Descriere: Autoritatea contractantă intenţionează să achiziţioneze AUTOTURISME PRIN PROGRAMUL RABLA 2025-2030 (LOTUL 1 si LOTUL 2) ȘI AUTOUTILITARE (LOTUL3) cu configuraţia şi performanţele minime descrise în caietele de sarcini. Finanţare pentru autoturisme se realizează prin programul RABLA conform Ordinul ministrului mediului, apelor și pădurilor nr. 1231/2025 din 23 aprilie 2025 pentru aprobarea Ghidului de finanţare a Programului privind reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră în transporturi, prin promovarea vehiculelor de transport rutier nepoluante şi eficiente din punct de vedere energetic 2025 – 2030, în vederea reînnoirii parcului auto existent, în conformitate cu obiectivele instituției privind mobilitatea durabilă, reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră și alinierea la politicile publice naționale și europene în domeniul protecției mediului cu ecotichete de 12.000 lei pentru fiecare complet la achiziţionarea unui autovehicul nou, fără a fi obligate să predea spre casare un autovehicul uzat, conform art. 7 (2) din Ghid. și diferența din bugetul instituției. Pentru autoutilitare finanțarea se realizează din bugetul instituției. Obiectul achiziției: LOT 1: 2 cpl. autoturisme de oraș LOT 2: 6 cpl autoturisme de teren LOT 3: 2 cpl. autoutilitară Se vor încheia contracte de furnizare pentru fiecare lot în parte. După publicarea anunțului de participare operatorii economici pot adresa solicitări de clarificări (Detalii procedură/Solicitare de clarificare/Întrebări/Comunicări). Orice solicitare de clarificări trebuie transmisă în SEAP (http://elicitatie.ro ). Răspunsurile la solicitările de clarificări se realizează în conformitate cu art. 160, 161 din Legea 98/2016. Termenul limită până la care se pot solicita clarificări sau informaţii în legătură cu documentaţia de atribuire: 14 (patrusprezece) zile înainte de termenul stabilit pentru depunerea ofertelor. Autoritatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificări ale operatorilor economici/informaţiilor suplimentare cu cel puţin 11 (unsprezece) zile înainte de termenul stabilit pentru depunerea ofertelor.
Anunţ de participare (2026-08-20) Obiect Domeniul de aplicare al achiziției
Titlu: AUTOTURISME PRIN PROGRAMUL RABLA 2025-2030 ȘI AUTOUTILITARE
Număr de referință: 4221039/2026/20.1.7
Scurtă descriere:
Descriere: Autoritatea contractantă intenţionează să achiziţioneze AUTOTURISME PRIN PROGRAMUL RABLA 2025-2030 (LOTUL 1 si LOTUL 2) ȘI AUTOUTILITARE (LOTUL3) cu configuraţia şi performanţele minime descrise în caietele de sarcini.
Finanţare pentru autoturisme se realizează prin programul RABLA conform Ordinul ministrului mediului, apelor și pădurilor nr. 1231/2025 din 23 aprilie 2025 pentru aprobarea Ghidului de finanţare a Programului privind reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră în transporturi, prin promovarea vehiculelor de transport rutier nepoluante şi eficiente din punct de vedere energetic 2025 – 2030, în vederea reînnoirii parcului auto existent, în conformitate cu obiectivele instituției privind mobilitatea durabilă, reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră și alinierea la politicile publice naționale și europene în domeniul protecției mediului cu ecotichete de 12.000 lei pentru fiecare complet la achiziţionarea unui autovehicul nou, fără a fi obligate să predea spre casare un autovehicul uzat, conform art. 7 (2) din Ghid. și diferența din bugetul instituției. Pentru autoutilitare finanțarea se realizează din bugetul instituției.
Obiectul achiziției:
LOT 1: 2 cpl. autoturisme de oraș
LOT 2: 6 cpl autoturisme de teren
LOT 3: 2 cpl. autoutilitară
Se vor încheia contracte de furnizare pentru fiecare lot în parte.
După publicarea anunțului de participare operatorii economici pot adresa solicitări de clarificări (Detalii procedură/Solicitare de clarificare/Întrebări/Comunicări). Orice solicitare de clarificări trebuie transmisă în SEAP (http://elicitatie.ro ). Răspunsurile la solicitările de clarificări se realizează în conformitate cu art. 160, 161 din Legea 98/2016. Termenul limită până la care se pot solicita clarificări sau informaţii în legătură cu documentaţia de atribuire: 14 (patrusprezece) zile înainte de termenul stabilit pentru depunerea ofertelor. Autoritatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificări ale operatorilor economici/informaţiilor suplimentare cu cel puţin 11 (unsprezece) zile înainte de termenul stabilit pentru depunerea ofertelor.
Descriere: Autoritatea contractantă intenţionează să achiziţioneze AUTOTURISME PRIN PROGRAMUL RABLA 2025-2030 (LOTUL 1 si LOTUL 2) ȘI AUTOUTILITARE (LOTUL3) cu configuraţia şi performanţele minime descrise în caietele de sarcini.
Finanţare pentru autoturisme se realizează prin programul RABLA conform Ordinul ministrului mediului, apelor și pădurilor nr. 1231/2025 din 23 aprilie 2025 pentru aprobarea Ghidului de finanţare a Programului privind reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră în transporturi, prin promovarea vehiculelor de transport rutier nepoluante şi eficiente din punct de vedere energetic 2025 – 2030, în vederea reînnoirii parcului auto existent, în conformitate cu obiectivele instituției privind mobilitatea durabilă, reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră și alinierea la politicile publice naționale și europene în domeniul protecției mediului cu ecotichete de 12.000 lei pentru fiecare complet la achiziţionarea unui autovehicul nou, fără a fi obligate să predea spre casare un autovehicul uzat, conform art. 7 (2) din Ghid. și diferența din bugetul instituției. Pentru autoutilitare finanțarea se realizează din bugetul instituției.
Obiectul achiziției:
LOT 1: 2 cpl. autoturisme de oraș
LOT 2: 6 cpl autoturisme de teren
LOT 3: 2 cpl. autoutilitară
Se vor încheia contracte de furnizare pentru fiecare lot în parte.
După publicarea anunțului de participare operatorii economici pot adresa solicitări de clarificări (Detalii procedură/Solicitare de clarificare/Întrebări/Comunicări). Orice solicitare de clarificări trebuie transmisă în SEAP (http://elicitatie.ro ). Răspunsurile la solicitările de clarificări se realizează în conformitate cu art. 160, 161 din Legea 98/2016. Termenul limită până la care se pot solicita clarificări sau informaţii în legătură cu documentaţia de atribuire: 14 (patrusprezece) zile înainte de termenul stabilit pentru depunerea ofertelor. Autoritatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificări ale operatorilor economici/informaţiilor suplimentare cu cel puţin 11 (unsprezece) zile înainte de termenul stabilit pentru depunerea ofertelor.
Tipul de contract: Bunuri
Produse/servicii: Autovehicule📦
Valoarea estimată fără TVA: 1639268.59 RON 💰
Informații despre loturi
Acest contract este împărțit în loturi ✅
Numărul maxim de loturi care pot fi atribuite unui singur ofertant: 3
Ofertele pot fi depuse pentru un număr maxim de loturi: 3
1️⃣
Identificator intern: 1
Titlu: Autoturism de oraș
Valoarea estimată fără TVA: 303983.47 RON 💰
Descrierea achiziției publice:
AUTOTURISM DE ORAȘ - 2cpl. conform caietului de sarcini ( prin Programul privind reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră în transporturi, prin promovarea vehiculelor de transport rutier nepoluante şi eficiente din punct de vedere energetic 2025-2030)
AUTOTURISM DE ORAȘ - 2cpl. conform caietului de sarcini ( prin Programul privind reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră în transporturi, prin promovarea vehiculelor de transport rutier nepoluante şi eficiente din punct de vedere energetic 2025-2030)
Informații suplimentare:
Contractul pentru furnizarea autoturismelor de oraș se va atribui ofertantului a carui ofertă are cel mai bun raport calitate-preț (punctaj maxim), in conditiile respectarii integrale a cerintelor din documentatia de atribuire.
Produse/servicii: Autoturisme📦
Obiectivul achiziției publice strategice: Reducerea impactului asupra mediului
Procedura de achiziție urmăreste reducerea impactului asupra mediului prin eliminarea emisiilor de gaze cu efect de seră
Abordarea pentru reducerea impactului asupra mediului: Prevenirea și controlul poluării
Criterii privind achizițiile ecologice: Alte criterii privind achizițiile publice ecologice
Locul principal sau locul de desfășurare: STR. LT. AV. GHEORGHE CARANDA NR. 42, SECTOR 6, BUCUREȘTI
Țara: România 🇷🇴
Locul de desfășurare: Bucureşti
🏙️
Durata: 90 zile
Numărul maxim de reînnoiri: 0
Criterii de atribuire
Preț ✅
Preț (pondere): 30
Criteriul de calitate (denumire): Tip motor
Criteriul de calitate (pondere): 15
Criteriul de calitate (denumire): Puterea motorului
Consum de combustibil
Criteriul de calitate (pondere): 30
Criteriul de calitate (denumire): Garanția generală extinsă a produsului acordată suplimentar de ofertant față de valoarea impusă prin caietele de sarcini
Criteriul de calitate (pondere): 10
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0001
2️⃣
Identificator intern: 2
Titlu: Autoturism de teren
Valoarea estimată fără TVA: 917206.61 RON 💰
Descrierea achiziției publice:
AUTOTURISM DE TEREN- 6cpl. conform caietului de sarcini ( prin Programul privind reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră în transporturi, prin promovarea vehiculelor de transport rutier nepoluante şi eficiente din punct de vedere energetic 2025-2030)
AUTOTURISM DE TEREN- 6cpl. conform caietului de sarcini ( prin Programul privind reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră în transporturi, prin promovarea vehiculelor de transport rutier nepoluante şi eficiente din punct de vedere energetic 2025-2030)
Informații suplimentare:
Contractul pentru furnizarea autoturismelor de teren se va atribui ofertantului a carui ofertă are cel mai bun raport calitate-preț (punctaj maxim), in conditiile respectarii integrale a cerintelor din documentatia de atribuire.
Produse/servicii: Vehicule de teren📦
Locul principal sau locul de desfășurare: STR. LT.AV.GHEORGHE CARANDA NR. 42, SECTOR 6, BUCURESTI
Criterii de atribuire
Criteriul de calitate (denumire): Putere motor
Garanția generală extinsă a produsului acordată suplimentar de ofertant față de valoare impusă prin caietele de sarcini
Garda la sol
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0002
3️⃣
Identificator intern: 3
Titlu: Autoutilitara
Valoarea estimată fără TVA: 418078.51 RON 💰
Descrierea achiziției publice: AUTOUTILITARA - 2cpl. conform caietului de sarcini
Informații suplimentare:
Contractul pentru furnizarea autoutilitarelor se va atribui ofertantului a carui ofertă are cel mai bun raport calitate-preț (punctaj maxim), in conditiile respectarii integrale a cerintelor din documentatia de atribuire.
Produse/servicii: Autovehicule pentru transportul de mărfuri📦
Locul principal sau locul de desfășurare: STR. LT.AV. GHEORGHE CARANDA NR.42, SECTOR 6, BUCURESTI
Criterii de atribuire
Criteriul de calitate (denumire): Capacitate cilindrica
Putere motor
Consum de combustibil
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0003
Procedura Tipul de procedură
Procedura deschisă ✅
Temeiul juridic: Directiva 2014/24/UE
Informații administrative
Termenul de primire a ofertelor sau a cererilor de participare: 2026-09-21 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor: 2026-09-21 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor (locul): In SEAP
Condiții de deschidere a ofertelor (Informații privind persoanele autorizate și procedura de deschidere): Reprezentantii autoritatii contractante membrii comisiei de evaluare.
Limbile în care pot fi prezentate ofertele sau cererile de participare: română 🗣️
Perioada minimă de timp în care ofertantul trebuie să mențină oferta: 3 luni Condiții de ofertare
Un grup de ofertanți căruia i se atribuie un contract trebuie să adopte o anumită formă juridică ✅
Data deschiderii: 2026-09-21 15:00:00.0000000 📅
Locul: In SEAP
Informații suplimentare: Reprezentantii autoritatii contractante membrii comisiei de evaluare.
Facturare electronică: Obligatorie
Criterii de atribuire
Tip de pondere: Ponderare (procentaj, valoare exactă)
Condiții de ofertare
Contractul conține condiții de executare ✅
Informații juridice, economice, financiare și tehnice Condiții de participare
Criteriu de selecție: Înregistrare într-un registru profesional relevant
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Pentru LOTURILE 1 și 2 (Autoturism de oraș și Autoturism de teren) autoritatea contractantă va exclude operatorii economici care nu fac dovada că au calitatea de producător validat de către Administrația Fondului pentru Mediu (AFM) în cadrul Programului privind reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră în transporturi, prin promovarea vehiculelor de transport rutier nepoluante şi eficiente din punct de vedere energetic 2025-2030, în conformitate cu prevederile Ghidului de finanțare din 23.04.2025, publicat în MO nr. 364/24.04.2025, aprobat prin Ordinul Nr. 1231/23.04.2025.
Modalitatea de îndeplinire a cerinței: completarea DUAE (Documentul Unic de Achiziții European), urmând să depună dovada validării în lista producătorilor validați în cadrul Programului, extrasă din baza de date publică a AFM sau adeverință/decizie emisă de AFM valabilă la data prezentării, la solicitarea autorității contractante, doar de către ofertantul declarat câștigător.
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor
Pentru LOTURILE 1 și 2 (Autoturism de oraș și Autoturism de teren) autoritatea contractantă va exclude operatorii economici care nu fac dovada că au calitatea de producător validat de către Administrația Fondului pentru Mediu (AFM) în cadrul Programului privind reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră în transporturi, prin promovarea vehiculelor de transport rutier nepoluante şi eficiente din punct de vedere energetic 2025-2030, în conformitate cu prevederile Ghidului de finanțare din 23.04.2025, publicat în MO nr. 364/24.04.2025, aprobat prin Ordinul Nr. 1231/23.04.2025.
Modalitatea de îndeplinire a cerinței: completarea DUAE (Documentul Unic de Achiziții European), urmând să depună dovada validării în lista producătorilor validați în cadrul Programului, extrasă din baza de date publică a AFM sau adeverință/decizie emisă de AFM valabilă la data prezentării, la solicitarea autorității contractante, doar de către ofertantul declarat câștigător.
Criteriu de selecție: Înregistrare într-un registru comercial
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
În conformitate cu prevederile art. 172 alin. (1) din Legea nr. 98/2016 privind achizițiile publice, autoritatea contractantă va aplica în cadrul procedurii de atribuire criteriul referitor la capacitatea de exercitare a activității profesionale.
În conformitate cu prevederile art. 173 alin. (1) din Legea nr. 98/2016 privind achizițiile publice, autoritatea contractantă va solicita operatorilor economici să prezinte documente relevante care să dovedească forma de înregistrare în registre comerciale (precum și obiectul de activitate) şi, după caz, de atestare ori apartenenţă din punct de vedere profesional, în conformitate cu cerinţele legale din ţara în care este stabilit operatorul economic, astfel cum este descris în anexa XI la Directiva 2014/UE. În vederea asigurării îndeplinirii contractului, este necesară obținerea de informații care să permită verificarea că operatorii economici sunt înregistrați într-un registru comercial și au autorizată activitatea, oferind în mod licit pe piață prestarea de servicii, îndeplinind astfel caracteristicile stabilite prin definiția operatorului economic de la art.3, lit 36 jj din Legea 98/2016.
Ofertanții și dacă este cazul, terții susținători și subcontractanții trebuie să dovedească o formă de înregistrare în condițiile legii în țara de rezidență din care să reiasă că este legal constituit, că nu se află în niciuna din situațiile de anulare a constituirii, precum și faptul că are capacitatea profesională de a realiza activitățile care fac obiectul contractului. În acest sens, obiectul contractului trebuie să aibă corespondent în codul CAEN din Certificatul constatator. Totodată, informațiile cuprinse în certificatul constatator trebuie să fie reale/actuale la data limită de depunere a ofertelor.
Modalitatea de îndeplinire a cerinței: completarea DUAE (Documentul Unic de Achiziții European), urmând să fie prezentate documentele doveditoare la solicitarea autorității contractante, doar de către ofertantul declarat câștigător, aferent fiecărui lot (cf. art. 196 alin. (2) din Legea nr. 98/2016).
Aceste documente sunt:
• pentru operatorul economic român:
- certificatul constatator eliberat de către Oficiul Registrului Comerțului din care să rezulte:
a) obiectul de activitate al ofertantului și corespondența obiectului contractului în CAEN;
b) starea ofertantului;
c) persoanele care reprezintă ofertantul în relația cu terții
• pentru operatorul economic străin:
- documente echivalente emise în țara de rezidență, însoțite de traducere autorizată în limba română.
Notă: certificatul constatator se poate depune în formă electronică, prin intermediul serviciului online Infocert, având încorporată, atașată sau logic asociată semnătura electronică extinsă. Documentele solicitate vor fi depuse în SEAP prin scanarea documentelor în oricare din variantele original/copie legalizată/copie lizibilă, cu mențiunea „conform cu originalul”, semnate cu semnătură electronică.
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor
În conformitate cu prevederile art. 172 alin. (1) din Legea nr. 98/2016 privind achizițiile publice, autoritatea contractantă va aplica în cadrul procedurii de atribuire criteriul referitor la capacitatea de exercitare a activității profesionale.
În conformitate cu prevederile art. 173 alin. (1) din Legea nr. 98/2016 privind achizițiile publice, autoritatea contractantă va solicita operatorilor economici să prezinte documente relevante care să dovedească forma de înregistrare în registre comerciale (precum și obiectul de activitate) şi, după caz, de atestare ori apartenenţă din punct de vedere profesional, în conformitate cu cerinţele legale din ţara în care este stabilit operatorul economic, astfel cum este descris în anexa XI la Directiva 2014/UE. În vederea asigurării îndeplinirii contractului, este necesară obținerea de informații care să permită verificarea că operatorii economici sunt înregistrați într-un registru comercial și au autorizată activitatea, oferind în mod licit pe piață prestarea de servicii, îndeplinind astfel caracteristicile stabilite prin definiția operatorului economic de la art.3, lit 36 jj din Legea 98/2016.
Ofertanții și dacă este cazul, terții susținători și subcontractanții trebuie să dovedească o formă de înregistrare în condițiile legii în țara de rezidență din care să reiasă că este legal constituit, că nu se află în niciuna din situațiile de anulare a constituirii, precum și faptul că are capacitatea profesională de a realiza activitățile care fac obiectul contractului. În acest sens, obiectul contractului trebuie să aibă corespondent în codul CAEN din Certificatul constatator. Totodată, informațiile cuprinse în certificatul constatator trebuie să fie reale/actuale la data limită de depunere a ofertelor.
Modalitatea de îndeplinire a cerinței: completarea DUAE (Documentul Unic de Achiziții European), urmând să fie prezentate documentele doveditoare la solicitarea autorității contractante, doar de către ofertantul declarat câștigător, aferent fiecărui lot (cf. art. 196 alin. (2) din Legea nr. 98/2016).
Aceste documente sunt:
• pentru operatorul economic român:
- certificatul constatator eliberat de către Oficiul Registrului Comerțului din care să rezulte:
a) obiectul de activitate al ofertantului și corespondența obiectului contractului în CAEN;
b) starea ofertantului;
c) persoanele care reprezintă ofertantul în relația cu terții
• pentru operatorul economic străin:
- documente echivalente emise în țara de rezidență, însoțite de traducere autorizată în limba română.
Notă: certificatul constatator se poate depune în formă electronică, prin intermediul serviciului online Infocert, având încorporată, atașată sau logic asociată semnătura electronică extinsă. Documentele solicitate vor fi depuse în SEAP prin scanarea documentelor în oricare din variantele original/copie legalizată/copie lizibilă, cu mențiunea „conform cu originalul”, semnate cu semnătură electronică.
Forma juridică pe care trebuie să o adopte grupul de operatori economici căruia urmează să i se atribuie contractul: Asociere conform art. 53. din Legea privind achizitiile publice nr 98/2016
Principalele condiții de finanțare și modalități de plată și/sau trimitere la dispozițiile relevante care le reglementează:
Fondurile bugetare necesare achiziționării celor 3 loturi de autovehicule ce fac obiectul prezentei proceduri de atribuire sunt disponibile în bugetul autorității contractante la capitolul bugetar 71.01.02.
Condiții legate de contract
Condiții de executare a contractului:
În conformitate cu prevederile art.10 din HG.445/2003 cu modificările si completarile ulterioare, până la semnarea contractului, contractantul trebuie să obțină codul de agent economic NATO(NCAGE) acordat de biroul național de Codificare, adresa de contact: ncage@roncb.ro/tel./ 021.410.78.80/81. int. 219.
În conformitate cu prevederile art.10 din HG.445/2003 cu modificările si completarile ulterioare, până la semnarea contractului, contractantul trebuie să obțină codul de agent economic NATO(NCAGE) acordat de biroul național de Codificare, adresa de contact: ncage@roncb.ro/tel./ 021.410.78.80/81. int. 219.
Condiții de participare
Motiv de excludere:
Abaterea profesională gravă
Acorduri cu alți operatori economici care vizează denaturarea concurenței
Active administrate de lichidator
+ încă 20
Activitățile economice sunt suspendate
Combaterea spălării banilor sau a finanțării terorismului
Concordat
Conflict de interese care decurge din participarea la procedura de achiziții publice
Corupție
Faliment
Frauda
Implicare directă sau indirectă în pregătirea acestei proceduri de achiziții publice
Infracțiuni teroriste sau infracțiuni legate de activități teroriste
Insolvență
Interpretare eronată, nedivulgare de informații, incapacitate de a furniza documentele necesare sau obținere de informații confidențiale referitoare la această procedură
Munca copiilor și alte forme de trafic de persoane
Participarea la o organizație criminală
Situații similare, în temeiul legislației naționale, cum ar fi falimentul
Încetare anticipată, daune-interese sau alte sancțiuni comparabile
Încălcarea obligației de plată a contribuțiilor la asigurările sociale
Încălcarea obligației de plată a impozitelor
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației de mediu
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației muncii
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației sociale
Descrierea motivelor de excludere:
Operatorul economic sau o persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru participarea la o organizație criminală.
Operatorul economic sau orice persoană care este membru al organelor sale de conducere a fost condamnată definitiv pentru corupție, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau pentru care perioada de excludere prevăzută în hotărâre este încă aplicabilă.
Operatorul economic sau orice persoană care este membru al organelor sale de conducere a fost condamnată definitiv pentru corupție, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau pentru care perioada de excludere prevăzută în hotărâre este încă aplicabilă.
Operatorul economic sau un membru al organelor sale de conducere a fost condamnat definitiv pentru fraudă, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau cu perioadă de excludere încă valabilă.
Operatorul economic sau un membru al conducerii a fost condamnat pentru infracțiuni teroriste sau activități conexe.
Operatorul economic sau orice persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru spălare de bani sau finanțarea terorismului.
Operatorul economic a fost condamnat pentru utilizarea muncii copiilor sau alte forme de trafic de persoane.
Operatorul economic nu și-a îndeplinit obligațiile de plată a impozitelor.
Operatorul economic nu este considerat suficient de sigur pentru a evita riscuri privind securitatea națională.
Operatorul economic a încălcat legislația privind…
Operatorul economic se află în stare de insolvență, faliment sau lichidare.
Operatorul economic a comis o abatere profesională gravă.
Operatorul economic se află într-o situație de conflict de interese legată de participarea la această procedură.
Operatorul economic a oferit informații false, a ascuns informații sau nu a furnizat documente relevante.
Operatorul economic a încălcat legislația privind protecția mediului.
Autoritatea contractantă Nume și adrese
Nume: Ministerul Apararii - Unitatea Militara 02472 Bucuresti
Numărul național de înregistrare: 4221039
Adresa poștală: Strada: Izvor, nr. 110
Cod poștal: 050561
Orașul poștal: Bucuresti
Regiune: Bucureşti
🏙️
Țara: România 🇷🇴
Punct de contact: Malin adelin ion
E-mail: achizitii2472@mapn.ro📧
Telefon: +40 372707966📞
Fax: +40 213192064 📠
URL: http://www.mapn.ro🌏
Adresa profilului de cumpărător: https://www.e-licitatie.ro🌏 Tipul autorității contractante
Minister sau orice altă autoritate naţională sau federală
Activitate principală
Ordine și siguranță publică
Comunicare
Documente URL: https://e-licitatie.ro/pub/notices/c-notice/v2/view/100211210🌏
URL de participare: https://www.e-licitatie.ro🌏
Depunere electronică: Obligatorie
Informații complementare Informații suplimentare
Cerintele tehnice definite la nivelul anuntului de participare, caietului de sarcini sau altor documente complementare, prin trimiterea standardelor, la un anumit producator, la marci, brevete, tipuri, la o origine sau la o productie/metoda specifica de fabricatie/prestare/executie, vor fi intelese ca fiind insotite de mentiunea ”sau echivalent”.
Cerintele tehnice definite la nivelul anuntului de participare, caietului de sarcini sau altor documente complementare, prin trimiterea standardelor, la un anumit producator, la marci, brevete, tipuri, la o origine sau la o productie/metoda specifica de fabricatie/prestare/executie, vor fi intelese ca fiind insotite de mentiunea ”sau echivalent”.
Revizuirea organismului
Nume: Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor
Numărul național de înregistrare: 20329980
Adresa poștală: Str. Stavropoleos nr. 6, sector 3
Cod poștal: 030084
Orașul poștal: Bucuresti
Regiune: Bucureşti
🏙️
Țara: România 🇷🇴
E-mail: office@cnsc.ro📧
Telefon: +40 213104641📞
Fax: +40 213104641 📠
URL: http://www.cnsc.ro🌏 Serviciul de la care se pot obține informații privind procedura de reexaminare La fel ca: Nume și adrese Procedura de revizuire
Informații precise cu privire la termenul (termenele) limită pentru procedurile de reexaminare: Conform prevederilor Legii 101/2016
Informații despre fluxurile de lucru electronice
Facturarea electronică va fi acceptată
Sursa: OJS 2026/S 161-578658 (2026-08-20)