SERVICII DE ASIGURARE RCA SI CASCO

Serviciul Judetean de Ambulanta Arges

Se vor realiza SERVICII DE ASIGURARE RCA SI CASCO Valoarea estimata fara TVA: intre 64.760,51 si 777.125,61 RON Moneda: RON Achizitionarea serviciilor de asigurari (RCA si CASCO) pentru autovehiculele din dotarea Serviciului Judetean de Ambulanta Arges, Valoare estimata totala LOT 1 = intre 11.139,78 si 133.676,90 RON Valoare estimata totala LOT 2 = intre 53.620,73 si 643.448,71 RON Cantitatile minime si maxime aferente acordului cadru pentru fiecare lot in parte sunt conform caietului de sarcini. Valoarea estimata a celui mai mare contract subsecvent: Lot 1: Val est= 22.279,57 lei; Lot 2: Val est= 107.241,47 lei Nota: Autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificare/ informatiilor suplimentare cu 8 zile inainte de termenul stabilit pentru depunerea ofertelor. Operatorii economici pot solicita clarificari cu maxim 10 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor.

Termen limită

Deadline 2026-10-05

Cine? Ce? Unde?
Istoricul achizițiilor
Data Document
2026-08-31 Anunţ de participare
Anunţ de participare (2026-08-31)
Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Titlu: Servicii de asigurare rca si casco
Număr de referință: 7549660_2026_PAAPD1590213
Scurtă descriere:
Se vor realiza SERVICII DE ASIGURARE RCA SI CASCO Valoarea estimata fara TVA: intre 64.760,51 si 777.125,61 RON Moneda: RON Achizitionarea serviciilor de asigurari (RCA si CASCO) pentru autovehiculele din dotarea Serviciului Judetean de Ambulanta Arges, Valoare estimata totala LOT 1 = intre 11.139,78 si 133.676,90 RON Valoare estimata totala LOT 2 = intre 53.620,73 si 643.448,71 RON Cantitatile minime si maxime aferente acordului cadru pentru fiecare lot in parte sunt conform caietului de sarcini. Valoarea estimata a celui mai mare contract subsecvent: Lot 1: Val est= 22.279,57 lei; Lot 2: Val est= 107.241,47 lei Nota: Autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificare/ informatiilor suplimentare cu 8 zile inainte de termenul stabilit pentru depunerea ofertelor. Operatorii economici pot solicita clarificari cu maxim 10 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor.
Arată mai mult
Tipul de contract: Servicii
Produse/servicii: Servicii de asigurare de răspundere civilă auto 📦
Valoarea estimată fără TVA: 777125.61 RON 💰
Informații despre loturi
Acest contract este împărțit în loturi
Numărul maxim de loturi care pot fi atribuite unui singur ofertant: 2
Ofertele pot fi depuse pentru un număr maxim de loturi: 2

1️⃣
Identificator intern: 1
Titlu: Lot 1
Valoarea estimată fără TVA: 133676.9 RON 💰
Descrierea achiziției publice: Asigurari RCA
Informații suplimentare:
In cazul in care doua sau mai multe oferte sunt situate pe primul loc, autoritatea contractanta solicita ofertantilor o noua propunere financiara, iar contractul va fi atribuit ofertantului a carui noua propunere financiara are pretul cel mai scazut. Cerintele tehnice definite la nivelul anuntului de participare, caietului de sarcini sau altor documente complementare, prin trimiterea standardelor, la un anumit producator, la marci, brevete, tipuri, la o origine sau la o productie/metoda specifica de fabricatie/prestare/executie, vor fi intelese ca fiind insotite de mentiunea ”sau echivalent”.
Arată mai mult
Locul principal sau locul de desfășurare: Pitesti, str. Ana Aslan, nr. 1
Țara: România 🇷🇴
Locul de desfășurare: Argeş 🏙️
Durata: 12 luni
Numărul maxim de reînnoiri: 0
Criterii de atribuire
Preț
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0001

2️⃣
Identificator intern: 2
Titlu: Lot 2
Valoarea estimată fără TVA: 643448.71 RON 💰
Descrierea achiziției publice: Asigurari CASCO
Produse/servicii: Servicii de asigurare a autovehiculelor 📦
Locul principal sau locul de desfășurare: Pitesti, str. Ana Aslan, nr. 1.
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0002

Procedura
Tipul de procedură
Procedura deschisă
Temeiul juridic: Directiva 2014/24/UE
Informații administrative
Termenul de primire a ofertelor sau a cererilor de participare: 2026-10-05 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor: 2026-10-05 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor (locul): In SEAP
Limbile în care pot fi prezentate ofertele sau cererile de participare: română 🗣️
Perioada minimă de timp în care ofertantul trebuie să mențină oferta: 3 luni
Informații privind un acord-cadru sau un sistem dinamic de achiziție
Acord-cadru cu mai mulți operatori
Numărul maxim de participanți: 1
Condiții de ofertare
Un grup de ofertanți căruia i se atribuie un contract trebuie să adopte o anumită formă juridică
Data deschiderii: 2026-10-05 15:00:00.0000000 📅
Locul: In SEAP
Facturare electronică: Obligatorie

Informații juridice, economice, financiare și tehnice
Condiții de participare
Criteriu de selecție: Înregistrare într-un registru comercial
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Operatorii economici ce depun oferta trebuie sa dovedeasca o forma de înregistrare în conditiile legii din tara de rezidenta, sa reiasa ca operatorul economic este legal constituit, ca nu se afla în niciuna dintre situatiile de anulare a constituirii precum si faptul ca are capacitatea profesionala de a realiza activitatile care fac obiectul contractului. Modalitate prin care poate fi demonstrata îndeplinirea cerintei: se va completa DUAE de catre operatorii economici participanti la procedura de atribuire cu informatiile aferente situa?iei lor. Documentele justificative care probeaza îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE, respectiv certificat constatator emis de ONRC, sau în cazul ofertantilor straini, documente echivalente emise în tara de rezidenta, urmeaza sa fie prezentate, la solicitarea autoritatii contractante, doar de catre ofertantul clasat pe locul I în clasamentul intermediar întocmit la finalizarea evaluarii ofertelor. Operatorii economici ce depun oferta trebuie sa faca dovada ca sunt autorizati de catre organisme acreditate sa efectueze asigurari auto tip RCA si CASCO pe teritoriul Romaniei. Dovada autorizarii emise de Autoritatea de Supraveghere Financiara (ASF), din care sa reiasa ca societatea are dreptul de a practica asigurari pentru subscrierea riscurilor prevazute in prezenta procedura (in conformitate cu art.21 din Legea nr. 237/2015 privind autorizarea si supravegherea activitatii de asigurare si reasigurare), valabila la momentul prezentarii ofertelor, sau echivalent. Persoanele juridice / fizice straine, în calitate de ofertanti, sau parteneri ai unei asocieri, vor prezenta documente echivalente, emise in conformitate cu legislatia aplicabila in tara de rezidenta, în original sau copie certificata “conform cu originalul” însotite de o traducere autorizata a acestora în limba româna. Autoritatea contractanta, accepta la momentul depunerii ofertelor, DUAE ca dovada preliminara a indeplinirii de catre operatorul economic a conditiilor/criteriilor stipulate, urmand ca inainte de atribuirea contractului, ofertantul clasat pe primul loc dupa aplicarea criteriului de atribuire sa prezinte documentele care stau la baza informatiilor/datelor furnizate.
Arată mai mult
Forma juridică pe care trebuie să o adopte grupul de operatori economici căruia urmează să i se atribuie contractul: Asociere conform art. 53. din Legea privind achizitiile publice nr 98/2016
Motiv de excludere:
Abaterea profesională gravă
Acorduri cu alți operatori economici care vizează denaturarea concurenței
Active administrate de lichidator
+ încă 20
Activitățile economice sunt suspendate
Combaterea spălării banilor sau a finanțării terorismului
Concordat
Conflict de interese care decurge din participarea la procedura de achiziții publice
Corupție
Faliment
Frauda
Implicare directă sau indirectă în pregătirea acestei proceduri de achiziții publice
Infracțiuni teroriste sau infracțiuni legate de activități teroriste
Insolvență
Interpretare eronată, nedivulgare de informații, incapacitate de a furniza documentele necesare sau obținere de informații confidențiale referitoare la această procedură
Munca copiilor și alte forme de trafic de persoane
Participarea la o organizație criminală
Situații similare, în temeiul legislației naționale, cum ar fi falimentul
Încetare anticipată, daune-interese sau alte sancțiuni comparabile
Încălcarea obligației de plată a contribuțiilor la asigurările sociale
Încălcarea obligației de plată a impozitelor
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației de mediu
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației muncii
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației sociale
Descrierea motivelor de excludere:
Operatorul economic sau o persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru participarea la o organizație criminală.
Operatorul economic sau orice persoană care este membru al organelor sale de conducere a fost condamnată definitiv pentru corupție, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau pentru care perioada de excludere prevăzută în hotărâre este încă aplicabilă.
Arată mai mult
Operatorul economic sau un membru al organelor sale de conducere a fost condamnat definitiv pentru fraudă, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau cu perioadă de excludere încă valabilă.
Operatorul economic sau un membru al conducerii a fost condamnat pentru infracțiuni teroriste sau activități conexe.
Operatorul economic sau orice persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru spălare de bani sau finanțarea terorismului.
Operatorul economic a fost condamnat pentru utilizarea muncii copiilor sau alte forme de trafic de persoane.
Operatorul economic nu și-a îndeplinit obligațiile de plată a impozitelor.
Operatorul economic nu este considerat suficient de sigur pentru a evita riscuri privind securitatea națională.
Operatorul economic a încălcat legislația privind
protecția mediului.
securitatea socială.
dreptul muncii.
Descriere momentan indisponibilă – necesită completare manuală.
Operatorul economic se află în stare de insolvență, faliment sau lichidare.
Operatorul economic a comis o abatere profesională gravă.
Operatorul economic se află într-o situație de conflict de interese legată de participarea la această procedură.
Operatorul economic a oferit informații false, a ascuns informații sau nu a furnizat documente relevante.

Autoritatea contractantă
Nume și adrese
Nume: Serviciul judetean de ambulanta arges
Numărul național de înregistrare: 7549660
Adresa poștală: Strada: Aslan Ana, doctor, nr. 1
Cod poștal: 110283
Orașul poștal: Pitesti
Regiune: Argeş 🏙️
Țara: România 🇷🇴
Punct de contact: Mirela jidovu
E-mail: ambagachizitii@yahoo.ro 📧
Telefon: +40 248285740 📞
Fax: +40 248285740 📠
URL: https://www.ambulanta-arges.ro 🌏
Adresa profilului de cumpărător: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Tipul autorității contractante
Minister sau orice altă autoritate naţională sau federală
Activitate principală
Sănătate
Comunicare
Documente URL: https://e-licitatie.ro/pub/notices/c-notice/v2/view/100211553 🌏
URL de participare: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Depunere electronică: Obligatorie

Informații complementare
Informații suplimentare
In cazul in care doua sau mai multe oferte sunt situate pe primul loc, autoritatea contractanta solicita ofertantilor o noua propunere financiara, iar contractul va fi atribuit ofertantului a carui noua propunere financiara are pretul cel mai scazut. Cerintele tehnice definite la nivelul anuntului de participare, caietului de sarcini sau altor documente complementare, prin trimiterea standardelor, la un anumit producator, la marci, brevete, tipuri, la o origine sau la o productie/metoda specifica de fabricatie/prestare/executie, vor fi intelese ca fiind insotite de mentiunea ”sau echivalent”.
Arată mai mult
Revizuirea organismului
Nume: Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor
Numărul național de înregistrare: 20329980
Adresa poștală: Str. Stavropoleos nr. 6, sector 3
Cod poștal: 030084
Orașul poștal: Bucuresti
Regiune: Bucureşti 🏙️
Țara: România 🇷🇴
E-mail: office@cnsc.ro 📧
Telefon: +40 213104641 📞
Fax: +40 213104642 📠
URL: http://www.cnsc.ro 🌏
Serviciul de la care se pot obține informații privind procedura de reexaminare
La fel ca: Nume și adrese
Procedura de revizuire
Informații precise cu privire la termenul (termenele) limită pentru procedurile de reexaminare:
În vederea solutionãrii contestatiilor pe cale administrativ-jurisdictionalã, partea care se considerã vãtãmatã are dreptul sã se adreseze CNSC,cu respectarea prevederilor art. 8 din Legea 101/2016.
Informații despre fluxurile de lucru electronice
Facturarea electronică va fi acceptată
Sursa: OJS 2026/S 168-602369 (2026-08-31)