Servicii de transport , incarcat/descarcat la subunitatile DS Mures

Regia Nationala a Padurilor - Romsilva RA

Operatorii economici vor putea solicita clarificări cu 15 zile înainte de termenul limita stabilit pentru depunerea ofertelor.
Autoritatea contractanta va raspunde in a 11 zi inainte de data limita de depunere a ofertelor in mod clar si complet tuturor
solicitarilor de clarificare/informatiilor suplimentare.
Volumul de transportat total este de 34000 mc impărtit pe 4 loturi :
Lotul 1 OS Lunca Bradului :
Cantitate maxima estimata a acordului cadru: 5000 mc, masa lemnoasa bruta fasonata
Cantitate minima estimata a acordului cadru : 500 mc, masa lemnoasa bruta fasonata
Cantitate celui mai mare contract subsecvent : 1000 mc, masa lemnoasa bruta fasonata
Cantitate celui mai mic contract subsecvent : 500 mc, masa lemnoasa bruta fasonata
Lotul 2 OS Rastolita :
Cantitate maxima estimata a acordului cadru: 11000 mc, masa lemnoasa bruta fasonata
Cantitate minima estimata a acordului cadru : 1000 mc, masa lemnoasa bruta fasonata
Cantitate celui mai mare contract subsecvent : 5000 mc, masa lemnoasa bruta fasonata
Cantitate celui mai mic contract subsecvent : 1000 mc, masa lemnoasa bruta fasonata
Lotul 3 OS Gurghiu :
Cantitate maxima estimata a acordului cadru: 8000 mc, masa lemnoasa bruta fasonata
Cantitate minima estimata a acordului cadru : 500 mc, masa lemnoasa bruta fasonata
Cantitate celui mai mare contract subsecvent : 4000 mc, masa lemnoasa bruta fasonata
Cantitate celui mai mic contract subsecvent : 500 mc, masa lemnoasa bruta fasonata
Lotul 4 OS Fancel :
Cantitate maxima estimata a acordului cadru: 10000 mc, masa lemnoasa bruta fasonata
Cantitate minima estimata a acordului cadru : 500 mc, masa lemnoasa bruta fasonata
Cantitate celui mai mare contract subsecvent : 4000 mc, masa lemnoasa bruta fasonata
Cantitate celui mai mic contract subsecvent : 500 mc, masa lemnoasa bruta fasonata

Termen limită

Termenul de primire a ofertelor a fost de 2022-07-19. Achiziția publică a fost publicată pe 2022-06-22.

Furnizori

Următorii furnizori sunt menționați în deciziile de atribuire sau în alte documente de achiziții publice:

Cine? Ce? Unde?
Istoricul achizițiilor
Data Document
2022-06-22 Anunţ de participare
2022-08-11 Anunt de atribuire
2022-08-29 Anunt de atribuire
2023-02-08 Anunt de atribuire
Anunţ de participare (2022-06-22)
Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Titlu: Servicii de transport de buşteni
Număr de referință: 159012020227889
Scurtă descriere:
Operatorii economici vor putea solicita clarificări cu 15 zile înainte de termenul limita stabilit pentru depunerea ofertelor. Autoritatea contractanta va raspunde in a 11 zi inainte de data limita de depunere a ofertelor in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificare/informatiilor suplimentare. Volumul de transportat total este de 34000 mc impărtit pe 4 loturi : Lotul 1 OS Lunca Bradului : Cantitate maxima estimata a acordului cadru: 5000 mc, masa lemnoasa bruta fasonata Cantitate minima estimata a acordului cadru : 500 mc, masa lemnoasa bruta fasonata Cantitate celui mai mare contract subsecvent : 1000 mc, masa lemnoasa bruta fasonata Cantitate celui mai mic contract subsecvent : 500 mc, masa lemnoasa bruta fasonata Lotul 2 OS Rastolita : Cantitate maxima estimata a acordului cadru: 11000 mc, masa lemnoasa bruta fasonata Cantitate minima estimata a acordului cadru : 1000 mc, masa lemnoasa bruta fasonata Cantitate celui mai mare contract subsecvent : 5000 mc, masa lemnoasa bruta fasonata Cantitate celui mai mic contract subsecvent : 1000 mc, masa lemnoasa bruta fasonata Lotul 3 OS Gurghiu : Cantitate maxima estimata a acordului cadru: 8000 mc, masa lemnoasa bruta fasonata Cantitate minima estimata a acordului cadru : 500 mc, masa lemnoasa bruta fasonata Cantitate celui mai mare contract subsecvent : 4000 mc, masa lemnoasa bruta fasonata Cantitate celui mai mic contract subsecvent : 500 mc, masa lemnoasa bruta fasonata Lotul 4 OS Fancel : Cantitate maxima estimata a acordului cadru: 10000 mc, masa lemnoasa bruta fasonata Cantitate minima estimata a acordului cadru : 500 mc, masa lemnoasa bruta fasonata Cantitate celui mai mare contract subsecvent : 4000 mc, masa lemnoasa bruta fasonata Cantitate celui mai mic contract subsecvent : 500 mc, masa lemnoasa bruta fasonata
Arată mai mult
Metadate ale anunțului
Limba originală: română 🗣️
Tip de document: Anunţ de participare
Natura contractului: Servicii
Reglementare: Uniunea Europeană
Vocabular comun privind achizițiile publice (CPV)
Cod: Servicii de transport de buşteni 📦
Cod CPV suplimentar: Servicii de transport de buşteni 📦
Locul de desfășurare
Regiunea NUTS: Mureş 🏙️

Procedura
Tip de procedură: licitaţie deschisă
Tip de ofertă: Prezentare ofertă pentru toate loturile
Criterii de atribuire
Cel mai mic preţ

Autoritatea contractantă
Identitate
Țara: România 🇷🇴
Tip de autoritate contractantă: Altele
Numele autorității contractante: Regia nationala a padurilor - romsilva ra
Adresa poștală: prin Directia Silvica Mures, str Enescu George, nr. 6
Cod poștal: 540052
Orașul poștal: Targu Mures
Contact
Adresă internet: http://www.rosilva.ro 🌏
E-mail: daniel.robu@rnp.rosilva.ro 📧
Telefon: +40 265264447 📞
Fax: +40 265264447 📠
URL al documentelor: https://e-licitatie.ro/pub/notices/c-notice/v2/view/100149006 🌏

Referință
Date
Data trimiterii: 2022-06-22 📅
Termen-limită de depunere: 2022-07-19 📅
Data publicării: 2022-06-27 📅
Identificatori
Numărul anunțului: 2022/S 121-344407
Se referă la anunț: 2021/S 207-541788
Număr JO-S: 121

Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Scurtă descriere:
Operatorii economici vor putea solicita clarificări cu 15 zile înainte de termenul limita stabilit pentru depunerea ofertelor.
Autoritatea contractanta va raspunde in a 11 zi inainte de data limita de depunere a ofertelor in mod clar si complet tuturor
solicitarilor de clarificare/informatiilor suplimentare.
Volumul de transportat total este de 34000 mc impărtit pe 4 loturi :
Lotul 1 OS Lunca Bradului :
Cantitate maxima estimata a acordului cadru: 5000 mc, masa lemnoasa bruta fasonata
Cantitate minima estimata a acordului cadru : 500 mc, masa lemnoasa bruta fasonata
Cantitate celui mai mare contract subsecvent : 1000 mc, masa lemnoasa bruta fasonata
Cantitate celui mai mic contract subsecvent : 500 mc, masa lemnoasa bruta fasonata
Lotul 2 OS Rastolita :
Cantitate maxima estimata a acordului cadru: 11000 mc, masa lemnoasa bruta fasonata
Cantitate minima estimata a acordului cadru : 1000 mc, masa lemnoasa bruta fasonata
Cantitate celui mai mare contract subsecvent : 5000 mc, masa lemnoasa bruta fasonata
Cantitate celui mai mic contract subsecvent : 1000 mc, masa lemnoasa bruta fasonata
Lotul 3 OS Gurghiu :
Cantitate maxima estimata a acordului cadru: 8000 mc, masa lemnoasa bruta fasonata
Cantitate celui mai mare contract subsecvent : 4000 mc, masa lemnoasa bruta fasonata
Lotul 4 OS Fancel :
Cantitate maxima estimata a acordului cadru: 10000 mc, masa lemnoasa bruta fasonata
Cantitate minima estimata a acordului cadru : 500 mc, masa lemnoasa bruta fasonata
Cantitate celui mai mare contract subsecvent : 4000 mc, masa lemnoasa bruta fasonata
Cantitate celui mai mic contract subsecvent : 500 mc, masa lemnoasa bruta fasonata
Valoarea totală estimată: 1 360 000 RON 💰
Numărul maxim de loturi atribuite unui singur ofertant: 4
Numărul maxim de loturi pe ofertant: 4
Denumirea lotului: OS Lunca Bradului
Numărul lotului: 1
Scurtă descriere:
Servicii de transport si incarcat /descarcat , cantitate estimata a acordului cadru 5000 mc
Valoarea estimată fără TVA: 200 000 RON 💰
Durata: 12 luni
Denumirea lotului: OS Rastolita
Numărul lotului: 2
Scurtă descriere:
Servicii de transport si incarcat/descarcat , cantitate maxima estimata a acordului cadru 11000 mc
Valoarea estimată fără TVA: 440 000 RON 💰
Denumirea lotului: OS Gurghiu
Numărul lotului: 3
Scurtă descriere:
Servicii de transport si incarcat/descarcat, cantitate estimata a acordului cadru 8000 mc
Valoarea estimată fără TVA: 320 000 RON 💰
Denumirea lotului: OS Fancel
Numărul lotului: 4
Scurtă descriere:
Servicii de transport si incarcat descarcat, cantitate estimata a acordului cadru 10000 mc
Valoarea estimată fără TVA: 400 000 RON 💰
Locul de desfășurare
Locul principal sau locul de desfășurare:
OS Lunca Bradului
OS Rastolita
OS Gurghiu
OS Fancel

Informații juridice, economice, financiare și tehnice
Condiții de participare
Capacitatea de exercitare a activității profesionale:
Declaratie privind neincadrarea in prevederile art. 164, art. 165 si art. 167 din Legea nr. 98/2016 privind achizitiile publice.
Modalitate de indeplinire: se va prezenta DUAE (elaborat conform formularului standard aprobat de Comisia Europeana la adresa
URL:https://e-licitatie.ro)
Precizari:
Formularul DUAE este pus la dispozitia ofertantilor la sectiunea Documentatie si clarificari.
a. in cazul depunerii unei oferte in asociere, fiecare asociat are obligatia de a demonstra indeplinirea cerintei. Aceasta declaratie se
solicita si eventualilor subcontractanti. in cazul depunerii unei oferte individuale/comune sustinuta tehnico-profesional de catre
tert/terti sustinatori,fiecare sustinator are obligatia de a demonstra indeplinirea cerintei.
- documentele de confirmare ale asociatilor/subcontractantilor/tertilor sustinatori vor fi prezentate, in urma solicitarii autoritatii
contractante,de ofertantul clasat pe locul i in clasamentul intermediar.
b. incadrarea in una sau mai multe dintre situatiile prevazute la art. 164, art. 165 si art. 167 din Legea nr. 98/2016 privind achizitiile
publice,atrage excluderea ofertantului din procedura pentru atribuirea contractului;
c. Ofertantul clasat pe primul loc dupa aplicarea criteriului de atribuire asupra ofertelor admisibile face dovada neincadrarii in
situatiile de excludere, prin prezentarea, la solicitarea AC, de regula a urmatoarelor informatii si documente :
-certificate constatatoare privind lipsa datoriilor cu privire la plata impozitelor, taxelor sau a contributiilor la bugetul general
consolidat (bugetul local, bugetul de stat, etc) la momentul prezentarii; op economici straini vor depune documente echivalente
emise in conformitate cu legislatia din tara respectiva;
-cazier judiciar al operatorului economic si al membrilor organului de administrare, de conducere sau de supraveghere al
respectivului operator economic, sau a celor ce au putere de reprezentare, de decizie sau de control in cadrul acestuia, asa cum
rezulta din certificatul constatator emis de ONRC/actul constitutive;
-dupa caz, documente prin care se demonstreaza faptul ca operatorul economic poate beneficia de derogarile prevazute la art. 166
alin. (2), art. 167 alin (2), art. 171 din Legea 98/2016 privind achizitiile publice;
-alte documente edificatoare, dupa caz.
Ofertantii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie sa se regaseasca in prevederile art. 60 din Legea nr.98/2016.
Modalitatea de indeplinire: Completarea formularului din sectiunea formulare si depunerea acestuia de catre operatorii economici
odata cu formularul DUAE pâna la data limita a depunerii ofertelor.
Persoane cu functie de decizie din cadrul DS Mures: Covrig Ilie, Puchianu R.I. Calin, Berchesan Cristina Maria, Pirlea Aurora Cornelia,
Dan Cosimin Codrut, Stainbok Sorin, Stainbok Mihaela, Dobrescu Dana Stanca .
Operatorii economici trebuie sa fie legal inregistrati si sa aiba dreptul de a derula contractul. Cerinta trebuie indeplinita de catre toti
participantii la procedura (lider, asociat, tert sustinator, subcontractant) pentru partea /partile de contract pe care acestia urmeaza sa
o indeplineasca efectiv.
Se vor depune documentele: initial se va completa formularul DUAE. nuumai la solicitarea autoritatii contractante se va depune
Certificatul constatator eliberat de Oficiul Registrului Comertului, doar de catre ofertantul clasat pe primul loc in clasamentul
intermediar intocmit la finalizarea evaluarii ofertelor. Datele prevazute în certificat trebuie sa fie reale/actuale la momentul
prezentarii acestuia. Obiectul contractului trebuie sa aiba corespondent în codul CAEN din certificatul constatator emis de ORC.
NOTA: in lipsa inregistrarii la ORC (persoane fizice romane, persoane fizice /juridice straine), sunt acceptate documente echivalente
care sa dovedeasca o forma de nregistrare /atestare /apartenenta profesionala adecvate in raport cu obiectul contractului.
Ofertantul trebuie sa aiba dreptul de a presta serviciile prevazute la art.62 pct.2. din Legea 46/2008 Codul silvic, republicat Se vor
depune documentele: initial se va completa DUAE. Numai la solicitarea autoritatii contractante ofertantul clasat pe locul I în
clasamentul intermediar va depune Certificatul de atestare/reatestare eliberat de Comisia de atestare a operatorilor economici in
activitatea de exploatare forestiera pentru de a presta serviciile prevazute la art.62 pct.2. din Legea 46/2008 Codul silvic, republicat,
valabil la momentul prezentarii.
Persoanele fizice/juridice straine vor demonstra îndeplinirea cerintei cu orice documente echivalente emise în conformitate cu
legislatia aplicabila in tara de rezidenta valabile la data prezentarii
Alte informatii:
Oferta se va depune pe loturi. Ofertantii pot oferta unul sau mai multe loturi, cu conditia ca volumul ofertat sa corespunda cu
volumul disponibil de exploatat conform Certificatului de atestare de exploatare ( care se calculeaza ca diferenta între volumul
aprobat pe Certificat si volumul contractat pana la data depunerii acestuia) deoarece exploatarea masei lemnoase de catre un
operator economic se poate efectua doar în limita volumului aprobat pe atestat, conform art. 62 punctul 2 din Legea 46/2008.

Procedura
Temeiul juridic: 32014L0024
Ora de primire a ofertelor: 15:00
Limbile în care pot fi prezentate ofertele sau cererile de participare: română 🗣️
Perioadă de valabilitate a ofertei: 2022-10-19 📅
Data deschiderii ofertelor: 2022-07-19 📅
Ora deschiderii ofertelor: 15:00
Locul: In SEAP

Autoritatea contractantă
Identitate
Numărul național de înregistrare: RO1590120
Alt tip de autoritate contractantă: regie autonoma
Contact
Punct de contact: Stainbok Sorin
Adresă internet: www.rosilva.ro 🌏
Adresa profilului de cumpărător: www.e-licitatie.ro 🌏
Documente URL: https://e-licitatie.ro/pub/notices/c-notice/v2/view/100149006 🌏

Informații complementare
Revizuirea organismului
Nume: Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor
Adresa poștală: Str. Stavropoleos nr. 6, sector 3
Orașul poștal: Bucuresti
Cod poștal: 030084
Țara: România 🇷🇴
Telefon: +40 213104641 📞
E-mail: office@cnsc.ro 📧
Fax: +40 213104642 / +40 218900745 📠
Adresă internet: http://www.cnsc.ro 🌏
Sursa: OJS 2022/S 121-344407 (2022-06-22)
Anunt de atribuire (2022-08-11)
Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Valoarea totală a achiziției: 869 760 RON 💰
Metadate ale anunțului
Tip de document: Anunt de atribuire

Procedura
Tip de ofertă: Nu se aplică

Referință
Date
Data trimiterii: 2022-08-11 📅
Data publicării: 2022-08-16 📅
Identificatori
Numărul anunțului: 2022/S 156-448243
Se referă la anunț: 2022/S 121-344407
Număr JO-S: 156

Atribuirea contractului
Data încheierii contractului: 2022-08-11 📅
Nume: Bbb explo
Numărul național de înregistrare: RO32198365
Adresa poștală: Strada -, Nr. 604
Orașul poștal: Rastolita
Cod poștal: 547480
Țara: România 🇷🇴
Telefon: +40 743205886 📞
E-mail: gliga_bogdan2000@yahoo.com 📧
Țara: Mureş 🏙️
Valoarea totală a achiziției: 384 890 RON 💰
309 920 RON 💰
174 950 RON 💰
Informații despre licitații
Numărul de oferte primite: 2
1
Sursa: OJS 2022/S 156-448243 (2022-08-11)
Anunt de atribuire (2022-08-29)
Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Valoarea totală a achiziției: 869 760 RON 💰

Referință
Date
Data trimiterii: 2022-08-29 📅
Data publicării: 2022-09-02 📅
Identificatori
Numărul anunțului: 2022/S 169-478764
Număr JO-S: 169

Atribuirea contractului
Adresă internet: www.yahoo.com 🌏
Valoarea totală a achiziției: 104 970 RON 💰
27 992 RON 💰
133 000 RON 💰
Sursa: OJS 2022/S 169-478764 (2022-08-29)
Anunt de atribuire (2023-02-08)
Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Valoarea totală a achiziției: 869 760 RON 💰

Referință
Date
Data trimiterii: 2023-02-08 📅
Data publicării: 2023-02-13 📅
Identificatori
Numărul anunțului: 2023/S 031-090524
Număr JO-S: 31

Atribuirea contractului
Data încheierii contractului: 2023-02-02 📅
Valoarea totală a achiziției: 175 455 RON 💰
Sursa: OJS 2023/S 031-090524 (2023-02-08)