SERVICII DE PREGATIRE MECANIZATĂ A TERENULUI ȘI A SOLULUI (Am +Fi) -DOLJ
REGIA NATIONALA A PADURILOR - ROMSILVA RA - prin Directia Silvica Dolj
Pregătirea mecanizată a terenului și a solului în suprafețele din fond forestier de pe care s-a recoltat masa lemnoasă, în vederea creării condițiilor pentru executarea împaduririlor conform precizarilor din caietul de sarcini. Cantitatile minime si maxime care ar putea face obiectul unui singur contract subsecvent si al acordului cadru se regasesc in Caietul de sarcini. Data limita de primire a solicitarilor de clarificari: 15 zile ( a 16-a zi inainte de data limita pentru depunerea ofertelor). “Termenul limita in care AC va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificare/informatii suplimentare: in a 11 -a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor.
Termen limităDeadline 2026-10-08
Cine? Ce?- • Servicii pentru agricultură, silvicultură, horticultură, acvacultură şi apicultură › Servicii pentru silvicultură
- • Bucureşti-Ilfov › Bucureşti
- • Sud-Vest Oltenia › Dolj
Istoricul achizițiilor
| Data | Document |
|---|---|
| 2026-09-01 | Anunţ de participare |
Anunţ de participare (2026-09-01)
Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Titlu: SERVICII DE PREGATIRE MECANIZATĂ A TERENULUI ȘI A SOLULUI (Am +Fi) -DOLJ
Număr de referință:
Scurtă descriere:
Tipul de contract: Servicii
Produse/servicii: Servicii pentru silvicultură 📦
Valoarea estimată fără TVA: 1 546 783 RON 💰
Descriere
Identificator intern:
Titlu: Default lot
Descrierea achiziției publice: conform caietului de sarcini, maxim 110 Ha
Informații suplimentare: fondul de conservare si regenerare
Locul principal sau locul de desfășurare: Ocolul Silvic Filiasi si Amaradia Dolj
Țara: România 🇷🇴
Locul de desfășurare: Dolj 🏙️
Durata: 24 luni
Numărul maxim de reînnoiri: 0
Criterii de atribuire
Preț ✅
Titlu
Numărul de identificare a lotului:
Procedura
Tipul de procedură
Procedura deschisă ✅
Temeiul juridic: Directiva 2014/24/UE
Informații administrative
Termenul de primire a ofertelor sau a cererilor de participare: 2026-10-08 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor: 2026-10-08 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor (locul): In SEAP
Condiții de deschidere a ofertelor (Informații privind persoanele autorizate și procedura de deschidere): membrii comisiei
Limbile în care pot fi prezentate ofertele sau cererile de participare: română 🗣️
Perioada minimă de timp în care ofertantul trebuie să mențină oferta: 4 luni
Informații privind un acord-cadru sau un sistem dinamic de achiziție
Acord-cadru cu mai mulți operatori ✅
Numărul maxim de participanți: 1
Condiții de ofertare
Un grup de ofertanți căruia i se atribuie un contract trebuie să adopte o anumită formă juridică ✅
Data deschiderii: 2026-10-08 15:00:00.0000000 📅
Locul: In SEAP
Informații suplimentare: membrii comisiei
Facturare electronică: Obligatorie
Se va utiliza plata electronică ✅
Informații juridice, economice, financiare și tehnice
Condiții de participare
Criteriu de selecție: Înregistrare într-un registru comercial
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Criteriu de selecție: Proporția subcontractării
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Criteriu de selecție: Calificări educaționale și profesionale relevante
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Criteriu de selecție: Referințe despre servicii specificate
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Forma juridică pe care trebuie să o adopte grupul de operatori economici căruia urmează să i se atribuie contractul: Asociere conform art. 53. din Legea privind achizitiile publice nr 98/2016
Motiv de excludere:
Descrierea motivelor de excludere:
Autoritatea contractantă
Nume și adrese
Nume: REGIA NATIONALA A PADURILOR - ROMSILVA RA - prin Directia Silvica Dolj
Numărul național de înregistrare:
Adresa poștală: Strada Petricani, Nr. 9A, Sector: 2 prin Directia Silvica Dolj cu sediul in str Iancu Jianu, 19, Craiova , telefon 0251421363
Cod poștal: 200142
Orașul poștal: Bucuresti
Regiune: Bucureşti 🏙️
Țara: România 🇷🇴
Punct de contact: Elena andrei
E-mail: achizitii@craiova.rosilva.ro 📧
Telefon: +40 251421363 📞
Fax: +40 213169745 📠
URL: https://www.rosilva.ro 🌏
Adresa profilului de cumpărător: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Tipul autorității contractante
Organism de drept public
Activitate principală
Mediu
Comunicare
Documente URL: https://e-licitatie.ro/pub/notices/c-notice/v2/view/100211596 🌏
URL de participare: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Depunere electronică: Obligatorie
Informații complementare
Informații suplimentare
Revizuirea organismului
Nume: Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor
Numărul național de înregistrare:
Adresa poștală: Str. Stavropoleos nr. 6, sector 3
Cod poștal: 200142
Orașul poștal: București
Regiune: Bucureşti 🏙️
Țara: România 🇷🇴
E-mail: office@cnsc.ro 📧
Telefon: +40 213104641 📞
Fax: +40 213104642 📠
URL: http://www.cnsc.ro 🌏
Serviciul de la care se pot obține informații privind procedura de reexaminare
Nume: serviciul juridic al Directiei Silvice Dolj
Numărul național de înregistrare:
Adresa poștală: Strada Iancu Jianu, 19 Craiova, Dolj
Orașul poștal: Craiova
Regiune: Dolj 🏙️
E-mail: office@craiova.rosilva.ro 📧
Telefon: +40 251421363 📞
Fax: +40 251597059 📠
URL: https://www.rosilva.ro 🌏
Procedura de revizuire
Informații precise cu privire la termenul (termenele) limită pentru procedurile de reexaminare: conform legii 101 /2016
Informații despre fluxurile de lucru electronice
Facturarea electronică va fi acceptată
Sursa: OJS 2026/S 169-605603 (2026-09-01)
Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Titlu: SERVICII DE PREGATIRE MECANIZATĂ A TERENULUI ȘI A SOLULUI (Am +Fi) -DOLJ
Număr de referință:
1590120_2026_PAAPD1613672
Scurtă descriere:
Pregătirea mecanizată a terenului și a solului în suprafețele din fond forestier de pe care s-a recoltat masa lemnoasă, în vederea creării condițiilor pentru executarea împaduririlor conform precizarilor din caietul de sarcini. Cantitatile minime si maxime care ar putea face obiectul unui singur contract subsecvent si al acordului cadru se regasesc in Caietul de sarcini. Data limita de primire a solicitarilor de clarificari: 15 zile ( a 16-a zi inainte de data limita pentru depunerea ofertelor). “Termenul limita in care AC va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificare/informatii suplimentare: in a 11 -a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor.
Arată mai mult
Produse/servicii: Servicii pentru silvicultură 📦
Valoarea estimată fără TVA: 1 546 783 RON 💰
Descriere
Identificator intern:
1
Titlu: Default lot
Descrierea achiziției publice: conform caietului de sarcini, maxim 110 Ha
Informații suplimentare: fondul de conservare si regenerare
Locul principal sau locul de desfășurare: Ocolul Silvic Filiasi si Amaradia Dolj
Țara: România 🇷🇴
Locul de desfășurare: Dolj 🏙️
Durata: 24 luni
Numărul maxim de reînnoiri: 0
Criterii de atribuire
Preț ✅
Titlu
Numărul de identificare a lotului:
LOT-0000
Procedura
Tipul de procedură
Procedura deschisă ✅
Temeiul juridic: Directiva 2014/24/UE
Informații administrative
Termenul de primire a ofertelor sau a cererilor de participare: 2026-10-08 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor: 2026-10-08 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor (locul): In SEAP
Condiții de deschidere a ofertelor (Informații privind persoanele autorizate și procedura de deschidere): membrii comisiei
Limbile în care pot fi prezentate ofertele sau cererile de participare: română 🗣️
Perioada minimă de timp în care ofertantul trebuie să mențină oferta: 4 luni
Informații privind un acord-cadru sau un sistem dinamic de achiziție
Acord-cadru cu mai mulți operatori ✅
Numărul maxim de participanți: 1
Condiții de ofertare
Un grup de ofertanți căruia i se atribuie un contract trebuie să adopte o anumită formă juridică ✅
Data deschiderii: 2026-10-08 15:00:00.0000000 📅
Locul: In SEAP
Informații suplimentare: membrii comisiei
Facturare electronică: Obligatorie
Se va utiliza plata electronică ✅
Informații juridice, economice, financiare și tehnice
Condiții de participare
Criteriu de selecție: Înregistrare într-un registru comercial
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
cerinta trebuie indeplinita de catre toti participantii la procedura (in calitate de ofertant unic, ofertant asociat sau subcontractant), pentru partea de contract pe care acestia urmeaza sa o indeplineasca efectiv.
SE VOR DEPUNE DOCUMENTELE: Initial se va completa DUAE cu indicatie globala privind indeplinirea tuturor criteriilor de calificare . A: Indicatie globala pentru toate criteriile de selectie
Documentele justificative care probeaza indeplinirea celor asumate prin completarea DUAE, respectiv certificat constatator emis de ONRC, sau în cazul ofertantilor straini, documente echivalente emise în tara de rezidenta, urmeaza a fi prezentat, la solicitarea autoritatii contractante, doar de catre ofertantul clasat pe locul I in clasamentul intermediar intocmit la finalizarea evaluarii ofertelor“ . Datele prevazute în certificat trebuie sa fie reale/valide la momentul prezentarii acestuia.
Arată mai mult
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
itial ofertantul va completa in Documentul European de Achizitie Unic (DEAU) informatiile aferente situatiei lui si va depune odata cu DUAE , DUAE subcontractant si acordul de subcontractare /asociere daca exista .Documentele justificative care probeaza indeplinirea celor asumate prin completarea DEAU urmeaza a fi prezentate, la solicitarea autoritatii contractante, doar de catre ofertantul clasat pe locul I in clasamentul intermediar intocmit la finalizarea evaluarii ofertelor.
Documentele justificative pot fi:
b.1.) alte documente suport ca alternativa la declaratia/ acordul in cauza;
b.2.) persoanele fizice/juridice straine, vor depune documente echivalente, emise in conformitate cu legislatia aplicabila in tara de rezistenta. Documentele vor fi prezentate în traducere autorizata in limba romana, informatiile cuprinse in documentele echivalente trebuie sa fie reale si actuale la momentul prezentarii
Arată mai mult
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Cerinta trebuie indeplinita de catre toti participantii la procedura (in calitate de ofertant unic, ofertant asociat sau subcontractant), pentru partea de contract pe care acestia urmeaza sa o indeplineasca efectiv.
SE VOR DEPUNE DOCUMENTELE: Initial se va completa DUAE cu indicatie globala privind in-deplinirea tuturor criteriilor de calificare . A: Indicatie globala pentru toate criteriile de selectie
Documentele justificative care probeaza indeplinirea celor asumate prin completarea DUAE, respectiv atestatul in speta sau documentul echivalent al ofertantilor straini, urmeaza a fi prezentat, la solicitarea autoritatii contractante, doar de catre ofertantul clasat pe locul I in clasamentul intermediar intocmit la finalizarea evaluarii ofertelor. Datele prevazute în atestat trebuie sa fie reale/valide la momentul prezentarii acestuia
Arată mai mult
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Numarul de ani aferenti experientei similare se calculeaza prin raportare la data publicarii anuntului de participare.
In situatia in care se decaleaza termenul de depunere a ofertelor, se va extinde corespunzator ( cu zilele de decalare) si perioada aferenta experientei similare. ( art. 13,alin.2 din instructiunea 2/2017 a presedintelui ANAP).
Pentru indeplinirea acestei cerinte, initial ofertantul va completa in DUAE cel putin: indicatia globala privind modul de indeplinire a cerintelor. Asociatul/Terțul/terții susținători vor completa fiecare DUAE propriu in care vor completa cel putin indicatia globala privind modul de indeplinire a cerintelor. Prin angajamentul ferm, terțul/terții confirmă faptul că va/vor sprijini ofertantul în vederea îndeplinirii obligațiilor contractuale, fie prin precizarea modului în care va interveni concret, pentru a du-ce la îndeplinire respectivele activități pentru care a acordat susținerea, fie prin indicarea resurselor tehnice și profesionale pe care le va pune la dispoziție ofertantului (descriind modul concret în care va realiza acest lucru). Conform prevederilor art.184 din Legea nr.98/2016, prin angajamentul ferm, terțul/terții se va/vor angaja că va/vor răspunde în mod solidar cu ofertantul pentru executarea contractului de achiziţie publică. Răspunderea solidară a terțului/terților susținător/susținători se va angaja sub condiția neîndeplinirii de către acesta/aceștia a obligațiilor de susținere asumate prin angajament. Autoritatea contractantă respinge terțul susținător propus dacă acesta nu îndeplinește cerințele de calificare privind capacitatea sau se încadrează printre motivele de excludere și solicită candida-tului/ofertantului o singură dată – înlocuirea acestuia și prezentarea unui alt terț, cu respectarea principi-ului tratamentului egal. În cazul depunerii unei oferte comune, fiecare operator economic membru al asocierii va prezenta DUAE în care vor include informațiile cu privire la modul de îndeplinire a cerințelor de capacitate tehnică și profesională .Acestea trebuie sa indeplineasca cerinta proporțional cu cota de implicare în executarea viitorului contract.
La solicitarea autorității contractante, doar ofertantul clasat pe primul loc după aplicarea criteriu-lui de atribuire asupra ofertelor admisibile va prezenta urmatoarele documente: - certificate/contracte /documente emise sau contrasemnate de o autoritate ori de catre clientul beneficiar al serviciilor sau copii de pe procesul verbal/procesele verbale de receptie partiala /finala de la beneficiar din care sa reiasa ca au fost prestate pana la data limita de depunere a ofertelor ,servicii similare ) - documente justificative ale asociaților care probează îndeplinirea cerinței privind capacitatea tehnică și profesională - acorduri de sustinere a experientei profesioanale din partea unor tertti sustinatori-daca este cazul Cursul de referinta care va fi avut in vedere pentru calculul echivalentei pentru contractele a caror valoare este exprimata in alta valuta decat in lei este Cursul mediu anual in lei/valuta comunicat de Ban-ca Nationala a Romaniei pentru fiecare an in parte Capacitatea tehnică și/sau profesională a operatorului economic poate fi susținută în conformitate cu art.182 din Legea nr.98/2016.
Arată mai mult
Motiv de excludere:
Abaterea profesională gravă
Acorduri cu alți operatori economici care vizează denaturarea concurenței
Active administrate de lichidator
+ încă 20
Activitățile economice sunt suspendate
Combaterea spălării banilor sau a finanțării terorismului
Concordat
Conflict de interese care decurge din participarea la procedura de achiziții publice
Corupție
Faliment
Frauda
Implicare directă sau indirectă în pregătirea acestei proceduri de achiziții publice
Infracțiuni teroriste sau infracțiuni legate de activități teroriste
Insolvență
Interpretare eronată, nedivulgare de informații, incapacitate de a furniza documentele necesare sau obținere de informații confidențiale referitoare la această procedură
Munca copiilor și alte forme de trafic de persoane
Participarea la o organizație criminală
Situații similare, în temeiul legislației naționale, cum ar fi falimentul
Încetare anticipată, daune-interese sau alte sancțiuni comparabile
Încălcarea obligației de plată a contribuțiilor la asigurările sociale
Încălcarea obligației de plată a impozitelor
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației de mediu
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației muncii
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației sociale
Operatorul economic sau o persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru participarea la o organizație criminală.
Operatorul economic sau orice persoană care este membru al organelor sale de conducere a fost condamnată definitiv pentru corupție, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau pentru care perioada de excludere prevăzută în hotărâre este încă aplicabilă.
Arată mai mult
Operatorul economic sau un membru al organelor sale de conducere a fost condamnat definitiv pentru fraudă, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau cu perioadă de excludere încă valabilă.
Operatorul economic sau un membru al conducerii a fost condamnat pentru infracțiuni teroriste sau activități conexe.
Operatorul economic sau orice persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru spălare de bani sau finanțarea terorismului.
Operatorul economic a fost condamnat pentru utilizarea muncii copiilor sau alte forme de trafic de persoane.
Operatorul economic nu și-a îndeplinit obligațiile de plată a impozitelor.
Operatorul economic nu este considerat suficient de sigur pentru a evita riscuri privind securitatea națională.
Operatorul economic a încălcat legislația privind protecția mediului.
Operatorul economic se află în stare de insolvență, faliment sau lichidare.
Descriere momentan indisponibilă – necesită completare manuală.
Operatorul economic se află într-o situație de conflict de interese legată de participarea la această procedură.
Operatorul economic a încălcat legislația privind…
… securitatea socială.
… dreptul muncii.
Operatorul economic a oferit informații false, a ascuns informații sau nu a furnizat documente relevante.
Operatorul economic a comis o abatere profesională gravă.
Autoritatea contractantă
Nume și adrese
Nume: REGIA NATIONALA A PADURILOR - ROMSILVA RA - prin Directia Silvica Dolj
Numărul național de înregistrare:
RO1590120
Adresa poștală: Strada Petricani, Nr. 9A, Sector: 2 prin Directia Silvica Dolj cu sediul in str Iancu Jianu, 19, Craiova , telefon 0251421363
Cod poștal: 200142
Orașul poștal: Bucuresti
Regiune: Bucureşti 🏙️
Țara: România 🇷🇴
Punct de contact: Elena andrei
E-mail: achizitii@craiova.rosilva.ro 📧
Telefon: +40 251421363 📞
Fax: +40 213169745 📠
URL: https://www.rosilva.ro 🌏
Adresa profilului de cumpărător: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Tipul autorității contractante
Organism de drept public
Activitate principală
Mediu
Comunicare
Documente URL: https://e-licitatie.ro/pub/notices/c-notice/v2/view/100211596 🌏
URL de participare: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Depunere electronică: Obligatorie
Informații complementare
Informații suplimentare
Cerintele tehnice definite la nivelul anuntului de participare, caietului de sarcini sau altor documente complementare, prin trimiterea standardelor, la un anumit producator, la marci, brevete, tipuri, la o origine sau la o productie/metoda specifica de fabricatie/prestare/executie, vor fi intelese ca fiind insotite de mentiunea ”sau echivalent”.
Pretul ofertei se va calcula prin inmultirea cantitatilor maxime/ acord cadru cu preturile unitare ofertate care sunt precizate in anexa la formularul de oferta si in caietul de sarcinil.
Autoritatea contractanta are dreptul de a solicita ofertantilor, în circumstante exceptionale, înainte de expirarea perioadei de valabilitate a ofertei, prelungirea acestei perioade. În cazul extinderii perioadei de valabilitate a ofertei perioada de valabilitate a garantiei pentru participare va fi prelungita în mod corespunzator. Ofertantul are obligatia de a comunica autoritatii contractante daca este sau nu de acord cu prelungiera perioadei de valabilitate a ofertei. Ofertantul care nu este de acord cu prelungirea perioadei de valabilitate a ofertei se considera ca si-a retras oferta, fara ca acest fapt sa atraga pierderea garantiei de participare. În situatia în care doi sau mai multi operatori economici ale caror oferte au fost declarate admisibile din punct de vedere juridic, tehnic si economico-financiar de catre autoritatea contractanta, au ofertat preturile cele mai mici egale, autoritatea contractanta va solicita numai acelor operatori depunerea de noi oferte de pret, prin intermediul SEAP . Operatorii economici au dreptul sa îmbunateteasca pretul ofertat anterior, urmând ca oferta care contine noul pret cel, mai scazut, sa fie declarata câstigatoare. Pot fi transmise solicitari de clarificari cu privire la sectiunea „Clauze contractuale” doar pana la termenul stabilit pentru depunerea solicitarilor de clarificari. Completarea si depunerea DUAE in format xml este obligatorie chiar daca ofertantii au depus unele documente de calificare care probeaza indeplinirea cerintelor odata cu oferta in SEAP. DUAE se poate accesa in vederea completarii de catre operatorii economici interesati prin urmatorul link:https://sicap-prod.e-licitatie.ro:8881/ca/duae. DUAE a fost configurat de către autoritatea contractantă direct în SEAP la definirea documentației de atribuire.
Referitor completare DUAE
”Ofertantii nu trebuie sa se regaseasca la art 164, art 165, art 167 din Legea 98/2016. În acest sens, în conformitate cu art. 193 din aceeași lege, ofertanţii vor completa DUAE, urmând ca, la solicitarea autorităţii contractante, ofertantul clasat pe primul loc în urma aplicării criteriului de atribuire să prezinte documente justificative, precum certificate constatatoare privind plata impozitelor, taxelor sau a contributiilor la bugetul general consolidat ( buget local, buget de stat etc. ) valabile la momentul prezentării, pentru sediul principal, iar pentru sediile secundare/punctele de lucru, o declaraţie pe propria răspundere privind îndeplinirea obligaţiilor de plată a impozitelor, taxelor sau contribuţiilor la bugetul general consolidat datorate ”, potrivit art. 165 alin. 3 din Legea nr. 98/2016, cu modificările și completările ulterioare; cazierul judiciar al op. ec. și al membrilor organului de administrare, de conducere sau de supraveghere al respectivului op. ec., sau a celor ce au putere de reprezentare, de decizie sau de control în cadrul acestuia, așa cum rezultă din certificatul constatator emis de ONRC / actul constitutiv;• după caz, doc. prin care se demonstrează faptul ca op.ec. poate beneficia de derogările prev. la art.166 alin. (2), art.167 alin. (2), art.171 Lg.98/2016; • alte documente edificatoare, după caz. Pentru persoanele juridice straine, in conf. cu art.168 alin.1 Lg 98/2016, va fi acceptat ca fiind suficient si relevant faptul ca ofertantul nu se incadreaza in una dintre situatiile prevazute la art. 164,165 si 167, orice document considerat edificator, din acest punct de vedere, in tara de origine sau in tara in care ofertantul este stabilit”.
•alte documente edificatoare, după caz
Clarificarile referitoare la GP se solicita in termen de o zi lucratoare de la data limita depunere oferte. Inclusiv In cazul in care ofertantii constituie GP printr-un instrument de garantare, este posibil sa se solicite clarificari /dovezi suplimentare /polita/ documente in original si/sau dovada achitarii primei de asigurare,, intermen de o zi lucratoare dupa deschiderea ofertelor, conform conform art 132-alin 3 din HG 395/2016. Autoritatea contractanta isi rezerva dreptul e a solicita informati, daca este cazul, si de la emitentul politelor de asigurare. Răspunsurile la DUAE ale operatorilor economici care participă la procedură vor fi completate în SEAP în mod direct, după autentificare, de către fiecare participant. Nu este nevoie sa depuneti DUAE in format PDF sau XML cu semnatura electronica.
Detalii cu privire la întocmirea DUAE veți regăsi, după autentificarea în sistemul SEAP , în secțiunea „Informații DUAE” – Ghid de completare DUAE.
AC va solicita clarificari in cazul in care exista neconcordante sau neclaritati ale declaratiei DUAE depuse deofertanti. Dupa deschiderea ofertelor ofertantii nu mai pot modifica DUAE atasat la oferta si nici nu mai pot completa un DUAE( sistemul SEAP nu permite). In cazul in care sunt necesare clarificari /corectari se va gasi alta solutie pentru a depune DUAE revizuit in format PDF, cu semnatura electronica.
In cazul nedepunerii DUAE odata cu oferta, oferta. va fi respinsa cf art 137 al. 2 din HG 395/2016. In cazul in care niciun document nu a fost depus cu semnatura electronica oferta se va respinge ca inacceptabila . In cazul in care exista cel putin un document cu semnatura electronica comisia de evaluare poate solicita clarificari in sensul reincarcarii documentelor cu semnatura electronica, intr-un termen de 1 zi.
Autoritatea contractanta are dreptul sa nu raspunda la clarificarile solicitate dupa expirarea termenului. precizat la cap I.3 si II.1.4 .
Situatia ofertantilor participanti la procedura se va transmite in SEAP , in cadrul ,,Declaratiei de participare,, care va putea fi accesata de operatorii economici inscrisi.
Arată mai mult
Nume: Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor
Numărul național de înregistrare:
20329980
Adresa poștală: Str. Stavropoleos nr. 6, sector 3
Cod poștal: 200142
Orașul poștal: București
Regiune: Bucureşti 🏙️
Țara: România 🇷🇴
E-mail: office@cnsc.ro 📧
Telefon: +40 213104641 📞
Fax: +40 213104642 📠
URL: http://www.cnsc.ro 🌏
Serviciul de la care se pot obține informații privind procedura de reexaminare
Nume: serviciul juridic al Directiei Silvice Dolj
Numărul național de înregistrare:
1590120
Adresa poștală: Strada Iancu Jianu, 19 Craiova, Dolj
Orașul poștal: Craiova
Regiune: Dolj 🏙️
E-mail: office@craiova.rosilva.ro 📧
Telefon: +40 251421363 📞
Fax: +40 251597059 📠
URL: https://www.rosilva.ro 🌏
Procedura de revizuire
Informații precise cu privire la termenul (termenele) limită pentru procedurile de reexaminare: conform legii 101 /2016
Informații despre fluxurile de lucru electronice
Facturarea electronică va fi acceptată
Sursa: OJS 2026/S 169-605603 (2026-09-01)
Achiziții noi în categorii conexe 🆕
- Servicii pentru agricultură, silvicultură, horticultură, acvacultură şi apicultură (>20 noi achiziții publice)