Anvelope, camere de aer, bandaje de janta
Serviciul Public Ecosal Galaţi
Achizitionarea de „Anvelope, camere de aer, bandaje de janta”, cod CPV 34350000-5, pentru parcul auto al Serviciului Public Ecosal Galati , conform caietului de sarcini.Numar zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor/candidaturilor 18. Autoritatea contractanta, va raspunde tuturor clarificarilor cu 10 zile inainte de termenul stabilit pentru depunerea ofertelor.
Termen limităDeadline 2026-09-09
Cine? Ce?- • Camere de aer, benzi de rulare şi flapsuri din cauciuc › Camere de aer
- • Piese şi accesorii pentru vehicule şi pentru motoare de vehicule › Pneuri pentru sarcină mică şi mare
- • Bucureşti-Ilfov › Bucureşti
- • Sud-Est › Galaţi
Istoricul achizițiilor
| Data | Document |
|---|---|
| 2026-08-05 | Anunţ de participare |
Anunţ de participare (2026-08-05)
Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Titlu: Anvelope, camere de aer, bandaje de janta
Număr de referință:
Scurtă descriere:
Tipul de contract: Bunuri
Produse/servicii: Pneuri pentru sarcină mică şi mare 📦
Valoarea estimată fără TVA: 2 529 220 RON 💰
Informații despre loturi
Acest contract este împărțit în loturi ✅
Numărul maxim de loturi care pot fi atribuite unui singur ofertant: 5
Ofertele pot fi depuse pentru un număr maxim de loturi: 5
1️⃣
Identificator intern:
Titlu: Anvelope utilaje
Valoarea estimată fără TVA: 20 960 RON 💰
Descrierea achiziției publice: TOATE INFORMATIILE SE REGASESC IN CAIETUL DE SARCINI
Locul principal sau locul de desfășurare: str. Basarabiei, nr. 121E
Țara: România 🇷🇴
Locul de desfășurare: Galaţi 🏙️
Durata: 36 luni
Numărul maxim de reînnoiri: 0
Criterii de atribuire
Preț ✅
Preț (pondere): 70
Criteriul de calitate (denumire): Perioada de livrare
Criteriul de calitate (pondere): 30
Titlu
Numărul de identificare a lotului:
2️⃣
Identificator intern:
Titlu: Anvelope
Valoarea estimată fără TVA: 1 540 200 RON 💰
Locul principal sau locul de desfășurare: STR. BASARABIEI, NR. 121 E
Criterii de atribuire
Criteriul de calitate (pondere): 10
Criteriul de calitate (denumire): Calitatea produselor
Criteriul de calitate (pondere): 20
Titlu
Numărul de identificare a lotului:
3️⃣
Identificator intern:
Titlu: ANVELOPE – AUTOTURISME SI AUTOUTILITARE <3.5 t
Valoarea estimată fără TVA: 274 680 RON 💰
Locul principal sau locul de desfășurare: str. Basarabiei, nr. 121 E
Titlu
Numărul de identificare a lotului:
4️⃣
Identificator intern:
Titlu: Anvelope – utilaje
Valoarea estimată fără TVA: 659 600 RON 💰
Titlu
Numărul de identificare a lotului:
5️⃣
Identificator intern:
Titlu: Lot 5 Camere incarcatoare tractoare si remorci
Valoarea estimată fără TVA: 33 780 RON 💰
Produse/servicii: Camere de aer 📦
Titlu
Numărul de identificare a lotului:
Procedura
Tipul de procedură
Procedura deschisă ✅
Temeiul juridic: Directiva 2014/24/UE
Informații administrative
Termenul de primire a ofertelor sau a cererilor de participare: 2026-09-09 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor: 2026-09-09 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor (locul): In SEAP
Condiții de deschidere a ofertelor (Informații privind persoanele autorizate și procedura de deschidere): COMISIA DE EVALUARE
Limbile în care pot fi prezentate ofertele sau cererile de participare: română 🗣️
Perioada minimă de timp în care ofertantul trebuie să mențină oferta: 4 luni
Informații privind un acord-cadru sau un sistem dinamic de achiziție
Acord-cadru cu mai mulți operatori ✅
Numărul maxim de participanți: 3
Condiții de ofertare
Un grup de ofertanți căruia i se atribuie un contract trebuie să adopte o anumită formă juridică ✅
Data deschiderii: 2026-09-09 15:00:00.0000000 📅
Locul: In SEAP
Informații suplimentare: COMISIA DE EVALUARE
Facturare electronică: Obligatorie
Criterii de atribuire
Tip de pondere: Ponderare (procentaj, valoare exactă)
Informații juridice, economice, financiare și tehnice
Condiții de participare
Criteriu de selecție: Înregistrare într-un registru comercial
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Criteriu de selecție: Referințe despre livrări specificate
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Forma juridică pe care trebuie să o adopte grupul de operatori economici căruia urmează să i se atribuie contractul: Asociere conform art. 53. din Legea privind achizitiile publice nr 98/2016
Motiv de excludere:
Descrierea motivelor de excludere:
Autoritatea contractantă
Nume și adrese
Nume: Serviciul public ecosal galati
Numărul național de înregistrare:
Adresa poștală: Strada: Prelungirea Brăilei, nr. 7A
Cod poștal: 800435
Orașul poștal: Galati
Regiune: Galaţi 🏙️
Țara: România 🇷🇴
Punct de contact: Daniela ionescu-puscoi
E-mail: daniela.puscoi@ecosalgl.ro 📧
Telefon: +40 236322727 📞
Fax: +40 236322727 📠
URL: https://www.ecosalgl.ro 🌏
Adresa profilului de cumpărător: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Tipul autorității contractante
Organism de drept public
Activitate principală
Servicii publice generale
Comunicare
Documente URL: https://e-licitatie.ro/pub/notices/c-notice/v2/view/100210688 🌏
URL de participare: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Depunere electronică: Obligatorie
Informații complementare
Informații suplimentare
Revizuirea organismului
Nume: Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor
Numărul național de înregistrare:
Adresa poștală: Str. Stavropoleos nr. 6, sector 3
Cod poștal: 030084
Orașul poștal: Bucuresti
Regiune: Bucureşti 🏙️
Țara: România 🇷🇴
E-mail: office@cnsc.ro 📧
Telefon: +40 213104641 📞
Fax: +40 213104642 📠
URL: http://www.cnsc.ro 🌏
Serviciul de la care se pot obține informații privind procedura de reexaminare
La fel ca: Nume și adrese
Procedura de revizuire
Informații precise cu privire la termenul (termenele) limită pentru procedurile de reexaminare:
Facturarea electronică va fi acceptată
Sursa: OJS 2026/S 150-546514 (2026-08-05)
Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Titlu: Anvelope, camere de aer, bandaje de janta
Număr de referință:
23973046
Scurtă descriere:
Achizitionarea de „Anvelope, camere de aer, bandaje de janta”, cod CPV 34350000-5, pentru parcul auto al Serviciului Public Ecosal Galati , conform caietului de sarcini.Numar zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor/candidaturilor 18. Autoritatea contractanta, va raspunde tuturor clarificarilor cu 10 zile inainte de termenul stabilit pentru depunerea ofertelor.
Arată mai mult
Produse/servicii: Pneuri pentru sarcină mică şi mare 📦
Valoarea estimată fără TVA: 2 529 220 RON 💰
Informații despre loturi
Acest contract este împărțit în loturi ✅
Numărul maxim de loturi care pot fi atribuite unui singur ofertant: 5
Ofertele pot fi depuse pentru un număr maxim de loturi: 5
1️⃣
Identificator intern:
1
Titlu: Anvelope utilaje
Valoarea estimată fără TVA: 20 960 RON 💰
Descrierea achiziției publice: TOATE INFORMATIILE SE REGASESC IN CAIETUL DE SARCINI
Locul principal sau locul de desfășurare: str. Basarabiei, nr. 121E
Țara: România 🇷🇴
Locul de desfășurare: Galaţi 🏙️
Durata: 36 luni
Numărul maxim de reînnoiri: 0
Criterii de atribuire
Preț ✅
Preț (pondere): 70
Criteriul de calitate (denumire): Perioada de livrare
Criteriul de calitate (pondere): 30
Titlu
Numărul de identificare a lotului:
LOT-0001
2️⃣
Identificator intern:
2
Titlu: Anvelope
Valoarea estimată fără TVA: 1 540 200 RON 💰
Locul principal sau locul de desfășurare: STR. BASARABIEI, NR. 121 E
Criterii de atribuire
Criteriul de calitate (pondere): 10
Criteriul de calitate (denumire): Calitatea produselor
Criteriul de calitate (pondere): 20
Titlu
Numărul de identificare a lotului:
LOT-0002
3️⃣
Identificator intern:
3
Titlu: ANVELOPE – AUTOTURISME SI AUTOUTILITARE <3.5 t
Valoarea estimată fără TVA: 274 680 RON 💰
Locul principal sau locul de desfășurare: str. Basarabiei, nr. 121 E
Titlu
Numărul de identificare a lotului:
LOT-0003
4️⃣
Identificator intern:
4
Titlu: Anvelope – utilaje
Valoarea estimată fără TVA: 659 600 RON 💰
Titlu
Numărul de identificare a lotului:
LOT-0004
5️⃣
Identificator intern:
5
Titlu: Lot 5 Camere incarcatoare tractoare si remorci
Valoarea estimată fără TVA: 33 780 RON 💰
Produse/servicii: Camere de aer 📦
Titlu
Numărul de identificare a lotului:
LOT-0005
Procedura
Tipul de procedură
Procedura deschisă ✅
Temeiul juridic: Directiva 2014/24/UE
Informații administrative
Termenul de primire a ofertelor sau a cererilor de participare: 2026-09-09 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor: 2026-09-09 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor (locul): In SEAP
Condiții de deschidere a ofertelor (Informații privind persoanele autorizate și procedura de deschidere): COMISIA DE EVALUARE
Limbile în care pot fi prezentate ofertele sau cererile de participare: română 🗣️
Perioada minimă de timp în care ofertantul trebuie să mențină oferta: 4 luni
Informații privind un acord-cadru sau un sistem dinamic de achiziție
Acord-cadru cu mai mulți operatori ✅
Numărul maxim de participanți: 3
Condiții de ofertare
Un grup de ofertanți căruia i se atribuie un contract trebuie să adopte o anumită formă juridică ✅
Data deschiderii: 2026-09-09 15:00:00.0000000 📅
Locul: In SEAP
Informații suplimentare: COMISIA DE EVALUARE
Facturare electronică: Obligatorie
Criterii de atribuire
Tip de pondere: Ponderare (procentaj, valoare exactă)
Informații juridice, economice, financiare și tehnice
Condiții de participare
Criteriu de selecție: Înregistrare într-un registru comercial
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Înregistrare într-un registru comercial
Informații și formalități necesare pentru evaluarea respectării cerințelor menționate: Ofertanții trebuie sa dovedească forma de înregistrare în condițiile legii, în tara de rezidenta, din care sa rezulte ca este legal constituit, sa ateste că obiectul contractului are corespondent în codurile CAEN ce descriu activitatea ofertantului, ca este în funcțiune și ca are capacitatea de a realiza activitățile care fac obiectul contractului;
Modalitatea de îndeplinire: Se va completa Documentul Unic de Achiziții European (DUAE) conform prevederilor din Legea nr. 98/2016 privind achizițiile publice. În vederea verificării informațiilor cuprinse în DUAE, conform art. 196 din Legea nr. 98/2016, autoritatea contractanta are dreptul sa solicite, iar ofertantul are obligația de a prezenta, documente justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE, cum ar fi: - pentru operator economic român: certificat constatator eliberat de Oficiul Registrului Comerțului de pe lângă Tribunalul competent teritorial. Din certificatul constatator/extrasul de registru prezentat trebuie sa rezulte: a) obiectul de activitate al ofertantului; obiectul contractului trebuie sa aibă corespondent în CAEN din certificatul constatator emis de ONRC; b) starea ofertantului; c) persoanele care reprezintă ofertantul în relația cu terții. Informațiile cuprinse în acest document, trebuie sa fie reale/actuale/valabile la data prezentării. Nota: - pentru operator economic străin: ofertantul va prezenta documente edificatoare, traduse în limba româna de către un traducător autorizat, reale/actuale/valabile la data prezentării, care sa dovedească o forma de înregistrare ca persoana fizica/juridica sau de înregistrare/atestare ori apartenenta din punct de vedere profesional și în care sa se menționeze persoanele care reprezintă entitatea în relațiile cu terții, în conformitate cu prevederile legale din tara în care ofertantul este rezident. De asemenea, documentele prezentate trebuie sa dovedească faptul ca obiectul sau de activitate include activități de tipul celor care fac obiectul achiziției publice și sa conțină informații cu privire la starea ofertantului.
NOTA: În cazul unei oferte comune fiecare participant la asociere trebuie sa prezinte documentele justificative solicitate conform art. 196 din Legea nr. 98/2016 din care sa rezulte îndeplinirea criteriilor de calificare privind capacitatea de exercitare a activității profesionale pentru partea din contract pe care o realizează. Autotitatea contractanta va accepta la momentul depunerii ofertelor DUAE, ca dovada preliminara care confirma ca operatorul economic in cauza îndeplinește condițiile/criteriile stipulate mai sus, urmând ca înainte de atribuirea contractului, ofertantul clasat pe primul loc după aplicarea criteriului de atribuire sa prezinte documente justificative actualizate. De asemenea Autotitatea contractanta poate solicita ofertanților care au depus numai DUAE, in orice moment al procedurii, prezentarea documentelor justificative. Autotitatea contractanta va accepta la momentul depunerii ofertelor DUAE, ca dovadă preliminară care confirmă că operatorul economic în cauză îndeplinește condițiile/criteriile stipulate mai sus, urmând ca înainte de atribuirea contractului, ofertantii clasati pe primele trei locuri, după aplicarea criteriului de atribuire să prezinte documente justificative actualizate.
Arată mai mult
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Declarație privind lista principalelor livrări de produse similare din ultimii 3 ani - Declarație privind lista principalelor produse livrate în ultimii 3 ani - Ofertantul ( operator economic sau membrii asociatiei impreuna) trebuie sa demonstreze ca in ultimi 3 ani, calculati pana la data limita de depunere a ofertelor,( iar in cazul decalarii termenului limita de depunere a ofertelor, perioada de 3 ani calculata initial se extinde cu perioada de timp aferenta decalarii) a livrat produse similare, constand in anvelope, camere de aer, bandaje de janta , in cadrul a minim 1 si maxim 3 contracte, cu o valoare cumulata de minimum: Lot. 1: 6.986,67 lei; Lot. 2: 513.400,00 lei; Lot. 3: 91.560,00 lei; Lot. 4: 219.866,67 lei; Lot. 5: 11.260,00 lei.
Livrările de produse se confirmă prin prezentarea unor certificate/documente emise sau contrasemnate de o autoritate ori de către clientul privat beneficiar - a fost solicitată deoarece se doreste a se vedea experienţa similară privind îndeplinirea cu succes a altor furnizări similare. Informațiile vor fi completate de către ofertant în DUAE iar documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE, urmează să fie prezentate de către ofertanții clasați pe primele trei locuri în clasamentul intermediar întocmit la finalizarea evaluării ofertelor, la solicitarea autorității contractante.
Pentru terți: ofertanții odată cu DUAE și oferta, până la data limită a depunerii ofertelor, vor prezinta angajamentul terțului susținător (împreună cu documente anexe la angajament, transmise acestora de către terț/terții susținători, din care rezultă modul efectiv în care se va materializa susținerea acestuia/acestora). Documentele justificative care probează cele asumate în angajamentul de susținere vor fi prezentate doar de ofertanții clasați pe primele trei locuri în clasamentul intermediar întocmit la finalizarea evaluării ofertelor, la solicitarea autorității contractante. Prin angajamentul ferm, terțul/terții confirmă faptul că va/vor sprijini ofertantul în vederea îndeplinirii obligatiilor contractuale, fie prin precizarea modului în care va/vor interveni concret pentru a duce la îndeplinire respectivele obligații pentru care a acordat sustinerea, fie prin indicarea resurselor financiare pe care le va pune la dispozitie ofertantului (descriind modul concret în care va realiza acest lucru). Pentru asocieri: ofertanții odată cu DUAE și oferta, până la data limită a depunerii ofertelor, vor prezinta acordul de asociere. Documentele justificative care probează cele asumate în acordul de asociere vor fi prezentate doar de ofertanții clasați pe primele trei locuri în clasamentul intermediar întocmit la finalizarea evaluării ofertelor, la solicitarea autorității contractante
Arată mai mult
Motiv de excludere:
Abaterea profesională gravă
Acorduri cu alți operatori economici care vizează denaturarea concurenței
Active administrate de lichidator
+ încă 20
Activitățile economice sunt suspendate
Combaterea spălării banilor sau a finanțării terorismului
Concordat
Conflict de interese care decurge din participarea la procedura de achiziții publice
Corupție
Faliment
Frauda
Implicare directă sau indirectă în pregătirea acestei proceduri de achiziții publice
Infracțiuni teroriste sau infracțiuni legate de activități teroriste
Insolvență
Interpretare eronată, nedivulgare de informații, incapacitate de a furniza documentele necesare sau obținere de informații confidențiale referitoare la această procedură
Munca copiilor și alte forme de trafic de persoane
Participarea la o organizație criminală
Situații similare, în temeiul legislației naționale, cum ar fi falimentul
Încetare anticipată, daune-interese sau alte sancțiuni comparabile
Încălcarea obligației de plată a contribuțiilor la asigurările sociale
Încălcarea obligației de plată a impozitelor
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației de mediu
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației muncii
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației sociale
Operatorul economic sau o persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru participarea la o organizație criminală.
Operatorul economic sau orice persoană care este membru al organelor sale de conducere a fost condamnată definitiv pentru corupție, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau pentru care perioada de excludere prevăzută în hotărâre este încă aplicabilă.
Arată mai mult
Operatorul economic sau un membru al organelor sale de conducere a fost condamnat definitiv pentru fraudă, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau cu perioadă de excludere încă valabilă.
Operatorul economic sau un membru al conducerii a fost condamnat pentru infracțiuni teroriste sau activități conexe.
Operatorul economic sau orice persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru spălare de bani sau finanțarea terorismului.
Operatorul economic a fost condamnat pentru utilizarea muncii copiilor sau alte forme de trafic de persoane.
Operatorul economic nu și-a îndeplinit obligațiile de plată a impozitelor.
Operatorul economic nu este considerat suficient de sigur pentru a evita riscuri privind securitatea națională.
Operatorul economic a încălcat legislația privind…
… protecția mediului.
… securitatea socială.
… dreptul muncii.
Descriere momentan indisponibilă – necesită completare manuală.
Operatorul economic se află în stare de insolvență, faliment sau lichidare.
Operatorul economic a comis o abatere profesională gravă.
Operatorul economic se află într-o situație de conflict de interese legată de participarea la această procedură.
Operatorul economic a oferit informații false, a ascuns informații sau nu a furnizat documente relevante.
Autoritatea contractantă
Nume și adrese
Nume: Serviciul public ecosal galati
Numărul național de înregistrare:
RO 23973046
Adresa poștală: Strada: Prelungirea Brăilei, nr. 7A
Cod poștal: 800435
Orașul poștal: Galati
Regiune: Galaţi 🏙️
Țara: România 🇷🇴
Punct de contact: Daniela ionescu-puscoi
E-mail: daniela.puscoi@ecosalgl.ro 📧
Telefon: +40 236322727 📞
Fax: +40 236322727 📠
URL: https://www.ecosalgl.ro 🌏
Adresa profilului de cumpărător: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Tipul autorității contractante
Organism de drept public
Activitate principală
Servicii publice generale
Comunicare
Documente URL: https://e-licitatie.ro/pub/notices/c-notice/v2/view/100210688 🌏
URL de participare: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Depunere electronică: Obligatorie
Informații complementare
Informații suplimentare
Cerintele tehnice definite la nivelul anuntului de participare, caietului de sarcini sau altor documente complementare, prin trimiterea standardelor, la un anumit producator, la marci, brevete, tipuri, la o origine sau la o productie/metoda specifica de fabricatie/prestare/executie, vor fi intelese ca fiind insotite de mentiunea ”sau echivalent”.
Reguli de comunicare si transmitere a datelor: solicitarile de clarificari referitorare la prezenta documentatie de atribuire se vor adresa in mod exclusiv in SEAP la Sectiunea ”Intrebari” din cadrul procedurii de atribuire derulate prin mijloace electronice, iar raspunsurile la acestea vor fi publicate in SEAP la Sectiunea ”Documentatie, clarificari si decizii” din cadrul anuntului de participare. Pentru transmiterea solicitarilor de clarificari privind documentatia de atribuire, operatorii economici vor transmite solicitarile avand in vedere termenele de raspuns ale autoritatii contractante prevazute la art.160-161 din Legea nr.98/2016. Pentru comunicarile ulterioare depunerii ofertelor: - comisia de evaluare va transmite solicitarile de clarificari in legatura cu oferta prin utilizarea facilitatilor tehnice disponibile in SEAP (Sectiunea “Intrebari”). - operatorii economici vor transmite raspunsurile la clarificari si eventualele documente solicitate pe parcursul evaluarii ofertelor prin intermediul SEAP (Sectiunea “Intrebari”), in format electronic, semnate cu semnatura electronica, conform Legii
455/2001. Solicitarile de clarificari vor viza doar confirmarea unor elemente din documentele depuse in oferta nu si completarea cu documente/informatii care lipsesc din oferta. In cazul ofertantilor (persoane fizice sau juridice) de alta nationalitate decat cea romana, documentele mentionate vor fi transmise in limba de origine, insotite de o traducere a acestora in limba romana, efectuata de un traducator autorizat. Pentru loturile la care se aplică criteriul de atribuire “Cel mai bun raport calitate – preț” Modalitatea de departajare a ofertelor clasate pe primul loc cu punctaj cumulat total egal/același punctaj: i) În cazul în care, după aplicarea criteriului de atribuire, respectiv în urma aplicării algoritmului de calcul, două sau mai multe oferte prezintă punctaj cumulat total egal/același punctaj, în vederea departajării acestora, clasamentul se va stabili în ordinea descrescătoare a clasamentului refăcut prin luarea în considerare a punctajului obținut de ofertele respective pentru factorul de evaluare "prețul ofertei" având ponderile cele mai mari. În cazul în care prin aplicarea
acestui sistem vor rezulta în continuare doua sau mai multe oferte care se clasează pe poziția 1, autoritatea contractanta va reface clasamentul luând în considerare ceilalți sub-factori/factori de evaluare (urmărind ordinea precizării acestora în documentația de atribuire). Acest sistem urmează sa fie aplicat ori de câte ori este necesar până la realizarea departajării ofertelor pe poziții distincte în clasament, luându-se în considerare punctajul obținut pentru sub-factorul/factorul de evaluare subsecvent (următorul factor de evaluare a propunerii tehnice conform celor sus-menționate). Oferta câștigătoare va fi declarata cea care se clasează pe poziția/locul 1 din clasamentul refăcut potrivit acestor reguli. ii) În situația în care prin aplicarea acestui sistem se ajunge la epuizarea factorilor de evaluare ai propunerii tehnice fără însă sa se fi obținut o departajare a ofertelor pe poziții distincte în clasament, autoritatea contractanta va recurge la solicitarea transmiterii prin SEAP, de către operatorii economici, de documente care conțin noi prețuri (re-ofertare de preț). Având în vedere că prețul criptat în SEAP nu se mai poate modifica, anunțul de atribuire va conține prețul final ofertat în situația descrisă anterior. iii) Ulterior, în cazul în care vor continua sa subziste situații de natura celor anterior menționate, se va reaplica sistemul explicitat în cadrul prezentei note asigurându-se parcurgerea tuturor pașilor stabiliți, până la momentul în care se va realiza o departajare a ofertelor pe poziții/locuri distincte în clasament. (3) În situația în care în urma demersurilor realizate de autoritatea contractantă în baza art. 196 alin. (2) din Legea 98/2016 ofertantul clasat pe primul loc, după aplicarea criteriului de atribuire, nu demonstrează în mod corespunzător îndeplinirea integrală a tuturor cerințelor de excludere/criteriilor de calificare, autoritatea contractantă solicită ofertantului clasat pe locul următor să depună toate documentele justificative ca dovadă a informațiilor cuprinse în DUAE, în scopul verificării îndeplinirii cerințelor de excludere/criteriilor de calificare. În situația prevăzută mai sus, autoritatea contractantă atribuie contractul de achiziție publică ofertantului
clasat pe locul următor, dacă acesta îndeplinește toate cerințele de excludere/criteriile de calificare prevăzute în anunțul de participare. În cazul în care se constata ca doua sau mai multe oferte depuse au acelasi punctaj, oferta declarata câstigatoare va fi oferta cu cel mai mic pret. Daca si preturile ofertate sunt egale , comisia de evaluare va solicita o noua oferta financiara .
Arată mai mult
Nume: Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor
Numărul național de înregistrare:
20329980
Adresa poștală: Str. Stavropoleos nr. 6, sector 3
Cod poștal: 030084
Orașul poștal: Bucuresti
Regiune: Bucureşti 🏙️
Țara: România 🇷🇴
E-mail: office@cnsc.ro 📧
Telefon: +40 213104641 📞
Fax: +40 213104642 📠
URL: http://www.cnsc.ro 🌏
Serviciul de la care se pot obține informații privind procedura de reexaminare
La fel ca: Nume și adrese
Procedura de revizuire
Informații precise cu privire la termenul (termenele) limită pentru procedurile de reexaminare:
Termenul de exercitare a cailor de atac este prevazut la art.8, din Legea 101/2016, actualizata
Informații despre fluxurile de lucru electronice
Facturarea electronică va fi acceptată
Sursa: OJS 2026/S 150-546514 (2026-08-05)
Achiziții noi în categorii conexe 🆕