Medicamente pentru boli rare si sepsis sever prin Program National
Spitalul Clinic de Nefrologie "Dr. Carol Davila"
Medicamente pentru boli rare si sepsis sever prin Program National conform specificatiilor din caietul de sarcini
Termen limităTermenul de primire a ofertelor a fost de 2024-08-19. Achiziția publică a fost publicată pe 2024-07-15.
Cine? Ce?- • Antiinfecţioase generale pentru uz sistemic, vaccinuri, antineoplazice şi imunomodulatoare › Antineoplazice şi imunomodulatoare
- • România
Istoricul achizițiilor
| Data | Document |
|---|---|
| 2024-07-15 | Anunţ de participare |
Anunţ de participare (2024-07-15)
Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Titlu: Medicamente pentru boli rare si sepsis sever prin Program National
Număr de referință:
Scurtă descriere:
Produse/servicii: Antineoplazice şi imunomodulatoare 📦
Informații despre loturi
Acest contract este împărțit în loturi ✅
Numărul maxim de loturi care pot fi atribuite unui singur ofertant: 4
Ofertele pot fi depuse pentru un număr maxim de loturi: 4
1️⃣
Identificator intern:
Titlu: AGALSIDASUM ALFA 1mg/mlx3.5ml CONC. PT. SOL. PERF.
Descrierea achiziției publice:
Țara: România 🇷🇴
Locul de desfășurare: Bucureşti 🏙️
Durata: 12 luni
Numărul maxim de reînnoiri: 0
Criterii de atribuire
Preț ✅
Titlu
Numărul de identificare a lotului:
2️⃣
Identificator intern:
Titlu: ECULIZUMABUM 300MG CONC. PT. SOL. PERF.
Descrierea achiziției publice:
Numărul de identificare a lotului:
3️⃣
Identificator intern:
Titlu: RAVULIZUMABUM 1100 mg/11 ml CONC. PT. SOL. PERF.
Descrierea achiziției publice:
Numărul de identificare a lotului:
4️⃣
Identificator intern:
Titlu: RAVULIZUMABUM 300 mg/3 ml CONC. PT. SOL. PERF.
Descrierea achiziției publice:
Numărul de identificare a lotului:
Procedura
Tipul de procedură
Procedura deschisă ✅
Temeiul juridic: Directiva 2014/24/UE
Informații administrative
Termenul de primire a ofertelor sau a cererilor de participare: 2024-08-19 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor: 2024-08-19 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor (locul): In SEAP
Limbile în care pot fi prezentate ofertele sau cererile de participare: română 🗣️
Perioada minimă de timp în care ofertantul trebuie să mențină oferta: 3 luni
Informații privind un acord-cadru sau un sistem dinamic de achiziție
Acord-cadru cu mai mulți operatori ✅
Condiții de ofertare
Este necesară o garanție. ✅
Un grup de ofertanți căruia i se atribuie un contract trebuie să adopte o anumită formă juridică ✅
Data deschiderii: 2024-08-19 15:00:00.0000000 📅
Locul: In SEAP
Facturare electronică: Obligatorie
Informații juridice, economice, financiare și tehnice
Condiții de participare
Lista și o scurtă descriere a afecțiunilor:
Situația economică și financiară
Lista și o scurtă descriere a criteriilor de selecție:
Capacitatea tehnică și profesională
Condiții de participare
Lista și o scurtă descriere a afecțiunilor:
Forma juridică pe care trebuie să o adopte grupul de operatori economici căruia urmează să i se atribuie contractul: Asociere conform art. 53. din Legea privind achizitiile publice nr 98/2016
Motiv de excludere:
Descrierea motivelor de excludere:
Autoritatea contractantă
Nume și adrese
Nume: Spitalul clinic de nefrologie "dr. carol davila"
Numărul național de înregistrare:
Adresa poștală: Strada: Griviţei, nr. 4
Cod poștal: 010731
Orașul poștal: Bucuresti
Regiune: Bucureşti 🏙️
Țara: România 🇷🇴
Punct de contact: Andreea-catalina lungu
E-mail: achizitii.caroldavila@gmail.com 📧
Telefon: +40 213189197 📞
Fax: +40 213189197 📠
URL: http://spcaroldavila.ro 🌏
Adresa profilului de cumpărător: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Tipul autorității contractante
Organism de drept public
Activitate principală
Sănătate
Comunicare
Documente URL: https://e-licitatie.ro/pub/notices/c-notice/v2/view/100182337 🌏
URL de participare: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Depunere electronică: Obligatorie
Informații complementare
Informații suplimentare
Revizuirea organismului
Nume: Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor
Numărul național de înregistrare:
Adresa poștală: Str. Stavropoleos nr. 6, sector 3
Cod poștal: 030084
Orașul poștal: Bucuresti
Regiune: Bucureşti 🏙️
Țara: România 🇷🇴
E-mail: office@cnsc.ro 📧
Telefon: +40 213104641 📞
Fax: +40 218900745 📠
URL: http://www.cnsc.ro 🌏
Procedura de revizuire
Informații precise cu privire la termenul (termenele) limită pentru procedurile de reexaminare:
Informații despre fluxurile de lucru electronice
Facturarea electronică va fi acceptată
Sursa: OJS 2024/S 137-425082 (2024-07-15)
Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Titlu: Medicamente pentru boli rare si sepsis sever prin Program National
Număr de referință:
1272
Scurtă descriere:
Medicamente pentru boli rare si sepsis sever prin Program National conform specificatiilor din caietul de sarcini
Tipul de contract: Bunuri
Produse/servicii: Antineoplazice şi imunomodulatoare 📦
Informații despre loturi
Acest contract este împărțit în loturi ✅
Numărul maxim de loturi care pot fi atribuite unui singur ofertant: 4
Ofertele pot fi depuse pentru un număr maxim de loturi: 4
1️⃣
Identificator intern:
1
Titlu: AGALSIDASUM ALFA 1mg/mlx3.5ml CONC. PT. SOL. PERF.
Descrierea achiziției publice:
AGALSIDASUM ALFA 1mg/mlx3.5ml CONC. PT. SOL. PERF. conform specificatiilor din caietul de sarcini
Informații suplimentare:
In cazul in care se constata oferte cu acelasi pret situate pe primul loc, departajarea se realizeaza prin solicitarea din partea A.C a unei noi oferte, care va fi prezentata prin SICAP
Locul principal sau locul de desfășurare: CALEA GRIVITEI NR.4, SECTOR 1, BUCURESTI
Țara: România 🇷🇴
Locul de desfășurare: Bucureşti 🏙️
Durata: 12 luni
Numărul maxim de reînnoiri: 0
Criterii de atribuire
Preț ✅
Titlu
Numărul de identificare a lotului:
LOT-0001
2️⃣
Identificator intern:
2
Titlu: ECULIZUMABUM 300MG CONC. PT. SOL. PERF.
Descrierea achiziției publice:
ECULIZUMABUM 300MG CONC. PT. SOL. PERF. conform specificatiilor din caietul de sarcini
Titlu
Numărul de identificare a lotului:
LOT-0002
3️⃣
Identificator intern:
3
Titlu: RAVULIZUMABUM 1100 mg/11 ml CONC. PT. SOL. PERF.
Descrierea achiziției publice:
RAVULIZUMABUM 1100 mg/11 ml CONC. PT. SOL. PERF. conform specificatiilor din caietul de sarcini
Titlu
Numărul de identificare a lotului:
LOT-0003
4️⃣
Identificator intern:
4
Titlu: RAVULIZUMABUM 300 mg/3 ml CONC. PT. SOL. PERF.
Descrierea achiziției publice:
RAVULIZUMABUM 300 mg/3 ml CONC. PT. SOL. PERF. conform specificatiilor din caietul de sarcini
Titlu
Numărul de identificare a lotului:
LOT-0004
Procedura
Tipul de procedură
Procedura deschisă ✅
Temeiul juridic: Directiva 2014/24/UE
Informații administrative
Termenul de primire a ofertelor sau a cererilor de participare: 2024-08-19 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor: 2024-08-19 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor (locul): In SEAP
Limbile în care pot fi prezentate ofertele sau cererile de participare: română 🗣️
Perioada minimă de timp în care ofertantul trebuie să mențină oferta: 3 luni
Informații privind un acord-cadru sau un sistem dinamic de achiziție
Acord-cadru cu mai mulți operatori ✅
Condiții de ofertare
Este necesară o garanție. ✅
Un grup de ofertanți căruia i se atribuie un contract trebuie să adopte o anumită formă juridică ✅
Data deschiderii: 2024-08-19 15:00:00.0000000 📅
Locul: In SEAP
Facturare electronică: Obligatorie
Informații juridice, economice, financiare și tehnice
Condiții de participare
Lista și o scurtă descriere a afecțiunilor:
III.1.1.a) Situatia personala a candidatului sau ofertantului: 1. Ofertanții, terții susținători și subcontractanții nu trebuie să se regăsească în situațiile prevăzute la art.164, 165, 167 din Legea nr. 98/2016. Autoritatea contractantă va exclude din procedura de atribuire a contractului de achiziţie publică de furnizare de „ENDOSCOAPE”, orice operator economic cu privire la care a stabilit, în urma analizei informaţiilor şi documentelor prezentate de acesta sau a luat cunoştinţă în orice alt mod ca acesta se afla in una din situatiile prevazute de art. 164, 165 sau 167 . Ofertantii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie sa se regaseasca in situatiile prevazute la art. 164 din Legea nr. 98/ 2016. Modalitatea prin care poate fi demonstrata indeplinirea cerintei: se va completa DUAE de catre operatorii economici participanti la procedura de atribuire cu informatiile aferente situatiei lor. Documentele justificative care probeaza indeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmeaza a fi prezentate, la solicitarea autoritatii contractante, doar de ofertantul clasat pe locul I in clasamentul intermediar intocmit la finalizarea evaluarii ofertelor . 2. Ofertantii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie sa se regaseasca in situatiile prevazute la art. 165 si 167 din Legea nr. 98/ 2016. Modalitatea prin care poate fi demonstrata indeplinirea cerintei: se va completa DUAE de catre operatorii economici participanti la procedura de atribuire cu informatiile aferente situatiei lor. Documentele justificative care probeaza indeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmeaza a fi prezentate, la solicitarea autoritatii contractante, doar de ofertantul clasat pe locul I in clasamentul intermediar intocmit la finalizarea evaluarii ofertelor. 3. Autoritatea contractanta va solicita ofertantului clasat pe locul I în clasamentul intermediar întocmit la finalizarea evaluării ofertelor urmatoarele documente justificative: Ofertantii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie sa se regaseasca in situatiile prevazute la art.59 si art.60 din Legea nr.98/2016 privind achizitiile publice - Modalitatea prin care poate fi demonstrata indeplinirea cerintei: se va completa DUAE de catre operatorii economici participanti la procedura de atribuire cu informatiile aferente situatiei lor. Documentele justificative care probeaza indeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmeaza a fi prezentate, la solicitarea autoritatii contractante, doar de ofertantul clasat pe locul I in clasamentul intermediar intocmit la finalizarea evaluarii ofertelor. 4. CERTIFICAT DE ATESTARE FISCALA eliberat de organul de administrare fiscala al unitatii administrativ teritoriale de pe raza careia societatea isi are sediul social privind plata obligatiilor la bugetul de stat. Certificatul fiscal trebuie sa ateste lipsa datoriilor restante la momentul prezentarii acestuia. Modalitatea de indeplinire: Se va prezenta la solicitarea autoritatii contractante, doar de catre ofertantul clasat pe locul I in clasamentul intermediar intocmit la finalizarea evaluarii ofertelor. 5. CERTIFICAT DE ATESTARE FISCALA privind plata taxelor si a impozitelor din care sa rezulte lipsa datoriilor restante la momentul prezentarii acestuia. Modalitatea de indeplinire: Se va prezenta la solicitarea autoritatii contractante, doar de catre ofertantul clasat pe locul I in clasamentul intermediar intocmit la finalizarea evaluarii ofertelor. 6. CAZIERUL JUDICIAR al operatorului economic si al membrilor organului de administrare, de conducere sau de supraveghere al respectivului operator economic, sau a celor ce au putere de reprezentare, de decizie sau de control in cadrul acestuia, asa cum rezulta din certificatul constatator emis de ONRC/actul constitutiv.7. Declaratie beneficiar real emis de ONRC. 8. Lista cu persoanele ce detin functii de decizie in autoritatea contractanta cu privire la organizarea, derularea si finalizarea procedurii de atribuire este urmatoarea: Prof. Dr. Strambu Victor Dan Eugen - Manager , Dr. Radu Petru Adrian - Director medical , Ec. Petre Stefan - Director financiar-contabil, Jurist Andreescu Alexandru– consilier juridic, Iliescu Nicoleta-Monica– Serviciul Aprovizionare, derulare contracte,achizitii publice si bloc alimentar
Arată mai mult
III.1.1.b) Capacitatea de exercitare a activitatii profesionale: 1. Operatorii economici ce depun ofertă trebuie să dovedească o formă de înregistrare în condițiile legii din țara de rezidență, din care să reiasă că operatorul economic este legal constituit, că nu se află în niciuna dintre situațiile de anulare a constituirii precum și faptul că are capacitatea profesională de a realiza activitățile care fac obiectul contractului. Autoritatea contractanta va solicita documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE, respectiv certificat constatator emis de ONRC, sau în cazul ofertanților străini, documente echivalente emise în țara de rezidență, urmează să fie prezentate, la solicitarea autorității contractante, doar de către ofertantul clasat pe locul I în clasamentul intermediar întocmit la finalizarea evaluării ofertelor. 2. Autoritatea contractanta va solicita documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE .Aviz de functionare emis de Ministerul Sanatatii Publice care sa ateste dreptul de a depozita si distribui medicamente, conform art.700 alin 1 si alin 2, art. 730 alin 5 din Legea 95/2006, privind reforma in domeniul sanatatii/autorizatie de punere pe piata a produsului, cu modificarile si completarile ulterioare in baza ordinelor MSF nr.263/15.03.2003 si nr.895/20.07.2006. 3.Autorizatie de punere pe piata a fiecarui produs sau certificatul de inregistrare al acestuia la Agentia Nationala a Medicamentului, aflate in termen de valabilitate si anexate in ordinea cronologica a produselor din tabelul cu specificatiile tehnice, conform art.704 din Legea 95/2006 cu modificarile si completarile ulterioare. Referitor la persoanele juridice straine, acestea au posibilitatea prezentarii de documente echivalente, emise in conformitate cu legislatia aplicabila in tara de rezidenta, doar de catre potentialul castigator clasat pe primul loc. 4.Certificat de buna practica de distributie angro a medicamentelor conform O.M.S 761/2015 pentru aprobarea Ghidului privind buna practica de distributie angro a medicamentelor.Modalitatea de indeplinire: completare DUAE - se va prezenta la solicitarea autoritatii contractante, doar de catre ofertantul clasat pe locul I in clasamentul intermediar intocmit la finalizarea evaluarii ofertelor
Arată mai mult
Lista și o scurtă descriere a criteriilor de selecție:
Cifră de afaceri medie anuală: Documentul solicitat prin care se atestă îndeplinirea acestui criteriu de calificare (documentele specifice prin care se pot confirma informaţiile respective):
Cifra de afaceri medie anuala. Informatii privind cifra medie de afaceri globala care vizeaza activitatea din cel mult ultimii 3 ani (2023,2022,2021) . Completare DUAE de catre operatorii economici participanti la procedura de atribuire cu informatiile ce descriu nivelul cifrei de afaceri anuale globale pe ultimii 3 ani.
Modalitatea de indeplinire: completare DUAE - se va prezenta declaratia privind cifra de afaceri globala din ultimii 3 ani, la solicitarea autoritatii contractante, doar de catre ofertantul clasat pe locul I in clasamentul intermediar intocmit la finalizarea evaluarii ofertelor
Arată mai mult
Pentru contractele de achiziție de bunuri: executarea de livrări de tipul specificat: Lista principalelor livrari de produse, ce fac obiectul prezentei proceduri, efectuate în cursul unei perioade care acopera cel mult ultimii 3 ani calculati pana la data depunerii cu indicarea valorilor, datelor si a beneficiarilor publici sau privat.
Completarea DUAE; documentele privind sustinerea principalelor livrari de produse in cel mult ultimii 3 ani calculati pana la data depunerii se vor prezenta doar la solicitarea autoritatii contractante la finalizarea evaluarii ofertelor de catre ofertantul situat pe primul loc
Arată mai mult
Lista și o scurtă descriere a afecțiunilor:
Înscrierea în registrul comerțului: Operatorii economici ce depun ofertă trebuie să dovedească o formă de înregistrare în condițiile legii din țara de rezidență, din care să reiasă că operatorul economic este legal constituit, că nu se află în niciuna dintre situațiile de anulare a constituirii precum și faptul că are capacitatea profesională de a realiza activitățile care fac obiectul contractului.
Autoritatea contractanta va solicita documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE, respectiv certificat constatator emis de ONRC, sau în cazul ofertanților străini, documente echivalente emise în țara de rezidență, urmează să fie prezentate, la solicitarea autorității contractante, doar de către ofertantul clasat pe locul I în clasamentul intermediar întocmit la finalizarea evaluării ofertelor.
Arată mai mult
Motiv de excludere:
Combaterea spălării banilor sau a finanțării terorismului
Corupție
Frauda
+ încă 5
Infracțiuni teroriste sau infracțiuni legate de activități teroriste
Munca copiilor și alte forme de trafic de persoane
Participarea la o organizație criminală
Plata contribuțiilor la asigurările sociale
Plata impozitelor
Participare la o organizatie criminala
Coruptie
Frauda
Infractiuni teroriste sau infractiuni legate de activitati teroriste
Spalare de bani sau finantarea terorismului
Exploatarea prin munca a copiilor si alte forme de trafic de persoane
Plata impozitelor
Plata asigurarilor sociale
Autoritatea contractantă
Nume și adrese
Nume: Spitalul clinic de nefrologie "dr. carol davila"
Numărul național de înregistrare:
4382469
Adresa poștală: Strada: Griviţei, nr. 4
Cod poștal: 010731
Orașul poștal: Bucuresti
Regiune: Bucureşti 🏙️
Țara: România 🇷🇴
Punct de contact: Andreea-catalina lungu
E-mail: achizitii.caroldavila@gmail.com 📧
Telefon: +40 213189197 📞
Fax: +40 213189197 📠
URL: http://spcaroldavila.ro 🌏
Adresa profilului de cumpărător: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Tipul autorității contractante
Organism de drept public
Activitate principală
Sănătate
Comunicare
Documente URL: https://e-licitatie.ro/pub/notices/c-notice/v2/view/100182337 🌏
URL de participare: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Depunere electronică: Obligatorie
Informații complementare
Informații suplimentare
”Cerintele tehnice definite la nivelul anuntului de participare, caietului de sarcini sau altor documente complementare, prin trimiterea standardelor, la un anumit producator, la marci, brevete, tipuri, la o origine sau la o productie/metoda specifica de fabricatie/prestare/executie, vor fi intelese ca fiind insotite de mentiunea ”sau echivalent”.
Arată mai mult
Nume: Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor
Numărul național de înregistrare:
20329980
Adresa poștală: Str. Stavropoleos nr. 6, sector 3
Cod poștal: 030084
Orașul poștal: Bucuresti
Regiune: Bucureşti 🏙️
Țara: România 🇷🇴
E-mail: office@cnsc.ro 📧
Telefon: +40 213104641 📞
Fax: +40 218900745 📠
URL: http://www.cnsc.ro 🌏
Procedura de revizuire
Informații precise cu privire la termenul (termenele) limită pentru procedurile de reexaminare:
termenele sunt conform celor specificate in legislatia in vigoare
CONSILIERUL JURIDIC Adresa postala: Calea Grivitei nr.4 , Localitatea: BUCURESTI , Cod postal: 010701 , Romania , Tel. +40 213189184 , Fax: +40 213189188
Contestatiile se vor depune la CNSC si la sediul autoritatii contractante, confrom prevederilor legale
Arată mai mult
Facturarea electronică va fi acceptată
Sursa: OJS 2024/S 137-425082 (2024-07-15)
Achiziții noi în categorii conexe 🆕
- Echipamente medicale, produse farmaceutice şi produse de îngrijire personală (>20 noi achiziții publice)