Autovehicule pirotehnice cu dotari specifice muncii de politie

Inspectoratul General al Politiei Romane

Autoritatea contractantă intenționează achiziționarea de autovehicule pirotehnice cu dotări specifice muncii de poliție, care să asigure îndeplinirea misiunilor specifice ce revin Poliției Române pe linie de pirotehnic, ce vor contribui la creșterea gradului de siguranță publică, prin întărirea capabilitățile și a capacității de acțiune a Poliției Române, contribuind semnificativ și la creșterea calității serviciilor oferite comunității. Numar zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor/candidaturilor: 18 zile (inainte de data limita de depunere a ofertelor/candidaturilor) Autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificare/ informatiilor suplimentare: 11 zile inainte de termenul limita de depunere a ofertelor Orice solicitare de clarificări trebuie transmisă în SEAP (https://e-licitatie.ro/pub ).

Termen limită

Termenul de primire a ofertelor a fost de 2024-10-23. Achiziția publică a fost publicată pe 2024-09-18.

Furnizori

Următorii furnizori sunt menționați în deciziile de atribuire sau în alte documente de achiziții publice:

Cine? Ce? Unde?
Istoricul achizițiilor
Data Document
2024-09-18 Anunţ de participare
2026-08-03 Anunt de atribuire
Anunţ de participare (2024-09-18)
Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Titlu: Autovehicule pirotehnice cu dotari specifice muncii de politie
Număr de referință: 4453144/2024/757546
Scurtă descriere:
Autoritatea contractantă intenționează achiziționarea de autovehicule pirotehnice cu dotări specifice muncii de poliție, care să asigure îndeplinirea misiunilor specifice ce revin Poliției Române pe linie de pirotehnic, ce vor contribui la creșterea gradului de siguranță publică, prin întărirea capabilitățile și a capacității de acțiune a Poliției Române, contribuind semnificativ și la creșterea calității serviciilor oferite comunității. Numar zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor/candidaturilor: 18 zile (inainte de data limita de depunere a ofertelor/candidaturilor) Autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificare/ informatiilor suplimentare: 11 zile inainte de termenul limita de depunere a ofertelor Orice solicitare de clarificări trebuie transmisă în SEAP (https://e-licitatie.ro/pub ).
Arată mai mult
Tipul de contract: Bunuri
Produse/servicii: Vehicule cu utilizare specială 📦
Descriere
Identificator intern: 1
Titlu: Default lot
Descrierea achiziției publice: Autovehicule pirotehnice cu dotări specifice muncii de poliție
Informații suplimentare:
Stabilirea ofertei câștigătoare se va face după următorul algoritm de calcul: Punctajul total, P(total), acordat pentru fiecare ofertă se calculează pe baza formulei: P(total) = P(preț)(n) + PKW + Pautomată + P(garanție) (n) + Pnavigație + Pasistență la parcare 360, unde P(garanție) (n)= (Gtimp (n) + Gkm (n))/2 Punctajele parțiale se vor rotunji la două zecimale. Va fi declarată câștigătoare oferta care va obține cel mai mare punctaj general după aplicarea factorilor de evaluare. Produsele ofertate trebuie să îndeplinească specificațiile tehnice minimale și cerințele din cuprinsul caietului de sarcini, altfel oferta va fi declarată neconformă. Evaluarea ofertelor se realizează prin acordarea, pentru fiecare ofertă în parte, a unui punctaj rezultat ca urmare a aplicării algoritmului de calcul stabilit în documentația de atribuire. Clasamentul ofertelor se stabilește prin ordonarea descrescătoare a punctajelor respective, oferta câștigătoare fiind cea de pe primul loc, respectiv cea cu cel mai mare punctaj. În cazul în care două sau mai multe oferte sunt clasate pe primul loc, cu punctaje egale, departajarea se va face având în vedere punctajul obţinut la factorii de evaluare în ordinea descrescătoare a ponderilor acestora. În situaţia în care egalitatea se menţine, autoritatea contractantă are dreptul să solicite noi propuneri financiare, şi oferta câştigătoare va fi desemnată cea cu propunerea financiară cea mai mică.
Arată mai mult
Locul principal sau locul de desfășurare: Bucuresti sau Ilfov
Țara: România 🇷🇴
Locul de desfășurare: Bucureşti 🏙️
Durata: 36 luni
Numărul maxim de reînnoiri: 0
Criterii de atribuire
Preț
Preț (pondere): 40
Criteriul de calitate (denumire): Puterea motorului
Criteriul de calitate (pondere): 15
Criteriul de calitate (denumire): Cutie de viteze automată
Criteriul de calitate (pondere): 25
Criteriul de calitate (denumire): Garanție extinsă
Criteriul de calitate (pondere): 10
Criteriul de calitate (denumire): Navigație
Criteriul de calitate (pondere): 5
Criteriul de calitate (denumire): Asistență la parcare 360
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0000

Procedura
Tipul de procedură
Procedura deschisă
Temeiul juridic: Directiva 2014/24/UE
Informații administrative
Termenul de primire a ofertelor sau a cererilor de participare: 2024-10-23 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor: 2024-10-23 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor (locul): In SEAP
Limbile în care pot fi prezentate ofertele sau cererile de participare: română 🗣️
Perioada minimă de timp în care ofertantul trebuie să mențină oferta: 4 luni
Informații despre licitația electronică
Se va folosi o licitație electronică
Descriere
Informații despre licitația electronică:
Obiectul licitației electronice: valoare LEI fără TVA. Număr runde: 1 (una). Durata rundei L.E. - 1 (una) zi. Informaţiile care urmează a fi puse la dispoziţia ofertanţilor în cursul L.E. sunt ,,vizualizarea celei mai bune oferte”. Licitația electronică va începe la 2 zile lucrătoare de la transmiterea invitaţiei de către SEAP la adresa de poştă electronică înregistrată în sistem ca adresă de contact. De asemenea, facem precizarea că nu se va folosi pas de licitare. În vederea participării la licitația electronică, operatorii economici trebuie sa fie înregistraţi în SEAP.
Arată mai mult
Informații privind un acord-cadru sau un sistem dinamic de achiziție
Acord-cadru cu mai mulți operatori
Condiții de ofertare
Este necesară o garanție.
Un grup de ofertanți căruia i se atribuie un contract trebuie să adopte o anumită formă juridică
Data deschiderii: 2024-10-23 15:00:00.0000000 📅
Locul: In SEAP
Facturare electronică: Obligatorie
Criterii de atribuire
Tip de pondere: Ponderare (procentaj, valoare exactă)

Informații juridice, economice, financiare și tehnice
Condiții de participare
Lista și o scurtă descriere a afecțiunilor:
III.1.1.a) Situatia personala a candidatului sau ofertantului: Cerința 1: Ofertanții, terții susținători și subcontractanții nu trebuie să se regăsească în situațiile prevăzute la art. 164, 165, 167 din Legea nr. 98/2016 privind achizițiile publice, cu modificările și completările ulterioare. Modalitatea prin care poate fi demonstrată îndeplinirea cerinței: se va completa DUAE de către operatorii economici participanți la procedura de atribuire cu informațiile aferente situației lor în conformitate cu art. 193 alin. (1) din Legea nr. 98/2016. Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE, ce urmează a fi prezentate, la solicitarea autorității contractante, doar de către ofertantul clasat pe primul loc în clasamentul intermediar întocmit la finalizarea etapei finale de licitație electronică. Aceste documente sunt: 1. certificat de atestare fiscală eliberat de Administrația Finanțelor Publice la care este arondat sediul social al operatorului economic și certificat fiscal cu privire la impozitele și taxele locale, eliberat de autoritățile fiscale competente, valabile la momentul prezentării; 2. cazierul judiciar al operatorului economic și al membrilor organului de administrare, de conducere sau de supraveghere al respectivului operator economic, sau a celor ce au putere de reprezentare, de decizie sau de control în cadrul acestuia, asa cum rezultă din certificatul constatator emis de ONRC / actul constitutiv sau a persoanelor împuternicite, așa cum rezultă din certificatul constatator emis de ONRC / actul constitutiv; 3. declarație pe propria răspundere privind îndeplinirea obligațiilor de plată a impozitelor, taxelor sau contribuțiilor la bugetul general consolidat datorate, pentru sediile secundare/punctele de lucru; 4. după caz, documente prin care se demonstrează faptul că operatorul economic poate beneficia de derogările prevăzute la art. 166 alin. (2), art. 167 alin. (2), art. 171 din Legea 98/2016 privind achizitiile publice, cu modificările și completările ulterioare; 5. Alte documente edificatoare, după caz; Persoanele juridice/fizice străine vor prezenta orice documente edificatoare eliberate de instituțiile autorizate ale țării de origine (certificate de atestare fiscală, caziere judiciare, alte documente echivalente, etc.) prin care să dovedească că nu au datorii restante către bugetul de stat și bugetul local, la momentul prezentării. Aceste documente pot fi prezentate în original sau copie conform cu originalul, însoțite de traducere autorizată. În cazul în care în ţara de origine sau în ţara în care este stabilit ofertantul nu se emit documente de natura celor solicitate sau respectivele documente nu vizează toate situaţiile prevăzute la art. 164, 165 şi 167 din Legea nr. 98/2016, cu modificările și completările ulterioare, autoritatea contractantă acceptă o declaraţie pe propria răspundere sau, dacă în ţara respectivă nu există prevederi legale referitoare la declaraţia pe propria răspundere, o declaraţie autentică dată în faţa unui notar, a unei autorităţi administrative sau judiciare sau a unei asociaţii profesionale care are competenţe în acest sens. Cerința 2: Evitarea conflictului de interese - Fiecare operator economic participant la procedura de atribuire, indiferent de calitatea acestuia (ofertant unic, asociat, terț susținător, subcontractant, după caz) nu trebuie sa se regăsească în situațiile prevăzute la art. 59-60 din Legea 98/2016 Modalitatea prin care poate fi demonstrata îndeplinirea cerinței și documente justificative: Declarație privind neîncadrarea în prevederile secțiunii 4, capitolul II din Legea 98/2016, completată cu numele persoanelor cu atribuții de decizie din cadrul autorității contractante, fiind semnată de reprezentantul legal al societății (administrator conf. ONRC) sau de un împuternicit al acestuia, conform unei împuterniciri scrise semnate de administrator. a) Persoane cu funcții de decizie din cadrul autorității contractante în legătură cu prezenta procedură de achiziție: Inspector General al Poliției Române – chestor șef de poliție MATEI BENONE MARIAN, Împuternicit Adjunct Inspector General – chestor de poliție DRAGNEA MARIUS, director al Direcției Financiare – chestor de poliție HARABAGIU DANELUȘ-IONEL, director al Direcției Juridice – comisar-șef de poliție IARU MARIUS-CLAUDIU, director al Direcției de Logistică – comisar-șef de poliție MAZÂLU COSMIN-IOAN, director adjunct al Direcției de Logistică – comisar-șef de poliție DINESCU SEVASTIAN, director al Serviciului Independent pentru Intervenții și Acțiuni Speciale - chestor de poliție - SCURTU ALEXANDRU, șef Serviciu Achiziții Publice - comisar de poliție MAREȘ LUCIAN, șef Serviciu Tehnic – comisar-șef de poliție SOARE IULIAN. b) Se solicita a se prezenta Declarație pe proprie răspundere privind neîncadrarea în situațiile prevăzute la art. 59 - 60 din Legea nr. 98/2016 privind achizițiile publice, cu modificările și completările ulterioare, atât de subcontractant cât și de terțul susținător, ofertantului clasat pe locul I în clasamentul intermediar întocmit la finalizarea etapei finale de licitație electronică
Arată mai mult
III.1.1.b) Capacitatea de exercitare a activitatii profesionale: Informaţii şi formalităţi necesare pentru evaluarea respectării cerinţelor menţionate 1. Fiecare operator economic participant la procedura de atribuire, indiferent de calitatea acestuia trebuie sa dovedească o forma de înregistrare în condițiile legii din tara de rezidenta, din care sa reiasă ca operatorul economic este legal constituit, ca nu se afla în niciuna dintre situațiile de anulare a constituirii precum si faptul ca are capacitatea profesionala de a realiza activitățile care fac obiectul contractului. Modalitatea prin care poate fi demonstrată îndeplinirea cerinței: Se va completa DUAE de către operatorii economici participanți la procedura de atribuire, indiferent de calitatea acestuia (ofertant unic, asociat, subcontractant, după caz) cu informațiile aferente situației lor, potrivit cerințelor din cuprinsul documentației de atribuire. Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE - Certificatul constatator emis de Oficiul Național al Registrului Comerțului - obiectul contractului trebuie sa aibă corespondent în codul CAEN din certificatul constatator, sau în cazul ofertanților străini, documente echivalente emise în țara de rezidență, traduse în limba română, valabile la momentul prezentării și urmează să fie depuse, la solicitarea autorității contractante, de către ofertantul clasat pe locul I în clasamentul intermediar întocmit la finalizarea etapei finale de licitație electronică.
Arată mai mult
Înscrierea în registrul comerțului: 1. Fiecare operator economic participant la procedura de atribuire, indiferent de calitatea acestuia trebuie sa dovedească o forma de înregistrare în condițiile legii din tara de rezidenta, din care sa reiasă ca operatorul economic este legal constituit, ca nu se afla în niciuna dintre situațiile de anulare a constituirii precum si faptul ca are capacitatea profesionala de a realiza activitățile care fac obiectul contractului. Modalitatea prin care poate fi demonstrată îndeplinirea cerinței: Se va completa DUAE de către operatorii economici participanți la procedura de atribuire, indiferent de calitatea acestuia (ofertant unic, asociat, subcontractant, după caz) cu informațiile aferente situației lor, potrivit cerințelor din cuprinsul documentației de atribuire. Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE - Certificatul constatator emis de Oficiul Național al Registrului Comerțului - obiectul contractului trebuie sa aibă corespondent în codul CAEN din certificatul constatator, sau în cazul ofertanților străini, documente echivalente emise în țara de rezidență, traduse în limba română, valabile la momentul prezentării și urmează să fie depuse, la solicitarea autorității contractante, de către ofertantul clasat pe locul I în clasamentul intermediar întocmit la finalizarea etapei finale de licitație electronică.
Arată mai mult
Forma juridică pe care trebuie să o adopte grupul de operatori economici căruia urmează să i se atribuie contractul: Asociere conform art. 53. din Legea privind achizitiile publice nr 98/2016
Motiv de excludere:
Combaterea spălării banilor sau a finanțării terorismului
Corupție
Frauda
+ încă 5
Infracțiuni teroriste sau infracțiuni legate de activități teroriste
Munca copiilor și alte forme de trafic de persoane
Participarea la o organizație criminală
Plata contribuțiilor la asigurările sociale
Plata impozitelor
Descrierea motivelor de excludere:
Participare la o organizatie criminala
Coruptie
Frauda
Infractiuni teroriste sau infractiuni legate de activitati teroriste
Spalare de bani sau finantarea terorismului
Exploatarea prin munca a copiilor si alte forme de trafic de persoane
Plata impozitelor
Plata asigurarilor sociale

Autoritatea contractantă
Nume și adrese
Nume: Inspectoratul general al politiei romane
Numărul național de înregistrare: 4453144
Adresa poștală: Strada: Mihai Vodă, nr. 6
Cod poștal: 050041
Orașul poștal: Bucuresti
Regiune: Bucureşti 🏙️
Țara: România 🇷🇴
Punct de contact: Bogdan Mociornita
E-mail: bogdan.mociornita@politiaromana.ro 📧
Telefon: +40 212082525 📞
Fax: +40 213174965 📠
URL: https://www.politiaromana.ro 🌏
Adresa profilului de cumpărător: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Tipul autorității contractante
Minister sau orice altă autoritate naţională sau federală
Activitate principală
Ordine și siguranță publică
Comunicare
Documente URL: https://e-licitatie.ro/pub/notices/c-notice/v2/view/100184861 🌏
URL de participare: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Descriere:
Obiectul licitației electronice: valoare LEI fără TVA. Număr runde: 1 (una). Durata rundei L.E. - 1 (una) zi. Informaţiile care urmează a fi puse la dispoziţia ofertanţilor în cursul L.E. sunt ,,vizualizarea celei mai bune oferte”. Licitația electronică va începe la 2 zile lucrătoare de la transmiterea invitaţiei de către SEAP la adresa de poştă electronică înregistrată în sistem ca adresă de contact. De asemenea, facem precizarea că nu se va folosi pas de licitare. În vederea participării la licitația electronică, operatorii economici trebuie sa fie înregistraţi în SEAP.
Arată mai mult
Depunere electronică: Obligatorie

Informații complementare
Informații suplimentare
Continuare cap. III.1.6.a) Garantie de participare: Garanția de participare trebuie să fie irevocabilă, necondiționată și să fie constituită în suma și pentru perioada de valabilitate prevăzute în documentația de atribuire. Instrumentul de garantare sau ordinul de virament se transmite în SEAP împreună cu oferta și celelalte documente ale acesteia, cel mai târziu la data și ora-limită de depunere a ofertelor. Instrumentul de garantare trebuie să prevadă că plata garanției de participare se va executa necondiționat, respectiv la prima cerere a autorității contractante, pe baza declarației acestuia cu privire la culpa persoanei garantate. În cazul viramentului bancar, plata se va realiza în contul RO57TREZ7005005XXX000205 deschis la A.T.C.P.M.B. Cod fiscal: 4453144. Documentul de plată va fi încărcat în SEAP, semnat cu semnătură electronică, până la data limită de depunere a ofertelor. În cazul participării în comun la procedura de atribuire, garanția de participare trebuie constituită în numele asocierii și să menționeze că acoperă în mod solidar toți membrii grupului de operatori economici. Garanția de participare emisă în altă limbă se va încărca în SEAP, însoțită de traducerea autorizată în limba română, urmând ca ulterior, la solicitarea autorității contractante să fie prezentată în forma originală emisă în statul de reședință. Pentru garanția de participare constituită în altă valută, data de referință a echivalentei va fi cursul stabilit de BNR cu 5 zile înainte de data limită de depunere a ofertelor. De asemenea, în cazul în care, garanția de participare se constituie prin instrument de garantare emis în condițiile legii, autoritatea contractantă solicită depunerea în original la sediul I.G.P.R. din str. Mihai Vodă nr. 6, sector 5, București, a documentului cu regim special a cărui valabilitate este condiţionată de prezentarea în această formă. Stabilirea ofertei câștigătoare se va face după următorul algoritm de calcul: Punctajul total, P(total), acordat pentru fiecare ofertă se calculează pe baza formulei: P(total) = P(preț)(n) + Pgaranție și suport (n) Punctajele parțiale se vor rotunji la două zecimale. Oferta câștigătoare va fi declarată cea care obține punctajul cel mai mare. În cazul în care două sau mai multe oferte sunt clasate pe primul loc, cu punctaje egale, departajarea se va face având în vedere punctajul obţinut la factorii de evaluare în ordinea descrescătoare a ponderilor acestora. În situaţia în care egalitatea se menţine, autoritatea contractantă are dreptul să solicite noi propuneri financiare, şi oferta câştigătoare va fi desemnată cea cu propunerea financiară cea mai mică.
Arată mai mult
Revizuirea organismului
Nume: Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor
Numărul național de înregistrare: 20329980
Adresa poștală: Str. Stavropoleos nr. 6, sector 3
Cod poștal: 030084
Orașul poștal: Bucuresti
Regiune: Bucureşti 🏙️
Țara: România 🇷🇴
E-mail: office@cnsc.ro 📧
Telefon: +40213104641 📞
Fax: +40213104642 📠
URL: http://www.cnsc.ro 🌏
Serviciul de la care se pot obține informații privind procedura de reexaminare
Nume: Inspectoratul general al poliției române
Numărul național de înregistrare: 4453144_3
Adresa poștală: str. Mihai Vodă nr. 6, sector 5
Cod poștal: 050041
E-mail: achizitii@politiaromana.ro 📧
Telefon: +40 212082525 📞
Fax: +40 213174965 📠
URL: www.politiaromana.ro 🌏
Informații despre fluxurile de lucru electronice
Facturarea electronică va fi acceptată
Sursa: OJS 2024/S 183-562696 (2024-09-18)
Anunt de atribuire (2026-08-03)
Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Valoarea estimată fără TVA: 6 789 188 RON 💰
Valoarea totală a achiziției (fără TVA): 1 197 000 RON 💰
Valoarea maximă a acordurilor-cadru referitoare la acest anunț: 6 783 000 RON 💰
Valoarea totală a achiziției (fără TVA) (oferta cea mai mare): 6 783 000 💰
Valoarea totală a achiziției (fără TVA) (oferta cea mai mică): 6 783 000 💰

Atribuirea contractului
Se atribuie un contract/lot
Numărul de identificare a lotului: LOT-0000
Numărul contractului: 762998
Data încheierii contractului: 2025-01-10 📅
Informații despre licitații
Numărul de oferte primite: 1
Numărul de oferte primite prin mijloace electronice: 1
Numărul de oferte primite de la IMM-uri: 1
Numărul de oferte primite de la ofertanți din state care nu sunt membre ale UE: 0
Numărul de oferte primite de la ofertanți din alte state membre ale UE: 0
Informații privind valoarea contractului/lotului (fără TVA)
Cea mai mare ofertă: 6 783 000 💰
Cea mai mică ofertă: 6 783 000 💰
Valoarea maximă a acordului-cadru: 6 783 000 RON 💰
Valoarea recalculată a acordului-cadru: 6 789 188 RON 💰
Valoarea totală a contractului/lotului: 6 783 000 RON 💰
Oferta a fost poziționată în clasament
Locul pe lista câștigătorilor: 1
Identificatorul ofertei: REF_OF: CAN1140173/CIF: RO17819795
Identificatorul lotului sau al grupului de loturi: LOT-0000
Numele și adresa contractantului
Nume: Datasec Consulting
Numărul național de înregistrare: RO17819795
Adresa poștală: Strada Goga Octavian, Nr. 7
Cod poștal: 400698
Orașul poștal: Cluj-Napoca
Regiune: Cluj 🏙️
Țara: România 🇷🇴
E-mail: licitatii@datasec.ro 📧
Telefon: +40 374006328 📞
Fax: +40 372251841 📠
URL: https://www.datasec.ro 🌏
Dimensiunea operatorului economic: Medie
Informații privind valoarea contractului/lotului (fără TVA)
Valoarea totală a contractului/lotului: 1 197 000 RON 💰

Autoritatea contractantă
Nume și adrese
E-mail: achizitii@politiaromana.ro 📧

Informații complementare
Serviciul de la care se pot obține informații privind procedura de reexaminare
URL: https://www.politiaromana.ro 🌏
Sursa: OJS 2026/S 148-537945 (2026-08-03)