„Soluție Securitate – Soluție securizare acces / trafic DNS / DDoS / SIEM / SOAR / Instana / DR Brașov + Grivița”

Registrul Auto Roman - R.A.

Autoritatea Contractantă dorește, prin intermediul prezentei proceduri, achiziționarea de servicii „Soluție Securitate – Soluție securizare acces / trafic DNS / DDoS / SIEM / SOAR / Instana / DR Brașov + Grivița” care se va realiza prin extinderea serviciilor de suport, garanție și prelungirea subscripțiilor / licențelor pentru funcționalitățile de securitate cibernetică prezentate / detaliate în cadrul caietului de sarcini. Potrivit prevederilor art. 160 alin (1) din Legea 98/2016 (numită în continuare “Legea 98”) și art 103 alin (1) din Normele metodologice la Legea nr. 98/2016, aprobate prin H.G. nr. 395/2016 (numită în continuare “Norme”), orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificări sau informaţii suplimentare în legătură cu documentaţia de atribuire, cu respectarea unui termen-limită de 18 zile înaintea datei limită de depunere a ofertelor. Conform prevederilor art. 160 alin. (2) şi ale art. 161 alin. (1) din "Legea 98", precum şi ale art. 27 alin. (2)-(4) şi ale art. 103 alin. (2) din "Norme", autoritatea contractantă va răspunde consolidat, în mod clar şi complet tuturor solicitărilor de clarificări/ informaţii suplimentare în a 11-a zi de dinainte de termenul-limită stabilit pentru depunerea ofertelor. Autoritatea contractantă nu va răspunde la o solicitare de clarificări/ informaţii suplimentare, primită în intervalul de 17 zile înaintea termenului-limită stabilit pentru depunerea ofertelor, solicitarea fiind considerată a fi fost transmisă tardiv. Modificarea contractului de achiziție publică, în cursul perioadei sale de valabilitate, se va putea efectua în condițiile prevăzute la art. 221 din Legea nr. 98/2016 și al prevederilor din cadrul Instrucțiunii ANAP nr. 1/2021.

Termen limită

Deadline 2026-09-28

Cine? Ce? Unde?
Istoricul achizițiilor
Data Document
2026-08-21 Anunţ de participare
Anunţ de participare (2026-08-21)
Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Titlu: „Soluție Securitate – Soluție securizare acces / trafic DNS / DDoS / SIEM / SOAR / Instana / DR Brașov + Grivița”
Număr de referință: 1590236/2026/E11IT
Scurtă descriere:
Autoritatea Contractantă dorește, prin intermediul prezentei proceduri, achiziționarea de servicii „Soluție Securitate – Soluție securizare acces / trafic DNS / DDoS / SIEM / SOAR / Instana / DR Brașov + Grivița” care se va realiza prin extinderea serviciilor de suport, garanție și prelungirea subscripțiilor / licențelor pentru funcționalitățile de securitate cibernetică prezentate / detaliate în cadrul caietului de sarcini. Potrivit prevederilor art. 160 alin (1) din Legea 98/2016 (numită în continuare “Legea 98”) și art 103 alin (1) din Normele metodologice la Legea nr. 98/2016, aprobate prin H.G. nr. 395/2016 (numită în continuare “Norme”), orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificări sau informaţii suplimentare în legătură cu documentaţia de atribuire, cu respectarea unui termen-limită de 18 zile înaintea datei limită de depunere a ofertelor. Conform prevederilor art. 160 alin. (2) şi ale art. 161 alin. (1) din "Legea 98", precum şi ale art. 27 alin. (2)-(4) şi ale art. 103 alin. (2) din "Norme", autoritatea contractantă va răspunde consolidat, în mod clar şi complet tuturor solicitărilor de clarificări/ informaţii suplimentare în a 11-a zi de dinainte de termenul-limită stabilit pentru depunerea ofertelor. Autoritatea contractantă nu va răspunde la o solicitare de clarificări/ informaţii suplimentare, primită în intervalul de 17 zile înaintea termenului-limită stabilit pentru depunerea ofertelor, solicitarea fiind considerată a fi fost transmisă tardiv. Modificarea contractului de achiziție publică, în cursul perioadei sale de valabilitate, se va putea efectua în condițiile prevăzute la art. 221 din Legea nr. 98/2016 și al prevederilor din cadrul Instrucțiunii ANAP nr. 1/2021.
Arată mai mult
Tipul de contract: Servicii
Produse/servicii: Servicii de tehnologie a informaţiilor 📦
Valoarea estimată fără TVA: 2 200 000 RON 💰
Descriere
Identificator intern: 1
Titlu: Default lot
Descrierea achiziției publice:
Autoritatea Contractantă dorește, prin intermediul prezentei proceduri, prelungirea serviciilor de suport, garanție și a subscripțiilor / licențelor pentru soluțiile existente, fără modificarea arhitecturii generale aflate în exploatare și fără introducerea unor tehnologii incompatibile cu mediul actual. Achiziția are caracter de continuitate operațională și tehnologică, fiind necesară pentru păstrarea nivelului de securitate, reducerea riscurilor de indisponibilitate, asigurarea suportului tehnic specializat în cazul apariției unor incidente sau disfuncționalități și menținerea vizibilității asupra performanței și utilizării resurselor IT. Prezenta achiziție nu urmărește înlocuirea infrastructurii existente, ci asigurarea continuității serviciilor de suport, garanție și a drepturilor de utilizare pentru soluțiile aflate deja în exploatare, astfel încât acestea să poată funcționa în condiții optime, sigure și conforme pe perioada contractuală stabilită. Se va realiza reînnoirea / extinderea serviciilor de suport, garanție și a subscripțiilor / licențelor aferente soluțiilor existente, inclusiv, după caz, pentru platforme și produse utilizate din gama Cisco, Palo Alto Networks, F5 și IBM (respectiv IBM QRadar, IBM Instana și IBM Turbonomic), conform cerințelor tehnice detaliate în caietul de sarcini. Registrul Auto Român - R.A. (R.A.R. - R.A.) utilizează în cadrul infrastructurii sale IT soluții specializate de securitate, comunicații, monitorizare, observabilitate, optimizare a resurselor și protecție a aplicațiilor, necesare pentru asigurarea continuității serviciilor informatice, protejarea resurselor digitale și menținerea unui nivel adecvat de disponibilitate, performanță și securitate. Aceste soluții sunt utilizate pentru protecția infrastructurii centrale, a comunicațiilor de date, a aplicațiilor expuse intern și extern, pentru securizarea traficului și a serviciilor IT critice, precum și pentru monitorizarea, analiza, corelarea evenimentelor de securitate, observabilitatea aplicațiilor și optimizarea utilizării resurselor informatice. Întrucât sistemele informatice ale R.A.R. - R.A. susțin procese operaționale foarte importante, este necesară menținerea funcțională și actualizată a componentelor de securitate, monitorizare și administrare aflate în exploatare. Cerințele din caietul de sarcini sunt minime și obligatorii. În acest sens, orice ofertă de servicii care se abate de la prevederile caietului de sarcini sau prezintă servicii cu caracteristici inferioare celor prevăzute în acesta sau care nu satisfac cerinţele impuse în acesta, va fi respinsă ca neconformă. Achiziţia se va finaliza prin încheierea unui contract cu un singur operator economic, pentru o perioadă de maximum 25 de luni, din care maximum 24 de luni perioada acordată suplimentar pentru garanție, subscripții / licențe și servicii de suport tehnic și 30 de zile termenul de livrare și implementare .
Arată mai mult
Locul principal sau locul de desfășurare: Conform caietului de sarcini
Țara: România 🇷🇴
Locul de desfășurare: Bucureşti 🏙️
Durata: 25 luni
Numărul maxim de reînnoiri: 0
Criterii de atribuire
Preț
Preț (pondere): 60
Criteriul de calitate (denumire): Perioada acordată suplimentar pentru garanție, subscripții / licențe și servicii de suport tehnic
Criteriul de calitate (pondere): 30
Criteriul de calitate (denumire): Termenul de livrare și implementare
Criteriul de calitate (pondere): 10
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0000

Procedura
Tipul de procedură
Procedura deschisă
Temeiul juridic: Directiva 2014/24/UE
Informații administrative
Termenul de primire a ofertelor sau a cererilor de participare: 2026-09-28 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor: 2026-09-28 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor (locul): In SEAP
Limbile în care pot fi prezentate ofertele sau cererile de participare: română 🗣️
Perioada minimă de timp în care ofertantul trebuie să mențină oferta: 6 luni
Condiții de ofertare
Un grup de ofertanți căruia i se atribuie un contract trebuie să adopte o anumită formă juridică
Data deschiderii: 2026-09-28 15:00:00.0000000 📅
Locul: In SEAP
Facturare electronică: Obligatorie
Se va utiliza plata electronică
Criterii de atribuire
Tip de pondere: Ponderare (procentaj, valoare exactă)

Informații juridice, economice, financiare și tehnice
Condiții de participare
Criteriu de selecție: Înregistrare într-un registru comercial
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
- Operatorii economici ce depun oferta trebuie să dovedească o formă de înregistrare în condițiile legii din țara de rezidență din care să reiasă că operatorul economic este legal constituit, că nu se află în niciuna din situațiile de anulare a constituirii precum și faptul că are capacitatea profesională de a realiza activitățile care fac obiectul contractului. - Modalitatea de demonstrare a îndeplinirii cerinţei: operatorii economici participanţi la procedura de atribuire vor completa Documentul Unic de Achiziţie European (DUAE), cu informaţiile aferente propriei situaţii. DUAE se prezintă de către ofertant, inclusiv pentru subcontractant/ terţul susţinător, după caz (art. 173 alin. 1 şi art. 183 din Legea nr. 98/2016), în format electronic. - Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmează a fi prezentate, la solicitarea autorităţii contractante, doar de către ofertantul clasat pe primul loc în clasament. - Autoritatea contractantă poate solicita depunerea tuturor sau a unora dintre documentele indicate mai jos, în orice moment pe durata desfăşurării procedurii de atribuire, dacă acest lucru este necesar. Aceste documente pot fi: a) Pentru persoane juridice române şi persoane fizice autorizate sau asociaţii familiale române: • Certificat constatator emis de Oficiul Registrului Comerţului de pe lângă tribunalul competent teritorial, din care să rezulte date despre sediul social şi obiectul de activitate al operatorului economic. Obiectul contractului trebuie să aibă corespondent în codul CAEN din certificatul constatator emis de O.R.C.; certificatul va fi eliberat în aşa fel încât informaţiile cuprinse în acest document să fie valabile/reale la data prezentării acestuia. De asemenea, în Certificatul Constatator emis de Oficiul Registrului Comerțului de pe langă Tribunalul Teritorial trebuie să se regăsească și următoarele informații: datele de identificare ale operatorului economic, acționarii/ asociații, organele de conducere, administratorii, membrii Consiliului de Administrație, membrii Consiliului de Supraveghere, cotele de participare, etc. • Pentru P.F.A.: autorizaţia de funcţionare sau alte documente echivalente din care să rezulte competenţa acestora de a realiza activităţile care fac obiectul prezentului contract. b) Pentru persoane juridice / fizice străine: • Documente relevante care să dovedească o formă de înregistrare ca persoană fizică / juridică sau de înregistrare / atestare sau apartenenţă din punct de vedere profesional, în conformitate cu cerinţele legale din ţara în care este stabilit operatorul economic; sunt aplicabile prevederile art. 168 din Legea nr. 98/2016. Documentele probante vor fi însoţite de o traducere în limba română efectuată de un traducător autorizat.
Arată mai mult
Criteriu de selecție: Referințe despre servicii specificate
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Cerinţe privind capacitatea tehnică şi/sau profesională: Experienţa similară Ofertantul (individual sau asocierea), terţul susţinãtor, dupã caz, vor oferi informaţii cu privire la experienţa lor similarã. Ofertantul trebuie să demonstreze că a dus la bun sfârșit*, în ultimii 3 ani**, prestarea de servicii similare (Extindere servicii suport, garanție și prelungire subscripții), în valoare cumulată de minimum 2.200.000 lei, la nivelul unuia sau maximum 3 contracte. *) Prin prestarea de servicii similare duse la bun sfârșit se înțelege:  Servicii prestate parțial, cu condiția ca acestea să fi putut fi utilizate de Beneficiar ca rezultat independent;  Servicii recepționate la sfârșitul prestării. **) ultimii 3 ani se raportează la termenul limită de depunere a ofertelor, cu aplicarea corespunzătoare a Instrucțiunii ANAP nr. 2/2017 (art. 13). Ultimii 3 ani vor fi calculați prin raportarea la data limită de depunere a ofertei stabilită de autoritatea contractantă în anunțul de participare, cu mențiunea că modul de calcul al perioadei nu va fi afectat de eventuale decalări ale termenului limită prevăzut în anunțul de participare. Astfel, în cazul în care autoritatea/entitatea contractantă optează pentru calcularea termenului de raportare a experienţei similare în conformitate cu prevederile art. 13 alin. (1) lit. b) a Instrucțiunii ANAP nr. 2/2017, dar este nevoită, indiferent de motive, să procedeze la decalarea termenului-limită stabilit pentru depunerea candidaturilor/ofertelor, publicând în acest sens o erată, limita inferioară a perioadei de 3 ani se extinde cu perioada de timp aferentă decalării, urmând a fi considerată îndeplinită cerinţa pentru toţi operatorii care au prezentat dovada finalizării contractului de experienţă similară în intervalul de timp nou rezultat. NOTĂ: Decalarea termenului-limită stabilit pentru depunerea candidaturilor/ofertelor şi stabilirea astfel a unei noi date nu pot conduce în mod automat la respingerea unui candidat/ofertant pe motiv că experienţa lui similară este situată în afara perioadei de 3 ani raportate la noua dată-limită de depunere a candidaturilor/ofertelor, atât timp cât acesta, la data iniţial stabilită în anunţul de participare/de participare simplificat, îndeplinea cerinţa astfel cum a fost aceasta solicitată. NOTA: ÎNTRUCÂT CAMPUL DIN SEAP PERMITE UN NUMĂR LIMITAT DE CARACTERE, CERINȚELE DE MAI SUS SE VOR COMPLETA CU INFORMAȚIILE/CERINȚELE CUPRINSE ÎN SECȚIUNEA VI. 3, INFORMAŢII SUPLIMENTARE, PCT 2.
Arată mai mult
Criteriu de selecție: Proporția subcontractării
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Informaţii cu privire la subcontractanţi: În cazul în care părţi din contractul ce urmează a fi atribuit vor fi îndeplinite de către unul sau mai mulţi subcontractanţi, ofertantul are obligaţia de a preciza partea/ părţile din contract pe care acesta urmează să le subcontracteze. Până la termenul limită stabilit pentru depunerea ofertelor, operatorii economici participanţi vor completa DUAE (Documentul Unic de Achiziţie European) ataşat documentaţiei de atribuire completat în mod corespunzător de fiecare entitate participantă în parte (după caz, ofertant, ofertant asociat, subcontractant declarat) împreună cu Acordul/Acordurile de subcontractare, în scopul de a face dovada preliminară a îndeplinirii cerinţelor menţionate anterior. Ofertantul are obligația, potrivit art. 150 alin. (2) din H.G. nr. 395/2016, de a cuprinde în oferta sa denumirea subcontractanților și datele de contact ale acestora, partea/ părțile din contract care urmează a fi îndeplinite de către aceștia, precum și acordul subcontractanților cu privire la aceste aspecte. Pentru a se evita posibilitatea calculării valorii ofertei, în DUAE se va prezenta procentul de subcontractare, care trebuie regăsit inclusiv în acordul de subcontractare (fără ca aceste documente să includă valoarea subcontractată).
Arată mai mult
Forma juridică pe care trebuie să o adopte grupul de operatori economici căruia urmează să i se atribuie contractul: Asociere conform art. 53. din Legea privind achizitiile publice nr 98/2016
Motiv de excludere:
Abaterea profesională gravă
Acorduri cu alți operatori economici care vizează denaturarea concurenței
Active administrate de lichidator
+ încă 20
Activitățile economice sunt suspendate
Combaterea spălării banilor sau a finanțării terorismului
Concordat
Conflict de interese care decurge din participarea la procedura de achiziții publice
Corupție
Faliment
Frauda
Implicare directă sau indirectă în pregătirea acestei proceduri de achiziții publice
Infracțiuni teroriste sau infracțiuni legate de activități teroriste
Insolvență
Interpretare eronată, nedivulgare de informații, incapacitate de a furniza documentele necesare sau obținere de informații confidențiale referitoare la această procedură
Munca copiilor și alte forme de trafic de persoane
Participarea la o organizație criminală
Situații similare, în temeiul legislației naționale, cum ar fi falimentul
Încetare anticipată, daune-interese sau alte sancțiuni comparabile
Încălcarea obligației de plată a contribuțiilor la asigurările sociale
Încălcarea obligației de plată a impozitelor
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației de mediu
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației muncii
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației sociale
Descrierea motivelor de excludere:
Operatorul economic sau o persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru participarea la o organizație criminală.
Operatorul economic sau orice persoană care este membru al organelor sale de conducere a fost condamnată definitiv pentru corupție, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau pentru care perioada de excludere prevăzută în hotărâre este încă aplicabilă.
Arată mai mult
Operatorul economic sau un membru al organelor sale de conducere a fost condamnat definitiv pentru fraudă, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau cu perioadă de excludere încă valabilă.
Operatorul economic sau un membru al conducerii a fost condamnat pentru infracțiuni teroriste sau activități conexe.
Operatorul economic sau orice persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru spălare de bani sau finanțarea terorismului.
Operatorul economic a fost condamnat pentru utilizarea muncii copiilor sau alte forme de trafic de persoane.
Operatorul economic nu și-a îndeplinit obligațiile de plată a impozitelor.
Operatorul economic nu este considerat suficient de sigur pentru a evita riscuri privind securitatea națională.
Operatorul economic a încălcat legislația privind
protecția mediului.
securitatea socială.
dreptul muncii.
Descriere momentan indisponibilă – necesită completare manuală.
Operatorul economic se află în stare de insolvență, faliment sau lichidare.
Operatorul economic a comis o abatere profesională gravă.
Operatorul economic se află într-o situație de conflict de interese legată de participarea la această procedură.
Operatorul economic a oferit informații false, a ascuns informații sau nu a furnizat documente relevante.

Autoritatea contractantă
Nume și adrese
Nume: Registrul auto roman - r.a.
Numărul național de înregistrare: RO 1590236
Adresa poștală: Strada: Griviţei, nr. 391A
Cod poștal: 010719
Orașul poștal: Bucuresti
Regiune: Bucureşti 🏙️
Țara: România 🇷🇴
Punct de contact: Ion dumitrescu
E-mail: ionut@rarom.ro 📧
Telefon: +40 723559910 📞
Fax: +40 213197433 📠
URL: https://www.rarom.ro 🌏
Adresa profilului de cumpărător: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Tipul autorității contractante
Organism de drept public
Activitate principală
Servicii publice generale
Comunicare
Documente URL: https://e-licitatie.ro/pub/notices/c-notice/v2/view/100211263 🌏
URL de participare: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Depunere electronică: Obligatorie

Informații complementare
Informații suplimentare
1. Mod de obţinere a documentaţiei de atribuire - Prin acces direct şi nemijlocit la descărcarea fişierelor electronice ataşate în SEAP la anunţul de participare, secţiunea "Documentaţie şi clarificări"; pentru deschiderea fişierelor cu extensie "p7m", se instalează aplicaţia "verifierx86.exe" care se poate descărca de la adresa de internet www.certsign.ro/certsign/resurse/download, se face dublu click pe fişier, se selectează butonul View sau Save; documentaţia este gratuită. - Oferta, DUAE, documentele de calificare, răspunsurile la solicitările de clarificări și eventualele solicitări de clarificări, precum și răspunsurile autorităţii contractante la acestea, se depun numai prin intermediul SEAP. - Având în vedere că, anterior publicării documentației de atribuire, fiecare document încărcat a fost verificat și poate fi descărcat și vizualizat, în situația în care, operatorii economici constată că documentele aferente anunțului de participare nu pot fi scoase de sub semnătură și vizualizate cu certificatul digital deținut de către acesta, recomandăm utilizarea facilităților tehnice similare puse la dispoziție în mod gratuit de către toți prestatorii de servicii de semnătură electronică autorizați de către ADR – Autoritatea pentru Digitalizarea României. - Ofertantul va trebui să ţină cont de condiţiile menţionate în secţiunile aferente îndeplinirii cerinţelor referitoare la capacitatea de exercitare a activităţii profesionale, capacitatea tehnică şi profesională (privind experienţa similară), precum şi de prevederile secţiunii IV.4.1. Modul de prezentare a Propunerii tehnice, inclusiv în ceea ce priveşte anexele la aceasta. - În cazul în care comisia de evaluare solicită unui ofertant clarificări şi, după caz, completări ale documentelor prezentate de acesta în cadrul ofertei potrivit dispoziţiilor art. 209 din Lege, iar ofertantul nu transmite în termenul precizat de comisia de evaluare clarificările/completările solicitate sau clarificările/completările transmise nu sunt concludente, sau prin răspunsurile pe care le prezintă, modifică conținutul propunerii tehnice sau propunerii financiare, oferta sa va fi considerată inacceptabilă, cu excepţia cazurilor prevăzute de art. 134 alin. (7)-(9) din HG 395/2016 modificată şi completată (art. 134 alin. (5) – (6) din HG 395/2016). - Solicitările de documente/clarificări ale operatorilor economici şi răspunsurile autorităţii contractante la acestea, se transmit prin intermediul SEAP. 2.Modalitatea de îndeplinire - Experienţa similară: În vederea îndeplinirii cerinței, ofertantul/ofertantul asociat/terțul susținător va completa DUAE – ”Criterii de selecție” - Secțiunea C ”Capacitatea tehnică și profesională”. La nivelul DUAE trebuie precizate în mod obligatoriu de către ofertanți următoarele informații: descrierea serviciilor similare prestate, numărul și data contractului/ contractelor invocat/invocate drept experiență similară, beneficiarul/ beneficiarii acestora, data și numărul documentelor de recepție (procese verbale, etc.) și/sau ale documentelor constatatoare și/sau ale certificatelor/documentelor care atestă prestarea serviciilor, precum și ponderea și/sau activitățile pentru care a fost responsabil, împreună cu valoarea acestora, fără TVA. Ofertantul clasat pe primul loc după aplicarea criteriului de atribuire a ofertelor admisibile, va prezenta, anterior atribuirii contractului, la solicitarea Autorității Contractante, documentele justificative care atesta îndeplinirea cerinței, și anume: certificate/documente emise sau contrasemnate de o autoritate ori de către clientul beneficiar și/sau procese verbale de recepție și/sau documente constatatoare emise de autoritățile contractante și/sau certificări de bună execuție din care să reiasă toate elementele necesare pentru confirmarea îndeplinirii cerinței de capacitate tehnică, respectiv servicii prestate, perioada de realizare și valoarea acestora, etc.. Aceste documente vor fi prezentate și de către ofertantul asociat, în situația in care resursele acestuia au fost luate in considerare pentru îndeplinirea cerinței. Prestarea de servicii se confirmă prin prezentarea de certificate/ documente emise sau contrasemnate de către o autoritate sau de către clientul beneficiar (contracte, recomandări, procese verbale, documente constatatoare sau orice alte documente doveditoare ale experienţei similare). În cazul în care serviciile similare au fost prestate în baza unor acorduri-cadru, prin contract se va înțelege contractul/contractele subsecvente acordului-cadru, prin urmare, exclusiv valorile acestor contracte subsecvente vor fi luate în calcul pentru îndeplinirea pragului minim solicitat pentru experiența similară. 3.Cerinţa privind motivele de excludere:  Ofertantul (pentru asocieri: fiecare dintre asociaţi), subcontractantul, terţul susţinător, după caz, nu trebuie să se regăsească în situaţiile de excludere prevăzute de art. 164, 165 şi 167 din Legea nr. 98/ 2016.  Modalitatea de demonstrare a îndeplinirii cerinţei: operatorii economici participanţi la procedura de atribuire vor completa Documentul Unic de Achiziţie European (DUAE), cu informaţiile aferente propriei situaţii. DUAE se prezintă de către ofertant, inclusiv pentru subcontractant/terţ susţinător, după caz (art. 170, art. 183 şi art. 193 din Legea nr. 98/ 2016), în format electronic.  Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmează a fi prezentate, la solicitarea autorităţii contractante, doar de către ofertantul clasat pe primul loc în clasamentul întocmit la finalizarea evaluării ofertelor. Autoritatea contractantă poate solicita depunerea tuturor sau a unora dintre documentele indicate mai jos, în orice moment pe durata desfăşurării procedurii de atribuire, dacă acest lucru este necesar. Aceste documente pot fi: a. Cazierul judiciar al operatorului economic și al membrilor organului de administrare, de conducere sau de supraveghere al respectivului operator economic, sau al celor ce au putere de reprezentare, de decizie sau de control în cadrul acestuia, așa cum rezultă din certificatul constatator emis de ONRC / actul constitutiv; b. Certificate constatatoare privind plata impozitelor, taxelor sau a contribuțiilor la bugetul general consolidat (buget local, buget de stat etc.) valabile la momentul prezentării. La solicitarea autorității contractante, operatorul economic clasat pe primul loc în clasamentul intermediar va prezenta pentru sediul principal documente în termen de valabilitate din care să reiasă neîncadrarea în prevederile art. 165 alin. (1) din Legea 98/2016, iar pentru sediile secundare/punctele de lucru, o declarație pe propria răspundere privind îndeplinirea obligațiilor de plată a impozitelor, taxelor sau contribuțiilor la bugetul general consolidat datorate. c. După caz, documente prin care se demonstrează faptul că operatorul economic poate beneficia de excepţiile/derogările prevăzute la art. 165 alin. (2), art. 166 alin. (1) şi (2), art. 167 alin. (2) şi art. 171 din Legea nr. 98/ 2016 privind achizițiile publice; d. Alte documente edificatoare, după caz:  Pentru persoanele juridice/fizice străine sunt aplicabile prevederile art. 168 din Legea nr. 98/2016. Documentele doveditoare vor fi însoţite de o traducere în limba română efectuată de un traducător autorizat. 4. Informarea ofertanţilor/comunicarea rezultatului procedurii conform art. 214, art. 215 din Legea nr. 98/2016 cu modificările şi completările ulterioare şi art. 142 din HG 395/2016. 5. Mod de departajare a ofertelor - Atribuirea contractului se face pe baza criteriului "cel mai bun raport calitate-preț", evaluarea ofertelor se realizează prin acordarea, pentru fiecare ofertă în parte, a unui punctaj rezultat ca urmare a aplicării algoritmului de calcul stabilit în cap. II.2.5. - Clasamentul ofertelor se stabileşte prin ordonarea descrescătoare a punctajelor respective, oferta câştigătoare fiind cea de pe primul loc, respectiv cea cu cel mai mare punctaj. - În cazul în care două sau mai multe oferte sunt clasate pe primul loc, cu punctaje egale, departajarea se va face având în vedere punctajul obţinut la factorii de evaluare în ordinea descrescătoare a ponderilor acestora. În situaţia în care egalitatea se menţine, autoritatea contractantă are dreptul să solicite noi propuneri financiare, şi oferta câştigătoare va fi desemnată cea cu propunerea financiară cea mai mică. 6. Încheierea contractului - conform art. 143 şi art. 144 din HG 395/2016 cu modificările şi completările ulterioare. 7. Dacă este cazul, orice document prezentat în altă limbă decât limba română, va fi însoţit de o traducere autorizată. 8. Modificările contractului pot fi aplicate, în perioada de execuţie a acestuia, numai în conformitate cu prevederile art. 221 şi ale art. 222 din Legea nr. 98/2016, ca urmare a identificării situaţiilor în care se impun astfel de măsuri, cu notificarea corespunzătoare şi stabilirea modalităţii de justificare a necesităţii efectuării modificărilor şi a modului de implementare a acestora, prin corelare cu prevederile contractuale şi cu cele ale documentelor contractului (caiet de sarcini, propunere tehnică, propunere financiară).
Arată mai mult
Revizuirea organismului
Nume: Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor
Numărul național de înregistrare: 20329980
Adresa poștală: Str. Stavropoleos nr. 6, sector 3
Cod poștal: 030084
Orașul poștal: Bucuresti
Regiune: Bucureşti 🏙️
Țara: România 🇷🇴
E-mail: office@cnsc.ro 📧
Telefon: +40 213104641 📞
Fax: +40 213104642 📠
URL: http://www.cnsc.ro 🌏
Serviciul de la care se pot obține informații privind procedura de reexaminare
Nume: Registrul Auto Român - R.A. - Compartimentul Juridic
Numărul național de înregistrare: 1590236
Adresa poștală: Calea Griviţei nr. 391A, sector 1, Bucuresti
Cod poștal: 010719
E-mail: rarom@rarom.ro 📧
Telefon: +40 212027000 📞
Fax: +40 213181754 📠
URL: http://www.rarom.ro 🌏
Procedura de revizuire
Informații precise cu privire la termenul (termenele) limită pentru procedurile de reexaminare:
Conform art. 8 alin.1, lit. a) din Legea 101/2016 cu modificările şi completările ulterioare.
Informații despre fluxurile de lucru electronice
Facturarea electronică va fi acceptată
Sursa: OJS 2026/S 162-582843 (2026-08-21)