Spectrometru de masă cu plasmă cuplată inductiv (ICP-MS)
Institutul National de Cercetare Dezvoltare in Chimie si Petrochimie -ICECHIM
Furnizarea, montarea, instalarea, punerea în funcțiune și instruirea personalului beneficiarului a unui „Spectrometru de masă cu plasmă cuplată inductiv (ICP-MS)”, conform caiet de sarcini- 1 buc. Achizitie în cadrul proiectului PN-IV-P6-6.1-CoEx-2024-0120 “Centrul de excelență în cercetare pentru promovarea neutralității și rezilienței climatice prin agricultură - AgroCliN”, număr contract 13 CoEx/2026, finanțat prin Planul Național de Cercetare-Dezvoltare și Inovare pentru perioada 2022-2027 (PNCDI IV). Numarul de zile pana la care operatorii economici pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor : 18 zile. Autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificare/informatii suplimentare in a 11-a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor.
Termen limităDeadline 2026-09-08
Cine? Ce?- • Servicii de formare › Servicii de formare specializată
- • Servicii de instalare de echipament medical şi chirurgical › Servicii de instalare de echipament de laborator
- • Spectrometre › Spectrometre de masă
| Data | Document |
|---|---|
| 2026-07-31 | Anunţ de participare |
| 2026-08-21 | Anunţ de participare |
Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Titlu: Spectrometru de masă cu plasmă cuplată inductiv (ICP-MS)
Număr de referință:
2026-FI-01
Scurtă descriere:
Produse/servicii: Spectrometre de masă 📦
Valoarea estimată fără TVA: 826 000 RON 💰
Descriere
Identificator intern:
1
Titlu: Default lot
Descrierea achiziției publice:
Țara: România 🇷🇴
Locul de desfășurare: Bucureşti 🏙️
Durata: 100 zile
Numărul maxim de reînnoiri: 0
Criterii de atribuire
Preț ✅
Preț (pondere): 80
Criteriul de calitate (denumire): Performanțe analitice superioare - Sensibilitatea instrumentului
Criteriul de calitate (pondere): 15
Criteriul de calitate (denumire): Productivitatea și eficiența sistemului - Dwell time minim
Criteriul de calitate (pondere): 5
Titlu
Numărul de identificare a lotului:
LOT-0000
Procedura
Tipul de procedură
Procedura deschisă ✅
Temeiul juridic: Directiva 2014/24/UE
Informații administrative
Termenul de primire a ofertelor sau a cererilor de participare: 2026-09-08 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor: 2026-09-08 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor (locul): In SEAP
Condiții de deschidere a ofertelor (Informații privind persoanele autorizate și procedura de deschidere): comisia de evaluare oferte
Limbile în care pot fi prezentate ofertele sau cererile de participare: română 🗣️
Perioada minimă de timp în care ofertantul trebuie să mențină oferta: 90 luni
Condiții de ofertare
Un grup de ofertanți căruia i se atribuie un contract trebuie să adopte o anumită formă juridică ✅
Data deschiderii: 2026-09-08 15:00:00.0000000 📅
Locul: In SEAP
Informații suplimentare: comisia de evaluare oferte
Facturare electronică: Obligatorie
Criterii de atribuire
Tip de pondere: Ponderare (procentaj, valoare exactă)
Informații juridice, economice, financiare și tehnice
Condiții de participare
Criteriu de selecție: Înregistrare într-un registru comercial
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Motiv de excludere:
+ încă 20
Autoritatea contractantă
Nume și adrese
Nume: Institutul National de Cercetare Dezvoltare in Chimie si Petrochimie -ICECHIM
Numărul național de înregistrare:
RO2627996
Adresa poștală: Strada: Independenţei, nr. 202
Cod poștal: 060021
Orașul poștal: Bucuresti
Regiune: Bucureşti 🏙️
Țara: România 🇷🇴
Punct de contact: Ioana Carutasu
E-mail: aprovizionare@icechim.ro 📧
Telefon: +40 0213163061 📞
Fax: +40 3123493 📠
URL: https://www.icechim.ro 🌏
Adresa profilului de cumpărător: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Tipul autorității contractante
Organism de drept public
Activitate principală
Educație
Comunicare
Documente URL: https://e-licitatie.ro/pub/notices/c-notice/v2/view/100210542 🌏
URL de participare: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Depunere electronică: Obligatorie
Informații complementare
Informații suplimentare
Nume: Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor
Numărul național de înregistrare:
20329980
Adresa poștală: Str. Stavropoleos nr. 6, sector 3
Cod poștal: 030084
Orașul poștal: Bucuresti
Regiune: Bucureşti 🏙️
Țara: România 🇷🇴
E-mail: office@cnsc.ro 📧
Telefon: +40 213104641 📞
Fax: +40 213104642 📠
URL: http://www.cnsc.ro 🌏
Serviciul de la care se pot obține informații privind procedura de reexaminare
La fel ca: Nume și adrese
Procedura de revizuire
Informații precise cu privire la termenul (termenele) limită pentru procedurile de reexaminare: - conform art. 8 alin. 1 lit. b din Legea 101/2016
Informații despre fluxurile de lucru electronice
Facturarea electronică va fi acceptată
Sursa: OJS 2026/S 147-534077 (2026-07-31)
Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Valoarea estimată fără TVA: 826 000 RON 💰
Procedura
Condiții de ofertare
Termenul-limită pentru solicitarea de informații suplimentare: 2026-08-21 15:00:00.0000000 📅
Autoritatea contractantă
Comunicare
Documente URL: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Modificări
Textul care trebuie corectat în anunțul inițial
Numărul de identificare a lotului:
LOT-0000
Valoare nouă
Text:
Informații privind modificările
Versiunea anunțului anterior care urmează să fie modificată: e431bf79-8da1-4a4b-b064-3ac708d6de61-01
Sursa: OJS 2026/S 162-583841 (2026-08-21)
- Echipamente de laborator, optice şi de precizie (cu excepţia ochelarilor) (>20 noi achiziții publice)