Acordul cadru se va încheia pentru o perioada de 23 de luni cu maxim 3 (trei) operatori economici clasați în ordinea punctajului obtinut,în cazul în care exista trei operatori economici declarați admiși (îndeplinesc condițiile solicitate conform documentației de atribuire). În cazul în care nu sunt minim trei operatori economici, acordul cadru se va încheia cu toți operatorii economici calificați, in ordinea punctajului obtinut. Nr. minim beneficiari Acord Cadru 4 persoane/luna Număr maxim beneficiari Acord Cadru 20 persoane/luna Nr. minim beneficiari Contract subsecvent 4 persoane/luna Număr maxim beneficiari Contract subsecvent 20 persoane/luna Cantitate maxima AC/Cantitate MINIMA AC/Cantitate maxima CS/Cantitate minima CS/C se regăsesc menționate in anexa propunerii de acord cadru. Numărul de zile pana la care se pot solicita clarificări înainte de data limita de depunere a ofertelor/ candidaturilor 18 zile. Autoritatea contractanta va răspunde in mod clar si complet tuturor solicitărilor de clarificări sau informațiilor suplimentare in a 11-a zi înainte de data limita de depunere a ofertelor. Orice solicitare de clarificări trebuie transmisă în SEAP (http://sicap-prod.e-licitatie.ro/pub).
Anunţ de participare (2026-09-02) Obiect Domeniul de aplicare al achiziției
Titlu: Servicii sociale de găzduire și suport în locuințe protejate (maxim), pentru un număr de 20 de persoane adulte cu dizabilități
Număr de referință: 17093691_2026_PAAPD
Scurtă descriere:
Acordul cadru se va încheia pentru o perioada de 23 de luni cu maxim 3 (trei) operatori economici clasați în ordinea punctajului obtinut,în cazul în care exista trei operatori economici declarați admiși (îndeplinesc condițiile solicitate conform documentației de atribuire).
În cazul în care nu sunt minim trei operatori economici, acordul cadru se va încheia cu toți operatorii economici calificați, in ordinea punctajului obtinut.
Nr. minim beneficiari Acord Cadru 4 persoane/luna
Număr maxim beneficiari Acord Cadru 20 persoane/luna
Nr. minim beneficiari Contract subsecvent 4 persoane/luna
Număr maxim beneficiari Contract subsecvent 20 persoane/luna
Cantitate maxima AC/Cantitate MINIMA AC/Cantitate maxima CS/Cantitate minima CS/C se regăsesc menționate in anexa propunerii de acord cadru.
Numărul de zile pana la care se pot solicita clarificări înainte de data limita de depunere a ofertelor/ candidaturilor 18 zile.
Autoritatea contractanta va răspunde in mod clar si complet tuturor solicitărilor de clarificări sau informațiilor suplimentare in a 11-a zi înainte de data limita de depunere a ofertelor. Orice solicitare de clarificări trebuie transmisă în SEAP (http://sicap-prod.e-licitatie.ro/pub).
Acordul cadru se va încheia pentru o perioada de 23 de luni cu maxim 3 (trei) operatori economici clasați în ordinea punctajului obtinut,în cazul în care exista trei operatori economici declarați admiși (îndeplinesc condițiile solicitate conform documentației de atribuire).
În cazul în care nu sunt minim trei operatori economici, acordul cadru se va încheia cu toți operatorii economici calificați, in ordinea punctajului obtinut.
Nr. minim beneficiari Acord Cadru 4 persoane/luna
Număr maxim beneficiari Acord Cadru 20 persoane/luna
Nr. minim beneficiari Contract subsecvent 4 persoane/luna
Număr maxim beneficiari Contract subsecvent 20 persoane/luna
Cantitate maxima AC/Cantitate MINIMA AC/Cantitate maxima CS/Cantitate minima CS/C se regăsesc menționate in anexa propunerii de acord cadru.
Numărul de zile pana la care se pot solicita clarificări înainte de data limita de depunere a ofertelor/ candidaturilor 18 zile.
Autoritatea contractanta va răspunde in mod clar si complet tuturor solicitărilor de clarificări sau informațiilor suplimentare in a 11-a zi înainte de data limita de depunere a ofertelor. Orice solicitare de clarificări trebuie transmisă în SEAP (http://sicap-prod.e-licitatie.ro/pub).
Tipul de contract: Servicii
Produse/servicii: Servicii de asistenţă socială cu cazare📦
Valoarea estimată fără TVA: 8 008 600 RON 💰
Descriere
Identificator intern: 1
Titlu: Default lot
Descrierea achiziției publice:
Servicii sociale de găzduire și suport în locuințe protejate (maxim), pentru un număr de 20 de persoane adulte cu dizabilități
Se va incheia un Acord cadru pentru o perioada de 23 de luni
Nr. minim beneficiari Acord Cadru 4 persoane/luna
Număr maxim beneficiari Acord Cadru 20 persoane/luna
Servicii sociale de găzduire și suport în locuințe protejate (maxim), pentru un număr de 20 de persoane adulte cu dizabilități
Se va incheia un Acord cadru pentru o perioada de 23 de luni
Nr. minim beneficiari Acord Cadru 4 persoane/luna
Număr maxim beneficiari Acord Cadru 20 persoane/luna
Locul principal sau locul de desfășurare: conform ofertei tehnice
Țara: România 🇷🇴
Locul de desfășurare: Bucureşti
🏙️
Durata: 23 luni
Numărul maxim de reînnoiri: 0
Criterii de atribuire
Preț ✅
Preț (pondere): 80
Criteriul de calitate (denumire): Distanța dintre sediul Autorității contractante și sediul locuinței protejate pentru persoane adulte cu dizabilități in:
- București
- Județul Ilfov
- 150 km – asigura ei transportul la preluarea beneficiarului
Criteriul de calitate (pondere): 20
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0000
Procedura Tipul de procedură
Procedura deschisă ✅
Temeiul juridic: Directiva 2014/24/UE
Informații administrative
Termenul de primire a ofertelor sau a cererilor de participare: 2026-10-05 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor: 2026-10-05 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor (locul): In SEAP
Condiții de deschidere a ofertelor (Informații privind persoanele autorizate și procedura de deschidere): Comisia de evaluare
Limbile în care pot fi prezentate ofertele sau cererile de participare: română 🗣️
Perioada minimă de timp în care ofertantul trebuie să mențină oferta: 6 luni Informații privind un acord-cadru sau un sistem dinamic de achiziție
Acord-cadru cu mai mulți operatori ✅
Numărul maxim de participanți: 3
Condiții de ofertare
Un grup de ofertanți căruia i se atribuie un contract trebuie să adopte o anumită formă juridică ✅
Data deschiderii: 2026-10-05 15:00:00.0000000 📅
Locul: In SEAP
Informații suplimentare: Comisia de evaluare
Facturare electronică: Obligatorie
Criterii de atribuire
Tip de pondere: Ponderare (procentaj, valoare exactă)
Informații juridice, economice, financiare și tehnice Condiții de participare
Criteriu de selecție: Înregistrare într-un registru profesional relevant
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE, pot fi in funcție de modul de organizare:
- certificat constatator emis de ONRC, sau
- alte documente emise de organisme competente (Actul constitutiv si/sau Statutul furnizorului de servicii)
- în cazul ofertanților străini, documente echivalente emise în țara de rezidentă, care sa facă dovada autorizării obiectului de activitate si a capacitații profesionale de prestare a serviciilor ce fac obiectul achiziției
Documentele urmează să fie prezentate, la solicitarea autorității contractante de ofertanții clasați pe primele 3 (trei) locuri în clasamentul intermediar întocmit la finalizarea evaluării ofertelor, după aplicarea criteriului de atribuire.
Nota:
- în cazul unei oferte depuse în asociere, fiecare membru al asocierii trebuie să depună documentele necesare pentru demonstrarea faptului că este autorizat să desfășoare partea sa din contract;
- cerința se aplică și pentru terți susținători care completează informațiile aferente situației lor la nivelul DUAE distinct;
- informațiile cuprinse în certificatul constatator trebuie să fie reale/actuale la momentul prezentării lor.
- depunerea/prezentarea documentelor solicitate în cadrul acestei secțiuni se face prin încărcarea în SEAP cu semnătură electronică extinsă, numai de către ofertanții clasați pe primele 3 (trei) locuri.
În cazul ofertanților - persoane juridice străine, documentele echivalente emise în țara de rezidență, urmează să fie prezentate la solicitarea autorității contractant de ofertanții clasați pe primele 3 (trei) locuri în clasamentul intermediar întocmit la finalizarea evaluării ofertelor.
În cazul persoanelor juridice străine se solicită documente echivalente emise în conformitate cu legislația țării de rezidență a operatorului economic, însoțite de traducerea acestora în limba română.
Informațiile cuprinse în certificatul constatator trebuie să fie reale/actuale la momentul depunerii certificatului.
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor
Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE, pot fi in funcție de modul de organizare:
- certificat constatator emis de ONRC, sau
- alte documente emise de organisme competente (Actul constitutiv si/sau Statutul furnizorului de servicii)
- în cazul ofertanților străini, documente echivalente emise în țara de rezidentă, care sa facă dovada autorizării obiectului de activitate si a capacitații profesionale de prestare a serviciilor ce fac obiectul achiziției
Documentele urmează să fie prezentate, la solicitarea autorității contractante de ofertanții clasați pe primele 3 (trei) locuri în clasamentul intermediar întocmit la finalizarea evaluării ofertelor, după aplicarea criteriului de atribuire.
Nota:
- în cazul unei oferte depuse în asociere, fiecare membru al asocierii trebuie să depună documentele necesare pentru demonstrarea faptului că este autorizat să desfășoare partea sa din contract;
- cerința se aplică și pentru terți susținători care completează informațiile aferente situației lor la nivelul DUAE distinct;
- informațiile cuprinse în certificatul constatator trebuie să fie reale/actuale la momentul prezentării lor.
- depunerea/prezentarea documentelor solicitate în cadrul acestei secțiuni se face prin încărcarea în SEAP cu semnătură electronică extinsă, numai de către ofertanții clasați pe primele 3 (trei) locuri.
În cazul ofertanților - persoane juridice străine, documentele echivalente emise în țara de rezidență, urmează să fie prezentate la solicitarea autorității contractant de ofertanții clasați pe primele 3 (trei) locuri în clasamentul intermediar întocmit la finalizarea evaluării ofertelor.
În cazul persoanelor juridice străine se solicită documente echivalente emise în conformitate cu legislația țării de rezidență a operatorului economic, însoțite de traducerea acestora în limba română.
Informațiile cuprinse în certificatul constatator trebuie să fie reale/actuale la momentul depunerii certificatului.
Criteriu de selecție: Înregistrare într-un registru comercial
Forma juridică pe care trebuie să o adopte grupul de operatori economici căruia urmează să i se atribuie contractul: Asociere conform art. 53. din Legea privind achizitiile publice nr 98/2016
Motiv de excludere:
Abaterea profesională gravă
Acorduri cu alți operatori economici care vizează denaturarea concurenței
Active administrate de lichidator
+ încă 20
Activitățile economice sunt suspendate
Combaterea spălării banilor sau a finanțării terorismului
Concordat
Conflict de interese care decurge din participarea la procedura de achiziții publice
Corupție
Faliment
Frauda
Implicare directă sau indirectă în pregătirea acestei proceduri de achiziții publice
Infracțiuni teroriste sau infracțiuni legate de activități teroriste
Insolvență
Interpretare eronată, nedivulgare de informații, incapacitate de a furniza documentele necesare sau obținere de informații confidențiale referitoare la această procedură
Munca copiilor și alte forme de trafic de persoane
Participarea la o organizație criminală
Situații similare, în temeiul legislației naționale, cum ar fi falimentul
Încetare anticipată, daune-interese sau alte sancțiuni comparabile
Încălcarea obligației de plată a contribuțiilor la asigurările sociale
Încălcarea obligației de plată a impozitelor
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației de mediu
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației muncii
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației sociale
Descrierea motivelor de excludere:
Operatorul economic sau o persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru participarea la o organizație criminală.
Operatorul economic sau orice persoană care este membru al organelor sale de conducere a fost condamnată definitiv pentru corupție, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau pentru care perioada de excludere prevăzută în hotărâre este încă aplicabilă.
Operatorul economic sau orice persoană care este membru al organelor sale de conducere a fost condamnată definitiv pentru corupție, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau pentru care perioada de excludere prevăzută în hotărâre este încă aplicabilă.
Operatorul economic sau un membru al organelor sale de conducere a fost condamnat definitiv pentru fraudă, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau cu perioadă de excludere încă valabilă.
Operatorul economic sau un membru al conducerii a fost condamnat pentru infracțiuni teroriste sau activități conexe.
Operatorul economic sau orice persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru spălare de bani sau finanțarea terorismului.
Operatorul economic a fost condamnat pentru utilizarea muncii copiilor sau alte forme de trafic de persoane.
Operatorul economic nu și-a îndeplinit obligațiile de plată a impozitelor.
Operatorul economic nu este considerat suficient de sigur pentru a evita riscuri privind securitatea națională.
Modalitatea de departajare a ofertelor cu preț egal, rezultate in urma aplicării criteriului de atribuire "cel mai bun raport calitate-preț" este următoarea:
- in cazul în care două sau mai multe oferte sunt situate pe primul loc, autoritatea contractantă solicită ofertanților o nouă propunere financiară, iar contractul va fi atribuit ofertantului a cărui nouă propunere financiară are prețul cel mai scăzut;
- in situația încheierii acordului-cadru cu mai mulți operatori economici, fără reluarea competiției, atunci când două sau mai multe oferte au o valoare totală egală a propunerii financiare şi sunt clasate pe același loc, în vederea departajării, autoritatea contractantă solicită noi propuneri financiare acestora, fără ca acest lucru să afecteze pozițiile superioare în clasament.
Cerintele tehnice definite la nivelul anuntului de participare, caietului de sarcini sau altor documente complementare, prin trimiterea standardelor, sau la o productie/metoda specifica de prestare, vor fi intelese ca fiind insotite de mentiunea ”sau echivalent”.
Solicitarile de clarificari referitoare la prezenta documentatie de atribuire se vor adresa in mod exclusiv in SEAP la sectiunea “Intrebari” din cadrul procedurii de atribuire , iar raspunsuile la acestea vor fi publicate in SEAP la sectiunea “Documentatie, clarificari, decizii” din cadrul anuntului/invitatiei de participare.
Modalitatea de departajare a ofertelor cu preț egal, rezultate in urma aplicării criteriului de atribuire "cel mai bun raport calitate-preț" este următoarea:
- in cazul în care două sau mai multe oferte sunt situate pe primul loc, autoritatea contractantă solicită ofertanților o nouă propunere financiară, iar contractul va fi atribuit ofertantului a cărui nouă propunere financiară are prețul cel mai scăzut;
- in situația încheierii acordului-cadru cu mai mulți operatori economici, fără reluarea competiției, atunci când două sau mai multe oferte au o valoare totală egală a propunerii financiare şi sunt clasate pe același loc, în vederea departajării, autoritatea contractantă solicită noi propuneri financiare acestora, fără ca acest lucru să afecteze pozițiile superioare în clasament.
Cerintele tehnice definite la nivelul anuntului de participare, caietului de sarcini sau altor documente complementare, prin trimiterea standardelor, sau la o productie/metoda specifica de prestare, vor fi intelese ca fiind insotite de mentiunea ”sau echivalent”.
Solicitarile de clarificari referitoare la prezenta documentatie de atribuire se vor adresa in mod exclusiv in SEAP la sectiunea “Intrebari” din cadrul procedurii de atribuire , iar raspunsuile la acestea vor fi publicate in SEAP la sectiunea “Documentatie, clarificari, decizii” din cadrul anuntului/invitatiei de participare.
Revizuirea organismului
Nume: Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor
Numărul național de înregistrare: 20329980
Adresa poștală: Str. Stavropoleos nr. 6, sector 3
Cod poștal: 030084
Orașul poștal: Bucuresti
Regiune: Bucureşti
🏙️
Țara: România 🇷🇴
E-mail: office@cnsc.ro📧
Telefon: +40 213104641📞
Fax: +40 213104642 📠
URL: http://www.cnsc.ro🌏 Serviciul de la care se pot obține informații privind procedura de reexaminare
Nume: Directia Generala de Asistenta Sociala si Protectia Copilului Sector 2
Numărul național de înregistrare: 17093691_3
Adresa poștală: str. Olari nr. 15, sector 2, Bucuresti
Cod poștal: 024056
E-mail: social@social2.ro📧
Telefon: 0213110029📞
URL: http://www.social.ro🌏 Procedura de revizuire
Informații precise cu privire la termenul (termenele) limită pentru procedurile de reexaminare: Conform Legii 101/2016
Informații despre fluxurile de lucru electronice
Facturarea electronică va fi acceptată
Sursa: OJS 2026/S 170-608041 (2026-09-02)