Servicii silvice-Impaduriri si intretinere plantatii

Regia Nationala a Padurilor - Romsilva RA

Servicii silvice-Impaduriri si intretinere plantatii, conform cerințelor caietului de sarcini. Autoritatea contractantă va răspunde in mod clar si compet tuturor solicitarilor de clarificari/informatii suplimentare cu 5 zile inainte de data limita stabilita pentru depunerea ofertelor. Numarul zilelor pana la care se pot solicita clarificari este de 7 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor. NOTA: Autoritatea contractanta nu este obligata sa raspunda solicitarilor de clarificari/ informatii suplimentare care nu au fost adresate in termenul stabilit

Termen limită

Termenul de primire a ofertelor a fost de 2026-03-03. Achiziția publică a fost publicată pe 2026-01-26.

Furnizori

Următorii furnizori sunt menționați în deciziile de atribuire sau în alte documente de achiziții publice:

Cine? Ce? Unde?
Istoricul achizițiilor
Data Document
2026-01-26 Anunţ de participare
2026-08-19 Anunt de atribuire
Anunţ de participare (2026-01-26)
Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Titlu: Servicii silvice-Impaduriri si intretinere plantatii
Număr de referință: 498 din 21.01.2026
Scurtă descriere:
Servicii silvice-Impaduriri si intretinere plantatii, conform cerințelor caietului de sarcini. Autoritatea contractantă va răspunde in mod clar si compet tuturor solicitarilor de clarificari/informatii suplimentare cu 5 zile inainte de data limita stabilita pentru depunerea ofertelor. Numarul zilelor pana la care se pot solicita clarificari este de 7 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor. NOTA: Autoritatea contractanta nu este obligata sa raspunda solicitarilor de clarificari/ informatii suplimentare care nu au fost adresate in termenul stabilit
Arată mai mult
Tipul de contract: Servicii
Produse/servicii: Servicii pentru silvicultură 📦
Valoarea estimată fără TVA: 1029719.41 RON 💰
Informații despre loturi
Acest contract este împărțit în loturi
Numărul maxim de loturi care pot fi atribuite unui singur ofertant: 5
Ofertele pot fi depuse pentru un număr maxim de loturi: 5

1️⃣
Identificator intern: 1
Titlu: Lot 1 O.S.Buzau
Descrierea achiziției publice:
Servicii silvice-Impaduriri si intretinere plantatii, conform caietului de sarcini
Locul principal sau locul de desfășurare: Suprafete de pe raza OS Buzau
Țara: România 🇷🇴
Locul de desfășurare: Buzău 🏙️
Durata: 6 luni
Numărul maxim de reînnoiri: 0
Criterii de atribuire
Preț
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0001

2️⃣
Identificator intern: 2
Titlu: Lot 2 O.S Buzau
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0002

3️⃣
Identificator intern: 3
Titlu: Lot 3 O.S Cislau
Locul principal sau locul de desfășurare: Suprafete de pe raza OS Cislau
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0003

4️⃣
Identificator intern: 4
Titlu: Lot 4 O.S Gura Teghii
Locul principal sau locul de desfășurare: Suprafete de pe raza OS Gura Teghii
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0004

5️⃣
Identificator intern: 5
Titlu: Lot 5 O.S Parscov
Descrierea achiziției publice:
Servicii silvice-Impaduriri si intretinere plantatii, conform caietului de sarcini.
Locul principal sau locul de desfășurare: Suprafete de pe raza OS Parscov
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0005

Procedura
Tipul de procedură
Procedura deschisă
Temeiul juridic: Directiva 2014/24/UE
Procedura accelerată:
DS Buzau doreste accelerarea procedurii de atribuire prin reducerea termenului de depunere a ofertelor la 15 zile in baza prevederilor art. 74 alin (3) din Legea 98/2016, pentru evitarea riscului producerii de pierderi având în vedere ca serviciile de împaduriri, spre deosebire de alte tipuri de servicii, nu pot fi executate oricând în timpul anului ci numai într-o perioada de timp limitata si este necesar ca încheierea contractelor sa se realizeze, cel mai tarziu, la începutul lunii martie.
Arată mai mult
Informații administrative
Termenul de primire a ofertelor sau a cererilor de participare: 2026-03-03 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor: 2026-03-03 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor (locul): In SEAP
Limbile în care pot fi prezentate ofertele sau cererile de participare: română 🗣️
Perioada minimă de timp în care ofertantul trebuie să mențină oferta: 4 luni
Condiții de ofertare
Un grup de ofertanți căruia i se atribuie un contract trebuie să adopte o anumită formă juridică
Data deschiderii: 2026-03-03 15:00:00.0000000 📅
Locul: In SEAP
Facturare electronică: Obligatorie

Informații juridice, economice, financiare și tehnice
Condiții de participare
Criteriu de selecție: Înregistrare într-un registru comercial
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Cerința nr. 1. Operatorii economici ce depun oferta trebuie sa dovedeasca o forma de înregistrare în conditiile legii din tara de rezidenta, din care sa reiasa ca operatorul economic este legal constituit, ca nu se afla în niciuna dintre situatiile de anulare a constituirii precum si faptul ca are capacitatea profesionala de a realiza activitatile care fac obiectul contractului. Modalitate prin care poate fi demonstrata îndeplinirea cerintei: se va completa DUAE de catre operatorii economici participanti la procedura de atribuire cu informatiile aferente situatiei lor. Documentele justificative care probeaza îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE: Certificat constatator eliberat de Oficiul Registrului Comertului cu informatii reale/valabile la momentul prezentarii, sau in cazul ofertantilor straini, documente echivalente emise in tara de rezidenta, eliberate in acelasi conditii, urmeaza sa fie prezentate, la solicitarea autoritatii contractante, doar de catre ofertantul clasat pe locul I în clasamentul intermediar întocmit la finalizarea evaluarii ofertelor. Nota: a.Obiectul contractului trebuie sa aiba corespondent in codul CAEN din Certificatul Constatator emis de ONRC. b.Operatorii economici nerezidenti (straini): vor prezenta documente care dovedesc o forma de înregistrare/atestare ori apartenenta din punct de vedere profesional, din care sa rezulte abilitarea persoanei juridice/fizice straine de realiza activitatile similare celor ce formeaza obiectul contractului. c. Documentele se vor prezenta însotite de traducerea autorizata a acestora in limba romana,
Arată mai mult
Criteriu de selecție: Autorizație sau apartenență la o organizație particulară necesară pentru contracte de servicii
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Operatorii economici trebuie sa fie atestati pentru serviciile cuprinse la art.5 lit.b) si art.6, lit.a) si b) din conform O.M. 1763/2015. Modalitate prin care poate fi demonstrata îndeplinirea cerintei: se va completa DUAE de catre operatorii economici participanti la procedura de atribuire cu informatiile aferente situatiei lor. Documentele justificative care probeaza îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE: Se va prezenta atestat pentru serviciile cuprinse la art.5 lit.b) si art.6, lit.a) si b) din conform O.M. 1763/2015. Informațiile cuprinse în acest document trebuie să fie reale/valabile la momentul prezentarii. Operatorii straini vor demonstra indeplinirea cerintelor prezentand documentele echivalente, emise in tara de rezidenta. Documentele justificative care probeaza cele asumate in angajamente/acorduri vor fi solicitate doar ofertantului clasat pe primul loc, la solicitarea autoritatii contractante, dupa finalizarea evaluarii ofertelor. Oferta se va depune pe loturi. Ofertantii pot oferta unul sau mai multe loturi.
Arată mai mult
Criteriu de selecție: Referințe despre servicii specificate
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Ofertantul trebuie sa faca dovada ca în ultimii 3 ani, raportat la data limita de depunere a ofertei, a prestat servicii similare celei supuse prezentei proceduri, respectiv servicii de impaduriri. Nu se solicita o valoare minima. Modalitatea prin care poate fi demonstrata indeplinirea cerintei: se va completa DUAE de catre operatorii economici participanti la procedura de atribuire cu informatiile aferente situatiei lor, pana la data si ora limita de depunere a ofertelor. Documentele justificative care probeaza indeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmeaza a fi prezentate, la solicitarea autoritatii contractante, de ofertantul clasat pe primul loc in clasamentul intermediar intocmit la finalizarea evaluarii ofertelor. Document: - Certificate/documente pentru cele mai importante servicii prestare, respectiv servicii de impaduriri, emise sau contrasemnate de catre autoritatea sau de catre clientul beneficiar. Se accepta orice alte documente relevante in sustinerea DUAE. Se solicita cate cel putin un astfel de document pentru fiecare din contractul /contractele care sustine /sustin îndeplinirea cerintei.
Arată mai mult
Criteriu de selecție: Proporția subcontractării
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor: Declarare proportia de subcontractare.
Forma juridică pe care trebuie să o adopte grupul de operatori economici căruia urmează să i se atribuie contractul: Asociere conform art. 53. din Legea privind achizitiile publice nr 98/2016
Motiv de excludere:
Abaterea profesională gravă
Acorduri cu alți operatori economici care vizează denaturarea concurenței
Active administrate de lichidator
+ încă 20
Activitățile economice sunt suspendate
Combaterea spălării banilor sau a finanțării terorismului
Concordat
Conflict de interese care decurge din participarea la procedura de achiziții publice
Corupție
Faliment
Frauda
Implicare directă sau indirectă în pregătirea acestei proceduri de achiziții publice
Infracțiuni teroriste sau infracțiuni legate de activități teroriste
Insolvență
Interpretare eronată, nedivulgare de informații, incapacitate de a furniza documentele necesare sau obținere de informații confidențiale referitoare la această procedură
Munca copiilor și alte forme de trafic de persoane
Participarea la o organizație criminală
Situații similare, în temeiul legislației naționale, cum ar fi falimentul
Încetare anticipată, daune-interese sau alte sancțiuni comparabile
Încălcarea obligației de plată a contribuțiilor la asigurările sociale
Încălcarea obligației de plată a impozitelor
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației de mediu
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației muncii
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației sociale
Descrierea motivelor de excludere:
Operatorul economic sau o persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru participarea la o organizație criminală.
Operatorul economic sau orice persoană care este membru al organelor sale de conducere a fost condamnată definitiv pentru corupție, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau pentru care perioada de excludere prevăzută în hotărâre este încă aplicabilă.
Arată mai mult
Operatorul economic sau un membru al organelor sale de conducere a fost condamnat definitiv pentru fraudă, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau cu perioadă de excludere încă valabilă.
Operatorul economic sau un membru al conducerii a fost condamnat pentru infracțiuni teroriste sau activități conexe.
Operatorul economic sau orice persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru spălare de bani sau finanțarea terorismului.
Operatorul economic a fost condamnat pentru utilizarea muncii copiilor sau alte forme de trafic de persoane.
Operatorul economic nu și-a îndeplinit obligațiile de plată a impozitelor.
Operatorul economic nu este considerat suficient de sigur pentru a evita riscuri privind securitatea națională.
Operatorul economic a încălcat legislația privind
protecția mediului.
securitatea socială.
dreptul muncii.
Descriere momentan indisponibilă – necesită completare manuală.
Operatorul economic se află în stare de insolvență, faliment sau lichidare.
Operatorul economic a comis o abatere profesională gravă.
Operatorul economic se află într-o situație de conflict de interese legată de participarea la această procedură.
Operatorul economic a oferit informații false, a ascuns informații sau nu a furnizat documente relevante.

Autoritatea contractantă
Nume și adrese
Nume: Regia nationala a padurilor - romsilva ra
Numărul național de înregistrare: RO1590120
Adresa poștală: prin Directia Silvica Buzau, strada Maresal Averescu, nr. 5
Cod poștal: 120257
Orașul poștal: Buzau
Regiune: Buzău 🏙️
Țara: România 🇷🇴
Punct de contact: Virgil Moinescu
E-mail: achizitii@buzau.rosilva.ro 📧
Telefon: +40 238723857 📞
Fax: +40 238723857 📠
URL: https://www.rosilva.ro 🌏
Adresa profilului de cumpărător: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Tipul autorității contractante
Organism de drept public
Activitate principală
Mediu
Comunicare
Documente URL: https://e-licitatie.ro/pub/notices/c-notice/v2/view/100204324 🌏
URL de participare: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Depunere electronică: Obligatorie

Informații complementare
Informații suplimentare
1. In temeiul Art. 217 din Legea nr. 98 /2016 cu modificarile si completarile ulterioare, documentele prezentate de ofertanti au caracter de documente publice. Accesul oricarei persoane la acestea nu poate fi restrictionat decat in masura in care aceste informatii sunt confidentiale, clasificate sau protejate de un drept de proprietate intelectuala. Conform Art. 123 alin. (1) din HG 395 /2016, ofertantii vor indica informatiile prezentate in cadrul procedurii ce sunt confidentiale, clasificate sau sunt protejate de un drept de proprietate intelectuala. Indicatia se va face PE FIECARE PAGINA a documentelor aflate in aceasta situatie. In lipsa acestei indicatii, autoritatea contractanta va intelege ca ofertantul este de acord cu caracterul public al tuturor documentelor prezentate in cadrul procedurii. 2.Corespondenta privind defasurarea procedurii (p.v.deschidere-daca e cazul /clarificari /comunicari /etc) se va derula prin intermediul SEAP. In cazuri exceptionale se va utiliza si fax-ul /e-mailul care trebuie obligatoriu mentionate de catre ofertanti. Ofertantii au obligatia de a asigura buna functionare a acestor cai de comunicare si de a urmari procesul de atribuire. DE ASEMENEA, OFERTANTII AU OBLIGATIA ACTUALIZARII DATELOR LOR DE INDENTIFICARE DIN SEAP. 3.Pentru vizualizarea amplasamentelor la teren, operatorii economici, vor solicita antemasuratoarea de la subunitatile Directiei Silvice Buzau. 4. Autoritatea Contractanta poate modifica contractul in conditiile art.221 din Legea 98/2016.
Arată mai mult
Revizuirea organismului
Nume: Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor
Numărul național de înregistrare: 20329980
Adresa poștală: Str. Stavropoleos nr. 6, sector 3
Cod poștal: 030084
Orașul poștal: Bucuresti
Regiune: Bucureşti 🏙️
Țara: România 🇷🇴
E-mail: office@cnsc.ro 📧
Telefon: +40 213104641 📞
Fax: +40 213104642 📠
URL: http://www.cnsc.ro 🌏
Serviciul de la care se pot obține informații privind procedura de reexaminare
La fel ca: Nume și adrese
Informații despre fluxurile de lucru electronice
Facturarea electronică va fi acceptată
Sursa: OJS 2026/S 019-063737 (2026-01-26)
Anunt de atribuire (2026-08-19)
Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Valoarea totală a achiziției (fără TVA): 250073.3 RON 💰

Atribuirea contractului

1️⃣
Numărul de identificare a lotului: LOT-0003
Numărul contractului: 2333
Data încheierii contractului: 2026-03-18 📅
Informații privind valoarea contractului/lotului (fără TVA)
Valoarea totală a contractului/lotului: 107739.15 RON 💰
Oferta a fost poziționată în clasament
Locul pe lista câștigătorilor: 1
Identificatorul ofertei: REF_OF: CAN1165041/LOT-0003/CIF: RO 25366113
Identificatorul lotului sau al grupului de loturi: LOT-0003
Numele și adresa contractantului
Nume: Skoven forest srl
Numărul național de înregistrare: RO 25366113
Adresa poștală: Strada Ştefan cel Mare şi Sfânt, Nr. 10
Cod poștal: 500432
Orașul poștal: Brasov
Regiune: Braşov 🏙️
Țara: România 🇷🇴
E-mail: pahoiu_cristina@yahoo.com 📧
Telefon: +40 744565524 📞
Fax: +40 268467560 📠
URL: http://wwww.e-licitatie.ro 🌏

2️⃣
Numărul de identificare a lotului: LOT-0002
Informații privind valoarea contractului/lotului (fără TVA)
Valoarea totală a contractului/lotului: 233818.45 RON 💰
Identificatorul ofertei: REF_OF: CAN1165041/LOT-0002/CIF: RO 25366113
Identificatorul lotului sau al grupului de loturi: LOT-0002

3️⃣
Numărul de identificare a lotului: LOT-0004
Valoarea totală a contractului/lotului: 250073.3 RON 💰
Identificatorul ofertei: REF_OF: CAN1165041/LOT-0004/CIF: RO 25366113
Identificatorul lotului sau al grupului de loturi: LOT-0004

4️⃣
Numărul de identificare a lotului: LOT-0001
Valoarea totală a contractului/lotului: 170834.46 RON 💰
Identificatorul ofertei: REF_OF: CAN1165041/LOT-0001/CIF: RO 25366113
Identificatorul lotului sau al grupului de loturi: LOT-0001

5️⃣
Numărul de identificare a lotului: LOT-0005
Valoarea totală a contractului/lotului: 93309.7 RON 💰
Identificatorul ofertei: REF_OF: CAN1165041/LOT-0005/CIF: RO 25366113
Identificatorul lotului sau al grupului de loturi: LOT-0005

Modificări
Alte informații suplimentare
Modificari nesubstantiale
Principalul motiv al modificării: Modificări care nu sunt substanțiale.
Textul care trebuie corectat în anunțul inițial
Numărul secțiunii: Result
Valoare nouă
Text:
Prin Actul adițional înregistrat cu nr. 6875/18.08.2026 la Contractul de achiziție publică de servicii nr. 2510/24.03.2026, având ca obiect „Servicii silvice – Împăduriri și întreținere plantații” – Lotul 4 O.S. Gura Teghii, s-a modificat art. 4.3 referitor la prețul contractului. În urma Notei de renunțare nr. 6804/14.08.2026, a Notei de negociere nr. 6837/17.08.2026, a ofertei de negociere nr. 6829/17.08.2026 și a adresei prestatorului nr. 6828/17.08.2026, valoarea contractului s-a diminuat de la 253.917,52 lei fără TVA la 250.073,30 lei fără TVA. Diminuarea este de 3.844,22 lei fără TVA, reprezentând 1,51% din valoarea inițială a contractului. La valoarea actualizată se adaugă TVA în cuantum de 52.515,39 lei, rezultând o valoare totală de 302.588,69 lei cu TVA. Modificarea privește valoarea contractului, fără schimbarea naturii generale a obiectului acestuia. Celelalte prevederi contractuale, inclusiv durata contractului, rămân neschimbate.
Arată mai mult
Sursa: OJS 2026/S 161-579620 (2026-08-19)