Acord cadru de furnizare medicamente antineoplazice
Spitalul Clinic Judetean de Urgenta Targu.Mures
Acord cadru de furnizare medicamente antineoplazice, impartit in loturi conform caietului de sarcini si fisei de date. AC va raspunde la clarificari in a 12-a zi dinainte de termenul limita de depunere a ofertelor. Numar zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor/candidaturilor 20.
Termen limităDeadline 2026-10-02
Cine? Ce? Unde?- • Bucureşti-Ilfov › Bucureşti
- • Centru › Mureş
Istoricul achizițiilor
| Data | Document |
|---|---|
| 2026-09-01 | Anunţ de participare |
Anunţ de participare (2026-09-01)
Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Titlu: Acord cadru de furnizare medicamente antineoplazice
Număr de referință:
Scurtă descriere:
Tipul de contract: Bunuri
Produse/servicii: Antineoplazice 📦
Valoarea estimată fără TVA: 6145922.4 RON 💰
Informații despre loturi
Acest contract este împărțit în loturi ✅
Numărul maxim de loturi care pot fi atribuite unui singur ofertant: 11
Ofertele pot fi depuse pentru un număr maxim de loturi: 11
1️⃣
Identificator intern:
Titlu: BLEOMYCINUM SULFAS 15000 UI f
Valoarea estimată fără TVA: 54 417 RON 💰
Descrierea achiziției publice: Cant min CS 1 Cant max CS 50 Cant min AC 20 Cant max AC 300
Locul principal sau locul de desfășurare:
Țara: România 🇷🇴
Locul de desfășurare: Mureş 🏙️
Durata: 36 luni
Numărul maxim de reînnoiri: 0
Criterii de atribuire
Preț ✅
Titlu
Numărul de identificare a lotului:
2️⃣
Identificator intern:
Titlu: BORTEZOMIBUM 2,5mg/ml
Valoarea estimată fără TVA: 960 208 RON 💰
Descrierea achiziției publice: Cant min CS 1 Cant max CS 150 Cant min AC 100 Cant max AC 400
Titlu
Numărul de identificare a lotului:
3️⃣
Identificator intern:
Titlu: DACTINOMICINUM 500micrograme fl
Valoarea estimată fără TVA: 1 072 764 RON 💰
Descrierea achiziției publice: Cant min CS 1 Cant max CS 50 Cant min AC 25 Cant max AC 3600
Titlu
Numărul de identificare a lotului:
4️⃣
Identificator intern:
Titlu: DECITABINABINUM PULB PT CONC PT SOL PERF 50 MG
Valoarea estimată fără TVA: 1 476 822 RON 💰
Titlu
Numărul de identificare a lotului:
5️⃣
Identificator intern:
Titlu: DOXORUBICINUM 2mg/ml 25 ml
Valoarea estimată fără TVA: 328 000 RON 💰
Descrierea achiziției publice: Cant min CS 100 Cant max CS 1500 Cant min AC 1000 Cant max AC 5000
Titlu
Numărul de identificare a lotului:
6️⃣
Identificator intern:
Titlu: EPIRUBICINUM 2mg/ml 50mg 25ml
Valoarea estimată fără TVA: 493 300 RON 💰
Titlu
Numărul de identificare a lotului:
7️⃣
Identificator intern:
Titlu: IFOSFAMIDUM PULB PT SOL PERF 1G fl
Valoarea estimată fără TVA: 42 990 RON 💰
Titlu
Numărul de identificare a lotului:
8️⃣
Identificator intern:
Titlu: IMATINIBUM 400 mg compr film
Valoarea estimată fără TVA: 96 984 RON 💰
Descrierea achiziției publice: Cant min CS 30 Cant max CS 240 Cant min AC 120 Cant max AC 3600
Titlu
Numărul de identificare a lotului:
9️⃣
Identificator intern:
Titlu: POLATUZUMAB VEDOTIN 30 mg pulb pt sol perf fl
Valoarea estimată fără TVA: 280855.8 RON 💰
Descrierea achiziției publice: Cant min CS 1 Cant max CS 10 Cant min AC 5 Cant max AC 30
Titlu
Numărul de identificare a lotului:
1️⃣0️⃣
Identificator intern:
Titlu: POLATUZUMAB VEDOTIN 140 mg pulb pt sol perf fl
Valoarea estimată fără TVA: 1307361.6 RON 💰
Titlu
Numărul de identificare a lotului:
1️⃣1️⃣
Identificator intern:
Titlu: TRETINOINUM 100 mg caps moi
Valoarea estimată fără TVA: 32 220 RON 💰
Descrierea achiziției publice: Cant min CS 100 Cant max CS 500 Cant min AC 200 Cant max AC 3600
Titlu
Numărul de identificare a lotului:
Procedura
Tipul de procedură
Procedura deschisă ✅
Temeiul juridic: Directiva 2014/24/UE
Informații administrative
Termenul de primire a ofertelor sau a cererilor de participare: 2026-10-02 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor: 2026-10-02 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor (locul): In SEAP
Limbile în care pot fi prezentate ofertele sau cererile de participare: română 🗣️
Perioada minimă de timp în care ofertantul trebuie să mențină oferta: 6 luni
Informații privind un acord-cadru sau un sistem dinamic de achiziție
Acord-cadru cu mai mulți operatori ✅
Numărul maxim de participanți: 3
Condiții de ofertare
Un grup de ofertanți căruia i se atribuie un contract trebuie să adopte o anumită formă juridică ✅
Data deschiderii: 2026-10-02 15:00:00.0000000 📅
Locul: In SEAP
Facturare electronică: Obligatorie
Informații juridice, economice, financiare și tehnice
Condiții de participare
Criteriu de selecție: Înregistrare într-un registru profesional relevant
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Criteriu de selecție: Înregistrare într-un registru comercial
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Criteriu de selecție: Referințe despre livrări specificate
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Forma juridică pe care trebuie să o adopte grupul de operatori economici căruia urmează să i se atribuie contractul: Asociere conform art. 53. din Legea privind achizitiile publice nr 98/2016
Motiv de excludere:
Descrierea motivelor de excludere:
Autoritatea contractantă
Nume și adrese
Nume: Spitalul Clinic Judetean de Urgenta Targu.Mures
Numărul național de înregistrare:
Adresa poștală: Strada: Marinescu Gheorghe, nr. 50
Cod poștal: 540136
Orașul poștal: Targu Mures
Regiune: Mureş 🏙️
Țara: România 🇷🇴
Punct de contact: Adriana Florea
E-mail: achizitii.adriana@spitalmures.ro 📧
Telefon: +40 755025846 📞
Fax: +40 0265213967 📠
URL: https://www.spitalmures.ro 🌏
Adresa profilului de cumpărător: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Tipul autorității contractante
Organism de drept public
Activitate principală
Sănătate
Comunicare
Documente URL: https://e-licitatie.ro/pub/notices/c-notice/v2/view/100211606 🌏
URL de participare: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Depunere electronică: Obligatorie
Informații complementare
Informații suplimentare
Revizuirea organismului
Nume: Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor
Numărul național de înregistrare:
Adresa poștală: Str. Stavropoleos nr. 6, sector 3
Cod poștal: 030084
Orașul poștal: București
Regiune: Bucureşti 🏙️
Țara: România 🇷🇴
E-mail: office@cnsc.ro 📧
Telefon: +40 213104641 📞
Fax: +40 213104642 📠
URL: http://www.cnsc.ro 🌏
Serviciul de la care se pot obține informații privind procedura de reexaminare
Nume: Spitalul Clinic Judetean de Urgenta Targu Mures - Compartimentul Contencios
Numărul național de înregistrare:
Adresa poștală: Adresa: str Ghe. Marinescu nr 50
Cod poștal: 540136
Orașul poștal: Targu Mures
Regiune: Mureş 🏙️
E-mail: juridic.achizitii@spitalmures.ro 📧
Telefon: +40265212111 📞
URL: https://www.spitalmures.ro 🌏
Procedura de revizuire
Informații precise cu privire la termenul (termenele) limită pentru procedurile de reexaminare:
Facturarea electronică va fi acceptată
Sursa: OJS 2026/S 170-606773 (2026-09-01)
Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Titlu: Acord cadru de furnizare medicamente antineoplazice
Număr de referință:
4323209/2026/23166/31.08.2026
Scurtă descriere:
Acord cadru de furnizare medicamente antineoplazice, impartit in loturi conform caietului de sarcini si fisei de date.
AC va raspunde la clarificari in a 12-a zi dinainte de termenul limita de depunere a ofertelor.
Numar zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor/candidaturilor 20.
Arată mai mult
Produse/servicii: Antineoplazice 📦
Valoarea estimată fără TVA: 6145922.4 RON 💰
Informații despre loturi
Acest contract este împărțit în loturi ✅
Numărul maxim de loturi care pot fi atribuite unui singur ofertant: 11
Ofertele pot fi depuse pentru un număr maxim de loturi: 11
1️⃣
Identificator intern:
1
Titlu: BLEOMYCINUM SULFAS 15000 UI f
Valoarea estimată fără TVA: 54 417 RON 💰
Descrierea achiziției publice: Cant min CS 1 Cant max CS 50 Cant min AC 20 Cant max AC 300
Locul principal sau locul de desfășurare:
Spitalul Clinic Judetean de Urgenta Targu.Mures
Cod de identitate fiscala4323209, Adresa:Strada: Marinescu Gheorghe, nr. 50, Localitate:Targu Mures, Cod NUTSRO125 Mures, Cod Postal:540136, Tara:Romania, Fax:+40 0265213967, Adresa web a sediului principal al autoritatii/entitatii contractante(URL)www.spitalmures.ro. Adresa profilului cumparatorului (URL)www.e-licitatie.ro,
Arată mai mult
Locul de desfășurare: Mureş 🏙️
Durata: 36 luni
Numărul maxim de reînnoiri: 0
Criterii de atribuire
Preț ✅
Titlu
Numărul de identificare a lotului:
LOT-0001
2️⃣
Identificator intern:
2
Titlu: BORTEZOMIBUM 2,5mg/ml
Valoarea estimată fără TVA: 960 208 RON 💰
Descrierea achiziției publice: Cant min CS 1 Cant max CS 150 Cant min AC 100 Cant max AC 400
Titlu
Numărul de identificare a lotului:
LOT-0002
3️⃣
Identificator intern:
3
Titlu: DACTINOMICINUM 500micrograme fl
Valoarea estimată fără TVA: 1 072 764 RON 💰
Descrierea achiziției publice: Cant min CS 1 Cant max CS 50 Cant min AC 25 Cant max AC 3600
Titlu
Numărul de identificare a lotului:
LOT-0003
4️⃣
Identificator intern:
4
Titlu: DECITABINABINUM PULB PT CONC PT SOL PERF 50 MG
Valoarea estimată fără TVA: 1 476 822 RON 💰
Titlu
Numărul de identificare a lotului:
LOT-0004
5️⃣
Identificator intern:
5
Titlu: DOXORUBICINUM 2mg/ml 25 ml
Valoarea estimată fără TVA: 328 000 RON 💰
Descrierea achiziției publice: Cant min CS 100 Cant max CS 1500 Cant min AC 1000 Cant max AC 5000
Titlu
Numărul de identificare a lotului:
LOT-0005
6️⃣
Identificator intern:
6
Titlu: EPIRUBICINUM 2mg/ml 50mg 25ml
Valoarea estimată fără TVA: 493 300 RON 💰
Titlu
Numărul de identificare a lotului:
LOT-0006
7️⃣
Identificator intern:
7
Titlu: IFOSFAMIDUM PULB PT SOL PERF 1G fl
Valoarea estimată fără TVA: 42 990 RON 💰
Titlu
Numărul de identificare a lotului:
LOT-0007
8️⃣
Identificator intern:
8
Titlu: IMATINIBUM 400 mg compr film
Valoarea estimată fără TVA: 96 984 RON 💰
Descrierea achiziției publice: Cant min CS 30 Cant max CS 240 Cant min AC 120 Cant max AC 3600
Titlu
Numărul de identificare a lotului:
LOT-0008
9️⃣
Identificator intern:
9
Titlu: POLATUZUMAB VEDOTIN 30 mg pulb pt sol perf fl
Valoarea estimată fără TVA: 280855.8 RON 💰
Descrierea achiziției publice: Cant min CS 1 Cant max CS 10 Cant min AC 5 Cant max AC 30
Titlu
Numărul de identificare a lotului:
LOT-0009
1️⃣0️⃣
Identificator intern:
10
Titlu: POLATUZUMAB VEDOTIN 140 mg pulb pt sol perf fl
Valoarea estimată fără TVA: 1307361.6 RON 💰
Titlu
Numărul de identificare a lotului:
LOT-0010
1️⃣1️⃣
Identificator intern:
11
Titlu: TRETINOINUM 100 mg caps moi
Valoarea estimată fără TVA: 32 220 RON 💰
Descrierea achiziției publice: Cant min CS 100 Cant max CS 500 Cant min AC 200 Cant max AC 3600
Titlu
Numărul de identificare a lotului:
LOT-0011
Procedura
Tipul de procedură
Procedura deschisă ✅
Temeiul juridic: Directiva 2014/24/UE
Informații administrative
Termenul de primire a ofertelor sau a cererilor de participare: 2026-10-02 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor: 2026-10-02 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor (locul): In SEAP
Limbile în care pot fi prezentate ofertele sau cererile de participare: română 🗣️
Perioada minimă de timp în care ofertantul trebuie să mențină oferta: 6 luni
Informații privind un acord-cadru sau un sistem dinamic de achiziție
Acord-cadru cu mai mulți operatori ✅
Numărul maxim de participanți: 3
Condiții de ofertare
Un grup de ofertanți căruia i se atribuie un contract trebuie să adopte o anumită formă juridică ✅
Data deschiderii: 2026-10-02 15:00:00.0000000 📅
Locul: In SEAP
Facturare electronică: Obligatorie
Informații juridice, economice, financiare și tehnice
Condiții de participare
Criteriu de selecție: Înregistrare într-un registru profesional relevant
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Autorizatie de functionare eliberata de Ministerul Sanatatii Autorizatie de functionare eliberata de Ministerul Sanatatii - in copie certi cata pentru conformitatecu originalul –in baza legii 95/2006 modi cata prin OUG 2/2014 art.888
Pentru persoane juridice straine:
- Documente care dovedesc o forma apartenenta din punct de vedere profesional, înconformitate cu pevederile legale din tara în care candidatul/ofertantul este rezident,in originaltraduse în limba româna si legalizate sau semnate conform cu originalul
Arată mai mult
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Certi cat Constatator emis de O ciul Registrului Comertului Depunerea unui Certi cat Constatator emis de O ciul Registrului Comertului din care sa rezulteobiectul de activitate al operatorului economic
Criteriu de selecție: Cifra de afaceri specifică anuală
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Informatii privind cifra medie de afaceri globala Informatii privind cifra medie de afaceri globala care vizeaza activitatea din cel mult ultimii 3 ani(2023,2024,2025). Raţiunea pentru care autoritatea contractantǎ a solicitat prezentarea cifrei deafaceri rezidǎ din faptul cǎ, aceasta reprezintă indicatorul fundamental pe baza căruia se evaluează direct performanţele înregistrate de operatorul economic, autoritatea contractantă
Arată mai mult
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Autorizatia de punere pe piata a produsului/autorizatie nevoi speciale/decizie comisie conformart.700 din Legea 95/2006
Rezumat Caracteristici Produs(RCP) Autorizatia de punere pe piata a produsului/autorizatie nevoi speciale/decizie comisie conformart.700 din Legea 95/2006:
(1) Nici un medicament nu poate fi pus pe piață în România fără oautorizație de punere pe piață emisă de către Agenția Națională a Medicamentului, în conformitatecu prevederile prezentului titlu, sau fără o autorizație eliberată conform procedurii centralizate.
(2)Nici un medicament nu poate fi pus pe piață în România fără o autorizație de punere pe piațăemisă de către Agenția Națională a Medicamentului, în conformitate cu prevederile prezentuluititlu.
(3) După ce un medicament a primit o autorizație inițială de punere pe piață, conform alin. (1),respectiv alin. (2), orice concentrații, forme farmaceutice, căi de administrare și forme deprezentare suplimentare, precum și orice variații sau extensii trebuie autorizate separat conformalin. (1), respectiv alin. (2), sau incluse în autorizația inițială de punere pe piață; toate acesteautorizații de punere pe piață sunt considerate ca aparținând aceleiași autorizații globale, mai alesîn scopul aplicării prevederilor art. 704 alin. (1) și ale art. 852.
(4) Deținătorul autorizației de punerepe piață este responsabil de punerea pe piață a medicamentului; desemnarea unui reprezentantnu exonerează deținătorul autorizației de punere pe piață de răspundere juridică.
(5) Autorizațiaprevăzută la alin. (1), respectiv alin. (2), este necesară și pentru generatorii de radionuclizi, kiturile(truse), precursorii radionuclidici și medicamentele radiofarmaceutice fabricate industrial.
- Rezumat Caracteristici Produs(RCP)
- codul CIM
Arată mai mult
Motiv de excludere:
Abaterea profesională gravă
Acorduri cu alți operatori economici care vizează denaturarea concurenței
Active administrate de lichidator
+ încă 20
Activitățile economice sunt suspendate
Combaterea spălării banilor sau a finanțării terorismului
Concordat
Conflict de interese care decurge din participarea la procedura de achiziții publice
Corupție
Faliment
Frauda
Implicare directă sau indirectă în pregătirea acestei proceduri de achiziții publice
Infracțiuni teroriste sau infracțiuni legate de activități teroriste
Insolvență
Interpretare eronată, nedivulgare de informații, incapacitate de a furniza documentele necesare sau obținere de informații confidențiale referitoare la această procedură
Munca copiilor și alte forme de trafic de persoane
Participarea la o organizație criminală
Situații similare, în temeiul legislației naționale, cum ar fi falimentul
Încetare anticipată, daune-interese sau alte sancțiuni comparabile
Încălcarea obligației de plată a contribuțiilor la asigurările sociale
Încălcarea obligației de plată a impozitelor
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației de mediu
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației muncii
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației sociale
Operatorul economic sau o persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru participarea la o organizație criminală.
Operatorul economic sau orice persoană care este membru al organelor sale de conducere a fost condamnată definitiv pentru corupție, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau pentru care perioada de excludere prevăzută în hotărâre este încă aplicabilă.
Arată mai mult
Operatorul economic sau un membru al organelor sale de conducere a fost condamnat definitiv pentru fraudă, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau cu perioadă de excludere încă valabilă.
Operatorul economic sau un membru al conducerii a fost condamnat pentru infracțiuni teroriste sau activități conexe.
Operatorul economic sau orice persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru spălare de bani sau finanțarea terorismului.
Operatorul economic a fost condamnat pentru utilizarea muncii copiilor sau alte forme de trafic de persoane.
Operatorul economic nu și-a îndeplinit obligațiile de plată a impozitelor.
Operatorul economic nu este considerat suficient de sigur pentru a evita riscuri privind securitatea națională.
Operatorul economic se află într-o situație de conflict de interese legată de participarea la această procedură.
Descriere momentan indisponibilă – necesită completare manuală.
Operatorul economic a oferit informații false, a ascuns informații sau nu a furnizat documente relevante.
Operatorul economic a încălcat legislația privind…
… protecția mediului.
… securitatea socială.
… dreptul muncii.
Operatorul economic se află în stare de insolvență, faliment sau lichidare.
Operatorul economic a comis o abatere profesională gravă.
Autoritatea contractantă
Nume și adrese
Nume: Spitalul Clinic Judetean de Urgenta Targu.Mures
Numărul național de înregistrare:
4323209
Adresa poștală: Strada: Marinescu Gheorghe, nr. 50
Cod poștal: 540136
Orașul poștal: Targu Mures
Regiune: Mureş 🏙️
Țara: România 🇷🇴
Punct de contact: Adriana Florea
E-mail: achizitii.adriana@spitalmures.ro 📧
Telefon: +40 755025846 📞
Fax: +40 0265213967 📠
URL: https://www.spitalmures.ro 🌏
Adresa profilului de cumpărător: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Tipul autorității contractante
Organism de drept public
Activitate principală
Sănătate
Comunicare
Documente URL: https://e-licitatie.ro/pub/notices/c-notice/v2/view/100211606 🌏
URL de participare: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Depunere electronică: Obligatorie
Informații complementare
Informații suplimentare
Răspunsurile la DUAE ale operatorilor economici care participă la procedură vor fi completate în SEAP în mod direct, după
autentificare, de către fiecare participant. Detalii cu privire la întocmirea DUAE veți regăsi, după autentificarea în sistem, în secțiunea „Informații DUAE” – Ghid de completare DUAE.
Operatorii economici vor avea în continuare posibilitatea de a semna electronic DUAE, prin exportarea/importarea documentului creat cu extensia .xml sau prin tipărirea acestuia, direct din aplicație.
In cazul in care se constata ca ofertele clasate pe primele 3 locuri au preturi egale, autoritatea contractantă solicită ofertanţilor o nouă propunere financiară, iar contractul va fi atribuit ofertantului a cărui nouă propunere financiară are preţul cel mai scăzut.
Cerintele tehnice definite la nivelul anuntului de participare, caietului de sarcini sau altor documente complementare, prin trimiterea standardelor, la un anumit producator, la marci, brevete, tipuri, la o origine sau la o productie/metoda specifica de fabricatie/prestare/executie, vor fi intelese ca fiind insotite de mentiunea ”sau echivalent”.
Arată mai mult
Nume: Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor
Numărul național de înregistrare:
20329980
Adresa poștală: Str. Stavropoleos nr. 6, sector 3
Cod poștal: 030084
Orașul poștal: București
Regiune: Bucureşti 🏙️
Țara: România 🇷🇴
E-mail: office@cnsc.ro 📧
Telefon: +40 213104641 📞
Fax: +40 213104642 📠
URL: http://www.cnsc.ro 🌏
Serviciul de la care se pot obține informații privind procedura de reexaminare
Nume: Spitalul Clinic Judetean de Urgenta Targu Mures - Compartimentul Contencios
Numărul național de înregistrare:
4323209_3
Adresa poștală: Adresa: str Ghe. Marinescu nr 50
Cod poștal: 540136
Orașul poștal: Targu Mures
Regiune: Mureş 🏙️
E-mail: juridic.achizitii@spitalmures.ro 📧
Telefon: +40265212111 📞
URL: https://www.spitalmures.ro 🌏
Procedura de revizuire
Informații precise cu privire la termenul (termenele) limită pentru procedurile de reexaminare:
Termenele de formulare a contestatiei si de exercitare a caii de atac sunt cele prevazute in Legea nr 101/2016, completata si modificata prin OUG 45/2018.
Informații despre fluxurile de lucru electronice
Facturarea electronică va fi acceptată
Sursa: OJS 2026/S 170-606773 (2026-09-01)
Achiziții noi în categorii conexe 🆕
- Echipamente medicale, produse farmaceutice şi produse de îngrijire personală (>20 noi achiziții publice)