MEDICAMENTE ONCOLOGICE

Spitalul Clinic de Nefrologie "Dr. Carol Davila"

Furnizare "Medicamente oncologice" confrom specificatiilor tehnice din caietul de sarcini

Termen limită

Termenul de primire a ofertelor a fost de 2022-02-25. Achiziția publică a fost publicată pe 2022-01-25.

Cine? Ce? Unde?
Istoricul achizițiilor
Data Document
2022-01-25 Anunţ de participare
Anunţ de participare (2022-01-25)
Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Titlu: Antineoplazice şi imunomodulatoare
Număr de referință: 600
Scurtă descriere:
Furnizare "Medicamente oncologice" confrom specificatiilor tehnice din caietul de sarcini
Metadate ale anunțului
Limba originală: română 🗣️
Tip de document: Anunţ de participare
Natura contractului: Bunuri
Reglementare: Uniunea Europeană
Vocabular comun privind achizițiile publice (CPV)
Cod: Antineoplazice şi imunomodulatoare 📦
Cod CPV suplimentar: Antineoplazice şi imunomodulatoare 📦
Locul de desfășurare
Regiunea NUTS: Bucureşti 🏙️

Procedura
Tip de procedură: licitaţie deschisă
Tip de ofertă: Prezentare ofertă pentru toate loturile
Criterii de atribuire
Cel mai mic preţ

Autoritatea contractantă
Identitate
Țara: România 🇷🇴
Tip de autoritate contractantă: Altele
Numele autorității contractante: Spitalul clinic de nefrologie "dr. carol davila"
Adresa poștală: Strada: Griviţei, nr. 4
Cod poștal: 010731
Orașul poștal: Bucuresti
Contact
Adresă internet: http://www.spcaroldavila.ro 🌏
E-mail: achizitii.caroldavila@gmail.com 📧
Telefon: +40 213189197 📞
Fax: +40 213189197 📠
URL al documentelor: https://e-licitatie.ro/pub/notices/c-notice/v2/view/100135824 🌏

Referință
Date
Data trimiterii: 2022-01-25 📅
Termen-limită de depunere: 2022-02-25 📅
Data publicării: 2022-01-28 📅
Identificatori
Numărul anunțului: 2022/S 020-046658
Număr JO-S: 20
Informații suplimentare
In cazul in care se constata oferte cu acelasi pret situate pe primul loc, departajarea se realizeaza prin solicitarea din partea A.C a unei noi oferte, care va fi prezentata prin SICAP

Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Valoarea totală estimată: 3245384.1 RON 💰
Numărul maxim de loturi pe ofertant: 5
Denumirea lotului: AVELUMABUM 20 mg/mlx10ml (200mg) 20 mg/mlx10ml (200mg)
Numărul lotului: 2
Scurtă descriere: conform specificatiilor din caietul de sarcini publicat pe SICAP
Valoarea estimată fără TVA: 2581145.60 RON 💰
Durata: 24 luni
Informații suplimentare:
In cazul in care se constata oferte cu acelasi pret situate pe primul loc, departajarea se realizeaza prin solicitarea din partea A.C a unei noi oferte, care va fi prezentata prin SICAP
Denumirea lotului: GEMCITABINUM 200mg
Numărul lotului: 3
Valoarea estimată fără TVA: 157 550 RON 💰
Denumirea lotului: METHOTREXATUM 100mg/mlx50ml (5000mg)
Numărul lotului: 5
Valoarea estimată fără TVA: 32 558 RON 💰
Denumirea lotului: GEMCITABINUM 1000mg
Numărul lotului: 4
Valoarea estimată fără TVA: 264 600 RON 💰
Denumirea lotului: AFLIBERCEPTUM 25mg/mlx4ml (100mg/4ml)
Numărul lotului: 1
Valoarea estimată fără TVA: 209530.50 RON 💰
Locul de desfășurare
Locul principal sau locul de desfășurare: CALEA GRIVITEI NR.4, SECTOR 1, BUCURESTI

Informații juridice, economice, financiare și tehnice
Condiții de participare
Capacitatea de exercitare a activității profesionale:
1. Ofertantii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie sa se regaseasca in situatiile prevazute la art. 164 din Legea nr. 98/ 2016. Modalitatea prin care poate fi demonstrata indeplinirea cerintei: se va completa DUAE de catre operatorii economici participanti la procedura de atribuire cu informatiile aferente situatiei lor. Documentele justificative care probeaza indeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmeaza a fi prezentate, la solicitarea autoritatii contractante, doar de ofertantul clasat pe locul I in clasamentul intermediar intocmit la finalizarea evaluarii ofertelor. 2. Ofertantii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie sa se regaseasca in situatiile prevazute la art. 165 si 167 din Legea nr. 98/ 2016. Modalitatea prin care poate fi demonstrata indeplinirea cerintei: se va completa DUAE de catre operatorii economici participanti la procedura de atribuire cu informatiile aferente situatiei lor. Documentele justificative care probeaza indeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmeaza a fi prezentate, la solicitarea autoritatii contractante, doar de ofertantul clasat pe locul I in clasamentul intermediar intocmit la finalizarea evaluarii ofertelor. Autoritatea contractanta va solicita ofertantului clasat pe locul I în clasamentul intermediar întocmit la finalizarea evaluării ofertelor urmatoarele documente justificative: 3. Ofertantii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie sa se regaseasca in situatiile prevazute la art.59 si art.60 din Legea nr.98/2016 privind achizitiile publice - Modalitatea prin care poate fi demonstrata indeplinirea cerintei: se va completa DUAE de catre operatorii economici participanti la procedura de atribuire cu informatiile aferente situatiei lor. Documentele justificative care probeaza indeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmeaza a fi prezentate, la solicitarea autoritatii contractante, doar de ofertantul clasat pe locul I in clasamentul intermediar intocmit la finalizarea evaluarii ofertelor. 4. CERTIFICAT DE ATESTARE FISCALA eliberat de organul de administrare fiscala al unitatii administrativ teritoriale de pe raza careia societatea isi are sediul social privind plata obligatiilor la bugetul de stat. Certificatul fiscal trebuie sa ateste lipsa datoriilor restante la momentul prezentarii acestuia. Modalitatea de indeplinire: Se va prezenta la solicitarea autoritatii contractante, doar de catre ofertantul clasat pe locul I in clasamentul intermediar intocmit la finalizarea evaluarii ofertelor. 5. CERTIFICAT DE ATESTARE FISCALA privind plata taxelor si a impozitelor din care sa rezulte lipsa datoriilor restante la momentul prezentarii acestuia. Modalitatea de indeplinire: Se va prezenta la solicitarea autoritatii contractante, doar de catre ofertantul clasat pe locul I in clasamentul intermediar intocmit la finalizarea evaluarii ofertelor. 6. CAZIERUL JUDICIAR al operatorului economic si al membrilor organului de administrare, de conducere sau de supraveghere al respectivului operator economic, sau a celor ce au putere de reprezentare, de decizie sau de control in cadrul acestuia, asa cum rezulta din certificatul constatator emis de ONRC/actul constitutiv. Cerintele 4, 5 si 6 reprezinta documente justificative.Lista cu persoanele ce detin functii de decizie in autoritatea contractanta cu privire la organizarea, derularea si finalizarea procedurii de atribuire este urmatoarea:Prof. Dr. Strambu Victor Dan Eugen - Manager ; Dr. Radu Petru Adrian - Director medical ; Ec. Petre Stefan - Director financiar-contabil; Jurist Alexandru Andreescu – consilier juridic; Monica Iliescu – compartiment achizitii publice
Arată mai mult
1. Operatorii economici ce depun ofertă trebuie să dovedească o formă de înregistrare în condițiile legii din țara de rezidență, din care să reiasă că operatorul economic este legal constituit, că nu se află în niciuna dintre situațiile de anulare a constituirii precum și faptul că are capacitatea profesională de a realiza activitățile care fac obiectul contractului. Autoritatea contractanta va solicita documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE, respectiv certificat constatator emis de ONRC, sau în cazul ofertanților străini, documente echivalente emise în țara de rezidență, urmează să fie prezentate, la solicitarea autorității contractante, doar de către ofertantul clasat pe locul I în clasamentul intermediar întocmit la finalizarea evaluării ofertelor. 2. Autoritatea contractanta va solicita documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE .Aviz de functionare emis de Ministerul Sanatatii Publice care sa ateste dreptul de a depozita si distribui medicamente, conform art.700 alin 1 si alin 2, art. 730 alin 5 din Legea 95/2006, privind reforma in domeniul sanatatii/autorizatie de punere pe piata a produsului, cu modificarile si completarile ulterioare in baza ordinelor MSF nr.263/15.03.2003 si nr.895/20.07.2006. 3.Autorizatie de punere pe piata a fiecarui produs sau certificatul de inregistrare al acestuia la Agentia Nationala a Medicamentului, aflate in termen de valabilitate si anexate in ordinea cronologica a produselor din tabelul cu specificatiile tehnice, conform art.704 din Legea 95/2006 cu modificarile si completarile ulterioare. Referitor la persoanele juridice straine, acestea au posibilitatea prezentarii de documente echivalente, emise in conformitate cu legislatia aplicabila in tara de rezidenta, doar de catre potentialul castigator clasat pe primul loc. 4.Certificat de buna practica de distributie angro a medicamentelor conform O.M.S 761/2015 pentru aprobarea Ghidului privind buna practica de distributie angro a medicamentelor.Modalitatea de indeplinire: completare DUAE - se va prezenta la solicitarea autoritatii contractante, doar de catre ofertantul clasat pe locul I in clasamentul intermediar intocmit la finalizarea evaluarii ofertelor
Arată mai mult
Situația economică și financiară:
Loturile: 1,2,3,4,5Specificati cifra de afaceri medie anualaCifra de afaceri medie anuala. Informatii privind cifra medie de afaceri globala care vizeaza activitatea din cel mult ultimii 3 ani (2021,2020,2019) .
Nivel(uri) minim(e) al(e) standardelor:
Completare DUAE de catre operatorii economici participanti la procedura de atribuire cu informatiile ce descriu nivelul cifrei de afaceri anuale globale pe ultimii 3 ani.
Capacitatea tehnică și profesională:
Loturile: 1,2,3,4,5Pentru contractele de achizitie de bunuri: executarea de livrari de tipul specificatLista principalelor livrari în cursul unei perioade care acopera cel mult ultimii 3 ani calculati pana la data depunerii cu indicarea valorilor, datelor si a beneficiarilor publici sau privat.
Arată mai mult
Nivel(uri) minim(e) al(e) standardelor:
Completarea DUAE; documentele privind sustinerea principalelor prestari de servicii in cel mult ultimii 3 ani calculati pana la data depunerii se vor prezenta doar la solicitarea autoritatii contractante la finalizarea evaluarii ofertelor de catre ofertantul situat pe primul loc
Arată mai mult

Procedura
Temeiul juridic: 32014L0024
Ora de primire a ofertelor: 15:00
Limbile în care pot fi prezentate ofertele sau cererile de participare: română 🗣️
Perioadă de valabilitate a ofertei: 2022-05-25 📅
Data deschiderii ofertelor: 2022-02-25 📅
Ora deschiderii ofertelor: 15:00
Locul: In SEAP

Autoritatea contractantă
Identitate
Numărul național de înregistrare: 4382469
Alt tip de autoritate contractantă: Spital de stat
Contact
Punct de contact: Monica iliescu
Adresă internet: www.spcaroldavila.ro 🌏
Adresa profilului de cumpărător: www.e-licitatie.ro 🌏
Documente URL: https://e-licitatie.ro/pub/notices/c-notice/v2/view/100135824 🌏

Referință
Informații suplimentare
Cerintele tehnice definite la nivelul anuntului de participare, caietului de sarcini sau altor documente complementare, prin trimiterea standardelor, la un anumit producator, la marci, brevete, tipuri, la o origine sau la o productie/metoda specifica de fabricatie/prestare/executie, vor fi intelese ca fiind insotite de mentiunea ”sau echivalent”.
Arată mai mult
Modul de accesare DUAE se face la urmatorul link: https://ec.europa.eu/growth/tools-databases/espd/filter . In cazul in care se constata oferte cu acelasi pret situate pe primul loc, departajarea se realizeaza prin solicitarea din partea A.C a unei noi oferte, care va fi prezentata prin SICAP
Arată mai mult

Informații complementare
Revizuirea organismului
Nume: Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor
Adresa poștală: Str. Stavropoleos nr. 6, sector 3
Orașul poștal: Bucuresti
Cod poștal: 030084
Țara: România 🇷🇴
Telefon: +40 213104641 📞
E-mail: office@cnsc.ro 📧
Fax: +40 213104642 / +40 218900745 📠
Adresă internet: http://www.cnsc.ro 🌏
Informații privind termenele de introducere a căilor de atac:
CONSILIERUL JURIDIC
Adresa postala: Calea Grivitei nr.4 , Localitatea: BUCURESTI , Cod postal: 010701 , Romania , Tel. +40 213189184 , Fax: +40 213189188
Sursa: OJS 2022/S 020-046658 (2022-01-25)