ACORD-CADRU de furnizare produse – Medicamente – CAPLACIZUMABUM
Spitalul Clinic Judetean De Urgenta Sf.Spiridon Iasi
Obiectul contractului il constituie furnizarea medicamentului caplacizumabum, indicat pentru tratamentul purpurei trombocitopenice trombotice dobândite (PTTd). Denumire Comună Internațională (DCI): Caplacizumabum; - formă farmaceutică: PULB.+SOLV. PT. SOL. INJ.; - Concentrație: 10 mg
Termen limităDeadline 2026-10-05
Cine? Ce? Unde?- • Bucureşti-Ilfov › Bucureşti
- • Nord-Est › Iaşi
Istoricul achizițiilor
| Data | Document |
|---|---|
| 2026-08-28 | Anunţ de participare |
Anunţ de participare (2026-08-28)
Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Titlu: ACORD-CADRU de furnizare produse – Medicamente – CAPLACIZUMABUM
Număr de referință:
Scurtă descriere:
Tipul de contract: Bunuri
Produse/servicii: Antitrombotice 📦
Valoarea estimată fără TVA: 55 481 436 RON 💰
Descriere
Identificator intern:
Titlu: Default lot
Descrierea achiziției publice:
Informații suplimentare:
Locul principal sau locul de desfășurare: Clinica de hematologie_prin Farmacia Spitalului
Țara: România 🇷🇴
Locul de desfășurare: Iaşi 🏙️
Durata: 36 luni
Numărul maxim de reînnoiri: 0
Criterii de atribuire
Preț ✅
Preț (pondere): 95
Criteriul de calitate (denumire): Termen de Livrare
Criteriul de calitate (pondere): 5
Titlu
Numărul de identificare a lotului:
Procedura
Tipul de procedură
Procedura deschisă ✅
Temeiul juridic: Directiva 2014/24/UE
Informații administrative
Termenul de primire a ofertelor sau a cererilor de participare: 2026-10-05 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor: 2026-10-05 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor (locul): In SEAP
Limbile în care pot fi prezentate ofertele sau cererile de participare: română 🗣️
Perioada minimă de timp în care ofertantul trebuie să mențină oferta: 6 luni
Informații privind un acord-cadru sau un sistem dinamic de achiziție
Acord-cadru cu mai mulți operatori ✅
Numărul maxim de participanți: 3
Condiții de ofertare
Un grup de ofertanți căruia i se atribuie un contract trebuie să adopte o anumită formă juridică ✅
Data deschiderii: 2026-10-05 15:00:00.0000000 📅
Locul: In SEAP
Facturare electronică: Obligatorie
Criterii de atribuire
Tip de pondere: Ponderare (procentaj, valoare exactă)
Informații juridice, economice, financiare și tehnice
Condiții de participare
Criteriu de selecție: Înregistrare într-un registru comercial
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Criteriu de selecție: Calificări educaționale și profesionale relevante
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Forma juridică pe care trebuie să o adopte grupul de operatori economici căruia urmează să i se atribuie contractul: Asociere conform art. 53. din Legea privind achizitiile publice nr 98/2016
Motiv de excludere:
Descrierea motivelor de excludere:
Operatorul economic se află în stare de insolvență, faliment sau lichidare.
Autoritatea contractantă
Nume și adrese
Nume: Spitalul clinic judetean de urgenta sf.spiridon iasi
Numărul național de înregistrare:
Adresa poștală: Strada: Independenţei, nr. 1
Cod poștal: 700111
Orașul poștal: Iasi
Regiune: Iaşi 🏙️
Țara: România 🇷🇴
Punct de contact: Elena Bibire
E-mail: achizitii@spitalspiridon.ro 📧
Telefon: +40 232217822 📞
URL: https://www.spitalspiridon.ro/ 🌏
Adresa profilului de cumpărător: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Tipul autorității contractante
Agenţie/birou regional sau local
Activitate principală
Sănătate
Comunicare
Documente URL: https://e-licitatie.ro/pub/notices/c-notice/v2/view/100211475 🌏
URL de participare: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Depunere electronică: Obligatorie
Informații complementare
Informații suplimentare
Revizuirea organismului
Nume: Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor
Numărul național de înregistrare:
Adresa poștală: Str. Stavropoleos nr. 6, sector 3
Cod poștal: 030084
Orașul poștal: Bucuresti
Regiune: Bucureşti 🏙️
Țara: România 🇷🇴
E-mail: office@cnsc.ro 📧
Telefon: +40 213104641 📞
Fax: +40 213104642 📠
URL: http://www.cnsc.ro 🌏
Serviciul de la care se pot obține informații privind procedura de reexaminare
La fel ca: Nume și adrese
Procedura de revizuire
Informații precise cu privire la termenul (termenele) limită pentru procedurile de reexaminare: conf art. 8 din Legea nr. 101/2016
Informații despre fluxurile de lucru electronice
Facturarea electronică va fi acceptată
Sursa: OJS 2026/S 167-596994 (2026-08-28)
Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Titlu: ACORD-CADRU de furnizare produse – Medicamente – CAPLACIZUMABUM
Număr de referință:
28113_21_08_2026
Scurtă descriere:
Obiectul contractului il constituie furnizarea medicamentului caplacizumabum, indicat pentru tratamentul purpurei trombocitopenice trombotice dobândite (PTTd).
Denumire Comună Internațională (DCI): Caplacizumabum;
- formă farmaceutică: PULB.+SOLV. PT. SOL. INJ.;
- Concentrație: 10 mg
Arată mai mult
Produse/servicii: Antitrombotice 📦
Valoarea estimată fără TVA: 55 481 436 RON 💰
Descriere
Identificator intern:
1
Titlu: Default lot
Descrierea achiziției publice:
CAPLACIZUMABUM - pulb.+solv. pt. sol. inj.; 1 flac continand 10 mg caplacizumab si 1 seringa preumpluta cu solvent administrare intravenoasa si subcutanata
cant min ctr. subsecvent (1 luna) = 90 kit;
cant max ctr. subsecvent (3 luni) = 270 kit
cant min acord cadru (12 luni) = 1080 kit
cant max acord cadru (36 luni) = 3240 kit
Arată mai mult
Estimări ale cantităților minime și maxime care ar putea fi solicitate pe durata întregului acord-cadru, precum și ale cantităților minime și maxime care ar putea face obiectul unui singur contract subsecvent dintre cele care urmează să fie atribuite pe durata acordului-cadru, cf. art. 20, alin. 8, lit f) din HG 395 / 2016 se regasesc in Tabelul nr. 2 din Caietul de sarcini atasat.
Arată mai mult
Țara: România 🇷🇴
Locul de desfășurare: Iaşi 🏙️
Durata: 36 luni
Numărul maxim de reînnoiri: 0
Criterii de atribuire
Preț ✅
Preț (pondere): 95
Criteriul de calitate (denumire): Termen de Livrare
Criteriul de calitate (pondere): 5
Titlu
Numărul de identificare a lotului:
LOT-0000
Procedura
Tipul de procedură
Procedura deschisă ✅
Temeiul juridic: Directiva 2014/24/UE
Informații administrative
Termenul de primire a ofertelor sau a cererilor de participare: 2026-10-05 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor: 2026-10-05 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor (locul): In SEAP
Limbile în care pot fi prezentate ofertele sau cererile de participare: română 🗣️
Perioada minimă de timp în care ofertantul trebuie să mențină oferta: 6 luni
Informații privind un acord-cadru sau un sistem dinamic de achiziție
Acord-cadru cu mai mulți operatori ✅
Numărul maxim de participanți: 3
Condiții de ofertare
Un grup de ofertanți căruia i se atribuie un contract trebuie să adopte o anumită formă juridică ✅
Data deschiderii: 2026-10-05 15:00:00.0000000 📅
Locul: In SEAP
Facturare electronică: Obligatorie
Criterii de atribuire
Tip de pondere: Ponderare (procentaj, valoare exactă)
Informații juridice, economice, financiare și tehnice
Condiții de participare
Criteriu de selecție: Înregistrare într-un registru comercial
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Operatorii economici ce depun oferta trebuie să dovedească o formă de înregistrare în condiţiile legii din ţara rezidentă, din care să reiasă că operatorul economic este legal constituit, că nu se află în niciuna din situaţiile de anulare a constituirii, precum şi faptul că are capacitatea profesională de a realiza activităţile ce fac obiectul contractului de achiziţie publică. Cerinţa se aplică inclusiv pentru subcontractanţi pentru partea din contract pe care aceştia urmează să o realizeze, care vor completa informaţiile aferente situaţiei lor la nivelul unui DUAE distinct.
Informatii si formalitati necesare pentru evaluarea respectarii cerintelor mentionate:
Ca dovada preliminara pentru verificarea cerintei privind forma de inregistrare in conditiile legii din tara de rezidenta si obiectul de activitate, operatorul economic (ofertant individual, membru al unei Asocieri, Subcontractant) trebuie sa prezinte o declaratie pe propria raspundere completata, reprezentata de DUAE (raspuns). La sectiunea „Criterii de selectie” din DUAE, la punctul A: „Indicatie globala pentru toate criteriile de selectie” unde apare textul: ”in ceea ce priveste crietriile de selectie, autoritatea contractanta cere operatorului economic sa declare ca ACESTA INDEPLINESTE TOATE CRITERIILE DE SELECTIE IMPUSE, INDICATE IN ANUNTUL RELEVANT SAU IN DOCUMENTELE ACHIZITIEI MENTIONATE IN ANUNT”.
Ofertantul Unic/ofertantul asociat/subcontractantul va selecta una din optiunile DA sau NU.
Modalitatea de indeplinire:
Se va completa DUAE de către operatorii economici participanţi la procedura de atribuire a contractului de achiziţie publică cu informaţiile solicitate de către autoritatea contractantă - informaţii referitoare la îndeplinirea cerinţelor privind capacitatea de exercitare a activităţii profesionale.
Documentul justificativ care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE, respectiv certificatul constatator emis de ONRC, sau în cazul ofertanţilor persoane juridice/fizice străine, documentele echivalente emise în ţara de rezidenţă, traduse în limba română, urmează să fie prezentate, la solicitarea Autorităţii contractante, doar de către ofertantii clasati pe primele 3 locuri în clasamentul intermediar întocmit după aplicarea criteriului de atribuire/de către ofertanţii selectaţi să semneze acordul-cadru.
Activitatea de furnizare nu poate fi subcontractată având în vedere prevederile art. 3 alin. (1) lit. yy) din Legea nr. 98/2016.
Arată mai mult
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Operatorii economici vor prezenta:
- Autorizatie de distributie en-gros eliberata de ANMDMR din care sa reiasa ca ofertantul are avizul de comercializare pentru produsul care face obiectul procedurii;
- Certificat de Bună Practică de Distribuție (Certificat GDP) eliberat de ANMDMR care atestă că depozitul și logistica (inclusiv lanțul frigorific) respectă normele europene
- Autorizația de Punere pe Piață (APP) valabilă pentru produsul ofertat, emisă de Agenția Europeană a Medicamentului (EMA) sau de ANMDMR, conform prevederilor Legii 95/2006 privind reforma în domeniul sănătății pentru ofertanții străini, documente echivalente emise în țara de rezidență.
Documentele trebuie sa fie valabile la data depunerii si din ele sa rezulte autorizarea pentru importul / comercializarea / depozitarea de produse conform obectului procedurii de achizitie.
Modalitatea de îndeplinire: se va completa DUAE de catre operatorii economici participanti la procedura de atribuire.
Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE, urmează să fie prezentate, la solicitarea autorităţii contractante, doar de către ofertantii clasati pe primele 3 locuri clasamentul intermediar întocmit la finalizarea evaluării ofertelor.
Nota: În cazul în care tara de origine sau în tara în care este stabilit ofertantul este alta decât România, apartenenta din punct de vedere profesional va fi dovedita cu documente din tara de origine, echivalente cu cele solicitate. Aceste documente se vor depune în limba româna, traduse de traducator autorizat.
Arată mai mult
Motiv de excludere:
Abaterea profesională gravă
Acorduri cu alți operatori economici care vizează denaturarea concurenței
Active administrate de lichidator
+ încă 20
Activitățile economice sunt suspendate
Combaterea spălării banilor sau a finanțării terorismului
Concordat
Conflict de interese care decurge din participarea la procedura de achiziții publice
Corupție
Faliment
Frauda
Implicare directă sau indirectă în pregătirea acestei proceduri de achiziții publice
Infracțiuni teroriste sau infracțiuni legate de activități teroriste
Insolvență
Interpretare eronată, nedivulgare de informații, incapacitate de a furniza documentele necesare sau obținere de informații confidențiale referitoare la această procedură
Munca copiilor și alte forme de trafic de persoane
Participarea la o organizație criminală
Situații similare, în temeiul legislației naționale, cum ar fi falimentul
Încetare anticipată, daune-interese sau alte sancțiuni comparabile
Încălcarea obligației de plată a contribuțiilor la asigurările sociale
Încălcarea obligației de plată a impozitelor
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației de mediu
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației muncii
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației sociale
Operatorul economic sau o persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru participarea la o organizație criminală.
Operatorul economic sau orice persoană care este membru al organelor sale de conducere a fost condamnată definitiv pentru corupție, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau pentru care perioada de excludere prevăzută în hotărâre este încă aplicabilă.
Arată mai mult
Operatorul economic sau un membru al organelor sale de conducere a fost condamnat definitiv pentru fraudă, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau cu perioadă de excludere încă valabilă.
Operatorul economic sau un membru al conducerii a fost condamnat pentru infracțiuni teroriste sau activități conexe.
Operatorul economic sau orice persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru spălare de bani sau finanțarea terorismului.
Operatorul economic a fost condamnat pentru utilizarea muncii copiilor sau alte forme de trafic de persoane.
Operatorul economic nu și-a îndeplinit obligațiile de plată a impozitelor.
Operatorul economic nu este considerat suficient de sigur pentru a evita riscuri privind securitatea națională.
Operatorul economic a comis o abatere profesională gravă.
Descriere momentan indisponibilă – necesită completare manuală.
Operatorul economic se află într-o situație de conflict de interese legată de participarea la această procedură.
Operatorul economic a oferit informații false, a ascuns informații sau nu a furnizat documente relevante.
Operatorul economic a încălcat legislația privind…
… protecția mediului.
… securitatea socială.
… dreptul muncii.
Autoritatea contractantă
Nume și adrese
Nume: Spitalul clinic judetean de urgenta sf.spiridon iasi
Numărul național de înregistrare:
4701312
Adresa poștală: Strada: Independenţei, nr. 1
Cod poștal: 700111
Orașul poștal: Iasi
Regiune: Iaşi 🏙️
Țara: România 🇷🇴
Punct de contact: Elena Bibire
E-mail: achizitii@spitalspiridon.ro 📧
Telefon: +40 232217822 📞
URL: https://www.spitalspiridon.ro/ 🌏
Adresa profilului de cumpărător: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Tipul autorității contractante
Agenţie/birou regional sau local
Activitate principală
Sănătate
Comunicare
Documente URL: https://e-licitatie.ro/pub/notices/c-notice/v2/view/100211475 🌏
URL de participare: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Depunere electronică: Obligatorie
Informații complementare
Informații suplimentare
Cerintele tehnice definite la nivelul anuntului de participare, caietului de sarcini sau altor documente complementare, prin trimiterea standardelor, la un anumit producator, la marci, brevete, tipuri, la o origine sau la o productie/metoda specifica de fabricatie/prestare/executie, vor fi intelese ca fiind insotite de mentiunea ”sau echivalent”.
Ofertele vor fi depuse prin mijloace electronice în SEAP nu mai târziu de data și ora menționate în Anunțul de participare corespunzător acestei proceduri - Secțiunea IV.2.2. Termen limita pentru primirea ofertelor sau a cererilor de participare. corespunzător acestei proceduri - Secțiunea IV.2.2. Termen limita pentru primirea ofertelor sau a cererilor de participare. Toate orele specificate în Anunțul de participare se referă la ora locală a României (GMT+2 ore). Ofertele depuse prin alte mijloace nu vor fi luate în considerare.
Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor este de 19 zile. Autoritatea contractanta stabileste un singur termen pentru raspunsurile consolidate la eventualele solicitari de clarificari din partea operatorilor economici, astfel: pana in a 11-a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor.
Orice solicitare de clarificari trebuie transmisa in SEAP.
Criteriul de atribuire: potrivit valorii estimate a celui mai mare contract subsecvent, menționată în tabelul nr 1 / tabelul nr. 2 si în conformitate cu prevederile art. 187 alin. (3), lit a) din Legea 98/2016 este: „cel mai bun raport calitate-preţ”
Evaluarea ofertelor se realizează prin acordarea, pentru fiecare ofertă în parte, a unui punctaj rezultat ca urmare a aplicării algoritmului de calcul stabilit în documentaţia de atribuire. Clasamentul ofertelor se stabileşte prin ordonarea descrescătoare a punctajelor respective, oferta câştigătoare fiind cea de pe primul loc, respectiv cea cu cel mai mare punctaj; acordul-cadru urmând a fi încheiat cu maximum 3 operatori economici. În cazul în care doi sau mai mulți ofertanți sunt clasate pe oricare dintre primele 3 locuri cu punctaje egale, departajarea acestora se va face având în vedere punctajul obținut la factorii de evaluare în ordinea descrescătoare a ponderilor acestora (1. Preț, 2. Termen de livrare). În situația în care egalitatea se menține, autoritatea contractantă va solicita acestora noi propuneri financiare iar poziția în clasament va fi stabilită în funcție de noua propunere financiară cu prețul cel mai scăzut (conform art. 139 din HG 395/2016).
Arată mai mult
Nume: Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor
Numărul național de înregistrare:
20329980
Adresa poștală: Str. Stavropoleos nr. 6, sector 3
Cod poștal: 030084
Orașul poștal: Bucuresti
Regiune: Bucureşti 🏙️
Țara: România 🇷🇴
E-mail: office@cnsc.ro 📧
Telefon: +40 213104641 📞
Fax: +40 213104642 📠
URL: http://www.cnsc.ro 🌏
Serviciul de la care se pot obține informații privind procedura de reexaminare
La fel ca: Nume și adrese
Procedura de revizuire
Informații precise cu privire la termenul (termenele) limită pentru procedurile de reexaminare: conf art. 8 din Legea nr. 101/2016
Informații despre fluxurile de lucru electronice
Facturarea electronică va fi acceptată
Sursa: OJS 2026/S 167-596994 (2026-08-28)
Achiziții noi în categorii conexe 🆕
- Echipamente medicale, produse farmaceutice şi produse de îngrijire personală (>20 noi achiziții publice)
- Produse farmaceutice (>20)