Servicii de asigurare facultativă auto tip CASCO pentru autovehiculele din parcul auto al R.A.R.-R.A.
Registrul Auto Roman - R.A.
Obiectul contractului constă în achiziţionarea de servicii de asigurări pentru pagube produse autovehiculelor aflate în proprietatea Registrului Auto Român – R.A., prin încheierea de poliţe de asigurare facultativă auto tip CASCO. Potrivit prevederilor art. 160 alin (1) din Legea 98/2016 (numită în continuare “Legea 98”) și art 103 alin (1) din Normele metodologice la Legea nr. 98/2016, aprobate prin H.G. nr. 395/2016 (numită în continuare “Norme”), orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificări sau informaţii suplimentare în legătură cu documentaţia de atribuire, cu respectarea unui termen-limită de 18 zile înaintea datei limită de depunere a ofertelor. Conform prevederilor art. 160 alin. (2) şi ale art. 161 alin. (1) din "Legea 98", precum şi ale art. 27 alin. (2)-(4) şi ale art. 103 alin. (2) din "Norme", autoritatea contractantă va răspunde consolidat, în mod clar şi complet tuturor solicitărilor de clarificări/ informaţii suplimentare în a 11-a zi de dinainte de termenul-limită stabilit pentru depunerea ofertelor. Autoritatea contractantă nu va răspunde la o solicitare de clarificări/ informaţii suplimentare, primită în intervalul de 17 zile înaintea termenului-limită stabilit pentru depunerea ofertelor, solicitarea fiind considerată a fi fost transmisă tardiv. Modificarea acordului-cadru/contractului de achiziție publică, în cursul perioadei sale de valabilitate, se va putea efectua în condițiile prevăzute la art. 221 din Legea nr. 98/2016 și al prevederilor din cadrul Instrucțiunii ANAP nr. 1/2021.
Termen limităTermenul de primire a ofertelor a fost de 2026-06-15. Achiziția publică a fost publicată pe 2026-05-08.
FurnizoriUrmătorii furnizori sunt menționați în deciziile de atribuire sau în alte documente de achiziții publice:
Cine? Ce?- • Asigurare pentru transport › Servicii de asigurare a autovehiculelor
- • Servicii de asigurare › Servicii de asigurare de daune sau pierderi
| Data | Document |
|---|---|
| 2026-05-08 | Anunţ de participare |
| 2026-08-21 | Anunt de atribuire |
Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Titlu: Servicii de asigurare facultativă auto tip CASCO pentru autovehiculele din parcul auto al R.A.R.-R.A.
Număr de referință:
1590236/166/2026
Scurtă descriere:
Produse/servicii: Servicii de asigurare a autovehiculelor 📦
Valoarea estimată fără TVA: 1 750 000 RON 💰
Descriere
Identificator intern:
1
Titlu: Default lot
Descrierea achiziției publice:
Locul principal sau locul de desfășurare: Bucuresti
Țara: România 🇷🇴
Locul de desfășurare: Bucureşti 🏙️
Durata: 12 luni
Numărul maxim de reînnoiri: 0
Criterii de atribuire
Preț ✅
Preț (pondere): 70
Criteriul de calitate (denumire): Nivelul de asigurare - (30%):
Criteriul de calitate (pondere): 30
Titlu
Numărul de identificare a lotului:
LOT-0000
Procedura
Tipul de procedură
Procedura deschisă ✅
Temeiul juridic: Directiva 2014/24/UE
Informații administrative
Termenul de primire a ofertelor sau a cererilor de participare: 2026-06-15 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor: 2026-06-15 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor (locul): In SEAP
Limbile în care pot fi prezentate ofertele sau cererile de participare: română 🗣️
Perioada minimă de timp în care ofertantul trebuie să mențină oferta: 4 luni
Condiții de ofertare
Un grup de ofertanți căruia i se atribuie un contract trebuie să adopte o anumită formă juridică ✅
Data deschiderii: 2026-06-15 15:00:00.0000000 📅
Locul: In SEAP
Facturare electronică: Obligatorie
Se va utiliza plata electronică ✅
Criterii de atribuire
Tip de pondere: Ponderare (procentaj, valoare exactă)
Informații juridice, economice, financiare și tehnice
Condiții de participare
Criteriu de selecție: Autorizație sau apartenență la o organizație particulară necesară pentru contracte de servicii
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Motiv de excludere:
+ încă 20
Autoritatea contractantă
Nume și adrese
Nume: Registrul auto roman - r.a.
Numărul național de înregistrare:
RO 1590236
Adresa poștală: Strada: Griviţei, nr. 391A
Cod poștal: 010719
Orașul poștal: Bucuresti
Regiune: Bucureşti 🏙️
Țara: România 🇷🇴
Punct de contact: Ion dumitrescu
E-mail: ionut@rarom.ro 📧
Telefon: +40 723559910 📞
Fax: +40 213197433 📠
URL: https://www.rarom.ro 🌏
Adresa profilului de cumpărător: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Tipul autorității contractante
Organism de drept public
Activitate principală
Servicii publice generale
Comunicare
Documente URL: https://e-licitatie.ro/pub/notices/c-notice/v2/view/100207698 🌏
URL de participare: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Instrumentul de achiziție URL: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Depunere electronică: Obligatorie
Informații complementare
Informații suplimentare
Nume: Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor
Numărul național de înregistrare:
20329980
Adresa poștală: Str. Stavropoleos nr. 6, sector 3
Cod poștal: 030084
Orașul poștal: Bucuresti
Regiune: Bucureşti 🏙️
Țara: România 🇷🇴
E-mail: office@cnsc.ro 📧
Telefon: +40 213104641 📞
Fax: +40 213104642 📠
URL: http://www.cnsc.ro 🌏
Serviciul de la care se pot obține informații privind procedura de reexaminare
Nume: REGISTRUL AUTO ROMAN - R.A. - Compartiment Juridic
Numărul național de înregistrare:
RO 1590236_3
Adresa poștală: Calea Griviței 391A Sectorul 1
Cod poștal: 010719
E-mail: rarom@rarom.ro 📧
Telefon: +40 212027000 📞
Fax: +40 213181754 📠
URL: www.rarom.ro 🌏
Procedura de revizuire
Informații precise cu privire la termenul (termenele) limită pentru procedurile de reexaminare:
Facturarea electronică va fi acceptată
Sursa: OJS 2026/S 091-326269 (2026-05-08)
Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Valoarea estimată fără TVA: 1 750 000 RON 💰
Valoarea totală a achiziției (fără TVA): 790 302 RON 💰
Valoarea totală a achiziției (fără TVA) (oferta cea mai mare): 870 835 💰
Valoarea totală a achiziției (fără TVA) (oferta cea mai mică): 736182.5 💰
Atribuirea contractului
Se atribuie un contract/lot ✅
Numărul de identificare a lotului:
LOT-0000
Numărul contractului:
134
Data încheierii contractului: 2026-08-11 📅
Informații despre licitații
Numărul de oferte primite: 4
Numărul de oferte primite prin mijloace electronice: 4
Numărul de oferte primite de la IMM-uri: 2
Numărul de oferte primite de la ofertanți din state care nu sunt membre ale UE: 0
Numărul de oferte primite de la ofertanți din alte state membre ale UE: 0
Informații privind valoarea contractului/lotului (fără TVA)
Cea mai mare ofertă: 870 835 💰
Cea mai mică ofertă: 736182.5 💰
Valoarea totală a contractului/lotului: 790 302 RON 💰
Oferta a fost poziționată în clasament
Locul pe lista câștigătorilor: 1
Identificatorul ofertei:
REF_OF: CAN1173225/CIF: RO 17067935
Identificatorul lotului sau al grupului de loturi:
LOT-0000
Numele și adresa contractantului
Nume: Campion broker de asigurare si reasigurare
Numărul național de înregistrare:
RO 17067935
Adresa poștală: Strada 1 Mai, Nr. 2
Cod poștal: 100172
Orașul poștal: Ploiesti
Regiune: Prahova 🏙️
Țara: România 🇷🇴
E-mail: rodica.sacuiu@campionbroker.ro 📧
Telefon: +40 731131338 📞
Fax: +40 344101533 📠
Dimensiunea operatorului economic: Medie
Informații complementare
Serviciul de la care se pot obține informații privind procedura de reexaminare
URL: http://www.rarom.ro 🌏
Sursa: OJS 2026/S 162-581802 (2026-08-21)
- Servicii financiare şi de asigurare (13 noi achiziții publice)