ANTISEPTICE SI DEZINFECTANTE

Spitalul Universitar de Urgenta Elias

Achizitie de antiseptice si dezinfectante, 2 loturi. Descriere si cantitati in caietul de sarcini, deoarece acest camp nu permite inserarea tuturor informatiilor. Termenul limita pana la care operatorii economici pot solicita clarificari sau informatii suplimentare in legatura cu documentatia de atribuire este de 18 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor. Autoritarea contractanta va raspunde, in mod clar si complet, tuturor solicitarilor de clarificari/informatiilor suplimentare in a 11-a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor.

Termen limită

Deadline 2026-09-21

Cine? Ce? Unde?
Istoricul achizițiilor
Data Document
2026-08-13 Anunţ de participare
Anunţ de participare (2026-08-13)
Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Titlu: Antiseptice si dezinfectante
Număr de referință: X
Scurtă descriere:
Achizitie de antiseptice si dezinfectante, 2 loturi. Descriere si cantitati in caietul de sarcini, deoarece acest camp nu permite inserarea tuturor informatiilor. Termenul limita pana la care operatorii economici pot solicita clarificari sau informatii suplimentare in legatura cu documentatia de atribuire este de 18 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor. Autoritarea contractanta va raspunde, in mod clar si complet, tuturor solicitarilor de clarificari/informatiilor suplimentare in a 11-a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor.
Arată mai mult
Tipul de contract: Bunuri
Produse/servicii: Antiseptice şi dezinfectante 📦
Valoarea estimată fără TVA: 7 224 000 RON 💰
Informații despre loturi
Acest contract este împărțit în loturi
Numărul maxim de loturi care pot fi atribuite unui singur ofertant: 2
Ofertele pot fi depuse pentru un număr maxim de loturi: 2

1️⃣
Identificator intern: 1
Titlu: Dezinfectant de nivel înalt pentru dezinfectia suprafeţelor si a aeromicroflorei prin nebulizare.
Valoarea estimată fără TVA: 3 864 000 RON 💰
Descrierea achiziției publice:
Nr. lot DENUMIRE PRODUS U.M. Cantitate minimă contract subsecvent Cantitate maximă contract subsecvent Cantitate minimă acord cadru Cantitate maximă acord cadru 1 Dezinfectant de nivel înalt pentru dezinfectia suprafeţelor si a aeromicroflorei prin nebulizare. Litri 250 350 12000 16800
Arată mai mult
Locul principal sau locul de desfășurare: La sediul autoritatii contractante.
Țara: România 🇷🇴
Locul de desfășurare: Bucureşti 🏙️
Durata: 48 luni
Numărul maxim de reînnoiri: 0
Criterii de atribuire
Preț
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0001

2️⃣
Identificator intern: 2
Titlu: Detergent-dezinfectant spray pentru curatarea si dezinfectia prin stergere a suprafețelor din sectoarele cu risc crescut
Valoarea estimată fără TVA: 3 360 000 RON 💰
Descrierea achiziției publice:
Nr. lot DENUMIRE PRODUS U.M. Cantitate minimă contract subsecvent Cantitate maximă contract subsecvent Cantitate minimă acord cadru Cantitate maximă acord cadru 2 Detergent-dezinfectant spray pentru curatarea si dezinfectia prin stergere a suprafețelor din sectoarele cu risc crescut. Litri 250 350 12000 16800
Arată mai mult
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0002

Procedura
Tipul de procedură
Procedura deschisă
Temeiul juridic: Directiva 2014/24/UE
Informații administrative
Termenul de primire a ofertelor sau a cererilor de participare: 2026-09-21 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor: 2026-09-21 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor (locul): In SEAP
Limbile în care pot fi prezentate ofertele sau cererile de participare: română 🗣️
Perioada minimă de timp în care ofertantul trebuie să mențină oferta: 6 luni
Informații privind un acord-cadru sau un sistem dinamic de achiziție
Acord-cadru cu mai mulți operatori
Numărul maxim de participanți: 1
Condiții de ofertare
Un grup de ofertanți căruia i se atribuie un contract trebuie să adopte o anumită formă juridică
Data deschiderii: 2026-09-21 15:00:00.0000000 📅
Locul: In SEAP
Facturare electronică: Obligatorie

Informații juridice, economice, financiare și tehnice
Condiții de participare
Criteriu de selecție: Înregistrare într-un registru comercial
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Certificat constatator emis de ONRC sau în cazul ofertanților persoane juridice/fizice străine, documentele echivalente emise în țara de rezidență, traduse în limba română. Operatorii economici care depun ofertă trebuie să dovedească o formă de înregistrare în condițiile legii din țara rezidentă, din care să reiasă că operatorul economic este legal constituit, că nu se află în niciuna din situațiile de anulare a constituirii, precum și faptul că are capacitatea profesională de a realiza activitățile ce fac obiectul contractului de achiziție publică. Cerința se aplică inclusiv pentru terți susținători care completează informațiile aferente situației lor la nivelul unui DUAE distinct. Modalitatea prin care poate fi demonstrată îndeplinirea cerinței: Se va completa DUAE în conformitate cu prevederile art. 193, alin. (1) din Legea nr. 98/2016, cu modificările și completările ulterioare. Documentul justificativ care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE, respectiv certificatul constatator emis de ONRC, sau în cazul ofertanților persoane juridice/fizice străine, documentele echivalente emise în țara de rezidență, traduse în limba română, urmează să fie prezentate, la solicitarea Autorității contractante, doar de către ofertantul clasat pe primul loc în clasamentul intermediar întocmit la finalizarea evaluării ofertelor. Informațiile cuprinse în documentul justificativ trebuie să fie reale/valide la momentul prezentării. In situația în care vor fi executate părți din contract de către subcontractanți, dovada înregistrării și corespondența activităților principale/secundare din cadrul acestuia cu obiectul achiziției se va prezenta obligatoriu și de către subcontractanți, pentru partea din contract pe care o vor realiza.
Arată mai mult
Criteriu de selecție: Cifra de afaceri medie anuală
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Media cifrei de afaceri globale a ofertantului pe ultimii 3 ani (2023, 2024, 2025) trebuie să fie cel puțin egală cu valoarea celui mai mare contract subsecvent (lei fără TVA) x 2. Exemplu pentru lotul 1: 80.500,00 lei x 2 = 161.000,00 lei, unde 80.500,00lei este valoarea celui mai mare contract subsecvent, lei fără TVA. Modalitatea prin care poate fi demonstrată îndeplinirea cerinței: Se va completa DUAE de catre operatorii economici participanti la procedura de atribuire cu informatiile aferente situatiei lor. Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmează a fi prezentate, la solicitarea autorității contractante, numai de ofertantul clasat pe primul loc în clasamentul intermediar întocmit la finalizarea etapei de evaluare financiară. Bilanțuri contabile sau extrase de bilanț sau alte documente emise de organisme specializate care confirmă nivelul cifrei de afaceri înscris în DUAE. În cazul depunerii unei oferte comune, DUAE va fi completat de către fiecare operator economic în parte. Acordul de asociere se prezintă odată cu DUAE, iar documentele justificative doar de către ofertantul clasat pe primul loc în clasamentul intermediar întocmit la finalizarea evaluării ofertelor la solicitarea autorității contractante. Documentele justificative pot fi prezentate în oricare din formele original /copie certificată pentru conformitate cu originalul. Certificarea pentru conformitate se face de către reprezentantul legal/împuternicit al operatorului economic prin înscrierea pe fiecare pagina a mențiunii "conform cu originalul", însoțită de semnătura persoanei respective. Documentele emise în alte limbi vor fi prezentate însoțite de traduceri autorizate în limba română SE solicita tuturor ofertanților, ca odată cu depunerea DUAE să prezinte angajamentul terțului susținător (împreună cu documente anexe la angajament, transmise acestora de către terț/terții susținători, din care rezultă modul efectiv în care se va materializa susținerea acestuia/acestora).
Arată mai mult
Criteriu de selecție: Referințe despre livrări specificate
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Lista principalelor livrări de produse similare in ultimii 3 ani. Ofertantul trebuie să demonstreze că a livrat în ultimii 3 ani produse similare în valoare de cel puțin: 1. Dezinfectant de nivel înalt pentru dezinfectia suprafeţelor si a aeromicroflorei prin nebulizare– 80.500,00 lei fără T.V.A., 2. Detergent-dezinfectant spray pentru curatarea si dezinfectia prin stergere a suprafețelor din sectoarele cu risc crescut.– 70.000,00 lei fără T.V.A. Prin produse similare se înţelege: dezinfectanţi şi/sau antiseptice şi/sau detergenţi, indiferent de forma de prezentare (soluţii, geluri, spume, tablete) fără a condiţiona domeniul în care au fost livrate (sanitar, alimentar, zootehnic, purificare apă, colectivitati). Documentele ce vor trebui prezentate pentru demonstrarea experienței similare: contracte, procese verbale de recepție, documente constatatoare emise conform art. 166 din H.G. nr. 395/2016 sau orice alt document care poate dovedi experiența similară. Modalitatea prin care poate fi demonstrată îndeplinirea cerinței: Se va completa DUAE de către operatorii economici participanți la procedura de atribuire cu informațiile aferente situației lor. Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmează a fi prezentate, la solicitarea autoritații contractante, numai de ofertantul clasat pe primul loc în clasamentul intermediar întocmit la finalizarea etapei de evaluare financiară. Documentele justificative pot fi: contracte, procese verbale de recepție, documente constatatoare emise conform art. 166 din H.G. 395/2016, sau orice alt document care poate dovedi experiența similara.
Arată mai mult
Criteriu de selecție: Certificate emise de organisme independente despre standarde de asigurare a calității
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Implementarea sistemului de management al calității conform standardului SR EN ISO 9001:2015 sau standardelor echivalente. Modalitatea prin care poate fi demonstrată îndeplinirea cerinței: Se va completa DUAE în conformitate cu prevederile art. 193, alin. 1 din Legea nr. 98/2016, cu modificările și completările ulterioare. Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmează a fi prezentate, la solicitarea autorității contractante, doar de către ofertantul clasat pe primul loc în clasamentul intermediar întocmit la finalizarea evaluării ofertelor. Se va prezenta copie a certificatului valabil la momentul prezentării, emis de un organism de certificare acreditat care să ateste respectarea de către operatorul economic a standardului SR EN ISO 9001:2015 sau standardelor echivalente sau alte probe sau dovezi care confirmă asigurarea unui nivel corespunzător al managementului calității. Copia va fi consemnată „conform cu originalul” și însoțită de traducere autorizată în limba română (dacă este cazul).
Arată mai mult
Forma juridică pe care trebuie să o adopte grupul de operatori economici căruia urmează să i se atribuie contractul: Asociere conform art. 53. din Legea privind achizitiile publice nr 98/2016
Motiv de excludere:
Abaterea profesională gravă
Acorduri cu alți operatori economici care vizează denaturarea concurenței
Active administrate de lichidator
+ încă 20
Activitățile economice sunt suspendate
Combaterea spălării banilor sau a finanțării terorismului
Concordat
Conflict de interese care decurge din participarea la procedura de achiziții publice
Corupție
Faliment
Frauda
Implicare directă sau indirectă în pregătirea acestei proceduri de achiziții publice
Infracțiuni teroriste sau infracțiuni legate de activități teroriste
Insolvență
Interpretare eronată, nedivulgare de informații, incapacitate de a furniza documentele necesare sau obținere de informații confidențiale referitoare la această procedură
Munca copiilor și alte forme de trafic de persoane
Participarea la o organizație criminală
Situații similare, în temeiul legislației naționale, cum ar fi falimentul
Încetare anticipată, daune-interese sau alte sancțiuni comparabile
Încălcarea obligației de plată a contribuțiilor la asigurările sociale
Încălcarea obligației de plată a impozitelor
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației de mediu
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației muncii
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației sociale
Descrierea motivelor de excludere:
Operatorul economic sau o persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru participarea la o organizație criminală.
Operatorul economic sau orice persoană care este membru al organelor sale de conducere a fost condamnată definitiv pentru corupție, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau pentru care perioada de excludere prevăzută în hotărâre este încă aplicabilă.
Arată mai mult
Operatorul economic sau un membru al organelor sale de conducere a fost condamnat definitiv pentru fraudă, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau cu perioadă de excludere încă valabilă.
Operatorul economic sau un membru al conducerii a fost condamnat pentru infracțiuni teroriste sau activități conexe.
Operatorul economic sau orice persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru spălare de bani sau finanțarea terorismului.
Operatorul economic a fost condamnat pentru utilizarea muncii copiilor sau alte forme de trafic de persoane.
Operatorul economic nu și-a îndeplinit obligațiile de plată a impozitelor.
Operatorul economic nu este considerat suficient de sigur pentru a evita riscuri privind securitatea națională.
Descriere momentan indisponibilă – necesită completare manuală.
Operatorul economic se află în stare de insolvență, faliment sau lichidare.
Operatorul economic a comis o abatere profesională gravă.
Operatorul economic se află într-o situație de conflict de interese legată de participarea la această procedură.
Operatorul economic a oferit informații false, a ascuns informații sau nu a furnizat documente relevante.
Operatorul economic a încălcat legislația privind
protecția mediului.
securitatea socială.
dreptul muncii.

Autoritatea contractantă
Nume și adrese
Nume: Spitalul universitar de urgenta elias
Numărul național de înregistrare: 4192537
Adresa poștală: Strada: Bdul Mărăşti, nr. 17
Cod poștal: 011461
Orașul poștal: Bucuresti
Regiune: Bucureşti 🏙️
Țara: România 🇷🇴
Punct de contact: Bogdan Vlad
E-mail: achizitii.birou@spitalul-elias.ro 📧
Telefon: +40 722434204 📞
Fax: +40 213111032 📠
URL: https://www.spitalul-elias.ro 🌏
Adresa profilului de cumpărător: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Tipul autorității contractante
Autoritate regională sau locală
Activitate principală
Sănătate
Comunicare
Documente URL: https://e-licitatie.ro/pub/notices/c-notice/v2/view/100210969 🌏
URL de participare: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Depunere electronică: Obligatorie

Informații complementare
Informații suplimentare
1. Persoanele cu funcții de decizie din cadrul autoritatii contractante: Dr. Mugur Cristian Ardelean - Manager Ec. Daniela Ștefan - Director Financiar-Contabil Jur. Bogdan Mihai Vlad - Șef Serviciu Achiziții Publice Dr. Bogdan-George Necula - Medic specialist epidemiolog As. Ana Bragarin- As. Med. Licentiat Ec. Claudia Serban - Ec. I, Serviciul Achiziții Publice 2. Cerințele tehnice definite la nivelul anunțului de participare, caietului de sarcini sau altor documente complementare, prin trimiterea standardelor, la un anumit producător, la mărci, brevete, tipuri, la o origine sau la o producție/metoda specifică de fabricație/prestare, vor fi înțelese ca fiind însoțite de mențiunea „sau echivalent”. 3. Pentru îndeplinirea obligației referitoare la modul de transmitere a DUAE de către operatorii economici participanți la procedurile de atribuire, aceștia vor completa direct în SEAP, în secțiunea dedicată a procedurii de interes, DUAE-ul deja configurat de autoritatea contractantă. De asemenea, răspunsurile la DUAE ale operatorilor economici care participă la procedură vor fi completate în SEAP în mod direct, după autentificare, de către fiecare participant. 4. Modul de departajare a ofertelor cu prețuri egale: Potrivit prevederilor art.138, alin.(1) și (2) din H.G. nr.395/2016, cu modificările și completările ulterioare, în cazul în care criteriul utilizat este „preţul cel mai scăzut”, clasamentul ofertelor se stabileşte prin ordonarea crescătoare a preţurilor respective, oferta câştigătoare fiind cea de pe primul loc, respectiv cea cu preţul cel mai scăzut. În cazul în care două sau mai multe oferte sunt situate pe primul loc, autoritatea contractantă solicită ofertanţilor o nouă propunere financiară, iar contractul va fi atribuit ofertantului a cărui nouă propunere financiară are preţul cel mai scăzut. 5. Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE vor fi prezentate, la solicitarea Autorității contractante, de ofertantul clasat pe primul loc în clasamentul intermediar întocmit după finalizarea etapei de evaluare financiară. Acestea trebuie să fie valabile la momentul prezentării. - Documentele justificative privind motivele referitoare la condamnări penale: 1. Formularul – Declarație privind eligibilitatea (art. 164 din Legea nr. 98/ 2016), 2. Cazierul judiciar al operatorului economic și al membrilor organului de administrare, de conducere sau de supraveghere al respectivului operator economic sau a celor ce au putere de reprezentare, de decizie sau de control în cadrul acestuia, așa cum rezultă din certificatul constatator emis de ONRC / actul constitutiv. 3. După caz, documente prin care se demonstrează faptul că operatorul economic poate beneficia de derogările prevăzute la art.166, alin. (2), art.167, alin.(2), art.171 din Legea nr.98/2016 privind achizițiile publice, cu modificările și completările ulterioare. 4. Alte documente edificatoare, după caz. - Documentele justificative privind Motivele legate de plata impozitelor sau a contribuțiilor la asigurările sociale: 1. Formularul – Declarație privind neîncadrarea în situațiile prevăzute la art.165 din Legea nr.98/2016. 2. Certificate constatatoare privind plata impozitelor, taxelor sau a contribuțiilor la bugetul general consolidat (buget local, buget de stat, etc.) valabile la momentul prezentării, pentru sediul principal, iar pentru sediile secundare / punctele de lucru, o declarație pe propria răspundere privind îndeplinirea obligațiilor de plată a impozitelor, taxelor sau a contribuțiilor la bugetul local datorate. 3. După caz, documente prin care se demonstrează faptul că operatorul economic poate beneficia de derogările prevăzute la art. 166 alin.(2), art.167 alin.(2), art.171 din Legea nr.98/2016 privind achizițiile publice, cu modificările și completările ulterioare. 4. Alte documente edificatoare, după caz. - Documentele justificative privind Motivele legate de insolvență, conflicte de interese sau abateri profesionale: 1. Formularul – Declarație privind neîncadrarea în situațiile prevăzute la art.167 din Legea nr.98/2016. - Documentele justificative privind conflictul de interese: 1. Formularul – Declarație privind conflictul de interese. 6. În cazul ofertanților care sunt persoane juridice străine se vor prezenta certificate/documente echivalente, însoțite de traducere autorizată în limba română, care să fie valabile la momentul prezentării. În cazul în care în țara de origine sau țara în care este stabilit ofertantul nu se emit documente de natura celor solicitate sau respectivele documente nu vizează toate situațiile prevăzute la art.164, 165 și 167, autoritatea contractantă are obligația de a accepta o declarație pe proprie răspundere sau, dacă în țara respectivă nu există prevederi legale referitoare la declarația pe propria răspundere, o declarație autentică dată în fața unui notar, a unei autorități administrative sau judiciare sau a unei asociații profesionale care are competențe în acest sens.
Arată mai mult
Revizuirea organismului
Nume: Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor
Numărul național de înregistrare: 20329980
Adresa poștală: Str. Stavropoleos nr. 6, sector 3
Cod poștal: 030084
Orașul poștal: Bucuresti
Regiune: Bucureşti 🏙️
Țara: România 🇷🇴
E-mail: office@cnsc.ro 📧
Telefon: +40 213104641 📞
Fax: +40 213104642 📠
URL: http://www.cnsc.ro 🌏
Serviciul de la care se pot obține informații privind procedura de reexaminare
La fel ca: Nume și adrese
Procedura de revizuire
Informații precise cu privire la termenul (termenele) limită pentru procedurile de reexaminare:
Eventualele contestații se pot depune la Consiliul Național de Soluționare a Contestațiilor/instanța competentă, și vor fi soluționate potrivit Legii nr. 101/2016, cu modificările și completările ulterioare. Termenele de contestare sunt cele prevazute în Legea nr. 101/2016, cu modificările și completările ulterioare.
Arată mai mult
Informații despre fluxurile de lucru electronice
Facturarea electronică va fi acceptată
Sursa: OJS 2026/S 156-565922 (2026-08-13)