Lot 1: DEFIBRILATOR DE INSTRUIRE PENTRU SCENARII (AED), Pachet 3 manechine pentru suportul de bază al vieţii Lot 2- MODEL DEMONSTRATIV CAP ÎN SECŢIUNE si MANECHIN TORS ADULT PENTRU BLS CU EVALUAREA CALITĂŢII RESUSCITĂRII
Universitatea de Medicina si Farmacie "Iuliu Hatieganu" Cluj-Napoca
Lot 1: DEFIBRILATOR DE INSTRUIRE PENTRU SCENARII (AED), Pachet 3 manechine pentru suportul de bază al vieţii Lot 2- MODEL DEMONSTRATIV CAP ÎN SECŢIUNE si MANECHIN TORS ADULT PENTRU BLS CU EVALUAREA CALITĂŢII RESUSCITĂRII Autoritatea contractanta va răspunde în mod clar si complet tuturor solicitărilor de clarificari in a 11-a zi inainte de data limita stabilita pentru depunerea ofertelor. Numar zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor/candidaturilor este de 18 zile.
Termen limităDeadline 2026-09-30
Cine? Ce? Unde?- • Bucureşti-Ilfov › Bucureşti
- • Nord-Vest › Cluj
Istoricul achizițiilor
| Data | Document |
|---|---|
| 2026-08-28 | Anunţ de participare |
Anunţ de participare (2026-08-28)
Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Titlu: Lot 1: DEFIBRILATOR DE INSTRUIRE PENTRU SCENARII (AED), Pachet 3 manechine pentru suportul de bază al vieţii Lot 2- MODEL DEMONSTRATIV CAP ÎN SECŢIUNE si MANECHIN TORS ADULT PENTRU BLS CU EVALUAREA CALITĂŢII RESUSCITĂRII
Număr de referință:
Scurtă descriere:
Tipul de contract: Bunuri
Produse/servicii: Aparate şi echipamente utilizate în scopuri demonstrative 📦
Valoarea estimată fără TVA: 25199.7 RON 💰
Informații despre loturi
Acest contract este împărțit în loturi ✅
Numărul maxim de loturi care pot fi atribuite unui singur ofertant: 2
Ofertele pot fi depuse pentru un număr maxim de loturi: 2
1️⃣
Identificator intern:
Titlu: DEFIBRILATOR DE INSTRUIRE PENTRU SCENARII (AED) ,Pachet 3 manechine pentru suportul de bază al vieţii
Valoarea estimată fără TVA: 6640.9 RON 💰
Descrierea achiziției publice:
Obiectivul achiziției publice strategice: Reducerea impactului asupra mediului
Locul principal sau locul de desfășurare:
Locul de desfășurare: Cluj 🏙️
Durata: 60 zile
Numărul maxim de reînnoiri: 0
Criterii de atribuire
Preț ✅
Titlu
Numărul de identificare a lotului:
2️⃣
Identificator intern:
Titlu: MODEL DEMONSTRATIV CAP ÎN SECŢIUNE si MANECHIN TORS ADULT PENTRU BLS CU EVALUAREA CALITĂŢII RESUSCITĂRII
Valoarea estimată fără TVA: 18558.8 RON 💰
Descrierea achiziției publice:
Locul principal sau locul de desfășurare: SANATATE PUBLICA, str. A IANCU nr. 31, Cluj-Napoca
Titlu
Numărul de identificare a lotului:
Procedura
Tipul de procedură
Procedura deschisă ✅
Temeiul juridic: Directiva 2014/24/UE
Informații administrative
Termenul de primire a ofertelor sau a cererilor de participare: 2026-09-30 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor: 2026-09-30 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor (locul): In SEAP
Limbile în care pot fi prezentate ofertele sau cererile de participare: română 🗣️
Perioada minimă de timp în care ofertantul trebuie să mențină oferta: 4 luni
Condiții de ofertare
Un grup de ofertanți căruia i se atribuie un contract trebuie să adopte o anumită formă juridică ✅
Data deschiderii: 2026-09-30 15:00:00.0000000 📅
Locul: In SEAP
Facturare electronică: Obligatorie
Informații juridice, economice, financiare și tehnice
Condiții de participare
Criteriu de selecție: Înregistrare într-un registru comercial
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Criteriu de selecție: Proporția subcontractării
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Forma juridică pe care trebuie să o adopte grupul de operatori economici căruia urmează să i se atribuie contractul: Asociere conform art. 53. din Legea privind achizitiile publice nr 98/2016
Principalele condiții de finanțare și modalități de plată și/sau trimitere la dispozițiile relevante care le reglementează:
Descrierea motivelor de excludere:
Autoritatea contractantă
Nume și adrese
Nume: Universitatea de Medicina si Farmacie "Iuliu Hatieganu" Cluj-Napoca
Numărul național de înregistrare:
Adresa poștală: Strada: Victor Babes, nr. 8
Cod poștal: 400023
Orașul poștal: Cluj-Napoca
Regiune: Cluj 🏙️
Țara: România 🇷🇴
Punct de contact: Nicoleta albu
E-mail: nalbu@umfcluj.ro 📧
Telefon: +40 374834430 📞
Fax: +40 264597257 📠
URL: https://www.umfcluj.ro 🌏
Adresa profilului de cumpărător: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Tipul autorității contractante
Minister sau orice altă autoritate naţională sau federală
Activitate principală
Educație
Comunicare
Documente URL: https://e-licitatie.ro/pub/notices/c-notice/v2/view/100211505 🌏
URL de participare: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Depunere electronică: Obligatorie
Informații complementare
Informații suplimentare
Revizuirea organismului
Nume: Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor
Numărul național de înregistrare:
Adresa poștală: Str. Stavropoleos nr. 6, sector 3
Cod poștal: 030084
Orașul poștal: București
Regiune: Bucureşti 🏙️
Țara: România 🇷🇴
E-mail: office@cnsc.ro 📧
Telefon: +40 213104641 📞
Fax: +40 213104642 📠
URL: http://www.cnsc.ro 🌏
Serviciul de la care se pot obține informații privind procedura de reexaminare
Nume: Oficiul juridic
Numărul național de înregistrare:
Adresa poștală: str. Victor Babes, nr. 8
Cod poștal: 0
Orașul poștal: Cluj-Napoca
Regiune: Cluj 🏙️
E-mail: loredana.szakacs@umfcluj.ro 📧
Telefon: +40 264597256 📞
Fax: +40 264597257 📠
URL: https://www.umfcluj.ro 🌏
Procedura de revizuire
Informații precise cu privire la termenul (termenele) limită pentru procedurile de reexaminare:
Informații despre fluxurile de lucru electronice
Facturarea electronică va fi acceptată
Sursa: OJS 2026/S 167-598013 (2026-08-28)
Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Titlu: Lot 1: DEFIBRILATOR DE INSTRUIRE PENTRU SCENARII (AED), Pachet 3 manechine pentru suportul de bază al vieţii Lot 2- MODEL DEMONSTRATIV CAP ÎN SECŢIUNE si MANECHIN TORS ADULT PENTRU BLS CU EVALUAREA CALITĂŢII RESUSCITĂRII
Număr de referință:
4288047/2025/ MED4SCHOOL
Scurtă descriere:
Lot 1: DEFIBRILATOR DE INSTRUIRE PENTRU SCENARII (AED),
Pachet 3 manechine pentru suportul de bază al vieţii
Lot 2- MODEL DEMONSTRATIV CAP ÎN SECŢIUNE si MANECHIN TORS ADULT PENTRU BLS CU EVALUAREA CALITĂŢII RESUSCITĂRII
Autoritatea contractanta va răspunde în mod clar si complet tuturor solicitărilor de clarificari in a 11-a zi inainte de data limita stabilita pentru depunerea ofertelor.
Numar zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor/candidaturilor este de 18 zile.
Arată mai mult
Produse/servicii: Aparate şi echipamente utilizate în scopuri demonstrative 📦
Valoarea estimată fără TVA: 25199.7 RON 💰
Informații despre loturi
Acest contract este împărțit în loturi ✅
Numărul maxim de loturi care pot fi atribuite unui singur ofertant: 2
Ofertele pot fi depuse pentru un număr maxim de loturi: 2
1️⃣
Identificator intern:
1
Titlu: DEFIBRILATOR DE INSTRUIRE PENTRU SCENARII (AED) ,Pachet 3 manechine pentru suportul de bază al vieţii
Valoarea estimată fără TVA: 6640.9 RON 💰
Descrierea achiziției publice:
DEFIBRILATOR DE INSTRUIRE PENTRU SCENARII (AED) ,Pachet 3 manechine pentru suportul de bază al vieţii
Informații suplimentare:
Specificatiile tehnice care indica o anumita origine, sursa, productie, un procedeu special, o marca de fabrica sau de comert, un brevet, o inventie, o licenta de fabricatie, sunt mentionate doar pentru identificarea cu usurinta a tipului de produs si nu au ca efect favorizarea sau eliminarea anumitor operatori economici sau a anumitor produse, aceste specificatii vor fi considerate ca avand mentiunea sau “ECHIVALENT”.
În cazul in care doua sau mai multe oferte sunt clasate pe primul lot, cSE VA FACE REOFERTARE PRIN INTERMEDIUL seap
Arată mai mult
Durabilitate: Un termen de garanție mai lung indică încrederea producătorului în calitatea și fiabilitatea produsului. Produsele cu garanție extinsă sunt mai puțin susceptibile de a avea defecte și probleme, asigurând o funcționare corespunzătoare pe termen lung.Durată de viață extinsă: Aceste produse sunt adesea mai durabile și fiabile, reducând necesitatea înlocuirii frecvente și, implicit, impactul asupra mediului
Arată mai mult
Departamentul de Medicină Personalizată și Boli Rare al Institutului de Cercetare Biomedicală-MEDFUTURE, strada Louis Pasteur 4-6, Universitatea de Medicină și Farmacie “IULIU HAȚIEGANU” din Cluj–Napoca
Țara: România 🇷🇴
Locul de desfășurare: Cluj 🏙️
Durata: 60 zile
Numărul maxim de reînnoiri: 0
Criterii de atribuire
Preț ✅
Titlu
Numărul de identificare a lotului:
LOT-0001
2️⃣
Identificator intern:
2
Titlu: MODEL DEMONSTRATIV CAP ÎN SECŢIUNE si MANECHIN TORS ADULT PENTRU BLS CU EVALUAREA CALITĂŢII RESUSCITĂRII
Valoarea estimată fără TVA: 18558.8 RON 💰
Descrierea achiziției publice:
MODEL DEMONSTRATIV CAP ÎN SECŢIUNE si MANECHIN TORS ADULT PENTRU BLS CU EVALUAREA CALITĂŢII RESUSCITĂRII
Informații suplimentare:
Specificatiile tehnice care indica o anumita origine, sursa, productie, un procedeu special, o marca de fabrica sau de comert, un brevet, o inventie, o licenta de fabricatie, sunt mentionate doar pentru identificarea cu usurinta a tipului de produs si nu au ca efect favorizarea sau eliminarea anumitor operatori economici sau a anumitor produse, aceste specificatii vor fi considerate ca avand mentiunea sau “ECHIVALENT”.
Arată mai mult
Durabilitate: Un termen de garanție mai lung indică încrederea producătorului în calitatea și fiabilitatea produsului. Produsele cu garanție extinsă sunt mai puțin susceptibile de a avea defecte și probleme, asigurând o funcționare corespunzătoare pe termen lung.Durată de viață extinsă: Aceste produse sunt adesea mai durabile și fiabile, reducând necesitatea înlocuirii frecvente și, implicit, impactul asupra mediului.Eficiența energetică înseamnă utilizarea mai puținor resurse naturale pentru a obține același nivel de performanță, contribuind la conservarea resurselor finite ale planetei.
Arată mai mult
Titlu
Numărul de identificare a lotului:
LOT-0002
Procedura
Tipul de procedură
Procedura deschisă ✅
Temeiul juridic: Directiva 2014/24/UE
Informații administrative
Termenul de primire a ofertelor sau a cererilor de participare: 2026-09-30 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor: 2026-09-30 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor (locul): In SEAP
Limbile în care pot fi prezentate ofertele sau cererile de participare: română 🗣️
Perioada minimă de timp în care ofertantul trebuie să mențină oferta: 4 luni
Condiții de ofertare
Un grup de ofertanți căruia i se atribuie un contract trebuie să adopte o anumită formă juridică ✅
Data deschiderii: 2026-09-30 15:00:00.0000000 📅
Locul: In SEAP
Facturare electronică: Obligatorie
Informații juridice, economice, financiare și tehnice
Condiții de participare
Criteriu de selecție: Înregistrare într-un registru comercial
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Operatorii economici ce depun oferta trebuie sa dovedeasca o forma de înregistrare în conditiile legii din tara de rezidenta, sa reiasa ca operatorul economic este legal constituit, ca nu se afla în niciuna dintre situatiile de anulare a constituirii, precum si faptul ca are capacitatea profesionala de a realiza activitatile care fac obiectul contractului. Se va completa DUAE de catre operatorii economici/asociati/subcontractanti participanti la procedura de atribuire cu informatiile aferente situatiei lor. Documentele justificative care probeaza îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE, respectiv certificat constatator emis de ONRC, sau, în cazul ofertantilor straini, documente echivalente emise în tara de rezidenta, urmeaza sa fie prezentate, la solicitarea autoritatii contractante, doar de catre ofertantul clasat pe primul loc în clasamentul intermediar întocmit la finalizarea evaluarii ofertelor. Cerinta se aplica inclusiv pentru subcontractanti care completeaza informatiile aferente situatiei lor la nivelul unui DUAE distinct. Documentele trebuie sa fie valabile LA MOMENTUL PREZENTARII ACESTORA.
Arată mai mult
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Completarea DUAE, cf. Art 193/alin 1/Legea 98/2016. Odata cu depunerea DUAE se va prezenta acordul de subcontractare.Furnizarea echipamentelor nu poate fi subcontractata.
Documentele justificative care probeaza cele asumate in angajamente/acorduri vor fi solicitate doar ofertantului clasat pe locul I în clasamentul intermediar întocmit la finalizarea evaluarii ofertelor
Arată mai mult
Principalele condiții de finanțare și modalități de plată și/sau trimitere la dispozițiile relevante care le reglementează:
Programul Sănătate 2021–2027 | Cofinanțat din Fondul Social European Plus
Apel: PS/645/PS_P1/OP4/ESO4.11/PS_P1_ESO4.11_A1
Proiect: MED4SCHOOL – Formarea continuă în medicina școlară, fundația unei generații sănătoase | Cod SMIS: 348094
Motiv de excludere:
Abaterea profesională gravă
Acorduri cu alți operatori economici care vizează denaturarea concurenței
Active administrate de lichidator
+ încă 20
Activitățile economice sunt suspendate
Combaterea spălării banilor sau a finanțării terorismului
Concordat
Conflict de interese care decurge din participarea la procedura de achiziții publice
Corupție
Faliment
Frauda
Implicare directă sau indirectă în pregătirea acestei proceduri de achiziții publice
Infracțiuni teroriste sau infracțiuni legate de activități teroriste
Insolvență
Interpretare eronată, nedivulgare de informații, incapacitate de a furniza documentele necesare sau obținere de informații confidențiale referitoare la această procedură
Munca copiilor și alte forme de trafic de persoane
Participarea la o organizație criminală
Situații similare, în temeiul legislației naționale, cum ar fi falimentul
Încetare anticipată, daune-interese sau alte sancțiuni comparabile
Încălcarea obligației de plată a contribuțiilor la asigurările sociale
Încălcarea obligației de plată a impozitelor
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației de mediu
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației muncii
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației sociale
Operatorul economic sau o persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru participarea la o organizație criminală.
Operatorul economic sau orice persoană care este membru al organelor sale de conducere a fost condamnată definitiv pentru corupție, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau pentru care perioada de excludere prevăzută în hotărâre este încă aplicabilă.
Arată mai mult
Operatorul economic sau un membru al organelor sale de conducere a fost condamnat definitiv pentru fraudă, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau cu perioadă de excludere încă valabilă.
Operatorul economic sau un membru al conducerii a fost condamnat pentru infracțiuni teroriste sau activități conexe.
Operatorul economic sau orice persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru spălare de bani sau finanțarea terorismului.
Operatorul economic a fost condamnat pentru utilizarea muncii copiilor sau alte forme de trafic de persoane.
Operatorul economic nu și-a îndeplinit obligațiile de plată a impozitelor.
Operatorul economic nu este considerat suficient de sigur pentru a evita riscuri privind securitatea națională.
Operatorul economic se află în stare de insolvență, faliment sau lichidare.
Operatorul economic a încălcat legislația privind securitatea socială.
Descriere momentan indisponibilă – necesită completare manuală.
Operatorul economic se află într-o situație de conflict de interese legată de participarea la această procedură.
Operatorul economic a încălcat legislația privind dreptul muncii.
Operatorul economic a comis o abatere profesională gravă.
Operatorul economic a încălcat legislația privind protecția mediului.
Operatorul economic a oferit informații false, a ascuns informații sau nu a furnizat documente relevante.
Autoritatea contractantă
Nume și adrese
Nume: Universitatea de Medicina si Farmacie "Iuliu Hatieganu" Cluj-Napoca
Numărul național de înregistrare:
4288047
Adresa poștală: Strada: Victor Babes, nr. 8
Cod poștal: 400023
Orașul poștal: Cluj-Napoca
Regiune: Cluj 🏙️
Țara: România 🇷🇴
Punct de contact: Nicoleta albu
E-mail: nalbu@umfcluj.ro 📧
Telefon: +40 374834430 📞
Fax: +40 264597257 📠
URL: https://www.umfcluj.ro 🌏
Adresa profilului de cumpărător: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Tipul autorității contractante
Minister sau orice altă autoritate naţională sau federală
Activitate principală
Educație
Comunicare
Documente URL: https://e-licitatie.ro/pub/notices/c-notice/v2/view/100211505 🌏
URL de participare: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Depunere electronică: Obligatorie
Informații complementare
Informații suplimentare
Cerintele tehnice definite la nivelul anuntului de participare, caietului de sarcini sau altor documente complementare, prin trimiterea standardelor, la un anumit producator, la marci, brevete, tipuri, la o origine sau la o productie/metoda specifica de fabricatie/prestare/executie, vor fi intelese ca fiind insotite de mentiunea ”sau echivalent”.
Ofertanții / asociatii / subcontractantii nu trebuie să se afle în situațile de excludere prevăzute la art.164 si art.165 din Legea nr.98/2016. Se va completa DUAE în conformitate cu art. 193 alin. (1) din Legea nr. 98/2016. Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmează a fi prezentate la solicitarea autorității contractante, doar de către ofertantului clasat pe primul loc după aplicarea criteriului de atribuire, care pot fi cazier judiciar, cazier fiscal, certificate constatatoare emise de ONRC și/sau alte documente echivalente emise de autoritățile competente din țara în care este stabilit operatorul economic, valabile la momentul prezentării, certificate constatatoare privind plata impozitelor, taxelor sau a acontributiilor la bugetul general consolidat(buget local, buget de stat) , valabile la momentul prezentarii.
Arată mai mult
Nume: Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor
Numărul național de înregistrare:
20329980
Adresa poștală: Str. Stavropoleos nr. 6, sector 3
Cod poștal: 030084
Orașul poștal: București
Regiune: Bucureşti 🏙️
Țara: România 🇷🇴
E-mail: office@cnsc.ro 📧
Telefon: +40 213104641 📞
Fax: +40 213104642 📠
URL: http://www.cnsc.ro 🌏
Serviciul de la care se pot obține informații privind procedura de reexaminare
Nume: Oficiul juridic
Numărul național de înregistrare:
4288047_3
Adresa poștală: str. Victor Babes, nr. 8
Cod poștal: 0
Orașul poștal: Cluj-Napoca
Regiune: Cluj 🏙️
E-mail: loredana.szakacs@umfcluj.ro 📧
Telefon: +40 264597256 📞
Fax: +40 264597257 📠
URL: https://www.umfcluj.ro 🌏
Procedura de revizuire
Informații precise cu privire la termenul (termenele) limită pentru procedurile de reexaminare:
Conf. art. 8 alin.1, lit. a din Legea nr. 101/2016 - 10 zile începând cu ziua următoare luării la cunoştinţă despre actul AC considerat nelegal, in cazul in care valoarea estimata a procedurii de achizitie publica este mai mica decat pragurile valorice in raport cu care este obligatorie transmiterea spre publicare catre JOUE a anunturilor de participare potrivit legislatiei in vigoare.
i. fie pe cale adm.jurisdicţională la CNSC ii. fie pe cale judiciară la instantele de judecata
Arată mai mult
Facturarea electronică va fi acceptată
Sursa: OJS 2026/S 167-598013 (2026-08-28)
Achiziții noi în categorii conexe 🆕