Spectrometru de masă cuadrupolar

Institutul National de Cercetare-Dezvoltare pentru Fizica Materialelor

Se intenționează să se achiziţioneze un Spectrometru de masă cuadrupolar, care să îndeplinească cerințele generale de analiză necesare în vederea realizării activităților de cercetare din cadrul Institutului Național de Cercetare-Dezvoltare pentru Fizica Materialelor.

Termen limită

Deadline 2026-10-01

Cine? Ce? Unde?
Istoricul achizițiilor
Data Document
2026-08-27 Anunţ de participare
Anunţ de participare (2026-08-27)
Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Titlu: Spectrometru de masă cuadrupolar
Număr de referință: 9068280_2026_PAAPD1636474
Scurtă descriere:
Se intenționează să se achiziţioneze un Spectrometru de masă cuadrupolar, care să îndeplinească cerințele generale de analiză necesare în vederea realizării activităților de cercetare din cadrul Institutului Național de Cercetare-Dezvoltare pentru Fizica Materialelor.
Arată mai mult
Tipul de contract: Bunuri
Produse/servicii: Spectrometre de masă 📦
Valoarea estimată fără TVA: 49 500 RON 💰
Descriere
Identificator intern: 1
Titlu: Default lot
Descrierea achiziției publice:
Spectrometru de masă cuadrupolar - 1 buc. Echipamentul trebuie să îndeplinească cerințele generale de analiză necesare în vederea realizării activităților de cercetare din cadrul Institutului Național de Cercetare-Dezvoltare pentru Fizica Materialelor. Sistemul trebuie să permită analiza compușilor de tip gaze cu efect de seră în urma proceselor de adsorbție, reacții moleculare și desorbție pe compuși dezvoltați cu scopul captării gazelor cu efect de seră din atmosferă.
Arată mai mult
Informații suplimentare:
Acest contract este finanțat din Proiectul 5CoEx/2026, PN-IV-P6-6.1-CoEx-2024-0053, “Paradigme chimio-catalitice în valorificarea deșeurilor multifazice- Centru de Excelenta pentru chimie și economie circulară”
Produse/servicii suplimentare: Locul principal sau locul de desfășurare:
Institutul National de Cercetare Dezvoltare pentru Fizica Materialelor, Str. Atomistilor, Nr. 405A, Magurele, Ilfov
Țara: România 🇷🇴
Locul de desfășurare: 🏙️
Durata: 30 zile
Numărul maxim de reînnoiri: 0
Criterii de atribuire
Preț
Preț (pondere): 45
Criteriul de calitate (denumire): p1
Criteriul de calitate (pondere): 10
Criteriul de calitate (denumire): p2
p3
Criteriul de calitate (pondere): 5
Criteriul de calitate (denumire): p4
p5
p6
Pg
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0000

Procedura
Tipul de procedură
Procedura deschisă
Temeiul juridic: Directiva 2014/24/UE
Informații administrative
Termenul de primire a ofertelor sau a cererilor de participare: 2026-10-01 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor: 2026-10-01 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor (locul): In SEAP
Condiții de deschidere a ofertelor (Informații privind persoanele autorizate și procedura de deschidere): Membrii comisiei de evaluare.
Limbile în care pot fi prezentate ofertele sau cererile de participare: română 🗣️
Perioada minimă de timp în care ofertantul trebuie să mențină oferta: 3 luni
Condiții de ofertare
Un grup de ofertanți căruia i se atribuie un contract trebuie să adopte o anumită formă juridică
Data deschiderii: 2026-10-01 15:00:00.0000000 📅
Locul: In SEAP
Informații suplimentare: Membrii comisiei de evaluare.
Facturare electronică: Obligatorie
Se va utiliza plata electronică
Criterii de atribuire
Tip de pondere: Ponderare (procentaj, valoare exactă)

Informații juridice, economice, financiare și tehnice
Condiții de participare
Criteriu de selecție: Înregistrare într-un registru comercial
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Operatorii economici ce depun oferta trebuie sa dovedeasca o forma de înregistrare în conditiile legii din tara de rezidenta, sa reiasa ca operatorul economic este legal constituit, ca nu se afla în niciuna dintre situatiile de anulare a constituirii precum si faptul ca are capacitatea profesionala de a realiza activitatile care fac obiectul contractului. Modalitatea de indeplinire a cerintei: se va completa DUAE de catre operatorii economici participanti la procedura de atribuire (ofertant/ofertant asociat/ subcontractant) cu informatiile aferente situatiei lor. Documentele justificative care probeaza indeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmeaza a fi prezentate, la solicitarea autoritatii contractante, doar de catre ofertantul clasat pe locul I in clasamentul intermediar intocmit la finalizarea evaluarii ofertelor. Aceste documente justificative pot fi: - certificat constatator emis de ONRC, sau - in cazul ofertantilor straini, documente echivalente emise in tara de rezidenta. Documentele constatatoare trebuie sa ateste ca obiectul contractului are corespondenta in activitatea ofertantului/ofertantului asociat/subcontractantului, pentru partea din contract pe care o realizeaza . Alte informatii minimale ce trebuie sa se regaseasca in documentul constatator sunt: - date de identificare legale (denumire, sediu, cod unic de inregistrare); - activitatile principale si secundare; - reprezentantii legali. Documentele emise in alta limba decat limba romana vor fi insotite de traduceri autorizate in limba romana. Documentele solicitate vor fi semnate cu semnătură electronică extinsă, bazată pe un certificat calificat, eliberat de un furnizor de servicii de certificare acreditat în condiţiile legii şi încărcate în SEAP în secţiunile specifice disponibile în sistemul informatic şi numai de către operatorii economici înregistraţi.
Arată mai mult
Forma juridică pe care trebuie să o adopte grupul de operatori economici căruia urmează să i se atribuie contractul: Asociere conform art. 53. din Legea privind achizitiile publice nr 98/2016
Principalele condiții de finanțare și modalități de plată și/sau trimitere la dispozițiile relevante care le reglementează:
Plata se va face prin ordin de plată in termen de 30 de zile de la primirea facturii emisa in baza Procesului verbal de punere in functiune incheiat fara obiectiuni. Având în vedere faptul că acest contract este finanţat din Proiectul 5CoEx/2026, PN-IV-P6-6.1-CoEx-2024-0053, executarea contractului poate fi suspendată, prin notificare, pe perioadă determinată, de către MINISTERUL EDUCATIEI SI CERCETĂRII (M.E.C.). Suspendarea va fi comunicată de către beneficiar, prin notificare scrisă, în termen de 24 de ore de la primirea înştiintării de la M.E.C.. Executarea contractului se va relua după încetarea motivului suspendării. Reluarea executării contractului va fi comunicată de către beneficiar, prin notificare scrisă, în termen de 24 de ore de la primirea înştiintării de la M.E.C. Furnizorul nu are dreptul să pretindă despagubiri/penalități/daune interese în cazul suspendării executării contractului in situațiile mai sus menționate.
Arată mai mult
Motiv de excludere:
Abaterea profesională gravă
Acorduri cu alți operatori economici care vizează denaturarea concurenței
Active administrate de lichidator
+ încă 20
Activitățile economice sunt suspendate
Combaterea spălării banilor sau a finanțării terorismului
Concordat
Conflict de interese care decurge din participarea la procedura de achiziții publice
Corupție
Faliment
Frauda
Implicare directă sau indirectă în pregătirea acestei proceduri de achiziții publice
Infracțiuni teroriste sau infracțiuni legate de activități teroriste
Insolvență
Interpretare eronată, nedivulgare de informații, incapacitate de a furniza documentele necesare sau obținere de informații confidențiale referitoare la această procedură
Munca copiilor și alte forme de trafic de persoane
Participarea la o organizație criminală
Situații similare, în temeiul legislației naționale, cum ar fi falimentul
Încetare anticipată, daune-interese sau alte sancțiuni comparabile
Încălcarea obligației de plată a contribuțiilor la asigurările sociale
Încălcarea obligației de plată a impozitelor
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației de mediu
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației muncii
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației sociale
Descrierea motivelor de excludere:
Operatorul economic sau o persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru participarea la o organizație criminală.
Operatorul economic sau orice persoană care este membru al organelor sale de conducere a fost condamnată definitiv pentru corupție, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau pentru care perioada de excludere prevăzută în hotărâre este încă aplicabilă.
Arată mai mult
Operatorul economic sau un membru al organelor sale de conducere a fost condamnat definitiv pentru fraudă, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau cu perioadă de excludere încă valabilă.
Operatorul economic sau un membru al conducerii a fost condamnat pentru infracțiuni teroriste sau activități conexe.
Operatorul economic sau orice persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru spălare de bani sau finanțarea terorismului.
Operatorul economic a fost condamnat pentru utilizarea muncii copiilor sau alte forme de trafic de persoane.
Operatorul economic nu și-a îndeplinit obligațiile de plată a impozitelor.
Operatorul economic nu este considerat suficient de sigur pentru a evita riscuri privind securitatea națională.
Operatorul economic a încălcat legislația privind
protecția mediului.
securitatea socială.
dreptul muncii.
Descriere momentan indisponibilă – necesită completare manuală.
Operatorul economic se află în stare de insolvență, faliment sau lichidare.
Operatorul economic a comis o abatere profesională gravă.
Operatorul economic se află într-o situație de conflict de interese legată de participarea la această procedură.
Operatorul economic a oferit informații false, a ascuns informații sau nu a furnizat documente relevante.

Autoritatea contractantă
Nume și adrese
Nume: Institutul national de cercetare-dezvoltare pentru fizica materialelor
Numărul național de înregistrare: RO 9068280
Adresa poștală: Strada: Atomistilor , nr. 405A
Cod poștal: 077125
Orașul poștal: Magurele
Regiune: 🏙️
Țara: România 🇷🇴
Punct de contact: Decebal-Adrian Gheorghe
E-mail: decebalghe@infim.ro 📧
Telefon: +40 213690185 📞
Fax: +40 213690177 📠
URL: https://www.infim.ro 🌏
Adresa profilului de cumpărător: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Tipul autorității contractante
Organism de drept public
Activitate principală
Educație
Comunicare
Documente URL: https://e-licitatie.ro/pub/notices/c-notice/v2/view/100211431 🌏
URL de participare: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Depunere electronică: Obligatorie

Informații complementare
Informații suplimentare
Cerintele tehnice definite la nivelul anuntului de participare, caietului de sarcini sau altor documente complementare, prin trimiterea standardelor, la un anumit producator, la marci, brevete, tipuri, la o origine sau la o productie/metoda specifica de fabricatie/prestare/executie, vor fi intelese ca fiind insotite de mentiunea ”sau echivalent”. Numar zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor: 18 zile inainte de data limita pentru depunerea ofertelor. Termenul limita pana la care autoritatea contractanta va raspunde clar si complet solicitarilor de clarificari/informatii suplimentare: 11 zile inainte de termenul limita de depunere a ofertelor stabilit prin anuntul de participare. In situatia in care ofertantul declarat castigator va fi de alta nationalitate decat cea romana, modelul de contract de furnizare utilizat in prezenta procedura va fi tradus de autoritatea contractanta prin intermediul unui traducator autorizat, la solicitarea ofertantului, urmand a se incheia un contract cu continut bilingv romana-engleza. Perioada minima pe parcursul careia ofertantul trebuie sa isi mentina oferta este de 3 luni (90 zile) de la termenul limita de primire a ofertelor. Pentru fiecare ofertă se va calcula punctajul total al ofertei (Ptot). Punctajul total este suma punctajului asociat prețului (PP), caracteristicilor tehnice (PT) și perioadei de garanție (PG). Ptot = PP + PT + PG. PT = p1 + p2 + p3 + p4 + p5 + p6. Maxim 50 p. Punctaj maxim PP + PT + PG: 100 p. În cazul în care două sau mai multe oferte sunt clasate pe primul loc, cu punctaje egale, departajarea se va face având în vedere punctajul obţinut la factorii de evaluare în ordinea descrescătoare a ponderilor acestora. În situaţia în care egalitatea se menţine, autoritatea contractantă are dreptul să solicite noi propuneri financiare şi oferta câştigătoare va fi desemnată cea cu propunerea financiară cea mai mică. Situatia personala a candidatului sau ofertantului: 1.Ofertanţii, terţii sustinatori si subcontractantii nu trebuie sa se regaseasca în situatiile prevazute la art.58-60 din Legea nr.98/2016. Modalitatea prin care poate fi demonstrata îndeplinirea cerintei: se va completa DUAE de catre operatorii economici participanti la procedura de atribuire cu informatiile aferente situatiei lor. 2.Ofertantii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie sa se regaseasca in situatiile prevazute art 164, 165 si 167 din Legea 98/2016 privind achizitiile publice. Modalitatea prin care poate fi demonstrata indeplinirea cerintei: se va completa DUAE de catre operatorii economici participanti la procedura de atribuire cu informatiile aferente situatiei lor. Se vor depune, odata cu DUAE, urmatoarele documente: angajamentul ferm al terțului susținător din care rezultă modul efectiv în care se va materializa susținerea acestuia, acordul de subcontractare și/sau a acordul de asociere, după caz. Documentele justificative care probeaza indeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmeaza a fi prezentate, la solicitarea autoritatii contractante, doar de catre operatorul clasat pe locul I in clasamentul intermediar intocmit la finalizarea evaluarii ofertelor. Aceste documente pot fi: 1.certificate constatatoare privind lipsa datoriilor restante cu privire la plata impozitelor, taxelor sau a contributiilor la bugetul general consolidat(buget local, buget de stat,etc) la momentul prezentarii; 2.certificat de atestare fiscala; 3.certificat de atestare fiscala pentru persoane juridice privind impozitele si taxele locale si alte venituri datorate bugetului local; 4.certificat de cazier fiscal; 5.cazierul judiciar al operatorului economic si al membrilor organului de administrare, de conducere sau de supraveghere al respectivului operator economic, sau a celor ce au putere de reprezentare, de decizie sau de control in cadrul acestuia, asa cum rezulta din certificatul constatator emis de ONRC/actul constitutiv; 6.dupa caz, documente prin care se demonstreaza faptul ca op.economic poate beneficia de derogari la art.166 alin.(2),art.167 alin.(2),art.171 din Lg 98/2016 privind achizitiile publice cu modificarile si completarile ulterioare. 7. declaratie ofertant privind evitarea conflictului de interese; 8. Raport privind beneficiarii reali emis de ONRC; 9. alte documente edificatoare, dupa caz. Persoanele cu funcție de decizie din cadrul autorității contractante în ceea ce privește organizarea, derularea și finalizarea procedurii de atribuire sunt următoarele: Dr. Ionuț-Marius ENCULESCU, Dr. Lucian PINTILIE, Ec. Gabriela IVĂNUŞ, Dr. Cristian Mihail TEODORESCU, Dr. Maria-Ruxandra COSTESCU, Cristian Alexandru TACHE, Raluca NIȚU și Decebal-Adrian GHEORGHE. Se va completa DUAE conform art 193 alin. 1 din Legea 98/2016. In cazul in care in tara de origine sau in tara in care este stabilit operatorul economic, nu se emit documente de tipul celor solicitate sau acestea nu vizeaza toate situatiile cuprinse la art. 164, art. 165 si art. 167, se accepta orice document considerat edificator emis de autoritati competente din tara respectiva; In cazul ofertantilor persoane juridice/fizice straine documentele vor fi transmise in limba in care au fost emise, insotite de o traducere autorizata a acestora in limba romana. Documentele solicitate vor fi semnate cu semnătură electronică extinsă, bazată pe un certificat calificat, eliberat de un furnizor de servicii de certificare acreditat în condiţiile legii şi încărcate în SEAP în secţiunile specifice disponibile în sistemul informatic. Documentele emise in alta limba decat limba romana vor fi insotite de traduceri autorizate in limba romana. Nota 1:Oferta depusa de un ofertant care nu îndeplineşte unul sau mai multe dintre criteriile de calificare stabilite în documentaţia de atribuire sau nu a completat DUAE în conformitate cu cerinţele stabilite de autoritatea contractantă, va fi respinsa ca inacceptabila si neconforma. Continuare de la sectiunea: III.1.6.a) Garantie de participare In cazul depunerii de oferte in asociere, GP trebuie constituita in numele asocierii si sa mentioneze ca acopera in mod solidar toti membrii grupului de operatori ec. GP trebuie sa fie irevocabila si neconditionata. 3) Mod de prezentare: Instrumentul de garantare sau ordinul de virament se transmite în SEAP împreună cu oferta şi celelalte documente ale acesteia, cel mai târziu la data şi ora-limită de depunere a ofertelor, şi trebuie să prevadă că plata garanţiei de participare se va executa necondiţionat, respectiv la prima cerere a beneficiarului, pe baza declaraţiei acestuia cu privire la culpa persoanei garantate. Garantia de participare emisa in alta limba decat limba romana va fi insotita de traducerea autorizata in limba romana. 4) Perioada de valabilitate a garantiei de participare: 3 luni (90 de zile) de la data limita pentru depunerea ofertelor (Perioada de valabilitate a garantiei de participare este cel putin egala cu perioada de valabilitate a ofertei). 5) Restituirea garantiei de participare: in conformitate cu art. 154^1 din Legea 98/2016 cu modificarile si completarile ulterioare. 6) Retinerea garantiei de participare: in conformitate cu art. 37, alin. a), b), c), din H.G. nr. 395/2016 cu modificarile si completarile ulterioare: „(1) Autoritatea contractantă are obligaţia de a reţine garanţia de participare atunci când ofertantul se află în oricare dintre următoarele situaţii: a) îşi retrage oferta în perioada de valabilitate a acesteia; b) oferta sa fiind stabilită câştigătoare, nu constituie garanţia de bună execuţie; b^1)[...]; c) oferta sa fiind stabilită câştigătoare, refuză să semneze contractul de achiziţie publică/acordul-cadru în perioada de valabilitate a ofertei.” Continuare de la sectiunea:III.1.6.b) Garantie de buna executie: GBE trebuie sa fie irevocabila si neconditionata. 3) Mod de prezentare: in conformitate cu prevederile art. 154 din Legea 98/2016 cu modificarile si completarile ulterioare. 4) Restituirea garantiei de buna executie: in conformitate cu prevederile art. 154^2 din Legea 98/2016 cu modificarile si completarile ulterioare. 5) Retinerea garantiei de buna executie: in conformitate cu prevederile art.41 din H.G. nr. 395/2016 cu modificarile si completarile ulterioare.
Arată mai mult
Revizuirea organismului
Nume: Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor
Numărul național de înregistrare: 20329980
Adresa poștală: Str. Stavropoleos nr. 6, sector 3
Cod poștal: 030084
Orașul poștal: Bucuresti
Regiune: Bucureşti 🏙️
Țara: România 🇷🇴
E-mail: office@cnsc.ro 📧
Telefon: +40 213104641 📞
Fax: +40 213104642 📠
URL: http://www.cnsc.ro 🌏
Serviciul de la care se pot obține informații privind procedura de reexaminare
La fel ca: Nume și adrese
Procedura de revizuire
Informații precise cu privire la termenul (termenele) limită pentru procedurile de reexaminare:
Eventualele contestatii se pot depune la Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor/Organismele competente in conformitate cu Legea nr 101/2016
Informații despre fluxurile de lucru electronice
Facturarea electronică va fi acceptată
Sursa: OJS 2026/S 166-596239 (2026-08-27)