Proiectul are ca scop realizarea unui sector de drum rutier de centura pe drumul european Iasi–Botosani continuând cu drumul european Botosani-Suceava, ocolind municipiul Botosani, prin zona Lebada de pe arealul unitatii administrativ teritoriale Curtesti, prin zona unitatii militare „Petru Rares” din municipiu, iesirea fiind în apropierea complexului comercial „Dedeman”. Autoritatea contractanta va raspunde la solicitarile de clarificari adresate de ofertanti in a 10-a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor. Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor/candidaturilor: 15.
Termen limită
Termenul de primire a ofertelor a fost de 2018-07-30.
Achiziția publică a fost publicată pe 2018-06-22.
Anunţ de participare (2018-06-22) Obiect Domeniul de aplicare al achiziției
Titlu: Studiu de fezabilitate
Număr de referință: 1/2018
Scurtă descriere:
Proiectul are ca scop realizarea unui sector de drum rutier de centura pe drumul european Iasi–Botosani continuând cu drumul european Botosani-Suceava, ocolind municipiul Botosani, prin zona Lebada de pe arealul unitatii administrativ teritoriale Curtesti, prin zona unitatii militare „Petru Rares” din municipiu, iesirea fiind în apropierea complexului comercial „Dedeman”.
Autoritatea contractanta va raspunde la solicitarile de clarificari adresate de ofertanti in a 10-a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor.
Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor/candidaturilor: 15.
Proiectul are ca scop realizarea unui sector de drum rutier de centura pe drumul european Iasi–Botosani continuând cu drumul european Botosani-Suceava, ocolind municipiul Botosani, prin zona Lebada de pe arealul unitatii administrativ teritoriale Curtesti, prin zona unitatii militare „Petru Rares” din municipiu, iesirea fiind în apropierea complexului comercial „Dedeman”.
Autoritatea contractanta va raspunde la solicitarile de clarificari adresate de ofertanti in a 10-a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor.
Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor/candidaturilor: 15.
Metadate ale anunțului
Limba originală: română 🗣️
Tip de document: Anunţ de participare
Natura contractului: Servicii
Reglementare: Uniunea Europeană
Vocabular comun privind achizițiile publice (CPV)
Cod: Studiu de fezabilitate📦 Locul de desfășurare
Regiunea NUTS: Botoşani
🏙️
Procedura
Tip de procedură: licitaţie deschisă
Tip de ofertă: Prezentare ofertă pentru toate loturile
Criterii de atribuire
Oferta cea mai avantajoasă din punct de vedere economic
Autoritatea contractantă Identitate
Țara: România 🇷🇴
Tip de autoritate contractantă: Altele
Numele autorității contractante: Asociația de Dezvoltare Intercomunitară Zona Metropolitană Botoșani
Adresa poștală: Str. Poștei nr. 9
Cod poștal: 710356
Orașul poștal: Botoșani
Contact
Adresă internet: http://www.zmbotosani.ro🌏
E-mail: rosu.dana@yahoo.com📧
Telefon: +40 231516129📞
Fax: +40 231516129 📠
URL al documentelor: http://www.e-licitatie.ro🌏
Referință Date
Data trimiterii: 2018-06-22 📅
Termen-limită de depunere: 2018-07-30 📅
Data publicării: 2018-06-26 📅
Identificatori
Numărul anunțului: 2018/S 120-273616
Număr JO-S: 120
Informații suplimentare
Obiect Domeniul de aplicare al achiziției
Scurtă descriere:
Proiectul are ca scop realizarea unui sector de drum rutier de centura pe drumul european Iasi–Botosani continuând cu drumul european Botosani-Suceava, ocolind municipiul Botosani, prin zona Lebada de pe arealul unitatii administrativ teritoriale Curtesti, prin zona unitatii militare „Petru Rares” din municipiu, iesirea fiind în apropierea complexului comercial „Dedeman”.
Proiectul are ca scop realizarea unui sector de drum rutier de centura pe drumul european Iasi–Botosani continuând cu drumul european Botosani-Suceava, ocolind municipiul Botosani, prin zona Lebada de pe arealul unitatii administrativ teritoriale Curtesti, prin zona unitatii militare „Petru Rares” din municipiu, iesirea fiind în apropierea complexului comercial „Dedeman”.
Autoritatea contractanta va raspunde la solicitarile de clarificari adresate de ofertanti in a 10-a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor.
Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor/candidaturilor: 15.
Valoarea totală estimată: 780 610 RON 💰
Scurtă descriere:
Elaborare studiu de fezabilitate pentru „Șoseaua de centura a municipiului Botoșani prin Curtești”.
Durata: 8 luni Locul de desfășurare
Locul principal sau locul de desfășurare: Botoșani.
Informații juridice, economice, financiare și tehnice Condiții de participare
Capacitatea de exercitare a activității profesionale:
Ofertantii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie sa se regaseasca în situatiile prevazute la art. 164, 165, 167 din Legea nr. 98/2016. Modalitatea prin care poate fi demonstrata îndeplinirea cerintei: Se va completa DUAE de catre operatorii economici participanti la procedura de atribuire cu informatiile aferente situatiei lor. Documentele justificative care probeaza îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmeaza a fi prezentate, la solicitarea autoritatii contractante, doar de catre ofertantul clasat pe locul I în clasamentul intermediar întocmit la finalizarea evaluarii ofertelor. Documentele justificative care probeaza îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE la momentul prezentarii, pot fi:
Capacitatea de exercitare a activității profesionale
Ofertantii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie sa se regaseasca în situatiile prevazute la art. 164, 165, 167 din Legea nr. 98/2016. Modalitatea prin care poate fi demonstrata îndeplinirea cerintei: Se va completa DUAE de catre operatorii economici participanti la procedura de atribuire cu informatiile aferente situatiei lor. Documentele justificative care probeaza îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmeaza a fi prezentate, la solicitarea autoritatii contractante, doar de catre ofertantul clasat pe locul I în clasamentul intermediar întocmit la finalizarea evaluarii ofertelor. Documentele justificative care probeaza îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE la momentul prezentarii, pot fi:
— Certificate constatatoare care atesta lipsa datoriilor restante cu privire la plata impozitelor, taxelor sau a contributiilor la bugetul general consolidat (buget local, buget de stat etc.) la momentul prezentarii,
— Cazierul judiciar al operatorului economic si al membrilor organului de administrare, de conducere sau de supraveghere al respectivului operator economic sau a celor ce au putere de reprezentare, de decizie sau de control in cadrul acestuia,
— Documente prin care se demonstreaza faptul ca operatorul economic poate beneficia de derogarile prevazute la art. 166 alin. (2), art. 167 alin. (2), art. 171 din Legea 98/2016 privind achizitiile publice,
— Alte documente edificatoare, dupa caz.
Persoanele juridice straine vor prezenta, în copie lizibila cu mentiunea „conform cu originalul”, documentele justificative eliberate de institutiile autorizate din tara de rezidenta, însoțite de traducerea autorizata în limba româna. Operatorii economici participanti la procedura nu trebuie sa se încadreze in situatia prevazuta la art. 59 si 60 din Legea nr. 98/2016. Lista persoanelor cu functii de decizie cu privire la derularea si finalizarea procedurii de atribuire: conform anexei „Modalitate de îndeplinire si aplicabilitate in cadrul procedurii”: Persoanele cu functie de decizie, din cadrul Municipiului Botosani sunt:
Capacitatea de exercitare a activității profesionale
Persoanele juridice straine vor prezenta, în copie lizibila cu mentiunea „conform cu originalul”, documentele justificative eliberate de institutiile autorizate din tara de rezidenta, însoțite de traducerea autorizata în limba româna. Operatorii economici participanti la procedura nu trebuie sa se încadreze in situatia prevazuta la art. 59 si 60 din Legea nr. 98/2016. Lista persoanelor cu functii de decizie cu privire la derularea si finalizarea procedurii de atribuire: conform anexei „Modalitate de îndeplinire si aplicabilitate in cadrul procedurii”: Persoanele cu functie de decizie, din cadrul Municipiului Botosani sunt:
— membrii Consiliului Director:
—— Flutur Catalin Mugurel,
—— Anton Maricel,
—— Stratulat Neculai,
—— Bârliga Gheorghe,
—— Tîmpau Andron,
—— Babei George Robert,
—— Macaleti Costica,
— membrii Consiliului de Administratie:
—— Alecsandru Gabriel Augustin,
—— Amos Andrei,
—— Andrei Cosmin Ionut,
—— Blaga Iulian,
—— Boboc Catalin,
—— Bosovici Calin-George,
—— Botezatu Daniel,
—— Brânzei Ioan,
—— Buiuc Andreea,
—— Chiru Vasile,
—— Diaconu Silvia Carmen,
—— Maxim Maricel Corneliu,
—— Mihai Stefan,
—— Murariu Marian,
—— Octav Paul,
—— Petrusca Ady,
—— Maftei Laurentiu,
—— Tanasa Mihail Gabriel,
—— Tincu Mihai,
—— Vicol Daniela,
—— Tanasa Radu Bogdan,
—— Lupancu Narcis,
—— Pocris Dumitru,
—— Leizeriuc Marius,
—— Asiminicesei Mihai,
—— Holoc Minuta,
—— Ciompelea Stanislav,
—— Pascariuc Dumitru,
—— Podariu Stefan,
—— Constantineanu Viorel,
— Director aparat tehnic:
—— Egner Florin Simion,
— Membrii comisiei de evaluare:
—— Rosu Daniela-Cristina,
—— Iorga Florin,
—— Bîdiu Brîndusa,
—— Magdalena Andreea Larisa,
—— Haliga Constantin,
—— Ungureanu Catalin,
—— Chiriac Valica.
Operatorul economic (lider, asociat, tert sustinator, subcontractant) va completa cerinta corespunzatoare in formularul DUAE din documentatia de atribuire. In scopul de a se asigura ca potențialul contractant are obiectul de activitate corespunzator obiectului contractului, astfel încât sa fie îndreptățit sa execute servicii de proiectare de aceeasi natura cu obiectul contractului, autoritatea contractanta impune urmatoarele: Operatorii economici care depun oferta trebuie sa dovedeasca o forma de înregistrare în conditiile legii din tara de rezidenta, din care sa reiasa ca operatorul economic este legal constituit, ca nu se afla în niciuna dintre situatiile de anulare a constituirii precum si faptul ca are capacitatea profesionala de a realiza activitatile care fac obiectul contractului. Modalitatea prin care poate fi demonstrata îndeplinirea cerintei: Se va completa DUAE de catre operatorii economici participanti la procedura de a [...] detalii pe www.e-licitatie.ro.
Capacitatea de exercitare a activității profesionale
Operatorul economic (lider, asociat, tert sustinator, subcontractant) va completa cerinta corespunzatoare in formularul DUAE din documentatia de atribuire. In scopul de a se asigura ca potențialul contractant are obiectul de activitate corespunzator obiectului contractului, astfel încât sa fie îndreptățit sa execute servicii de proiectare de aceeasi natura cu obiectul contractului, autoritatea contractanta impune urmatoarele: Operatorii economici care depun oferta trebuie sa dovedeasca o forma de înregistrare în conditiile legii din tara de rezidenta, din care sa reiasa ca operatorul economic este legal constituit, ca nu se afla în niciuna dintre situatiile de anulare a constituirii precum si faptul ca are capacitatea profesionala de a realiza activitatile care fac obiectul contractului. Modalitatea prin care poate fi demonstrata îndeplinirea cerintei: Se va completa DUAE de catre operatorii economici participanti la procedura de a [...] detalii pe www.e-licitatie.ro.
Situația economică și financiară:
Cerinta minima obligatorie: Cifra de afaceri medie anuala pe ultimii 3 ani (2015, 2016, 2017) sa fie mai mare sau cel putin egala cu: 1 300 000 RON.
Nivel(uri) minim(e) al(e) standardelor:
Se solicita prezentarea oricarui document financiar contabil legal edificator pe ultimii 3 ani 2015, 2016, 2017, prin care ofertantul isi poate dovedi capacitatea economico-financiara (ex. bilantul contabil vizat si inregistrat la organele competente sau dupa caz, rapoartele anuale, scrisori de bonitate din partea bancilor sau a unor societati recunoscute de audit financiar si contabil) — a fost solicitat pentru a se vedea informatiile cu privire la datele actualizate despre ofertanti (bonitatea financiara a ofertelor). Pentru calculul echivalentei cifrei de afaceri, exprimata in alta moneda decat RON, se va aplica cursul mediu anual RON/valuta comunicat de BNR. Informatiile vor fi completate in DUAE, urmand ca documentele justificative sa fie prezentate la solicitarea autoritatii contractante doar de ofertantul clasat pe locul I la clasamentul final intocmit la finalizarea evaluarii ofertelor. Informatiile trebuie sa fie reale/actuale la data prezentarii documentelor. In cazul unei asocieri, terti sustinatori sau subcontractanti, fiecare dintre acestia este obligat sa prezinte documentele din aceasta sectiune, conform Legii 98/2016 privind achizitiile publice. In cazul unei asocieri, terti sustinatori sau subcontractanti, ofertantii, odata cu depunerea DUAE, vor prezinta angajamentul tertului sustinator si acordul de subcontractare. Documentele justificative care probeaza cele asumate in angajamente/acorduri vor fi solicitate doar ofertantului declarat castigator.
Se solicita prezentarea oricarui document financiar contabil legal edificator pe ultimii 3 ani 2015, 2016, 2017, prin care ofertantul isi poate dovedi capacitatea economico-financiara (ex. bilantul contabil vizat si inregistrat la organele competente sau dupa caz, rapoartele anuale, scrisori de bonitate din partea bancilor sau a unor societati recunoscute de audit financiar si contabil) — a fost solicitat pentru a se vedea informatiile cu privire la datele actualizate despre ofertanti (bonitatea financiara a ofertelor). Pentru calculul echivalentei cifrei de afaceri, exprimata in alta moneda decat RON, se va aplica cursul mediu anual RON/valuta comunicat de BNR. Informatiile vor fi completate in DUAE, urmand ca documentele justificative sa fie prezentate la solicitarea autoritatii contractante doar de ofertantul clasat pe locul I la clasamentul final intocmit la finalizarea evaluarii ofertelor. Informatiile trebuie sa fie reale/actuale la data prezentarii documentelor. In cazul unei asocieri, terti sustinatori sau subcontractanti, fiecare dintre acestia este obligat sa prezinte documentele din aceasta sectiune, conform Legii 98/2016 privind achizitiile publice. In cazul unei asocieri, terti sustinatori sau subcontractanti, ofertantii, odata cu depunerea DUAE, vor prezinta angajamentul tertului sustinator si acordul de subcontractare. Documentele justificative care probeaza cele asumate in angajamente/acorduri vor fi solicitate doar ofertantului declarat castigator.
Capacitatea tehnică și profesională:
Experienta similara: in conformitate cu prevederile art. 179 lit. b) din Legea nr. 98/2016: operatorii economici ce depun oferta vor face dovada experientei similare prestate in ultimii 3 ani cu indicarea valorilor, datelor si beneficiarilor publici sau privati din care sa rezulte ca a prestat si dus la bun sfarsit servicii similare achizitiei in valoare cumulata de minim 430 000,00 RON, exclusiv TVA, la nivelul a cel mult 5 contracte. La solicitarea autoritatii contractante, ofertantul clasat pe locul I în clasamentul intermediar întocmit la finalizarea evaluarii ofertelor, va prezenta urmatoarele documente justificative care probeaza îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE: Documente justificative (contracte sau procese-verbale de receptie sau recomandari sau documente constatatoare sau orice alte documente care demonstreaza experienta similara). Capacitatea tehnica si profesionala a operatorului economic poate fi sustinuta in conformitate cu prevederile art. 182 din legea 98/2016, pentru toate cerintele de mai sus. In cazul in care ofertantul demonstreaza indeplinirea cerintei invocand sustinerea unui tert, atunci operatorul are obligatia de a dovedi sustinerea de care beneficiaza, prin prezentarea unui angajament ferm al tertului respectiv — fie el persoana juridica sau fizica — privind sustinerea tehnica si profesionala a ofertantului/grupului de ofertanti. In cazul sustinerii de catre un tert a unui ofertant, acesta din urma va proba conform cerintelor din prezentul document capacitatea tehnico-economica a tertului sustinator prin mijloacele prezentate mai sus.
Experienta similara: in conformitate cu prevederile art. 179 lit. b) din Legea nr. 98/2016: operatorii economici ce depun oferta vor face dovada experientei similare prestate in ultimii 3 ani cu indicarea valorilor, datelor si beneficiarilor publici sau privati din care sa rezulte ca a prestat si dus la bun sfarsit servicii similare achizitiei in valoare cumulata de minim 430 000,00 RON, exclusiv TVA, la nivelul a cel mult 5 contracte. La solicitarea autoritatii contractante, ofertantul clasat pe locul I în clasamentul intermediar întocmit la finalizarea evaluarii ofertelor, va prezenta urmatoarele documente justificative care probeaza îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE: Documente justificative (contracte sau procese-verbale de receptie sau recomandari sau documente constatatoare sau orice alte documente care demonstreaza experienta similara). Capacitatea tehnica si profesionala a operatorului economic poate fi sustinuta in conformitate cu prevederile art. 182 din legea 98/2016, pentru toate cerintele de mai sus. In cazul in care ofertantul demonstreaza indeplinirea cerintei invocand sustinerea unui tert, atunci operatorul are obligatia de a dovedi sustinerea de care beneficiaza, prin prezentarea unui angajament ferm al tertului respectiv — fie el persoana juridica sau fizica — privind sustinerea tehnica si profesionala a ofertantului/grupului de ofertanti. In cazul sustinerii de catre un tert a unui ofertant, acesta din urma va proba conform cerintelor din prezentul document capacitatea tehnico-economica a tertului sustinator prin mijloacele prezentate mai sus.
Nivel(uri) minim(e) al(e) standardelor:
Operatorii economici participanti la procedura trebuie sa faca dovada experientei similare, respectiv sa dovedeasca faptul ca în ultimii 3 ani împliniți la data limita de depunere a ofertelor au prestat la nivelul a cel mult 5 contracte, servicii similare obiectului contractului. Prin servicii similare se înțelege servicii de aceeasi natura si complexitate cu serviciile ce urmeaza a fi prestate si anume: Documentatii de avizare a lucrarilor de interventii/studii de fezabilitate/proiect tehnic pentru lucrari de construire/reparare/reabilitare/modernizare a drumurilor. Se accepta si prezentarea de contracte de servicii de întocmire a documentatiei de avizare a lucrarilor de interventii (D.A.L.I.), contracte de întocmire SF si de contracte de servicii de elaborare PT + DDE. Informatii privind subcontractantii (daca este cazul) În cazul în care are intentia sa subcontracteze parte/parti din contract, ofertantul are obligatia de a cuprinde în oferta sa denumirea subcontractantilor si datele de contact ale acestora, partea/partile din contract care urmeaza a fi îndeplinite de catre acestia, valoarea la care se ridica partea/partile respective, precum si acordul subcontractantilor cu privire la aceste aspecte. Raspunderea contractantului în ceea ce priveste modul de îndeplinire a contractului de achizitie publica nu este diminuata în cazul în care o parte/parti din contract sunt îndeplinite de subcontractanti. Resursele materiale si umane ale subcontractantilor declarati se vor lua în considerare daca se vor prezenta documente relevante pentru partea lor de implicare în contractul care urmeaza sa fie îndeplinit. Subcontractantul/subcontractantii nu trebuie sa se afle în situatia care determina excluderea din procedura de atribuire, conform prevederilor art. 164, 165, 167 din Legea nr. 98/2016.
Operatorii economici participanti la procedura trebuie sa faca dovada experientei similare, respectiv sa dovedeasca faptul ca în ultimii 3 ani împliniți la data limita de depunere a ofertelor au prestat la nivelul a cel mult 5 contracte, servicii similare obiectului contractului. Prin servicii similare se înțelege servicii de aceeasi natura si complexitate cu serviciile ce urmeaza a fi prestate si anume: Documentatii de avizare a lucrarilor de interventii/studii de fezabilitate/proiect tehnic pentru lucrari de construire/reparare/reabilitare/modernizare a drumurilor. Se accepta si prezentarea de contracte de servicii de întocmire a documentatiei de avizare a lucrarilor de interventii (D.A.L.I.), contracte de întocmire SF si de contracte de servicii de elaborare PT + DDE. Informatii privind subcontractantii (daca este cazul) În cazul în care are intentia sa subcontracteze parte/parti din contract, ofertantul are obligatia de a cuprinde în oferta sa denumirea subcontractantilor si datele de contact ale acestora, partea/partile din contract care urmeaza a fi îndeplinite de catre acestia, valoarea la care se ridica partea/partile respective, precum si acordul subcontractantilor cu privire la aceste aspecte. Raspunderea contractantului în ceea ce priveste modul de îndeplinire a contractului de achizitie publica nu este diminuata în cazul în care o parte/parti din contract sunt îndeplinite de subcontractanti. Resursele materiale si umane ale subcontractantilor declarati se vor lua în considerare daca se vor prezenta documente relevante pentru partea lor de implicare în contractul care urmeaza sa fie îndeplinit. Subcontractantul/subcontractantii nu trebuie sa se afle în situatia care determina excluderea din procedura de atribuire, conform prevederilor art. 164, 165, 167 din Legea nr. 98/2016.
Informatii privind sustinerea (daca este cazul):
Capacitatea tehnica si/sau profesionala poate fi dovedita prin sustinere, în conformitate cu prevederile art. 182 alin. (1) din Legea 98/2016. În cazul în care ofertantul își demonstreaza capacitatea tehnica si profesionala invocând si sustinerea acordata de catre o alta persoana, atunci acesta are obligatia de a dovedi sustinerea de care beneficiaza prin prezentarea unui angajament ferm al persoanei respective. Persoana care asigura sustinerea financiara si/sau sustinerea tehnica si profesionala nu trebuie sa se afle în situatia care determina excluderea din procedura de atribuire, conform prevederilor art. 164, 165, 167 din Legea nr. 98/2016. Atunci când ofertantul demonstreaza îndeplinirea cerintei de calificare legata de capacitatea tehnica si/sau profesionala prin invocarea sustinerii acordate de unul sau mai multi terti, capacitatea acestuia/acestora se va cumula cu cea a ofertantului în ceea ce priveste respectiva/respectivele cerinte. Informatii privind asocierea (daca este cazul). Forma juridica pe care o va lua grupul de operatori economici caruia i se atribuie contractul va fi asociere conform art. 53 din Legea privind achizitiile publice nr 98/2016. Se va prezenta acordul de asociere, semnat si stampilat de catre fiecare asociat în parte. Acesta trebuie sa fie în concordanta cu oferta si se va constitui în anexa la contractul de achizitie publica. În cazul în care mai multi operatori economici participa în comun la procedura de atribuire, îndeplinirea criteriilor privind capacitatea tehnica si profesionala se demonstreaza prin luarea în considerare a resurselor tuturor membrilor grupului, iar autoritatea contractanta solicita ca acestia sa raspunda în mod solidar pentru executarea contractului de achizitie publica. In cazul unei asocieri, terti sustinatori sau subcontractanti, ofertantii, odata cu depunerea DUAE, vor prezinta angajamentul tertului sustinator si acordul de subcontractare si asociere. Documentele justificative care probeaza cele asumate in angajamente/acorduri vor fi solicitate doar ofertantului declarat castigator.
Capacitatea tehnica si/sau profesionala poate fi dovedita prin sustinere, în conformitate cu prevederile art. 182 alin. (1) din Legea 98/2016. În cazul în care ofertantul își demonstreaza capacitatea tehnica si profesionala invocând si sustinerea acordata de catre o alta persoana, atunci acesta are obligatia de a dovedi sustinerea de care beneficiaza prin prezentarea unui angajament ferm al persoanei respective. Persoana care asigura sustinerea financiara si/sau sustinerea tehnica si profesionala nu trebuie sa se afle în situatia care determina excluderea din procedura de atribuire, conform prevederilor art. 164, 165, 167 din Legea nr. 98/2016. Atunci când ofertantul demonstreaza îndeplinirea cerintei de calificare legata de capacitatea tehnica si/sau profesionala prin invocarea sustinerii acordate de unul sau mai multi terti, capacitatea acestuia/acestora se va cumula cu cea a ofertantului în ceea ce priveste respectiva/respectivele cerinte. Informatii privind asocierea (daca este cazul). Forma juridica pe care o va lua grupul de operatori economici caruia i se atribuie contractul va fi asociere conform art. 53 din Legea privind achizitiile publice nr 98/2016. Se va prezenta acordul de asociere, semnat si stampilat de catre fiecare asociat în parte. Acesta trebuie sa fie în concordanta cu oferta si se va constitui în anexa la contractul de achizitie publica. În cazul în care mai multi operatori economici participa în comun la procedura de atribuire, îndeplinirea criteriilor privind capacitatea tehnica si profesionala se demonstreaza prin luarea în considerare a resurselor tuturor membrilor grupului, iar autoritatea contractanta solicita ca acestia sa raspunda în mod solidar pentru executarea contractului de achizitie publica. In cazul unei asocieri, terti sustinatori sau subcontractanti, ofertantii, odata cu depunerea DUAE, vor prezinta angajamentul tertului sustinator si acordul de subcontractare si asociere. Documentele justificative care probeaza cele asumate in angajamente/acorduri vor fi solicitate doar ofertantului declarat castigator.
Procedura
Ora de primire a ofertelor: 15:00
Limbile în care pot fi prezentate ofertele sau cererile de participare: română 🗣️
Perioadă de valabilitate a ofertei: 2018-10-30 📅
Data deschiderii ofertelor: 2018-07-30 📅
Ora deschiderii ofertelor: 15:00
Locul: In SEAP.
Criterii de atribuire
Criteriul de calitate (denumire): Experienta expertilor cheie concretizata in numarul de proiecte similare in care au indeplinit acelasi tip de activitati ca cele pe care urmeaza sa le indeplinesca in viitorul contract
Criteriul de calitate (pondere): 24
Criteriul de calitate (denumire): Demonstrarea unei metodologii adecvate de implementare a contractului, precum si o planificare adecvata a resurselor umane si a activitatilor
Criteriul de calitate (pondere): 36
Ponderea prețului: 40
Autoritatea contractantă Identitate
Numărul național de înregistrare: Romania
Alt tip de autoritate contractantă: Asociație
Contact
Punct de contact: Daniela-Cristina Roșu
Adresă internet: www.zmbotosani.ro🌏
Adresa profilului de cumpărător: www.e-licitatie.ro🌏
Documente URL: www.e-licitatie.ro🌏
URL al documentelor: www.e-licitatie.ro🌏
Informații complementare Revizuirea organismului
Nume: Consiliul Național de Soluționare a Contestațiilor
Adresa poștală: Str. Stavropoleos nr. 6, sector 3
Orașul poștal: București
Cod poștal: 030084
Țara: România 🇷🇴
Telefon: +40 213104641📞
E-mail: office@cnsc.ro📧
Fax: +40 213104642 / +40 218900745 📠
Adresă internet: http://www.cnsc.ro🌏
Sursa: OJS 2018/S 120-273616 (2018-06-22)