”Servicii de colectare, transport și depozitare a deșeurilor menajere, vegetale și din construcții la groapa de gunoi și colectarea selectivă a deșeurilor reciclabile”

Universitatea de Medicina si Farmacie "Carol Davila"

U.M.F.C.D. intentioneaza sa achizitioneze serviciile sus mentionate în conformitate cu prevederile din Caietul de sarcini, Propunerea tehnică și Acordul cadru ce urmeaza a fi incheiat intre parti pentru 48 de luni. Termenul limită până la care operatorii economici pot solicita clarificări este de 18 zile calendaristice până la data de depunere a ofertelor. Autoritatea contractantă răspunde tuturor solicitărilor de clarificări cu 11 zile calendaristice înainte de data-limită de depunere a ofertelor.

Termen limită

Deadline 2026-09-21

Cine? Ce? Unde?
Istoricul achizițiilor
Data Document
2026-08-21 Anunţ de participare
Anunţ de participare (2026-08-21)
Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Titlu: ”Servicii de colectare, transport și depozitare a deșeurilor menajere, vegetale și din construcții la groapa de gunoi și colectarea selectivă a deșeurilor reciclabile”
Număr de referință: 23373
Scurtă descriere:
U.M.F.C.D. intentioneaza sa achizitioneze serviciile sus mentionate în conformitate cu prevederile din Caietul de sarcini, Propunerea tehnică și Acordul cadru ce urmeaza a fi incheiat intre parti pentru 48 de luni. Termenul limită până la care operatorii economici pot solicita clarificări este de 18 zile calendaristice până la data de depunere a ofertelor. Autoritatea contractantă răspunde tuturor solicitărilor de clarificări cu 11 zile calendaristice înainte de data-limită de depunere a ofertelor.
Arată mai mult
Tipul de contract: Servicii
Produse/servicii: Servicii de colectare a gunoiului menajer 📦
Valoarea estimată fără TVA: 4 459 104 RON 💰
Descriere
Identificator intern: 1
Titlu: Default lot
Descrierea achiziției publice:
Servicii de colectare, transport și depozitare a deșeurilor menajere, vegetale și din construcții la groapa de gunoi și colectarea selectivă a deșeurilor reciclabile, din care: Servicii de colectare deseuri menajere - min. 129.600 lei fara TVA (pentru cantitatea nimina de 960 mc) – max. 4.017.600 lei fara TVA (pentru cantitatea nimina de 129.600 mc) Servicii de colectare deseuri vegetale - min. 965 lei fara TVA (pentru cantitatea nimina de 5 mc) – max. 194.544 lei fara TVA (pentru cantitatea nimina de 1.008 mc) Servicii de colectare deseuri rezultate din constructii - min. 1.225 lei fara TVA (pentru cantitatea nimina de 5 mc) – max. 246.960 lei fara TVA (pentru cantitatea nimina de 1.008 mc) Alte valori: Valoare celui mai mare contract subsecvent: 743.184 lei fara TVA
Arată mai mult
Locul principal sau locul de desfășurare: Bucuresti
Țara: România 🇷🇴
Locul de desfășurare: Bucureşti 🏙️
Durata: 48 luni
Numărul maxim de reînnoiri: 0
Criterii de atribuire
Preț
Preț (pondere): 40
Criteriul de calitate (denumire): Nivelul de emisii al autospecialelor utilizate pentru prestarea serviciilor
Criteriul de calitate (pondere): 60
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0000

Procedura
Tipul de procedură
Procedura deschisă
Temeiul juridic: Directiva 2014/24/UE
Informații administrative
Termenul de primire a ofertelor sau a cererilor de participare: 2026-09-21 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor: 2026-09-21 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor (locul): In SEAP
Condiții de deschidere a ofertelor (Informații privind persoanele autorizate și procedura de deschidere): Comisia de evaluare
Limbile în care pot fi prezentate ofertele sau cererile de participare: română 🗣️
Perioada minimă de timp în care ofertantul trebuie să mențină oferta: 4 luni
Informații privind un acord-cadru sau un sistem dinamic de achiziție
Acord-cadru cu mai mulți operatori
Numărul maxim de participanți: 1
Condiții de ofertare
Un grup de ofertanți căruia i se atribuie un contract trebuie să adopte o anumită formă juridică
Data deschiderii: 2026-09-21 15:00:00.0000000 📅
Locul: In SEAP
Informații suplimentare: Comisia de evaluare
Facturare electronică: Obligatorie
Criterii de atribuire
Tip de pondere: Ponderare (procentaj, valoare exactă)

Informații juridice, economice, financiare și tehnice
Condiții de participare
Criteriu de selecție: Înregistrare într-un registru comercial
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Documentele justificative care probează îndeplinirea celor declarate: 1) Pentru persoane juridice/fizice române: certificatul constatator eliberat de Oficiul National al Registrului Comerţului din care să rezulte obiectul de activitate al respectivului operator economic, urmeaza sa fie prezentat, la solicitarea autoritatii contractante, doar de catre ofertantul clasat pe locul 1 in clasamentul intocmit la finalizarea evaluarii ofertelor. Informatiile cuprinse in certificatul constatator trebuie sa fie reale/actuale la data limita de depunere a ofertelor. Obiectul contractului trebuie să aibă corespondent în codul CAEN din certificatul constatator emis de ONRC. In cazul unei asocieri, fiecare asociat este obligat sa prezinte acest document; 2) Certificatele constatatoare care atestă lipsa datoriilor restante cu privire la plata impozitelor, taxelor si a contributiilor la bugetul general consolidat (bugetul local, bugetul de stat etc.) valabile la momentul depunerii, urmeaza sa fie prezentate la solicitarea autoritatii contractante, doar de catre ofertantul clasat pe locul 1 in clasamentul intocmit la finalizarea evaluarii ofertelor, pana la data incheierii raportului procedurii de atribuire conform art. 196 alin (2) din Legea 98/2016 privind achizitiile publice cu modificarile si completarile ulterioare; 3) Cazierul judiciar al operatorului economic, respectiv cazierul judiciar pentru fiecare dintre persoanele membre ale organului de administrare, de conducere sau de supraveghere al respectivului operator economic, respectiv persoane care au putere de reprezentare, de decizie sau de control in cadrul acestuia, așa cum rezultă din certificatul constatator emis de Ministerul Justitiei - Oficiul Registrului Comertului/Actul constitutiv al operatorului economic, urmează să fie prezentat la solicitarea autoritatii contractante doar de către ofertantul clasat pe locul 1 în clasamentul întocmit la finalizarea evaluarii ofertelor, până la data încheierii raportului procedurii de atribuire conform art. 196 alin (2) din Legea 98/2016 privind achizițiile publice cu modificările si completările ulterioare; 4) Pentru persoane juridice/fizice străine: Documente care dovedesc o formă de înregistrare/atestare ori apartența din punct de vedere profesional, in conformitate cu prevederile legale din țara în care ofertantul este rezident; 5) OE ce depun oferta trebuie sa detina autorizatie/ certificat ori apartenenta din punct de vedere profesional, respectiv sa detina urmatoarele documente valabile la momentul prezentarii : a) Autorizatie eliberata de ANRSC pentru serviciul public de salubrizare (copie conform cu originalul); b) autorizatie de mediu pentru desfasurarea activitatii de colectare, transport si depozitare a deseurilor menajere, deseurilor vegetale si a deseurilor rezultate din constructii; c) Ofertanții vor face dovada că au asigurată eliminarea prin depozitare a deșeurilor, conform OG nr. 2/2021 privind depozitarea deșeurilor, prin prezentarea unui contract de prestări servicii de depozitare încheiat cu un depozit de deșeuri autorizat. Ofertanții care dețin depozitul vor prezenta autorizația de mediu sau, după caz, autorizația integrată de mediu. 6) După caz, alte documente prin care OE demonstrează ca se incadreaza in situatiile de exceptie care nu determina excluderea din procedura, prevăzute la art. 165 alin (3), art. 166 alin (2), art. 167 alin (2), art. 171 din Lg 98/2016, urmeaza sa fie prezentate la solicitarea autoritatii contractante doar de catre ofertantul clasat pe locul 1 in clasamentul intocmit la finalizarea evaluarii ofertelor; 7) Dupa caz, orice alte documente echivalente edificatoare, conform prevederilor art. 168 alin (1) din Lg nr. 98/2016. In conformitate cu prevederile art. 168 alin (3) din Legea nr. 98/2016 cu modificarile si completarile ulterioare, in cazul in care in tara de origine sau in tara in care este stabilit OE nu se emit documente de natura celor de mai sus sau respectivele documente nu vizeaza toate situatiile prevazute la art. 164, 165 si 167 din Lg nr. 98/2016 cu modificarile si completarile ulterioare, se va accepta o declaratie pe propria raspundere sau, daca in tara respectiva nu exista prevederi legale referitoare la declaratia pe propria raspundere, o declaratie autentica data in fata unui notar, a unei autoritati administrative sau judiciare sau a unei asociatii profesionale care are competente in acest sens. -în cazul unei oferte depuse în asociere, fiecare membru al asocierii trebuie să depună documentele necesare pentru demonstrarea faptului că este autorizat să desfășoare partea sa din contract; -cerința se aplică și pentru subcontractanți și/sau terți susținători care completează informațiile aferente situației lor la nivelul DUAE distinct; -informațiile cuprinse în certificatul constatator trebuie să fie reale/actuale la momentul prezentării lor iar obiectul de activitate din certificatul constatator trebuie sa aiba corespondenta cu obiectul achizitiei. -depunerea/prezentarea documentelor solicitate în cadrul acestei secțiuni se face prin incarcarea in SEAP cu semnatura electronica extinsa, numai de catre ofertantul situat pe primul loc. Conform art. 173 alin. (2) din Lg 98/2016, în cazul ofertanților străini, documente echivalente emise în țara de rezidență, urmează să fie prezentate la solicitarea autorității contractante, doar de către ofertantul clasat pe locul 1 în clasamentul intermediar întocmit la finalizarea evaluării ofertelor. În cazul persoanelor juridice străine se solicită documente echivalente emise în conformitate cu legislația țării de rezidență a OE, însoțite de traducerea acestora în limba română. Aceste documente trebuie sa fie în termen de valabilitate la data prezentării.
Arată mai mult
Criteriu de selecție: Cifra de afaceri medie anuală
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Modalitatea de îndeplinire: Se va completa DUAE de către operatorii economici (ofertanți/ofertanți asociați/terți susținători) participanți la procedura de atribuire a contractului de achiziție publică cu informațiile solicitate de către autoritatea contractantă. Următoarele documente justificative care probează îndeplinirea cerinței vor fi prezentate doar de către ofertantul clasat pe primul loc în clasamentul întocmit după aplicarea criteriului de atribuire/ de către ofertanții selectați să semneze contractul de achiziție publică: bilanțuri contabile sau extrase de bilanț, rapoarte de audit financiar sau alte documente emise de organisme specializate care confirmă nivelul cifrei de afaceri înscris în DUAE. Pentru alte monede decât Euro, mai întâi se face conversia în Euro, utilizându-se cursurile medii pentru anii respectivi, comunicate de Banca Centrală Europeană (publicate pe site-ul http://www.ecb.europa.eu), apoi se va face conversia Euro – Lei, conform indicațiilor de mai sus. Pentru a demonstra îndeplinirea cerinței minime de calificare, orice Ofertant se poate baza pe resursele altor entități, indiferent de natura juridică a relațiilor pe care le are cu acestea. Asociatul/asociații nominalizați va/vor prezenta distinct DUAE în care se vor cuprinde informațiile solicitate. În conformitate cu prevederile art. 182 alin. (4) din Legea nr. 98/2016, cu modificările și completările ulterioare, odată cu angajamentul de susținere, ofertantul are obligația să prezinte documente transmise acestuia de către terţul/terţii susţinător/susţinători, din care să rezulte modul efectiv prin care terţul/terţii susţinător/susţinători va/vor asigura îndeplinirea propriului angajament de susţinere, documente care se vor constitui în anexe la respectivul angajament. Ofertantul are obligația de a completa DUAE cu informațiile privind contractele derulate (beneficiar, valoare, obiect, dată inițiere, dată încheiere, obiect, etc.), numai de către operatorii economici înregistraţi. În cazul în care Ofertantul (Operatorul Economic individual sau Asocierea de Operatori Economici) intenționează să subcontracteze o parte din obiectul Contractului iar Subcontractanții sunt cunoscuți la momentul depunerii Ofertei, acesta trebuie să prezinte informații despre partea pe care intenționează să o subcontracteze prin precizarea părţii/părţilor din contract pe care intenţionează să o/le subcontracteze. Operatorii economici ofertanți precizează în DUAE numărul și data contractului pentru partea propusă pentru subcontractare. Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmează a fi prezentate, la solicitarea autorității contractante, doar de către ofertantul clasat pe primul loc după aplicarea criteriului de atribuire (conform art. 66/HG-395/2016 și art.196, alin.2/Legea 98/2016), prin prezentarea de documente justificative care să confirme derularea corespunzătoare a contractelor respective și recepția produselor: documente constatatoare, recomandări, procese verbale de recepție sau orice alte documente relevante în susținerea cerinței, însoțite de (copii ale unor părţi relevante ale contractelor pe care le-au îndeplinit, documente constatatoare, recomandări, procese verbale de recepție sau orice alte documente relevante în susținerea cerinței) din care să reiasă valorile, datele și beneficiarii publici sau privați. Pentru îndeplinirea cerinței privind nivelul valoric minim se acceptă, medie a cifrei de afaceri generale pentru ultimile 3 exerciții financiare (2023, 2024, 2025), dar nu se limitează la: a)- situații financiare/extrase din situațiile financiare; b)- bilanțuri contabile; c)- rapoarte de audit financiar d)- contracte de prestari servicii, e)- procese verbale de recepţie; f)- alte documente / dovezi, orice alte documente edificatoare în susținerea cerinței. Cerința de a prezenta documentele justificative actualizate este aplicabilă tuturor OE care au legătură cu Ofertantul în această procedură (membrii ai Asoc sau Terți susțin), dacă este cazul. Doc. justif considerate adecvate pt demonstrarea informațiilor incluse în DUAE (răspuns) trebuie să susțină toate declarațiile incluse în DUAE (răspuns) în Secțiunea/secțiunile solicitată. Toate docum solicitate vor fi depuse în orice formă, cu semnătură electronică extinsă bazată pe un certificat calificat cf L.455/2001 privind semnătura electronică. Pentru calculul echivalenței din alte monede, se va aplica cursul mediu anual, comunicat de BNR pt fiecare an în parte.
Arată mai mult
Forma juridică pe care trebuie să o adopte grupul de operatori economici căruia urmează să i se atribuie contractul: Asociere conform art. 53. din Legea privind achizitiile publice nr 98/2016
Principalele condiții de finanțare și modalități de plată și/sau trimitere la dispozițiile relevante care le reglementează:
Plata se va face conform contractului ce se va incheia intre autoritatea contractanta si prestator.
Motiv de excludere:
Abaterea profesională gravă
Acorduri cu alți operatori economici care vizează denaturarea concurenței
Active administrate de lichidator
+ încă 20
Activitățile economice sunt suspendate
Combaterea spălării banilor sau a finanțării terorismului
Concordat
Conflict de interese care decurge din participarea la procedura de achiziții publice
Corupție
Faliment
Frauda
Implicare directă sau indirectă în pregătirea acestei proceduri de achiziții publice
Infracțiuni teroriste sau infracțiuni legate de activități teroriste
Insolvență
Interpretare eronată, nedivulgare de informații, incapacitate de a furniza documentele necesare sau obținere de informații confidențiale referitoare la această procedură
Munca copiilor și alte forme de trafic de persoane
Participarea la o organizație criminală
Situații similare, în temeiul legislației naționale, cum ar fi falimentul
Încetare anticipată, daune-interese sau alte sancțiuni comparabile
Încălcarea obligației de plată a contribuțiilor la asigurările sociale
Încălcarea obligației de plată a impozitelor
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației de mediu
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației muncii
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației sociale
Descrierea motivelor de excludere:
Operatorul economic sau o persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru participarea la o organizație criminală.
Operatorul economic sau orice persoană care este membru al organelor sale de conducere a fost condamnată definitiv pentru corupție, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau pentru care perioada de excludere prevăzută în hotărâre este încă aplicabilă.
Arată mai mult
Operatorul economic sau un membru al organelor sale de conducere a fost condamnat definitiv pentru fraudă, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau cu perioadă de excludere încă valabilă.
Operatorul economic sau un membru al conducerii a fost condamnat pentru infracțiuni teroriste sau activități conexe.
Operatorul economic sau orice persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru spălare de bani sau finanțarea terorismului.
Operatorul economic a fost condamnat pentru utilizarea muncii copiilor sau alte forme de trafic de persoane.
Operatorul economic nu și-a îndeplinit obligațiile de plată a impozitelor.
Operatorul economic nu este considerat suficient de sigur pentru a evita riscuri privind securitatea națională.
Operatorul economic a încălcat legislația privind
protecția mediului.
securitatea socială.
dreptul muncii.
Descriere momentan indisponibilă – necesită completare manuală.
Operatorul economic se află în stare de insolvență, faliment sau lichidare.
Operatorul economic a comis o abatere profesională gravă.
Operatorul economic se află într-o situație de conflict de interese legată de participarea la această procedură.
Operatorul economic a oferit informații false, a ascuns informații sau nu a furnizat documente relevante.

Autoritatea contractantă
Nume și adrese
Nume: Universitatea de Medicina si Farmacie "Carol Davila"
Numărul național de înregistrare: 4192910
Adresa poștală: Strada: Lupu Dionisie, nr. 37
Cod poștal: 020021
Orașul poștal: Bucuresti
Regiune: Bucureşti 🏙️
Țara: România 🇷🇴
Punct de contact: Magdalena Dinu
E-mail: magdalena.dinu@umfcd.ro 📧
Telefon: +40 213180736 📞
Fax: +40 213180736 📠
URL: https://umfcd.ro 🌏
Adresa profilului de cumpărător: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Tipul autorității contractante
Organism de drept public
Activitate principală
Educație
Comunicare
Documente URL: https://e-licitatie.ro/pub/notices/c-notice/v2/view/100211275 🌏
URL de participare: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Depunere electronică: Obligatorie

Informații complementare
Informații suplimentare
Motive de excludere/Motive referitoare la condamnări penale si motive legate de plata impozitelor sau a contribuțiilor la asigurările sociale: Ofertanții, terții susținători și subcontractanții nu trebuie să se regăsească în situațiile prevăzute la art.164 si 165 din Legea nr. 98/2016. Modalitatea de îndeplinire: Se va completa DUAE în conformitate cu art. 193 alin. (1) din Legea nr. 98/2016. Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmează a fi prezentate la solicitarea autorității contractante, doar de către ofertantul clasat pe primul loc după aplicarea criteriului de atribuire. Documentele suport includ, dar nu se limitează la: caziere judiciare, certificate constatatoare privind plata impozitelor, taxelor sau a contribuțiilor la bugetul general consolidat ( buget local, buget de stat etc. ) valabile la momentul prezentării, pentru sediul principal, iar pentru sediile secundare/punctele de lucru, o declarație pe propria răspundere privind îndeplinirea obligațiilor de plată a impozitelor, taxelor sau contribuțiilor la bugetul general consolidat datorate și / sau alte documente justificative sau alte documente echivalente emise de autoritățile competente din țara în care este stabilit operatorul economic. În cazul în care două sau mai multe oferte sunt clasate pe primul loc, cu punctaje egale, departajarea se va face având în vedere punctajul obținut la factorii de evaluare în ordinea descrescătoare a ponderilor acestora. În situația în care egalitatea se menține, autoritatea contractantă are dreptul să solicite noi propuneri financiare, şi oferta câștigătoare va fi desemnată cea cu propunerea financiară cea mai avantajoasă. Instrucțiuni privind semnarea contractului de achiziție Autoritatea contractantă va încheia contractul de achiziție cu ofertantul/ofertanții desemnat(i) câștigător(i), în perioada de valabilitate a ofertelor, dar nu mai devreme de 11 zile de la data transmiterii comunicării privind rezultatul aplicării procedurii de atribuire pentru a acorda termenul legal de 10 zile pentru formularea eventualelor contestații administrative. Ofertantul desemnat câștigător are obligația de a se prezenta în termenul solicitat de autoritatea contractanta pentru semnarea contractului. Dacă termenului de 10 zile a expirat iar ofertantul desemnat câștigător nu s-a prezentat pentru semnarea contractului, situația va fi asimilată refuzului de a semna contractul, iar autoritatea contractantă va reține în favoarea sa garanția de participare. În cazul în care ofertantul căruia i s-a atribuit contractul este un consorțiu, acesta are obligația de a prezenta la semnarea contractului următoarele documente: - documente prin care se autorizează persoana care urmează să semneze contractul; - acordul de asociere din care să rezulte cota de participare a fiecărui membru al asocierii, reprezentantul legal al asocierii, liderul desemnat (informații care nu trebuie să fie diferite față de cele precizate în documentele care au însoțit oferta); În cazul în care ofertantul căruia i s-a atribuit contractul a nominalizat în cadrul ofertei subcontractanți, acesta are obligația de a prezenta la semnarea contractului contractul/contractele încheiate cu subcontractanții nominalizați în ofertă. În cazul în care autoritatea contractantă nu poate încheia contractul cu ofertantul a cărui ofertă a fost stabilită ca fiind câștigătoare, din cauza faptului că ofertantul se află într-o situație de forță majoră sau în imposibilitatea fortuită de a executa contractul, atunci aceasta are dreptul să declare câștigătoare oferta clasată pe locul următor, în condițiile în care aceasta există și este admisibilă. În caz contrar, procedura de atribuire se anulează.
Arată mai mult
Revizuirea organismului
Nume: Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor
Numărul național de înregistrare: 20329980
Adresa poștală: Str. Stavropoleos nr. 6, sector 3
Cod poștal: 030084
Orașul poștal: Bucuresti
Regiune: Bucureşti 🏙️
Țara: România 🇷🇴
E-mail: office@cnsc.ro 📧
Telefon: +40 213104641 📞
Fax: +40 218900745 📠
URL: http://www.cnsc.ro 🌏
Serviciul de la care se pot obține informații privind procedura de reexaminare
Nume: Universitatea de Medicina si Farmacie "Carol Davila" - Serviciul Juridic și Contencios
Numărul național de înregistrare: 4192910_3
Adresa poștală: Dionisie Lupu nr. 37, Sector 2
Cod poștal: 020021
E-mail: dapmf@umfcd.ro 📧
Telefon: +40 213115368 📞
URL: https://umfcd.ro 🌏
Procedura de revizuire
Informații precise cu privire la termenul (termenele) limită pentru procedurile de reexaminare:
Cf. prev. Lg 101/2016, orice persoană care consideră că a fost vătămată de o eroare sau de o neregulă printr-un act al AC, care încalcă legile privind achizițiile publice, poate depune o plângere în termen de 10 zile începând cu ziua următoare luării la cunoștință despre actul AC considerat nelegal: i. fie pe cale administrativ-jurisdicțională la CNSC ii. fie pe cale judiciară la instanța de judecata Contestația va fi transmisă în același timp și autorității contractante.
Arată mai mult
Informații despre fluxurile de lucru electronice
Facturarea electronică va fi acceptată
Sursa: OJS 2026/S 162-582116 (2026-08-21)