Autoritatea contractantă intenţionează să achiziţione AUTOTURISME PRIN PROGRAMUL RABLA 2025-2030, cu configuraţia şi performanţele minime descrise în documenţia de atribuire. Finanţare: prin programul RABLA conform Ordinul ministrului mediului, apelor și pădurilor nr. 1231/2025 din 23 aprilie 2025 pentru aprobarea Ghidului de finanţare a Programului privind reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră în transporturi, prin promovarea vehiculelor de transport rutier nepoluante şi eficiente din punct de vedere energetic 2025 – 2030, în vederea reînnoirii parcului auto existent, în conformitate cu obiectivele instituției privind mobilitatea durabilă, reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră și alinierea la politicile publice naționale și europene în domeniul protecției mediului. Obiectul achiziției îl reprezintă achizitia a 8 autoturisme în cadrul „Programul privind reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră în transporturi, prin promovarea vehiculelor de transport rutier nepoluante și eficiente din punct de vedere energetic 2025-2030. În cadrul Programului Rabla Auto 2025-2030, instituțiile publice beneficiază de eco-tichet în cuantum de 12.000 lei la achiziţionarea unui autovehicul nou, fără a fi obligate să predea spre casare un autovehicul uzat, conform art. 7 (2) din Ghid. (Ecotichet - parte din preţul de achiziţie a unui autovehicul hibrid nou, susţinută prin modalitate nerambursabilă din Fondul pentru mediu în cadrul programului.) În urma aplicării cererii de finanţare s-a obţinut contravaloarea de 8 de ecotichete, în valoare de 96.000 lei cu TVA inclus. Se va încheia un contract de furnizare pentru fiecare lot în parte: - Lot nr. 1: Autoturism de teren tip 1 – 4 cpl; - Lot nr. 2: Autoturism de teren tip 2 - 4 cpl. După publicarea anunțului de participare operatorii economici pot adresa solicitări de clarificări la secțiunea Detalii procedură/Solicitare de clarificare/Întrebări/Comunicări. Orice solicitare de clarificări trebuie transmisă în SEAP (http://e-licitatie.ro). Răspunsurile la solicitările de clarificări se realizează în conformitate cu art. 160-161 din Legea 98/2016. Termenul limită până la care se pot solicita clarificări sau informaţii în legătură cu documentaţia de atribuire: 15 (cincisprezece) zile înainte de termenul stabilit pentru depunerea ofertelor. Autoritatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificări ale operatorilor economici/informaţiilor suplimentare cu cel puţin 10 (trei) zile înainte de termenul stabilit pentru depunerea ofertelor.
Anunţ de participare (2026-07-31) Obiect Domeniul de aplicare al achiziției
Titlu: Achiziție AUTOTURISME PRIN PROGRAMUL RABLA 2025-2030
Număr de referință: 4221110_2026_85/19,20
Scurtă descriere:
Autoritatea contractantă intenţionează să achiziţione AUTOTURISME PRIN PROGRAMUL RABLA 2025-2030, cu configuraţia şi performanţele minime descrise în documenţia de atribuire.
Finanţare: prin programul RABLA conform Ordinul ministrului mediului, apelor și pădurilor nr. 1231/2025 din 23 aprilie 2025 pentru aprobarea Ghidului de finanţare a Programului privind reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră în transporturi, prin promovarea vehiculelor de transport rutier nepoluante şi eficiente din punct de vedere energetic 2025 – 2030, în vederea reînnoirii parcului auto existent, în conformitate cu obiectivele instituției privind mobilitatea durabilă, reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră și alinierea la politicile publice naționale și europene în domeniul protecției mediului.
Obiectul achiziției îl reprezintă achizitia a 8 autoturisme în cadrul „Programul privind reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră în transporturi, prin promovarea vehiculelor de transport rutier nepoluante și eficiente din punct de vedere energetic 2025-2030.
În cadrul Programului Rabla Auto 2025-2030, instituțiile publice beneficiază de eco-tichet în cuantum de 12.000 lei la achiziţionarea unui autovehicul nou, fără a fi obligate să predea spre casare un autovehicul uzat, conform art. 7 (2) din Ghid. (Ecotichet - parte din preţul de achiziţie a unui autovehicul hibrid nou, susţinută prin modalitate nerambursabilă din Fondul pentru mediu în cadrul programului.)
În urma aplicării cererii de finanţare s-a obţinut contravaloarea de 8 de ecotichete, în valoare de 96.000 lei cu TVA inclus.
Se va încheia un contract de furnizare pentru fiecare lot în parte:
- Lot nr. 1: Autoturism de teren tip 1 – 4 cpl;
- Lot nr. 2: Autoturism de teren tip 2 - 4 cpl.
După publicarea anunțului de participare operatorii economici pot adresa solicitări de clarificări la secțiunea Detalii procedură/Solicitare de clarificare/Întrebări/Comunicări.
Orice solicitare de clarificări trebuie transmisă în SEAP (http://e-licitatie.ro).
Răspunsurile la solicitările de clarificări se realizează în conformitate cu art. 160-161 din Legea 98/2016.
Termenul limită până la care se pot solicita clarificări sau informaţii în legătură cu documentaţia de atribuire: 15 (cincisprezece) zile înainte de termenul stabilit pentru depunerea ofertelor.
Autoritatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificări ale operatorilor economici/informaţiilor suplimentare cu cel puţin 10 (trei) zile înainte de termenul stabilit pentru depunerea ofertelor.
Autoritatea contractantă intenţionează să achiziţione AUTOTURISME PRIN PROGRAMUL RABLA 2025-2030, cu configuraţia şi performanţele minime descrise în documenţia de atribuire.
Finanţare: prin programul RABLA conform Ordinul ministrului mediului, apelor și pădurilor nr. 1231/2025 din 23 aprilie 2025 pentru aprobarea Ghidului de finanţare a Programului privind reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră în transporturi, prin promovarea vehiculelor de transport rutier nepoluante şi eficiente din punct de vedere energetic 2025 – 2030, în vederea reînnoirii parcului auto existent, în conformitate cu obiectivele instituției privind mobilitatea durabilă, reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră și alinierea la politicile publice naționale și europene în domeniul protecției mediului.
Obiectul achiziției îl reprezintă achizitia a 8 autoturisme în cadrul „Programul privind reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră în transporturi, prin promovarea vehiculelor de transport rutier nepoluante și eficiente din punct de vedere energetic 2025-2030.
În cadrul Programului Rabla Auto 2025-2030, instituțiile publice beneficiază de eco-tichet în cuantum de 12.000 lei la achiziţionarea unui autovehicul nou, fără a fi obligate să predea spre casare un autovehicul uzat, conform art. 7 (2) din Ghid. (Ecotichet - parte din preţul de achiziţie a unui autovehicul hibrid nou, susţinută prin modalitate nerambursabilă din Fondul pentru mediu în cadrul programului.)
În urma aplicării cererii de finanţare s-a obţinut contravaloarea de 8 de ecotichete, în valoare de 96.000 lei cu TVA inclus.
Se va încheia un contract de furnizare pentru fiecare lot în parte:
- Lot nr. 1: Autoturism de teren tip 1 – 4 cpl;
- Lot nr. 2: Autoturism de teren tip 2 - 4 cpl.
După publicarea anunțului de participare operatorii economici pot adresa solicitări de clarificări la secțiunea Detalii procedură/Solicitare de clarificare/Întrebări/Comunicări.
Orice solicitare de clarificări trebuie transmisă în SEAP (http://e-licitatie.ro).
Răspunsurile la solicitările de clarificări se realizează în conformitate cu art. 160-161 din Legea 98/2016.
Termenul limită până la care se pot solicita clarificări sau informaţii în legătură cu documentaţia de atribuire: 15 (cincisprezece) zile înainte de termenul stabilit pentru depunerea ofertelor.
Autoritatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificări ale operatorilor economici/informaţiilor suplimentare cu cel puţin 10 (trei) zile înainte de termenul stabilit pentru depunerea ofertelor.
Tipul de contract: Bunuri
Produse/servicii: Vehicule de teren📦
Valoarea estimată fără TVA: 1 164 000 RON 💰
Informații despre loturi
Acest contract este împărțit în loturi ✅
Numărul maxim de loturi care pot fi atribuite unui singur ofertant: 2
Ofertele pot fi depuse pentru un număr maxim de loturi: 2
1️⃣
Identificator intern: 1
Titlu: - Lot nr. 1: Autoturism de teren tip 1
Valoarea estimată fără TVA: 556 000 RON 💰
Descrierea achiziției publice: Contracte de furnizare AUTOTURISME PRIN PROGRAMUL RABLA 2025-2030
Obiectivul achiziției publice strategice: Reducerea impactului asupra mediului
Procedura de achiziție are scopul de a reduce impactul asupra mediului prin eliminarea emisiilor de gaze cu efect de seră.
Abordarea pentru reducerea impactului asupra mediului: Altele
Criterii privind achizițiile ecologice: Alte criterii privind achizițiile publice ecologice
Locul principal sau locul de desfășurare: Str. Drumul Taberei 7A, sector 6, București
Țara: România 🇷🇴
Locul de desfășurare: Bucureşti
🏙️
Durata: 90 zile
Numărul maxim de reînnoiri: 0
Criterii de atribuire
Preț ✅
Preț (pondere): 40
Criteriul de calitate (denumire): Pemisii CO2
Criteriul de calitate (pondere): 20
Criteriul de calitate (denumire): Pgaranție
Pcombustibil
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0001
2️⃣
Identificator intern: 2
Titlu: - Lot nr. 2: Autoturism de teren tip 2
Valoarea estimată fără TVA: 608 000 RON 💰
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0002
Procedura Tipul de procedură
Procedura deschisă ✅
Temeiul juridic: Directiva 2014/24/UE
Informații administrative
Termenul de primire a ofertelor sau a cererilor de participare: 2026-09-07 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor: 2026-09-07 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor (locul): In SEAP
Condiții de deschidere a ofertelor (Informații privind persoanele autorizate și procedura de deschidere): Comisia de evaluare a ofertelor
Limbile în care pot fi prezentate ofertele sau cererile de participare: română 🗣️
Perioada minimă de timp în care ofertantul trebuie să mențină oferta: 2 luni Condiții de ofertare
Un grup de ofertanți căruia i se atribuie un contract trebuie să adopte o anumită formă juridică ✅
Data deschiderii: 2026-09-07 15:00:00.0000000 📅
Locul: In SEAP
Informații suplimentare: Comisia de evaluare a ofertelor
Facturare electronică: Obligatorie
Criterii de atribuire
Tip de pondere: Ponderare (procentaj, valoare exactă)
Condiții de ofertare
Contractul conține condiții de executare ✅
Informații juridice, economice, financiare și tehnice Condiții de participare
Criteriu de selecție: Înregistrare într-un registru comercial
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Cerința:
Operatorii economici care depun ofertă trebuie să dovedească o formă de înregistrare în condițiile legii din țara rezidentă, din care să reiasă că operatorul economic este legal constituit, că nu se află în niciuna din situațiile de anulare a constituirii, precum și faptul că are capacitatea profesională de a realiza activitățile ce fac obiectul contractului de achiziție publică. Cerința se aplică inclusiv pentru subcontractanți pentru partea din contract pe care aceștia urmează să o realizeze, care vor completa informațiile aferente situației lor la nivelul unui DUAE distinct.
Modalitatea de îndeplinire:
Se va completa DUAE de către operatorii economici participanți la procedura de atribuire a contractului de achiziție publică cu informațiile solicitate de către autoritatea contractantă – informații referitoare la îndeplinirea cerințelor privind capacitatea de exercitare a activității profesionale.
Documentul justificativ care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE, respectiv certificatul constatator emis de ONRC, sau în cazul ofertanților persoane juridice/fizice străine, documentele echivalente emise în țara de rezidență, traduse în limba română, urmează să fie prezentate, la solicitarea autorității contractante, doar de către ofertantul clasat pe primul loc în clasamentul întocmit după aplicarea criteriului de atribuire/ de către ofertanții selectați să semneze contractul sau după caz admiși să participe la sistemul dinamic de achiziție publică.
In situația în care vor fi executate părți din contract de către subcontractanți, dovada înregistrării și corespondența activităților principale/secundare din cadrul acestuia cu obiectul achiziției se va prezenta obligatoriu și de către subcontractanți, pentru partea din contract pe care o vor realiza.
Vor fi calificați operatorii economici care au ca domeniu de activitate comercializarea de produse de tipul solicitat.
Persoana juridică străină beneficiază în România de acelaşi regim privind participarea de care beneficiază şi furnizorul român în ţara în care furnozorul străin este rezident.
Documentele emise în altă limbă decât limba română vor fi prezentate în limba în care au fost emise, însoţite de o traducere autorizată în limba română. Toate documentele vor avea, pe lângă semnătură, menţionat în clar numele întreg al persoanei semnatare.
Toate documentele solicitate de autoritatea contractantă vor fi depuse de ofertant în oricare din variantele originale, copie legalizată sau copie lizibilă cu menţiunea „conform cu originalul”, prin mijloace electronice în SEAP, în secţiunea dedicată, semnate cu semnătură electronică extinsă bazată pe un certificat calificat, conform Legii nr. 455/2001, republicată, privind semnătura electronică.
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor
Cerința:
Operatorii economici care depun ofertă trebuie să dovedească o formă de înregistrare în condițiile legii din țara rezidentă, din care să reiasă că operatorul economic este legal constituit, că nu se află în niciuna din situațiile de anulare a constituirii, precum și faptul că are capacitatea profesională de a realiza activitățile ce fac obiectul contractului de achiziție publică. Cerința se aplică inclusiv pentru subcontractanți pentru partea din contract pe care aceștia urmează să o realizeze, care vor completa informațiile aferente situației lor la nivelul unui DUAE distinct.
Modalitatea de îndeplinire:
Se va completa DUAE de către operatorii economici participanți la procedura de atribuire a contractului de achiziție publică cu informațiile solicitate de către autoritatea contractantă – informații referitoare la îndeplinirea cerințelor privind capacitatea de exercitare a activității profesionale.
Documentul justificativ care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE, respectiv certificatul constatator emis de ONRC, sau în cazul ofertanților persoane juridice/fizice străine, documentele echivalente emise în țara de rezidență, traduse în limba română, urmează să fie prezentate, la solicitarea autorității contractante, doar de către ofertantul clasat pe primul loc în clasamentul întocmit după aplicarea criteriului de atribuire/ de către ofertanții selectați să semneze contractul sau după caz admiși să participe la sistemul dinamic de achiziție publică.
In situația în care vor fi executate părți din contract de către subcontractanți, dovada înregistrării și corespondența activităților principale/secundare din cadrul acestuia cu obiectul achiziției se va prezenta obligatoriu și de către subcontractanți, pentru partea din contract pe care o vor realiza.
Vor fi calificați operatorii economici care au ca domeniu de activitate comercializarea de produse de tipul solicitat.
Persoana juridică străină beneficiază în România de acelaşi regim privind participarea de care beneficiază şi furnizorul român în ţara în care furnozorul străin este rezident.
Documentele emise în altă limbă decât limba română vor fi prezentate în limba în care au fost emise, însoţite de o traducere autorizată în limba română. Toate documentele vor avea, pe lângă semnătură, menţionat în clar numele întreg al persoanei semnatare.
Toate documentele solicitate de autoritatea contractantă vor fi depuse de ofertant în oricare din variantele originale, copie legalizată sau copie lizibilă cu menţiunea „conform cu originalul”, prin mijloace electronice în SEAP, în secţiunea dedicată, semnate cu semnătură electronică extinsă bazată pe un certificat calificat, conform Legii nr. 455/2001, republicată, privind semnătura electronică.
Criteriu de selecție: Proporția subcontractării
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Proporţia de subcontractare.
Partea/părţile din contracte pe care operatorul economic intenţionează să o/le subcontracteze, conform art. 179, lit. k) din Legea nr. 98/2016 privind achiziţiile publice, cu modificările şi completările ulterioare.
Modalitatea de îndeplinire:
Se va completa DUAE de către operatorii economici participanți la procedura de atribuire cu informaţiile aferente situaţiei lor.
Odată cu depunerea DUAE toţi ofertanţii vor prezenta acordul de subcontractare.
Autoritatea contractantă poate solicita candidaţilor/ofertanţilro să depună toate sau o parte dintre documentele justificative ca dovadă a informaţiilor cuprinse în DUAE, în orice moment pe durata desfăţurării unei proceduri de atribuire, dacă acest lucru este necesar pentru a asigura desfăşurarea corespuzătoare a procedurii.
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor
Proporţia de subcontractare.
Partea/părţile din contracte pe care operatorul economic intenţionează să o/le subcontracteze, conform art. 179, lit. k) din Legea nr. 98/2016 privind achiziţiile publice, cu modificările şi completările ulterioare.
Modalitatea de îndeplinire:
Se va completa DUAE de către operatorii economici participanți la procedura de atribuire cu informaţiile aferente situaţiei lor.
Odată cu depunerea DUAE toţi ofertanţii vor prezenta acordul de subcontractare.
Autoritatea contractantă poate solicita candidaţilor/ofertanţilro să depună toate sau o parte dintre documentele justificative ca dovadă a informaţiilor cuprinse în DUAE, în orice moment pe durata desfăţurării unei proceduri de atribuire, dacă acest lucru este necesar pentru a asigura desfăşurarea corespuzătoare a procedurii.
Forma juridică pe care trebuie să o adopte grupul de operatori economici căruia urmează să i se atribuie contractul: Asociere conform art. 53. din Legea privind achizitiile publice nr 98/2016
Principalele condiții de finanțare și modalități de plată și/sau trimitere la dispozițiile relevante care le reglementează:
Finanţare: fonduri bugetare;
Modalităţi de plată: prin virament bancar, în baza facturii, emisă de către contractant pentru suma la care este îndreptățit conform prevederilor contractuale, direct în contul contractantului indicat pe factură deschis la Trezoreria statului.
Termenul de plată este de maxim 30 de zile de la primirea facturii primirea facturii de către autoritatea contractantă în condițiile stabilite mai sus prin intermediul RO e-Factura.
Principalele condiții de finanțare și modalități de plată și/sau trimitere la dispozițiile relevante care le reglementează
Finanţare: fonduri bugetare;
Modalităţi de plată: prin virament bancar, în baza facturii, emisă de către contractant pentru suma la care este îndreptățit conform prevederilor contractuale, direct în contul contractantului indicat pe factură deschis la Trezoreria statului.
Termenul de plată este de maxim 30 de zile de la primirea facturii primirea facturii de către autoritatea contractantă în condițiile stabilite mai sus prin intermediul RO e-Factura.
Condiții legate de contract
Condiții de executare a contractului:
În conformitate cu prevederile art. 10 din H.G. 445/2003 cu modificările și completările ulterioare, până la semnarea contractului, contractantul trebuie să obțină codul de agent economic NATO (NCAGE), acordat de Biroul Național de Codificare situat în București, tel:021.410.78.80/81, int. 219, ncage@roncb.ro.
În conformitate cu prevederile art. 10 din H.G. 445/2003 cu modificările și completările ulterioare, până la semnarea contractului, contractantul trebuie să obțină codul de agent economic NATO (NCAGE), acordat de Biroul Național de Codificare situat în București, tel:021.410.78.80/81, int. 219, ncage@roncb.ro.
Condiții de participare
Motiv de excludere:
Abaterea profesională gravă
Acorduri cu alți operatori economici care vizează denaturarea concurenței
Active administrate de lichidator
+ încă 20
Activitățile economice sunt suspendate
Combaterea spălării banilor sau a finanțării terorismului
Concordat
Conflict de interese care decurge din participarea la procedura de achiziții publice
Corupție
Faliment
Frauda
Implicare directă sau indirectă în pregătirea acestei proceduri de achiziții publice
Infracțiuni teroriste sau infracțiuni legate de activități teroriste
Insolvență
Interpretare eronată, nedivulgare de informații, incapacitate de a furniza documentele necesare sau obținere de informații confidențiale referitoare la această procedură
Munca copiilor și alte forme de trafic de persoane
Participarea la o organizație criminală
Situații similare, în temeiul legislației naționale, cum ar fi falimentul
Încetare anticipată, daune-interese sau alte sancțiuni comparabile
Încălcarea obligației de plată a contribuțiilor la asigurările sociale
Încălcarea obligației de plată a impozitelor
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației de mediu
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației muncii
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației sociale
Descrierea motivelor de excludere:
Operatorul economic sau o persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru participarea la o organizație criminală.
Operatorul economic sau orice persoană care este membru al organelor sale de conducere a fost condamnată definitiv pentru corupție, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau pentru care perioada de excludere prevăzută în hotărâre este încă aplicabilă.
Operatorul economic sau orice persoană care este membru al organelor sale de conducere a fost condamnată definitiv pentru corupție, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau pentru care perioada de excludere prevăzută în hotărâre este încă aplicabilă.
Operatorul economic sau un membru al organelor sale de conducere a fost condamnat definitiv pentru fraudă, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau cu perioadă de excludere încă valabilă.
Operatorul economic sau un membru al conducerii a fost condamnat pentru infracțiuni teroriste sau activități conexe.
Operatorul economic sau orice persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru spălare de bani sau finanțarea terorismului.
Operatorul economic a fost condamnat pentru utilizarea muncii copiilor sau alte forme de trafic de persoane.
Operatorul economic nu și-a îndeplinit obligațiile de plată a impozitelor.
Operatorul economic nu este considerat suficient de sigur pentru a evita riscuri privind securitatea națională.
Operatorul economic se află într-o situație de conflict de interese legată de participarea la această procedură.
Operatorul economic a oferit informații false, a ascuns informații sau nu a furnizat documente relevante.
Operatorul economic a încălcat legislația privind…
… protecția mediului.
… securitatea socială.
… dreptul muncii.
Operatorul economic se află în stare de insolvență, faliment sau lichidare.
Operatorul economic a comis o abatere profesională gravă.
Autoritatea contractantă Nume și adrese
Nume: MINISTERUL APARARII - UM 02605 Bucuresti
Numărul național de înregistrare: RO4221110
Adresa poștală: Strada: Taberei, nr. 7A
Cod poștal: 061352
Orașul poștal: Bucuresti
Regiune: Bucureşti
🏙️
Țara: România 🇷🇴
Punct de contact: Mirabela Tudor
E-mail: achizitii@dcis.ro📧
Telefon: +40747225712📞
Fax: +40 214080723 📠
URL: https://www.mapn.ro🌏
Adresa profilului de cumpărător: https://www.e-licitatie.ro🌏 Tipul autorității contractante
Minister sau orice altă autoritate naţională sau federală
Activitate principală
Ordine și siguranță publică
Comunicare
Documente URL: https://e-licitatie.ro/pub/notices/c-notice/v2/view/100210555🌏
URL de participare: https://www.e-licitatie.ro🌏
Depunere electronică: Obligatorie
Informații complementare Informații suplimentare
Mai multe informații suplimentare se regăsesc în documentul "Instructiuni pentru ofertanti" atașat anunțului ca parte a documentației de atribuire.
Cerintele tehnice definite la nivelul anuntului de participare, caietului de sarcini sau altor documente complementare, prin trimiterea standardelor, la un anumit producator, la marci, brevete, tipuri, la o origine sau la o productie/metoda specifica de fabricatie/prestare/executie, vor fi intelese ca fiind insotite de mentiunea ”sau echivalent”.
Mai multe informații suplimentare se regăsesc în documentul "Instructiuni pentru ofertanti" atașat anunțului ca parte a documentației de atribuire.
Cerintele tehnice definite la nivelul anuntului de participare, caietului de sarcini sau altor documente complementare, prin trimiterea standardelor, la un anumit producator, la marci, brevete, tipuri, la o origine sau la o productie/metoda specifica de fabricatie/prestare/executie, vor fi intelese ca fiind insotite de mentiunea ”sau echivalent”.
Revizuirea organismului
Nume: Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor
Numărul național de înregistrare: 20329980
Adresa poștală: Str. Stavropoleos nr. 6, sector 3
Cod poștal: 030084
Orașul poștal: Bucuresti
Regiune: Bucureşti
🏙️
Țara: România 🇷🇴
E-mail: office@cnsc.ro📧
Telefon: +40 213104641📞
Fax: +40 213104642 📠
URL: http://www.cnsc.ro🌏 Serviciul de la care se pot obține informații privind procedura de reexaminare La fel ca: Nume și adrese Procedura de revizuire
Informații precise cu privire la termenul (termenele) limită pentru procedurile de reexaminare:
În conformitate cu prevederile art. 8 din Legea nr. 101/2016, cu modificările și completările ulterioare.
Mai multe informații suplimentare se regăsesc în documentul "Instructiuni pentru ofertanți" atașat anunțului ca parte a documentației de atribuire.