Furnizarea unei instalații complete de rendering ecologic pentru valorificarea subproduselor animale de porc (Categoria 3 conform Reg. (CE) 1069/2009), format din linia principală de rendering și mașina P555 de golire și spălare membrane sau echivalent, împreună cu serviciile și documentele incluse expres, inclusiv transportul complet al lotului până la amplasamentul din Ardusat.
LA FERMA COT
Lot unic format din linia principală de rendering și mașina P555 de golire și spălare membrane sau echivalent, inclusiv inginerie, FAT, transport DDP până la Ardusat, instalare, PIF, probă integrată, instruire, documentație tehnică, garanție și opțiunile definite.
Termen limităDeadline 2026-10-01
Cine? Ce?- • Servicii de formare specializată › Servicii de formare a angajaţilor
- • Servicii de instalare de echipamente şi utilaje › Servicii de instalare de utilaje şi de echipament cu utilizare specială
- • Servicii de transport (cu excepţia transportului de deşeuri) › Servicii de transport rutier
- • Utilaje de prelucrare a alimentelor, a băuturilor şi a tutunului › Utilaje pentru prepararea sau fabricarea industrială a alimentelor sau a băuturilor
- • Bucureşti-Ilfov › Bucureşti
- • Nord-Vest › Maramureş
Istoricul achizițiilor
| Data | Document |
|---|---|
| 2026-09-01 | Anunţ de participare |
Anunţ de participare (2026-09-01)
Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Titlu: Furnizarea unei instalații complete de rendering ecologic pentru valorificarea subproduselor animale de porc (Categoria 3 conform Reg. (CE) 1069/2009), format din linia principală de rendering și mașina P555 de golire și spălare membrane sau echivalent, împreună cu serviciile și documentele incluse expres, inclusiv transportul complet al lotului până la amplasamentul din Ardusat.
Număr de referință:
Scurtă descriere:
Tipul de contract: Bunuri
Produse/servicii: Utilaje pentru prepararea sau fabricarea industrială a alimentelor sau a băuturilor 📦
Valoarea estimată fără TVA: 12296288.32 RON 💰
Descriere
Identificator intern:
Titlu: Default lot
Descrierea achiziției publice:
Produse/servicii suplimentare:
Achiziții publice pentru inovare: Lucrările, bunurile sau serviciile achiziționate implică activități de cercetare și dezvoltare.
Locul principal sau locul de desfășurare: Ardusat, județul Maramureș;
Țara: România 🇷🇴
Locul de desfășurare: Maramureş 🏙️
Durata: 12 luni
Numărul maxim de reînnoiri: 0
Informații despre opțiuni
Opțiuni ✅
Descrierea opțiunilor:
Criterii de atribuire
Preț ✅
Preț (pondere): 85
Criteriul de calitate (denumire): F2 - Termen până la sosirea la amplasamentul din Ardusat a lotului complet
Criteriul de calitate (pondere): 5
Criteriul de calitate (denumire): F3.1 - Garanția liniei principale de rendering
Criteriul de calitate (pondere): 3
Criteriul de calitate (denumire): F3.2 - Garanția P555
Criteriul de calitate (pondere): 2
Criteriul de calitate (denumire): F4 - Eficiența energetică a liniei principale
Titlu
Numărul de identificare a lotului:
Procedura
Tipul de procedură
Procedura deschisă ✅
Temeiul juridic: Directiva 2014/24/UE
Informații administrative
Termenul de primire a ofertelor sau a cererilor de participare: 2026-10-01 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor: 2026-10-01 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor (locul): In SEAP
Condiții de deschidere a ofertelor (Informații privind persoanele autorizate și procedura de deschidere): Comisia de evaluare, conform deciziei de numire
Limbile în care pot fi prezentate ofertele sau cererile de participare: română 🗣️
engleză 🗣️
Perioada minimă de timp în care ofertantul trebuie să mențină oferta: 4 luni
Condiții de ofertare
Un grup de ofertanți căruia i se atribuie un contract trebuie să adopte o anumită formă juridică ✅
Data deschiderii: 2026-10-01 15:00:00.0000000 📅
Locul: In SEAP
Informații suplimentare: Comisia de evaluare, conform deciziei de numire
Facturare electronică: Obligatorie
Criterii de atribuire
Tip de pondere: Ponderare (procentaj, valoare exactă)
Informații juridice, economice, financiare și tehnice
Condiții de participare
Criteriu de selecție: Înregistrare într-un registru profesional relevant
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Criteriu de selecție: Înregistrare într-un registru comercial
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Criteriu de selecție: Referințe despre livrări specificate
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Criteriu de selecție: Proporția subcontractării
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Forma juridică pe care trebuie să o adopte grupul de operatori economici căruia urmează să i se atribuie contractul:
Principalele condiții de finanțare și modalități de plată și/sau trimitere la dispozițiile relevante care le reglementează:
Motiv de excludere:
Descrierea motivelor de excludere:
Autoritatea contractantă
Nume și adrese
Nume: La ferma cot
Numărul național de înregistrare:
Adresa poștală: Strada: Sat Ardusat, nr. 330
Cod poștal: 437005
Orașul poștal: Ardusat
Regiune: Maramureş 🏙️
Țara: România 🇷🇴
Punct de contact: Carmen-ioana cot
E-mail: lafermacot.carne@yahoo.com 📧
Telefon: +40741147986 📞
URL: https://listafirme.ro/la-ferma-cot-srl-36917218/ 🌏
Adresa profilului de cumpărător: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Tipul autorității contractante
Autoritate regională sau locală
Activitate principală
Servicii publice generale
Comunicare
Documente URL: https://e-licitatie.ro/pub/notices/c-notice/v2/view/100211598 🌏
URL de participare: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Depunere electronică: Obligatorie
Informații complementare
Informații suplimentare
Revizuirea organismului
Nume: Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor
Numărul național de înregistrare:
Adresa poștală: Str. Stavropoleos nr. 6, sector 3
Cod poștal: 030084
Orașul poștal: Bucuresti
Regiune: Bucureşti 🏙️
Țara: România 🇷🇴
E-mail: office@cnsc.ro 📧
Telefon: +40 213104641 📞
Fax: +40 213104642 📠
URL: http://www.cnsc.ro 🌏
Serviciul de la care se pot obține informații privind procedura de reexaminare
La fel ca: Nume și adrese
Procedura de revizuire
Informații precise cu privire la termenul (termenele) limită pentru procedurile de reexaminare:
Facturarea electronică va fi acceptată
Sursa: OJS 2026/S 170-608671 (2026-09-01)
Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Titlu: Furnizarea unei instalații complete de rendering ecologic pentru valorificarea subproduselor animale de porc (Categoria 3 conform Reg. (CE) 1069/2009), format din linia principală de rendering și mașina P555 de golire și spălare membrane sau echivalent, împreună cu serviciile și documentele incluse expres, inclusiv transportul complet al lotului până la amplasamentul din Ardusat.
Număr de referință:
1
Scurtă descriere:
Lot unic format din linia principală de rendering și mașina P555 de golire și spălare membrane sau echivalent, inclusiv inginerie, FAT, transport DDP până la Ardusat, instalare, PIF, probă integrată, instruire, documentație tehnică, garanție și opțiunile definite.
Arată mai mult
Produse/servicii: Utilaje pentru prepararea sau fabricarea industrială a alimentelor sau a băuturilor 📦
Valoarea estimată fără TVA: 12296288.32 RON 💰
Descriere
Identificator intern:
1
Titlu: Default lot
Descrierea achiziției publice:
Contractul are ca obiect furnizarea unei instalații complete de rendering ecologic pentru valorificarea subproduselor animale de porc (Categoria 3 conform Reg. (CE) 1069/2009), format din linia principală de rendering și mașina P555 de golire și spălare membrane sau echivalent, împreună cu serviciile și documentele incluse expres, inclusiv transportul complet al lotului până la amplasamentul din Ardusat. Echipamentele pot proveni de la producători diferiți, dar contractantul unic este integratorul ansamblului: răspunde pentru coordonarea tehnică și documentară a lotului, pentru transportul întregului lot, efectuează evaluarea finală de risc a instalației integrate și emite sau centralizează declarația de conformitate pentru ansamblul integrat, inclusiv pentru interfața dintre linia principală și P555.
Arată mai mult
Locul principal sau locul de desfășurare: Ardusat, județul Maramureș;
Țara: România 🇷🇴
Locul de desfășurare: Maramureş 🏙️
Durata: 12 luni
Numărul maxim de reînnoiri: 0
Informații despre opțiuni
Opțiuni ✅
Descrierea opțiunilor:
Da, conform art. 221 alin. (1) lit. a) din Legea nr. 98/2016 - clauze de revizuire/opțiuni clare, precise și fără echivoc, numai cele definite și plafonate cantitativ și valoric în Anexa 11 și în proiectul de contract (Art. 17); activarea lor nu modifică natura generală a contractului. Valoarea maximă cumulată a opțiunilor (282.672,32 lei fără TVA) este inclusă exclusiv în valoarea estimată maximă a contractului, distinct de valoarea minimă/de bază, conform Secțiunii II.4, Strategiei de contractare și Notei de fundamentare a valorii estimate.
Activare piese/consumabile - Până la recepția finală, numai din lista cu prețuri unitare ofertate, în limita cumulată a plafonului valoric de 240.272,32 lei fără TVA
Asistență suplimentară - Maximum 10 zile-expert, numai pentru cauze neimputabile furnizorului, în limita cumulată a plafonului valoric de 42.400,00 lei fără TVA (echivalent 8.000 EUR la cursul de fundamentare de 5,30 lei/EUR)
Arată mai mult
Preț ✅
Preț (pondere): 85
Criteriul de calitate (denumire): F2 - Termen până la sosirea la amplasamentul din Ardusat a lotului complet
Criteriul de calitate (pondere): 5
Criteriul de calitate (denumire): F3.1 - Garanția liniei principale de rendering
Criteriul de calitate (pondere): 3
Criteriul de calitate (denumire): F3.2 - Garanția P555
Criteriul de calitate (pondere): 2
Criteriul de calitate (denumire): F4 - Eficiența energetică a liniei principale
Titlu
Numărul de identificare a lotului:
LOT-0000
Procedura
Tipul de procedură
Procedura deschisă ✅
Temeiul juridic: Directiva 2014/24/UE
Informații administrative
Termenul de primire a ofertelor sau a cererilor de participare: 2026-10-01 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor: 2026-10-01 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor (locul): In SEAP
Condiții de deschidere a ofertelor (Informații privind persoanele autorizate și procedura de deschidere): Comisia de evaluare, conform deciziei de numire
Limbile în care pot fi prezentate ofertele sau cererile de participare: română 🗣️
engleză 🗣️
Perioada minimă de timp în care ofertantul trebuie să mențină oferta: 4 luni
Condiții de ofertare
Un grup de ofertanți căruia i se atribuie un contract trebuie să adopte o anumită formă juridică ✅
Data deschiderii: 2026-10-01 15:00:00.0000000 📅
Locul: In SEAP
Informații suplimentare: Comisia de evaluare, conform deciziei de numire
Facturare electronică: Obligatorie
Criterii de atribuire
Tip de pondere: Ponderare (procentaj, valoare exactă)
Informații juridice, economice, financiare și tehnice
Condiții de participare
Criteriu de selecție: Înregistrare într-un registru profesional relevant
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Operatorul economic trebuie să facă dovada înscrierii într-un registru profesional din statul de stabilire, din care să rezulte că poate desfășura activități corespunzătoare obiectului contractului. Operatorii străini prezintă documente echivalente, însoțite de traducere autorizată în limba română. Modalitatea de îndeplinire: operatorii economici vor completa DUAE. Documentul justificativ care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE, respectiv certificatul constatator emis de O.N.R.C., sau, în cazul ofertanților persoane juridice/fizice străine, documentele echivalente emise în țara de rezidență, traduse în limba română, urmează să fie prezentate, la solicitarea autorității contractante, doar de către ofertantul clasat pe locul I în clasamentul intermediar întocmit la finalizarea evaluării ofertelor.
Arată mai mult
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Operatorul economic trebuie să facă dovada înscrierii într-un registru comercial din statul de stabilire, din care să rezulte că poate desfășura activități corespunzătoare obiectului contractului. Operatorii străini prezintă documente echivalente, însoțite de traducere autorizată în limba română. Modalitatea de îndeplinire: operatorii economici vor completa DUAE. Documentul justificativ care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE, respectiv certificatul constatator emis de O.N.R.C., sau, în cazul ofertanților persoane juridice/fizice străine, documentele echivalente emise în țara de rezidență, traduse în limba română, urmează să fie prezentate, la solicitarea autorității contractante, doar de către ofertantul clasat pe locul I în clasamentul intermediar întocmit la finalizarea evaluării ofertelor.
Arată mai mult
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
În ultimii 3 ani, calculați până la data-limită de depunere a ofertelor, ofertantul a furnizat și pus în funcțiune echipamente/linii industriale de proces, în valoare cumulată de minimum 6.006.808,00 lei fără TVA (reprezentând 50% din valoarea estimată finală fără TVA de 12.013.616,00 lei), din care cel puțin un contract a inclus instalare/commissioning și automatizare pentru o linie integrată. Prin produse similare se înțelege echipamente/linii industriale de proces, fără a se limita la instalații de rendering. Dacă termenul-limită de depunere a ofertelor este decalat, perioada de 3 ani se extinde corespunzător cu numărul de zile de decalare, conform art. 13 alin. (2) din Instrucțiunea Președintelui ANAP nr. 2/2017; cerința nu vizează activități secundare/accesorii care nu afectează indicatorii de performanță sau nivelul calitativ al obiectului principal, conform art. 5 din aceeași Instrucțiune. Modalitatea de îndeplinire: se completează DUAE; documentele justificative (certificate, procese-verbale de recepție, recomandări sau documente echivalente) se prezintă, la solicitarea autorității contractante, numai de către ofertantul clasat pe primul loc în clasamentul intermediar întocmit la finalizarea evaluării ofertelor, conform art. 196 alin. (2) din Legea nr. 98/2016.
Arată mai mult
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Se admit subcontractarea, asocierea și susținerea de către terți, în condițiile legii, cu declararea expresă a părților din contract executate de fiecare și a responsabilităților asumate. Membrii asocierii răspund solidar pentru executarea contractului. Activitatea de furnizare nu poate fi subcontractată, potrivit art. 3 alin. (1) lit. yy) din Legea nr. 98/2016, care exclude din sfera subcontractării punerea la dispoziție a unui utilaj sau furnizarea de materiale/bunuri; pot fi subcontractate doar prestarea de servicii sau lucrări accesorii contractului (de exemplu, transport, instalare sau instruire, dacă sunt executate de un terț).
Arată mai mult
Nu se impune constituirea într-o formă juridică anume pentru depunerea ofertei. Contractul poate fi atribuit unui singur operator economic sau unei asocieri de operatori economici.
În cazul în care oferta comună a unei asocieri este declarată câștigătoare, autoritatea contractantă poate solicita, înainte de semnarea contractului, legalizarea asocierii (constituirea acesteia într-o formă juridică determinată), în măsura în care acest lucru este necesar pentru buna executare a contractului, potrivit art. 53 alin. (2)-(3) din Legea nr. 98/2016.
Membrii asocierii răspund solidar și indivizibil pentru executarea contractului. Liderul de asociere reprezintă asocierea în relația cu autoritatea contractantă (a se vedea Formularul nr. 3 - Acord de asociere din documentul "Formulare și declarații administrative").
Arată mai mult
Finanțare: PoCIDIF 2021-2027 + surse proprii, proiect INOVAGRIFOOD SMIS 331115.
Avans 30% (contra garanție de restituire); Tranșa 2: 60% după FAT acceptat și sosirea la Ardusat; Tranșa finală: 10% după recepția funcțională finală.
Termen de plată: max. 30 zile calendaristice de la factura completă și corectă.
Penalități furnizor: 0,10%/zi, plafon 10% din prețul inițial fără TVA.
Arată mai mult
Abaterea profesională gravă
Acorduri cu alți operatori economici care vizează denaturarea concurenței
Active administrate de lichidator
+ încă 20
Activitățile economice sunt suspendate
Combaterea spălării banilor sau a finanțării terorismului
Concordat
Conflict de interese care decurge din participarea la procedura de achiziții publice
Corupție
Faliment
Frauda
Implicare directă sau indirectă în pregătirea acestei proceduri de achiziții publice
Infracțiuni teroriste sau infracțiuni legate de activități teroriste
Insolvență
Interpretare eronată, nedivulgare de informații, incapacitate de a furniza documentele necesare sau obținere de informații confidențiale referitoare la această procedură
Munca copiilor și alte forme de trafic de persoane
Participarea la o organizație criminală
Situații similare, în temeiul legislației naționale, cum ar fi falimentul
Încetare anticipată, daune-interese sau alte sancțiuni comparabile
Încălcarea obligației de plată a contribuțiilor la asigurările sociale
Încălcarea obligației de plată a impozitelor
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației de mediu
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației muncii
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației sociale
Operatorul economic sau o persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru participarea la o organizație criminală.
Operatorul economic sau orice persoană care este membru al organelor sale de conducere a fost condamnată definitiv pentru corupție, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau pentru care perioada de excludere prevăzută în hotărâre este încă aplicabilă.
Arată mai mult
Operatorul economic sau un membru al organelor sale de conducere a fost condamnat definitiv pentru fraudă, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau cu perioadă de excludere încă valabilă.
Operatorul economic sau un membru al conducerii a fost condamnat pentru infracțiuni teroriste sau activități conexe.
Operatorul economic sau orice persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru spălare de bani sau finanțarea terorismului.
Operatorul economic a fost condamnat pentru utilizarea muncii copiilor sau alte forme de trafic de persoane.
Operatorul economic nu și-a îndeplinit obligațiile de plată a impozitelor.
Operatorul economic nu este considerat suficient de sigur pentru a evita riscuri privind securitatea națională.
Operatorul economic a încălcat legislația privind…
… protecția mediului.
… securitatea socială.
… dreptul muncii.
Descriere momentan indisponibilă – necesită completare manuală.
Operatorul economic se află în stare de insolvență, faliment sau lichidare.
Operatorul economic a comis o abatere profesională gravă.
Operatorul economic se află într-o situație de conflict de interese legată de participarea la această procedură.
Operatorul economic a oferit informații false, a ascuns informații sau nu a furnizat documente relevante.
Autoritatea contractantă
Nume și adrese
Nume: La ferma cot
Numărul național de înregistrare:
RO36917218
Adresa poștală: Strada: Sat Ardusat, nr. 330
Cod poștal: 437005
Orașul poștal: Ardusat
Regiune: Maramureş 🏙️
Țara: România 🇷🇴
Punct de contact: Carmen-ioana cot
E-mail: lafermacot.carne@yahoo.com 📧
Telefon: +40741147986 📞
URL: https://listafirme.ro/la-ferma-cot-srl-36917218/ 🌏
Adresa profilului de cumpărător: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Tipul autorității contractante
Autoritate regională sau locală
Activitate principală
Servicii publice generale
Comunicare
Documente URL: https://e-licitatie.ro/pub/notices/c-notice/v2/view/100211598 🌏
URL de participare: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Depunere electronică: Obligatorie
Informații complementare
Informații suplimentare
Orice specificație tehnică din Caietul de sarcini care indică un model, o marcă sau un producător se citește "sau echivalent"; echivalența funcțională este permisă și se probează de ofertant. Clarificările se solicită exclusiv prin SEAP, cu 18 zile înainte de termenul-limită; răspunsul autorității se transmite în a 11-a zi înainte de termenul-limită. DUAE, subcontractarea, conflictul de interese și beneficiarul real se tratează potrivit Secțiunii III.
Departajarea ofertelor cu punctaje egale pe primul loc: în cazul în care două sau mai multe oferte clasate pe primul loc obțin același punctaj total, autoritatea contractantă solicită ofertanților aflați la egalitate depunerea unei noi propuneri financiare, în plic închis/prin mijloacele electronice ale SEAP, conform art. 139 alin. (3) din HG nr. 395/2016, caz în care contractul este atribuit ofertantului a cărui nouă propunere financiară are prețul cel mai scăzut. Reofertarea nu poate conduce la o valoare mai mare decât cea inițial ofertată.
Motive de excludere/Motive referitoare la condamnări penale și motive legate de plata impozitelor sau a contribuțiilor la asigurările sociale: ofertanții, terții susținători și subcontractanții nu trebuie să se regăsească în situațiile prevăzute la art. 164 și 165 din Legea nr. 98/2016. Modalitatea de îndeplinire: se va completa DUAE în conformitate cu art. 193 alin. (1) din Legea nr. 98/2016. Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmează a fi prezentate la solicitarea autorității contractante, doar de către ofertanții clasați pe primele două locuri după aplicarea criteriului de atribuire. Documentele suport includ, dar nu se limitează la: cazier judiciar, certificate de atestare fiscală și/sau alte documente justificative sau alte documente echivalente emise de autoritățile competente din țara în care este stabilit operatorul economic. Certificatele de atestare fiscală privind plata impozitelor, taxelor sau contribuțiilor la bugetul general consolidat (buget local, buget de stat etc.), pentru sediul principal, trebuie să fie valabile la momentul prezentării; pentru sediile secundare/punctele de lucru se prezintă o declarație pe propria răspundere privind îndeplinirea obligațiilor de plată a impozitelor, taxelor sau contribuțiilor la bugetul general consolidat datorate.
Arată mai mult
Nume: Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor
Numărul național de înregistrare:
20329980
Adresa poștală: Str. Stavropoleos nr. 6, sector 3
Cod poștal: 030084
Orașul poștal: Bucuresti
Regiune: Bucureşti 🏙️
Țara: România 🇷🇴
E-mail: office@cnsc.ro 📧
Telefon: +40 213104641 📞
Fax: +40 213104642 📠
URL: http://www.cnsc.ro 🌏
Serviciul de la care se pot obține informații privind procedura de reexaminare
La fel ca: Nume și adrese
Procedura de revizuire
Informații precise cu privire la termenul (termenele) limită pentru procedurile de reexaminare:
Potrivit Legii nr. 101/2016, la Consiliul Național de Soluționare a Contestațiilor (CNSC) sau la instanța de judecată competentă, în termenele legale.
Informații despre fluxurile de lucru electronice
Facturarea electronică va fi acceptată
Sursa: OJS 2026/S 170-608671 (2026-09-01)
Achiziții noi în categorii conexe 🆕
- Echipamente industriale (>20 noi achiziții publice)