt: LOT 1 – SUDURĂ val. estimata de 243.301,71 lei fara TVA; LOT 2 - PRELUCRĂRI MECANICE (Manual) val. estimata de 251.658,16 lei fara TVA; Lot 3 - PRELUCRĂRI CNC val. estimata de 412.983,28 lei fara TVA; Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor este de 10 zile. Autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari in a 5-a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor.
Arată mai mult
Tipul de contract: Bunuri
Produse/servicii: Strunguri, maşini de alezat şi de frezat 📦
Valoarea estimată fără TVA: 907943.14 RON 💰
Informații despre loturi
Acest contract este împărțit în loturi
Numărul maxim de loturi care pot fi atribuite unui singur ofertant: 3
Ofertele pot fi depuse pentru un număr maxim de loturi: 3

1️⃣
Identificator intern: 1
Titlu: Echipamente pentru sudură
Valoarea estimată fără TVA: 243301.7 RON 💰
Descrierea achiziției publice:
Se dorește achiziția de echipamente pentru sudură pentru proiectul: Reabilitarea, modernizarea, extinderea si dotarea Liceului Tehnologic ”Tase Dumitrescu” Mizil.
Produse/servicii: Echipament de sudare 📦
Produse/servicii suplimentare: Locul principal sau locul de desfășurare: Mizil
Țara: România 🇷🇴
Locul de desfășurare: Prahova 🏙️
Durata: 60 luni
Numărul maxim de reînnoiri: 0
Criterii de atribuire
Preț
Preț (pondere): 40
Criteriul de calitate (denumire): Termen de livrare
Criteriul de calitate (pondere): 60
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0001

2️⃣
Identificator intern: 2
Titlu: ECHIPAMENTE PENTRU PRELUCRĂRI MECANICE (Manual)
Valoarea estimată fără TVA: 251658.16 RON 💰
Descrierea achiziției publice:
Se dorește achiziția de echipamente și unelte pentru prelucrarea metalelor pentru proiectul: Reabilitarea, modernizarea, extinderea si dotarea Liceului Tehnologic ”Tase Dumitrescu” Mizil.
Informații suplimentare:
Reabilitarea, modernizarea, extinderea si dotarea Liceului Tehnologic ”Tase Dumitrescu” Mizil finanțat prin Programul Regional Sud-Muntenia 2021-2027, Prioritatea P5.O regiune educată, obiectiv specific FEDR-RSO4.2_Îmbunătățirea accesului egal la servicii de calitate și incluzive în educație, formare și învățarea pe tot parcursul vieții prin dezvoltarea infrastructurii accesibile, inclusiv prin promovarea rezilienței pentru educația și formarea la distanță și online, cod smis 329366
Arată mai mult
Produse/servicii: Maşini-unelte de prelucrare a metalelor 📦
Produse/servicii suplimentare: Durata: 90 luni
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0002

3️⃣
Identificator intern: 3
Titlu: Echipamente pentru prelucrări cnc
Valoarea estimată fără TVA: 412983.28 RON 💰
Descrierea achiziției publice:
Se dorește achiziția de echipamente pentru prelucrări CNC pentru proiectul: Reabilitarea, modernizarea, extinderea si dotarea Liceului Tehnologic ”Tase Dumitrescu” Mizil.
Informații suplimentare:
Reabilitarea, modernizarea, extinderea si dotarea Liceului Tehnologic ”Tase Dumitrescu” Mizil finanțat prin Programul Regional Sud-Muntenia 2021-2027, Prioritatea P5.O regiune educată, obiectiv specific FEDR-RSO4.2_Îmbunătățirea accesului egal la servicii de calitate și incluzive în educație, formare și învățarea pe tot parcursul vieții prin dezvoltarea infrastructurii accesibile, inclusiv prin promovarea rezilienței pentru educația și formarea la distanță și online, cod smis 329366.
Arată mai mult
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0003

Procedura
Tipul de procedură
Procedura deschisă
Temeiul juridic: Directiva 2014/24/UE
Procedura accelerată:
Procedura de achiziție a fost derulată anterior în mai multe rânduri, fără a se depune oferte conforme. Proiectul ”Reabilitarea, modernizarea, extinderea si dotarea Liceului Tehnologic ”Tase Dumitrescu” Mizil” trebuie finalizat până 31.12.2026, iar achiziția acestor echipamente este esențială pentru atingerea indicatorilor de rezultat, autoritatea contractantă se află într-o situație de urgență obiectivă, care nu se datorează propriei acțiuni sau inacțiuni
Arată mai mult
Informații administrative
Termenul de primire a ofertelor sau a cererilor de participare: 2026-09-09 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor: 2026-09-09 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor (locul): In SEAP
Condiții de deschidere a ofertelor (Informații privind persoanele autorizate și procedura de deschidere): comisia de evaluare si expertul cooptat
Limbile în care pot fi prezentate ofertele sau cererile de participare: română 🗣️
Perioada minimă de timp în care ofertantul trebuie să mențină oferta: 5 luni
Condiții de ofertare
Un grup de ofertanți căruia i se atribuie un contract trebuie să adopte o anumită formă juridică
Data deschiderii: 2026-09-09 15:00:00.0000000 📅
Locul: In SEAP
Informații suplimentare: comisia de evaluare si expertul cooptat
Facturare electronică: Obligatorie
Se va utiliza plata electronică
Criterii de atribuire
Tip de pondere: Ponderare (procentaj, valoare exactă)

Informații juridice, economice, financiare și tehnice
Condiții de participare
Criteriu de selecție: Înregistrare într-un registru comercial
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Se va completa DUAE de catre operatorii economici participanti la procedura de atribuire a contractului de achizitie publica cu informatiile solicitate de catre autoritatea contractanta – informatii referitoare la indeplinirea cerintelor privind capacitatea de exercitare a activitatii profesionale. Documentul justificativ care probeaza indeplinirea celor asumate prin completarea DUAE, respectiv certificatul constatator emis de ONRC, sau in cazul ofertantilor persoane juridice/fizice straine, documentele echivalente emise in tara de rezidenta, traduse in limba romana, urmeaza sa fie prezentate, la solicitarea Autoritatii contractante, doar de catre ofertantul clasat pe primul loc in clasamentul intocmit dupa aplicarea criteriului de atribuire. In situatia in care vor fi executate parti din contract de catre subcontractanti, dovada inregistrarii si corespondenta activitatilor principale/secundare din cadrul acestuia cu obiectul achizitiei se va prezenta obligatoriu si de catre subcontractanti, pentru partea din contract pe care o vor realiza.
Arată mai mult
Identificarea beneficiarului real, persoană fizică ce deţine sau controlează în cele din urmă ofertantul în numele ori în interesul căruia/căreia se realizează, direct sau indirect, activitatea prezentului contract, în conformitate cu prevederile Legii nr. 129/2019 pentru prevenirea şi combaterea spălării banilor şi finanţării terorismului, precum şi pentru modificarea şi completarea unor acte normative, cu modificările și completările ulterioare, care transpun dispozițiile Directivei (UE) 2015/849 a Parlamentului European şi a Consiliului din 20 mai 2015 privind prevenirea utilizării sistemului financiar în scopul spălării banilor sau finanțării terorismului, modificată de Directiva (UE) 2018/843 a Parlamentului European şi a Consiliului Această cerință este inclusă în documentație, astfel încât ofertanții să fie obligați să ofere aceste informații înainte de a fi luată în considerare oferta lor. Este important că informațiile despre beneficiarii reali să fie transparente şi verificabile, pentru a asigura integritatea procesului de achiziție sau licitație. Modalitatea de îndeplinire: Se va completa de către ofertanţi/asociaţi/subcontractanţi/terţi susţinători Formularul nr. 8 - Declarația privind beneficiarii reali Documentul justificativ care probează îndeplinirea cerintei, este „Furnizare informatii privind beneficiarii reali” emis de catre ONRC ce urmeaza a fi prezentat, la solicitarea autoritatii contractante, doar de catre ofertantului clasat pe primul loc in clasamentul intermediar intocmit la finalizarea evaluarii ofertelor.
Arată mai mult
Criteriu de selecție: Proporția subcontractării
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
In cazul in care operatorul economic intentioneaza sa subcontracteze o parte din contract, acesta va preciza în ofertă categoriile de servicii din contract pe care intenţionează să le subcontracteze, precum şi procentul aferent activităţilor indicate în ofertă ca fiind realizate de către subcontractanţi şi datele de identificare ale subcontractanţilor propuşi, dacă aceştia din urmă sunt cunoscuţi la momentul depunerii ofertei. Subcontractanţii pe a căror capacităţi ofertantul se bazează pentru demonstrarea îndeplinirii anumitor criterii de calificare şi selecţie sunt consideraţi şi terţi susţinători, caz în care acordul de subcontractare reprezintă, în acelaşi timp, şi angajamentul ferm. Nota: Conform prevederilor legale, pot fi subcontractate doar serviciile și lucrările conexe activității principale de furnizare.Fiecare subcontractant va completa un formular DUAE separat. Ofertantii vor incarca in mod obligatoriu in SEAP, impreuna cu DUAE si cu oferta, acordul/ acordurile de subcontractare incheiate intre contractant si subcontractantul /subcontractantii nominalizat/nominalizati in oferta. Acordul/acordurile de subcontractare (din ,,Sectiunea Formulare” a Documentatiei de Atribuire) va/vor fi semnat/e cu semnatura electronica extinsa, bazata pe un certificat calificat, eliberat de un furnizor de servicii de certificare acreditat in conditiile legii. Acestea trebuie sa contina cel putin urmatoarele elemente: numele, datele de contact, reprezentantii legali ai subcontractantului; activitatile ce urmeaza a fi subcontractate; procentul la care se ridica partea/partile subcontractate. In conformitate cu prevederile art. 218, alin (4) din Legea 98/2016, Autoritatea contractanta are obligatia de a solicita, la încheierea contractului, prezentarea contractului/ contractelor încheiate între contractant si subcontractantul/subcontractantii nominalizat/ nominalizati in oferta. Contractul/Contractele de subcontractare prezentate la incheierea contractului de achizitie publica vor contine cel putin informatiile din acordul/acordurile de subcontractare prezentate in cadrul ofertelor, vor fi in concordanta cu oferta si se vor constitui in anexa la contractul de achizitie publica. Raspunderea contractantului in ceea ce priveste modul de indeplinire a contractului nu este diminuata in cazul in care o parte/ parti din acesta sunt indeplinite de subcontractanti. In conformitate cu prevederile art. 174, alin (1) din Legea 98/2016, Autoritatea Contractanta isi rezerva dreptul de a solicita ofertantului clasat pe primul loc dupa aplicarea criteriului de atribuire sa transmita informatii si documente relevante referitoare la capacitatea tehnica si profesionala a subcontractantilor propusi, cu privire la partea/partile din contract pe care acestia urmeaza sa o/le indeplineasca efectiv. In cazul in care din informatiile si documentele prezentate potrivit solicitarii de mai sus nu rezulta ca subcontractantul propus are capacitatea tehnica si profesionala necesara pentru partea/partile din contract pe care acesta urmeaza sa o/le indeplineasca efectiv, in conformitate cu art. 174, alin (2) din Legea nr. 98/ 2016, autoritatea contractanta respinge subcontractantul propus si solicita ofertantului o singura data inlocuirea acestuia si prezentarea unui alt subcontractant care sa aiba capacitatea tehnica si profesionala necesara pentru partea/partile din contract pe care acesta urmeaza sa o/le indeplineasca efectiv.
Arată mai mult
Forma juridică pe care trebuie să o adopte grupul de operatori economici căruia urmează să i se atribuie contractul: Asociere conform art. 53. din Legea privind achizitiile publice nr 98/2016
Motiv de excludere:
Abaterea profesională gravă
Acorduri cu alți operatori economici care vizează denaturarea concurenței
Active administrate de lichidator
+ încă 20
Activitățile economice sunt suspendate
Combaterea spălării banilor sau a finanțării terorismului
Concordat
Conflict de interese care decurge din participarea la procedura de achiziții publice
Corupție
Faliment
Frauda
Implicare directă sau indirectă în pregătirea acestei proceduri de achiziții publice
Infracțiuni teroriste sau infracțiuni legate de activități teroriste
Insolvență
Interpretare eronată, nedivulgare de informații, incapacitate de a furniza documentele necesare sau obținere de informații confidențiale referitoare la această procedură
Munca copiilor și alte forme de trafic de persoane
Participarea la o organizație criminală
Situații similare, în temeiul legislației naționale, cum ar fi falimentul
Încetare anticipată, daune-interese sau alte sancțiuni comparabile
Încălcarea obligației de plată a contribuțiilor la asigurările sociale
Încălcarea obligației de plată a impozitelor
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației de mediu
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației muncii
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației sociale
Descrierea motivelor de excludere:
Operatorul economic sau o persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru participarea la o organizație criminală.
Operatorul economic sau orice persoană care este membru al organelor sale de conducere a fost condamnată definitiv pentru corupție, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau pentru care perioada de excludere prevăzută în hotărâre este încă aplicabilă.
Arată mai mult
Operatorul economic sau un membru al organelor sale de conducere a fost condamnat definitiv pentru fraudă, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau cu perioadă de excludere încă valabilă.
Operatorul economic sau un membru al conducerii a fost condamnat pentru infracțiuni teroriste sau activități conexe.
Operatorul economic sau orice persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru spălare de bani sau finanțarea terorismului.
Operatorul economic a fost condamnat pentru utilizarea muncii copiilor sau alte forme de trafic de persoane.
Operatorul economic nu și-a îndeplinit obligațiile de plată a impozitelor.
Operatorul economic nu este considerat suficient de sigur pentru a evita riscuri privind securitatea națională.
Operatorul economic a încălcat legislația privind
protecția mediului.
securitatea socială.
dreptul muncii.
Descriere momentan indisponibilă – necesită completare manuală.
Operatorul economic se află în stare de insolvență, faliment sau lichidare.
Operatorul economic a comis o abatere profesională gravă.
Operatorul economic se află într-o situație de conflict de interese legată de participarea la această procedură.
Operatorul economic a oferit informații false, a ascuns informații sau nu a furnizat documente relevante.

Autoritatea contractantă
Nume și adrese
Nume: Orasul mizil
Numărul național de înregistrare: RO15562570
Adresa poștală: Strada: Bulevardul Unirii, nr. 14
Cod poștal: 105800
Orașul poștal: Mizil
Regiune: Prahova 🏙️
Țara: România 🇷🇴
Punct de contact: Silviu-Calin Negraru
E-mail: achizitii@primaria-mizil.ro 📧
Telefon: +40 244250027 📞
Fax: +40 244250551 📠
URL: https://www.primaria-mizil.ro 🌏
Adresa profilului de cumpărător: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Tipul autorității contractante
Autoritate regională sau locală
Activitate principală
Servicii publice generale
Comunicare
Documente URL: https://e-licitatie.ro/pub/notices/c-notice/v2/view/100211321 🌏
URL de participare: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Depunere electronică: Obligatorie

Informații complementare
Informații suplimentare
Potențialii ofertanti vor adresa Solicitările de clarificări în mod exclusiv în SEAP la secţiunea " Solicitari de clarificare/Intrebari" din cadrul procedurii cu maxim 10 zile inainte de data limita prevazuta pentru depunerea ofertelor, iar răspunsurile la acestea vor fi publicate în SEAP la secţiunea "Lista clarificări, notificari si decizii" din cadrul anunţului de participare cu maxim 10 zile inainte de data limita prevazuta pentru depunerea ofertelor, autoritatea contractantă urmând să nu dea curs solicitărilor adresate prin altă modalitate de comunicare decât cea stabilită. Ofertantii au obligatia de a analiza cu atentie Documentatia de Atribuire si sa pregateasca oferta conform tuturor instructiunilor, formularelor, prevederilor contractuale si specificatiile tehnice continute in aceasta Documentatie. Mentionam faptul ca pentru vizualizarea documentatiei de atribuire incarcate in SEAP, operatorii economici, trebuie sa aiba un program necesar vizualizarii fisierelor semnate electronic, acest program fiind disponibil gratuit pe site-urile furnizorilor de semnatura electronica. Un operator economic poate participa la procedura numai daca este inregistrat in SEAP. Documentatia de atribuire se posteaza integral în cadrul anuntului de participare publicat pe site -ul https://e-licitatie.ro/pub. Comisia de evaluare va transmite solicitarile de clarificare privind ofertele depuse, in SEAP la Sectiunea “ Solicitari de clarificare/Intrebari”. Operatorii economici vor transmite raspunsurile la clarificari si eventualele documente solicitate pe parcursul evaluarii ofertelor prin intermediul SEAP (Sectiunea “ Solicitari de clarificare/ Intrebari”). Cerintele tehnice definite la nivelul anuntului de participare, caietului de sarcini sau altor documente complementare, prin trimiterea standardelor, la un anumit producator, la marci, brevete, tipuri, la o origine sau la o productie/metoda specifica de fabricatie/prestare/executie, vor fi intelese ca fiind insotite de mentiunea ”sau echivalent”.
Arată mai mult
Revizuirea organismului
Nume: Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor
Numărul național de înregistrare: 20329980
Adresa poștală: Str. Stavropoleos nr. 6, sector 3
Cod poștal: 030084
Orașul poștal: Bucuresti
Regiune: Bucureşti 🏙️
Țara: România 🇷🇴
E-mail: office@cnsc.ro 📧
Telefon: +40 213104641 📞
Fax: +40 213104642 📠
URL: http://www.cnsc.ro 🌏
Serviciul de la care se pot obține informații privind procedura de reexaminare
La fel ca: Nume și adrese
Informații despre fluxurile de lucru electronice
Facturarea electronică va fi acceptată
Sursa: OJS 2026/S 163-586128 (2026-08-24)