Instalatii de iluminat festiv

Serviciul Public de Exploatare a Patrimoniului Municipiului Pitesti

Contract de furnizare instalatii de iluminat festiv conform caietului de sarcini. Prezentul caiet de sarcini a fost întocmit pe baza legislației în vigoare și precizează condițiile minime referitoare la specificatiile tehnice privind produsele de iluminat festiv. Obiectivul achiziției îl reprezintă organizarea iluminatului festiv pe criterii de eficiență, având ca obiectiv de bază crearea unui ambient specific sărbătorilor de iarna. În măsura în care solicitările de clarificări sau informatii suplimentare au fost adresate în termenul prevăzut în anunţul de participare, autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificare/informatiilor suplimentare in a 10-a zi inainte de termenul limita stabilit pentru depunerea ofertelor. Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor/candidaturilor: 15

Termen limită

Deadline 2026-10-05

Cine? Ce? Unde?
Istoricul achizițiilor
Data Document
2026-09-01 Anunţ de participare
Anunţ de participare (2026-09-01)
Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Titlu: Instalatii de iluminat festiv
Număr de referință: 18812396_2026_PAAPD1616015
Scurtă descriere:
Contract de furnizare instalatii de iluminat festiv conform caietului de sarcini. Prezentul caiet de sarcini a fost întocmit pe baza legislației în vigoare și precizează condițiile minime referitoare la specificatiile tehnice privind produsele de iluminat festiv. Obiectivul achiziției îl reprezintă organizarea iluminatului festiv pe criterii de eficiență, având ca obiectiv de bază crearea unui ambient specific sărbătorilor de iarna. În măsura în care solicitările de clarificări sau informatii suplimentare au fost adresate în termenul prevăzut în anunţul de participare, autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificare/informatiilor suplimentare in a 10-a zi inainte de termenul limita stabilit pentru depunerea ofertelor. Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor/candidaturilor: 15
Arată mai mult
Tipul de contract: Bunuri
Produse/servicii: Ghirlande luminoase pentru pomul de Crăciun 📦
Valoarea estimată fără TVA: 1 239 445 RON 💰
Descriere
Identificator intern: 1
Titlu: Default lot
Descrierea achiziției publice:
Obiectivul achiziției îl reprezintă organizarea iluminatului festiv pe criterii de eficiență, având ca obiectiv de bază crearea unui ambient specific sărbătorilor de iarna.
Locul principal sau locul de desfășurare:
Instalatiile de iluminat festiv vor fi montate pe raza Municipiului Pitești, cu personal propriu, angajați ai autorității contractante, electricieni autorizati A.N.R.E.
Țara: România 🇷🇴
Locul de desfășurare: Argeş 🏙️
Durata: 60 zile
Numărul maxim de reînnoiri: 0
Criterii de atribuire
Preț
Preț (pondere): 80
Criteriul de calitate (denumire): Perioada de garanție extinsa
Criteriul de calitate (pondere): 20
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0000

Procedura
Tipul de procedură
Procedura deschisă
Temeiul juridic: Directiva 2014/24/UE
Informații administrative
Termenul de primire a ofertelor sau a cererilor de participare: 2026-10-05 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor: 2026-10-05 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor (locul): In SEAP
Limbile în care pot fi prezentate ofertele sau cererile de participare: română 🗣️
Perioada minimă de timp în care ofertantul trebuie să mențină oferta: 4 luni
Condiții de ofertare
Un grup de ofertanți căruia i se atribuie un contract trebuie să adopte o anumită formă juridică
Data deschiderii: 2026-10-05 15:00:00.0000000 📅
Locul: In SEAP
Facturare electronică: Obligatorie
Criterii de atribuire
Tip de pondere: Ponderare (procentaj, valoare exactă)

Informații juridice, economice, financiare și tehnice
Condiții de participare
Criteriu de selecție: Înregistrare într-un registru comercial
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Operatorii economici ce depun oferta trebuie să dovedească o formă de înregistrare în condițiile legii din țara de rezidență, din care să reiasă că operatorul economic este legal constituit, că nu se afla în niciuna din situațiile de anulare a constituirii precum și faptul că are capacitatea profesională de a realiza activitățile care fac obiectul contractului. Cerința se aplică inclusiv pentru asociați si/sau subcontractanți care completează informațiile aferente situației lor la nivelul unui DUAE distinct. Modalitate de îndeplinire: Completare DUAE în conformitate cu prev. art. 193 alin. (1) din Legea nr. 98/2016 privind achizițiile publice. Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmează a fi prezentate în SEAP, semnate electronic, la solicitarea autorității contractante, doar de către ofertantul clasat pe locul I în clasamentul întocmit la finalizarea evaluării ofertelor. Documentul justificativ este certificatul constatator (copie lizibilă /forma electronică) emis de Registrul Național al Registrului Comerțului sau, pentru persoanele juridice străine, documente echivalente, emise în conformitate cu legislația aplicabilă în țara de rezidență, prin care se dovedește forma de înregistrare ca persoană fizică/juridică. Certificatul ONRC/documentele echivalente emise în țara de rezidență, vor fi prezentate, la solicitarea autorității contractante, de către ofertantul clasat pe primul loc, după aplicarea criteriului de atribuire asupra ofertelor admisibile; Certificatut/certificatele trebuie să fie reale/valabile la momentul prezentării. Operatorul economic trebuie să aibă în obiectul de activitate autorizat, principal sau secundar, corespondent al obiectului prezentului contract. Informațiile cuprinse în certificatul constatator trebuie sa fie reale/valabile la momentul prezentării acestuia. In cazul unei asocieri de operatori economici, fiecare dintre membrii asocierii trebuie să prezinte acest document pentru partea de contract pe care o va implementa.
Arată mai mult
Criteriu de selecție: Cifra de afaceri medie anuală
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Operatorii economici trebuie să facă dovada mediei cifrei de afaceri pentru ultimii trei ani (2023,2024,2025) să fie cel puțin egală cu valoarea de 2.400.000 lei, fără TVA, în funcție de data înființării sau începerii activității operatorului economic, în măsura în care informațiile privind cifrele de afaceri sunt disponibile. Modalitatea de indeplinire: Se va completa DUAE în conformitate cu prev. art. 193 alin. (1) din Legea nr. 98/2016 privind achizițiile publice de către operatorii economici (ofertanți si/sau ofertanți asociați si/sau terți susținători/subcontractanți) participanti la procedura de atribuire a contractului cu informațiile solicitate de către autoritatea contractanta. Următoarele documente justificative care probează îndeplinirea cerinței vor fi prezentate doar de către ofertantul clasat pe primul loc în clasamentul întocmit la finalizarea evaluării ofertelor: bilanțuri contabile sau extrase de bilanț, rapoarte de audit financiar sau alte documente emise de organisme specializate care confirmă nivelul cifrei de afaceri înscris în DUAE. Ofertantii nerezidenti vor prezenta traducerea autorizata/legalizata in limba romana a documentelor solicitate mai sus. Pentru o evaluare unitară a modului de îndeplinire a cerinței, pentru calculul echivalenței se va aplica cursul mediu anual lei valută comunicat de BNR. în cazul în care un operator economic demonstrează îndeplinirea criteriilor referitoare la situația economică și financiară invocând susținerea unui/unor terț/terți sustinator/sustinatori, Autoritatea contractantă solicită ca operatorul economic și terțul/terții susținător/susținători să răspundă în mod solidar pentru executarea contractului. Terțul/ tertii ce asigura susținerea economica financiara nu trebuie sa se afle în situația care determina excluderea din procedura de atribuire conform prevederilor art. 164, 165 si 167 din Legea nr.98/2016. Se va prezenta - Angajamentul ferm privind susținerea economica si financiara acordata de tertul susținător. Dacă un grup de operatori economici depune o ofertă comună, atunci capacitatea economică și financiară se demonstrează prin cumularea resurselor tuturor membrilor grupului. In aceasta situație, si ofertantul asociat va completa DUAE.
Arată mai mult
Criteriu de selecție: Referințe despre livrări specificate
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Experienta similara – Lista principalelor livrari de produse furnizate, in cursul unei perioade care acopera cel mult 3 ani, cu indicarea valorilor, datelor si a beneficiarilor publici sau privati din care sa reiasa ca ofertantul a furnizat produse similare în valoare cumulata de cel putin 1.200.000 lei fara TVA, valoare care se poate demonstra prin insumarea valorilor la nivelul a maxim 2 contracte. Este necesar ca operatorul economic sa fi furnizat anterior produse similare pentru a demonstra ca are capacitatea de a duce la indeplinire executarea contractului. Completare DUAE în conformitate cu prev. art. 193 alin. (1) din Legea nr. 98/2016 privind achizițiile publice. La nivelul DUAE trebuie precizate informații referitoare la: numărul și data contractului invocat drept experiență similară, beneficiarul, data și numărul documentului de recepție, precum și ponderea și/sau activitățile pentru care a fost responsabil, impreuna cu valoarea acestora, fara TVA. Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmează a fi prezentate în SEAP, semnate electronic, la solicitarea autorității contractante, doar de către ofertantul clasat pe locul I în clasamentul întocmit la finalizarea evaluării ofertelor. Pentru demonstrarea îndeplinirii cerinței la cererea autoritatii contractante, doar ofertantul clasat pe primul loc după aplicarea criteriului de atribuire, va prezenta documente relevante care certifica furnizarea produselor: copii ale contractelor sau a unor părți relevante ale acestora insotite de recomandări sau procese-verbale de recepție/ certficări de bună execuție/ certificate constatatoare/ orice tip de document emis sau contrasemnat de o autoritate sau de clientul beneficiar privat. Din documentele justificative trebuie să reiasă următoarele: numărul si data contractelor invocate drept experiență similară, beneficiarul acestuia, data si numărul documentului de receptie/certificari de buna executie/recomandari/certificate constatatoare, precum si ponderea si/sau activitatile pentru care a fost responsabil, împreuna cu valoarea acestora, fără TVA. Autoritatea contractanta are dreptul de a se adresa inclusiv beneficiarului final care face obiectul contractului/contractelor prezentat/e drept experiență similară.
Arată mai mult
Criteriu de selecție: Proporția subcontractării
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Precizarea partilor din contract pe care operatorul economic intentioneaza sa le subcontracteze și datele de recunoaștere ale subcontractanților propuși. Modalitate de indeplinire:Completare DUAE în conformitate cu prev. art. 193 alin. (1) din Legea nr. 98/2016 privind achizițiile publice. Odata cu DUAE se va prezenta acordul de subcontractare. Documentele justificative care probeaza cele asumate in acordul de subcontractare vor fi solicitate doar ofertantului clasat pe primul loc dupa aplicarea criteriului de atribuire la solicitarea autoritatii contractante.
Arată mai mult
Criteriu de selecție: Certificate emise de organisme independente despre standarde de asigurare a calității
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Certificate emise de catre organisme de certificare acreditate in Romania sau alte state membre conform art. 200 alin. 2 din Legea 98/2016 cu privire la standardele de asigurare a calității. Operatorul economic trebuie să dețină certificările pentru asigurarea managementului calității ISO 9001, in valabilitate, întocmite, aprobate si implementate in cadrul companiei, conform obiectului de activitate specific, pentru respectarea si urmărirea procedurilor in cadrul intervențiilor preconizate. Modalitate de îndeplinire: Completare DUAE în conformitate cu prev. art. 193 alin. (1) din Legea nr. 98/2016 privind achizițiile publice. Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmează a fi prezentate în SEAP, semnate electronic, la solicitarea autorității contractante, doar de către ofertantul clasat pe locul I în clasamentul întocmit la finalizarea evaluării ofertelor.
Arată mai mult
Criteriu de selecție: Certificate emise de organisme independente despre sisteme sau standarde de management al mediului
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Certificate emise de catre organisme de certificare acreditate in Romania sau alte state membre conform art. 200 alin. 2 din Legea 98/2016 cu privire la sistemele sau standardele de management de mediu. Operatorul economic trebuie să dețină certificările pentru asigurarea managementului de mediu ISO 14001, in valabilitate, întocmite, aprobate si implementate in cadrul companiei, conform obiectului de activitate specific, pentru respectarea si urmărirea procedurilor in cadrul intervențiilor preconizate. Modalitate de îndeplinire: Completare DUAE în conformitate cu prev. art. 193 alin. (1) din Legea nr. 98/2016 privind achizițiile publice. Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmează a fi prezentate în SEAP, semnate electronic, la solicitarea autorității contractante, doar de către ofertantul clasat pe locul I în clasamentul întocmit la finalizarea evaluării ofertelor.
Arată mai mult
Forma juridică pe care trebuie să o adopte grupul de operatori economici căruia urmează să i se atribuie contractul: Asociere conform art. 53. din Legea privind achizitiile publice nr 98/2016
Motiv de excludere:
Abaterea profesională gravă
Acorduri cu alți operatori economici care vizează denaturarea concurenței
Active administrate de lichidator
+ încă 20
Activitățile economice sunt suspendate
Combaterea spălării banilor sau a finanțării terorismului
Concordat
Conflict de interese care decurge din participarea la procedura de achiziții publice
Corupție
Faliment
Frauda
Implicare directă sau indirectă în pregătirea acestei proceduri de achiziții publice
Infracțiuni teroriste sau infracțiuni legate de activități teroriste
Insolvență
Interpretare eronată, nedivulgare de informații, incapacitate de a furniza documentele necesare sau obținere de informații confidențiale referitoare la această procedură
Munca copiilor și alte forme de trafic de persoane
Participarea la o organizație criminală
Situații similare, în temeiul legislației naționale, cum ar fi falimentul
Încetare anticipată, daune-interese sau alte sancțiuni comparabile
Încălcarea obligației de plată a contribuțiilor la asigurările sociale
Încălcarea obligației de plată a impozitelor
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației de mediu
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației muncii
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației sociale
Descrierea motivelor de excludere:
Operatorul economic sau o persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru participarea la o organizație criminală.
Operatorul economic sau orice persoană care este membru al organelor sale de conducere a fost condamnată definitiv pentru corupție, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau pentru care perioada de excludere prevăzută în hotărâre este încă aplicabilă.
Arată mai mult
Operatorul economic sau un membru al organelor sale de conducere a fost condamnat definitiv pentru fraudă, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau cu perioadă de excludere încă valabilă.
Operatorul economic sau un membru al conducerii a fost condamnat pentru infracțiuni teroriste sau activități conexe.
Operatorul economic sau orice persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru spălare de bani sau finanțarea terorismului.
Operatorul economic a fost condamnat pentru utilizarea muncii copiilor sau alte forme de trafic de persoane.
Operatorul economic nu și-a îndeplinit obligațiile de plată a impozitelor.
Operatorul economic nu este considerat suficient de sigur pentru a evita riscuri privind securitatea națională.
Operatorul economic a încălcat legislația privind
protecția mediului.
securitatea socială.
dreptul muncii.
Descriere momentan indisponibilă – necesită completare manuală.
Operatorul economic se află în stare de insolvență, faliment sau lichidare.
Operatorul economic a comis o abatere profesională gravă.
Operatorul economic se află într-o situație de conflict de interese legată de participarea la această procedură.
Operatorul economic a oferit informații false, a ascuns informații sau nu a furnizat documente relevante.

Autoritatea contractantă
Nume și adrese
Nume: Serviciul Public de Exploatare a Patrimoniului Municipiului Pitesti
Numărul național de înregistrare: RO 18812396
Adresa poștală: Strada: Calea Bucureşti, nr. 0
Cod poștal: 110134
Orașul poștal: Pitesti
Regiune: Argeş 🏙️
Țara: România 🇷🇴
Punct de contact: Doriana Chitu
E-mail: investitiiachizitii@yahoo.com 📧
Telefon: +4 0248212132 📞
Fax: +40 0248210280 📠
URL: https://www.patrimoniupitesti.ro 🌏
Adresa profilului de cumpărător: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Tipul autorității contractante
Autoritate regională sau locală
Activitate principală
Servicii publice generale
Comunicare
Documente URL: https://e-licitatie.ro/pub/notices/c-notice/v2/view/100211580 🌏
URL de participare: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Depunere electronică: Obligatorie

Informații complementare
Informații suplimentare
1)Modificarea contractului va fi posibila in conditiile art 221 din Legea 98/2016. 2)Oferta si documentele care o insotesc se depun on line semnate cu semnatura electronica extinsa, sub sanctiunea respingerii ofertei ca inacceptabila in baza art 137 alin 2 litera j din HG 395/2016. 3) În cazul în care două sau mai multe oferte sunt clasate pe primul loc, cu punctaje egale, departajarea se va face având în vedere punctajul obţinut la factorii de evaluare în ordinea descrescătoare a ponderilor acestora. În situaţia în care egalitatea se menţine, autoritatea contractantă are dreptul să solicite noi propuneri financiare, şi oferta câştigătoare va fi desemnată cea cu propunerea financiară cea mai mică. 4)Cerintele tehnice definite la nivelul anuntului de participare, caietului de sarcini sau altor documente complementare, prin trimiterea standardelor, la un anumit producator, la marci, brevete, tipuri, la o origine sau la o productie/metoda specifica de fabricatie/prestare/executie, vor fi intelese ca fiind insotite de mentiunea ”sau echivalent”.
Arată mai mult
Revizuirea organismului
Nume: Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor
Numărul național de înregistrare: 20329980
Adresa poștală: Str. Stavropoleos nr. 6, sector 3
Cod poștal: 030084
Orașul poștal: Bucuresti
Regiune: Bucureşti 🏙️
Țara: România 🇷🇴
E-mail: office@cnsc.ro 📧
Telefon: +40 213104641 📞
Fax: +40 218900745 📠
URL: http://www.cnsc.ro 🌏
Serviciul de la care se pot obține informații privind procedura de reexaminare
Nume: Serviciul Public de Exploatare a Patrimoniului Municipiului Pitesti
Numărul național de înregistrare: 18812396
Adresa poștală: Calea Bucuresti, bl. U3, parter
Cod poștal: 110134
Orașul poștal: Pitesti
Regiune: Argeş 🏙️
E-mail: investitiiachizitii@yahoo.com 📧
Telefon: +40 248210380 📞
Fax: +40 248210280 📠
URL: https://www.patrimoniupitesti.ro 🌏
Procedura de revizuire
Informații precise cu privire la termenul (termenele) limită pentru procedurile de reexaminare:
Eventualele contestatii se pot depune conform prevederilor Legii nr. 101/2016 privind remediile si caile de atac in materie de atribuire a contractelor de achizitie publica, cu modificarile si completarile ulterioare
Informații despre fluxurile de lucru electronice
Facturarea electronică va fi acceptată
Sursa: OJS 2026/S 169-603627 (2026-09-01)